,,Geen bizarre toestanden bij politie Hoogezand-Sappemeer" Buurtonderzoek politie werpt vruchten af Officiële ingebruikname mini-rotonde Mr. G.J. Meijer: "Bij een hypotheek komt meer kijken dan alleen een gunstig rentepercentage" Pandabus brengt „levende verschillen" op Ruimteschip VISON m AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER KAD0SH0P JANSEN Klaas Adema Team Asielzoekerscentrum klopt Sociale Dienst Rioolbelasting in 1993 Zo sprak: De f-jes van de VV-Hoogezand winnen twee toernooien ENS HET NIEUWSBLAD Burgemeester Van der Linde: Spanning in De Kern Oversteek Voor Anker Èlgeihetje^ Bloemetje Veel inbraken op zondagmiddag ENFB betreurt positie fietser op rotonde SBHS-expositie in Gemeentehuis tiêfel Stinkdier Opbrengst Humanitas Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het veranderingsproces bij de politie in Hoogezand- Sappe- meer is geen rustig voortkabbelend beekje maar gaat ook niet met bizarre toestanden gepaard. Die boodschap wilde burgemeester J.L.D. van der Linde graag kwijt aan de soeciaal daarvoor uitgenodigde persvertegenwoordiger. Aanleiding voor deze spéciale zitting zijn de uitsprake die korpschef R. Koolwijk vorige week deed bij de installatie van twee nieuwe korpsleden. De indruk zou gewekt kunnen zijn dat de politie van Hoogezand-Sappemeer gebukt gaat onder on- draaglijke interne spanningen en daar is volgens de burgemeester geen sprake van. Ter illustra- tie dat de meeste politiemensen best „lekker in hun vel zitten" wijst hij op het ziekteverzuim dat in 1990 bijna 60 procent lager lag dan in 1989. De politie van Hoogezand- Sappemeer zit al enkele jaren in een veranderingsproces. Niet meer routinematig maar doelgericht moet er worden gewerkt. Niet intem gericht op de eigen organisatie maar extern klantgericht, meer voorkomen dan genezen, in- spelen op de vraag van de klant, de burger dus van Hoo gezand-Sappemeer. Dit veran deringsproces gaat, zo zei Koolwijk vorige week, ge- paard met spanningen tussen ,,bedreigingenvoelers" en ,,kansbenutters". Maar ,,Le- vende vis zwemt tegen de stroom in, dode vis gaat met de stroom mee. Stilstaand wa- ter stinkt". HOOGEZAND-SAPPEMEER - Juni was de Maand van het Span- nende Boek. De bibliotheek sluit de maand af op woensdag 26 juni met een lezing in het fiiiaal in wijkcentrum De Kern aan de Rembrandtlaan. Politieagent W. Westendorp vertelt een moord- zaak uit de praktijk en triller- schrijver Jan van Hout uit Sappe- meer zal op de zaak ingaan. Kaar- ten zijn gratis verkrijgbaar bij de bibliotheek. HOOGEZAND - Als de ge- meenteraad akkoord kunnen bewoners van Voor Anker en anderen binnenkort veilig de Hoofdstraat oversteken. In overleg met diverse belang- hebbenden is gekozen voor een gecombineerde bushalte-over- steek voorziening. De kosten bedragen 55 dui- zend gulden en de dienst ge- meentewerken gaaat het werk zelf uitvoeren. Plaatsvervangend korpschef G. Engherts kijkt hiernog vertwij- feld, maar meldde deze week zelfbewust: ,,Er was zelfs een wee'kend zonder inbraak". Foto: Dennis Beek (archief). Tijdens het persgesprek is de commissaris zelf de grote af- wezige. Plaatsvervangend korpschef R. Engberts is er wel en ook de heer T. van Dijk, van het organisatie-ad- viesburo KSG uit Nieuwe Gein, die is ingehuurd om het korps van Hoogezand-Sappe meer tijdens de veranderingen te begeleiden. Engberts lijkt vooral inge huurd om de positieve resulta- ten die de veranderende poli tie al geboekt heeft te bena- drukken: Verbetering van het imago door een klantvriende- Lijker houding. (,,Soms kan je met een bloemetje veel berei- ken") Meer aandacht voor in- braken en vooral een effectie- ver aanpak van de drugscrimi- naliteit. ,,Er was zelfs een weekend zonder een enkele in braak". Organisatie-deskundige Van Dijk spreekt in algemene be- woordingen: Er is voldoende draagvlak voor de veranderin gen, anders was hij aan de be- geleiding helemaal niet begon- nen. Zeker, er is weerstand maar slechts bij, naar schat- ting, 10 procent van het korps. Vooral het in elkaar schuiven van surveillance en recherche, twee verschillende culturen, roept die weerstanden op. De verantwoordelijkheden moe- ten lager komen te liggen, bij aanstellingen moet meer geke- ken worden naar kwaliteit dan naar dienst jaren. Maar die fundamentele diskussie moet eigenlijk nog komen. Waarom de leden van de groot- ste politiebond (NPB) weige- ren zich kandidaat te stellen voor de dienstcommissie wordt niet opgehelderd. Vol- gens Engberts heeft een con- flict uit 1989 tussen bond en korpsleiding hier niets mee te maken. De APB-ers vonden toen dat de dienstcommissie niet serieus werd genomen. Engberts denkt eerder dat het ligt aan de zwaarte van de job, maar kan niet verklaren waarom dat niet zou gelden voor de kleinere Christelijke bond ACP, die wel in de dienstcommissie wil zitten. Burgemeester Van der Linde noemt de onvolledige dienst commissie ,,geen vrolijk stem- mend feit". ,,We hebben het hoofdbestuur van de NPB hiervan in kennis gesteld, maar nog geen reactie ontvan- gen". HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een projectgroep van de gemeentepolitie Hoogezand- Sappe- meer is erin geslaagd in de maand mei het aantal inbraken in Woldwijck met meer dan 80 pro cent en in Gorecht met 50 procent te verminderen. Het streefpercentage, een daling van 20 pro- cent, werd verre overtroffen. Alleen in het Noorderpark nam het aantal inbraken, vooral in bedrijven, niet af maar toe en wel met 20 procent, maar in deze wijk lag het oplossingspercen- tage op 80 procent. 1 De projectgroep begon met buurtonderzoeken naar aan leiding van inbraakmeldin- gen. Hoog op prijs gesteld door gedupeerden en hun buurtgenoten. Misverstanden werden weggenomen en good- will gekweekt. Met als resul- taat: bewoners bellen vaker de politie om ,,vreemde" dingen door te geven. Een aantal ver- dachten van inbraken kon dankzij de oplettendheid van buurtbewoners worden aange- houden. Daarbij ging het om inbraken in woningen, perso- nenauto's, scholen en bedrij ven. Ook een aantal helers werd aangehouden en ver- hoord. Of de vermindering van het aantal inbraken blijvend is kan de politie niet beloven zo- lang niet aile woningen en be drijven inbraak-onvriendelijk zijn gemaakt. Door verbete ring van het hang- en sluit- werk, het afsluiten van portie- ken, verlichting van brand- gangen, beter groenonderhoud en dergelijke. Gelegenheid Immers, tachtig procent van aile inbrekers, samen verant- woordelijk voor 50 procent van aile inbraken, blijken zo- genaamde ,,gelegenheidsin- brekers" te zijn. Volgens de politie zeggen gearresteerde daders het zelf: ,,Het wordt ons zo gemakkelijk gemaakt. Mensen laten een bovenlichtje openstaan of hebben kast- deursloten in de achterdeur zitten". De omgeving van de woning volbouwen met ,,groenvoorziening" stellen in brekers ook erg op prijs: „Wij kunnen dan rustig onze gang gaan. Als je op straat loopt met een complété stereoinstal- latie in je armen vinden men sen dat blijkbaar heel gewoon. Geen vuiltje aan de lucht"^ Veel inbraken in Woldwijck werden gepleegd op zondag middag. Behalve buurtonderzoeken werden er door de politie 3 voorlichtingsavonden gehou- den waarop informatie werd gegeven ter voorkoming van misdrijven. De opkomst was niet overweldigend. Toch wor den ze na de vakantie her- haald. Het motto blijft: in- braakrisico's blijven aangele- genheden van bewoners en huurders. Enkele tips van de politie geven we aan u door: Geef aan buren of kennissen door als u met vakantie gaat of een weekendje weg bent. Maak gebruik van het inbraa- kwerend pakket dat Volksbe- lang en Talma hun huurders aanbieden. Er moet voor wor den betaald, maar het inzetten is gratis. Als u verhuist krijgt u het pakket weer terug. En vooral deze: ,,De burgers zijn de ogen en oren van de po litie. De politie kan niet zon der u". VEENDAM- Afgelopen week speelde het team van het Opvangcentrum voor Asielzoekers (AZC) een volleybalwedstrijd tegen het team van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Tijdens het sport- en activiteitenpro- gramma van De Wiek won AZC met maar liefst 6-0. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Wethouder M. Laaning van financiën acht het ,,meer dan waarschijnlijk" dat in 1993 ri oolbelasting zal worden inge- voerd, zo deelde hij mee in de commissie Middelen. De be- lasting moet dienen om de kosten te dekken van het inte- graal beheersplan wegen en ri oleringen dat in de maak is. Laaning kondigde ook alvast aan de gemeentelijke tarieven volgend jaar verhoogd zullen worden met het inflatieper- centage. Hoe hoog dat uitvalt is nog niet bekend. R. Ronda (PLR): Straks gaan ze hier nog vermakelijksheids- Delasting heffen op geslachts gemeenschap. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Morgen, vrijdag 21 juni, wordt I de rotonde aan de Abraham Kuypersingel en Van der Duyn-Van Maasdamweg officieel in gebruik genomen. Wethouder J. Mo- bers van Ruimtelijke Ordening zal rond 15.00 uur de naam van de rotonde onthullen. Ds. D. Bos van Rijkswaterstaat geeft daarna het startsein voor de ingebruikname. Op dat moment gaan ook 200 ballonnen, waarmee komen scholieren het gebeuren opluisteren, de lucht in. De le den van de fietsclub van deOu- derenbond ANBO zijn bij de opening uitgenodigd. De door de gemeente aangelegde roton de heeft als doel de verkeers- veiligheid te verbeteren en een snelle doorstroming van het verkeer te waarborgen. Of dit ook voor fietsers geldt, valt te betwijfelen. Voor hen geldt de voorrang op de rotonde niet. Woordvoerder Jan Drent van de Fietsersbond ENFB: ,,De rotonde lijkt er nu vooral voor de automobilist te zijn. Wij be- treuren het, dat de fietser niet is meegenomen in de voor- rangsregel. We moeten maar even afwachten, hoe dit zich in praktijk ontwikkelt. Of de fietser en vooral groepen zoals scholieren op weg naar het zwembad nu in een file komen te staan". Het is de ENFB niet duidelijk of een fietser, die linksaf wil, de hele rotonde moet rondfietsen of dat de fietspaden voor twee richtin- gen bedoeld zijn. Waarschijn lijk geeft het rotonde-spel daar antwoord op. Rijkswa terstaat heeft subsidie gege ven op de voorlichting over de rotonde, in de vorm van fol- ders en het minirotondespel. Gekscherend, maar met een serieuze ondertoon, zeggen de ENFB'ers dat de tien duizend gulden voor de voorlichting aan fietsende en lopende scho lieren beter besteed kan wor den aan de automibilisten, om te leren wat rustiger te rijden. Drent:,,Maar wie weet blijven mensen hun altematieve route volgen, dus wordt het niet zo druk met automobilisten". HOOGEZAND-SAPPEMEER - „In de Panda-bus mag je overal aanzitten, opklimmen, onder- door kruipen, kijken, voelen en ruiken. Alleen van de echte vogelspin en van de knoppen van de verwarming moet je afblijven. Vriidag stond de Pandabus van het Wereldnatuurfonds bij de Openbare Basisschool Het Ruim teschip in Hoogezand. Als onderdeel van het project „Levende verschillen", waarover aile leer- krachten en kinderen de meest enthousiaste verhalen vertellen. ,,Een absolute aanrader vooi andere scholen" vindt Ruimteschip-directeur J. Alkema. Als leerkracht knjg je ongeveer ailes op een presenteerblaadje: Een natuurboek voor de leerkracht, een natuurkrant voor de leer- ling, natuurkisten voor in de klas, en als grote klapper een dag lang „de Pandabus het vlag- geschip van het project. f~\ De snavel is het gereedschap van de vogel (tekening: Wim Gertenaar) Een miljoenpoot in je hand, of een wandelende tak, zelfs een kakkerlak, kleuters doen het zonder aarzelen. Maar ben je al acht, dan is het plotseling veel enger. Daan durft toch, ook al is hij een beetje ziek. Zelfs fietsen kan je in de Pan dabus. Trappen op een ludieke hometrainer, net zo langzaam als een schildpad loopt of net zo hard als een giraf. Het Panda-natuurbusproject, gericht op aile klassen van het basisonderwijs, wordt uitge- voerd door de Educatieve Dienst van het Wereld Natuur Fonds. Zaterdags staat de bus op Milieumarkten en dergelij ke. De opzet is de kinderen op een positieve, speelse en span- nende manier interesse en lief- de voor de natuur bij te bren- gen, zodat ze die natuur de moeite waard zullen vinden om te behouden. ,,De negatie- ve dingen, de rampen, de ver- vuiling, die zien ze wel op de TV", vindt Henk van Oeffel, één van de twee educatieve medewerkers van het project, De laatste weken presenteerden asielzoekers zich in meerdere tak- kenvan sport. Zo werd door een groep van 15 enthousiaste wande- laars de avondvierdaagse in Wil- dervank gelopen, vond er een uit- wisseling plaats met de voetbal- vereniging Wildervank (dik verlies voor het AZC!), werd er druk meegeschaakt in de Veen- damse Schaakkampioenschap- pen en werden de eerste contac- ten gelegd met de voetbalvereni- ging V&Z. Via deze club zal een team van het AZC meedraaien in de landelijke competitie. Een pri meur voor Nederland en de ver- dienste van deze club. De sportieve activiteiten kwa- men welbewust tôt stand. De di- rectie van het azieloekerscen- trum streeft een open contact met de Veendamse bevolking na. De sportcontacten waren snel gelegd en met name de asielzoekers zijn altijd in voor een partijtje. Zij vinden het, volgens het centrum, leuk om Veendammers te ont- moeten en het sporten leidt de aandacht af van de problemen. De eerstkomende volleybal wedstrijd op het programma is die tussen het AZC- team en een team van de Gemeentepolitie Veendam. Dat wordt een test-ca se voor de sportiviteit van de po- litieagenten. HOOGEZAND- In de maand juni worden in het gemeentehuis de de werkstukken tentoongesteld, wel- ke de leerlingen van de SBHS tij dens de Culturele Dagen hebben gemaakt. De leerlingen konden tijdens de culturele dagen kennismaken met allerlei kunstuitingen. Een aantal werkte met begeleiding van plaatselijke beeldende kunstenaars. Zo werden er met Lieke Vreede etsen gemaakt en begeleidde Miriam Veldhuis het portrettekenen. De groep beeld- houwen werkte onder leiding van Harm van Veen terwijl Simon Raatjes de leerlingen op weg hielp met het schilderen met olie- verf. Deze technieken en andere werkstukken, van de groepen fo- tografie en zijdeschilderen zijn gedurende kantooruren te bekij- ken in het Gemeentehuis. i— mb m fSizJ rn Wat een successen voor de f-jes van de W-Hoogezand. Onlangs wonnen ze zowel het toernooi in Appingedam als in Stadska- naal. F-jes zijn zes of zeven jaar oud. Een team bestaatuit zeven jongens of meisjes. Pas als je een D-er bent, 10 of 11 jaar ouc mag er met een compleet elftal worden opgetreden. Op de fot Be Schmall, Gert Jan Meinema, Michiel Rath, Robert Schmall, Kelvin Casto, Harm Henk Haayer, Timo Kamps, Ra- mon Lutumchina, Ravannie Madjoeki, Jason Biswana, Jeremy Doedens. die met de bus mee naar Hoo gezand zijn meegekomen. Steek je handen in donker gat en voel! De wol van een schaap, de huid van een slang. „De vos is héééééél zacht", vindt Nienke (6). Ruik aan een roostertje. Hyacinth, heerlijk! Een stinkdier bah? ,,Nee hoor, ook lekker", vindt Marjan. Hou een slakkenhuis onder de douche van de bloemenspuit, dan komt de bewoner naar buiten. Waarom houdt hij van water? Dan hoeft hij niet zo- veel slijm te maken om zich voort te be wegen. Hoor je de krekeltjes zingen? Waarmee doen ze dat? Met hun vleugeltjes. Ga op ontdekkin- greis onder de grond. Wat zie je? ,,Een mol, een slang, een spin en iets heel doods" zegt Robert (8). Wie heeft een snavel als een schepnet? Juist, een pelikaan. En als eenbeitel? Een specht natuurlijk. ,,Au, wat heet is het is zand in de woestijn, geef mij maar het tropisch regen- woud". Na een half uurtje („nou al?") is de prêt gedaan. Terug naar de klas, met een vlaggetje, een button, of een boekje van het Wereld Natuurfonds. en het vooruitzicht van nog een hele week ,,natuurprojekt". ,,Veel leuker dan taal en rekenen", vindt Jef. Daarna rest nog de herinne- ring, de Panda natuurkranten en aile door de kinderen zelf gemaakte werkstukken. En misschien zo'n vonkje als het Wereld Natuurfonds zo graag wil overbrengen. ,,Dat hangt erg van de school af", vindt educatief medewerker Henk van Oeffel. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De collecte, die door Humanitas in de gemeente Hoogezand-Sap pemeer is gehouden heeft een be- drag van f 3.821,30 opgebracht. De opbrengst zal besteed worden aan de verschillende activiteiten van Humanitas. gespecialiseerd in «îi Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 Noorderstraat 184 Sappemeer tel.: 05980 94105 ncl iMIfcUWbbLAU - UuNUfcHUAU 2U JUIMI 1S9I - KAulNA J Verschijnt elke donderdag in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhulzen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exemptaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tek/Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Persburo Edzes Tei. 05980-97145 Adv.atd. Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 "Wie op zoek is naar een nieuwe hypotheek voor zijn nieuwe woning, kijkt in eerste instantie naar het rentepercentage. Heel begrijpelijk, want een ieder wil natuurlijk de woonlasten zo laag mogelijk houden. Maar bij de keuze van de beste hypotheek spelen meer factoren een roi dan alleen het rentepercentage". Dat zegt mr. G.J. Meijer van assurantie en adviesburo G.J. Meijer Sappemeer, die al vele jaren actief is op het gebied van hypotheken. "De aanschaf van een eigen huis is één van de meest ingrijpende financiële beslissingen die iemand in zijn leven neemt. Hoewel mede door het fiscale voor- deel de woonlasten aantrekkelijker worden, blijft hiermee een groot financieel belang gemoeid. Bovendien leg je je door de financiering voor vele jaren vast. Het is dan ook vooral zaak hierbij niet al te overhaast te werk te gaan. Gezien de complexe materie en de vele zaken die hierbij om de hoek komen kijken - leeftijd, gezinssamenstelling, inkomen en toekomstperspectieven - is het boven dien verstandig je bij deze ingrijpende beslissing bij te laten staan door een des- kundige op hypotheekgebeid". Assurantie en adviesburo mr. G.J. Meijer is zo'n specialist die van verzekerin- gen en hypotheken zijn beroep heeft gemaakt. Die de markt op zijn duimpje kent en de weg weet in het woud van aanbieders en produkten. "De praktijk leert dat mensen vaak eerst naar een huis kijken en dan vervolgens op zoek gaan naar een financiering daarvoor. Andersom zou beter zijn. Als men eerst eens door ons, overigens geheel vrijblijvend, laat voorrekenen wat in hun specifieke situatie financieel mogelijk en haalbaar is, worden tijd en eventuele teleurstellingen achteraf bespaard", aldus Mr. G.J. Meijer. "En mogelijk is er veel. Vaak veel meer dan men denkt. Bovendien kunnen wij door onze kennis van de markt en onze onafhankelijke werkwijze uit de diverse mogelijkheden van de talrijke hypotheekinstellingen die hypotheekvorm advise- ren die het beste past bij de individuele situatie van de klant. Dat advies kost niets, alleen tijd. Maar die loont zeker de moeite. Maak daarom eens een afspraak, telefoon 05980-97300. ^o. IHTHOtT vaflmw r7f~i t.". if.'-ifcaCïf SPO8TSH0P eifcKr* J.LUURS IRUSCH00L n 20 keukens. functioneel en passend bij uw inteneur staan in onze toonzaal Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3