Campings en Jachthaven kunnen geprivatiseerd, maar Gewoon decentralisatie of een nieuw soort geloof r r E» Geen plastic draagtasjes meer naar Gemeentewerken Huurdersvereniging wil verzet tegen extreme huurverhoging Koepelconcert tijdens projectweek Muziekschool Mr. G. J. Meijer: "Een auto is een goede verzekering waard" HET NIEUWSBLAD Grontmij over Meerwijck-gebied Verdeeldheid Avondje sociale vernieuwing Bekeerd Y Luxe carpool- plaatsen Hobbymarkt Heiligerlee Spannende boe- ken Twaalf bushaltes verbeterd Natuurwandeling Brochure over Groningen Discovervoer Jongerenkamp HOOGEZAND-SAPPEMEER - Wil het ooit nog wat worden met het Meerwijck gebied dan moeten er ingrijpende maatregelen worden genomen. Betere bereikbaarheid, opkrikken van voorzieningen, een fietspad langs het meer en liefst ook een doorgaand vaarcircuit. Privatise- ring van de campings en de jachthaven is mogelijk, maar alleen als grotere beheerseenheden. Dus De Rietzoom samen met de jachthaven. Camping Meerwijck uithreiden en het strandpavil- joen eraan toevoegen. Dat is de mening van de Grontmij, die op verzoek van de gemeente Hoo- gezand-Sappemeer een onderzoek naar het gebied heeft ingesteld. Kwaliteitsverbetering, diffe- rentiatie van aanbod en schaalvergroting zijn volgens de Grontmij de sleutelwoor- den voor de toekomst. Het ge bied moet aantrekkelijker ge- maakt worden met vakantie- bungalows en een naturisten- camping, een kijkmoeras, een andere zwembaai, fiets- en voetpadenlangs de oever en toch ook weer een manege. Jachthaven en horeca hoeven niet te worden uitgebreid, maar moeten wel worden op- gekrikt. De Grontmij komt tôt een plan waarin het Meerwijckge- bied meer één geheel vormt, maar met een duidelijke afba- kening van de verschillende functies. Een goede ontslui- ting door het doortrekken van de Waesingeweg met op de plek van het huidige Batsha- ven een soort ontmoetings- plein. Uitvoering van aile plannen inclusief verlenging van de Waesingeweg en aansluiting op het Oost Groninger vaarcir cuit betekent een investering van ongeveer 20 miljoen. Al leen de voorzieningen voor da- grecreatie kosten al 6 miljoen. Renovatie van de jachthaven komt op 4 ton. Zonder subsi- die zal dit allemaal niet haal- baar zijn, maar de Grontmij ziet daarvoor wel mogelijkhe- den. Of de gemeenteraad de aanbe- velingen van de Grontmij zal ovememen is nog zeer onze- ker. Temeer omdat binnen het Collège van B W grote ver deeldheid heerst. De wethou- ders H. Mobers en C. Drost vinden dat het plan te com- merciëel is en een te grote aan- slag doet op de natuurwaar- den van het gebied. Het rap port van de Grontmij zal nu eerst worden besproken met de beheerders van de gemeen- telijke objecten. Na de vakan- tie gaat het plan de inspraak in en in september moet de ge meenteraad erover beslissen. Recreatie in Meerwijck in de zomer van 1989. Kan de Grontmij geen plan maken voor ver- betering van het weer? (archieffoto: Wieger v.d.Laan) HOOGEZAND-SAPPEMEER - Gemeentehuis Hoogezand. Een tafel met daarachter 8 heren: burgemeester plus twee wethouders, drie ambtenaren, een directeur van een woningcorporatie en een van de stichting Maatschappelijke Dienstverlening. In de zaal 60 vertegenwoordigers van het maatschappelijk middenveld. Een avondje sociale vernieuwing in Hoogezand-Sappe- meer. Wat is het, hoe moet het, wat is de meerwaarde. Samen, van onderop, geen commando-management Mooie opwekkende woorden, getuigenissen haast. ,,Hetlijkt wel Zondag", zegt een meneer. Voor Mr. M. Rietveldt is het aan het eind van de avond al lemaal nog even vaag: Kun nen we niet eens een avond gaan brainstormen. Dan wordt het misschien wat con- creter". Hoogezand-Sappemeer doet mee aan de sociale vernieu wing. Er kwam een convenant met het Rijk, via een banen- pool kwamen al 10 mensen aan de slag en er zijn massa's goede voomemens. Er zijn drie poten, arbeid scholing en inkomen, de kwaliteit van de dagelijkse leefomgeving en de kwaliteit van de voorzienin gen, in een blauwe gemeente- lijke nota grafisch weergege- ven alsdrie cirkels die elkaar gedeeltelijk overlappen. ,,Is het de revival van het ware opbouwwerk? Zijn het nieuwe kansen voor vrije mensen? Is het leren denken en werken van onderop?". Vragen, vra- gen, vragen die coôrdinerend wethouder H. Mobers in zijn inleiding stelde. Maar de ant- woorden gaf hij niet. Coôrdinator stedelijk en buurtbeheer Elzo de Visser toonde zich bekeerd. Het gaat goed met zijn ,,poot". De men sen hun waarde terug geven. Ze mede verantwoordelijk maken. Luisteren. Samen de plannen maken. Geen com mando-management. Het werkt in Foxhol, in Spoor- straat-Kieldiep en in Wold- wijck. Madi-directeur Niels Tempel pleit voor helderheid. ,,Formuleer waar je naar toe wilt. Wie waarvoor verant woordelijk is. Doe zaken met instellingen als CAD en Riagg, die buiten het gemeentelijk gezag vallen". Volksbelang-di- recteur P. de Bruine is scep- tisch. ,,Behalve een bevlogen oproep van het Rijk is het al leen maar een bundeling van geldstromen. Die was er ook zonder de Sociale Vernieu wing wel gekomen. Sociale vernieuwing is eigenlijk al leen decentralisatie van rijkstaken waardoor die van de landelijke politieke agenda verdwijnen. Een trend. Trends eindigen meestal via een golf- beweging in een dal". Het verzamelde maatschappe lijk middenveld liet het vrij gelaten over zich heen gaan. Mensen in achterstandssitua- ties, allochtonen, degenen waar het allemaal om gaat, ze waren niet in de gelegenheid hun mening te geven. Niet uit- genodigd. Vrouwen waren er wel. Ontstemd vanwege de eenzijdige mannelijke samen- stelling van het forum. Van de banenpool blijken ze ook al niet te profiteren. Sociale vernieuwing is wat we er in Hoogezand-Sappemeer samen van gaan maken", zegt Volks- belang-directeur De Bruine en ook dat is natuurlijk niet echt een originele opmerking. HOOGEZAND/SLOCHTE- REN - Nog dit jaar zullen 2 luxe carpoolplaatsen worden aangelegd in de gemeente Slochteren langs de noord- grens van de gemeente Hooge zand-Sappemeer. De aanleg maakt deel uit van het uitvoe- ringsprogramma 1991 van de Vervoerregio Groningen. De nieuwe carpoolplaatsen komen op de Noordwesthoek van de kruising Rengers- brug/Oude Rijksweg en bij de Meubelhallen aan de Knijps- laan. Ze zullen worden voor- zien van verlichting, fiet- senstalling, een carpoolinfor- matiebord en hoogtebegren- zers, zodat vrachtauto's er niet op kunnen rijden. HEILIGERLEE - Zaterdag 15 juni wordt er in het Klokken- gieterijmuseum in Heiliger- leen een hobbymarkt gehou- den. Op de markt, die van 10.00 tôt 17.00 uur duurt, staan een twintigtal kramen, met onder- meer geitekaas, poppen, zijde- artikelen en keramiek. Als het weer meezit, gaan de kramen naar buiten. Bij slecht weer kunt u in het muséum terecht, de toegang is gratis. De bijbe- horende speeltuin, inklusief luchtkussen, is de hele dag ge- opend. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Wie denkt milieubewust bezig te zijn door gebruikte plastic boterhamzakjes en draagtasjes apart te houden en inlevert bij de chemokar of de dienst Ge meentewerken, heeft het mis. „Mensen kunnen hier wel rek- baar plastic inleveren, maar het gaat gewoon naar de stort" ver- telt milieu-ambtenaar D. van Eck. J. Kremer en chef Reinigings- HOOGEZAND-SAPPEMEER - Voor aile Nederlandse biblio- theken is de maand juni de maand van de Spannende Boe- ken. In het bibliotheekfiliaal ,,De Kern" aan de Rembrandt- laan staan daarom de span nende boeken een maand lang in het zonnetje. In het filiaal is een poster-ex- positie opgebouwd. Daar is te- vens gebruik gemaakt van in- formatief materiaal over de politie. Ook bij het politie- werk komen immers veel spanningselementen naar vo- ren. In een 16-pagina's tellende krant staan binnen- en buiten- landse top-auteurs uit het spannende-boeken-genre cen- traal. Op woensdag 26 juni organi- seert de bibliotheek de lezing ,,Van verbaal tôt verhaal". Moordzaken worden belicht door de plaatselijke politie en de aanwezige thrillerschrijver Jan van Hout geeft zijn oren en ogen de kost. Gratis kaar- ten zijn verkrijgbaar bij het fi liaal van de bibliotheek en in de bibliobus. Sinds oktober 1989 kon zacht, rekbaar plastic worden ingele- verd bij de dienst gemeente werken. Vandaar ging het naar het recyclingbedrijf Con tainer Combinatie te Hooge- veen maar daar is nu een ge- brek aan verwerkingscapaci- teit. Het bedrijf neemt dit jaar geen zacht plastic meer aan omdat de opslagkosten te hoog worden. Een nieuwe machine, die de enorme berg zacht plastic kan verwerken, is nog niet beschikbaar. Tôt het zo- ver is, geeft de gemeente het plastic ook mee aan de vuilnis- man: het wordt gestort in Bor- gerswold. Kunnen inwoners nu wel of niet hun plastic tasjes inleve ren bij Gemeentewerken? Chef Beheer Openbare Ruimte dienst R. Veldman spreken el kaar tegen. Volgens Kremer kan het wel, volgens Veldman niet. Volgens de laatste wordt alleen het stevige plastic, zoals landbouwplastic en honde- voer- en kunstmestzakken nog aangenomen. Telefonisch krijgen milieube- wusten, die hun tasjes vol tas jes willen komen brengen, al een "neen" te horen van de dienst. Staan ze al aan de poort, dan mogen zij het mate riaal wel in de plastic-contai ner gooien. ,,We willen de mensen niet teleurstellen" meent Van Eck, ,,dus we stu- ren ze niet terug". Maar het plastic wordt eigenlijk voor niets ingezameld. Later komt het als afval even goed op de stortplaats terecht. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Twaalf bushaltes in het plat- telandsgedeelte van Hooge zand-Sappemeer zullen met behulp van Provinciale subsi- die kunnen worden verbeterd. In Kropswolde, Wolfbarge en langs de Vosholen kan binnen- kort met droge voeten op de bus worden gewacht. De hal tes in Kropswolde bij Klein Scheveningen, de Leine, de brug (2 stuks) en Robbe (2 stuks) worden voorzien van perrons evenals 3 haltes aan de Vosholen. In Kielwinde- weer aan de Klaplaan, de Zuidlaarderweg en aan de lie laan kan binnenkort de fiets worden gestald. Weliswaar on- overdekt en uiteraard onbe- waakt. Een goed slot blijft dus onontbeerlijk. In de totale kosten van ruim 28 duizend gulden zal de pro- vincie Groningen ruim 16 dui zend gulden bijdragen. Zeven teams deden op 25 mei mee aan het sportieve en gezellige volleybaltoemooi van de Belangenvereniging ,,Plan Boswijk". De uitslag was 1. Ponserl, 2. Spantenzetter, 3. Ponser2, 4. Knipper2, 5. Ponser3, 6. Knipperl, 7. Nageljongen. De winnaars, hier op de foto, kregen een fies wijn, het team met de minste punten een taart. Oplage: 24.000 exempiaren Kantoor Gorecht Oost 30 9610 M Sappemeer Tel. 05990-17975 SAPPEMEER - Op het terrein van Nieuw Woelwijk wordt op woensdag 19 juni een wande- ling georganiseerd, onder lei- ding van I.V.N. natuurgidsen. De wandeling is dus niet, zoals eerder vermeld, op 13 juni. In het gebied bevindt zich een rijkdom aan planten, veroor- zaakt door de combinatie van grondsoort, te weten arme zandgrond, het relief en het feit dat er jarenlang geen kunstmest op het terrein is ge- bruikt. GRONINGEN - Mocht u bui- tenlandse of niet-Groningse gasten over de vloer krijgen, dan heeft u vast profijt van het pas verschenen boekje „Groninger Informatie". Het VVV en het bureau Groninger Cartografie hebben het boek je, een uitgebreide brochure, samengesteld met informatie over de stad Groningen. De brochure verschijnt in meerdere talen en geeft de toe- rist ondermeer informatie over ailes wat ,,Stad" te bie- den heeft in een dagje uit. Het kost twee gulden en is onder meer verkrijgbaar bij de VW Groningen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De huurdersvereniging Hooge zand-Sappemeer (HVHS) wil dat de gemeenteraad zich uit spreekt tegen de extreme huurverhogingen van 5.5 tôt 9.5 pro cent per 1 juli aanstaande en dat standpunt kenbaar maakt aan het Ministerie van VROM en de verhuurders in de gemeente. Bovendien moet de Raad de sociale verhuurders, te weten de woningcorporaties, oproepen het voorbeeld te volgen van die verhuurders die weigeren de extra huurverhoging in rekening te brengen. Zij worden daarbij gesteund worden door de Natio nale Woningraad. Met deze actie sluit de HVHS zich aan bij de protesten van onder meer het Huurdersover- leg Oost-Groningen (HOOG). De Huurdersorganisaties vin den de extreme huurverhogin gen maar ook de wijziging van de huursubsidie en het plan van de staatssecretaris om de koppeling van groot onder- houd aan extra huurverhogin gen te gedogen een onvaardba- re bedreiging voor betaalbare volkshuisvesting. ,,De maatre gelen betekenen een aanmer- kelijke achteruitgang van de inkomens van ouderen en al- leenstaanden en van mensen met een minimuminkomen en zullen nog meer leegstand en verpaupering in Hoogezand- Sappemeer ten gevolge heb ben", aldus de HVHS in haar brief aan de gemeenteraad. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Van 17 tôt en met 21 juni houdt de gemeentelijke muziekschool Hoogezand-Sappemeer" voor haar leerlingen een Projectwerk. Er worden examens en school- toetsen afgenomen en er worden een aantal activiteiten georga niseerd, zowel voor leerlingen als belangstellenden. Op dinsdag 18 juni om 19.15 uur wordt er in de Koepelkerk te Sappemeer een concert gegeven. In de Koepelkerk wordt ge- speeld op orgel, fluit, hobo en klarinet, terwijl een vocaal en semble het concert afsluit. In de pauze is er koffie en de toe gang is gratis. De week van 17 tôt en met 21 juni wordt een bijzondere week voor de muziekschool- leerlingen. De normale lessen vervallen en iedereen kon zich inschrijven voor de aktivitei- ten. Zo worden er maandag- middag onder deskundige lei- ding panfluiten gemaakt. 's Avonds komen leerlingen bij elkaar in de Big Band en in het Jongerenkoor. Voor mu- ziekliefhebbers, die ook graag achter de computer zitten, is er de Muziektekstverwerking- workshop: componeren op de computer! Dinsdagmiddag om 15.30 uur is iedereen welkom bij de film SAPPEMEER/SLOCHTE- REN - Onder het motto Alco- hol en verkeer, dat kun je niet maken" wordt het vervoer van en naar de discotheek ,,Skopje" te Harkstede in de provincie Groningen centraal geregeld. Het vervoersysteem gaat 15 juni in en bestaat uit een aantal taxibussen. De ver- voersmaatschappij ZTM uit Groningen werkt voor dit Pro ject samen met taxibedrijf Letmaath uit Sappemeer. Elke zaterdagavond tussen 23.00 en 04.30 uur rijden de busjes vanaf diverse opstap plaatsen in Slochteren, Wes terbroek en Hoogezand naar Harkstede. Voor de heenreis dient u contact op te nemen met de centrale van de ZTM te Groningen (tel. 050-261313). De rit kost vijf gulden. Voor een rit je huiswaarts kan opgestapt worden bij de discotheek, waar een busje wegrijdt als deze vol is. over het leven van Johan Se- bastiaan Bach, ,,the cantor of St. Thomas". De film wordt gedraaid in lokaal 14 van de Muziekschool. 's Middags en 's avonds oefenen leerlingen op de dwarsfluit. De jongsten, kinderen tussen de 5 en 8 jaar, houden zich woensdagmiddag bezig met instrumentjes ma ken of „de Jorlepiep" dansen en zingen. Woensdagavond is er een luisterles ,,Requim van Verdi" en een workshop voca le lichte muziek. Leerlingen en andere be langstellenden, die alsnog mee willen doen, moeten zich opge- ven bij de muziekschool in Go- recht-Oost. SAPPEMEER - Van 12 tôt 17 juli organiseert de Vrijwilli- gersgroep Oost Groningen voor de negende keer een jon gerenkamp. Dit jaar vindt de vakantie op Terschelling plaats. Het jongerenkamp is open voor aile jongeren vanaf 15 jaar en de organisatie streeft emaar een gemengd gezel- schap, dus ook jongeren uit ,,minderheden", bijeen te brengen op de kampeerboer- derij op het eiland.Hoewel er voor de deelnemers zoveel mo gelijk vrijheid wordt gegeven om het kamp naar eigen smaak in te vullen, wordt er door de organisatie een spor- tief aktiviteitenprogramma aangeboden. Het niet-commerciële kamp is bij uitstek geschikt voor de jongere met de smalle beurs: deelname kost negentig gul den. Je kunt je opgeven bij de organisatie, tel. 05980-92600 ('s avonds) of 050-669502 (tijdens kantooruren). ttl INItUVVotjLnU - UUINUCHUMU IO JUINI I 3» I - r r\\J11 x rA L Verschîjnt elke donderdag in de ptaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schitdwolde, Zuidbroek, Kîelwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 Redaktie Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd, Na 18.00 uur J. Wagt I.M. De ene auto is de ander niet. Dat geldt ook voor autoverzekeringen. Er zijn wel degelijk belangrijke verschillen tussen de diverse autopolissen te ontdekken. Daarom is het ook goed dat er mensen zijn die van verzekeren hun vak hebben gemaakt. Zoals mr. G. J. Meijer, Sappemeer bijvoorbeeld Mr. G. J. Meijer: "De auto speelt een belangrijke roi in het leven van de Neder- lander. Bovendien is de prijs bij de meesten ondergeschikt aan de kwaliteit. Daarom is het des te vreemder dat men bij de verzekering van zijn of haar kost- bare bezit vaak volstrekt tegengesteld te werk gaat. Veel mensen willen hun auto het liefst zo goedkoop mogelijk verzekeren. De kwaliteit van de verzeke ring is dan ineens minder belangrijk. En dat terwijl een goede autoverzekering juist de zekerheid biedt dat men na een diefstal of een zware schade in een soortgelijke auto kan blijven rondrijden" Door de jarenlange ervaring kent men bij mr. G. J. Meijer de verzekeringsmarkt op zijn duimpje. Uitgaande van de specifieke omstandigheden van de klant wordt een advies op maat gegeven. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar de kwaliteit van de polisdekking, maar wordt er tevens rekening gehouden met het acceptatie- en schadebeleid bij de diverse verzekeringsmaatschappijen met wie zaken wordt gedaan. Want ook daarin kunnen grote verschillen optre- den De klant staat nimmer alleen En mocht er wat zijn, dan staat de klant er bij mr. G. J. Meijer nimmer alleen voor. "Bij vragen of in geval van schade staan wij onze klanten altijd op des kundige wijze met raad en daad terzijde. En wie na een schade weleens zelf achter zijn geld heeft moeten aanzitten, weet wat een prettige gedachte het is dat je zoiets aan een deskundige kunt overlaten Kortom, autorijden met een verzekering van mr. G. J. Meijer geeft een extra veilig gevoel"

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 5