13 VAC's enthousiast over Voor Anker B W ondersteunt plan muziekkoepel Paardekracht uit 1915 Vanavond Africaans Culturele Avond in Kielzog Nieuwe inwoners krijgen vage antwoorden Peuterspeelzaalleidsters klagen bij wethouder HET NIEUWSBLAD Naar VAC's wordt steeds beter geluisterd Hete kolen Groninger bands presenteren zich in de Nije Vergeten Zet VV Kiel-Windeweer in het licht! Gemeentelijke begroetingsavond Goedkoop Frekie Turks kinderfeest in Kielzog Rommelmarkt Q)e oew 05980 - 9 30 66 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Unaniem enthousiast waren de 50 leden van 13 Vrouwenadvie- scommissies (VAC's) uit de provincie Groningen over het nieuwe verzorgingstehuis Voor An ker in Hoogezand. Ruim, licht en sfeervol, terwijl, zo werd er verzucht, elders nog vaak tehui- zen met kamertjes als kippenhokken worden gebouwd. De 50 vrouwen waren naar Hoogezand gekomen voor hun Provinciale jaarvergadering, maar het grootste deel van de dag was gewijd aan het thema ouderenhuisvesting. 's Morgens een inleiding over het onderwerp van directeur P. de Bruine van Volksbelang, 's middags een bezoek aan Voor Anker met uitgebreide rondlei- ding en vragenhalfuurtje na afloop. Conclusie: In een tehuis als Voor Anker zou ik later wel willen wonen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - In principe wil B W „planolo- gische medewerking" verlenen aan het realiseren van een mu ziekkoepel op de Driehoek van Sappemeer. Tevens wil de ge- meente de kosten van werken in de omgeving van de koepel, zo- als bijvoorbeeld een tegelpad erheen, voor haar rekening nemen. (Foto Dennis F. Beek) Toch waren er kleine puntjes van kritiek. De deur van de woon- naar de slaapkamer draait de verkeerde kant op zodat je een zieke partner niet kan zien liggen. In de slaapka mer kan geen raampje open om een stofdoek uit te klop- pen en de trapleuningen moe- ten verder doorlopen dan de trappen zelf. Directeur F. Mie- dema erkent de tekorten. Oor- zaak: geld. Maar dat je van de aanleunwoningen binnendoor naar recreatiezaal kunt, dat heb je in Winschoten niet. Dat bewoners zelf de stoelen voor de recreatiezaal hebben mogen uitzoeken en de breedte van de vensterbanken hebben be- paald, daarmee oogst hij veel waardering. „Bouwen is oor- log, zegt de directeur „je moet er constant op de neus bij zijn. Creatief omgaan met het bud get. Ook geld durven besteden aan het leefbaarheid". Er wordt instemmend geknikt. In de recreatiezaal van Voor Anker praten we even na met VAC-leden uit Winschoten, Zuidhorn, Slochteren, Leek en Hoogezand. Hoewel ze op hete kolen zitten. Hoewel de ach- tergebleven vrouwen op hete kolen zitten: ,,Ik moet nog boodschappen doen, nog ko- ken, daaraan zie je dat we een vrouwenclub zijn" In het gesprek blijkt dat het meedraaien in een VAC heel wat tijd en inzet van de vrou- HOOGEZAND- Zaterdag 27 april zullen diverse Groninger bands het podium van jeugd centrum De Nije beklimmen. Tijdens de provinciale groe- penpresentatie, een initiatief van de Stichting Groninger Poppodia, treden de bands Onzin, Wicked Path of Sin en Denix op. De zaal is open van af 21.00 uur en de entree is f 5,-. Om alvast in je agenda op te schrijven: Op 3 mei worden de ,,Serenes" in de Nije ver- wacht, op 17 mei is er een hardcorefestival Vorige week stapte de Wijk- raad met het uitgewerkte plan naar de gemeente. De in Gas- selte gerealiseerde muziekkoe pel diende daarbij als voor- oeeld. Sientje Vedder van de Wijk- raad Sappemeer is verheugd over de toestemming van het Collège. Zowel bij het Collège als bij het bestuur van de wijkraad wordt nog nage- dacht over het mogelijke be- leer. Als het beheer bij de wijkraad komt te liggen, kan zij in eerste instantie beslissen wie de koepel gaat gebruiken. det beheer kan ook bij de Ge meente Hoogezand-Sappe- meer of de Culturele Raad ko- men te liggen. Sientje Ved der:,,De koepel is er in de wen vraagt. Soms wel meer dan 2 dagen per week zijn ze ermee in touw. Cursussen vol- gen ter bevordering van de deskundigheid, bestemmings- en renovatieplannen bestude- ren, woongerief-onderzoeken verrichten en meepraten in ai le mogelijke overlegsituaties. Maar voldoening geeft het ook na soms vele jaren knokken gehoor vinden bij de veelal mannelijke politici en woning- bouwers. ,,Van de strijd van onze voorgangers plukken wij nu de vruchten", klinkt het te- vreden. Want het klimaat is veranderd zo blijkt uit de posi- tieve verhalen uit Leek, Win schoten, Zuidhorn en Slochte ren. Ze worden steeds vaker in een vroeg stadium bij gemeen- telijke plannen betrokken, steeds meer als gelijkwaardi- ge gesprekspartners behan- deld. ,,In Hoogezand-Sappe- meer begint het ook te ko- men", vertelt Mien Wester- diep. ,,Met de woningcorpora- ties is de relatie prima, met de gemeente gaat het de goeie kant op". Zij vindt het werk in de Vrouwenadviescommis- sie vooral leuk omdat het niet alleen meer gaat om de stop- contacten maar ook om leef baarheid en sociale veiligheid van de buurt zoals in Wold- wijck. „Daar hebben we een hele klus aan". Volgens' Lia Veldhoen uit Slochteren, zelf architecte, iser in de woning- bouwwereld een trend om meer naar de woonconsument te luisteren. ,,Na de kwantiteit Leden van de Vrouwen Advies Commissies in de provincie Groningen in gesprek met F. Miedema, directeur van Voor Anker. die nodig was door de woning nood komt er nu oog voor kwaliteit. Vroeger mocht je blij zijn als je een huis kreeg' Ouderenhuisvesting is in het verleden helemaal vergeten", vindt Etty Kapinga uit Win schoten. „Nu pas worden er aangepaste woningen ge bouwd". Of die woningen ook naar de zin zullen zijn van nieuwe generaties ouderen? Zoals een groepswoning die nu in Winschoten wordt gereali- seerd? Volgens Etty zit elke VAC met die vraag. Directeur Miedema van Voor Anker wil graag een actueler probleem aankaarten. ,,Die aanleunwoningen, daarvan zijn de stichtingskosten door allerlei voorzieningen onge- veer een ton. De bewoners schrikken zich een hoedje van de hoge aanslag Onroerend Goedbelasting. Die zou bere- kend moeten worden naar de kale bouwprijs". Mien Wester- diep belooft bij de politiek in Hoogezand-Sappemeer te zul len nagaan of dat een haalbare kaart is. SAPPEMEER/ASSEN - Vorig jaar werd de motor Simplex Am sterdam in een schuurtje ontdekt. De motorrijwiel, met bouw- jaar 1915, werd gerepareerd en in originele staat teruggebracht Met coureur, de heer H.J. Posthumus, is de motor te bewonde ren tijdens de lie Horsepowerrun op zondag 28 april. Aan de65 km lange uithoudingsrit Leek-Assen-Leek doen motoren mee, die gebouwd zijn voor 1920. Voor het eerst doen er ook Fransen mee aan het inmiddels internationale evenement. De route is dezelfde als vorige jaren en de aankomsttijd in Assen zal rond 11.00 uur zijn. Niet alleen de motoren zijn „op leeftijdde oudste deelnemer, de heer Lanting uit Klazienaveen, is 83 jaar oud en rijdt op een 81 jarige Douglas. eerste plaats voor Sappemeer. Er gaat hier al zoveel weg. Vroeger was er bijvoorbeeld ook een muziekkoepel aan de Parkstraat. Dat heeft ons op de gedachte gebracht. We zet- ten ons in voor de leefbaarheid in Sappemeer en daar is dit een onderdeel van". De koepel zal naar schatting 50 duizend gulden gaan kosten, waarvan de wijkraad zelf 10 duizend gulden al klaar heeft liggen. De rest hoopt de wijkraad via giften en sponso ring bij elkaar te krijgen. Op de braderie in Sappemeer op Koninginnedag zal de wijk raad te vinden zijn met haar nieuwe ideeën, waarbij ieder- een hen (ook financieel) kan ondersteunen. HOOGEZAND- Vanavond wordt het in het Kielzog één en al Af- ricaanse bedrijvigheid. Zoals in een uitgebreid artikel vorige week in deze krant beschreven is (haal 'm even uit de oud-pa- pierbak) staat de avond in het teken van het allerdaagse leven in Africaanse landen. Naast informatie over SOMAFCO is er de politieke thrillerfilm „Mapantsula", een moderne Africaanse modeshow en een bruisend optreden met zang, dans en muziek door de groep Benkadi. Vanaf 19.30 uur bent u welkom (gratis toegang) bij het Kielzog in Gorecht-Oost. KIEL-WINDEWEER - Op Koninginnedag lopen de plaatselijk sportieve kopstukken een kilometer lang langs het Kieldiep. Van 14.00 tôt 17.00 uur organiseert de Voetbalvereniging de sponsorloop. De lopers verwachten te worden aangemoedigd door een groot publiek, waaronder de sponsors van de activi- teit. De start is bij ,,'t Woldhuus". Verscheidene plaatselijke be- drijven, familie en vrienden van de lopers gaan financiële on dersteuning geven aan de sponsorloop. De voetbalvereniging houdt tevens 's middags en 's avonds een bazar op 30 april. De opbrengst van deze dag komt ten goede aan de uitbreiding van de bestaande oefenverlichting. De ver eniging wil graag aan de zuidzijde van het sportveld twee iden tieke lichtmasten, zodat bij trainingen het hele veld gebruikt kan worden. De kosten van dit plan bedragen f 11.000,--. HOOGEZAND-SAPPEMEER - „Zo gaat het nou altijd" mop- perde een nieuwe inwoner van Hoogezand-Sappemeer tijdens de gemeentelijke begroetingsavond waar zo'n 80 van de 850 uit- genodigden waren komen opdagen. ,,Je mag wel vragen stellen, maar antwoorden krijg je niet". Komen er meer zebra's op de A. Kuypersingel? Meer glasbakken? Verdwijnt de peuterspeelzaal uit Sappemeer? ,,We zullen het bekijken. We weten het nog niet". Met dit soort antwoorden van burgemeester en wethouders moesten de meeste vragenstel- lers het doen. Toen er ge- vraagd werd om verlichting langs het fietspad tussen het recreatiegebied Meerwijck en Kropswolde wist wethouder M. Laaning zelf s niet welk fietspad werd bedoeld. Klachten hadden de nieuwe inwoners ook over te hard rij- den op de Abraham Kuyper singel in Hoogezand, de Sluis- weg in Kielwindeweer en het Achterdiep in Sappemeer. Volgens burgemeester J.L.D. van der Linde zijn de aanwo- nenden zelf vaak de boosdoe- ners ,,maar de politie kan best eens op verzoek van bewoners een extra verkeerscontrole houden". HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het merendeel van de 21 peu terspeelzaalleidsters van de Stichting Stipehosa kwam dinsdag- middag persoonlijk op het spreekuur van de Wethouder van So ciale Zaken en Welzijn Cor Drost. Zij kwamen hun vorige week aan B W verzonden brief kracht bijzetten. De leidsters vragen een half uur betaalde uitbreiding per dagdeel, voor de extra werkzaamheden, die zij verrichten voor- en nadat de peuters de speelzaal hebben verlaten. De peuterleidsters zijn al een jaar of drie bezig met het betaald krijgen van extra noodzakelijke werkzaamheden, zoals bespre- kingen onderling en met artsen en oudercommissie, schoon- maakwerk, begeleiding stagiaires en vrijwilligers, het ruilen van bibliotheekboeken en het maken van peuterkranten. Werk, dat hun werkgever Stipehosa niet vergoedt. De Stichting zegt de financiële middelen niet te hebben en stuurde de werk- neemsters door naar de subsidiegever, de gemeente Hoogezand- Sappemeer. Mevrouw Ina Bethlehem van het dagelijks bestuur: ,,Wij staan achter de actie van de leidsters. We hebben gewoon het geld niet om meer te betalen." ,,Ten einde raad" zoals zij zelf zeggen, hebben zij B W inge- schakeld om verandering te brengen in hun situatie. Volgens de leidsters moet het gemeentelijk beleid voor peuterspeelzalen veranderen: ,,Elk jaar zijn er verhuizingen doordat de ruimten, waarin we zitten, worden opgeëist. Ga maar na wat dat kost". Peuterspeelzaal Hummelhonk is de vierde, die in één jaar ver- huist. Er is een keer extra subsidie geweest voor een verhuizing, maar volgens peuterleidster Sjoekie Hulshof van Hummelhonk (met 9 groepen van 15 kinderen) is dat niet de oplossing: ,,Nooit is er een eigen ruimte voor peuterspeelzalen. Wij zijn het onder- geschoven kindje". Bij het Collège is de wankele rechtspositie van de peuter leidsters bekend. Wethouder Cor Drost erkende dat hun werk en de beloning daarvoor niet parallel lopen en beloofde dit voor de zomervakantie onder aandacht van B W te brengen. ,,Maar het geld is schaars. Ik deel hun reden tôt zorg en ik zal kijken wat ik ermee kan doen". ,,Wie klachten heeft over stank van Avebe moet de pro vincie bellen. Die is de vergun- ningverlener", adviseerde wethouder H. Mobers van Mi- lieuzaken. De vragensteller nam er, tôt irritatie van de wethouder, geen genoegen mee. ,,Een goedkoop ant- woord. U schuift de verant- woordelijkheid af. Hebt u wel eens een enquete gehouden hoe vaak er sprake is van stankoverlast? De gemeente heeft veel meer macht. Die moet dat namens de bewoners bij de provincie aankaarten". Toch waren de meeste van de 80 aanwezigen redelijk tevre- den over Hoogezand- Sappe meer als nieuwe woongemeen- te. Een mevrouw uit Twenthe: ,,Ik heb bij Akzo wel eens er- gere dingen geroken". Een fa milie over hun vorige woonge- meente Tilburg: ,,Daar krijg je helemaal geen frisse lucht en Nieuwe inwoners verdiepen zich in Hoogezand-Sappemeer. het verkeer is er levensgevaar- lijk. De Kerkstraat in Hooge zand is daarbij vergeleken hei- lig". En verder waren er standjes met informatie van allerlei ge meentelijke afdelingen en in- stellingen, een prachtige dia- serie, gratis koffie en de verze- kering van de burgemeester dat het gemeentebestuur toch ,,heel behoorlijk benaderbaar is". Pa:,,Hou komst der bie das doe deurzichteg bist". Frekie:,,Meester zee: Ik kiek dwaars deur die hen". HOOGEZAND - Zaterdagmid- dag wordt in het Kielzog in Hoogezand het jaarlijkse feest gehouden voor de Turkse kin deren. Het feest is ingesteld door Ke- mal Ataturk op 23 april 1920, de dag dat de eerste Turkse re- publiek werd uitgeroepen en het eerste Turkse parlement- geinstalleerd. Omdat er in de oorlog zoveel kinderen waren omgekomen en omdat kinde ren de toekomst hebben staan kinderen op deze bevrijdings- dag centraal. In het Kielzog worden zater dag meer dan honderd kinde ren verwacht. Een Turkse on- derwijzer vertelt over de ge- schiedenis. De kinderen zullen volksdansen uitvoeren, ge- dichten voordragen en ze krij gen allemaal een cadeautje. Peuterleidsters leggen hun be loning sproblemen voor aan wethouder C. Drost. HOOGEZAND- Vlegelhangen, grabbelton, sjoelen en het rad van avontuur zijn de publiek- trekkertjes. Al komt menin- geen voor fraai handwerk of oude, leuke spullen. Bij ,,De Regenboog" aan de Mars 1 te Hoogezand wordt zaterdag 27 april van 9.30 tôt 16.00 uur een grote rommelmarkt annex fancy- fair gehouden. De wijk- gemeente West van de Her- vormde Gemeente Hoogezand- Sappemeer-Kropswolde heeft de organisatie van de dag in handen. U kunt tevens uw scharen la- ten slijpen bij de scharensliep. Een draaiorgel houdt de moed erin en er is een keuken aan- wezig, zodat u geen honger hoeft te lijden. warme en koude buffetten salades hors d'oeuvres bittergarnituren diners HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 25 APRIL 1991 - PAGINA 3 Verschijnt elke donderdag in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplaye: 24.000 exemplaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Adv.afd. Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 llilllllllllllllllllillllllllillllllllllllllllllllllllliiiiiilliiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii y/ yra (eyi n<f Komplete organisatie en professionele verzorging op elke lokatie O.a.: bij u thuis, in uw bedrijf of in één van onze zalen Korte Groningerweg 47 - Hoogezand/Foxhol - Telefax 05980-95738 Bestellingen voor afhaal-maaltijden of salades e..d.: voor het weekeinde tôt zaterdag 12.00 uur, andere dagen tôt 17.00 uur

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3