Interviews met 300 ouderen van start Johan van Rhijn publiceert standaardwerk kemphaan Stadhuis Groningen in Brons Dansen werkt ontspannend Lotgenoten kankerpatiënten Ouderenkoor Reensche eerste op zangconcours Antwoorden op rotonde- vragen onbevredigend Apotheek naar Hoofdstraat Ouderenonderzoek Vakwerk bij Borcherts Anoniem Profijt i*? - - Gedicht Stijldansen voor ouderen Steun Behoefte aan contact Patiënten verenigingen Discriminatie Samen met de rfdaktie van Het Nieuwsblad maakt de Stiohting Welzijn Ouderen SONieuws Uw reakîies en bijdragen zijn van harte welkom HOOGEZAND-SAPPEMEER - Onlangs heeft de genieenteraad g^ld b^hikbaar^gesteM^oor een onderaoek naar de behoeften en wense"onderaoek moet gegevens aandragen voor het ge- tagogisch Centrum Gr°mngen uit te vo erzoek wordt begeleid door een begeleidings- le allochtone ouderen. de genreente. de provincie en de voltallige Ouderenraad. De eerste fase van het onder zoek, het interviewen van 300 willekeurig gekozen ouderen uit de gemeente, gaat nu van start. De 20 vrijwilligsters voor dit werk hebben de afge- lopen weken een interview- training gevolgd en gaan nu op pad om elk ongeveer 15 gesprekken te houden. De 300 ouderen die door de inter- viewsters in de komende we ken worden benaderd krijgen een brief van de gemeente, waarin zij van het onderzoek op de hoogte worden gesteld De interviews worden gedaan aan de hand van een aantal vragen over het gebruik van (en ervaring met) voorzienin- gen voor ouderen, huisvesting, gezondheid, contacten en on- dersteuning. Een interview duurt ongeveer anderhalf uur. Om ieders privacy te waarbor- gen blijven de antwoorden, die door de geïnterviewde worden gegeven, volstrekt anoniem De Ouderenraad heeft veel moeite gedaan om dit onder zoek gedaan te krijgen, met als doel een goed ouderenbe- leid in deze gemeente te krij gen. De raad doet dan ook een beroep op ieders medewerking indien daar om zal worden ge- vraagd. De Ouderenraad: ,,Het onderzoek kost nogal wat en we moeten er dus zo- veel mogelijk profijt van trek- ken!" 4- HOOGEZAND-SAPPEMEER - Op donderdag 23 mei werd de jaarlijkse zomerreis van de ANBO gehouden. Drie bussen vol vertrokken vanaf het Rémbrandtplein. De tocht ging via mooie plaatsjes als Zuidlaren, Norg, en Appelscha. In Blokzijl werd een boottochtje gehouden met rederij Timmerman en op het wa- ter was er tijd voor koffie met koek. Per bus vertrokken de deelnemers richting Giethoom, waar een uitgebreide koffietatel wachtte. In de middag werden Sint Jansklooster, Emmeloord en Urk aangedaan. Daar wachtte de gids voor een wandelmg, maar sommigen winkelden liever. Na het stappen langs Urker bezienswaardigheden was de bus er tegen half vijf weer en werd de tocht vervolgd naar Westerborg. Onderweg gemetend van dorpjes als Ruinerwold en Leebroek. In Westerborg werden de magen gevuld met een goed verzorgd diner. Om negen uur was Hoogezand weer in zicht en met een voldane zucht na de gezelii- ge reis ging ieder op huis aan. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De nieuwe cursussen, die het Noordelijk Avond Collège (NAC) en de Basiseducatie in Hooge- zand-Sappemeer organiseren staan bijeikaar in een deze w^e verschenen folder. In de zes lokalen van het Centrum voor vol wasseneducatie aan de Spoorstraat worden vanaf september weer op bijna aile dagdelen cureussen gegeven. Elice dag t zulfde, zulfde roam zulfde stroade... Komen men- sen aan, t olle haart klopt even vlugger: zollen ze nou komen? Nee, ze goan veurbie, weer naît! Elke dag t zulfde roam zulfde stroade, zollen ze nou komen? Nee, weer nait: elke dagt zulfde... Nies Sap-Akkerman HOOGEZAND-SAPPEMEER Echt vakwerk vernchtten de mensen van Gieterij Borcherts in Sappemeer onlangs. Het stadhuis, dat slager Timans helemaal in vet had uit- gesneden is in brons gegoten. Technisch was dat een moei- lijk karwei. Heel zorgvuldig moest er met het vulzand worden gewerkt om een mal te kunnen maken. Nu kan het stadhuis gelukkig niet meer smelten. HOOGEZAND-SAPPEMEER - In februari van dit jaar heeft de Stichting Welzijn Ouderen een stijldansgroep 0P&ericht voor 55 ers. De groep, die bijeenkomt bij Dansschool Van der Vlag, draaide vanaf het begin zeer goed. GRONINGEN - In het Diaconessenhuis in Groningen wordt elke vrijdag van 10.00 uur tôt 14.30 uur een lotgenotenspreekuur ge houden voor ex-kankerpatiënten, kankerpatiënten en hun naasten (partner, familie of vrienden). Het lotgenotenspreekuur is een initiatief van de patiëntenvereniging en ontstond drie jaar geleden tijdens een campagne. Tijdens het lotgevallenspree- kuur bieden twee vrijwilligers van verschillende patiënten- verenigingen steun aan de pa- tiënt. De patiënt kan zijn/haar verhaal kwijt en er wordt ge- luisterd. Ook kunnen zij infor- matie krijgen over de diverse patiëntenverenigingen, régio nale activiteiten en de aan- schaf en verzekering van attri- buten zoals stoma en prothè ses. De vrijwilligers kunnen geen informatie verstrekken over de medische behandeling. Daarvoor moet men bij de be- handelend specialist zijn. Wel kan er, in samenwerking met de vrijwilliger een vragenlijst- je opgesteld worden voor de specialist. Ook kan de patiën tenvereniging advies geven over waar men terecht kan voor huishoudelijke hulp en wat men moet doen wanneer men moeilijkheden heeft bij het huishoudelijk werk. Wanneer u plotseling gecon- fronteerd wordt met kanker, kan dat gevoelens oproepen van angst en onzekerheid. Of erger nog, u kunt er door in een stresssituatie geraken. Dit kan opgeroepen worden door het bericht van de diagnose of een ingrijpende behandeling met nevenverschijnselen. Ook deconfrontatie met doktoren en de reacties van familie, vrienden en bekenden kunnen de patiënt een gevoel van on zekerheid geven. Misschien wilt u er wel graag met fami lie, vrienden of kennissen over praten, maar ook voor hen kan dat heel moeilijk zijn. Niet alleen vervelende gevoe lens als angst en onzekerheid kunnen bovenkomen, soms is er ook een gevoel van schaam- te om het in de openbaarheid te brengen. Het is altijd maar afwachten hoe een en ander er op reageert. De kans bestaat dat mensen dan in een isole ment terecht komen. De dansgroep was onderver- deeld in de niveaus beginners en gevorderden. Dit bleek in de praktijk goed te werken. Het seizoen was voor de dan- sende ouderen veel te snel voorbij en vrijdag 31 mei werd het succesvolle slotbal gehou den. De dansgroep liep onder- meer vlot door de goede ma nier van samenwerken van de familie van der Vlag met do- cente mevrouw Schuiling. De slotavond werd besloten met dankwoorden en een bloeme- tje voor de docenten. Op 18 september hervat de groep het stijldansen. Ieder is vanaf 14.00 uur van harte wel kom, zowel echtparen als al- leenstaanden. Basiseducatie" organiseert bijspijkercurcussen, cursussen voor anderstaligen en werk- zoekenden. De cursussen zijn voor mensen met weinig schoolopleiding. Er wordt in kleine groepjes één of meerde- re keren per week les ont van gen. De afdeling Hoogezand-Sappe- meer van het NAC organiseert cursussen, die opleiden voor een examen, zoals de 2 of 3-jarige MAVO. Voor HAVO wordt er komend cursusjaar alleen Nederlands en Engels op HAVO-5 niveau gegeven. Naast het taalonderwijs in het Engels op verschillende ni- veau's, zijn er ook conversatie- lessen in het Engels, Frans en Spaans. Voor meer informatie, zowel voor de Basiseducatie als het NAC, kunt u telefonisch te recht op maandag tôt en met donderdag s'morgens, en op maandag-, dinsdag- en donder- dagavond van 18.30 tôt 20.30 uur op telefoonnummer 05980-25193. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een eerste prijs behaalde het zangkoor van de Reensche Compagnie onlangs op het zangcon cours in Gorsel. Nadat aile kelen waren gesmeerd met koffie en gebak, werd er ingezongen. Ditgmg zo goed dat îedereen \o goede moed was voor de eigenlijke wedstrijd. Al snel bleek dat het niet om overmoed ging. De eerste prijs werdtoegekend, zodat de thuisreis in opperbeste stem- ming werd aanvaard. In Drou- wen werd een een fijne koffie tafel genuttigd, die een ieder zich goed liet smaken. Een mooie dag om op terug te zien voor het koor van de Reen sche. Mochten er heren zijn die het succesvolle koor willen versterken dan zijn deze van harte welkom. Uit onderzoek en ervaringen van vrijwilligers van patiën tenverenigingen en ex-kanker patiënten, blijkt dat patiënten en hun naasten behoefte (kun nen) hebben aan contact met lotgenoten (medepatiënten). Dit contact kan zeer belang- rijk zijn voor de verwerking van de ziekte en voor de kwa- liteit van leven van deze pa- tienten. Dit geldt vooral, na dat de behandeling achter de rug is en de aandacht van de omgeving, ziekenhuis en dok toren verslapt. De patiënt kan dan in het zogenaamde „zwar- te gat" vallen. Mensen met kanker kunnen behoefte heb ben aan het praten met mede patiënten. Lotgenoten weten wat het is om kanker te heb ben en het contact met een lot- genoot geeft het gevoel dat je niet alleen staat. Het uitwisse- len van ervaringen en het de- len van angsten, onzekerheden en verdriet kan dan een grote steun zijn. De vrijwilligers in het Diaco nessenhuis maken deel uit van vier patiëntenverenigingen: de Nederlandse Vereniging voor Stoma-patienten „Harry Ba con", het Landelijk Contact- orgaan Begeleidingsgroe- pen Borstkankerpatiënten, de Contactgroep Kahlerpatienten en de Hodgkin-Contact groep. Soms, bij bepaalde soorten kankerziekten, verwijzen de vrijwilligers door naar een an- dere patiëntenvereniging. Zij nemen daarmee contact op en maken een afspraak voor de patiënt. Op het spreekuur is verder een overzichtsgids aan- wezig van aile hulpverlening- sinstanties. Met ingang van september 1991 wordt het spreekuur verplaatst naar de maandag, van 10.00 uur tôt 13.30 uur. Voor meer informa tie kunt u terecht bij het Inte- graal KankercentrumNoord Nederland, tel. 050-253166. N. Sap-Akkerman vervanhetZlangs verschenen standaardwerk The Ruff (De Kemphaan). Negen jaren vanz n le ven heeft Van Rhijn aan de Kemphaan gewijdt. Vervelen doet het diertje hem nog steeds met, e thousiast vertelt hij over deze in Nederland steeds schaarser wordende vogel. I ,,Momenteel is alleen de Lau- wersmeer nog een broedge- bied van betekenis. Maar als daar de verzilting afneemt, zal het gras er in voorjaar te vroeg welig tieren. Hoog gras in het broedseizoen daar kunnen jon- ge kemphanen niet tegen. Ze krijgen dan geen vliegjes te pakken en worden snel koud". Van Rhijn's veldonderzoek vond voomamelijk plaats in Roderwolde. In de jaren zestig nog een plaats waar redelijk veel kemphanen voorkwa- men. Nu wordt er incidenteel nog een exemplaar gesigna- leerd. Als broedgebied verliest Nederland voor de kemphaan steeds meer aan betekenis. Het dier heeft modderpoelen en erg vochtig grasland nodig. ,,Als paargebied is Nederland echter nog steeds heel belang- rijk", stelt Van Rhijn. Grote groepen vrouwtje afkomstig uit de overwinteringsgebieden in Midden- en Zuid-Afrika pa- ren hier om vervolgens door te vliegen naar Siberië en Lap- land. De broedomstandighe- den zijn daar extreem. Voor de vrouwtjes is het dus heel aan- trekkelijk om bevrucht in het broedgebied aan te komen". Mannetjes trekken minder ver dan de vrouwtjes zij bevinden zich in de wintertussen Mid den Afrika en onze provincie Zeeland. Van Rhijn kwam op het idee dat paargebied en broedgebied bij de kemphaan sterk kunnen verschillen door- dat hij in Roderwolde eens een HOOGEZAND-SAPPEMEER - ;-0nb7re,d^^fro^ B D66-fractie de wel zeer korte antwoorden die het Collège van b W heeft gegeven op de schriftelijke vragen over de nieuwe ro tonde aan de Abraham Kuypersingel waar de toevoerwegen te smal bleken voor hrede landbouwvoertuigen. Was het Collège op de hoogte van de problemen? Antwoord: ,,Nee". Is bewust gekozen voor een wegbreedte van 3.25 me- ter? „Ja, vanwege de verkeers- veiligheid". Is het Collège van mening dat het ongewenst is dat de voertuigen gebruik gaan maken van de Kerk- straat? ,,Ja" Weet het Collège om hoeveel voertuigen het gaat? „Nee". Welke voorlich- ting krijgt het landbouwver- keer? ,,Geen". Daarmee moet D66 het doen. Vorige week al gaf wethouder H. Mobers te kennen absoluut niet bereid te zijn de toevoer wegen naar de rotonde alsnog te verbreden. Hij wil de extra brede voertuigen voortaan zo veel mogelijk uit de hele be- bouwde kom weren, een com plété ommezwaai ten opzichte van het huidige ,,gedoogbe- leid". Burgemeester J.L.D. van der Linde steunt de wethouder: ,,Ik zal de politie verzoeken speciaal te letten op de onthef- fingen die men al of niet heeft". De burgemeester is niet van plan over deze nieu we beleidslijn eerst de mening van de politiek te gaan peilen. Deze opstelling is tegen het ze- re been van D66-fractievoor- zitter W. Berghoef: ,,Als het Collège een ander beleid had gewild had dat voorgelegd moeten worden aan de ge meenteraad". Het gaat ons ook in de eerste plaasts om de verkeersveiligheid, maar zo verplaats je het probleem al leen maar en wordt Hooge zand-Sappemeer heel land bouw-onvriendelijk" HOOGEZAND - Nog even en dan is er aan de Hoofdstraat in Hoogezand geen leegstand meer van winkelpanden. In het oude Hema-pand kwam Scapino, in het voormalige Sparpand vestig- de zich makelaar de Wit. Waar ooit Flits gevestigd was komt waarschijnlijk een Chinees restaurant en m het lege pand op de hoek van de Houtmanstraat (voorheen Blokker) gaat apotheek Kranenborg zich vestigen. straat waren we toch aan een verbouwing toe". De verhuizing staat gepland voor september/oktober. De zaak zal modem worden inge- richt. Met een groter assorti ment aan drogisterijartikelen en homeopathische middelen. Achter dit laatste zit geen spé ciale filosofie. „We spelen ge- woon in op de vraag aldus Kranenborg. De apotheek verhuist niet vanwege de vervuilde grond van de Kerkstraat naar de Hoofdstraat.„Onder ons pand hoeft niets te gebeuren, daar stond vroeger de woning van de beheerder van de gasfa- briek", zegt apotheker G.L. Kranenborg. ,,De Hoofdstraat is voor ons een betere plek. Onze patienten wonen vooral in Plan Noord. In de Kerk- Stichting Welzijn Ouderen groep van wel 200 vrouwen met maar 15 mannetjes zag pa- ren. Terwijl korte tijd daama in het gebied praktisch geen vrouwtje meer voorkwam. „Weet je dat de kemphaan ooit een Nederlands exportpro- dukt is geweest. Hij was voor de Engelse adel in de 18e eeuw een délicatesse. Toen heel En- geland was leeggeroofd, wer den kemphanen vanuit Neder land geïmporteerd". De kemp haan, zo kijken wij er tenminste tegenaan, leeft een bestaan vol stress. De mannet jes, fel afstekend bij de grijzi- ge vrouwtjes, hebben één doel voor ogen, met zoveel moge lijk vrouwtjes paren en dat nu is een moeilijk probleem. Ben je als donker mannetje gebo- ren dan hoor je je in het paar- seizoen op een vaste plek van zo'n 30 bij 30 centimeter te be vinden. Concurrenten hebben hun stee slechts een meter bij je vandaan. Jouw plekje ver- dedig je tegen indringers. Naar dat plekje moet het vrouwtje toekomen als ze je wil. Maar ja dan zijn er nog de witte mannetjes. Die houden niet van vaste plekjes, ze zijn ambulant. Ook zij proberen de vrouwtjes te verschalken. Waar kom je nu vrouwen te gen. Juist in de buurt van zwarte mannen. ,,Zo'n zwart mannetje wordt in feite verscheurd door twij- fel. Zijn er rond zijn plek veel witte mannen dan heeft hij een grotere kans meer vrou wen te trekken, maar de con- currentie neemt ook enorm toe. Resultaat is natuurlijk dat er afentoe stevig moet worden gekempt. Die gevech- ten, waarbij de gekleurde nek- veren als een krans op gaan staan, duren nooit erg lang. Hoogstens een paar minuten". Uit Van Rhijn's onderzoek, blijkt trouwens dat de zwarte en witte mannnen ongeveer evenveel paringen verrichten. Of zwarte mannen zwarte en witte mannen witte jongen voortbrengen is niet be- kend.„We hebben op het Bio- logisch centrum getracht een groep in gevangenschap op te kweken en te laten broeden. Dat is bij kemphanen geen succès". Van Rhijn's interesse in de kemphaan werd gewekt tijdens z'n studententijd in Groningen. Waardoor? ,,Ja waardoor begint een weten- schapper aan een bepaald pro- jekt. Die vraag heb ik mezelf ook grondig gesteld, het is ook hetonderwerp van m'n nieuwste boek waarvan het manuscript net af is. De keuze voor bepaald onderzoek houdt bij mij in elk geval verband met persoonlijke omstandig- heden. In de kemphaantijd had ik heel erg de behoefte om alleen iets tôt stand te bren gen. In m'n eentje in een schuilhut naast de vogels. Ik leefde maanden in het veld. Veel later toen ik kinderen be- gon te krijgen heb ik studie ge- maakt van de evolutie van de paarvorming en van het zorg- gedrag van mannetjes. Dat is natuurlijk niet toevallig". The Ruff is verschenen bij de En gelse uitgever T. en A.D. Poy- ser en is in Nederland te bestellen via de boekhandel. hulp - advies - voorlichting - Informatie - verwijzing Maar ook voor: dagopvang informatie over huisvesting meer bewegen voor ouderen sociale alarmering warme maaltijdvoorziening HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 13 JUNI 1991 - PAGINA 7. N 5>lO Stichting Welzijn Ouderen 96Q2 RJ HOOGEZAIMD - TELEFOON Q538Q-23454 TAK VAINl r\UI I IfJI lai IC7» I l&V&l I w SllO Tak van Poortvlietstraat 361 - 9602 PJ Hoogezand De Stichting stelt zich ten doel om de Zelf- standigheid van Ouderen zo lang mogelijk te handhaven U kunt bij ons tercht voor: Spreekuren: woensdag van 8.30 uur -10.00 uur in het Groe- ne Kruis gebouw aan de Melkweg te Hooge zand donderdag van 8.30 uur -10.00 uur op het kan- toor van de S.W.O., Tak van Poortvlietstraat 361, Hoogezand De S.W.O. is tijdens kantooruren telefonisch bereikbaar op telefoonnummer 05980-23454

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 7