Fietsers in Kiel voorlopig nog kind van de rekening Gemeente koopt 86 autoboxen Zeven vrouwen exposeren in Halte Kropswolde m mM, tli HH GS-besluit over opheffing Rembandtschool uitgesteld Zaterdag geurt Sappemeer Raad morrend akkoord met duurder aktiviteitencentrum ,,Puur Kultuur" opent brug en kunstwerk P.v.d.A. fractie tegen verbouwing Adema textiel m HET NIEUWSBLAD ,,Uiteinden Kielwindeweer vergeten" Verdachten opgepakt Drammen Spijkers en planken Kunst als cryptogram Schrik Kwetsbaar Nieuwe MR Foxham opgewaardeerd ,,Stopera van Hoogezand" Keukenstoelen E Schmied (WD) grijpt in WO twee in bieb Ouderen centraal in Kern HOOGEZAND-SAPPEMEER - De meerderheid van de gemeenteraad van Hoogezand-Sappemeer heeft besloten dat de wegkanten in Kielwindeweer en Nieuwe Compagnie voorlopig niet worden verbeterd. Alleen de WD en lijst Ronda wilden direkt maatregelen nemen. Pas als volgend jaar het integraal wegenbeheerplan wordt opgesteld gloort er hoop voor de uiteinden van Kiel. Tôt zolang moeten de fietsende schoolkinderen maar zien hoe ze zich redden als ze in de stukgereden bermen van de smalle wegen terecht komen. De wegkanten in Kielwinde weer en Nieuwe Compagnie worden regelmatig stuk gere- den en dan door dienst ge- meentewerken weer aange- vuld met zand. Dat kost 2500 gulden per jaar. Als je naast de smalle weg graskeien legt kost het onderhoud slechts 1500 gulden per jaar, maar daarvoor moet wel eerst 2 ton worden geinvesteerd. Boven- dien denkt de dienst gemeen- tewerken dat de graskeien door het landbouwverkeer de bodem in gedrukt zullen wor den, als niet eerst ook de weg wordt verbreed. Reden voor de meerderheid van de ge meenteraad de kwestie voor- uit te schuiven naar het Inte graal beheerplan wegen en rio- len dat volgend jaar gereed moet zijn. Daarin wordt be- paald waar de nood het hoogst is, ofwel de kwaliteit van de wegen het slechtst. Die wegen komen dan het eerst voor ver- betering aan de beurt. ,,Beter een structurele oplos- sing straks dan een gebrekki- ge op dit moment", zo vonden P.v.d.A., CDA en D66 Ge- HOOGEZAND-SAPPEMEER - Met één stem tegen, die van Roelof Ronda, besloot de ge meenteraad 86 autoboxen in Woldwijk-Midden aan te ko- pen voor een bedrag van 565 duizend gulden. Om ze te kun- nen slopen. Bij de het buurt- verbeteringsplan Woldwijck- Midden staan de boxen in de weg. Roelof Ronda was tegen de aankoop. Hij vindt het ,,kapi- taalvemietiging". Zijn fractie- genoot René Bodewes had er geen moeite mee. Enieszins raadselachtis bleef de manier waarop het Collège van B W deze aankoop wil betalen. P.v.d.A.-fractievoor- zitter Roelof Stâbler ging niet akkoord met financiering via de pot ,,Grote investeringen". ,,Dat is niet afgesproken. Het bedrag behoort te komen uit de pot voor Woldwijck mid- den". Verwarring bij college- leden. Maar M. Laaning van fi- nanciën beloofde het goed te maken. HOOGEZAND/ASSEN Twee bewoners van Nieuwe Compagnie zijn vrijdagmor- gen door de provinciale re- cherce in Assen opgepakt op verdenking van betrokken- heid bij handel in drugs, bezit en/of handel in vuurwapens en vermogenscriminaliteit (diefstal en heling). De ver dachten maken deel uit van een groep van 8 mensen, in zijn in verzekerings gesteld van de Justitie te Assen. Afge- lopen maandag werden zij voorgeleid bij de Officier van Justitie, die besliste over hun voorlopige hechtenis. De poli- tie van Hoogezand-Sappemeer verleende, volgens een woord- voerder, slechts hand- en spantdiensten aan de arrondis- sementsrecherche. meentebelangen en ook het Groen Links raadslid Roel Zuidema, die zelf in Kiel woont, al zei hij het uitstel wel emstig te betreuren. Gemeenteraadslid R. Coops (ook uit Kiel) heeft er weinig vertrouwen in dat de wegen in Kiel en Nieuwe Compagnie straks prioriteit zullen krij- gen. ,,Er is nu een gevaarlijke situatie. Graskeien zijn beter dan gaten". Ook voorzitter G. Schrage van de dorpsvereniging ,,Plaatse- lijke Belangen" die al vele ja- ren bij de gemeente aan de bel trekt vanwege de gevaarlijke situatie vooral voor fietsende schoolkinderen, is hoogst on- gelukkig met het uitstel. ,,Dat beheerplan is een plan voor misschien wel tientallen jaren. Staat Kiel dan in het eerste jaar of veel later. Dat is de vraag". Schrage kondigt aan dat Plaatselijk Belang door zal gaan de politiek te besto- ken. ,,Telkens als de berm weer stuk is gereden trekken we aan de bel. Tôt ze er zat van worden. Nu hebben ze de ga ten net tussen 2 vergaderingen in even gauw dichtgegooid". Schrage is hetdrammen" wel gewend. ,,Vijftien jaar heb ik moeten vechten voor de land- bouwontsluitingsweg naar de Kielsterachterweg. Toen het vijf voor twaalf was is het toch nog voor elkaar gekomen. Maar bij de reconstructie van Kielwindeweer zijn de uitein den vergeten". R. Ronda (PLR) vroeg in de raadsvergadering om een nieuw advies van de dienst Gemeentewerken. Ook hij wil direkt maatregelen nemen. ,,We moeten nu planken met spijkers slaan", aldus zijn wat merkwaardige beeldspraak. Of er langs de Sluisweg aan de waterkant weer een witte streep zal worden geschilderd is ook nog steeds niet duide- lijk. ,,Waar vôôr de reconstruc tie een streep was komt hij weer terug", beloofde wethou- der M. Laaning. Coops: ,,De Sluisweg is niet gereconstru- eerd". Laaning cryptisch: ,,Dan weet u het antwoord". Opening van de expositie 7 x 7 in kunsthalte Kropswolde door Koosje van Doesen. Voorzitter van de provinciale statenfractie van D66. KROPSWOLDE - Een bijzondere tentoonstelling getiteld ,,7 x 7" werd Zaterdag door het D66 statenlid Koosje van Doesen geo- pend in Halte Kropswolde. Er zijn 49 kunstwerken te zien van 7 kunstenaressen van de Stichting Spie uit Amsterdam. Het bij zondere ervan is dat de kunstenaressen niet gekozen hebben voor werk rondom een thema, maar zich door elkaars werk heb ben laten inspireren. Kunst in het kwadraat", noemde Koosje van Doesen de expo sitie, waarvoor de kunstwerken zijn ontstaan door een rouleer- systeem. Elke kunstenares maakte een vrij uitgangswerk dat vervolgens doorgegeven werd aan een andere deelneemster die twee maanden de tijd had om zich hierdoor tôt een nieuw werk te laten inspireren. Dat resulteerde na ruim een jaar ploeteren tôt 49 kunstwerken van 70 x 70 centimeter, die na Amsterdam en Haarlem, nu in Halte Kropswolde te zien zijn. ,,Want af en toe was het ploeteren, als je een werk kreeg waar je eerst abso- luut niet door geinspireerd werd", zegt Gemma van den Broek ,,je hoorde elkaar wel eens kreunen". Hanneke Nobel voelde zich teveel beperkt in haar vrijheid, maar is achteraf toch tevre- den met het resultaat, al vindt ze haar vrije werk beter. Voor de toeschouwer van 7x7 is het een fascinerend zoeken welk element van het uit gangswerk de inspiratiebron is geweest voor de anderen. Soms is het de vorm, soms de kleur, soms de idee en soms is daar bijna niet achter te ko men. Abstract kan leiden tôt figuratief en omgekeerd. Een soort visueel cryptogram. Ook voor de kunstenaressen, die el kaars werk tussentijds niet mochten zien was de uitkomst een verrassing en soms een schrik. Zo heeft Marjan van Berkel tôt schrik van Hanne ke Nobel de pot j es in haarstil- leven vervangen door mense- lijke figuren. Gemma van den Broek was verbijsterd dat haar ,,Rusteloze zee" inspira tiebron was geweest voor een soort ,,doos van Pandora". Voor wie goed kijkt zijn de in- dividuele stijlen van de kunstenaressen heel goed her- kenbaar. De Stichting Spie wil de be- roepspositie van vrouwen in de beelden kunst verbeteren. Door middel van eigen- en groepsexposities. Volgens Koosje van Doesen staat de naam ,,Spie" voor de wig die de vrouwelijke kunstenares sen samen drijven in de geslo- ten kunstwereld van de man- nen. ,,Maar een spie is ook een stalen stuk tussen naaf en as. Zonder spie geen beweging", aldus het Statenlid. ,,Door geen thema te kiezen, maar zich metelkaar te confronteren hebben de kunstenaressen ge kozen voor een kwetsbaar mo de! Daar is lef voor nodig. De som is meer geworden dan de delen". Van Doesen kreeg als geschenk een piepklein boekje met tekeningen, getiteld ,,dik- ke mensen". Als aanmoedi- ging om zich niet dik te maken over de politieke perikelen van de laatste tijd. Daama was er prachtige Ierse Folkmuziek in de voormalige wachtkamer van het station. Gespeeld en gezonden door Jan Klemens en Monique Du- ran, samen het duo ,,De Yoghurts" De expositie ,,7 x 7" bevat werk van Hanneke Nobel, Ma- riane Heemskerk, Gemma van den Broek, Carien Engelhard, Hanna Bootsma, Marjan Ber kel en Inge Schagen. Te zien in Halte Kropswolde tôt 26 mei. Aanbevolen! Dodenherdenking in het Margrietpark in Sappemeer. Deze trompettist koos een slaapkamerraam voor het spelen van de „echo" HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het provinciebestuur van Gro- ningen zal het besluit van de gemeenteraad van Hoogezand-Sap pemeer tôt opheffing van de Rembrandtschool in de Noorder- parkwijk voorlopig niet goedkeuren. De wetswijziging die vrij- willige opheffing van een school mogelijk moet maken wordt pas half augustus verwacht. Bovendien wil het Collège van Ge- deputeerde Staten eerst afwachten wat er gaat gebeuren met de plannen van staatssecretaris J. Wallage voor nieuwe opheffings- normen van basisscholen. Een brief met deze strekking heeft het Comit'e van verontruste ouders vorige week ontvangen van het Collège van Gedeputeerde Staten. In augustus 1990 nam de ge meenteraad van Hoogezand- Sappemeer het besluit tôt op heffing van de Rembandt school per augustus van dit jaar. Met de bedoeling de school te fuseren met de Van Heemskerkschool. In maart van dit jaar moest dat besluit worden teruggedraaid omdat de wettelijke basis eraan ont- brak. Hoewel inmiddels breed verzet van ouders en wijkor- ganisaties, gesteund door de oppositiepartijen, op gang was gekomen nam de gemeente raad onmiddelijk een nieuw besluit. Opheffing per au gustus 1992. Met de toezegging van onderwijswethouder M. Lantinga de kwestie in au gustus nog eens te heroverwe- gen. De verontruste ouders gingen in beroep bij de provin- cie, die het besluit nu dus tôt oktober heeft uitgesteld. Het uitstel van GS doet de on- zekerheid bij gemeente en ou ders voortduren, maar heeft geen direkte consequenties. Vorige week werd bij de Rem bandtschool een nieuwe Mede- zeggenschapsraad gekozen. Veel te laat. ,,In verband met de fusieperikelen hebben we vorig jaar besloten de verkie- zingen uit te stellen", zegt wet- houder M. Lantinga. Volgens Lantinga was de oude MR die met de opheffing had in- gestemd wel gerechtigd advies te geven. In de nieuwe MR zit- ten nu drie leden van het comi té van verontruste ouders. Bij zaken als opheffing of fusie van scholen heeft een MR ove- rigens geen instemmingsrecht, maar slechts adviesrecht. Op dit moment heeft de Remr- bandtschool 82 leerlingen, 7 meer dan de opheffingsnorm van 75. Of dat met ingang van het nieuwe schooljaar ook nog het geval zal zijn is zeer de vraag. Dan gaan 10 kinderen naar het voortgezet onderwijs. Een gezin met 2 kinderen ver- huist en er zijn slechts 4 nieu we aanmeldingen. Het ouder- comite blijft vechten voor be- houd van de school. De woningcorporaties is ge- vraagd de leegkomende wo- ningen in de wijk toe te wijzen aan gezinnen met schoolgaan- de kinderen. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Als u zaterdag in Sappemeer aan winkelen bent. Loopt u grote kans verrast te worden met een presentje. Moeders althans. Zij krijgen een presentje uitgereikt door een aantal fleurige jonge- dames. De veertig van Sappemeer delen geurige stukjes zeep uit. De ka- dootjes zijn smaakvol verpakt. ,,Ook dit jaar willen de veertig van Sappemeer moederdag niet onopgemerkt voor- bij laten gaan", aldus woordvoerder G. Wilp- stra. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De gemeenteraad heeft beslo ten 7 duizend vierkante meter bouwterrein te Foxham te ver- kopen aan Provinciale Wa- terstaat voor een bedrag van 245 duizend gulden. Wa- terstaat gaat er de nieuwe huisvesting van de Dienst We gen en Kanalen onderbrengen. Ook de rest van het bedrijven- terrein wordt opgeknapt. Inclusief resterende bedrijfs- terreinen aan de Zweden-, Ful- tonweg en de Abrahamskade heeft de gemeente in Martens- hoek-Noord dan 57 duizend vierkante meter bouwrijp in- dustrieterrein in de aanbie- ding voor een totaalbedrag van 1,9 miljoen, dus ongeveer 33 gulden per m2. De gemeente ziet geen kans de nog resterende boekwaarde van 780 duizend gulden via grondverkoop terug te verdie- nen. Dat bedrag wordt be- schouwd als onontkoombaar verlies en komt ten laste van de reserve van het gemeente- lijk grondbedrijf. De gemeenteraad ging met de ze constructie akkoord. De P.v.d.A. fractie drong er bij monde van Roelof Stâbler op aan actief met de straks be- schikbare industriegrond aan de weg te gaan timmeren. Wet- houder M. Laaning nam dit verzoek heel letterlijk: Er zul len borden worden geplaatst waarop de grond als ,,te koop" zal worden aangeboden. HOOGEZAND-SAPPEMEER - ,,Dertigduizend gulden over- schrijding op een projekt van 1,2 miljoen gulden, ik vind het geen reden voor gekrakeel", zo verwoordde CDA-er K. Reitsma van Hoogezand-Sappemeer de mening van zijn fractie over het extra bedrag dat de gemeente moet ophoesten voor de bouw van het Aktiviteitencentrum voor Surinamers en Antillianen. De bodem in het sportpark Kalkwijk is zo instabiel gebleken dat de fundering extra moet worden verstevigd. De bouwsom is door een aantal tegenvallers inmiddels gestegen van gestegen van 8,5 ton tôt 1,2 miljoen. Volgens G. Jacobs (VVD) is het aktiviteitencentrum daardoor een soort ,,Stopera van Hoogezand". De WD vond de nieuwe over- schrijding wel degelijk reden voor gekrakeel. ,,Het aktivi teitencentrum is de Stopera van Hoogezand, 30 duizend gulden is een smak geld. Ik ben er niet van overtuigd dat er vooraf een goede sondering heeft plaats gehad", sprak G. Jacobs. Wethouder C. Drost gaf uitvoerig uitleg. ,,Vôôr de bouw is door adviesbureau Kroon 10 keer gesondeerd. Dat is tweeënhalf keer zoveel als normaal. Maar binnen een hal- ve meter bleek er enorm hoog- teverschil in het vaste. Dat had niemand kunnen voor- zien". Dat een fundering met heipalen veel goedkoper zou zijn geweest dan de huidige doosconstructie, zoals Th. Nie- meijer (GPV) betoogde, ver- wees Drost naar het rijk der fabelen. WD en GPV waren niet overtuigd. Ze stemden te gen het extra krediet. De rest van de raad ging, weliswaar morrend, akkoord. ,,We staan met de rug tegen de muur", ,'vond J. Anneveld (Gemeente- belangen). R. Ronda wil dat de procédures van het uitbeste- den van grote werken grondig worden veranderd, zodat de gemeente niet langer dit soort risico's loopt. ,,De gemeente moet niet als architect en hal- ve aannemer optreden. Maar de mensen waar het gebouw voor is mogen hiervan niet de dupe worden. Daar is al lang genoeg mee omgeleurd". Hij kreeg de toezegging dat de aanbestedingsprocedures in de commissie financien onder de loupe zullen worden genomen. Wethouder C. Drost verzeker- de desgevraagd dat de bouw verder binnen de ramingen zal blijven. ,,Behoudens calami- teiten". Voor de inventaris- kosten worden nog extra mid- delen gezocht. R. Coops (WD) ,,Zit daarvoor geen geld in het krediet". Drost: ,,Jawel, maar het gaat om het verschil tussen keukenstoelen en de stoel waar u nu op zit". Ook voor video en filmapparatuur is nog geen geld beschikbaar. KIEL-WINDEWEER - Naast geharrewar over strepen op de weg, gebeuren er ook leuke dingen in Kiel-Windeweer. Eigen in- itiatieven van de buitendorpbewoners, daar waar het gemeente- bestuur ze laat liggen. Door een samenwerking van het lokale radioprogramma ,,Puur Kultuur" met de Vereniging Plaatse lijk Belang Kielwindeweer worden zaterdagmiddag 11 mei het kunstwerk van Chris Verbeek en de Burgemeester Blinkbrug bij de nieuwe Veendammerweg, „officiëel" in gebruik geno men. ,,Bij de Gemeente was, ondanks eerdere toezegging, geen geld en geen belangstelling voor een officiële opening, dus gaan wij het maar doen" aldus een Kielster medewerkster van ,,Puur Kultuur" van de lokale radiozender Radio Compagnie. In het kader van de Herinrichting van Noord-Oost Groningen is eind 1990 een nieuwe weg vanaf het Kieldiep naar de Kielster achterweg aangelegd. Deze Veendammerweg funktioneert als ontsluiting van een deel van het dorp. De nieuwe brug verbindt de Dorpsstraat met deze weg. Een deel van de bouwkosten werd begroot voor een kunstwerk. De kunstenaar Chris Verbeek uit Blijham liet zich inspireren door rietstengels en vervaardigde een metalen object. Tijdens een radio-uitzending van Puur Kul tuur begin dit jaar vertelde Verbeek van een cultuurambtenaar de toezegging voor een opening gehad te hebben. Toen dit later afgezegd werd, ontstond bij Puur Kultuur het idee om het zelf te gaan doen. De opening vindt plaats om 14.00 uur. Plaatselijke coryfeeën, zoals Harm Jan Frese, die uit zijn archief zal putten en diverse muzikanten zullen ,,de plechtigheid" begeleiden. De openings- handeling wordt verricht door een toekomstige gebruiker van de brug, een tweeëneenhalf jarig buurtkind. Radio Compagnie maakt opnames, die op maandagavond tussen 19.00 en 20.00 uur tijdens Puur Kultuur te horer "en zijn. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Tôt vrijwel ieders verrassing stemde donderdag de hele P.v.d.A.-fractie in de gemeenteraad van Hoogezand-Sappemeer tegen het voorbereidingsbesluit om de verbouwing mogelijk te maken van de textielzaak van K. Adema aan de Noorderstraat 184 in Sappemeer. Bij de verbou wing zal de voorgevel 1.30 meter naar voren wordt getrokken. De P.v.d.A. maakte zich zorgen dat de buren de familie Groen daardoor hun uitzicht vanuit het zijraam kwijt raken. Hoewel die buren totnutoe nog geen bezwaar tegen de verbouwing heb ben gemaakt wilde de P.v.d.A. er niet zonder meer mee instem- men. procédure van het bestem- mingsplan waartoe B W al heeft besloten niet doorgaan en lopen we kans op een AROB-procedure aan onze broek". En zo was het. Burge meester Van der Lin de gaf het ruiterlijk toe. Er moest een besluit genomen worden. P.v.d.A.-fractie uitgezonderd de twee wethouders, restte niet anders dan tegen het voorstel te stemmen, dat dankzij aile andere fracties wel werd aangenomen. Ze hadden het niet zo hard wil len spelen. ,,Kunt u dit voor stel een maand aanhouden. Wij willen er graag eerst in de commissie over praten", vroeg raadslid R. van der Werf be- leefd en wethouder H. Mobers (ook P.v.d.A.) zat al welwil- lend te knikken. Geen pro- bleem. Maar een probleem was er wel degelijk, zo bleek door het ingrijpen van WD-er E. Schmied. ,,Als u het besluit uitstelt kan de vrijstellings- HOOGEZAND-SAPPEMEER - Centraal op de expositie over de tweede wereldoorlog staat in de centrale bibliotheek Boekhoven het boek van va- der en zoon Bos Hoogezand- Sappemeer tijdens de Tweede Wereldoorlog, 1940- 1945". De expositie besteed niet al leen aandacht aan de inhoud van het boek, maar ook aan de weg die de tekst en foto's gin gen voordat ze een boek vorm- den. HOOGEZAND-SAPPEMEER - In het bibliotheekfiliaal De Kern kan men in mei terecht voor een posterexpositie over de emancipatie van ouderen. De acht posters zijn uitgege- ven door het Uemeenscnappe- lijk Protestants Overleg Be- jaardenwerk. Centraal thema is ,,ik wil leven zolang ik leef. MMHHa HET NIEUWS8LAD - DINSDACi t Mei 1W91 - PAGINA j Verschijnt elke donderdag in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuîdbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exemplaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktîe Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd. Na 18.00 uur J, Wagt Tel. 05990-17975 V

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3