B W wil niet over witte streep Popconcert op Koninginnedag Braderie Sappemeer Verenigingsgebouw Hervormde Kerk Sappemeer verwoest Bloemist Luijckx overrompeld door Koninklijke onderscheiding 9 Makelaardij De Wit in het Molukkers herdenken 40 jaar RMS brandpunt van Hoogezand HET NIEUWSBLAD Wegonderhoud Kiel-Windeweer verdeelt commissie Voorui tsch ui ven Witte strepen Bushaltes Volksbelang de wijk in voor huursubsidies Puister-poëzie in poesie-albums Waarschijnlijk brandstichting Koningin Juliana m Voertuigen Dekro tijdelijk aan Kielsterachterweg Bedankje Armoede- problematiek in kerkdiensten Vanaf 24 april HOOGEZAND-SAPPEMEER - „Het jaarlijks „bijvegen" van de wegkanten langs de Sluisweg te Kiel-Windeweer en langs Nieuwe Compagnie, zoals momenteel gedaan wordt, is een zinloze bezigheid en biedt geen structurele oplossing voor de voor fietsers levensgevaarlijke situatie' Hiermee verwoordde raadslid R. Coops (VVD) de mening" van de meeste fracties tijdens de dinsdagavond gehouden commissievergadering Openbare Werken. De strijd om het onderhoud van de wegkanten in Kiel- Windeweer is een jarenlang slepende zaak. De Vereniging Plaatselijk Belang Kiel-Win deweer trok voor de zoveelste keer bij het gemeentebestuur aan de bel. De vereniging maakte gebruik van het spree- krecht en lichtte de aanvraag voor witte strepen en verbete- ring van de slechte wegkanten toe. Wethouder M.Laaning gaf toe, dat hier en daar de wegkanten zo slecht zijn, dat het niet zo kan blijven. Volgens Coops moet de gemeente hieraan pri- oriteit geven, ook gezien het feit dat er geen alternatief, zo als het openbaar vervoer, aan- wezig is. De raadsleden waren het in meerderheid niet eens met het B W voorstel om groot onderhoud uit te stellen tôt na de uitkomst van het Be- heerplan Wegen in 1992. ,,Dat is vooruitschuiven" aldus de Progressieve Lijst Ronda. ,,Dan ligt er volgend jaar weer een brief". B. Martens (PvdA) drong eropaan om de kosten van de jaarlijks terugkerende tijdelijke zand-oplossing naast die van een structurele oplos sing van graskeien te leggen. De verantwoordelijke wethou der Laaning deed de toezeg- ging deze informatie vôôr de komende raadsvergadering ter inzage te geven. ,,Zat er nou wel een wite streep vôôr de herconstructie of niet?" Laaning (CDA) stelt van niet, en wil de streep on- dermeer daarom niet opnieuw aanbrengen. De Kielster raadsleden van Groen Links en de WD staan achter Plaat selijk Belang, die stelt van wél en de streep voor de verkeers- veiligheid terugwil. Beide par- tijen bleven bij hun standpunt en het verschil bleef bestaan. Laaning bleef, ook na pogin- gen van Groen Links en WD, de aanvraag voor witte stre pen langs de Kieldiepzijde af- wijzen, ,,uit een oogpunt van verkeersveiligheid". Volgens de wethouder is de weg niet breed genoeg om langs de wit te strepen te blijven rijden. Voor de meeste raadsleden was deze redenering niet lo- gisch, en zij wilden de afwij- zende brief van B W aan Plaatselijk Belang op deze ma nier niet versturen. Begin mei wordt de discussie in de raads vergadering voortgezet. Later op de avond gingen de raadsleden akkoord met een subsidie-aanvraag bij de pro vincie Groningen voor verbe tering aan een aantal bushal tes, ondermeer aan de Kielste rachterweg. In het Collegepro gramma van Hoogezand-Sap pemeer is verbetering van het openbaar vervoer in de buiten dorpen opgenomen. Het offi- cieuze bericht van opheffing van een aantal bushaltes voor Kiel-Windeweer schoot R. Zuidema van Groen Links ,,in het verkeerde keelsgat". Wet houder M. Laning zegde toe nader te informeren bij de busmaatschappij G ADO. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Voor woninghuurders met huursubsidie breekt de tijd weer aan om het huursubsidie- formulier in te (laten) vullen. De Woningstichting Volksbe lang" trekt bij wijze van proef dit jaar de wijken in om men- sen te helpen met de papier- winkel. In de gehele gemeente worden zaalruimten gehuurd. Daar kunt u in de période 13 mei tôt en met 5 juni terecht voor hulp bij het invullen door de medewerkers van Volks belang". Huurders, die echter voor de eerste keer huursubsi die aanvragen, kunnen hulp krijgen op 6 en 7 juni op het kantoor aan de Industrieweg ,28 te Hoogezand. Graskeien, zoals hier moeten heel Kielwindeweer veiliger maken voor fietsers. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Niet Fré Schreiber maar Henk Puister zal woensdag- middag 24 april Groninger versjes schrijven in de poesie- albums van kinderen in de bi- bliotheek. Schreiber moest af- zeggen. 14.00 tôt 17.00 uur bibliotheek Boekhoven HOOGEZAND-SAPPEMEER - Zes groepen - vier popgroepen en twee stemmingsorkesten - zullen dit jaar wel een heel bijzonder tintje geven aan de braderie op koninginnedag in Sappe meer. Het popconcert vindt plaats bij het postkantoor in Sappemeer. Elke groep geett te ens een sessie van een half uur. Opgetreden wordt er door Cardiac Arrest een heavy mé tal vijfmansformatie. Pupils Dit bleef erover van het kerkgebouwtje bij de Nederlands hervormde kerk in Sappemeer. SAPPEMEER - Afgelopen dinsdagavond is het het dak en het intérieur van het verenigingsgebouw van de Hervormde Kerk aan de Noorderstraat geheel door hrand verwoest. De brand- weer sloeg groot alarm en rukte met twee blusvoertuigen uit Voor de gebruikers van het gebouwtje wordt door de eigenaar de Kerkvoogdij zo snel mogelijk een oplossing gezocht voor huisvesting elders. De aula en het verenigingsge bouw zijn eigendom van de Hervormde Gemeente Hooge- zand-Sappemeer-Kropswolde. Het gebouw wordt verhuurd aan diverse verenigingen zoals de Zusterkring, de Jeugdkate- chisatie en Oefening Baart Kunst. Afgelopen woensdag zou de Jeugdsoos in het ge bouwtje trekkenals nieuw on- derkomen. Rond 22.00 uur 's avonds werd de brand door de Sappe- meerster Peter Vos ontdekt en doorgegeven aan de brand- weer. Daar werd ailes gealar- meerd, in verband met de gro- te afstand vanaf de openbare weg. Met 35 mensen en 11 stra- len werd de brand geblust. Er was geen gevaar voor de grote kerk zelf, in eerste instantie kon het vuur wel overslaan naar een nabijgelegen dichtge- timmerd woonhuis. Achter het stenen verenigings gebouw, zo'n honderd meter verwijderd van de Hervormde (koepel)Kerk, stond een niet afsluitbaar oud-papieropslag- hok. Volgens woordvoerder B.Veentjer van de brand weer en de secretaris van de Her vormde Kerk is in dit hok de brand ontstaan. De brandweer houdt het op niet kwaadwil lend bedoelde brandstich ting:,,Er is nog geen zicht op wie het gedaan heeft. Er is daar geen toezicht." De brand weer rukte tôt vorige zaterdag 2 tôt 3 keer per dag uit door brandjes in het voormalige ,,Voor Anker", dat inmiddels gesloopt is. Veentjer: „Mèt al die brandjes in leegstaande panden krijg ik wel 'n de krie- bels: Wat komt er nu weer aan? Secretaris van de Jeugdsoos Sappemeer mevrouw Wini Emmens is verbijsterd over de brand:„'t Is alsof de duvel er- mee speelt". De jeugdsoos, waar gemiddeld 30 35 men sen komen, zit dringend om een nieuwe ruimte te sprin- gen. SAPPEMEER - Volledig overrompeld toonde voormalig bloemist JA.M. Luijckx zich dinsdag- middag toen hem op zijn 65ste verjaardag door burgemeester J.L.D. van der Linde de ereme- daille in goud werd overhandigd van de orde van Oranje Nassau. „Ik vind het onvoorstelbaar. Ik zal de bijbehorende speld altijd dragen", verzekerde hij een tikje aangedaan. Zijn echtgeno- te deelde in de huldiging. Zij kreeg van mevrouw Van der Linde een prachtig hoeket overhan digd. Natuurlijk van bloemenhuis Luijckx. De kinderen hadden het be- kokstoofd en zorgvuldig ge- heim gehouden, wel een jaar lang. Want zoveel voorberei- dingstijd kost de aanvraag van een dergelijke onderschei ding. ,,We vonden dat hij het verdiend had", vertelt een schoondochter. Burgemeester Van der Linde ging uitvoerig in op de vele verdiensten van de nu gepensi- oneerde bloemist op zijn vak- gebied en daarbuiten. Luijckx werd 65 jaar geleden geboren in Hoorn in Noordholland. In 1948 behaalde hij het diploma vakbekwaamheid voor bloem- schikken en binden. Tôt 1951 werkte hij bij toonaangevende bloemenzaken in Sneek, Den Haag, Rotterdam en Amster dam. Op zoek naar een eigen bloe- menzaak kwam hij terecht aan de Hoofdstraat in Hooge zand waar hij van start ging met de hulp van één bezorger. De naam Luijckx werd al snel een begrip. De zaak groeide en bloeide. Alleen in 1958 was er een lichte terugval in de om- zet. Veroorzaakt door de poli- tieke crisis in Hongarije, die zijn weerslag had op de scheepswerven. Toen de zaak in 1987 werd overgenomen door werknemer Geert Hui- zing, werd er gewerkt met vier personeelsleden. De naam Luijckx bleef aan de zaak ver- bonden. Luijckx vervulde tal van func- ties in de bloemistenwereld. Hij was onder meer voorzitter en later adviseur van de bloe mist-winkeliersvereniging ,,Noord- Nederland", arran- ré geur bij het jaarlijks bloemen- corso in Eelde en bij grote in ternationale bloementen- oonstelingen in Hamburg en Bern. Heel bijzondere op- drachten waren de versiering van de Martinikerk bij de in- wijding van bisschop Môller en het boeket dat Koningin Juliana werd overhandigd toen ze Hoogezand-Sappemeer aezocht. De aktiviteiten van L,uijckx beperkten zich niet _ot zijn vakgebied. In de tijd van heftige diskussies over de .otstandkoming van het win- kelcentrum Gorecht Oost was îij voorzitter van de handels- vereniging, waarvan hij nu er- elid is. Hij was mede-organisa- tor van de feestweek ,,Foetsie- kanaal" ter gelegenheid van de demping van een deel van het Winschoterdiep, voorzitter KROPSWOLDE/KIELWIN- DEWEER - B W Hoogezand Sappemeer besloot afgelopen week groen licht te geven aan Dekro BV uit Kropswolde om zes voertuigen tijdelijk te mo- gen stallen aan de lokatie Kielsterachterweg /V eendam- merweg. Het Collège meent dat het weghalen van 4 mesttrans- portvoertuigen en 2 mest verspreiders van de Woldweg, een verbetering geeft van de geluidssituatie rondom het be drijf in Kropswolde. De voer tuigen mogen tijdelijk bij de mestsilo gestald worden, on der de voorwaarde dat het be drijf binnen één maand een aanvraag doet voor wijziging van de hinderwetvergunning voor de lokatie Kielsterachter weg. Het bedrijf heeft inmid dels verklaard dit aan te vra- gen. van het bestuur van de Rooms Katholieke Kerk en van de bridgeclub en vorig jaar nam hij het intitiatief voor de opzet van een plaatselijke gym- nastiekgroep voor (ex)-hartpa- tienten ,,nadat hij zelf een tikje had gehad", zoals de burge meester het uitdrukte. Ondanks zijn druk bezette le- ven zei Luijckxs zijn gezin (,,3 zalige kinderen, drie schatten van kleinkinderen") altijd het belangrijkste te hebben gevon- den. ,,Verder heb ik altijd fijn zaken kunnen doen". Eén zorg had hij nog wel: ,,Behoor ik de koningin nu een bedankbrief te schrijven?" vroeg hij de burgemeester. Deze stelde hem gerust: ,,Dat hoeft niet di- rekt morgen al". Power, de muziekschoolgroep onder leiding van John de Beer, vijftien persoons. Easy Access, een vier persoons for- matie en Testafy een vijf per soons gospel-rock groep. De twee stemmingsorkesten de Jupiter Stars en Paradise Two zullen bij het terras en op de eigenlijke braderie spelen. De groep die het leukst uit de bus komt krijgt een prijs. Er wordt een deskundige jury sa- mengesteld. Poppentheater Veel muziek op de braderie maar er valt nog veel meer te beleven. Voor de kleintjes zijn er twee draaimolentjes, ze kunnen zich laten schminken. De stichting AGAPE verzorgt poppenkastvoorstellingen en er zijn mimespelers- en dan- sers. Verder verzorgt de voetbal- club HS88 een balonnen- wedstrijd. De wat grotere kin deren kunnen hun fietstech- niek uittesten op echte Ail Terrain Bikes op een afgezet stuk van de Wilhelminastraat. Fietsenspecialist Nooren orga- niseert dit festijn. Verder geeft de sportverening SES gymnastiek -, volleybal - en handbal demonstraties. Gokken Ook mensen die er van houden een gokje te wagen kunnen hun hart op halen. Er wordt met het publiek een gokspe: gespeeld waarbij de principes van het rad van avontuur wor den gecombineerd met die van het kaartspel. Deelnemers krijgen gratis zes waardebon- nen, het rad gaat draaien, staat stil op een speelkaart en de vraag hoger of lager moet worden behandeld. Bij een verkeerde gok moet er een waardebon worden ingele- verd. Gokt men zesmaal ver- keerd dan is er toch nog als troostprijs koffie met gebak. Goed gokken levert behoud van de waardebonnen op. Ook in het speelcircuit zal de service-club de Lions zich be- geven. Zij verschijnen met een grote speltrailer op de brade rie. De opbrengst is bestemd voor hun goede doelen. Op de braderie zullen meer dan honderd standjes worden opgebouwd. Bij de stand van zonweringbedrijf Hensema is de motor van de vermaarde coureur Bert Smid te bewon- deren. SAPPEMEER - Op zondag 21 april zullen verschillende ker- ken in en rondom Hoogezand- Sappemeer hun diensten rond het thema „De Arme Kant van Noord-Nederland" houden. De kerken zitten in een bondge- nootschap tegen de verarming, tesamen met bewegingen van uitkeringsgerechtigden, belan- genorganisaties en vakbonden in de noordelijke provincies. Tijdens de kerkdiensten zullen leden van de werkgroep ,,De Arme Kant van Nederland" een verklaring over armoede afgeven, waarin informatie wordt gegeven over de régio nale en plaatselijke situatie. Zowel de Damkerk te Hooge zand (10.00 uur), de Vredes- kerk (9.00uur)- en Doopsgezin- de kerk (11.00 uur) te Sappe meer, de Hervormde Kerk te Westerbroek (10.00 uur) als de Hervormde Gemeente te Kropswolde doen tijdens hun diensten mee aan het thema. Zondagavond tussen 18.00 uur en 19.00 uur wordt één der diensten uitgezonden via Ra dio Compagnie (FM 105.2/kabel 94.4). unnr.r? \rn v^naf wnpndop- 24 anril ziîn de drie bedriiven FOXHOL - Op 16 april was het 40 jaar geleden dat de eerste groep Molukkers aankwam in Amsterdam. Volgende week don derdag (25 april) is het 40 jaar geleden dat de Molukkers zelf de Republiek Maluku Selatan uitriepen op Ambon. Geen reden voor feest, wel voor herdenking. Ook in Hoogezand- Sappe-1 meer. De Molukkers die nu vooral in Foxhol wonen zijn daar niet uit vrije wil neergestrken. Be gin jaren zestig besloot de re- gering dat de Molukkers uit de houten barakken moesten ver- huizen naar stenen woningen. Onder politiedwang werden ze verzameld en met bussen naar Foxhol vervoerd, hart je win- ter, een paar weken voor de kerst. Bestrating was er nog niet. Ze hebben zich erin geschikt. Maar nog steeds heerst het ge- voel van miskenning. Voor drie jaar vechten voor de Ne- derlandse vlag krijgen ze sinds enkele jaren 2 duizend gulden per jaar en een volgens sommi- gen (honde)penning. Geloven ze nog in een vrij Ambon? En de jongere generatie? De jongere generatie staat cen- traal bij de aktiviteiten op donderdag 25 april. Om hen te laten begrijpen hoe het geko- men is dat hun opa's en oma's in Foxhol zijn beland. Om 8.00 uur wordt bij de Molukse kerk in Foxhol de vlag gehesen. Daarna wordt er gebeden in de kerk. Daarna gaan de kinde ren naar het jeugdlokaal om vragen te beantwoorden over de Molukse geschiedenis. 's Middags brengen ze een be- zoek aan het Volkenkundig muséum in Groningen. 's Avonds wordt er door ieder- een gezamenlijk Papeda gege- ten, een soort pap van aardap- pelmeel (vroeger sago) met een saus van vlees of kip, die geslurpt behoort te worden Radio Compagnie besteedt maandagavond in haar pro gramma Puur Cultuur om 19.00 uur aandacht aan de ge schiedenis en cultuur van de Molukkers maar ook aan de verre van rooskleurige situa tie van de jongere generatie. Een dameskoor en een speci- aal gevormde band zullen Mo lukse muziek ten gehore bren gen. HOOGEZAND - Vanaf woensdag 24 april zijn de drie bedrijven van de gebroeders Reint en Reinder de Wit te vinden op het brandpunt van Hoogezand. Het markante pand op de hoek Kerkstraat/Hoofdstraat waar vroeger de Spar was gevestigd, is door een rigoureuze verbouwing geschikt gemaakt voor make laardij, assurantiekantoor en hypotheekschop. Samen hebben de drie De Wit-bedrijven straks 275 vierkante meter ter beschik- king. Het Makelaarskantoor van Reint de Wit maakte in de 80-er jaren een stormachtige ontwikkeling door als erkend NVM-lid. In januari 1990 werd het verzekeringspakket over- gedragen aan broer Reinder de Wit onder de naam De Wit As- surantiën. Het kantoor aan huis" bleek al snel te krap be- meten. Zeker toen daar medio 1990 de Hypotheekshop nog bij kwam. Op het adres Hoofdstraat 1 hebben de drie bedrijven nu een veel royalere jas aangeme- ten gekregen. De verbouwing en inrichting werd gehèel ver- richt door plaatselijke bedrij ven. Nieswaag was de aanne- mer, Mulder installeerde de electra, het schilderwerk werd gedaan door Van der Veen, Buining plaatste C.V. en sani- tair, de airconditoning kwam van De Haan. Voor de Inte- rieurverzorging tekende de firma Nijburg. Dat ailes heeft geresulteerd in ruime kanto- ren, goede bespreekruimten en een vriendelijke ontvangst- ruimte. In de étalagés een hui- zenpresentatie in kleur waar volgens de gebroeders De Wit dagelijks 18 duizend mensen kennis van kunnen nemen. Hopelijk worden ze daardoor niet al te veel afgeleid van het drukke verkeer op de gevaar- lijke kruising. Van het totale oppervlak van het pand is nog 125 meter over. Te huur voor een ander bedrijf (geen win- kel), dat dan een eigen ingang krijgt. Ook de kelderruimte van 200 vierkante meter heeft nog geen bestemming. De drie De Wit-bedrijven zijn geopend op maandag tôt en met vrijdag van 9.00 tôt 12.00 uur en van 13.00 tôt 17.00 uur. Ook op zaterdag kunt u aan Hoofdstraat 1 terecht. Van 11.00 tôt 16.00 uur. Vanaf 24 april dus. ht I NltUWûBLAU - uvJNUthUrtti ib Mhriii- i»»i - rMuiiNrt o. HB Verschijnt etke donderdag in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exemplaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Adv.afd. Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3