I Foxhol mag niet verdrongen worden door industrie Licht punt één in Spoorstraat-Kieldiep Elzo de Visser: Spin in stebu-web Meebeslissen over buurtbeheer Foxhol Talma over buurtbeheer Volksbelang: We houden plannen niet meer achter de kiezen Buurtbeheer nieuwer- of ouderwets Dorp aan het meer De opbouwwerker in het buurtbeheer Belangrijke adressen Industrie Leuke lantaarn Spoor sloot Stoepparkeren FOXHOL - Grote zorgen over zwerfvuil, vandalisme, hobbelende stoeptegels of een moei- zame samenwerking met gemeente en woningbouwcorporaties zijn er niet meer in Fox hol. Die problemen zijn opgelost, het buurtbeheer draait als een geoliede machine. Maar dat betekent niet dat de werkgroep dorpsbeheer Foxhol met de armen overelkaar kan gaan zitten. ,,We richten ons nu op de grote lijnen. Wij willen niet dat Fox hol verdrongen wordt door de industrie. We houden van dit dorp. Het moet blijven be- staan", zegt voorzitter Jan Heeres. Een van de projecten waar op dit' moment hard aan wordt gewerkt is de aanleg van een natuurpad, vanuit het dorp naar de Foxholsterme- ren. Als zo'n pad er ligt wordt het dorp nog aantrekkelijker, zo stelt de werkgroep. Realisa- tie van het pad is een moeilij- ke opgave, want het grootste gedeelte van de meren is in handen van AVEBE. „Toch zetten we door hoor. Ik weet nog goed, dat we vroeger zo vanuit het dorp konden gaan zwemmen in het meer. Nu moet je kilometers omlopen, doordat er geluidsschermen staan, terwijl het water haast tôt in het dorp komt", zegt Ja cob Stam. De heren van de werkgroep buurtbeheer zijn zeer alert op uitbreidingen van de bedrij- ven of veranderingen van hun hinderwetvergunningen. Het volgen van al deze procédures en het tijdig inspreken be- schouwen ze als een belangrijk onderdeel van het werk. Gerrit Stoker: „Begrijp me goed, we zijn niet tegen de in dustrie. Allerminst, het is be langrijk voor de werkgelegen- heid. Maar met aile belangen moet rekening worden gehou- den. We hebben last van het gerol met buizen 's nachts bij Scandex. En ook de blikvers- nipperaar van Simetas veroor- zaakt overlast, omdat de vuile blikjes enorm veel vliegen aantrekken". Een doorn in het oog van de beheergroep is ver- Jan Heeres: ,,Een proefperiode van twee jaar voor het ontwik- kelen van dorpsbeheer is veel te kort. Wij hopen dat de politiek beseft dat buurtbeheer door moet gaan. Ze moeten de proef periode in ieder geval ver- lengen". Op maandag 3 juni kunnen ai le inwoners van Foxhol in het dorpshuis De Klabbe van ge- dachten wisselen met de werk groep dorpsbeheer Foxhol over wonen en leven in het dorp. De werkgroep is alweer een flinke tijd bezig met buurtbe heer en wil weten of ze op de goede weg zit. De werkgroep zal strijden voor het realiseren van de sug- gesties die u hen aan de hand doet. Een natuurpad over het terrein van AVEBE. De heren van de werkgroep dorpsbeheer Fox hol stellen zichzelf geen makkelijke doelen. Van links naar rechts Gerrit Stoker, Jan Heeres, Jacob Stam en Koos Kempinga. der het palletbedrijf en de oud-ijzerhandel midden in de kom van het dorp. ,,Die be- drijven moeten naar het in- dustrieterrein". Graag zouden de Foxholsters ook zien dat het transport naar de werven niet meer door het dorp hoeft. Een ontsluiting buitenom moet er komen. ,,Moeilijk is het wel, om als werkgroep buurtbeheer in- vloed te krijgen op het hande- len van de bedrijven. Maar af en toe lukt het. Zo is de noor- delijke bedrijfshal van Atlan ta niet helemaal donkerblauw geworden. Dat was aanvanke- lijk het plan. Daardoor leek de hal over Foxhol heen te val- len. Nu is de hal crème-wit. Een veel betere oplossing", vertelt Stam. Wat volgens Heeres in ieder geval moet veranderen is de bevolkingsopbouw van de goedkope huurflats van Volksbelang. De flats worden teveel gebruikt als doorgangs- huizen en dat is slecht voor het dorp. Goedkope flats mogen er best blijven, maar een ge deelte moet gewoon grondig worden opgeknapt. Die flats kosten dan wel wat meer. Maar je trekt waarschijnlijk ook mensen die kiezen voor Foxhol omdat het hier gezellig is. Mensen die belang hechten aan het dorp en zulke mensen hebben we nodig". De heren van de werkgroep buurtbeheer investeren veel energie in het werk. ,,Maar we willen weten of we op de goe de weg zitten, daarom start er binnenkort een woonbeleving- sonderzoek. Dan wordt precies duidelijk wat deverlangens van de Foxholsters zijn". SPOORSTRAAT-KIELDIEP - Dinsdagavond, een klein zaaltje in wijkcentrum Spokie, vergadering van de Werkgroep Buurt beheer. Eén keer per zes weken komt de groep bijeen. Vanavond is er een lange agenda, mondelinge verslagen, buurtbeheerplan- nen, stoepparkeerders, een sloot vol troep, vlot leidt voorzitter Gerrie Smallenbroek de vergadering. Ook het wijkcentrum Spokie Gerrie is op bezoek geweest bij de kerk, het is erg donker rond het gebouw. Wijkbewo- ners vinden het er eng. De kerk laat nu 's nachts twee lampen branden, op elke hoek één. Ook zullen de bosjes re- gelmatig worden gesnoeid. Wijkagent H. Boerma is blij dat er bij de kerk nu lampen branden. Licht in de wijk, daardoor wordt het voor ons veel makkelijker om te sur- veilleren". Zo werd onlangs samen met gemeentewerken na elf uur 's avonds de wijk bekeken op door bewoners aangegeven en- ge hoeken. Resultaat: Door het EGD wor den nog voor de wintermaan- den vijftien lantaarnpalen ge- plaatst. ,,Weet je wat je ook even in de krant moet zetten. Dat mensen van de laagbouw- woningen een leuke lantaarn aan de gevel moeten hangen. Het staat sjiek en voetgangers voelen zich daardoor veel vei- liger", zegt Gitty Zaadnoor- dijk. Ook de school de Hoeksteen klaagt over het feit dat er te weinig licht rond het gebouw is. De school kampt met inbra- ken en vanaf het spoor worden ruiten ingegooid. De Hoek steen heeft onvoldoende geld om zelf lichtmasten te plaat- sen. Gerrie stelt voor om met een bijdrage uit he.t wijkbudget van 25 duizend gulden De Hoeksteen uit de brand te hel- pen. De werkgroep gaat daar- mee akkoord. heeft wat geldelijke steun no dig van de werkgroep buurt beheer. De beveiliging moet worden uitgebreid, zodat het gebouw voor dieven een on- doordringbare vesting wordt. Het wijkcentrum heeft te wei nig geld om deze dure klus zelf te financieren. Al vaak sprak de Werkgroep Buurtbeheer over de spoor- sloot die vol ligt met troep. Buurtbeheer houdt in, dat iedereen verantwoordelijk is voor zijn of haar eigendom- men. Eindelijk is de werk groep erachter gekomen dat de spoorsloot het eigendom is van het waterschap Gorecht. Het waterschap zal dus moe ten zorgen voor een schone sloot. Het opschonen van de sloot is echter een gigantisch karwei. Het moet maar liefst 150 duizend gulden kosten. ,,Een meerjarig project", stelt Gerrie realistisch. De kinderen in de buurt vin den de spoorsloot maar wat spannend. Ze bouwen er hut- ten en spelen er veel golfoor- logje. Dat het er een troep is, dat zien ze niet. Illegaal gestort bouwafval wordt ge bruikt voor het optrekken van de hutten. ,,Ook als die sloot is opge- schoond moeten de kinderen er kunnen blijven spelen. Maar er moet op worden toe- gezien dat er geen struiken en bomen worden vemield. Er zijn in deze wijk veel te weinig avontuurlijke speelplaatsen", stelt Berhta Kuipers. Actief in het buurtbeheer zijn de woningbouwcorporaties. Talma en Volksbelang bezit- ten immers het gros van de woningen. Bij leuke buurten en tevreden bewoners hebben ze belang. Gigantisch veel geld en tijd in- vesteerde Talma totnutoe in overleg, plannenmaken, extra tuinonderhoud, het aanstellen van een huismeester, het sus- sen van burenruzies en opk- napbeurten van woningen na verhuizingen. Kostte zo'n op- knapbeurt in 1984 zo'n 800 gul den nu wordt er wel 3300 gul den per woning ingestopt. Een mini-interview met direc teur B.R. Munneke van Tal ma. Wij roepen ,,bouwstop". Hondepoep? Slecht woongedrag? Drugs? Speelplaatsen? Van links naar rechts ûnzile Kôseoglu, Bertha Kuipers, Gerrie Smallenbroek, Gitty Zaadnoordijk en agent H. Boerma. Zeven miljoen in geld en ontelbare werkuren worden geïn vesteerd in buurtbeheer door Volksbelang. Bij de grootste woningbouwcorporatie van Hoogezand-Sappe- meer heerst geloof in de effecten van buurtbeheer. Een mini-interview met Jan Kroeze, hoofd afdeling verhuur/be- wonerszaken bij Volksbelang. Wij roepen Spoorstraat-Kiel diep"? Wijkagent Boerma krijgt tôt slot nog twee verzoeken van de werkgroep. Of hij wil zor gen dat er een eind komt aan het stoepparkeren vanbevoor- radingsauto's, omdat door het gewicht van de auto's het trot toir kapot gaat. Ook wil de werkgroep graag dat de poli- tie aandacht besteed aan de geluidsoverlast in de Huy- genstraat in de late avond en nacht. Omwonenden klagen daarover veelvuldig. Buurteconomie Foxhol? Bewoners? Beste mensen, De zon zien we niet aile dagen, maar laten wij vandaag De Betere Buurtkrant van de zonzijde bezien. Deze unieke krant heeft u veel te melden, goede en minder goede zaken. De krant is bedoeld als stimulans om uw medewerking te vragen voor het mooier, leuker en gezelliger maken van uw eigen buurt. U en uw buren hebben de sleutel in handen om buurtbe heer tôt een succès te maken. Elke dag weer opnieuw. Neem de veger te hand voor het vegen van uw eigen stoep, durf verantwoordelijkheid te nemen, denk mee, geef ideeën door aan het gemeentebestuur of aan de beheer groep. Degenen die voor u klaar staan treft u aan in deze krant. Maar pak eerst op wat u zelf kunt, alleen of met de buren. Ik heb er aile vertrouwen in dat het zal lukken. Alvast be- dankt. Hans Mobers Ook een wethouder doet aan buurtbeheer. Hier haalt wethou der Hans Mobers even de troep uit z'n tuin. ,,Smeerolie", zo omschrijft Elzo de Visser zijn werk. Wij vinden de omschrijving ,,spin in het web" beter bij z'n functie als coôr- dinator passen. Officieel is De Visser samen met Herman Visker de projectstaf stedelijk- en buurtbeheer. De projectstaf stebu, te bereiken op het gemeentehuis, heeft als opdracht het buurtbeheer van de grond te tillen, te begeleiden en te zorgen dat aile ambtelijke diensten, de politiek, maar ook Talma en Volksbelang de bewoners en de politie erop ingescho- ten raken. Een omvangrijk karwei. „Eigenlijk luidde mijn op dracht: gaat heen en ontwikkelt stebu", stelt De Visser glimla- chend. Het gaat goed met het buurt beheer. Overal zijn mensen en- thousiast bezig. In Woldwijck wordt hard gewerkt aan om- bouwplannen voor de buurt. De mensen in Spoorstraat- Kieldiep en in Foxhol willen wijk en dorp mooier maken. De Visser: ,,Dat het goed gaat meet ik niet af aan schouder- klopjes die gegeven worden hier op het gemeentehuis, maar aan de reactîc van men sen in de wijk. Vandaag nog belde er een meneer uit Wold wijck en die vertelde dat hij de pest in had dat zijn huis werd afgebroken, maar dat hij toch wel begreep dat het nodig was en of ik er alstublieft voor kon zorgen dat hij weer een woning in Woldwijck kreeg. Dat Woldwijck een leuke buurt zou worden, daar was hij van overtuigd. In Spoorstraat-Kieldiep en Fox hol doen de werkgroepen buurtbeheer heel goed werk. In Woldwijck, dat opgedeeld is in drie delen, zijn ruim dertig bewoners in bewonerscommis- sies aan de slag gegaan. Het gaat dus goed met de bewo- nersdeelname". HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 16 MEI 1991 - PAGINA 7 I s „Een maatregel die we als woning bouwcorporaties moesten nemen om de gemeente aan te zetten tôt actie. Het was een schokeffect. Maar het heeft geholpen er is nu veel aandacht voor een goed beheer van bestaande wijken. De bouwstop hebben we vori- ge maand op kunnen heffen. De verhouding met de gemeente is nù goed. Er wordt eindelijk gewerkt aan een toekomstvisie, dat gaat ons nog wel veel te langzaam, maar het ge- beurt tenminste" ,,'t Is net als met papier in de bosjes. Je moet als gemeente de voortrekker zijn. Ailes opruimen, steeds maar weer. Dan pas zullen mensen gemoti- veerd zijn om ook zelf met een schepje de poep op te scheppen". .Wijken opknappen, zorgen dat je het zelf netjes houdt. Dan kun je mensen die zich storend gedragen aanspreken en dat zullen de buren ook gaan doen. En die kleine harde kern die werke- lijk constant problemen oplevert die zou misschien onder toezicht moeten gaan wonen". ,,Geen dealeradressen gedogen in de wijken. Zeer streng daarop toezien Eventueel bezoekverboden bij over last panden instellen net als in Gro ningen". „In overleg met de buurt inrichten. Supergoed onderhouden. Zorgen dat er speelplaatsen zijn voor kinderen van aile leeftijdsniveau's". „Aanvankelijk waren we echt wel af- wachtend. We zijn nu van plan de goedkope huurflats in Spoorstraat- Kieldiep grondig te renoveren van binnen en ze zullen van buiten heel fleurig worden. Dat hebben we niet direct na de ver- betering van de woonomgeving ge- daan, omdat we wilden kijken of het goed met de wijk zou gaan. Nu er ook hard wordt gewerkt aan een oplos sing voor de problemen van de Huy gensflat zijn we helemaal overtuigd dat het goed zal gaan met de wijk" „Ja daar moet het uiteindelijk naar- toe. Buurtbewoners moeten zelf zeg genschap krijgen over geld dat in de buurt wordt besteed. Moet er eerst worden geverfd of verdienen de tui- nen een grote beurt". ,,We willen dat er ook in Foxhol een grotere verscheidenheidan bewoners komt. Daarom gaan we bijvoorbeeld onderzoeken of we portiekflats kun nen voorzien van liften, zodat ze ge- schikt zijn voor ouderenhuisvesting" „Wij zijn veranderd. Vroeger hielden we plannen waar bewoners negatief over zouden kunnen denken achter de kiezen. Nu gooien we ailes op tafel. Zeg maar wat je ervan vindt. Dit zijn onze argumenten. Die openheid naar bewoners toe, dat is noodzaak. De ba sis voor vertrouwen en samenwer king". Hulpkracht voor bewoners, dat is een opbouwwerker in de eerste plaats Zijn bewoners bij de start van buurt beheer vooral geïnteresseerd in het uiterlijk van de buurt. De opbouw werker van de Stichting Welzijnsbe vordering helpt hen verder te kijken. Contacten te leggen met vaak onbe- kende instanties. Hij of zij helpt ook bij het doorspreken van de aanpak van een probleem. - Moet je de weg blokkeren of kun je beter eerst eens naar de wethouder stappen. - Boven- dien is het handig dat er een professi- onale kracht is als het bestuur kampt met tijdelijke onderbezetting door ziekte of verhuizing. Het werk kan dan makkelijker doorgaan. Enthousiaste verhalen leest u in deze gedeeltelijke overdruk van de gisteren verschenen Betere Buurtkrant over buurtbeheer. Deze pagina is net als de Betere Buurtkrant een uitgave van de gemeent Hoogezand- Sappemeer. Al lezende zal u duidelijk worden dat buurtbeheer meer is dan gezamenlijk papiertjes prikken. Buurtbeheer maakt van een wijk eigenlijk een beetje een dorp. Mensen kennen elkaar weer. Ondernemen samen activiteiten. Komen in actie voor betere wegen, betere woningen, het behoud van de school of het postkantoor. Vaak begint buurtbeheer met een beter onderhoud van de woonomge ving of zelfs met ingrijpende'opknapplannen zoals nu in Woldwijck. Uit eindelijk moet buurtbeheer uitmonden in een blijvende zorg voor goed wonen en leven in de buurten en een grotere betrokkenheid van de bewo ners. Samenwerking tussen bewoners, gemeente en verhuurders. Niet over mensen beslissen maar met mensen. Daarbij behoort ook het beheer van geld. Nu al verdelen de werkgroepen buurtbeheer in Foxhol en Spoorstraat-Kieldiep elk 25 duizend gulden. In de toekomst krijgen ze misschien zeggenschap over ander geld dat in hun wijk wordt gestopt. Zover is het echter nog niet. Aile organisaties die zich met buurten bemoeien moeten namelijk nog wennen aan het idee, samen praten, samen werken en samen geld verdelen. Over buurtbeheer, een experiment in Woldwijck, Spoorstraat-Kieldiep en Foxhol, is het laatste woord dan ook nog lang niet gesproken. Werkgroep buurtbeheer Spoorstraat Kieldiep p.a. Mevrouw G. Smallenbroek Sportterreinstraat 1 9602 EA Hoogezand Telefoon 20379 Werkgroep Dorpsbeheer Foxhol p.a. De heer J. Heeres Industrieweg 7 9601 LJ Hoogezand Telefoon 97013 Werkgroep buurtverbetering Wold- wijck-Midden p.a. Mevrouw G. Grissen Venus 5 9602 LP Hoogezand Telefoon 24996 Projektleiding Buurtbeheer De heer E. de Visser 9603 AE Gorecht-Oost 157 Telefoon 28000 toestel 310 Gemeentewerken Rembrandtlaan 10 9601 XJ Hoogezand Telefoon 98877 Woningstichting Volsbelang Industrieweg 28 9601 LJ Hoogezand Telefoon 97800 Woningbouwvereniging.Talma Meint Veningastraat 27/29 9601 KC Hoogezand Telefoon 99633 Gemeente Politie Abraham Kuypersingel 27 9603 AK Hoogezand Telefoon 23456 Stichting Welzijnsbevordering Heveapad 183 9601 KW Hoogezand Telefoon 94148

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 7