"Auto van het Jaar" in racy-gedaante HET VRIENDELIJKSTE AUTOBEDRIJF HET VRIENDELIJKSTE AUTOBEDRIJF AUTOMATERIALEN m F0XH0LSTER METAALHANDEL Inkoop oude metalen en kabel Opkoping autowrakken GRATIS AUT0WASSEN EN KÀRCHER-DEMONSTRATIE BIJ KLUSZELF 695: lAUTOSCHADËl HOOGEZAND FOCWA Burg. van Royenstraat Oost 50 - 9602 CV Hoogezand Telefoon 05980-23457 Protonstraat 20 - 9743 AL Groningen Ttelefoon 050-138787 BREZAN WEDERVERKOPER Kârcher Hogedrukreiniger Type 580 Kârcher Hogedrukreiniger Type 355 IEUWS PRODUKTIEWEG 5 Tel. 05980-90193 Aangesloten bij het Focwa garantie-fonds Straatversie Succesvol Spierballen Symbooltje Satelliet Spaghetti Saldo Strijdbaar Meint Veningastraat 63a, HOOGEZAND Telefoon 06980 - 95136 Gerrit Imbosstraat 60 - Foxhol Telefoon 05980-94504 95130 ZATERDAGS GEOPEND Waterdruk 90 bar. Geheel onderhoudsvrij. Kompleet met 10 meter hogedrukslang, autowasborstel, spuitlans met pistoolgreep en muurhouder. Grote aan/uit schakelaar, met de voet bedienbaar Aanstaande zaterdag 8-06-91 wordt het een drukte van belang bij Kluszelf in Muntendam. Doorlopend zijn er dan demonstraties van het komplete Kârcher hogedrukreinigers-programma. De voordelen. Het gemak. De besparing. Het gebruik. Ailes komt aan bod. Een demodag om niet te missen, dus. Rondje van de zaak! ledere Kluszelf-klant kan zich die dag geld en water besparen. Want op vertoon van uw kassabon wordt uw auto gratis blinkend schoonaewassen! Onderhoudsvrije, handzame hogedrukreiniger inklusief 8 meter hogedrukslang met pistool en vuilfrees. Waterdruk 60 bar, wateropbrengst 420 liter per uur. voor HET NIEUWSBlAL) - UONUbHDAli b JUNI 1991 - KAUINA b 1NIEUWS Renault Clio 16 V "Gentlemen, start your engines", is de huiskreet van het circuit van Indianapolis. Steeds als ik tijdens de testweek plaats neem achter het driespakige sport- stuur van de Renault Clio 16V schieten deze woorden door mijn hoofd. Want hoe je hem ook wendt of keert, de compacte krachtpatser geeft een verhoogde adre- naline-afscheiding. Hoe jong de Clio 16V ook is, hij is als een ervaren atleet tôt hoge prestaties in staat. Met z'n maximum vermogen van 100 kW/136 pk en een top van 208 km/u valt deze burger-bolide in de caté gorie "wat goed is, komt snel" Sportieve topversies van auto's uit de compact-klas- se bevorderen zowel het imago van het model als van het merk. Renault had in deze catégorie met de R 5 GT Turbo een flitsende aanbieding in huis. Logisch dat de Clio, als opvolger van de Renault 5, ook weer in een sportieve gedaante verschijnt. Er is bij deze race-versie van de "Auto van het Jaar '91' op allerlei manieren aan de sportiviteit gewerkt; zowel de tech- niek als het uiterlijk staan volop in het teken van sportief vermaak. De straatversie, genaamd Clio 16V, is nauw verwant met de circuitmodellen. Nadat een dik decennium geleden de Golf GTI allerwegen in de smaak viel, was een nieuwe rage geboren: Citroën AX GT, de Fords Fiesta XR2i en Escort XR3i, Fiat Uno Turbo, Opel Kadett GSi, Peugeot 205 GTi, Renault 5 GT Turbo en Rover 216 GTi 16V traden in de wielsporen van de Golf GTI, terwijl de Japanse merken zich evenmin onbe- tuigd lieten. Er ontstond zelfs een nieuw benaming voor dit soort auto's: de GTI-klasse. In Frankrijk vonden vooral de zwarte uitvoeringen ('black is beautiful') van de GTI-modellen gretig aftrek. Om tegen- gas te geven aan de in "La Douce France" erg populaire sportieve versies van de Golf en Escort komt Renault nu met een beschaafde versie van de race-Clio. Bezoekers van de Auto-RAI '91 heb- ben de circuit-uitvoering van de Clio 16-klepper op de Renault-stand kunnen bewonderen. Met die race-Clio's wor- den dit jaar wedstrijden verreden voor de Renault Elf Clio-Cup, of - op z'n Frans -, de "Coupe Clio". Op de Auto- RAI prijkte deze Coupe-versie in voile glorie met rollbar, slicks en volledige bestickering. De straat-versie van de race-Clio wijkt op diverse punten af van het circuit- model. Zo heeft de echte bolide een andere wielophanging met vôôr de draagarmen van de R19 16&tepper, waardoor de Cup-versie meer camber krijgt; achter zitten andere torsiestaven en rondom zijn ultra-sportieve schok- dempers gemonteerd. Door de kortere Achter het driespakige sportstuur houdt een hele klokkenwinkel de chauffeur op de hoogte van het wel en wee van zijn machtige machinerie. voorveren ligt de circuit-Clio lager. Tevens is de remkoeling aangepast. De Cup-Clio heeft 7J/15 velgen met slicks, een apart uitlaatsysteem met drieweg-katalysator plus uiteraard een veiligheidspakket met rollbar, brand- blusser en vierpunts-veiligheidsgordels. Voorts kunnen de Cup-rijders via de chip van de computer zelf het ontste- kingstijdstip en de inspuiting program- meren. Verder is de uitmonstering en de in de machinekamer opgestelde techniek van de Clio 16V 'Coupe' vrijwel gelijk aan de straatversie van de 16-kleppen, die thans te koop is. Volgens de impor teur: "is de snelste Clio een belangrijke aanvulling op het sportieve aanbod van Renault. De 16-klepper rondt het Clio- gamma naar boven af". De ontwikkeling van de Clio 16V verg- de een flinke krachtsinspanning. Deze snelle Clio heeft namelijk de zware taak zijn succesvolle voorganger, de Renault 5 GT Turbo, zowel op te vol- gen als te doen vergeten. De R 5 GT Turbo werd twee keer Wereldkampioen Rally in Groep N. In Nederland werden er van de R 5 GT Turbo in totaal 1600 exemplaren aan sportief ingestelde klanten afgeleverd. Voor de snelle Clio greep Renault - ooit de stamvader van de turbo-techniek in de racerij - toch naar meerkleppen- techniek. De door Renault geperfectio- neerde en vaak toegepaste turbo-tech niek blijft hiermee voorbehouden aan de Renaults 21 en 25 Turbo en de Alpi ne V6 Turbo. Vergeleken met de 'gewone' Clio oogt de Clio 16V als een body-builder. Uit- gebouwde wielkasten met extra brede spatborden, zowel vôôr als achter, overkappen de brede 185/60 R 15 Goodyear Eagle banden en dragen bij aan het spierballen-uiterlijk. Met z'n brede heupen maakt de Cliot 16V een kordate indruk. De lichtmetalen velgen vallen op door ventilatiesleuven. Daarnaast wordt het sportieve aanzien van de Clio 16V vervolmaakt door aan- gepaste bumpers, met vôôr breedstra- lers en de tekst Clio 16V. De in de wagenkleur uitgevoerd bumpers zijn voorzien van extra luchthappers. Het onderstuk van de voorspoiler is van rubber. Dit voorkomt beschadigingen bij het strak tegen een stoeprand par- keren. In de motorkap is een brievenbus-achti- ge luchtinlaat uitgespaard, die extra koellucht naar de motor en met name het uitlaatspruitstuk leidt. De motorkap scharniert op de BMW-wijze naar voren toe. Aan de zijkant is een speciaal symbool tje aangebracht met blauwe en gele strepen. In de auto keert dit motief met dezelfde kleuren terug in de bekleding van de kuipstoelen, achterbank en por- tieren. Ook verder ziet het intérieur er sportief, compleet en vezorgd uit. Het instrumentarium telt nogal wat klokken. Links zit een snelheidsmeter, die tôt 240 km/u kan aanwijzen; rechts een toerenteller. Tussen de grote klokken zien we twee kleinere wijzers voor brandstof en koelvloeistof. In het dash- board is ruimte voor drie extra klokken, die oliedruk, olietemperatuur en oliepeil (deze laatste werkt niet in onze testau- to) aangeven. Op een mini-klavier zitten druktoetsen voor alarmknipperlicht, achterruitver- warming en mistachterlicht. Via drie dartele draaiknoppen kunnen we het leefklimaat regelen. Via de stuurhen- dels bedienen we claxon (typisch Frans), de richtingaanwijzers en ruite- wissers. Het met prettig aanvoelende kunstleer -beklede stuurwiel is niet in hoogte ver- stelbaar. Het wel in die richting wijzen- de klepje dient om de motorkap te ope- nen. Even opletten, hoewel de motor kap bij de koplampen scharniert en dus niet kan openslaan. Tôt het basis-pakket van de Clio 16V behoren: zonwerend glas, centrale deursluiting met infrarood afstandbe- diening (regelt ook de achterklep), elek- trisch bedienbare zijruiten, twee mechanisch van binnenuit verstelbare buitenspiegels, make-up spiegels links en rechts, wat bewijst dat Renault zich v xvvvX^SSSKSS,-- r Straalt dynamiek uit: de nauw met het circuitmodel verwante straatversie van de Clio 16-klepper. Potent als-ie is (100 kW/136 pk) wil deze nieuwe burger-bolide de concurrentie in de GTI-klasse in verlegenheid brengen. met deze rakker ook op vrouwelijke rij- ders richt. Als opties zijn leverbaar: stuurbekrach- tiging, ABS, elektrisch verstelbare bui tenspiegels, lichtmetalen wielen, zon- nedak en een radio Renault van 4 x 20 Watt met stuurbediening via de "satel- liet-knoppen". In de compacte motorruimte van de Clio 16V is de uit de R 19 16V bekende 1,8 liter krachtbron gemonteerd. Qua afmetingen oogt deze viercilinder zes- tienklepper bescheiden; zijn daad- kracht is indrukwekkend. Achter het spaghetti-achtige uitlaatspruitstuk is een apart hitteschild gemonteerd. Deze exact 1763 cm3 grote 16-klepper staat dwars voorin. Hij heeft twee bovenliggende nokkenassen. Onder meer dank zij elektronisch gestuurde multipoint-injectie geeft deze machine bij 4250 omw/min een koppel van 158 Nm. Op voile toeren - zijnde 6500 per minuut - wekt de viercilinder maximaal 100 kW/136 pk op. De Clio 16V heeft een geregelde drieweg-katalysator en is dus 'schoon' volgens de strengste uitlaatgasnormen. omw/min aan de noodrem. De kuip stoelen geven veel steun aan rug, heu pen en dijen. In hoogte verstelbare hoofdsteunen zijn vaste prik. De ach- terwaartse verstelbaarheid laat weinig te wensen over, waardoor een goede zit mogelijk is. Met de stoelen in de achterste stand blijft er voor de achter- passagiers weinig ruimte over. Gezien zijn sportieve inborst heeft de Clio 16V uiteraard een sportief afge- veerd onderstel. Hierdoor ligt de auto vrij bonkig op de weg. De verinç is berekend op aile denkbare race-caprio- len, maar werkt daardoor niet 100 pro- cent comfortabel. De besturing werkt super-direct en draagt bij aan het flitsende karakter van van de kleinste Renault-racer Het motorgeluid is goed geisoleerd. De krachtbron gedraagt zich redelijk rustig. Allen bij fel accelereren hoor je dat de zestienklepper zich even schrap zet. En dan blijkt de Clio 16V over een heerlijk gretige motor te beschikken. Bij het aftanken na 350 kilometer, blijkt er 1 op 10 te zijn gereden. De Clio 16V is leverbaar tegen een prijs van 38.375,= incl. BTW. Autotelefoon hoort tôt de extra's; voor 't overige is de Renault Clio 16-kiep- per van de meeste gemakken voorzien. Met zijn wide-body uiterlijk en extra lichtsleuven onder de nummerplaat en op de motorkap wekt de Clio 16V een dynamische indruk. Kennelijk heeft de noeste werker in het vooronder veel koellucht nodig. Dit duidt op een strijd- bare zestienklepper, die met veel inzet aan de slag kan. Als het te hard gaat, trekt de toerenbegrenzer bij 7600 MOBEÛMJF SEIZ B. If. SEIZ millBEII B.V. m

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 5