Speciaal onderwijs in nieuwe gebouwen naar onzekere toekomst Kunst voor en door kinderen De Oostenrijkse Koppius school die verdween Kabouters op natuurpad STAATSLOTEN FaN&OREN Geven staat vrij... ,,Van oversized naar getailleerd" Hoogezand geeft AGO groen licht 500 Mz FIETSPLEZIER 100 M2 FITNESSPLEZIER Nieuwe riolering S3ppemeer-Zuid Kinderactiviteiten in Gorecht Om de Noord Aanloop Koffieweek Duur bos met vuile sloot Het Nieuwsblad en de school Reis naar Parijs bij Vanderdong Frekie Pinksterzeil- wedstrijden Muzikaal winkelen bij „WIMA" HOOGEZAND-SAPPEMEER - Drie gebouwen voor het speciaal onderwijs in de gemeente Hoogezand-Sappemeer werden gjste- ren officiëel geopend. De kleuterafdeling I.O.B.K. aan de Thorbeckelaan, de nieuwbouw voor de Dr. Koppiusschool voor MLK aan de Mars, gekoppeld aan de bestaande Prof. Casimirschool voor LOM-onderwijs en het nieuwe schooigebouw „Om de Noord" aan de Van Heemskerkstraat waar de afdelingen voor voortgezet speciaal onderwijs SO) van LOM en MLK gezamen- lijk onderdak hebben gevonden. LOM en MLK onderwijs onder één dak betekent voorlopig geen fusie van de beide schooltypen. Wel ffezamenliik gebruik van allerlei voorzieningen. Als (fpeningshandeling schoven onderwijswethouder M. Lantinga en de inspecteur voor het speciaal onderwijs F. Bouwen twee stekkers in elkaar. Daarna verschenen op een scherm dia's van de drie schoolgebouwen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De komende drie woensdag- middagen 22, 29 mei en 5 juni worden er in het Gorechtpark activiteiten georganiseerd voor kinderen. De kinderclub van het Aktivi- teitencentrum voor Surina- mers en Antillianen is volop in beweging. Op 22 mei worden er allerlei sportieve spelletjes gedaan met de kinderen. Het vertrek vanaf het Aktivitei- tencentrum is om 13.30 uur. VEENDAM - Gistermiddag organiseerde het Veenkoloniaal Mu séum in Veendam een kinderkunstmiddag, waar aan de groepen 7 en 8 van aile basisscholen in Veendam aan mee deden. De kin deren maakten hun eigen ,,kunstwerken" over het Groninger landschap. Tijdens de maanden mei en juni stelt het muséum de expositie samen „kunst door en voor kinderen". Momenteel staat in het muséum de tentoonstelling Groninger Landschap" centraal. Meer dan 100 werken, zowel grafiek, foto- grafie, installaties als beeldhouwwerk van 29 hedendaagse Gro ninger kunstenaars. In het kader van deze tentoonstelling is de kinderkunstmiddag georganiseerd. Kinderen konden in de lan ge gangen van het muséum wascotekeningen maken of buiten aan het stoep- en straattekenen. Aile kinderen, die het muséum in mei en juni bezoeken, kunnen zelf een schilderij maken over het Groninger landschap. Het re- sultaat wordt aan de kinderexpositie toegevoegd. ,,Oud werd geruild voor nieuw, maar oversized ook voor getailleerd", zo drukte MLK-direkteur O. Bellinga het uit. Daarmee aangevend dat de scholen wel in een mo- derner, maar bepaald niet rui- mere jas zijn komen te zitten. De Koppiusschool voor MLK heeft een lokaal te weinig. De VSO-afdelingen moeten het oude gebouwtje aan het Dr. Zamenhofplein als dépendan ce blijven gebruiken. Toestem- ming om een niet meer ge- bruikt gymnastieklokaal te verbouwen tôt twee klassen heeft het Ministerie nog niet gegeven. Inspecteur F. Bouwen betwij- felde of uitbreiding van de scholen nog nodig zal zijn als de plannen van Staatssecreta- ris Wallage doorgaan. Dan wordt personeel en deskundig- heid van het speciaal onder wijs overgeheveld naar het re- guliere basisonderwijs, zodat veêl meer kinderen zich daar kunnen handhaven, Speciaal onderwijs is er dan alleen nog voor die kinderen, die heel specialistische hulp nodig heb ben, omdat ze doof of blind „Om de Noordhet nieuwe gehouw voor VSO, LOM en MLK onderwijs. zijn of een andere handicap hebben. Bouwen vertrouwt dat de bedoelingen van de staatssecretaris goed zijn. ,,Er moet professioneel gewerkt worden. Waar dat gebeurt is niet belangrijk", aldus de in specteur. „Om de Noord" is de naam die één van de leerkrachten heeft bedacht voor de nieuwe school voor Voortgezet Speciaal On derwijs op de hoek van de van Heemskerkstraat en de De Keyserstraat, straten ge- noemd naar twee ontdek- kingsreizigers die een andere weg zochten naar Indië, name- lijk om de Noord. Toepasselijk ook omdat de nieuwe school in plan Noord staat. H. Rots uit Groningen was de archîtekt. Het is een prachtig gebouw strak, maar toch vriendelijk, met veel blauw en geel, en veel blank hout, waardoor het een Scandinavische indruk maakt. Centraal een grote ge- meenschapsruimte met een lichtkoepel, eromheen 8 loka- len waarvan 5 voor théorie en 3 voor praktijklessen en 5 ne- venruimten voor administra- tie, directie, arts, psycholoog en dergelijke. Vooral de keuken ziet er schit- terend uit. Voor de 30 perso- neelsleden (leerkrachten en onderwijsondersteunend per soneel) en de 130 kinderen is het nog wennen, zo samen on der één dak. ,,De meeste kin deren blijven ook op hetplein nog in hun eigen groep, maar de zwakke leerlingen worden wel door de anderen ontzien. Hanengedrag heb ik nog niet opgemerkt", zegt adjunct- di recteur Jan Boer. Lerares Esmé Bottse vindt de school een hele verbetering ten op- zichte van het oude gebouw aan de Parkstraat. ,,Maar dat je niet van de gang in de klas kunt kijken vind ik wel jam- mer. Als er een leerling niet te- rug komt van het toilet kan je niet zien waar hij is geble- ven". WÊmmm - De oude Koppiusschool is niet meer. Gesloopt om plaats te ma ken voor „Om de Noord", een prachtig eigentijds gehouw. Toch zijn er mensen die het karakteristieke gebouw missen. Daarom deze terughlik. De school die genoemd werd naar de hekende Hoogezandse huisarts Dokter Koppius werd gehouwd in 1950. Het was geen Finse school zoals velen denkenFinse scholen hadden een dak met dakleer, een Oostenrijkse school had een pannendak. De Koppiusschool was de eerste school in Hoogezand- Sappemeer voor speciaal on derwijs dat toen nog huitenge- woon lager onderwijs heette ofwel BLO. Aan zo'n school was toen grote hehoefte. Dat vond de provincie en ook de gemeenteraad. Maar de houw- materialen in Nederland wa- ren schaars zo kort na de oor- log. Finse scholen werden geimporteerd. Hoogezand vroeg er drie, maar kreeg er twee: de Margrietschool en de Van Heemskerkschool, die al- lehei zijn afgehrand. In juli 1949 kreeg de gemeente hericht van het ministerie: „Wilt u een Oostenrijkse school? ,,Graag", zei de ge meenteraad op 29 augustus en stelde f 103.500 gulden he- schikbaar voor een school met 6 klaslokalen, een lokaal voor handenarbeid en eentje voor huishoudonderwijs. Van hout, dubbelwandig, de luchtlaag ertussen gesplitst met board. Omdat het terrein niet groot genoeg was kwam er een knik in het gebouw. Op 1 april 1950 begon de leer- lingenwerving. Als school- hoofd was de heer J. de Lange aangesteld. Hij bleef het tôt zijn pensioen op 1 maart 1979. Dokter Casimir testte de kin deren. Op 1 juli 1950 werden de lessen gestart op de zolder van de Buurmaschool in Mar- tenshoek. Op 10 januari 1951 werd het nieuwe gebouw geo pend. Er waren toen 53 leerlin gen. „Per leerling is het een iJii Sint Antioniuskabouters aan het werk in hun tuin. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Traditie is het haast dat de kleu- ters van de Antoniusschool niet op reis gaan, maar op school een verrassingsdag aangeboden krijgen. Vorig jaar een circusdag. Dit jaar een kabouterdag. De tuin en het schoolplein stonden vo- rige week woensdag vol met kabouters, bloemen en paddestoe- len. Nijver gemaakt door de ouders, die ook zorgden voor bege- Leiding van de groepjes. Op de Antoniusschool zitten ruim 65 kleuters. De Oostenrijkse Koppiusschool die is afgebroken. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Of het Agglomeratie Overleg Gronin gen/ Noord Drenthe/Smallingerland (AGO) een vrijblijvende over- legstructuur zal blijven of zal uitgroeien tôt rechtstreeks gekozen bestuurlijke autoriteit, het ligt nog geheel in de schoot der toekomst verborgen. Evenals de financiele consequenties voor de 22 deelne- mende gemeenten. Toch gaat er in AGO-verband het een en ander gebeuren. Tenminste als de andere ge meenten dezelfde opstelling kiezen als Hoogezand-Sappe meer. Daar werd de notitie „over de toekomst van het AGO" door de commissie Al- gemene Zaken redelijk wel- willend geaccepteerd. Behalve door R. Ronda van de gelijk- namige lijst, die van het hele overleg het nut niet inziet en het een uitholling vindt van de démocratie. Het bezoek van de staatssecre taris mevrouw De Graaf-Nau- ta eind vorig jaar heeft het sinds maart 1988 bestaande vrijblijvende overleg een nieu we stimulans gegeven. De staatssecretaris wilde weten in welke richting de bestuur lijke organisatie in het stede- lijk gebied rond de stad Gro ningen zal moeten gaan. De 22 AGO-gemeenten gaan nu pro- beren daar samen uit te ko men. Er wordt op korte ter- mijn een ontwikkelingsvisie opgesteld als basis voor het bepalen van beleidsdoelen en een stratégie om die doelen te bereiken via een stappenplan. Het gaat om samenwerking op het terrein van wonen, werken en recreeren, daar waar de deelnemers een gemeenschap- pelijk belang of doel hebben. Door de samenwerking moet meer bereikt kunnen worden dan afzonderlijk. Sceptisch, maar niet afwijzend reageerde R. Zuidema namens Groen Links. ,,Een hoog- sprong met een enorme aan- loop. Er is nog niets tôt stand gekomen". Het vertrek van burgemeester J. Staatsen, geestelijke vader van het AGO, stemde Zuidema niet optimistisch over de haalbaar- heid van de plannen. Andere fracties onderschrij- ven wel het nut van verder- gaande régionale samenwer king, maar hebben hun twij- fels over de relatie tôt andere samenwerkingsverbanden als stedelijke knooppunten en ge- meenschappelijke regelingen. Bovendien baart de democra- tische controleerbaarheid hun zorgen. Hoogezand-Sappe meer gaat daarom voorstellen de plenaire vergaderingen van het AGO in het openbaar te houden. Bovendien moet er een platform komen van ver- tegenwoordigers van de 22 ge- meenteraden voor informatie- uitwisseling en het ontwikke- len van onderlinge contacten. De 22 AGO-gemeenten beslaan een gebied van ruim 218.188 duur gebouw", zei de toenma- lige burgemeester H. de Wit, ,,maar als de kinderen mensen in de maatschappij worden is het geld goed besteed". De Koppiusschool is in haar bijna 40-jarig bestaan enkele keren verbouwd, maar de ori- ginele vorm bleef gehand- haafd. Op 31 mei 1975 stond in Het Nieuwsblad een groot ver- haal over het 25-jarig bestaan. De school had inmiddels 500 leerlingen afgeleverd. ,,Toch UTRECHT - De week van 18 tôt en met 26 mei is door de Vereniging van Neder- landse Koffiebranders en Theeverpakkers (VNKT) uitgeroepen tôt de Week van de Koffie. Het thema van deze week voor aile liefheb(st)ers van dit brui ne vocht is ,,variatie met koffie". Bij zo'n thema on- breekt de stichting Max Havelaar niet, die verbou- wers van de koffieplant meestal kleine boerenbe- drijfjes in de Derde We- reld, centraal zet. SHOP 'DE TABAKSPOT' Groot Gorecht 24 Telefoon 05980-26030 bestaat er over de school nog veel onbegrip", vond school- hoofd De Lange „en veel drempelvrees bij de ouders". Hij wilde de beladen naam „BLO-schoolgraag veran- derd zien in MLK-school, dat school voor Moeilijk Lerende Kinderen betekent. Enkele ja- ren later gebeurde dat ook. De Oostenrijkse Koppius school was één der laatsten in zijn soort. Jammer dat ie ver dwenen is? Tja, de vooruit- gang hou je niet tegen. Het Drevenbos is volop in de groei. Het wordt prachtig. Een aanwinst voor de gemeente. Maar goedkoop is het niet. Slechts 125 duizend gulden hoefde de gemeente in 1989 hij te dragen in de aanplant- kosten. Maar nu na twee jaar moet de gemeente zelf het hos gaan onderhouden en dat kost maar liefst 37 duizend gulden elk jaar. Misschien maar goed dat de hoogte van die kosten in 1989 nog niet bekend was. Wie weet had de raad zich dan nog even achter het oor ge- krabt. Toch is er met dat hos iets geks. Aan de bosrand, richting Kielwindeweer, is het een enorme bende. Een voormali- ge sloot werd (door wie?) ooit volgestort met allerlei onver- teerbaar afval. Dat ligt er maar te liggen en vormt een voortdurende ergernis voor de natuurliefhebbende wande- laar. Als die mensen van ge- meentewerken toch met het dure onderhoud bezig zijn kunnen ze dan niet in één moeite Voor die kleuters, allemaal voorzien van een puntmuts, was er een natuurpad uitgezet. Een imker vertelde over het leven van de bij. Er kon ge werkt worden in het tuintje dat de kleuters drie weken ge- leden zelf hadden aangelegd. Op een wit laken werden struiken uitgeschut en al de kriebelbeestjes konden onder de microscoop worden beke- ken. Daarna werden aile beestjes weer voorzichtig te- rug gezet. Een ruikpad was er ook. En een plukweide. Zo ingespan- nen waren aile kaboutertjes bezig, dat ze geen woord over hadden voor de mevrouw van de krant. Logisch natuurlijk een lantaarntje maken met een echte kaars erin, poffertjes eten en luisteren naar een spannend verhaal, samen een tekening maken op me- terslang papier daar heb je al je aandacht bij nodig. Om de kinderen direct bij het begin van de dag al in kabou- tersferen te brengen werd er een verhaal met dia's ver- toond, gemaakt aan de hand van het kabouterboek van Rien Poortvliet. Afgesloten werd het feest met een kabouterdiner. Zelf pan- nekoekje bakken in gourmet schaaltjes. De ouders hadden voor kaboutertoetjes gezorgd. De kleuters hadden woensdag de school voor zich alleen. De andere klassen waren op schoolkamp en naar de Wad- den. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Een bijzonder festijn op school. Een inté ressante projectweek af gesloten. Buitenlands be zoek. Een nieuwe lesme- thode. Laat het de redactie van Het Nieuwsblad we ten. We komen graag langs voor een interview. Of plaatsen een verslag, dat bijvoorbeeld door de kin deren is gemaakt. School- nieuws interesseert im mers haast iedereen. Te vaak gebeurt het echter dat we achteraf horen hoe leuk iets is geweest. Te laat voor een foto en oud nieuws 't is hard maar waar, dat is geen nieuws. hectare en er wonen ruim een half miljoen mensen. Het ge bied wordt doorsneden door twee provinciegrenzen en de regio-indeling op grond van de Wet Gemeenschappelijke Re gelingen (WGR). Reden vooi H. Visker (CDA) zich af te vra- gen of de WGR niet beter kan worden afgeschaft. HOOGEZAND - Op een Frans terrasje, wellicht in de zon. Dat vooruitzicht heeft één ko- per in de maand mei bij de Nissan garage Vanderdong. Het automobielbedrijf viert haar 5-jarig bestaan in deze ge meente. Op 1 mei 1986 begon directeur Cees Klijn in het pand aan de Kerkstraat, waar inmiddels 4 medewerkers aan verbonden zijn. Aile kopers van zowel nieuwe als gebruikte wagens dingen mee naar het reisje naar Pa rijs. Zowiezo kunnen aile ko pers meegenieten van de feest- vreugde: het bedrijf geeft tij- delijk een hoge inruilwaarde en gratis extra's op de ver- kochte auto's. Frekie: „k Zag aalmoal vlek- ken veur ogen en doarom dro- ag k nou n bril". Antje: ,,En helpt?" Frekie: ,,Joa, nou zai k vlek- ken schaarper". NOORDLAREN- De Vereni ging ,,De Bloemert" organi- seert al meer dan 30 jaar de traditionele zeilwedstrijden op het Zuidlaardermeer tij dens het Pinksterweekend. Op 18, 19 en 20 mei verwacht de vereniging ongeveer 70 bo Iten aan de start. Die vindt plaats bij de haven van het re- creatiepark ,,De Bloemert" in Noordlaren. Voor de preciese starttijden en meer informatie kunt u terecht bij Christiaan |van Doesen, tel. 05970-20967. (kopen of huren) VOORDEEL IN KWALITEIT Slochterstraat 53 9611 CM Sappemeer Telefoon 05980-96596 De komende zaterdagen wordt het gezellig winkelen in het Win- keleentrum Martenshoek (WIMA). De winkeliersvereniging heeft in het kader van ,,meimaand-mu- ziekmaand" een aantal muzikale- activiteiten georganiseerd. Op pinksterzaterdag 18 mei speelt het draaiorgel ,,De Zwarte Dorus" vrolijke deuntjes van half elf 's morgens tôt vier uur 's middags. De week erna, de 25ste, zal het voltallige fanfarecorps Hooge zand- Sappemeer" de muzikale omlijsting geven tijdens het za- terdag-winkelen. De winkeliers hebben mooi weer besteld en de terrasstoeltjes staan klaar! HOOGEZAND-SAPPEMEER - ...Maar helpen moet" is de leus van het Nederlandse Rode Kruis. Jaarlijks kloppen honderdui- zenden mensen aan bij het Rode Kruis voor hulp bij het overle- ven of hulp bij het draaglijker maken van het leven. Het Rode Kruis ziet het als de menselijke plicht om die hulp te geven. Maar ....helpen kost geld. Het Rode Kruis rekent op men sen, die vinden dat helpen moet. Naast de acceptgiromailing worden er ook straatcollectes gehouden. De collecte dit jaar vindt plaats in de période van 26 mei tôt en met 8 juni. Het Rode Kruis: ,,Help ons helpen!" SAPPEMEER - De Kleinemeersterstraat (tussen Noorderstraat en Middenstraat), de Lutherse Kerkstraat en de Middenstraat tussen Kleinemeersterstraat en Borgercompagniesterstraat krijgen een nieuwe riolering. Een miljoenenproject dat de gemeente geheel uit eigen zak zal moeten betalen. Ook de sloten in het gebied zullen worden opgeschoond. Dat ge beurt door het Waterschap Go recht, maar de gemeente moet wel meebetalen aan het oprui- men van de aangetroffen ver- vuiling. De bewoners niet. Omdat het projekt zo duur uit- valt kan er weinig gedaan worden aan verbetering van de woonomgeving. Wel is het mogelijk het wegdek op krui- singen zo aan te passen dat de snelheid van het verkeer wordt beperkt. Dinsdag 21 mei worden de bewoners over de plannen ingelicht. In het Kielzog, aanvang 19.30 uur. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 16 MEI 1991 - PAGINA 3 m g: ,V fpMMM—ii

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3