„Spannend om Europese éénwording mee te maken" Weinig strijdlust bij 1 meiviering Sponsorloop Kiel-Winde- Iweer brengt 4000,- op Bewonersbibliotheek geopend in „Voor Anker" OnderdeleN 75.- e/dorenbos Grote belangstelling Open Huis Radio Compagnie Japanse scholiore één jaar op Alatta Jacobs Scholengemeanschap Cactussen in de Hortus Vroege boottocht VW „De rooie familie heeft het ,,Bejaardenzorg onder geweldige druk" Annemarie Fellinger in Puur Cultuur Serenes in de Nije HET NIEUWSBLAD Vlooienmarkt 4 mei Collectes Humanitas en Kinder - vakantieweek 10.000 km pakket voor de 'doe-het-zelver HOOGEZAND: Setz Hoogezand B.V., Hoofdstraat 83-85, 05980-96868/93185. SLOCHTEREN - Vorig jaar augustus kwam ze aan met een kortgeknipt Japans koppie, ge- wend aan een schooluniform en strenge regels. Na driekwart jaar is ze al aardig „verneder- landst": met een band in het loshangende haar en met een vlotte trui aan buigt ze met meer bij binnenkomst, maar geeft een hand. In het kader van een internationale studentenuitwisse- ling is de Japanse Naoko Hayashi een jaar lang havo-4 leerlinge op de Aletta Jacobs Scholenge- meenschap. Ze woont bij gastgezinnen met leeftijdgenoten van de Rotary Club afdeling Hooge- zand-Sappemeer. HAREN- Van 4 tôt en met 10 mei organiseert de Hortus Ha- ren, in samenwerking met de grote succulenta in Drenthe en Groningen, een grote cactus sen en vetplantenshowOp 100 m2 wordt een overzicht gege- ven van de variëteit in deze plantensoorten. Op 4,5 en 9 mei zijn er demonstraties met lezingen over zaai en entme- thodes. Tevens exposeert Caria Wol- ters met illustraties en reis- verslagen, gebaseerd op ver- schillende technieken zoals pen, airbrush en gouache. De Hortus is dagelijks geopend van 10.00 tôt 16.45 uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER- Op zaterdagmorgen 4 mei or ganiseert de VW de tweede vroeger natuurtocht. Vroege vogels dienen om 5.30 uur aan- wezig te zijn bij de ligplaats van „De Wolfhorn" in het ka- naal van het recreatiegebeid Meerwijck, of in het ha vent je van Noordlaren om 6.15 uur. De natuurtocht bestaat uit een boottocht over het Zuidlaar- dermeer, een wandeling van ruim anderhalf uur door weide- en bosgebied en een ontbijt. Belangstellenden moeten zich opgeven bij de VW Zuidlaren, voor 3 mei. KIEL-WINDEWEER - Tijdens de op Koninginnedag gehouden Ssponsorloop voor de voetbalvereniging Kiel-Windeweer is een bedrag van f 4000,-- bij elkaar gelopen. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuwe lichtmasten. Havoleerlinge Naoko Hayashi ,,Nederland is héél anders. Het eten, de gewoonten, de men- sen. Ik schrok in het begin van de openheid en de vrijheid, die jonge mensen hier hebben. In Japan kunnen jongeren bijna niet uitgaan, er zijn niet zoveel disco's en café's, je mag op school geen make-up of oorbel- len en kettingen dragen -Dat heb je niet nodig tijdens het leren- je mag niet roken, je mag niet zomaar je vriendin- nen bij je thuis laten slapen, ailes is veel strenger", vertelt de 18-jarige Naoko in het Ne- derlands aan de keukentafel bij de burgemeestersfamilie Lebbink in Slochteren. Daar wordt ze tussen de twee doch- ters in, in het gezin opgeno- men en gewoon ,,af en toe ste- vig vastgepakt met een dikke kus" zoals haar gastmoeder mevrouw M. Lebbink zegt. Voor Naoko was dat eerst een schok, want in Japan raken mensen elkaar gewoonlijk niet aan, laat staan dat ze openlijk knuffelen. De groot- ste sensatie wat betreft licha- melijk contact was de Aids- film'op school, tijdens de les maatschappijleer, waarin de jongeren uit de kleren gingen om het condoomgebruik te de- tussen klasgenoten van de AJS tijdens maatschappijteer monstreren. Naoko:,,Zô open lijk! Ik schrok! Er is maar heel weinig voorlichting bij ons. 'n Beetje op school, je hoort wat van vriendinnen, niet van je ouders". Op de scholengemeenschap kreeg ze in het begin enige tijd bijles Nederlands maar nu volgt zij aile vakken op aar- drijkskunde en geschiedenis na. Het favoriete vak van Na oko is maatschappijleer, voor- al omdat tijdens deze lessen geen onderwerp taboe is en er veel en openlijk door leerlin- gen en docenten gepraat wordt. ,,In Japan praten we daar alleen in de pauzes over". Naoko koopt in Japan naar de universiteit te kunnen, waar- na ze wat wij noemen ,,Euro- pees secretaresse" wil worden. Dit wilde ze als jong meisje al worden. Als vrouw de top be- reiken, zoals directeur wor den, is in Japan nog steeds groot nieuws, volgens Naoko. Vrouwen wordt geleerd dienstbaar te zijn, zowel op het werk als thuis. Veel meis- jes stoppen met werken als ze gaan trouwen, gemiddeld zijn ze dan 24 jaar en hebben onge- veer 2 jaar gewerkt na een uni versitaire studie. Naoko zou het jammer vinden om het ook zo te doen. Liever blijft ze werken, vertelt ze. Waarop de Nederlandse gastvrouw goed- keurend knikt. In Japan is de rolverdeling nog sterker als hier, zodat het niet gemakkelijk is deze te doorbreken. Naoko:,,Ik zoek een man, die het ook zo wil". Eénmaal per maand komt Na oko bij één met de ongeveer 50 buitenlandse studenten, die tijdelijk in ons land wonen. Medeleerlingen uit Japan ko- zen vefial de Verenigde Staten en Canada uit als gastland. Naoko had veel gelezen over de Europese éénwording in 1992 en het leek haar span- nend om middenindie ,,bewe- gingen en verandering" te zit? ten. ,,Ik kan het niet echt zien,| maar er zijn hier veel mensen,. nieuws en tv uit en over ande- re Europese landen". De Ja panse maakt Havo-4 af voor ze in juli, bepakt met pannekoe- kenmix, hagelslag en veel nieuwe ervaringen, terug- vliegt naar haar woonplaats Takefu-shi op één der Japanse eilanden. De 28 lopers hadden zich door bedrijven, familie en kennis- sen per ronde van 1 kilometer laten sponsoren. De duurste loper, voorzitter Henk Wold- huis, liep voor f 125,- per ron de en haalde in zijn ééntje f 1125,- binnen. Gerrit. Westers uit Muntendam, leider van het eerste elftal, ging zelfs zonder bijzondere aanmoediging van het Kielster publiek, 50 keer het Kieldiep langs (in 25 ron des). Eén ronde werd door An dré Mulder, tôt algemeen ver- maak, achteruit gelopen. De jongste loper, de 10 jarige Den- nis van Krieken, had er na een uur lopen al 10 rondes opzit- ten. ,,Ik ga nog door hoor" zei hij rustig, bij het afstempelta- feltje van Harm-Jan Frese. En even later waren het al 13 ron des geworden. De oudste deel- nemer was ,,Opa" Tonny Woldhuis. Met zijn 82 jaar liep hij een hele ronde uit voor f 116,95. Marjan van Donselaar (19) liep ook één ronde uit:,, Ik ben suikerpatiënte en een beetje bang voor een hypo. Maar het gaat erom dat ik meedoe. Ik heb toch zo'n /f50,- opgebracht met deze ronde". De lopers konden hun aantal rondes zelf bepalen. Mede-or- ganisator Frese zegtover het enthousiasme van de deelne- mers: ,,De kaarten gingen tôt 10 rondes. Maar we hadden er net zo goed meer strepen op kunnen zetten, dan hadden ze nog meer gelopen". Harm-Jan Frese was tevreden over de opbrengst. De voetbal vereniging ziet de opbrengst als een aanzet van de benodig- de f 11.000,- voor de licht masten enzal de gemeente Hoogezand-Sappemeer vragen het overige bedrag bij te leg- gen. ,,Wij doen veel aan de zo- genaamde zelfwerkzaamheid, die de gemeente wil gaan in- stellen voor sportverenigin- gen". 1 mei viering met het bejaardenkoor van de Reensche. i HOOGEZAND - „Vroeger deelde ik stukjes zeep uit met de naam van Troelstra erop. Maar 't Is niet rood meer. Er is geen arbeiderspartij meer. Kok is gevallen in een kuil met een groot gat", zo verwoordt de oudere dame het vrijwel algemene gevoe- len van de bezoekers van de 1 mei bijeenkomst gistermorgen in de Rheense Compagnie. Een dikke honderd voornamelijk oude- ren waren er bij elkaar gekomen om te luisteren naar de toespraak van de burgemeester, de prachtige verhalen van Nies Sap-Akkerman en de liederen van het koor van de Rheense Compagnie dat de sterren van de hemel zong. Gekomen waren ze. Vanwege de traditie, de gezelligheid en vooral de saamhorig- heid. Maar met weinig hoop op een nieuw socialistisch élan. ,,De rooie familie heeft het moeilijk", zo drukte burgemeester J.L.D. van der Linde het uit. HOOGEZAND-SAPPEMEER -„Nederland vergrijst, de zorg in de instellingen zal toene- men, terwijl de financiële mid- delen achterblijven" volgens directeur S.Bouma van verzor- gingstehuis St. Jozef. Afgelo- pen woensdag was hij één vanOv de sprekers tijdens de officiële opening van de bewonersbibli- otheken in ,,Voor Anker". Daarmee is de samenwerking tussen de plaatselijke verzor- gingstehuizen onderling en met de openhare biblio- theek„Boekhoven" uitge- hreid. Verstrooïng Aan het begin van de bijeen komst op de Dag van de Ar- beid presenteerde het perso- neel van het verzorgingstehuis Voor Anker haar nieuwe dienstkleding aan de bewo- ners. Wethouder Cor Drost merkte op, dat deze histori- sche dag voor de arbeidersbe- weging een prima dag was om iets nieuws te beginnen. Zoals de nieuwe bewonersbiblio theek, als vrijwillig samen- werkingsverband ontstaan, waar 350 boeken van de open- bare bibliotheek zullen roule- ren. Dit betekent een ruimere HOOGEZAND-SAPPEMEER - Maandag tussen 19.00 en 20.00 uur zal de. in Londen wo- nende Annemarie F ellinger uit Hoogezand-Sappemeer te horen zijn in Puur Cultuur op Radio Compagnie. Woensdag werden hiervoor opnamen gemaakt in Studia Spitsbergen. w Echte bibliotheken in de verzorgingshuizen voor ouderen. keus voor de ouderen. Oude ren zijn een groep in onze maatschappij, die verhou- dingsgewijs veel leest. Ze heb ben veel tijd, het is een ver- strooing tegen de eenzaamheid en je steekt er altijd wat van op", aldus directeur Bouma. De 80 grote-letter-boeken van Voor Anker, die door de bewo- ners (va_n),,al bijna kapotgele- zen waren", zijn als gift over- gedaan aan de bibliotheek. Eén morgen per week zal de bewonersbibliotheek geopend zijn, en de bewoners krijgen hetzelfde vertrouwde biblio- thecarisgezicht te zien. Vol gens mevrouw B. Hemrnes, hoofd huishoudelijke dienst van Voor Anker, is de nieuwe bibliotheek belangrijk voor de sociale kontakten: ,,De men sen kregen voorheen hun bestellingen op de kamer afge- leverd. Nu moeten ze naar de bibliotheek toekomen, net als naar het winkeltje. Dan dan ze even de kamer uit en ontmoe- ten weer andere mensen". Anke de Graaf De 83-jarige bewoonster van De Burcht mevrouw Frederi- ka Venekamp verrichtte met wethouder Drost de officiële openings- handeling. Zij koos een te le nen boek (een streekrom van Anke de Graaf) en liet afstempelen door de tijdelijke bibliothecaris, de wethouder van culturele zaken. Binnen- kort gaat de bibliotheek in De Burcht ook open op vrijdag- middag, verzorgingstehuis St Jozef volgt over een maand op de maandagmiddag. Het samenwerkingsverband is de verzorgingstehuizen niet vreemd. Op gebied van opna mebeleid, dagvoorziening, korte-duur-opname en de Ta- feltje-Dekje voorzieningen, werken de huizen al samen. Daarnaast hebben de directeu- ren een maandelijks overleg ,,om van elkaar te leren" zoals ze zelf zeggen. ,,De bejaarden- zorg staat onder geweldige (fi nanciële) druk. Door samen werking en stelling te nemen kunnen we de problemen aan" stelt S. Bouma. Zijn collega S. Miedema van ,,Voor Anker" vult aan: ,,In plaats van zelf te moeten investeren in nieuwe boeken, is deze samenwerking met de bibliotheek een betere oplossing". ZUIDLAREN- De grote vlooi enmarkt, die elke zaterdag wordt georganiseerd in de bloemenveilinghallen te Eel- de, verhuist voor één keer, op zaterdag 4 mei, naar de Prins Bernardhoeve t Zuidlaren. De markttijden zijn ongewijzigd: van 8.00 tôt 16.00 uur. The Serenes in de Nije. HOOGEZAND- De Friese gi- taarrockband ,,The Serenes" maakt een onstuitbare op mars. Hun demo, single en nieuwe CD worden door pu bliek en per jubelend binnen- gehaald. Vrijdagavond 3 mei zijn zij te horen en te zien in jongerencentrum De Nije. De zaal gaat om 21.00 uur open en de toegang bedraagt f 7,50 De burgemeester ging uitge- breid in op de verworvenhe- den waarvoor in het verleden strijd is geleverd. De belang- rijke plaats van de vakbewe- ging de 5-daagse werkweek, het minimuminkomen, recht op onderwijs voor iedereen, evenals gezondheidszorg en behoorlijke huisvesting. ,,Nog niet ailes is voor elkaar, maar het stoort me wel eens dat ve- len ontevreden zijn". Van der Linde wees ook op de moeilij- ke positie van de rooie fami lie". Vrije Volk en CPN ver- dwenen. De P.v.d.A. die het heel moeijlijk heeft met zich- zelf en de VARA, die niet erg herkenbaar meer is als typi- sche arbeidersomroep. (In de zaal ontbrak zelfs de VARA- vlag, zoals een mevrouw op- merkte, maar dat bleek toe- val.) ,,Daarbij hebben we de schok moeten verwerken van de ontmaskering in het Oost- blok. Als je ziet wat men daar heeft gemaakt van démocra tie, vrijheid en mensenrech- ten. Dat het ontstaan van ge- handicapten gewoon ontkend werd. Dan is het hier zo slecht nog niet", aldus Van der Lin de. I Kleinkinderen Als de grootste problemen in Nederland zag hij de milieu- problematiek („een dilemma voor de sociaal-democraten. Moet je de mensen die zich net die vrijheid hebben verwor- ven de auto uitsturen?") en het grote financieringstekort van 20 duizend gulden per inwo- ner. ,,Dat soort schulden kan je niet achterlaten voor je kin- deren en kleinkinderen". In Hoogezand- Sappemeer gaat het er volgens de burgemees ter vooral om het werkeloos- heidspercentage omlaag te krijgen zodat minder mensen van de sociale dienst afhanke- lijk worden dan de huidige 1500. Verder moet er wat ge- beuren aan het onveiligheids- gevoel. ,,We moeten voldoende over hebben voor sociale con trôle, het bijschaven van nor- men en regels en proberen stuurloze en ontspoorde jonge ren weer geinteresseerd te krijgen". Een waarschuwing gaf hij naar aanleiding van het wegblijven van de kiezers: ,,Het is gemakkelijk uit dema- gogische overwegingen in te spelen op ontevreden men sen". Schijnheilig De burgemeester benadrukte het belang van de 1 mei dag als een dag van internationale solidariteit: „Vluchtelingen, oorlogsslachtoffers, linkse en rechtse dictaturen, miljoenen mensen die niet te eten heb ben, laat staan onderwijs en gezondheidszorg. In het grote buitenland is het heel slecht. Met ontwikkelingshulp gaan we vaak schijnheilig om. Vaak is er geen geld voor, maar aan de Golfoorlog werd elke dag een gigantisch bedrag besteed. Het geld is er dus wel". Een mevrouw uit de zaal (haar roosje is op de grond gevallen) is het er roerend mee eens. „Niet zoveel geld besteden voor het militaire. IVraar ook: ,,de mensen hun grote winsten afpakken". Ergernis klinkt er over het aantasten van ver- worvenheden als de WAO. Nog wel met de P.v.d.A. in de regering. En teleurstelling dat de jongeren de fakkel niet overnemen. Toch vinden de ouderen dat de 1 mei viering moet blijven be- staan. Zo ook voorzitter van het 1 mei-comité Jaap Wester- diep. ,,Voor mij is het vooral een dag van saamhorigheid". HOOGEZAND-SAPPEMEER - De plaatselijke afdeling van Humanitas, de Nederlandse vereniging voor maatschappe- lijke dienstverlening en sa- menlevingsopbouw organi seert deze week een jaarlijkse collecte. Het geld zal gebruikt worden om door te kunnen gaan met de activiteiten van Humanitas, zoals de hulpcen- trale, het jeugdwerk en de asielzoekersbegeleiding. Begin april hield de Stichting Kindervakantie Bestedingen een collecte, waarvan de op brengst voor het hoofdbestuur teleurstellend was. Om de vrijwilligers niet extra met fi nanciële werving op te zade- len, doet de Stichting een be- roep op de inwoners, om als- nog een bijdrage te leveren, via Amrobank nr. 48.14.00.044 (giro van de bank 803935) SAPPEMEER- „Er is nog nooit zoveel belangstelling geweest als vandaag", aldus bestuursvoorzitter van de lokale radio de heer G. Miedema. Hij liet de bezoekers persoonlijk vanuit de kantine in kleine groepjes de studio binnen. Om 4 uur 's mid- dags had hij al meer dan 600 mensen mogen begroeten. Het leukste vond hij, dat velen de programmai van Radio Compag nie al kenden. Ook omroepcoôrdinator Heiko Kuipers was voor prornotiewerk ingeschakeld en genoot zichtbaar van de grote belangstelling. Kuipers: Mensen hebben van ons gehoord of ze luisteren naar de programmai, maar hebben meestal geen idee y_an hoe radio gemaakt wordt. De oversteek vanaf de braderie îs klein en de mensen lopen gemakkelijk binnen". Het zaterdagmiddagteam van de lokale radio had drie uur lang haar medewerkers op allerlei plaatsen in de gemeente zitten, met een rechtstreekse uitzending. Dat de ontspannen stemming ook oversloeg op de medewerkers, bleek tijdens de sponsorloop in Kiel-Windeweer. Daar werd f 10,- gesponsord op een rondê. door présentatrice Margriet Meyer. Na een rondje door de kanti ne werd dat binnen een paar minuten 125,- en vergezeld van enkele jonge supporters liep de oud-Kielster een kilometer het Kieldiep langs. In de studio bij het DGN-gebouw aan de Noor- derstraat maakte Sjoerd Melis van de Culturele Raad schijn- baar moeiteloos zijn radiodebuut als presentator voor de spécia le Koninginnedag-uitzending. X -m De Suzuki Vitara Commercial JLX. IET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 2 MEI 1991 - PAGINA 3" Verschljnt elke donderdag in de plaaisen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schitdwolde, Zuidbroek, Kîelwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exemplaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tei./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd, Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 luchtfllter contactset 4 bougies oliefilter klepdekselpakking 5 liter olie ruitensproeier anti viles mm inkl. btw Optnirtgsuidin: mi»nd§g I/m vrl/dèg: 07 30-17 00 uur, ttl»rdag: 09.00-1100 uur. Wf»W« Otftcteel Op«< deete* AmD3CMS*eç4 HooqetanO- Tel 0S980-9S700 Al vanaf f 28.995,- jexcl. afleveringskosten, met grijs kenteken en incl. BTW).

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3