Drugverslaafde jongeren prefereren JIAC boven CAD Even naar Oost-Duitsland Studenten starten bedrijfje in sportsoftware Fa NC'ORFN Familie Watermulder gaat nooit meer met Poolse trein "JJflftR HET NIEUWSBLAD Jaarverslag JIAC: Vindplaats gericht werken noodzaak Crisis Herinneringen Computerprogramma over voetbal-eredivisie Lotgenoten Bestolen van je eigen schoenen Samovar Het Jongeren Informatie en Advies Centrum (JIAC) in Hoogezand-Sappemeer wil niet louter een drugshulpverleningsinstelling worden. Omdat steeds meer jonge drugsverslaafden hulp zochten bij het JIAC werden de spreekuren van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) uitgebreid. Toch gaven veel verslaafden de voorkeur aan hulp van het JIAC boven hulp van het CAD. Maar de ingezette koers wordt voortgezet. Verslaafden kunnen bij het JIAC al- leen terecht bij problemen die niet direct met hun verslaving te maken hebben. Aldus het jaar verslag van het JIAC over 1990. De meeste jongeren die een be- roep doen op hulp van het JI AC (ongeveer 30 procent) heb ben problemen in de thuissitu- atie. Ze kunnen niet opschieten met hun ouders of voogd, voelen zich afgewezen of beschouwen zich als de zon- debok. Het aantal slachtoffers van in- cest en al of niet sexuele mis- handeling bedraagt 4.41 pro cent van de totale hulpvraag. Het Jiac constateert daarin een lichte daling ten opzichte van voorgaande jaren. Slechts 17 procent van de cliënten van het JIAC is niet uit Nederland afkomstig. Toch werd al in 1989 duidelijk dat er specifieke hulpverlening voor allochtone jongeren moest komen omdat binnen de krappe personeelsbezetting nauwelijke tijd en kennis voor hen was vrij te maken. In ja- nuari van dit jaar kon dankzij de gemeente een vrouwelijke parttime kracht worden aan- getrokken voor 28 uur per week. Een vrouwelijke kracht heeft makkelijker ingang bij de meisjes uit minderheids- groeperingen. Uit de groep al- lochtonen zelf heeft niemand gesolliciteerd. Veel tijd heeft het JIAC in 1990 besteed aan crisisopvang van jongeren. De thuissituatie is geëscaleerd, de jongere moet direct onderdak vinden. Opti male hulp is noodzakelijk, maar er is een groot tekort aan opvangadressen. Tôt in' Utrecht toe werden jongeren geplaatst. Veelal gaan aan zo'n crisisplaatsing langdurige te- lefoongesprekken vooraf. Het JIAC constateert dat het aan tal jongeren dat acuut uit huis moet worden geplaatst toe- neemt. Het jaar 1990 wordt in het jaarverslag gekenmerkt als het jaar van de samenwer- king. Cliëntgericht wordt er samengewerkt met interna- ten, sociale dienst, Raad voor de Kinderbescherming en der- gelijke. Daarnaast is er sa- menwerking met hulpverle- ningsinstanties elders om te komen tôt een gezamenlijke aanpak van problemen, af- stemming op elkaars werkzij- ze. Zowel plaatselijk als pro- vinciaal is het JIAC actief be- trokken bij het ontwikkelen van netwerken voor jeugd- hulpverlening, die versnippe- ring van het hulpaanbod moe- ten voorkomen. Bovendien bestaat in Hoogezand-Sappe- meer een Centraal Meldpunt (C.M.P.), een overleggroep van hulpverleners die signalenver- zamelt om op basis daarvan gerichte hulpverlening tôt stand te brengen. Bijvoor- beeld door samen een aanpak uit te stippelen voor jongeren die, vaak als gevolg van hun situatie, overlast voor anderen veroorzaken. Om die signalen goed te kun nen oppakken, moet er vol- gens het JIAC vindplaatsge- richt worden gewerkt. Jonge ren moeten door hulpverleners benaderd worden op die plaat- sen waar ze zich ophouden. In winkelcentra, verzamelplek ken. buurthuizen en dergelij ke. Het JIAC is er ontevreden over dat deze vorm van hulp verlening in Hoogezand-Sap- pemeer nog steeds niet van de grond is gekomen. Vindplaats- gericht werken in combinatie met het CMP wordt be schouwd als een optimale combinatie waarin hulp kan worden geboden voordat de problemen uit de klauwen lo pen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Even naar de DDR, je zou het vroeger niet in je hoofd halen. Zoiets moest grondig worden voorbereid, een visum aanvragen, een verplicht staatshotel reser- veren en om door het ijzeren gordijn te komen moest je soms uren wachten. Al die ellende op nog geen 400 kilometer van de Nederlandse grens. Nu is het anders, je rijdt zomaar naar binnen. Maar daarna wacht je misschien nog langer dan vroeger. Het ijzeren gordijn is niet meer, maar het is opgevolgd door een blikken gordijn. De verkeersinformatie laat het ons vroegtijdig we- ten, 25 kilometer file bij Hannover. We verlaten de autoweg dus maar, en rijden via Hamelen en door de Harz om vervolgens achter Braunlage, waar het vroegere democratische Duitsland hegon, een uur stil te staan. Het verkeer is in de Nieuwe Bondsstaten, zoals ze eufe- mistisch heten meer dan tien keer toegenomen, en dat op wegen die vaak bestaan uit kinderkopjes waarop schijn- baar een bombardement is uit- gevoerd. Spoorwegovergan- gen zijn gratis kermisattrac- ties en tramrails zouden het bij ons goed doen als verkeers belemmerende maatregelen. We gaan dus door het ijzeren gordijn bij Braunlage. Het blijft een ervaring die met emotie is verbonden. Zeker als je meter na meter in de file langs de resten van het gordijn kruipt. ,,In welk stasi-archief kan ik mijn reisgids terugvinden die niet ingevoerd mocht wor den". Je had in die tijd de keu- ze tussen teruggaan met gids of er afstand van doen en de grens over. Wat zijn we ooit benauwd geweest levensmid- delen en autogereedschap kwijt te raken waaraan inten- sief werd gesnuffeld. Rond het ijzeren gordijn is de natuur nog gaafPractisch nie mand mocht hier ooit komen en daardoor is het een van de meest ongerepte landschappen van Europa gebleven. We her- inneren ons ook de Branden- burger Poort in het centrum van Berlijn, in het niemands- land tussen betonnen obsta- kels liepen konijnen te huppe- len. Onwezenlijk. ,,Waar zou den die nu toch zijn geble ven De wachttorens staan nu zon- der ramen en zijn met vele leu- zen beklad. Monumenten van politieke waanzin, die zelfs nu De eens zo bedreigende wacht- toren staat er verloren bij. nog een zekere spanning oproepen. Ze moeten blijven, straks heet het kunst, met vandalisme en gravity als toe- gevoegde waarde. Timboektoe We rijden door naar Wernige- rode, aan de oostelijke kant van de Harz. De tijd heeft hier minstens zestig jaar stil ge- staan. Voor de Duitsers moet het een soort Timboektoe zijn geweest. Grote delen van dit gebied waren volledig afgeslo- ten. De hoogste berg, ,,De Brocken" (1142 m.) was rus- sisch militair gebied. Vanuit Schierke is de berg nu weer te beklimmen. Met de nostalgi- sche stoomtrein worden wa- gonladingen toeristen aange- voerd. Naar de top is het dan nog dertien kilometer lopen, vele toeristen hebben deze mo derne bedevaart er voor over, want overal ruikt het hier naar germaanse sagen en ge- schiedenis. Alleen al de klank, ,,Wernigerode". Goethe en Heine hebben het in hun Harzreise beschreven. We kunnen er niet op ingaan maar in dit gebied is cultuurgeschie- denis gemaakt. denk alleen maar aan namen als Luther, Bach, Mendelssohn, Wagner, Schiller. De markt van het stadje lijkt op een podium waar een opéra van Wagner, opgevoerd gaat worden, met het gothische stadhuis (1544), dat geldt als een parel onder de vakwerk- huizen, als décor. En daarach- ter dan weer die heilige berg de Brocken". Misschien komt Brunhilde nog op, of Barba- rossa die even verder in Kyf- hausen, slaapt als Doornroos- je. Het lijkt tijd hem te wek ken, want hij zal opstaan als het eengeworden grootduitse rijk hem nodig heeft. Telefax Maar op het podium worden realistischer stukken ge- speeld. Tijdens het spel vang je flarden van gesprekken op van de andere toeschouwers ,,Over drie weken krijg ik ont slag". ,,Kopf hoch, meid". ,,Der Karl Heinz hat sich ein Telefax bestellt... Wasz isl; denn dasz?... Daarmee kun je brieven telefonisch copieren Wat een uitvinding, terwijl je bij ons nauwelijks kunt telefo neren?" Ailes wat je ervaart roept vra gen op. Ook vragen die met het onderaardse bestaan sa menhangen, want overal zijn afzettingen, worden sleuven gegraven, leidingen getrokken en buizen gelegd. Schijnbaar is ailes verrot en vergaan. Of is juist hier in deze contreien waar Bach ,,wachet auf" com poneerde, de dag der opstan ding gekomen. Wij gaan voorlopig verder. We komen kijken wat hier nog rest aan kunst uit de tijd van legendarische koningen als Ot to 11 en 111, en een Byzantijnse prinses die hier de zware ro- maanse kunst zou hebben beïnvloed, met vroomheid in gebogen lijnen. Alleen in Hi desheim in het westen, kon je Dit prachtige marktplein in Wernigerode staat al helemaal klaar voor de toeristen. S» HOOGEZAND-SAPPEMEER - Voor voetballiefhebbers die met een computer overweg kunnen, wordt het komende voetbalsei- zoen speels en spannend. Binnenkort brengt het bedrijfje ,,Idé- fix Software" een programma-diskette op de markt, waarmee de eredivisie competitie kan worden bijgehouden en waarmee ook voorspellingen gedaan kunnen worden. De eigenaren van het softwarebedrijfje, de ex-studenten Erik Mulder, Edzo Berg man en medewerker Bert van Baadwijk denken daarmee in te springen in een voetbalgat op de software-markt. Gepeperd HAREN - Een kruidige wan- deling kan van 13 tôt en met 19 juli worden gemaakt in de Hortus in Haren. Langs keu- kenkruiden die groeien in de tuinen en in de cultuurkas. Kruiden waren vroeger heel kostbaar. Een zak pepers stond gelijk aan een zak goud. Voor een bruid werd in pepers betaald. Vandaar de uitdruk- king ,,een gepeperde reke- ning". Tijdens uw wandeling komt u diverse pepersoorten tegen maar ook veel andere geurige en smaakversterkende kruiden. Edzo Bergman van ,,Idéfix Software" legt de laatste hand aan de diskette, die in het te- ken van het voetballen staat. GRONINGEN - Bij de polikli- niek in het Martini ziekenhuis, lokatie van Ketwich, in Gro- ningen houden vrijwilligers van de verenigingen van kan- kerpatiënten (lotgenoten) elke vrijdag van 10.00 tôt 14.30 uur spreekuur voor (ex-)kankerpa- tienten en hun naasten. Meer informatie: Integraal Kankercentrum NoordNeder- land tel. 050 - 253166. Als oudleerlingen van de Alet- ta Jacobs Scholengemeen- schap in Hoogezand studeer- den ze aile drie in Groningen met als gezamenlijke hobby de voetbalsport. Daaruit ont- stond het idee een bedrijfje te beginnen in sport-software. Bergman: ,,Er is heel weinig op dat gebied. Er zijn wel en- kele amateurversies, maar die zijn gebruiksonvriendelijk en daar kun er weinig mee. Wij pakken het professioneel aan.". De 24-jarige Erik Mul der werkt sinds zijn studie bij de een accountantbedrijf, Edzo Bergman (22) studeert nog marketing en Bert van Baad wijk (24) is computer-program meur. Met hun gezamenlijke kennis werd begin mei ,,Idéfix Software" opgericht en inge- schreven bij de Kamer van Koophandel. Het eerste product, de PTT Te lecom Telecompetitie 91/92 Diskette, is geschreven voor Personal Computers (PC), die gebruik maken van het systeem MS DOS. Als doel- groep ziet het drietal de voet- bal-computerfanaten. Hoewel het programma, volgens Berg man, ook een ,,opstart" kan betekenen voor mensen, die vertrouwd willen raken met de computer. De gebruiker brengt gegevens over gespeel- de wedstrijden in zoals de uit- slagen, doelpunten en dergelij- ke. Het programma rekent het doelgemiddelde uit, doet des- gewenst voorspellingen, al of niet met een ingebouwde toe- valsfactor. Op 1 juli wordt het program ma afgerond. Dan is het KNVB-wedstrijdschema be- kend. Het is de bedoeling dat de diskette vlak daarna op de markt komt. De verkoopprijs van ongeveer 30 gulden is, vol- gens Bergman stukken lager dan van vergelijkbare pro grammai. Momenteel werken de jonge ondernemers aan een de- monstratiemodel, waarmee af- nemers enthousiast gemaakt kunnen worden. De folders liggen klaar, het drukwerk en verpakking zijn al geregeld. Voor de distributie wordt on- derhandeld met landelijke grote ketens, als V&D en Voet- bal International. Daarnaast wordt ook contact gezocht met plaatselijke softwarewinkels. Edzo Bergman: ,,We willen vooral in de provincie Gronin gen een stevige positie opbou- wen". De voorzet is er: afgelo- pen dinsdag bracht hij 7500 folders naar de voetbalclub1 FC Groningen. De club stuurt de folder mee met de seizoen- kaart. Als tegenprestatie ont- vangt FC Groningen van elke verkochte diskette vijf gul den. Bergman probeert ook andere eredivisieclubs warm te laten lopen voor dit idee. Met de ervaring, die de Gro- ningers dit voetbalseizoen op- doen, willen ze het program ma perfectioneren. In de kast liggen nog ,,grootse" plannen voor uitbreiding: ,,We denken eraan een Bundesliga of Itali- aanse versie te maken.Of een FC Groningen-versie, mooi toch?" VAKANTIE AANBIEDING KINDER ATB(24inch) VOORDEEL IN KWALITEIT Slochterstraat 53 9611 CM Sappemeer Telefoon 05980-96596 er iets van zien, de rest was hier en dus practisch onbereik- baar. We willen Halberstadt bezoe- ken. De Harz verdwijnt, de bergen wijken, het land wordt plotseling vlak. De verkrot- ting en verarming valt hier voelbaar over ons heen. Hier op het platteland is voor de toeristen niets meer mooi ge maakt. Stoepen en tuinen ont- breken. Mooie gevels zijn er nauwelijks; ailes is zwart, grijs van roet en stof. Het lijkt of je ergens achteraf in Polen rijdt, soms lijkt het zelfs op si- tuaties in de derde wereld. Timboektoe is dichterbij dan ooit. Het centrum van Hal berstadt, is in de oorlog weg- gemaaid en de Dom, de Marti- nikerk en andere gebouwen vormen een oase van monu menten, te midden van mono tone nieuwbouw. Ailes in dit land is ambivalent, hetgeen ter plekke wordt bevestigd als eeri groep Polen kruisje slaand de protestantse kerk binnen- treedt. Of is dit juist de basis voor een nieuwe oecumene. Volgende week proberen we het vervolg te plaatsen van dit verhaal. De familie Watermulder is weer thuis in Hoogezand. Vermoeid, na een vakantie van drie we ken in Margarnetz in de Oekraine. Rusland, dus. Mevrouw N. Watermulder is er geboren. Ze bezochten er haar zuster. Een prachtige reis. Gezellig, mooi weer, veel vrijheid ook. Geen pro blemen meer met paperassen. De mensen veel vriendelijker, opener als vroeger. De harde Ne derlandse gulden heel veel roebels waard. Alleen de terugreis, met de trein door Polen, die zal hun nog lang heugen. Verschrikkelijk was het. Acht uur in de verkeerde rij staan voor de trein. Geen eten of drinken te krijgen. Bestolen worden van je eigen schoenen. Ze zijn er nog niet van bekomen. De Watermulders zijn ervaren Rusland-reizigers. In 1956 be- zocht mevrouw Watermulder voor het eerst weer haar moe- der in Margarnetz, in de Oe kraine, waar de familie na een gedwongen verblijf in de Oer- al Was terugekeerd. Met haar vier kinderen logeerde ze er een half jaar. Het reisgeld van 500 gulden leende haar man van zijn werkgever. Zelf bleef hij toen thuis. Sindsdien zijn ze er een tiental keren samen geweest. Met de trein via Mos- kou, en een keertje per vlieg- tuig. Van de naaste familie is alleen zus Lida nog in leven. Op de heenreis was er nog niets aan de hand Om de drukte in Moskou te omzeilen hadden de Water mulders dit keer een andere route gekozen. Via Brest naar Kiew. Daar werden ze gastvrij ontvangen door vrienden van hun zoon. Ailes stond er op tafel". Daarna verder naar Margarnetz. Met de familie gaat het goed. De eerste le- vensbehoeften zijn op de bon, maar er is voor iedereen ge- noeg. Veel fruit en groente wordt zelf verbouwd en inge maakt. De prijzen zijn flink gestegen, maar iedereen krijgt daarvoor 60 roebel compensa- tie. Na drie prettige weken begon de terugreis. In Brest, bij de Poolse grens hadden ze over willen stappen op de trein uit Moskou. Een misrekening, geen plaats te krijgen. Dan de Poolse trein maar, die vier keer per dag rijdt. Samen met enkele andere Nederlanders werden ze verwezen naar een lange rij Polen, bepakt en be- zakt met in Rusland gekochte spullen. ,,Veel kleding die wij naar Polen sturen wordt in Rusland op de markt ver- kocfit", zegt Watermulder ver- ontwaardigd. Uit Rusland ne- men ze dan weer veel spullen mee om in Polen te verko- pen". Wat voor spullen? ,,Ik weet het niet, de pakken zijn zo zwaar dat ze ze moeten sle- pen". Na acht uur wachten (,,Ik werd stapelgek tussen al die Polen"), zonder eten en drinken, waren ze nog niets opgeschoten. Het bleek dat ze al die tijd in de verkeerde rij hadden gestaan. Eindelijk in de trein bleek ook daar geen eten of drinken te krijgen. ,,Er was geen drup water om zelfs maar de handen te wassen", zegt mevrouw Watermulder met een vies gezicht. In Warschau moet worden overgestapt. Een pilsje kopen op het station? Vergeet het maar. Het Nederlandse geld wordt niet geaccepteerd. ,,Ik werd erom uitgescholden", zegt Watermulder verontwaar- digd. De Nederlandse mede- reizigers hebben dollars, maar door de Polen worden woeker- prijzengevraagd. Vij f dollar voor 1 blikje bier notabene". Bij een andere kiosk levert dat bedrag uiteindelijk vier fles- sen limonade op. In de trein richting Berlijn doet de Water mulder een tukje in een lege coupé. Zijn schoenen heeft hij uitgetrokken. Als hij wakker wordt zijn ze verdwenen. Met een extra paar sokken aan zijn voeten komt hij in Berlijn aan. Volgens de politie hebben ze nog geboft dat er verder niets is g^stolen. Een hostess brengt «*- v- Familie Watermulder aan wel- voorziene tafel bij zus Lida. Veel groente en fruit wordt zelf verbouwd. hen naar het Rode Kruis voor schoenen, maar daar hebben ze alleen maat 43. Twee maten te klein. Dan maar op sloffen verder: Hannover, Bremen, Leer en vandaar een taxi naar huis. Doodmoe komen ze aan. Met Rusland zal het langzaam beter gaan, denken de Water mulders. ,,Ze moeten niet zo kankeren. Gorbatsjov meer de kans geven", vindt mevrouw Watermulder. ,,Niet aile deel- repuhlieken moeten zelf- standig willen zijn. Dat natio nalisme, ik hou er niet van". De Russen kunnen heel veel. Er zijn particulière initiatie- ven te over. Ze laat een prach tige japon zien die ze heeft ge- kocht. Voor de winter. De an- tieke koperen Samowar heeft twee electrische broertjes ge- kregen. Eentje is in bedrijf. De thee smaakt heerlijk. De fami lie Watermulder kan nu lachen om de belevenissen. En plan nen maken voor volgend jaar. Dan gaan ze weer naar de Oe kraine. Maar niet meer met de Poolse trein. icT NIEUWSBLAD - DONDERDAG 11 JULI 1991 - PAGINA 3. Verschljrit elke donderdag in de ptaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Opiage: 24.000 exempiaren Kantoor ^orecftt Oost 30 Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd. Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 van 399.- NU Alleen dit weekend m

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3