Vrouwenproject wil praatgroep over sexueel geweld Woningcorporaties begraven strijdbijl Africaanse strijd en vrolijkheid OPEL KADETT DE en ASGONA C Uit de levende natuur Unicef blij Nieuwsbrief over Bakkie Gevlekte jongeren Alweer bestuursleden tekort TURELUURS... V* Wormentrappen Bouwstop opgeheven Vaccin op kameel Voor de doe het zelver Waterpomp pakking 1200 cc motor 84.00 Waterpomp pakking 1300/1600 cc motor 118.00 Ruildynamo benzinemotoren 160.00 Ruilstarters niet voor dieselmotoren 154.00 Koppeling set - drukgroep - plaat - lager aaa IJA Voorwielaandrijving LUIloUll Achterwielaandrijving 210.00 Remblokken 42.50 Oliefilter 5.75 Luchtfilter 11.55 Koninklijke On- derscheidingen De naam zeemeeuw geldt eigenlijk voor aile soorten meeuwen, die in ons land voorkomen. Im mers, aile meeuwen horen oorspronkelijk op zee thuis. Maar steeds vaker en in steeds ffrotere aantallen zien we ze in het binnenland. Dan is het toch wenselijk, dat men de soorten een beetje kent en dat is echt niet zo moeilijk. Veel mensen hebben er plezier in, om als het vriest etens- resten en brood aan de meeu wen te voeren. Onder een schrikbarend gekrijs en telle schijnluchtgevechten, wordt het voedsel dan aangenomen. Daarbij valt vaak al meteen op, dat er verschillende soor ten zijn. Sommige (de meeste), hebben een zwarte vlek achter de ogen en over de hele kop een vage zwarte streep daar- tussen. Het lijk net of ze een koptelefoon ophebben. Dat zijn dan vrijwel zeker kok- of kapmeeuwen. Deze soort krijgt in het vroege voorjaar, een chocoladeb ruine kop. Soms zie je op de anders zo mooie grijze vleugels, veel bruine vlekjes. Dat zijn dan onvolwassen vogels, die ook te herkennen zijn, aan een don- kere band op de staartveren. Een andere vogel, iets groter dan de vorige, heeft een groen- gele snavel en ook de poten zijn groenachtig. Prachtig grij ze velden op de vleugels, met zwart en wit afgezet. Dan is vergissen onmogelijk, want dit is de stormmeeuw. Ook van deze soort, hebben de jon- ge vogels, een meer bruinge- vlekt verenkleed. Vaak is dan ook de punt van de snavel zwart. Soms zien we ook een grote meeuw met een torse, gele sna vel, die onder aan de punt op- vallend oranje gekleurd is. Vleeskleurige poten verraden ons dan, dat we met een zilver- meeuw te doen hebben. De jongen van deze soort, zijn in het begin helemaal gevlekt en worden pas na een aantal ja- ren, net zo mooi als hun ou- ders. Deze soort kan de respec- tabele leeftijd van wel dertig jaar bereiken. Als je over de afsluitdijk rijdt, kun je heel vaak grote meeu wen, met zwarte vleugels te- genkomen. Meestal zitten ze op de dijk aan de Noordzee- kant, zodat ze naar beide kan- ten over het water kunnen kij- ken. Dat zijn mantelmeeuwen, zo genoemd omdat de zwarte vleugels de indruk geven, dat het dier een mantel draagt. De kleine mantelmeeuw is lichter van kleur, (meer donkergrijs), dan de grote mantelmeeuw, die roetzwart is en duidelijk groter. Deze laatste soort zul je HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het vrouwenproject Hoogezand- Sappemeer kampt voor de zoveelste keer met een tekort aan bestuursleden. Als het ..vrijwillig kader" niet wordt uitgebreid komt de continuiteit van de aktiviteiten en de bestuurlijke ta- ken in gevaar. Zo staat te lezen in het jaarverslag van het Pro ject over 1990. De voorbereiding van de the- madag ,,sexuele intimidatie" heeft vorig jaar de meeste energie gekost. Een heel jaar is het vrouwenproject met de voorbereiding bezig geweest. Er kwam een hulpverle- nings/adressenwijzer met op- vangadressen in de regio, die te vinden is bij huisartsen, apotheken en andere openbare gebouwen. De dag zelf wordt met 60 a 70 bezoeksters als een succès beschouwd. ,,Daarop zijn we apetrots" zegt plaats- vervangend voorzitter Rita Banninga. Als vervolg wil het Vrouwenproject graag een praatgroep starten over sexu eel geweld. Daarover wordt met de MADI overlegd. De professionele begeleiding zal gegeven worden door de stich- ting ,,Tegen haar wil". Voor dit jaar heeft het vrou wenproject verder een cursus ,,klusjes in en om het huis", (start in september) op het pro gramma staan en er zijn plan nen voor een bioscoopcyclus van vrouwenfilms. Met een la- ge entree zodat ook vrouwen met een uitkering erheen kun nen. De cursus zelfverdediging voor gevorderden draait al en- kele maanden, maar voor een nieuwe beginnerscursus was te weinig belangstelling. Probleem voor het Vrouwen project is steeds weer een te kort aan bestuursleden. Men sen blijven maar kort. Krijgen werk of gaan studeren en heb ben dan geen tijd meer", aldus Rita Banninga. Maar ook de belangstelling van de vrouwen in Hooge- zand-Sappemeer voor de akti viteiten van het Vrouwenpro ject is bepaald niet overweldi- gend. Heeft het Vrouwenpro ject dan nog wel bestaans- recht? Rita Banninga: „Ge- voelsmatig zeg ik, ja, wat we doen is nuttig. Maar we gaan erover we praten wat we ver der willen. En het moet een haalbare kaart zijn". Veel ondememende kinderen beschouwen de braderie al als een soort vrijmarkt. Misschien een idee voor volgend jaar. In Amsterdam loopt het ook ie- der jaar storm. WORDT DONATEUR telefoon (050) 135901 in het binnenland echter niet gauw tegenkomen. Al deze meeuwensoorten zijn dus in feite zeemeeuwen te noemen, en het zijn ook alle- maal alleseters. De grotere soorten schamen zich niet, om in het voorjaar eieren en jon gen van andere vogels te eten, Meeuwen, meeuwen, meeu wen. Ze zijn er in allerlei soor ten. Herkent u welke het zijn? maar de kleinere kun je gere- geld zien wormentrappen. Een leuk gezicht, als zo'n vogels in het gras staat te trappelen, het is net of het dier koude voetjes heeft. Maar de bedoeling is na- tuurlijk om de wormen in de grond naar boven te krijgen en ze dan op te peuzelen. Dit wormtrappen kun je de kok- meeuw, de stormmeeuw, maar ook de zilvermeeuw regelma- tig zien doen, ook hier in onze eigen omgeving. De voetbal- velden aan de Kalkwijk bij- voorbeeld, zijn hiervoor ge- liefkoosde plekjes. Soms is ook te zien, hoe vooral de gro tere zilvermeeuwen, achter an dere vogels (ook meeuwen) aan jagen, om ze te dwingen, het voedsel dat ze nog in de snavel hebben te laten vallen, waama zij het lekker oppeuze- len. Al deze meeuwensoorten broeden in kolonies, en vooral de kokmeeuw doet dat in de zogenaamde bosvennen en plassen. De andere soorten, moet je dichter naar de zee- kust toe zoeken, hoewel soms in het binnenland wordt ge- broed. Een kuiltje in de grond en de eieren gewoon op het zand, dat is bij de meeste meeuwen het nest, maar daar- in wordt wel de nieuwe gene- ratie zeemeeuwen geboren. F.G. Teleskiër aan Grunostrand gevangen in de lens van fotograaf H ans Zuidema HOOGEZAND-SAPPEMEER - De concurrentie tussen de wo-| ningcorporaties Talma en Volksbelang in Hoogezand-Sappe- meer lijkt voorbij. De corporaties hebben besloten op tal van terreinen te gaan sàmenwerken om te komen tôt een samenhan- gend lokaal volkshuisvestingsbeleid. Daartoe wordt een samen- werkingsovereenkomst gesloten waarin ondermeer de oprich- ting van zogenaamd ,,Tavo-overleg" is geregeld. Daarin zullen aile zaken worden besproken die voor beide verhuurders van belang zijn. De twee jaar geleden ingestelde bouwstop is ook op geheven. De verhoudingen met de gemeente zijn sterk verbe- terd. Corporaties en gemeente werken nu samen aan de verbete- ring van de leefbaarheid in de probleemwijken. Geen concurrentie, maar sa- menwerking is van nu af aan het devies van de algemene Stichting Volksbelang en de veel kleinere Christelijke wo- ningbouwvereniging die in 1952 genoemd werd naar do minée A.S. Talma. Volksbelang en Talma zullen elkaars goede naam en faam zoveel mogelijk bevorderen en zich onthouden van uitspra- ken in woord en geschrift, die de ander zouden kunnen scha- den", zo staat het in de samen- werkingso vereenkomst De tijden zijn wel veranderd. In het verleden werd tussen bei- den nog wel eens een stevig robbertje gevochten als het er- om ging de benodigde contin- genten voor nieuwbouw te verwerven. De doorbraak kwam enkele jaren geleden met een door de corporaties gezamenlijk ingestelde bouwstop. Leegstand en on- vrede met het gemeentelijk beleid brachten de concurren- ten tôt elkaar. Nu de Rijksoverheid de ver- antwoordeiijkheden en be- voegdheden voor de volks- huisvesting steeds meer op lo- caal niveau legt wordt samenwerking gezien als een ,,must". Volgens Drs D. Ha- mersma, directeur beleidsont- wikkeling en voorlichting van de Nationale Woningraad, vol gen de corporaties in Hooge- zand-Sappemeer een landelij- ke trend. ,,Het komt steeds meer voor dat corporaties gaan sàmenwerken en vervol- gens een convenant sluiten met gemeentebesturen. Wij vinden dat een gezonde ont- wikkeling". Zo'n convenant met de ge meente is ook in Hoogezand- Sappermeer op komst. Het ,,Tavo-overleg" zal mini- maal 4 keer per jaar worden gevoerd door directies en Desturen. Als onderwerpen worden genoemd: consequen- ties van landelijke, provincia- e en plaatselijke ontwikkelin- gen, de relatie tussen de ge meente en de corporaties maar ook heel practische zaken als woonruimteverdeling, plaat- singsbeleid, woningmarkton- derzoek, afstemming van on- derhoud, beheer en huurprij- zen, programmering van nieuwbouw en woningverbe- ;ering. Tenslotte stellen de corporaties zich ten doel een positieve beeldvorming van Hoogezand-Sappemeer als woongemeente te bevorderen. Van een fusie tussen Volksbe lang en Talma is geen sprake. Bij besluitvorming over de on-1 derwerpen die besproken zijn in het TAVO-overleg blijft de zelfstandigheid van beide overlegpartners onverkort van kracht. HOOGEZAND-SAPPEMEER - „De huidige situatie in Zuid-Af- ica is nog niet zo veilig, dat het ANC haar mensen al te- rugstuurt. Van de 30.000 ballingen, die in het buitenland verblij- ven, willen de meesten terug. Maar de politieke situatie is heel onzeker, vooral door de gevechten tussen de politieke groepe- ring Inkate (met als leider Buthelesi) en de ANC-aanhang in de townships", vertelt de ,,witte" Zuid-Africaanse Katherine Jur- gens. Tijdens de door de gemeente georganiseerde Africaans Culturele Avond afgelopen donderdag in het Kielzog hield zij een inleiding over Zuid-Africa en het SOMAFCO-project. Vijf jaar geleden vluchtte de nu 28-jarige Katherine Jur- gens met haar man, die mili taire dienst weigerde in het Zuid Africaanse apartheidsre- gime, via een route van het ANC. Op het SOMAFCO- Pro ject in Tanzania, een tôt dorp uitgegroeide school voor ge- vluchte zwarte Zuid- Africa- nen, was zij enige tijd geschie- denis-docente. Op uitnodiging van het Winnie Mandela Fonds deed zij onderzoek voor het ANC in Nederland. Opgegroeid middenin de apartheid (,,ik leerde over- heerser te zijn") en uitgegroeid tôt kritische blanke, kent zij de Africaanse problemen. En ook al is er het laatste jaar on der président De Klerck wet- telijk veel veranderd, volgens Jurgens is het nog lang niet goed in de praktijk. ,,Het pro bleem zwart-wit wordt ver- plaatst naar rijk-arm. Ieder- een mag nu bijvoorbeeld land kopen, maar voor zwarten zijn de stukken grond tussen de Anglo- Americaanse woonwij- ken gewoon niet te betalen". Er wordt gespeculeerd, dat de regering De Klerck na de grote populariteit van het ANC, de Inkate-Zoeloes aktief steunt, om zo de zwarte bevolking te- gen elkaar uit te spelen. In de inleiding stelde wethou- der Cor Drost, namens de Ad- viesraad Ontwikkelingssa- menwerking, dat avonden als deze nodig zijn om informatie te geven over het dagelijks le- ven in het nog niet „vrije Zuid- Africa". De avond was tôt stand gekomen dankzij de in- zet van gemeente en tal van vrijwilligers. De getoonde film ,,Mapantsula" was her- sengymnastiek over de tegen- stellingen zwart-wit en goed- slecht. Tijdens de modeshow toonden de modellen van Ben- kadi moderne en traditionele Africaanse kleding. De oude techniek van het bedrukken van veelal katoenen stoffen en dekoratieve afwerkingen, toe gepast op door Europa beïn- vloede modellen. Op ritmische muziek werd de kleding ge- toond, die de mensen thuis en op straat dragen. Grappig was ondermeer een hes voor man- nen, gemaakt uit graanzak ken, de reklame van de graan handelaar nog duidelijk lees- baar op het rugpand. De Africaans/Groninger dans- zang- en muziekgroep Benkadi liet de bomvolle zaal de ande re, swingende kant van de Af ricaanse cultuur meebeleven. C'est la fête",(het is feest) en na een aanmoediging tôt dan sen van de zanger, maakte een groot deel van de bezoekers het lijf even lekker los. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het Unicef comité Hooge zand-Sappemeer dankt ieder- een die ook dit jaar artikelen bij haar heeft gekocht. In to- taal bracht die verkoop ruim 42 duizend gulden op. De spon sor loop die de scholen voor Unicef hielden bracht zes dui zend gulden op. Een van de belangrijkste UNI CEF projecten op dit moment is het wereldwijde immunisa- tie-programma tegn zes fatale kinderziektes: kinkhoest, dif- terie, polio, tbc, tetanus en mazelen. Hoewel de benodig de vaccins al jarenlang be- staan, konden vooral op het platteland veel kinderen niet gered worden. De vaccins ver- liezen namelijk hun werking wanneer ze te lang aan hitte blootgesteld worden. Soms le- vert een combinatie van tradi tionele en moderne middelen de beste resultaten. Zo zijn er in Afrika kamelen die met een koelsysteem op zonne-energie de warmtegevoelige vaccins naar kinderen in afgelegen dorpjes transporteren. De vac cins blijven zodoende op de ge- wenste temperatuur. Ambachtsweg 4 Hoopezand - Tel. 05980-95700 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Er komt een nieuwsbrief over Bakkie", het dorpje in Suriname, waar veel Javaans-Suri- naamse inwoners van Hoogezand- Sappemeer vandaan ko men. Het Collège van B W heeft daarvoor duizend gulden beschikbaar gesteld aan de SWOBO, de Stichting tôt Weder- opbouw van Bakkie en omgeving. In Bakkie is een ontwikke- lingsprojekt gestart, een zoge naamd kleinlandbouwproject, opgezet door de SWOBO met steun van Solidaridad, de in- terkerkelijke actie voor La- tijns America, in samenwer king met enkele boeren in Bakkie. Uit Den Haag zijn een twee- wielige landbouwtractor met bijbehorende hulpstukken, een waterpomp. een trekzaag en wat noodzakelijk gereed- schap naar Bakkie verstuurd. Een Belgische vrijwilliger M. Vandersmissen zal in dienst van de SWOBO de boeren daadwerkelijk steunen. De subsidie van de gemeente Hoogezand-Sappemeer zal door de SWOBO worden ge- bruikt om een nieuwsbrief over het projekt uit te brengen met de bedoeling de bevolking van Hoogezand-Sappemeer bewust te maken van de pro blemen in een ontwikkelings- land, aan de hand van het Pro ject in Bakkie, een dorp dat zich niet zover van hun bed be- vindt. SLOCHTE- REN/PATERSWOLDE- Deze week zijn in Slochteren een viertal Koninklijke onder- scheidingen uitgereikt. Een Eremedaille ging naar de he- ren W. Hazenbroek uit Sidde- buren, P. Rademaker uit Schildwolde en E. Roggen uit Slochteren. De onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau ging naar de heer m. Oldenbandringh uit Siddebu- ren. In Paterswolde kreeg oud se- cretaris van de Gewestelijke Raad Groningen van het Landbouwschap, de heer B. Scholten uit handen van de Commissaris der Koningin H. Vonhoff een Koninlijke onder scheiding uitgereikt. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 2 MEI 1991 - PAGIN/ Zeemeeuwen %- là® ONDERDELEN Prijzen zijn incl. BTW Ook open zaterdag van 9.00-12.00 uur el lorenbos Offlcieel Op«l dealer Steenuil (Carine noclua).

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 5