EUROPA HEEFT EEN NIEUWE TOP 7/À DE NISSAN PRIMERA NISSAN Kerkstraat 70-72 - 9603 AL Hoogezand - naast Haneburcht Telefoon 05980-23116 NISSAN 29.195 SPRAAKMAKENDE MIDDENKLASSER VERVANGT BEJAARDE BLUEBIRD HOOGWAARDIGE TECHNIEK LEGENDARISCHE W00RDEN PRIMERA POWER Nissan lanceert een Europese pri- meur in de zakelijke klasse: de Nissan Primera. Ontwik keld voor en in een Europa zonder grenzen. Gebouwd volgens de aller- hoogste Europese, Amerikaanse èn Japanse normen. Direct al lever baar in een com- pleet modelprogramma van sedan, hatchback en stationwgigon in 31 versies. Uitgevoerd met nieuw ontwikkelde 16-kleppen DOHC benzinemotoren, die in de 1.6 liter uitvoering al een vermogen leveren van 66 kWf 89 pk, oplopend tôt 110 kW/149 pk in de 2 liter GT. Krachtig en stil! Daarbij is de Wagon tevens al leverbaar met 'n schone 2 liter diesel krachtbron (US'87). De Pri mera is voorwielaangedreven en voorzien van de uit de Nissan sportwagentechnologie afkomstige multi-link voorwielophanging (op 4- en 5-deurs) die ervoor zorgt dat de wegligging supérieur is. Benzineversies zijn voor zien van een geregelde 3-weg katalysator met lambda- sonde en het ECCS electronisch motormanagement systeem. Voortdurende fijnafstelling houd en een zeer lange levensduur. Het uitrustings- niveau van aile Primera's is on-Europees compleet, met snelheidsafhankelijke stuurbekrachtiging vanaf de LX! Hogere uitrustingsniveaus zijn bijvoorbeeld voorzien van gemakken die variëren van centrale portier- vergrendeling, electrisch bedienbare ramen en (verwarmde) buitenspiegels tôt ABS, lichtmetalen velgen en airconditioning! Het gegarandeerde plezier dat u aan de Primera zult beleven mag ook blijken uit keiharde ze- kerheden zoals drie jaar of 100.000 km alge- mene garantie en zes jaar car- rosseriegarantie zonder kilometerbeperking. De Nissan Primera is gebouwd uit "High strength steel" en "Dura- steel" met een styling die tôt ver in de volgende eeuw actueel zal blijven. Een auto die - om de verrassing compleet te maken - te leasen is vanaf 798,- per maand* Hij staat bij ons klaar voor een adembe- nemende proefrit. Wij tonen u zorgt voor een minimum aan onder- graag hoeveel auto u koopt vanaf Uw Nissan dealer: PRIMERA PRIMERA Grenzen vervagen. Dat geldt voor staatkundige, economische, technische en culturele grenzen. In de autowereld zien we hiervan sterke staaltjes. Vooral de Japanse autobouwers hebben de laatste jaren allerlei barrières geslecht. Van producenten, die eerst elders de kunst afkeken, heeft de Japanse autobranche zich ontwikkeld tôt toonaangevend. Uiterlijk doen de Japanse auto's niet onder voor de westerse concurrentie; technisch lopen ze voorop en om de Europese importbeperkingen te omzei- len, bouwen Toyota, Honda en Nissan steeds meer modellen binnen de EG, vooral in Engeland. Nissan Motor Nederland verwacht op jaarbasis minstens 10.000 Primera's te kunnen verkopen. Gezien de enthou siaste reacties en loftuitingen, die de Primera bij zijn debuut op Nederland- se bodem al ontving, zowel van pers als publiek, zullen de dealers weinig moeite hebben de nodige Primera's te verkopen. Aan aile complimenten gaan we de onze toevoegen, want na een uitgebreide testrit staat één ding vast: er is weinig mis met de Primera. Hoe kritisch we ook keken, stuurden, luisterden en rekenden, er valt nauwe- lijks iets af te dingen op dit nieuwe raspaard uit de Nissan-stal. Om de keus te vergemakkelijken, is de Primera direct leverbaar als vierdeurs sedan, vijfdeurs hatchback en vijfdeurs Wagon. Nissan bouwt de sedan en hatchback in Sunderland aan de En- gelse oostkust. De stationcar komt uit Japan en heeft een minder-Europese lijnvoering. Aile Primera's beschikken over eenzelf- de hoogwaardige techniek. Rondom onafhankelijk wielophanging, bij de vooras met Nissan's befaamde "mul- ti-link" constructie (overgenomen van de 300 ZX) en stuurbekrachtiging (be- halve in het basismodel) horen tôt de vaste ingrediënten van deze vierwieler van Brits-Japanse komaf. De Primera is een in Engeland ge bouwde top-Japanner, hij heeft ailes wat de moderne automobilist maar kan wensen. Zowel vôôr als achter is de auto ruim en comfortabel. Qua interieurruimte en afwerking doet de Primera niets onder voor concurrenten als de Citroen BX, Ford Sierra, Mazda 626, Mitsubishi Galant, Opel Vectra Peugeot 405, VW Passât of Volvo 440/ 460. Wat het uiterlijk betreft, is de Primera een echte Nissan. Hij volgt de family look, die we kennen van aile recent het met kunstleer beklede, driespaaks stuurwiel versiert het Nissan-logo de centraal geplaatste claxon. Verlichting en ruitewissers activeren we met een stuurhendel. De ruitewissers hebben een regelbare intervalstand. Een ach- terwisser ontbreekt bij de sedan; is bij de hatchback wel aanwezig. Op de middenconsole zitten druktoetsen voor de achterruitverwarming, alarmknip- perlicht en mistachterlicht. Met het in hoogte verstelbare stuur wiel en de goede verplaatsing van de chauffeursstoel kan iedere bestuurder een prima zitpositie vinden. Centrale deurvergrendeling en elektri- sche raambediening zijn in onze test- auto (een 2.0 SLX) standaard. De chauffeur kan het linker deurraam be- dienen vanaf de armsteun en vanaf de centrale raamregelplek tussen de voor- stoelen, vanwaar ook de andere ra- men bedienbaar zijn. Hier zitten tevens knopjes voor de afstelling van de kop- lamp-hoogte en voor de centrale deur vergrendeling. De afwerking staat op hoog niveau, zoals blijkt uit het meubilair met ana- tomisch gevormde zetels. Opstaande randen geven extra steun aan rug en bovenbenen. Voor en achter is het meubilair voorzien van verstelbare hoofdsteunen. De achterbankleuning is 1/3 - 2/3 gescheiden neerklapbaar. Een wegklapbare middenarmsteun is stan daard. Van binnenuit kunnen we de ach- terklep en het brandstofklepje openen met een hendeltje. De vijfde deur reikt tôt op de bumper. Twee gasgevulde dempertjes houden de klep in toom. De scharnieren draaien buiten de laad- Nissan levert met de zojuist verschenen Primera voorlopig de opvallendste prestatie op dit gebied. De auto is speciaal voor de Europese markt ont wikkeld, waarbij specifieke wensen als gebruiks- vriendelijk, zuinig, stil, comfort en hoogstaande techniek primair stonden. Dat de Primera letterlijk op Europese leest is geschoeid, blijkt uit het feit, dat ruim 80 procent van de gebruikte onderdelen afkomstig is uit EG-landen. Met de Primera, die de opvolger is van de bejaarde Bluebird, betreedt Nissan de overbevolkte middenklasse, waar alleen de allersterksten kunnen slagen. twee versies: met single-point of mul- ti-point inspuiting. De laatste vinden we alleen in de Primera GT sedan of hatchback. Op het kleppendeksel van de testwagen staat "Twin Cam 16 Valve", wat aangeeft dat het hier een motor met twee bovenliggende nok- ken-assen en 16 kleppen betreft. Dank zij de grote machinekamer is er rond het vrij forse motorblok nog voldoende armslag voor eventueel sleutelwerk. De 2.0 liter krachtbron levert een hoogste vermogen van 85 kW/115 pk bij 6000 toer/min en bij 4000 omw/min een koppel van maar liefst 166 Nm. Qua opzet is de 1.6 liter carburateur motor verwant aan de tweeliter: dub- bele, bovenliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder. Uit een slag- volume van 1597 cm3 perst dit blok maximaal 66 kW/89 pk bij 6000 toer/ min. Aan koppel is er 133 Nm bij 4000 tpm voorhanden. De tweeliter dieselmotor valt in de catégorie 'schoon': zijn uitworp blijft binnen de normen van de strenge US '87 maatstaven. Toch levert deze mo tor voor zijn klasse ronduit prima pres- taties: 55 kW/75 pk bij 4000 omw/min. Het hoogste koppel van 132 Nm komt vrij bij 2800 omw/min. Zoals gemengd bloed bij mensen vaak voor een apart karakter zorgt, zo bezit ook deze Brits-Japanse auto opmerke- lijke eigenschappen. 'Onze' tweeliter Primera rijdt uiterst gretig. Je kunt er heel flitsend mee sturen. Het is een sublieme asfaltplakker, waarbij motor- geluid vrijwel ontbreekt. De tweeliter is een echte stille kracht. Voor de sprint van 0 tôt 100 km/u is 10 sec. nodig. Bij 180 km/u draait de motor in de vijfde versnelling nog geen 5000 tpm. Dan heb je nog gas over om de auto iets te laten versnellen. De top ligt bij 200 km/u. Door met een schuin oog naar de con currentie te kijken, wist Nissan de Pri mera's heel scherp te prijzen. De goedkoopste Primera is de 1.6 L van f 29.995,-. Afhankelijk van motorise- ring en uitvoering doorlopen de Pri- Nissan Primera: met Brits-Japans bloed in de aderen. middenklasse. mera-typen vervolgens aile treden tus sen 30 en 45 mille. De testwagen, een 2.0 SLX, komt op f 38.495,-. Meerprijs automaat 3000 gulden. De hatchback is steeds 950 gulden duurder dan de gelijksoortige sedan. Voor de GT-ver- sies gelden de bedragen van ruim 55 mille Stationwagons liggen tegenwoordig goed in de markt. Met de uiterst doelmatige Primera Wagon kan Nis san hoge ogen gooien in dit segment. verschenen Nissans, zoals de Maxima, 200 SX, 300 ZX en Prairie. De beschei- den grille bestaat uit twee kleine la- mellen met daarboven een Nissan- badge. Onder de brede, vrij platte koplampen zijn in de bumper annex voorspoiler roostertjes aangebracht. Hier kunnen mistlampen worden inge- bouwd. Met een Cw-waarde van 0.30 bezit de Primera een knap gestroomlijnde koets. Naast het aerodynamische as pect, dat positief werkt op de brand- stofeconomie, zorgt de afgeronde vormgeving voor een mooie aanblik. Nissan's huis-stylist Yoshio Maezawa hij schiep ook de 300 ZX en de begin 1991 te lanceren nieuwe Sunny ging zich niet te buiten aan over- dreven artisticiteit of kitscherige op- smuk. Hij koos voor functionaliteit, verpakt in een smaakvolle, moderne out-fit. De deuren lopen door tôt in het dak. Om druip-effecten in het intérieur te voorkomen, is gezorgd voor een rub- beren regengoot tussen dak en deur. Van achteren lijkt de Primera wel wat op modellen van Duitse concurrenten als BMW en Mercedes. Bij het openen van de kofferklep worden de forse, achterlichten schuin door midden ge- sneden. Via het ruim bemeten instrumenta- rium krijgt de chauffeur aile gewenste informatie. Rechts van de tôt 220 km/u geprogrammeerde snelheidsmeter zit een toerenteller, die na 6300 tpm rood aanloopt. Links huizen de meters voor koelvloeistof en brandstofvoorraad. In ruimte: bagagebeschadiging uitgeslo- ten. De kofferbak heeft vorstelijke af- metingen: 480 liter bij de sedan; 470 liter bij de hatchback. Bij de perspre- sentatie van de Primera kroop de heer C. Ter Haar, directeur Nissan Motor Nederland, in de kofferbak, deed de klep dicht, maakte wat stommelgelui- den en sprak de inmiddels legendari- sche woorden: "Ik loop nu rond in de kofferbak". Overdrijven doet beklij- ven... Nissan levert de Primera met drie nieuw geconstrueerde basismotoren. Ze staan dwars voorin en drijven de voorwielen aan. Uitgangspunt bij de ontwikkeling was: een compact, licht blok met een hoog soepel vermogen. De viercilinders leggen in een zo breed mogelijk toerengebied veel daadkracht aan de dag. Nissan omschrijft deze trekkracht als "Primera Power": meer dan genoeg vermogen en koppel bij normale, en vooral ook lage toerental- len. Naast het smeuïge gedrag stonden factoren als brandstofverbruik, kwali- teit en milieu hoog op de wensenlijst van de motorbouwers. Aile deze facto ren zijn vertaald in eigenschappen, waarmee de krachtcentrales van de Primera het predikaat 'progressief' ver- dienen. De tweeliter benzinemotor is er in Bij de Primera hatchback beslaat de achterklep vrijwel de complété achter- kant. JE BLIJFT ERIN RIJDEN. "excl. BTW, 48 maanden en 80.000 km. Prijs incl. BTW, excl. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Vanderdong NISSAN HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 6 JUNI 1991 - PAGINA 7 N1SSAH PRIMERA: 1APANNER MET EUR0PEES PASPOORT

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 7