Koninginnedag koopjes- en hapjesdag STAATSLOTEN Aandacht voor grondrechten Braderie 40 van Sappemeer" grote publiekstrekker Fontein Oosterparkvijver spuit weer 500 M2 FIETSPLEZIER 100 M2 FITNESSPLEZIER Fa NC'ORFN Hoogezandster band Cardiac ArresP'winnaar Open Podium GRONINGER LANDBROOD Tamme Boel Meedeinen o gejengel Filmliga Reùnie Gymnastiek- vereniging WIK Kunstenaressen- project 7x7 bij Halte Kropswolde 05980 - 9 30 66 Herdenking 4 mei en Viering 5 mei Komt BOEREN- ROOMBOTER CAKE weekblad voor Hoogezand-Sappemeer en wijde omgeving HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het zonnetje wou maar af en toe tevoorschijn komen, en erg oranje was het niet getint. Van een koninklijk Oranjefeest was weinig te merken. De leerlingen van Christelijke scholen begonnen de dag oranje getint, maar de plaatselijke Oranjevereniging Storfehosa liet het afweten. Met een drukbezochte Braderie van de 40£te^Sappemeer en her en der bazars en rommelmarkten, was het vboral ,,een goeie dag" voor de middenstand en de plaatselijke verenigingen. In Wester- broek werd een tennistoernooi gehouden en Kiel-Windeweer liep tijdens de sponsorloop het eerste deel van de lichtmasten voor het voetbalveld bijeen. Het publiek kuierde, snuffelde en deed zich tegoed aan koopjes er de vele aangeboden hapjes. Oliebollen, gehaktballen, ge- bak, appels, worsten, loem- pia's of kniepertjes, koningin nedag lijkt een nieuw ,,eet- feest" te worden. Vanwege de af en toe gure wind gingen de warme etenswaren grif over de marktkramen. Veelal was de opbrengst voor een goed doel. 's Morgens om 9 uur wer- den deeerste kniepertjes al ge- bakken bij de bazar van de Ontmoetingskerk. ,,Ze zijn nou nog lekkerder dan met Oudjaar" volgens bakster Ina Kooi uit Hoogezand. Naast haar werd fanatiek gesjoeld, terwijl binnen kinderen zich de rood-wit-blauwe vlag op hun gezicht lipten schminken Veel is er voor de kinderen niet te doen, vertelt een toe- schouwster op de Noor- derstraat, terwijl de gym- nastiekvereniging SES in blauwe pakjes haar kunsten vertoont. ,,Het is maar een tamme boel dit jaar. De kinde ren missen het springkussen, er is nu weinig voor ze te doen. Ik heb 't idee dat het niet zo druk is als vorig jaar." aldus mevrouw Slagter. Andere kin deren, zoals Sylvie Vermeend en haar broertje Tim namen het heft in eigen hand en stal- den hun waren uit aan het be- gin van de Braderiekramen. Na een halfuurtje hadden ze al veel verkocht. Voor het twee- tal was het hun eerste ,,vrij- markt":,, Er stonden verderop meer kinderen, dus dachten wij dat het wel kon. En we doen het voor de loi hoor", vertellen de jonge handelaren van tijdschriften, spelletjes en zelfs een paar voetbalschoenen 2,50 maar"). Een echte" marktkoop- vrouw, Betty Drenth uit Veen- dam, is best tevreden op deze spéciale marktdag. ,,De men- sen mopperen minder, het is toch een vrije dag". Met haar sierraden en doe-het-zelf on- derdelen staat ze, naast de ge- wone markt, al 8 jaar op de jaarmarkt in Sappemeer.,,Het gaat erom, dat het publiek het gezellig vindt. Elke gulden, die ze hier besteden, is meege- nomen naast het grote aanbod van rommelmarkten". Minder leuk voor de marktverkopers zelf vindt ze het kermisachtige lawaai de hele dag door. De marktverkopers" waren op de Braderie met open in- schrijving niet alleen winke- liers en verenigingen uit Sap pemeer, maar ook uit omlig- gende plaatsen. Ook de wijkraad Sappemeer was op de Braderie aanwezig en rich- te de aandacht op haar plan- nen voor een muziekkoepel. Met spelletjes, zoals het raden van het aantal bonen of de naam van de pop Aletta werd een financiële bijdrage gele- verd. De stand van de wijkraad werd door 295 mensen bezocht en via de spelletjes was de net- to-opbrengst f 175,-- Een stunt is te vinden boven de kraam van Hensema, waar De Dames Tussen de bel van de draaimo- len en de geur van oliebollen staat een oudere heer van bij- na 70 jaar. Hij heeft vanmor- gen wel televisie gekeken, naar de Koningin in Culem- borg ,,want ik heb geen hekel aan die mensen hoor, maar 't zegt me niks, Koninginne dag". De heer Sietsma vindt het veels te druk, en als het niet om ,,de dames" was, stond hij hier niet. De dames willen, zoals zovelen, even rondkijken op de Braderie van Sappemeer, maar volgens Sietsma is het niet anders dan op een gewone zaterdagmarkt. Ook al zitten er nu kinderen voor de poppekast en spelen er nu electrische gitaren tussen de rotan meubeltjes. Wtk-' Druk heel druk was het op de koninginnedag Braderie in Sap pemeer. Aile reden om het festijn nog verder uit te bouwen. eën witte motor aan een kraan hangt, een internationale uit de 125 cc klasse. Hij hoort bij het promotieteam van de mo- torracer Bert Smit, die mo- menteel op één der snelste mo- toren vanuit Spanje terug naar huis rijdt. ,,We kijken een beetje rond, je moet toch wat doen op zo'n dag", vertellen twee gehakt- bal-etende meiden. Volgens de 15- en 16-jarige Denny Vos en Monique van Die ,,is 't eigen- lijk meer voor ouderen. Er is niet veel voor jongeren. En de ze muziek is zo'n gejengel". Op de achtergrond is één van de stemmingsorkestjes te ho- ren, waarbij wat oudere men- sen gezellig meedeinen. De jongeren konden hun mu- ziekliefhebbende hart ophalen bij het Open Podium, waar on- dermeer drie bands voor een prijs urenlang tegen elkaar speelden. Vooral keihard. De avond voor Koninginnedag werd de Nationale Feestdag ook al gevierd met muziek uit de jaren zestig, door de band ,,de Javelins". Het publiek, in de leeftijd van 16 to 40 jaar stond buiten de propvolle zaal van Café Het Pierement in een rij aan de Nqorderstraat te wachten, tôt ze naar binnen mocht. Om haïï 11 's avonds moest de zaal om veiligheidre- denen gesloten worden. HOOGEZAND-SAPPEMEER- Om zeven minuten over half 11 zette wethouder M. Laaning op Koninginnedag de fontein van de tweede vijver aan de Noordersingel weer in werking. Ap- plaus van de initiatiefnemers, de buurtbewoners zelf. Tegeno- ver de fraaie tuinen van de omliggende villa's werd in het kader van het Beatrix-bomenplan een jonge amberboom in het park gezet. Zes jaar geleden ging de fon tein kapot en werd vanwege energiebezuinigingsmaatrege- len niet gerepareerd. Tôt on- vrede van de Noordersingelbe- woners en aan de 30 jarig oude fontein kwam een spandoek te hangen ,,Wij willen onze fon tein terug". De gemeente vond destijds, dat de buurt de kosten zelf zou moeten op- brengen, wat de bewoners be- leefd weigerden. ,,Inmiddels hebben we de tijd mee" zoals bewoner J. Wieringa uitlegt ,,en de gemeente heeft nu een nieuwe pomp, verlichting en windvaan aangelegd en be- taald". Om de energiekosten niet onnodig op te voeren, geeft de windvaan een seintje bij harde wind, kou of regen, met als gevolg dat de fontein automatisch stopt. De goede sfeer tussen buurtbe woners onderling en met de CDA-wethouder bleek tijdens het planten van de door de ge meente bekostigde boom, die aan het water geplant werd. Het zware werk, het planten Eindelijk, eindelijk ze spuit weer de fontein in het zuiderpark. van de ,,Clausboom", werd door de buurtbewoners ge- daan, opdat ,,de mooie schoe- nen van de Mijnheer de Wet houder niet vuil zouden wor den!'De stemming zat er /ZOwiezth al in, vanwege het Oranje-buurtontbijt om 8 uur 's morgens. De bestaande Bea- trixboom, geplant ter ere van de vijftigste verjaardag van Koningin Beatrix op 31 janua- ri 1988, kreeg extra aandacht. Het destijds ontvreemde hou- ten bord is vervangen door een stenen paaltje met opschrift- plaat. Het nieuwe paaltje werd officieel onthuld. De be woners van de Noordersingel vierden op deze Koninginne dag dubbel feest: ,,We zijn erg blij, dat de fontein terug is". In het bioscooptheater ,,Cen- trum" aan de Noorderstraat te Sappemeer draait maandag- avond 6 mei de film ,,Barfly". De film maakt deel uit van een serie filmvoorstellingen, die in samenwerking met de provin ciale Groninger Filmliga naar Sappemeer wordt gehaald. ,,Barfly" een Amerikaanse film uit 1987, gaat over de zelf- kant van de Amerikaanse sa- menleving. Tussen de ver- weerde koppen van mannen en vrouwen, die gekweld wor den door de vraag waar de vol- gende borrel vandaan moet komen, is de scenarioschrijver Bukowski zelf te ontdekken. De filmvoorstelling begint om 20.00 uur. SAPPEMEER- Op de brade- riestand tijdens Koninginne dag werden er al namen uitge- wisseld en gezichten van ja- renher herkend. Voor de oud-leden van de in 1972 opge- heven gymnastiekvereniging WIK leefde het WIK uit het verleden weer. Eind septem ber wordt er in Sappemeer een reûnie gehouden voor oud-WI- Kleden. Voor de opgerichte reûniecom missie blijft de naam WIK een bijzondere plaats in de herin- nering innemen. Zij probeert de namen en adressen van oud- WIK-ers bij elkaar te krij- gen, om hen uit te kunnen no- digen voor de reûnie. Indien u hen kunt helpen, neem dan kontakt op met de commissie- leden Barbara Eleveld-de Vries (tel.05980-23086) of Gees- je Benedick-Loer (tel.05987- 16750). Bij hen kunt u zich ook opgeven, tegen de betaling van /f5,00, voor de bijeen- komst in hôtel Struvé. FOXHOL- Bij galerie Halte Kropswolde stopt de trein op zaterdag 4 mei om 15.00 uur ondermeer voor bezoekers van de opening van het Project 7x7, een presentatie van de Stichting Spie. De Stichting Spie stelt zich tôt doel de positie van kunstena- ressen te verbeteren. Deze ex- positie is ontstaan door een rouleersysteem, waarbij elke kunstenares een werk maakte, geïnspireerd op een uitgangs- werk van een collega. De tentoonstelling wordt geo- pend door provinciaal staten- lid van D'66 mevrouw Koosje van Doesen. De muzikale om- lijsting is in handen en mon- den van ,,De Yoghurts". Het werk is nog te zien tôt en met 26 mei, donderdags t/m zon- dags van 13.30 tôt 18.00 uur. De toegang is gratis. SHOP 'DE TABAKSPOT' ■$r/ //yw ter* "V HOOGEZAND-SAPPEMEER -Ook dit jaar yyQrdi-zowel lande- lijk als plaatselijk op 4 mei de doden van de Tweede Wereldoor- log herdacht en op 5 mei de Bevrijding gevierd.De belangstel- ling voor de herdenking en de viering nemen de laatste jaren toe, zowel ouderen als jongeyïlwillen stil staan bij de de ver- schrikkingen van de Tweede Wereldoorlog: dat wast toen ge- beurd is, mag zich niet herhalen. Om de relatie meTKet heden aan te geven, vraagt het Nationaal Comité 4 en 5 mei aandacht voor de .grondrechten", die in de Nederlandse grondwet zijn opgenomen. In het actueeLstaande artikel 6 staat: ,,Ieder heeft het recht zijn of haar godsdienst of levensovertuiging.individu- eel of in gemeenschap met anderen te belijden, behoudens ieders verantwoordelijk volgens de wet". In de meeste kerken wordt tijdens de bijeenkomsten op zondag 5 mei aandacht besteed aan het recht op vrijheid van geodsdienst en levensovertuiging. Bij de dodenherdenking op 4 mei om 19.50 uur bij de Hervormde Kerk in Kiel-Windeweer zal burgemeester L. van der Linden aanwezig zijn. Vanaf de Damkerk te Hoogezand wordt om 19.40 een stille tocht gehouden naar het monument Het Stille Hof. In Sappemeer gaat de stiljp^siûfht vanaf 19Î40 uur vanaf de R.K. Kerk naar de ^Gçdenknaald in het Margrietpark, en te Krops wolde is een rOndgang rond de kerk en de vliegergraven vanaf 19.40 uur. Als zaterdagavond 4 mei om acht uur in heel Nederland twee minuten stilte in acht worden genomen, weet bijna iedereen wat dit betekent: de doden worden herdacht. De gevallenen van 1940-1945, maar ook de Nederlanders, die na het officiële einde van die oorlog zijn omgekomen in voormalig Nederlands-Indië, in Nieuw Guinea, in Korea en in Libanon. De Nationale Herden king vindt rond acht uur plaats bij het monument op de Dam in Amsterdam. Koningin Beatrix en prins Claus zullen na de twee minuten stilte een krans leggen bij het Monument. Dit wordt voorafgegaan door een stille tocht door Amsterdam. De rechtstreekse radio- en televisieuitzending van de plechtigheid begint om 19.30 uur. Op zondag 5 mei viert Nederland de bevrijding. In sommige ge- meenten, zoals Groningen, wordt een bevrijdingsfestival gehou den. In het Noorderplantsoen in de stad Groningen treden van 12.30 tôt 20.00 uur meer dan 50 jazz-, pop- en Africaanse muzi- kanten op. Ondermeer Heads Up, pop uit New York (15.15 uur), Freedomriders onder leiding van Johan Huizing (18.00 uur), het kroeg- en straatorkest Pieterburen Overlast (17.45 uur), ffjn de circustent is een familievoorstelling van Circus Arena (13.00 uur) en verder veel muziek. Cardiac Arrest de winnaars van het mini popfestival op de Bra derie. Ze zijn blij hoor met hun prijs, dat zie je aan de ogen, maar lachen in de caméra dat past niet bij het image. SAPPEMEER- Tijdens de Open Podium optredens op de Konin ginnedag Braderie kwam de 5 mans-formatie Cardiac Arrest" als winnaar uit de bus. Drie bands speelden elk 4x een half uur op de grote podia, de twee stemmingsorkesten ,,Paradise 2" en Jupiter Stars" speelden tussen de braderie-kramen in. Met hun mélodieuse powerrock ontvingen de muzikanten van Cardiac Arrest van de jury en uit handen van marktmeester Ger Wilpstra de prijs van /f500,~. Tweede werd ,,Testify", derde de Groninger band ,,Easy Access", vier jongens van 17 en 18, die hun eigen nummers tijdens een show ten gehore brachten. De Hoogezandster band ,,Pupils Power" had op het laatste moment om technische redenen afgezegd. Cardiac Arrest"werd eerste omdat ze, volgens jurylid Wim Splinter, een eigen swung gaven aan bekende gecoverde num mers. ,,De handicap bij aile drie bands, is het geluid, dat is nog een brij. Met die 500,- kunnen ze misschien professionele ge- luidstechnici en apparatuur huren", aldus muziekdocent Splin ter. De winnende groep is maandagavond tussen 19.00 en 20.00 uur te gast bij het programma Puur Kultuur van Radio Compagnie, als .muzikanten van de week". Ze zullen dan ook een nummer uit hun repertoire laten horen. DEZE WEEK BIJ UW WAR(M)E MARKTBAKKER 1 HET IEUWS0LAD goed voor uw lijn DONDERDAG 2 M El 1991 45e JAARGANG NO. 18 Echte Bakker ECsTn^lrS 5--a-t-l-92 Sappemeer Telefoon 93382 Groot Gorecht 24 Telefoon 05980-26030 (kopen of huren) VOORDEEL IN KWALITEIT Slochterstraat 53 9611 CM Sappemeer Telefoon 05980-96596 Komplete organisatie en professionele verzorging op elke lokatie O.a.: bij u thuis, in uw bedrijf of in één van onze zalen wamne en koude buffeffen salades hors d'oeuvres bltfergamrturen diners Korte Groningerweg 47 - Hoogezand/Foxhol - Telefax 05980-95738 Bestellingen voor afhaal-maaltijden of salades e..d.: voor het weekeinde tôt zaterdag 12.00 uur, andere dagen tôt 17.00 uur 8 s k- mmmmmmmm OVENVERSE lîXS hele grote Van 6.75 voor 5? (WIM iRir/KINS) :b:r do:d. k d:e:k ba Elke zaterdag op de markt Bekend van Radio en TV y

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 1