Nieuw Buro slachtofferhulp helpt bij practische en emotionele problemen Veel ouderen gebruiken hun rechten niet AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER KAD0SH0P JANSEN Klaas Adema Familie Jansen opgeschrikt door inbraak Huisdier speelt belangrijke roi Voor Anker en Coendershof gaan samenwerken Sprinkhanen en schorpioenen in Hortus Het gaat om: Frekie Prijzen Grunneger Bouk Kleine lettertjes Huursubsidie, ook voor U? Optellen en aftrekken Intensieve zorg voor ouderen Hoog en laag Frekie Dansende ouderen weer naar Slagharen Frekie Nieuw kerkorgel in Kropswolde Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws Groepsgewijs Raad in het kort Frekie Samen met de redaktie van Het Nieuwsblad, maakt de Stichting Welzijn Ouderen 50-plus Nieuws Uw reakties en bijdragen zijn van harte welkom HOOGEZAND-SAPPEMEER - In het verhaaltje over de inbraak bij de familie Jansen kunt u le- zen hoeveel steun de familie had van Het Bureau Slachtofferhulp bij aile emoties en practische problemen die het gevolg waren van een simpele inbraak. Deze familie Jansen bestaat niet echt en is alleen als voorbeeld bedoeld. Maar er zijn talloze families die door een misdrijf of verkeers ongeval in een vergelijkbare situatie belanden. Daarom dit artikel. Over het Buro Slachtoffer hulp en wat het voor u kan betekenen. Het Buro Slachtofferhulp is opgezet met als doel het verle- nen van hulp aan slachtoffers van misdrijven en verkeerson- gevallen. Slachtoffers van bij- voorbeeld vernieling, diefstal, inbraak, beroving, mishande- ling of een verkeersongeval kunnen bij het Buro terecht voor hulp en informatie. Slachtofferhulp is een heel spéciale vorm van hulpverle- ning omdat slachtoffers van misdrijven hulp nodig hebben op diverse terreinen. Praktische hulp, bij het snel regelen van geldzaken, belang- rijke papieren, medische en huishoudelijke hulp en derge- lijke Psychische hulp, een eerste emotionele hulp en begelei- ding bij moeilijke kwesties als bijvoorbeeld een rechtszaak. Juridische hulp, bij smarte- geld en schadevergoeding. De combinatie van deze soor- ten hulp is bij geen enkele an- dere hulpverleningsinstelling aanwezig. Buro Slachtoffer hulp is ook bijzonder, omdat de hulp gegeven wordt door vrijwilligers. Maar wel streng geselecteerde vrijwilligers die afgestudeerd of bijna afgestu- deerd zijn als sociaal dienst- verlener, maatschappelijk werker, psycholoog of jurisjt. De coordinator van het buro is wel een betaalde kracht die uit Rijksubsidies betaald wordt. Voor de bureaukosten zijn er gemeentelijke subsidies be- schikbaar. Het Buro slachtofferhulp is gevestigd aan de Mau- ritsstraat 15, 9724 BH Gronin- gen, tel. 050-186266. U kunt er dagelijks terecht van 9.00 tôt L7.00 uur en op woensdagmid- dag is er een inloopspreekuur van 13.00 uur tôt 16.00 uur. In Hoogezand is er elke don- derdagmiddag een spreekuur van 13.00 tôt 17.00 uur. Bezoe- kadres is de Stichting MADI, Gorecht-Oost 155, telefoon 05980- 20345. Graag telefonisch een afspraak maken, dit kan ook via het kantoor in Gronin- gen. Frekie: Is der ook n dokter ien kerk?" Dokter: ,,Joa, hier". Frekie: ,,Vienst ook niks aan GRONINGEN - De Stichting ,,t Grunneger Bouk" heeft voor de tiende keer de Literai- re Prijs toegekend. Voor 1990 ging deze naar de schrijver Jan Siebo Uffen uit Annen voor zijn totale literaire werk. De K. ter Laan-Prijs is toegekend aan Ds. Engel Jan Struif uit Oosterwolde voor het bevor- deren van het gebruik van het Gronings in relatie tôt kerk, staat en maatschappij Het echtpaar Jansen komt na een bridge-avondje thuis en bemerkt dat er ingebroken is. Ze schrikken van de achter- gelaten puinhoop en zijn verdrietig over de dierbare spul- letjes die gestolen zijn. Het idee dat er een vreemde in je huis is geweest is een afschuwelijke gedachte. Geen oog doen ze die nacht dicht. Van elk geluidje in de verre omge- ving schrikken ze. De volgende ochtend komt de techni- sche recherche een sporenonderzoek verrichten, meneer doet aangifte bij de politie, de verzekeringsexpert komt langs, kortom een hele rompslomp. Bij de aangifte van de inbraak heeft de politieagent aan meneer gevraagd of hij ook hulp van Buro Slachtofferhulp wil. ,,Goed", zei me neer Jansen, terwijl hij dacht: baat het niet, het schaadt ook niet. Een medewerker van het bureau slachtofferhulp komt bij de familie Jansen op huisbezoek. Mevrouw is enorm nerveus en kan maar niet ophouden over wat haar dwars zit. Meneer mompelt steeds: ,,Gebeurd is gebeurd, hou er nou maar over op. Ik heb al moeite ge- noeg om al die formulieren in te vullen van de verzeke- ring en ik snap niets van de polis". Gelukkig kan de me dewerker het echtpaar hel- pen. Mevrouw kan haar hart luchten en meneer wordt geholpen met het le- zen van de kleine lettertjes in de polis en het invullen van de formulieren. Na een week komt de mede werker van Buro Slachtof ferhulp nog even op bezoek bij de familie Jansen. Het gaat gelukkig al een stuk beter met ze en de verzeke- ring zal waarschijnlijk aile schade wel dekken. Af- gesproken wordt dat de fa milie zelf weer contact op zal nemen met het Buro als ze nog vragen hebben of hulp willen. Veel ouderen hebben hoge woonlasten. Dat is algemeen bekend. Maar er bestaat individuele huursubsidie: iedereen die in ver- houding tôt het inkomen te veel huur betaalt, kan er aanspraak op maken. Toch blijkt één op de zes huishoudens geen huursub sidie aan te vragen, terwijl ze er wel recht op hebben. Het zijn voor al ouderen die van dit recht geen gebruik maken. HOOGEZAND- Voor ouderen kunnen huisdieren een positief I Frekie effekt hebben op de gezondheid en de levenslust. Een kat of een hond om je heen kan ook een gevoel van veiligheid geven en troost bieden op moeilijke momenten. Volgens het informatie- bureau Stichting IVON leven oudere mensen met een huisdier vaak langer en voelen ze zich beter dan mensen zonder dier. Om voor huursubsidie in aan- merking te komen mag uw be- lastbaar jaarinkomen als 65plusser niet hoger zijn dan 41000 gulden. Voor alleen- staanden is dit een bedrag van 36000 gulden. Voor mensen be- neden de 65 jaar gelden bedra- gen van respectievelijk 49000 en 43000 gulden. Er wordt ge- keken naar het belastbaar in komen over het vorige kalen- derjaar, 1990 dus. Als duide- lijk is dat het inkomen in 1991 sterk zal veranderen (15 pro- cent of meer), kan daar bij de berekening van de huursubsi die rekening mee worden ge- houden. Bijvoorbeeld als u met pensioen gaat. Voor het berekenen van de huursubsidie wordt het inko men van de huurder en de partner bij elkaar opgeteld. Ook het inkomen van andere huisgenoten (bijvoorbeeld kin- deren, broers of zusters) telt mee, maar daarvan mag per persoon eerst 7000 gulden wor den afgetrokken. Inkomens la- ger dan die 7000 gulden hoe- ven niet te worden opgegeven. Wie op 1 juli 1990 minder huur per maand betaalt dan 289 gul den of méér dan 820 gulden komt in het algemeen niet voor huursubsidie in aanmer- king, maar er is een uitzonde- ring. Soms houdt u recht op huursubsidie ook als uw huur boven die 820 gulden uitkomt. Dat geldt bijvoorbeeld als u in een bejaarden woning woont Frekie zigt veur t eerst ien zien leven zee. Frekie: „Wat ja n wotter". Pa,,Joa, en nou zigst allinneg nog mor bovenkant". HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het verzorgingstehuis Voor An ker in Hoogezand en het verpleeghuis Coendershof in Gronin- gen gaan samenwerken op al die terreinen waar dat ten goede kan komen aan zorgbehoevende ouderen. De samenwerking wordt gestart met het projekt ,,Specifieke Intensieve Zorg", dat beoogt de bewoners van Voor Anker zoveel extra zorg te bieden dat opname in een verpleeghuis kan worden uitgesteld of hele- maal kan worden voorkomen. Dinsdag tekenden bestuursleden van beide tehuizen daartoe een overeenkomst. en vôôr 1 juli 1991 64 jaar of ouder bent, of als u 65 jaar of ouder bent, maar al voor uw 64ste de woning betrok. Dus: Als u nog geen huursubsi die heeft aangevraagd en uw belastbaar inkomen als 65-plusser is lager dan 38000 duizend gulden (34000 voor al- leenstaanden) en uw huur ligt tussen 289,17 en 820 gulden per maand, dan is het de moeite waard om verdere informatie in te winnen. Voor niet 65-plussers gelden zoals ge- zegd andere bedragen. Aan- vraagformulieren zijn ver- krijgbaar bij degemeente en bij de verhuurder. Het huur subsidie tijdvak loopt van juli 1991 tôt en met juni 1992. Uw aanvraag moet uiterlijk zes maanden na 1 juli (dus vôôr 1 januari 1992) binnen zijn. Als u pas na 1 juli in uw woning ko men wonen mag u niet langer dan zes maanden wachten met het aanvragen van de huur subsidie. Bij de vaststelling van de huurprijs wordt gekeken naar de ,,kale huur" en een aantal in de wet genoemde service- kosten: bij elkaar opgeteld is dat het bedrag waarover huur subsidie wordt gegeven. Hoe veel huursubsidie u ontvangt is afhankelijk van de verhou- ding tussen uw inkomen en uw huur: een laag inkomen en een hoge huur geeft recht op meer subsidie dan een hoog in komen en een lage huur. Frekie:,,Ik wil geem n onder- boksem". Verkoper: ,,Laang Frekie: ,,Nait huren, kopen!" Veel ouderen in verzorgingste- huizen hebben steeds meer zorg nodig, bij toenemende li- chamelijke gebreken, maar ook bij dementeringsver- schijnselen. Een verzor gingstehuis heeft niet genoeg personeel om bewoners die ex tra zorg te geven. Opname in een verpleeghuis is dan meestal onvermijdelijk. Weg uit de eigen gezellige kamer. Weg uit Hoogezand-Sappe- meer omdat de gemeente geen verpleeghuis rijk is. Tenzij je die zorg van het verpleeghuis overhevelt naar het verzor gingstehuis. Dat gebeurt bij het projekt ,,Specifieke Inten sieve Zorg" van Voor Anker en de Coendershof. Bij Voor HOOGEZAND/FOXHOL De dames en heren van de Volksdansgroepen ,,Ouderen- vreugd' en ,,De Reensche Com pagnie" uit Hoogezand en ,,Foxhol" maken woensdag 8 mei een uitje naar Slagharen. Daar organiseert het Pony- park Slagharen de jaarlijks te- rugkerende dansgroependag voor ouderen. Groepen uit di verse provincies demonstreren elkaar hun dansen, waama nog even rondgewandeld wordt in het ponypark. Vol- gens mevrouw S. Leuning van ,,Ouderenvreugd" zal er weer een gezellig dagje van ge- maakt worden. Taande wil Frekie n haandvol zuurtjes geven. Vent wil ze nait hebben. Frekie: ,,Geef ze mor aan moe- ke'. Taande: ,,Holst doe nait van zuurtjes?" Frekie: ,,Joa wel, moar moeke het groder handen. Eén van de meest voor de hand liggende functies van huisdieren is die van gezel- schapsdier. Vooral mensen, die eenzaam zijn, voelen zich vaak niet meer buitengesloten met een huisdier om hen heen. De mens leeft niet graag al leen. Met een dier is er in de lift of op straat vaak aanlei- ding tôt een gesprekje, dat zonder niet tôt stand zou zijn gekomen. Het geeft je meer contact met je omgeving. In ons land is het nog niet de gewoonte dat een huisdier meeverhuist naar een bejaar- dentehuis, in tegenstelling tôt bijvoorbeeld de Verenigde Staten. Daar is men al over- tuigd van het effect van huis dieren op mensen. ,,Een hond is iets levends, dat men kan aanraken of liefkozen. Hij geeft het gevoel dat men nog nodig is." In flats, met steeds wisselende buren, is het huis dier bovendien vaak het enige constante element. Bij een huisdier ben je steeds welkom, het is bijna nooit slecht gehu- meurd en het dier zal zijn nor- men of gedrag niet zo verande ren. De Commissie Ouderen en hun Huisdieren geeft de krantSa men ouder worden" uit. In de ze krant staan handige tips om het verblijf van een huisdier in verpleeg- of verzorgingste huis voor aile partijen prettig te laten verlopen. Voor inlich- tingen over de krant kunt u bellen met telefoonnummer 03487-1601 (Mevr. C. Velt- kamp) KROPSWOLDE- Wijk West van de Hervormde Gemeente Hoogezand-Sappemeer- Kropswolde is zeer tevreden over de opbrengst van de op 27 april gehouden rommelmarkt annex fancy-fair. Nadat de kosten betaald wa ren, bleef er een bedrag van f 6000,-- over. Daardoor kan een lang gekoesterde wens van or- ganist D. de Vries in vervul- ling gaan en kan het nieuwe orgel voor de dorpskerk in Kropswolde besteld worden. De organisatie wil iedereen, dankzij wie het zover heeft kunnen komen, van harte be- danken. Meint Veningastraat 28 Martenshoek - Tel. 05980-98507 Noorderstraat 184 Sappemeer tel.: 05980-94105 Anker kunnen drie extra per- soneelsleden worden aangeno- men met de middelen die over- Dlijven omdat de Coendershof niet altijd voor de voile hon- derd procent bezet is en het verpleeghuis zal Voor Anker met medische, paramedische en verpleegkundige deskun- digheid ter zijde staan. Zo'n 25 bewoners van Voor Anker zullen op deze manier extra worden begeleid. Voor- opig alleen groepsgewijs. Overdag zijn er gezamenlijke aktiviteiten in twee verschil- ende huiskamers. De bewo ners slapen in hun eigen ka mer. De huizen vinden dat ook Het subsidieverzoek van de Katholieke Bond voor Ou deren wordt aan de Ouderen- raad voorgelegd voor ad vies. Vraag van W. Berghoef (D66): „Is dat advies bindend voor het Collège". Wethouder C. Drost: „Nee, het is een ad vies". De samenwerkingsovereen- komst wordt ondertekend door de heren T. Kuipers en W. van der Bend (Coendershof) en mevrouw M. Rozeboom en de heer M. Rietvekdt (Voor An ker) individuele intensieve zorg noodzakelijk is, maar hebben, voor dat deel van het projekt nog geen groen licht gekregen. Volgens voorzitter M. Riet- veldt van Voor Anker ligt deze vorm van samenwerking hele- maal in de landelijke lijn en is de kans van slagen groot om dat de partners elkaar vrijwil- lig hebben gekozen. Dat een huis op algemene grondslag als Voor Anker en een Protestants Christelijk verpleeghuis elkaar hebben gevonden vindt directeur F. Miedema van Voor Anker niet zo buitengewoon. ,,Het klikte direkt tussen de teams". Mie dema voorziet ook een steeds verder gaande samenwerking tussen de verzorgingstehuizen in Hoogezand-Sappemeer. Ad- ministratie, Tafeltje Dekje, een gezamenlijke onderhouds- dienst, mogelijk uitmondend in een Stichting verzor gingstehuizen Hoogezand-Sap pemeer", waarbinnen de te huizen wel hun eigen identi- teit kunnen behouden. Frekie: ,,Antje krigt meer zoe- penbrij as ik". Moeke: ,,Antje is ook groder as doe". Frekie: ,,Vanzulf, zai krigt ook meer zoepenbrij as ik". HAREN - Van 18 tôt en met 20 mei wordt in het Insectarium van de Hortus Haren een internationale Spinnen en Insecten Show georganiseerd. Van 11 tôt 17 mei wordt de Groei- en Bloei-wan- deling uitgezet. Tevens staan zowel binnen als buiten vele plan- ten momenteel in bloei, wat een bezoekje de moeite waard maakt. Het Insectarium bestaat in mei precies één jaar. In dat ene jaar zijn al vele successen geboekt, waarvan de geboorte van negen keizerschorpioenen en circa vijftig bloembidsprinkhanen wel het meest spectaculair waren. Tijdens het Pinksterweekend is er zowel voor de leek als de specialist veelinteressants te bekij- ken. Niet alleen de intemationaal bekend wordende collectie wandelende takken, of „de grote, harige, allesverslindende en dodelijk giftige vogelspin" waar de sterke verhalen over rond- gaan. In de bijenstal is tijdens de spinnenshow een imker aan het werk. Er is een foto- expositie en een speciaal kinderpro- gramma, vol ,,enge beestjes". Op 20 mei, tweede Pinksterdag, verkopen een drietal standhouders hun insecten. De Hortus is geopend van 10.00 tôt 16.45 uur. De Groei-en-Bloei wandeling van de maand mei is gewijd aan wilde plantentuinen. Van 11 tôt en met 17 mei kunt u de spéciale route door de meest natuurlijk aangelegde zone van de Hortus. Stichting Welzijn Ouderen hulp - advies - voorlichting - informatie - verwijzing dagopvang informatie over huisvesting meer bewegen voor ouderen sociale alarmering warme maaltijdvoorziening HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 16 MEI 1991 - PAGINA 5 s»/o preek?" SllO Tak van Poortvlietstraat 361 9602 PJ Hoogezand De Stichting stelt zich ten doel om de Zelfstandigheid van Ouderen zo lang mogelijk te handhaven U kunt bij ons terecht voor: Maar ook voor: Spreekuren: woensdag van 8.30 uur - 10.00 uur in het Groene Kruis gebouw aan de Melkweg te Hoogezand donderdag van 8.30 uur - 10.00 uur op het kantoor van de S.W.O., Tak van Poortvlietstraat 361, Hoogezand De S.W.O. is tijdens kantooruren telefonisch bereikbaar op telefoon nummer 05980-23454

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 5