„Elke vierkante millimeter is hier politiek afgegraasd" "Pensioenvoorziening valt vaak tegen" DE EERSTE KOSTUUMS MET GEGARANDEERDE INRUILWAARDE GAKO ifflinwiHiimi'i Drukkerij Kremer b.v. G.J. MULDER 1e verko(o)p(st)er leerling verko(o)p(st)er 'G.J. MULDER' De rijdende tapijtreiniger Pools koor met fanfare 'Juliana' NBk4 |Amaryllusbollen naar St. Jozef HET NIEUWSBLAD Scheidend gemeentesecretaris Jan Sagel: Trendsetterig Helft plus één Manege Onvoldragen Focus Zigeunerorkest bij Trips Rhythm Fratsen in de Nije IHRUILCE HT I F I C A AT GOED VOOR 1 GRATIS KOSTUUM Kampioenschap Bloemschikken BABYPAKKET UllHMO HOOGEZAND-SAPPEMEER - Gemeentesecretaris Jan Sagel (61) is bezig met de laatste loodjes. fnzBn keulïïe kamerop £et gemeentehuis, de mooiste van het gebouw, ru mt hxj zijn spul en op Ophet bureau deTemeSitewet als een soort symbool. „Ik kijk er niet vaak in". Als hij volgende week officiëel afscheid neemt, tijdens een bijznndere raadsvergadering met ^eeeJdelJ de gemeente Hoogezand-Sappemeer bijna31 jaar gediend, toen debomentôt en toen er niet zoveel appels meer te plukken waren. Een man die zegt mets te willen ver berge maar die ook nu hij vertrekt niet het achterste van zijn tong laat zien. Drie burgemeesters maakte Jan Sagel van dichtbij mee. Op een merkwaardige manier pasten ze in hun tijd. ,,Boek- hoven had de tijd mee en wist die te benutten. Het was een sturm und drangperiode. Gro- te industriële expansie. Ailes stond in het teken van groei. Hoe groter hoe beter. Die ge- dachte werd politiek ook breed gedragen". Pas drie jaar werkzaam bij het Economisch Technologisch Instituut in Brabant werd Jan Sagel door toedoen van burgemeester Boekhoven zelf overgehaald als sociaal econoom terug te keren naar Hoogezand-Sappe meer, waar hij 30 jaar eerder aan de Borgweg in Wester- broek was geboren. Nauw was hij er bij betrokken toen grote bedrijven als Molnlycke, Trel- leborg, Silenka en Scandex zich aandienden. Arbeids- marktzaken, investeringspre- mies en subsidieregelingen waren zijn werkterrein. De verwachting dat Hooge zand-Sappemeer zou groeien tôt 60 a 80 duizend inwoners leidde tôt grote projecten. Nieuwe wijken als Spoor- straat-Kieldiep en Gorecht werden gebouwd, de grote scholengemeenschappen ont- stonden, het structuurplan voor Gorecht-Oost dateert uit die tijd. Bijna tegelijk met het vertrek van burgemeester Boekhoven veranderde Jan Sagel van functie. Hij volgde Hein Hee- ring op als gemeentesecreta ris, nadat Heering hem eerder (,,maar dat was puur toeval") had opgevolgd als lid van Pro vinciale Staten voor de P.v.d.A. Sagel had zich na 6 jaar uit eigener beweging te- ruggetrokken uit de Provinci ale politiek. ,,Ik vond het niet plezierig meer. Veel mensen in de fractie waren nogal trend setterig bezig". Zichzelf plaatst hij in het midden van de toenmalige richtingenstrijd binnen de P.v.d.A. ,,Ik ben al- tijd aardig sociaal- democra- tisch gebleven". Burgemeester Amerika was een heel andere persoonlijk- heid dan Boekhoven. Sagel noemt hem ,,introvert", maar wijst er nadrukkelijk op dat in 1974 de tijd van grote ex pansie voorbij was. ,,Er waren veel minder appels te pluk ken". De functie van gemeen tesecretaris schetst hij als een gecompliceerde: ,,Je wordt door de ambtenaren gezien als een verlengstuk van het bestuur en door het bestuur als een verlengstuk van het ambtelijk apparaat. Wat je in de B W vergaderingen in- brengt blijft buiten deopen baarheid". HOOGEZAND - Vanuit het bestelbusje, een rijdende reclame voor de Chem- Dry Service, wordt het bedrijf van tapijtreiniger J.H. Jager gerund. De benodigde apparatuur bij de hand en bij na altijd op weg naar een volgende vaste vloerbedekking. In een schuur in Martenshoek worden de losse tapijten behandeld. I.M. Het bedrijf je is in januari dit jaar gestart. Voor eigenaar H. Jager was de tapijtreinigings- branche nieuw. ,,Hiervoor zat ik in de bewaking en ik heb ook een groentewinkel gehad" vertelt Jager, ,,dit is dus wel iets anders. Maar het loopt pri- n de gemeenteraad van Hoo gezand-Sappemeer verliep de oesluitvorming niet meer zo gladjes als in 1970 toen het plan voor Gorecht Oost vrij- wel als hamerslagstuk werd aangenomen. Het politiseren en polariseren was begonnen. ,,Wel een boeiende, maar bestuurlijk geen gemakkelij- ke gemeente", noemt Sagel Hoogezand-Sappemeer. ,,Elke vierkante millimeter is hier politiek afgegraasd", zegt hij doelend op de meerdere kleine partijen ter linkerzijde van de Partij van de Arbeid, hoewel die het qua macht vrijwel al tijd voor het zeggen had. ,,Ik ben geen man van de helft plus 1. Vind dat besluiten een rede- lijk draagvlak moeten heb- ben". Een bestuurlijk dieptepunt noemt hij de manegekwestie, die veel te lang heeft voor- tgesleept. Dat het Gorecht - Oost-plan zo lang zoveel stof heeft doen opwaaien wijt hij aan de gebrekkige communi- catie binnen de plaatselijke politiek en met de mid- denstand. ,,Er waren miljoe- nen aan subsidies binnen te halen geweest". Dat het win- kelcentrum er toch gekomen is vindt hij een goede zaak. In een alternatieve locatie aan de Hoofdstraat heeft hij nooit ge- loofd. Een kwestie die hem zorgen baart is de toekomst van het voorgezet onderwijs. ,,De twee partijen hebben zich ingegra- ven, zijn in een onontwarbare kluwen geraakt. Dat vindt ik een bestuurlijk manco". Moe ten de SBHS en de AJS fuse- ren? ,,Ideologisch kan ik er warm voor lopen, maar het moet wel practisch uitvoer- baar zijn". Over ,,zijn" derde burgemees ter, Van der Linde, wil de ge meentesecretaris weinig meer kwijt dan dat deze zich breed heeft ingewerkt en een warme persoonlijkheid is. ,,Ander- half jaar is een te korte pério de om een oordeel te kunnen geven". Sagel vertrekt op een moment waarop het functioneren van de gemeentelijke organisatie volop ter diskussie staat. Ge- schokt toont hij zich niet door de analyses van onderzoeks- bureau Rijnconsult. Wel enigs- zins geirriteerd: ,,Ik vind het minder juist een nog onvoldra gen rapportage zo openbaar te verspreiden, het moet natuur- lijk wel tôt iets leiden en nu is er al een soort brede maat- schappelijke diskussie ont- staan". Een aantal gesignaleerde za- ken spreken hem wel aan. Zo- als de gebrekkige planning. ,,Ik heb wel geprobeerd dat beter te ontwikkelen, maar als het de bestuurder niet goed uitkomt, wat valt er dan te plannen", daarmee aantonenc dat een ander gesignaleerd manco, het gebrek aan samen- hang tussen politieke en amb- telijke top, ook wel degelijk bestaat. ,,Maar het is hier ze ker geen rotzooi". Het samenvoegen van de vele ambtelijke winkeltjes tôt gro- tere diensten lost volgens de scheidende baas van de ambte naren niets op: ,,Dan krijg je toch weer een onderverdeling in allerlei secties, zoals bij de provincie. Het zou zinniger De heer Jan Sagel. zijn extra geld te investeren in verandering van werkwijzen en attitudes van ambtenaren. Die moeten klantgerichter worden, ook al hebben ze geen pakjes boter te verkopen". Ook al legt Jan Sagel per 1 ju- ni zijn functie neer, hij is niet van plan op zijn lauweren te gaan rusten. Zijn kennis en ervaring zal hij vooral inzetten voor de Stich- ting Focus, die zwaar lichame- lijk gehandicapten via een ,,ADL-Unit" assisteert bij aile dagelijke levensverrichtingen zodat ze zelfstandig in gewone wijken kunnen wonen. Er zijn al 32 van die ADL-eenheden verspreid over heel Neder- land, Focus heeft 800 mensen in dienst. ,,Daar moet je eens over schrijven", zegt hij gedreven. Een laatste advies van de scheidend gemeentesecretaris voor Hoogezand- Sappemeer? ,,Heb ik wel, maar is nog niet voor publicatie bestemd. An ders hou ik niets over voor mijn afscheidstoespraak vol gende week". ma. Om te beginnen was er niet veel technische kennis no- dig. In Geldermalsen heb ik een opleiding gehad en er staat een groot Amerikaans bedrijf achter me, dat aan productont- wikkeling doet. Het is niet zo maar een éénmansactie." Het bedrijf moet het hebben van de mond-op-mond recla me. Thuis aan de telefoon zit mevrouw Jager, die de orders opneemt. Daarnaast staat de Chem- Dry Service-wagen her en der om demonstraties over de reinigingsmethode te ge ven. Volgens Jager zijn men sen niet tevreden over de tra ditionele natte reinigingsme thode. Het Chem-Dry (het woord zegt het al: Chemisch Droog) benevelt het tapijt licht, maar boenen met zeep is er niet meer bij. Zowel wol, katoen als synthetisch kan be- handeld worden, al komt der Servicewagen liever eerst even langs om te kijken of een reiniging (nog) zin heeft. HOOGEZAND-SAPPEMEER Het Christelijk Fanfarecorps Juliana" bestaat dit jaar 80 jaar. Dat wordt gevierd tij dens het jubileumconcert op zaterdag 25 mei in de Vrede- kerk te Hoogezand. Het corps heeft de afgelopen week een „fanfarekrantje" huis aan huis laten verspreiden. Het belooft een spéciale avond te worden. Het fanfarecorps heeft op haar verjaardag het Poolse mannenkoor ,,Arion" uitgenodigd. Tijdens het con cert, dat om 20.00 uur begint, zullen zij te beluisteren zijn. De entree bedraagt f 5,--. Juliana" zoekt momenteel uit, of er in Hoogezand-Sappe meer wellicht een harmonie- orkest te formeren valt. Muzi- kanten, die zich aangetrokken voelen tôt een harmonie-or- kest, kunnen contact opnemen met de voorzitter H. Nijland, tel. 05980-20537. TRIPSCOMPAGNIE - Vrij dagavond kan in het mini-cul- turele centrum ,,Nooitgedagt" genoten worden van zigeuner- muziek. Dat is wel wat anders dan de jazz- en bluesklanken, die eerder uit Trips klonken, maar de muziek swingt er niet minder om. Het Nederlandse Zigeunerorkest Csere Gàr speelt Hongaarse muziek. Het zaaltje is open vanaf 21.00 uur. SAPPEMEER - De bewoners van verzorgingstehuis St. Jozef werden afgelopen woensdag met amaryllusbollen verrast. Het bedrijf Multicopy had van een klantenactie in april en mei een honderdtal bollen overgehouden en wilde deze aan een goed doel geven. Dat werden de ouderen van St. Jozef. Al mag je een gegeven paard niet in de bek kijken, het zou jammer zijn als de bollen niet uitkwamen. Dus liet de gever, directeur Daan Doedens de bollen nakijken om teleurstel- lingen te voorkomen, al zijn de verpakte bollen volgens hem wel enige maanden te bewa- ren. De bollen zullen uitko- men in vier verschillende kleuren. Het bedrijf Multicopy houdt de komende 2 maanden, als grootste kopieerder van Ne- derland, een nieuwe actie te weten een spaaractie. Na 50 kleurkopietjes of 2500 gewone A4 kopietjes kunnen klanten meedingen naar een reis naar New-York, een weekend naar London of een plaats in Neder- land. In de drukkerij annex winkel aan de Noorderstraat verwachten ze niet dat deze prijzen overblijven. HOOGEZAND- „Dik twee uur muziek met heftige nummers en stompzinnigeluisterliedjes, aangevuld met een grote dosis ZijdeSChilderingen loi" volgens bassist Frits van I de Twentse groep Fratsen". Aanstaande vrijdag 24 mei ko- men ze het noorden veroveren en ze beginnen met Hooge zand. Zowel op CD (,,Muts") als live is de groep origineel en niet voor één gat te vangen. Kom luisteren! Vanaf 21.00 uur is de zaal open, het kost je f 5,~. ZUIDLAREN - Cursisten van de Weefcentra Zuidlaren en Wildervank tonen tôt en met 21 juni de resultaten van het zijdeschilderingen in ,,'t Veer- huis" aan de Havenstraat 2. Het werk is te bekijken na te- lefonische afspraak met de be- heerder mevrouw Brouwer, tel. 05905-6854. Drie woensdagmiddagen is de kinderclub van het Aktivitei- tencentrum voor Surinamers en AntiUianen te vinden in het Gorechtpark. Gisteren werden er allerlei sportieve spelletjes gedaan. 2 KOSTUUMS miw m-VAlEfg HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Koninklijke Maatschap- pij Tuinbouw en Plantkunde organiseert op zaterdag 25 mei de Noordelijke Kampioen- schappen Bloemschikken, voor beginners en gevorder- den. De werkstukken zijn tus sen 16.00 en 17.30 uur te bekij ken in het Kielzog, aan de Go recht Oost 157. Burgemeester Van der Linde zal de prijzen uitreiken. De toegang is gra tis. BIJ GAKO SLAAG JE ZO! I Heren- en Vrijetijdsmode minimaal 18 jaar - maximaal 40 jaar goed salaris Heren- en Vrijetijdsmode HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 23 MEI 1991 - PAGINA 7- Ons land staat bekerid om zijn goede sociale voorzieningen. Zo heeft iedere Ne- derlander na zijn 65ste recht op AOW. Daarnaast hebben veel mensen ook nog eens een 'pensioen van de zaak'. Bij elkaar is dat een flink bedrag, zeker as men dit vergelijkt met wat gepensioneerden in de rest vari de wereld knjgem Toch leert de praktijk dat het pensioen in financieel opzicht de Nederlander met brenqt wat hij of zij ervan verwacht. Als pensioenspecialist kan Mr. G.J. Meijer, directeur van Adviesbureau Me je te Sappemeer erover meepraten. "De pensioenregeling die veel werkgevers voor hun personeel hebben getroffen, komt neer op circa 70% van het laatstge- noten salaris, inclusief de AOW-uitkering. Maar nu komt het: die 70% wordt al- leen behaald als men 40 jaar bij dezelfde baas heeft gewerkt. Wie éen of meer dere keren van werkkring verandert - er is dan sprake van pesioenbreuk - kan vaak die 70% niet halen. In de meeste gevallen is het zelfs zo dat het uiteindelij- ke pensioen - AOW plus 'pensioen van de zaak' - neerkomt op circa de helft van het laatstgenoten salaris. En dat is toch een forse aderlating Een te laag pensioen tikt volgens hem nog meer door, wanneer men gewend is aan allerlei extra's van de zaak: de auto, gebruik van telefoon en andere ver- goedingen. Voîqens Mr. G.J. Meijer is het vervelend dat men daar meestal pas achterkomt als de oudedag daadwerkelijk aanbreekt. En dan is het te laat om nog een aan- vullende voorziening te treffen. "Daarom is het wenselijk dat reeds in een vroeg stadium maatregelen worden getroffen om het uiteindelijke pensioen op net ge- wenste peil te brengen. Door middel van een aanvullende pensioenverzekering kan een ieder voorkomen dat hij of zij straks met minder genoegen moet nemen. Want eigenlijk zou iedereen op de één of andere manier iets aan zijn pensioen Wie wil weten hoe het met zijn oudedagsvoorziening is gesteld, doe*.e1'v®rst®"" diq aan hier eens naar te laten kijken door een specialist op dit gebied. Bij Ad viesbureau Meijer neemt men daarvoor graag de tijd. In een geheel vrijblijvend qesprek licht men de pensioensituatie door en bekijkt men, uitgaande van de specifieke omstandigheden van de klant, welke aanvullende voorzieningen er getroffen kunnen worden. Neem gerust contact op (tel. 05980-97300). Adviesbureau Mr. G.J. Meijer, Dr. A. Jacobstraat 2, Sappemeer. Verschijnt elke donderdag in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhui2en, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exemplaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Adv.afd. Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 U ruilt één van de twee op de achterzijde van dit certificaat vermelde kostuums in en krijgt 1 Nieuw kostuum volledig GRATIS. De prijs van het nieuwe kostuum is gelijk aan de prijs van het ingeruilde kostuum. Op de achterzijde staat wat u moet doen en wanneer. Namens GAKO U heeft nog een paar dagen de tijd om te profiteren van de unieke Inruil- aktie van de grootste kostuumspecialist van Nederland. Kom dus meteen naar GAKO en kies twee modieuze kostuums uit de kollektie '2 Kostuums Halen, 1 Betalen'. Plaats htcronder meteen En over twee jaar ruilt u één van die twee kostuums gewoon in voor een spik- splinternieuw kostuum van dezelfde prijs. Helemaal GRATIS. Zo raakt u bij GAKO nooit uit de mode. Kom langs en vul het aanvraag- formulier voor uw Inruilcertificaat in! DELFZIJL Landstraat 70, telefoon 05960-17846 Diverse monsterboeken ter inzage Bij GEBOORTEKAARTEN AI) A TIC In HUWELIJKSKAARTEN een grote sortering Noorderstraat 83 - Sappemeer - Tel.05980-92361 zoekt voor spoedige indiensttreding enthousiaste en Wij vragen: vlotte verschijning Mavo-niveau voor de 1e verko(o)p(st)er ervaring in het modevak Wij bieden: prettige werksfeer prima secundaire arbeidsvoorwaarden Voldoe je aan bovenstaande voorwaarden, schrijf dan zo spoedig mogelijk je sollicita- tiebrief vooorzien van C.V. pasfoto naar: Postbus 45 - 9610 AA Sappemeer

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 7