Verdedigingssport verhoogt zelfvertrouwen AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER KAD0SH0P JANSEN Klaas Adema Tijdelijk hogere waterdruk Stinzenplantenexcursie in Slochterbos Feest bij de Jenaplanschool Acties op komst agrarische werknemers KOM INDEXAS Jeugd Rode Kruis- Avonturenvacanties Gebakken eieren "Kom in de kas" in Zuidbroek Pencak Silat Centrum Hoogezand „Garuda" Beresterke vrouwen Frekie |Kunst en Jazz in Halte Kropswolde In de jungle Breektest Jongepier op Lohmanorgel Sportvissers en zwerfvuil Verkoopexpositie Slochteren Multibus Sellingen van start Frekie Pentekeningen Klaas Pruisman SLochteren in ,,Heer en Meester" Voor het in leveren van kleine advertenties en nieuws HOOGZAND - Pencak Silat is een Indonesische verdedigingssport die in ons land sinds de 50-er iaren beoefend wordt. De Molukkers namen de sport mee naar het westen en beoetenden het in het begin alleen in familiekring. Inmiddels wordt Pencak Silat door mensen van aile huidskleuren beoefend en staat het hier op een hoger peil dan in Indonésie zelf .Volgens Jan Postma, hoofdinstructeur van het Pencak Silat Centrum in Hoogezand, komt dat omdat hier professioneler getraind kan worden. ,,Beetje oprekken hé!" schalt het door één der gymnastie- klokalen van de Aletta Jacobs Scholengemeenschap. Er hangt een geur van zweet. Twee keer per week trainen hier de groepen van het Cen trum onder leiding van Jan Postma. De kinderen van de jongste groep, de 6 tôt 11 jari- gen, lopen, rennen, spelen zich warm, voor de eigenlijke oefe- ningen beginnen. De vijf meis- jes en zeven jongens, waarvan sommigen met een gele of oranje band, zijn enthousiast. Mourad, een jongetje van 6 jaar, zegt heel beslist: ,,A1 in Marokko zei ik mijn vader, dat ik hierop wilde. En het mocht." Na een half jaar les doet hij al mee aan de schijn- gevechten, waarin de aanvals- en verdedigingstechnieken in praktijk worden gebracht. Sommige kinderen gaan op aandrang van hun ouders op deze sport. Anita, een verlegen meisje van 8 jaar, is één van hen. ,,Ik was het ermee eens" zegt ze, terwijl zij haar boks- handschoenen nog aan heeft. Volgens "leraar" Jan leren de kinderen voor zichzelf opko- men tijdens de kursus. ,,Je ziet ze hun verlegenheid kwijtra- ken, en ook bij de groten, ze veranderen door deze sport." De sport is zowel voor mannen als voor vrouwen. Je leert op een sierlijke manier aanvallen en je verdedigen. Jan Postma heeft ook een specifieke zelf- verdedigingscursus voor vrou- Moeke:,,As k wat tegen die zeggaait t aine oor ien en aan- der weer oet. Frekie:„Ik bin ja nog mor zo luddek. Aies wat ie zeggen k in k nog nait opbaargen ien kop." De Kata-oefeningen, waarin bij het Pencak Silat, die- renstanden te herkennen zijn. FOXHOL - In Galerie Halte Kropswolde" wordt op vrij- dag 5 april de expositie van te- keningen en schilderijen van Dédé Wolter geopend. In haar werk is de strijkijzer een steeds terugkerend élé ment. Drs. Guus den Besten, directeur van het Nederlands Strijkijzermuseum te Noord- broek zal de opening verrich- ten. Even na half 8 is tevens de tv-uitzending ,,Het Gezicht van Nederland" te zien, met ondermeer beel- den van het Station Kropswol de. Na de opening om 20.00 uur speelt het jazz-trio ,,So Watt". De expositie is te bekijken tôt 29 april op donderdag tôt en met zaterdag van 13.30 tôt 18.00 uur, aan de Woldweg 46. GRONINGEN - Op 9, 10 en 11 april wordt de waterdruk tijde lijk verhoogd. De N.V. Waterleidingmaatschappij voor de pro- vincie Groningen (WAPROG) brengt het waterleidingnet op de zogenaamde zomerdruk. Met de tijdelijke verhoging kunnen zwakke plekken in het leidingnet opgespoord worden. De drukverhoging heeft tôt gevolg dat de druk in drinkwater- leiding iets hoger zal zijn dan normaal. Dit kan incidenteel lek- kage in leidingen geven. De Waprog adviseert de abonnées dan ook om gedurende de période van de drukproef attent te zijn op lekkage. Aangeraden wordt de kraan van de (af)wasmachine na gebruik dicht te draaien, omdat verouderde slangen, die onder druk staan, kunnen barsten. wen gegeven, in Hoogezand- Sappemeer. „Er is nog steeds vraag naar, ook naar een ver- volgcursus. Tenslotte waren het maar 10 lessen, je leert een paar bevrijdingen en hoe je hard moet weghollen. Het was een realistische cursus. Ik wil vrouwen niet het idee geven dat ze iedereen op straat aan- kunnen, of beresterk zijn. Het gaat om een beetje meer zelf- verzekerdheid." Op de vraag of het niet een goede cursus voor bejaarden zou zijn, zegt Jan ,,Je moet mensen geen val se veiligheid geven. Zelfs na 3 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Zondag 7 april organiseert de natuurvriendenkring het I.V.N. een Stinzenplantenexcursie in het Slochterbos. Onder deskundige leiding van F. Gaasendam wordt een tocht gemaakt langs de vroeghloeiende stinzenplan- ten. ,,Stinzenplanten zijn planten, die ooit als sierplant zijn nmeegenomen vanuit andere landen, daarna zijn verwil- derd, maar wel hun milieu zijn trouw gebleven" vertelt de heer Gaasendam. Rijke, ade- lijke lieden brachten vroeger van hun reizen zaden en bollen mee, die zij in hun tuinen plantten. De tuinen, zijn nu meer bekend als parken bij grote herenhuizen of stinzen. De vaak buitengewoon mooie planten en bloemen hebben als overeenkomst, dat ze vroeg- bloeiers zijn. Sommige stin- zenplanten, zoals de crocus, blauwe en gele anemoon of het sneeuwklokje hebben hun weg vanaf de adellijke naar de ge- wone tuinen gevonden. Voor meer informatie kunt u bellen naar het sekretariaat van het I.V.N. 05980-26766 De daslook, één van de stin zenplanten. HOOGEZAND - De Jenaplanbasisschool ,,'t Vlot" is verhuisd en trekt deze week in haar nieuwe huisvesting aan de Pollux. De school viert tevens het 5-jarig bestaan. Dit wordt gevierd met een aantal feestelijke aktiviteiten. jaar kunnen de meeste bejaar den nog niks in praktijk." Pencak Silat is eigenlijk een verzamelnaam voor wel 150 stijlen. De stijl van het cen trum in Hoogezand is de ,,Ga- ruda", de adelaar. De bewe- gingen, die tijdens het kata- onderdeel van de training ge maakt worden, zien er meer uit als een dans, dan als een gevecht. Ellie Postma, die de administratie voor het cen trum doet, vertelt dat de stij len ontstaan zijn als verdedi- gingtegen de wilde dieren in de jungle. ,,De mens nam de houding van het dier aan, dat tegenover hem of haar stond. Nu zijn die houdingen gecivili- seerd. Maar je ziet het nog dui- delijk in de kata, waarin de verschillende dieren verweven zijn. De handen gaan omhoog als de vleugels van een vogel, het volgende moment staan ze in de kraanvogelstand, of gaan ze in de draak, tijger of panter staan.". Het Centrum in Hoogezand doet aan allerlei toernooien in binnen- en buitenland mee. Meestal komen ze met prijzen thuis. De 11-jarige Wim Hagels werd eerste op de afgelopen Nederlandse Kampioenschap pen Ail-Style (aile technieken) in Hoogezand. Het kampioen schap was door Jan Postma naar de stad aan de snelweg gehaald. Tijdens de Europese kampioenschappen in Gronin gen werd Wim tweede op het programma Breektesten. Daarin worden planken kapot gestoten, geschopt en gebro- ken. In maart hield de sportstich- ting voor het eerst een kampi oenschap onder haar eigen le- den. Onder de ogen van het publiek werden de krachten en het kunnen onderling ge- meten. Het centrum streeft ernaar te werken in kleine groepen, van 12 tôt 18 deelnemers. Dat bete- kent dat er voor de jongsten tôt 10 jaar, momenteel een le- denstop is. Jongeren boven de 10 jaar en volwassenen, die willen beginnen met de sport, kunnen wel op het Pencak Si lat Centrum ,,Garuda" begin nen. SAPPEMEER - De improvisa- tor Jan Jongepier hespeelt aanstaande zaterdag het grote Lohman orgel in de Doopsge- zinde kerk. Jongepier, organist van het Christiaan Mûller orgel van de Jacobijnerkerk te Leeuwar- den, geniet internationale be kendheid en won drie jaar ach tereen het Internationale Im- provisatieconcours te Haarlem. Tijdens het orgel concert aan de Noorderstraat 53 speelt hij een sonate van Jo- sef Rheinberger. Daarnaast zal hij zijn improvisatie kwali- teiten vrij spel geven. De avond begint om 19.30 uur. SAPPEMEER- Ook in het Noorden komen er acties van werk nemers in de land- en tuinbouw. Afgelopen dinsdag hield de voedingsbond FNV een informatie- en actiebijeenkomst voor haar leden, in hôtel De Tibbe te Sappemeer. Daar werden zij op- geroepen mee te doen aan de acties komend weekeinde. Op vrij- dag 5 april wordt er landelijk actie gevoerd in Waddinxveen. Zaterdag 6 april zullen de noordelijke leden van zich laten horen tijdens de ,,Kom-in-de-kas" manifestatie in het Drenthse Erica. De acties worden gehouden als druk op de werkgeversorganisa- ties. Op 21 maart zijn de CAO-onderhandelingen tussen werkge- vers en werknemers afgebroken. De CAO-voorstellen van de 3 CLO's, de werkgevers, zijn voor het FNV onaanvaardvaar. Vooral op punten als werkgelegenheid, kortere werktijden, scholing voor jongeren en het terugkomrecht voor in los-ver- band werkenden. Anja Koster, één van de aanwezige vak- bondsleden, werkt zelf in los-verband op een boomkwekerij: ,,Wij bouwen al geen dienstjaren op. Als je volgend jaar terug- komt, moet je maar afwachten, in welke klasse je komt'' Regionaal bestuurster van de Voedingsbond Loes van Hartings- veldt vindt het niet passend dat de boerenvertegenwoordigers vooral de jongeren en laagstbetaalden er in geld en rechten op achteruit willen laten gaan. „Terwijl de akkerbouwers zelf vo- rig jaar acties voerden voor hun inkomen en werkgelegenheid. Ik vraag me af of de boeren en tuinders zelf, het wel eens zijn met datgene, wat hun woordvoerders in de CLO's voor hun af- spreken". V HOOGEZAND - Op Paaszaterdag kreeg het winkelend publiek in Winkelcentrum Martenshoek (WIMA) de traditionele paaseie- ren gebakken aangeboden. In het lentezonnetje bakte student Peter Braun de eieren in een enorme koekenpan, met een doors- nede van 120 cm. Om 12 uur 's middags ging het 65ste eitje de pan in. Ondanks het mooie weer, de zitjes en de gratis broodje ei met koffie, was de opkomst teleurstellend. Voorzitter Erik Sietsma van WIMA: Vorig jaar hadden we ook een dergelijke aktiviteit; gratis koffie met gebak. Toen kwamen er 5 600 mensen. Dit valt tegen." Volgens bakker Piet Meyer (ook aan de gebakken eieren) komt het omdat de mensen nergens meer tijd voor hebben. Ze rennen en jagen en nemen, volgens hem, de tijd niet meer om even rustig te zitten. Het oudste winkelcentrum van Hoogezand houdt de moed erin. Sietsma: ,,Wij proberen af en toe een leuke aktiviteit te doen hier, als publiekstrekker en voor de gezelligheid. In de maand mei brengen we elke zaterdag muziek. Wij blijven zeker aktief deze zomer". SAPPEMEER - Sportvissers houden een schoonmaakactie in de week van 6 tôt en met 13 april. Leden van 160 Groning- se hengelsportverenigingen zullen het vuil langs 200 km oevers en uit het water gaan verwijderen. Langs oevers en in het water komt veel zwerfvuil terecht. Het gaat ondermeer om ach- tergelaten vuil van dagre- kreanten en weggewaaid land- bouwplastic. ,,Met deze actie hopen de sportvissers een po- sitieve bijdrage aan het milieu te leveren" aldus het ,,Provin- ciaal Groninger Fonds tôt ver- krijging en behoud van goed hengelwater". Als de actie slaagt, en er dus genoeg rommel opgeruimd wordt, zal zij jaarlijks in april door de sportvissers worden herhaald. SLOCHTEREN - Op vrijdag 12 april om 20.00 uur wordt de tiende verkoopexpositie van de Culturele Commissie Sloch teren geopend. Arien de Groot uit Peize toont pasteltekenin- gen en gemengde technieken, Rende Zoutewelle uit Warf- huizen exposeert functionele en abstracte houtsculpturen. De expositie in het gemeente- huis duurt tôt en met 16 mei. SELLINGEN - Vanaf 8 april rijdt de Multibus door Sellin gen. Twintig vrijwillige chauf feurs en de Vereniging Plaat- selijk Belang Sellingen verle- nen hun medewerking aan het projekt. Op vrijdag 5 april om 14.00 uur zal de start plaats- vinden en wordt de openings- handeling verricht. Het Multibus-proj ekt start als eerste in een landelijk expiri- ment naar integratie van ver- voersstromen" en is bedoeld om de bereikbaarheid van lan delijk gebied te verbeteren. De bus gaat vooral rij den voor het zogenaamde marginaalver- voer, zoals scholieren-, ouderen- en maaltijdvervoer en vervoer aansluitend op het reguliere, openbare vervoer Maandagmorgen om 10 voor half 9 begint de feestdag voor de schoolkinderen, met 's mid dags een theatervoorstelling. Woensdagmorgen houdt ,,de andere school" open-huis voor ieder, die eens wat meer wil weten over deze vorm van ba- sisonderwijs. Woensdagmiddag 10 april zul len wethouder Lantinga en een vertegenwoordiger van de Jenaplan Vereniging de offi- ciële opening verrichten. Daarna, van 16.00 tôt 17.30 uur, is er voor buurtbewoners en andere belangstellenden een receptie. U kunt dan te vens de nieuwe school bezich- tigen. Op vrijdag 12 april is er vanaf 17.00 uur een lustrum-viering met reunie voor (ex-)ouders, kinderen en groepsleiders. 's Avonds wordt er een disco- avond voor de jeugd gehou den, met diverse optreden en spelletjes. Voor meer informa tie kunt u even bellen met de schoolleiding, telefoon 05980- 23082. Jeugd Ko de Kruis AvouPureu VuKuuPie Frekie:,,Woarom binnen ie ober worden Ober:,,Doar is oogarts schuld aan mit. Hai zee dat k gloazen droagen mos. SAPPEMEER - De Jongerenclub van het Rode Kruis organi seert in de zomermaanden een serie betaalbare vakanties in binnen- en buitenland. Avonturen vakanties, waarin veel om de deelnemers draait en door de jongeren zelf geregeld wordt. De deelnemers zijn tussen de 10 en 24 jaar. In het programma, de aktiviteiten, het verblijf en de voeding wordt rekening ge houden met jongeren met en zonder lichamelijke handicap. Er wordt veel samen gedaan, en volgens de organisatie moet je wel eens improviseren, maar maak je de gekste dingen mee. Er gaat geen uitgebreide staf verzorgers mee op avontuur. Slechts enke- le begeleiders houden een oogje in het zeil. Wat er moet gebeu- ren, regelen de jongeren voornamelijk zelf. Jongeren kunnen zich tôt 15 mei, opgeven en meer informatie krijgen bij het Jeugd Rode Kruis, Postbus 28120, 2502 KC Den Haag. De koekepan was groot genoeg voor de geringe belangstelling bij de WIMA HOOGEZAND - Gedurende de hele maand april exposeert de Hoogezandster Klaas Pruis man in het Gemeentehuis, met een dertigtal pentekeningen, conté- en pasteltekeningen. De onderwerpen variëren van ou- de landschappen, natuur tôt de oude dorpskernen in Mar tenshoek en Sappemeer. Klaas Pruisman maakte ondermeer de tekeningen in het boekje ,,Het Naakte Leven"over de crisis in de jaren dertig. De expositie is tôt 1 mei te zien tijdens kantooruren, in het Gemeentehuis in Gorecht- Oost. SLOCHTEREN - De Gemeente Slochteren doet, onder aan- voering van haar burgemees- ter, mee aan het NCRV-radio- programma ,,Heer en Mees ter". In dit spelprogramma wordt tegen de gemeente Voorst gespeeld. Het wordt rechtstreeks uitgezonden op radio 2, op donderdag 4 april tussen 14.00 en 15.00 uur. ZUIDBROEK - Bij tien tuinhouwbedrijven staan zaterdag 6 april de kassen open voor bezoekers. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunt u bij de tuinders ronddwalen en vragen stellen. Kropsla en tomaat scheppen we gedachtenloos op ons bord en rozen staan even gemakkelijk in een vaas. Nauwelijks woidt stilgestaan bij de vraag, waar die groenten, planten en bloemen vandaan komen. Hoe groeit een komkommer? Hoe wordenisnij- rozen gekweekt? Volgens de Vereniging van Nederlandse ruin- bouwstudiegroepen weet menig consument hier het antwoord niet op. Daarom organiseren zij, dit jaar voor de veertiende maal, een ,,open dag". De glastuinbouw, waarin tienduizenden werken, is belangrijk voor de Nederlandse export. Zuidbroek is het grootste glastuin- bouwcentrum van de provincie, en biedt een stuk werkgelegen heid. In drukke périodes wordt met parttimers gewerkt en meerdere bedrijven staan open voor stagiaires. Tijdens de open- dag kunt u een aantal bedrijven bezoeken, die gelegen zijn aan De Akkers. Ze zijn te herkennen aan het gele bord „Kom m de kas". Hier en daar is tijdens de route gelegenheid iets te drinken of kersverse produkten te kopen. Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 Noorderstraat 184 Sappemeer tel.: 05980-94105 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 4 APRIL 1991 - PAGINA 3 -■

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3