Prehistoricus begint met milieuvriendelijke wasmiddelen 1 Hummelhonk verhuist naar „de Meidoorn" Bezuinigingen TUBA weggewerkt zonder centje pijn KOPIEER BIJ MULTICOPY EN WIN REIZEN EN PRIJZEN Sponsoren Roemeense kinderen jL Zo sprak: Q'e "M, Kinderexpositie in Veenkoloniaal Muséum Muziekschool start nieuw ad-hoc koor Geen peuterspeelzalen meer in Sappemeer Bibliotheek heropent met feestweek Kleurrijke platte grond Personeelsstop Utopische bouwsels in kleurpotlood 05980 - 9 30 66 §1 Afscheid vertrouwd gezicht biologische winkel ,,De Morgenster HOOGEZAND - Ineke Engels was 8 jaar lang een vertrouwd gezicht achter de toonbank van del biologische winkel „De Morgenster". Om gezondheidsredenen geeft zij „haar zaak uit handen aan de vrijwilligers en een nieuwbakken verkoper, haar echtgenoot Harm Wieringa. Als afgestu- deerd prehistoricus gaat hij zich verdiepen in de verkoop van mens-, natuur- en milieuvriendelij ke producten. In de onlangs verbouwde winkel aan de Noorde-^traat gaat hij samenwerken met| de kleine groep vrijwilligers. In 1983 begon Ineke Engels als vrijwilligster bij Titi en Frank Meuwese in het Martenshoek- se natuurvoedingswinkeltje. Sinds de verhuizing naar de Hoofdstraat in 1984 was zij de belangrijkste spil in de zaak. Naast een weliswaar gedeeld, maar druk huishouden vergde dat veel van haar, volgens haar eigen zeggen. Ineke: ,,Te- veel. Ik ben niet in loondienst, dus ik kan niet in de ziektewet gaan. Nu neem ik eerst rust, daama zie ik wel weer." Dat rust nemen houdt ook de zorg voor 3 kinderen in. ,,Zeven jaar lang waren de kinderen en het huishouden 'erbij', want er was geen hulp thuis. Nu wordt het hoofdzaak". De winkelierster van het eerste Morgenster-uur houdt op de achtergrond voorlopig nog wel een oogje in het zeil en zij blijft ook lid van de coope- ratieve vereniging van de win kel. Nieuwkomer Harm Wieringa studeerde in 1989 af in de pre- historie, maar daar valt vol- gens hem geen droog brood te verdienen: ,,Op aile archeolo- gische afdelingen wordt bezui- nigd. In de kleine zelfstandi- gen-branche echter zit enorm veel werkgelegenheid. Al hou- den er van de 25.000 nieuwko- mers per jaar ook veel weer op". Wieringa hoopt als één van die nieuwelingen een minimum- inkomen uit de le- vensmiddelenwinkel te halen. ,,Het moet erin zitten wantwe gaan de goeie kant op". In de winkel, eigendom van een coo- peratieve vereniging, werken naast de betaalde kracht nog vier vrijwilligers. Harm Wieringa: ,,Er is een tendens naar groot. Je kunt de grotere omzet en het inkoop- voordeel bij grootschaligheid natuurlijk niet ontkennen. Over het algemeen hebben de kleine winkels het niet mak- kelijk. Dat geldt voor elke branche. Je moet het hebben van het speciaal-zaak zijn. Kleine zelfstandigen moeten hard werken en daar zijn wei- nig uitzonderingen op." Zacht plastic Eén van de nieuwe plannen van Harm werd vorige week via een advertentie naar bui- ten gebracht: de Morgenster als nieuw, extra inzamelpunt voor het zacht plastic en alu minium. Medewerkers van de winkel wilden het verzamelde materiaal later inleveren bij de gemeentelijke Reinigings- dienst. Toen wisten zij echter nog niet, dat de gemeenterei- niging in verband met afzet- moeilijkheden het plastic niet meer aanneemt. Schuimremmers Een ander punt, wat volgei Harm de voile aandacht vt de consument moet hebben, het gebruik van wasmiddele We hangen ons wasgoed ni meer in de zon te bleken en h schuim schuimt de tobbe niet meer uit. De gangbare was middelen zorgen hiervoor. De prehistoricus heeft het onder- werp grondig bestudeerd en vertelt: ,,De wasmiddelen worden uit aardolie gemaakt en bevatten ondermeer enzy- men, optische witmakers (verf), bleekmiddelen, hulp- middelen zoals corrosie- en schuinremmers, fosfaten of fosfaatvervangers en syntheti- sche geur- en kleurstoffen." Een hele mond vol en volgens Wieringa komt dit ailes in gro- te hoeveelheden als milieu- vreemde afbraakproducten in het water terecht. ,,Van fosfa ten is het intussen wel bekend, dat die de algengroei in het water bevorderen, waardoor een zuurstoftekort ontstaat. Maar de fosfaatvervangers, zo als natrium-alumiunium sili- kaat (NAS) vervuilen het mi lieu nét zo". Je vraagt je af hoe mijnheer Wieringa zonder dit ailes zijn was schoon krijgt. ,,Met zeep- poeder, want er is wel een al- tematief. Er zijn wasmidde len, die binnen enkele dagen volledig afbreekbaar zijn en te koop zijn in ondermeer de na- tuurvoedingswinkels". De nieuwbakken verkoper legt uit, dat niet één wasmiddel echt milieuvriendelijk is. ,,Hoe je 't ook wendt of keert, dat is gewoon zo. Ze zijn alle- maal, soms tijdelijk, schade- lijk. Maar er zijn grote ver- schillen." Roemeense kinderen in de beruchte kindertehuizen. SAPPEMEER - De organisatie „ARK" (Adoptie Roemeense Kinderen) helpt de grote aan- tallen Roemeense kinderen, die na de omwenteling in Roe- menië wees zijn geworden. Vanuit Nederland kan voor veertig gulden per maand een Roemeens kind ,,geadop- teerd" worden. Er is veel gebeurd na de om wenteling in Roemenië. In de eerste maanden werd er veel noodhulp geboden, ondermeer aan de beruchte kindertehui zen. Er moest een totaal nieuw begin gemaakt worden met de kinderverzorging. Volgens de organisatie ARK waren meer dan 100.000 weeskinderen aan hun lot overgelaten: ,,De VEENDAM- Tôt en met half september is in het Veenkolo niaal Muséum de expositie ,,Groninger Landschap" te zien. Jonge bezoekers kunnen hierbij aansluiten door hun ei gen Groninger landschap op een half voorbedrukte kleur- plaat in te vullen en te kleu- ren. De tekeningen zullen te zamen in een expositie in het muséum te zien zijn. .Groninger Landschap" is een expositie van 29 Groninger kunstenaars. Figuratieve he- dendaagse kunstwerken, waarop het landschap duide- lijk te herkennen is, naast abstracte, persoonlijke beel- den, geïnspireerd op het land schap. Het Veenkoloniaal Muséum is dagelijks (maandag uitgezon- derd) geopend en de toegang voor kinderen is vijftig cent, voor volwassenen één gulden vijftig. meeste van deze jongens en meisjes hadden op papier wel ouders, maar waren door hen verstoten. Onder dictator Ceaucescu waren ouders ver- plicht grote kinderaantallen te nemen". ARK werkt samen met kerken in plaatsen, waar kindertehui zen zijn. De stichting, waar- mee ARK samenwerkt, heeft ook een medisch adviseur, de Amsterdamse huisarts Jaap van Andel, die de kindertehui zen op verzorgingsgebied advi- seert. Belangstellenden voor finan- ciële adoptie kunnen contact opnemen met ARK, Postbus 1222, 1300 BE Almere. HOOGEZAND-SAPPEMEER - In september start de ge meentelijke muziekschool ,,H- S" voor de vierde keer een ad- hoc koor. In voorgaande jaren werd aan een dergelijk koor door hon- derd personen deelgenomen en was het een groot succès. Ook dit jaar rekent de leiding van de muziekschool op een grote opkomst. In 12 repetities, op de maandagavond in het Kiel zog, wordt onder leiding van Wim van de Laar een koor- werk van de componist Haydn ingestudeerd. Als ailes goed gaat wordt het stuk uitge- voerd tijdens de Carol-avond. U kunt u tôt 28 juni opgeven bij de administratie van de Muziekschool tijdens kantoor uren, telefoon 28082. SAPPEMEER - De peuterspeelzaal Hummelhonk vertrekt toch uit Sappemeer. Deze week besloot B W dat de peuterspeelzaal naar het schoolgebouw de „Meidoorn"aan de Beukemastraat verhuist. In het gebouw komt direkt al één lokaal beschikbaar naast de ruimten, die door de afdeling Voorgezet Speciaal On- derwijs (VSO) van de Coppiusschool zeker tôt aan de zomerva- cantie worden gebruikt. Het VSO is in afwachting van een beschikking van het Mi- nisterie van Onderwijs om in een andere lokatie te kunnen 1:rekken. Wethouder C. Drost: ,,Als ailes gaat zoals we ver- wachten, komt per 1 septem- Der de gehele school met 3 of 4 lokalen ter beschikking voor de peuterspeelzaal". B W loudt er rekening mee, dat het gebouw in de loop van de tijd ,,op bouwtechnische kwaliteit verbetering behoeft". Bij de vaststelling van het beleids- en activeitenprogramma van de gemeente wordt hiermee al rekening gehouden. Misschien bestaat er voor de toekomst nog een mogelijk- heid dat de peuterspeelzaal sa- mengaat met de Buurt- en Het enige gewas dat zich nog wel voelt onder deze weersomstan- digheden is de rogge. Echt een gewas van onze streken. foto: Dennis Beek HOOGEZAND-SAPPEMEER - Met louter financieel-technische maatregelen is de gemeente Hoogezand-Sappemeer erin geslaagd de bezuinigingen die het gevolg zijn van de Tussenba lans (TUBA) op te vangen. Althans voor 1992. In de meerjaren begrotingen voor 1993 en 1994 zit nog een gat van ongeveer an derhalve ton, maar de verwachting is dat ook dat zonder al te veel pijn gedicht zal kunnen worden. HOOGEZAND-SAPPEMEER Komende maandag heropent de CentraleBibliotheek haar deuren weer voor het publiek. De ope- ningsweek van maandag 24 tôt en met 28 juni heeft een feestelijk tintje. Op maandag zorgt een draaiorgel voor de vrolijke noot. Op de afdelingen volwassenen en kinderen worden bezoekers ge- trakteerd op een bonbon. Kinde ren krijgen een b. non mee en mo- gen grabbelen in een grabbelton. De afgelopen drie weken was de bibliotheek gesloten door herin- richtingswerkzamheden. Naast nieuwe vloerbedekking en ver- lichting zijn de boeken op een nieuwe manier opgesteld, ,,ge- bruiksvriendelijk" volgens de bi- bliotheekcoôrdinator. Om zo snel mogelijk thuis te ra- ken in de nieuwe opstelling van het materiaal, ontvangen bezoe kers een plattegrond van de ver- nieuwde bibliotheek. ZUIDLAREN - De nieuwe plattegrond van Zuidlaren, Tynaarlo en het Zuidlaarder- meer is uit. De kleurrijke plat tegrond bevat tevens algeme- ne informatie over de gemeen te Zuidlaren en is gratis verkrijgbaar bij openbare in- stellingen. G. Jacobs (WD): Als je de be- lastingaanslag een maand eer- der verstuurt krijg je een schijnopbrengst is die een ech- te opbrengst is. Niet een miljoen, zoals ver- wacht, maar ,,slechts" vijfen- halve ton moet Hoogezand- Sappemeer volgend jaar op- hoesten om het gat te dichten dat de Tussenbalans in de be- groting slaat. Een koud kunst- je, zo is gebleken. In totaal drie ton komt uit de meerop- brengst van de onroerend goedbelasting. Plus nog een halve ton aan rentebesparing door de OGB-rekeningen een maand eerder te innen. Een maatregel die door Th. Nie- meijer (GPV/RPF) ,,geen nette méthode" werd genoemd en waar ook G. Jacobs (WD), R. Ronda (PLR) en E. de Haan (D66) moeite mee bleken te hebben. Aan begrotingsover- schotten over dit jaar denkt het Collège zeker een ton over te houden en verder wordt er minder gereserveerd voor on- derhoud van graven en voor het gemeentegarantiefonds. Reclame op abri's en ,,billbo- ards" levert nog eens 65 dui- zend gulden op. Voor 1993 en 1994 moet wel on geveer een miljoen worden op- gehoest, waarvoor het Collège ondermeer denkt te putten uit gelden die de gemeente krijgt in het kader van de sanering van het wegenbeheer en door het privatiseren van de cam pings en de jachthaven in Meerwijck. R. Ronda (PLR) is woedend over dit laatste. Er is alleen nog maar een onderzoek gedaan door de GrontmijDe hele politieke besluitvorming moet nog plaatsvinden. Bo- vendien is het Collège het hier- over onderling oneens. De commissieleden deden wet houder M. Laaning zelf ook enige suggesties aan de hand. T. Niemeijer (GPV) zag een personeelsstop wel zitten, maar aile andere fracties plus wethouder Laaning vonden dit een onzalig idee, juist nu er bij de gemeente flink gereor- ganiseerd moet worden. ,,Het meest ongelukkige moment", aldus E. de Haan (D66). ,,Je stelt geen personeelsstop in als je bezig bent met een conve nant", vond Stâbler (P.v.d.A.) Niemeijer vind ook dat het openluchtbad snel gesloten moet worden Voor R. Stâbler (P.v.d.A.) is inkrimping van de individuele lessen bij de muziekschool bespreekbaar Herinvoering van de nog maar kort geleden afgeschafte hon denbelasting kan volgens P.v.d.A. en Groen Links al leen alsdoelbelasting, in het kader van het ,,milieugebeu ren", zoals Stâbler het noem de. Daarmee doelde hij op de kosten van het opruimen van de hondepoep en de aanleg van uitrenveldjes. Ronda: ,,Zo wordt één dier weer de zondebok". ,,h^nde- poppprobleem". Speeltuinvereniging van het Margrietpark. Dit zal zeker niet op korte termijn gebeu- ren. Mevrouw Ria Nieborg van de oudercommissie van Hummel honk betreurt het dat de peu terspeelzaal weg gaat uit Sap pemeer:,, We wilden liever blij- ven, we hebben zelf ook ailes afgezocht op een geschikte ruimte, maar er is hier niets. En voor nieuwbouw geeft de gemeente geen geld". Volgens Nieborg ziet wethouder Drost alleen bij een stijgend inwo- nertal en belangstelling van bedrijven nog enige hoop voor nieuwbouw. Dan zou dat voor een crèche en een peuterspeel zaal samen zijn. HOOGEZAND - In Galerie In- side aan de Kerkstraat 10 ex- poseert tôt en met eind juni de kunstschilder Lourens Lub- bers. Het oeuvre van Lubbers om- vat zowel schilder- als textiel- werken. In de dertig jaar, dat hij als kunstenaar werkt, ver- diepte hij zich ondermeer in de cubistische stijl, in momumen- tale textiele kunst en acryl- gouaches. Hij werkte en reisde door Noord-America en Euro- pa. Op de tentoonstelling bij ,,In- side"(Nijburg Intérieur) is de techniek te zien, die hij de af gelopen jaren gebruikte, zoals kleurpotloodtechniek ge- mengd met pastel en acryl- schilderijen. Lourens Lubbers schept onwerkelijke situaties vol vervreemdingen. Het re- sultaat zijn utopische bouw sels, die hij onder vaak inté ressant verspringend perspec- tief registreert. MultiCopy is met vijftig vestigingen niet alleen de grootste, maar ook de snelste kopieerder van Nederland. Met professionele apparatuur worden razendsnel grote en minder grote aantallen kopieën gemaakt. In zwart of in full colour. En: precies zoals u het hebben wilt. Geniet, gebonden, dubbelzijdig, verkleind of vergroot. Een reisje New York. Als u nu grote aantallen kopieën bij MultiCopy laat maken hebt u dubbel voordeel. Niet alleen zijn de prijzen dan vaak lager dan wan- neer u zelf kopieert, kost het uzelf geen tijd en is de kwaliteit vaak beter, maar ook dingt u mee naar een reisje New York, een weekenaje Londen of een van de andere 101 prijzen. Wat moet u doen? Bij elke 50 zwart wit kopieën of elke kleurkopie krijgt u een zegel. En met 50 zegels hebt u een deelnamefor- mulier in het MultiCopy Reizen MULTICOPV Prijzen Festival. Kom dus snel eens langs. Gelkingestraat 33, 9711 NB Groningen, 050-120615. NIEUWSBLAD - DONDERDAG 20 JUNI 1991 - PAGINA 7 warme en koude buffetten salades hors d'oeuvres bittergamlturen dîners Yb rf ycofeyi Komplete organisatie en professionele verzorging op elke lokatie O.a.: bij u thuis, in uw bedrijf of in één van onze zalen Korte Groningerweg 47 - Hoogezand/Foxhol - Telefax 05980-95738 Bestellingen voor afhaal-maaltijden of salades e..d.: voor het weekeinde tôt zaterdag 12.00 uur, andere dagen tôt 17.00 uur MULTICOPV Noorderstraat 107, 9611 AC Sappemeer, 05980-94242.

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 7