Van der Linde wil meer terrasjes langs „Struunroute" Nieuwe NVM-koopakte biedt koper betere bescherming „We hadden een stoel willen kopen, maar het wordt een schilderij" Plaatselijke sportvelden niet vervuild Onderzoek bodemsanering Houtunie en Venemakade EG verbiedt uitlenen boeken en geluidsdragers HET NIEUWSBLAD Wandeltocht door kleine dorpskernen in groene omgeving Verkoper moet gebreken melden Brac verdient steun Tips voor trips Rijen in een wagent je Groeten naar de radio Tips voor trips Bedenktijd NK Téléski Tips voor trips Strijkmuseum Pianomuziek Galerie Inside heeft internationale kunstaspiraties TRIPSCOMPAGNIE - „Niet alleen toeristen, maar zeker ook de eigen bevolking kan via deze perfect uitgezette wandelroute nader kennismaken met dit Veenkoloniale gebied. 't Valt wel eens tegen wat mensen weten over hun eigen gemeente", stelde burgemeester J. van der Linde van Hoogezand- Sappemeer bij de presentatie van 'Struunroute 15'. Afgelopen vrijdag ontving hij, tesamen met wethouder N. Boddema van de gemeente Menterwolde het eerste exemplaar van het nieuwe wandelboekje uit handen van voorzitter R. Mantingh van de Vereniging Kleine Dorpen Groningen (VKDG). Wie een huis koopt via een NVM-makelaar krijgt te maken met een nieuw koopakte, waarin de koper beter tegen miskopen wordt beschermd. Een mondelinge koop tussen particulieren is niet meer geldig. De verkoper of zijn makelaar moet aan de ko per meer informatie verstrekken over het pand. Met de nieuwe acte wordt vroegtijdig ingespeeld op het Nieuw Burgerlijk Wet- boek dat per 1 januari 1992 zal worden ingevoerd. Vanaf die da- tum hebben kopers na het zetten van hun handtekening drie da- gen de tijd om de koop ongedaan te maken. Op de grens van de beide ge- meenten, bij het Dorpshuis Nooitgedacht in Tripscompag- nie probeerden de genodigden (met en zonder wandelschoe- nen) alvast tweehonderd me- ter van de 15 kilometer lange Struunroute uit. Na de brug volgen we de Nieu- weweg circa 500 meter en slaan rechtsaf het onverharde pad op, de Tripscompag- niesterzwarteweg. Deze lopen we helemaal af. De beschreven Struunroute 15: Wandelen in de gemeenten Hoogezand- Sappemeer en Menterwolde" gaat door een typisch Veenkoloniaal gedeel- te van het Groninger land- schap: langs het Hoogholtje in Sappemeer, de ,,schaive klab- be" over de oude turf route het HOOGEZAND-SAPPEMEER - Goed nieuws! De bodem van de gravel- en trainingsvelden van de sportparken in Kalk- wijk, Westerbroek, Sappe meer en de Julianastraat is niet vervuild. De afgelopen weken is ook gemeenteHooge- zand-Sappemeer benaderd door de Nederlandse Sport Fe- deratie over vervuilde sport- velden door koperslakken met giftige dioxine. Volgens G. Hilbrands van de afdeling Sportzaken zijn de trainings velden en gravels in Hooge- zand-Sappemeer pas na 1969 aangelegd. Toen werd er ander materiaal gebruikt, namelijk rode gemalen baksteen. Ingezonden Muntendammerdiep, langs de Tussenloegen, door Zuidbroek en Tripscompagnie. Ook toe- ristische plekjes zoals de kerk van Zuidbroek en de Heem- tuin in Muntendam worden aangedaan. Het 24-pagina tel- lende boekwerkje geeft naast een duidelijke routebeschrij- ving enige achtergrondinfor- matie over het ontstaan van de streek en de dorpen. De tekst is verluchtigd met histo- rische foto's en oude landkaar- ten. Van der Linde: ,,Op toeristisch gebied gaat onze provincie een steeds belangrijker roi spelen. Het beeld dat ze buiten Gro ningen van ons landschap heb ben, klopt echter niet. Het is veel groener en afwisselender, dan de meesten zich realise- ren". Hij beloofde, teruggrij- De sportvelden van onder- meer Eindhoven waren de af gelopen dagen in het nieuws. Op een twintigtal plaatsen in Nederland zijn tussen 1964 en 1968 sportvelden aangelegd met bruin-rode koperslakken waarin een grote hoeveelheid giftige dioxine is aangetrof- fen. Naar aanleiding van de infor matie van de NSF heeft Ge- meentewerken een onderzoek ingesteld. Hieruit kwam dit positieve nieuws: er is veel bo- demverontreiniging in deze gemeente, maar gelukkig niet onder de sportvelden. De NSF is inmiddels op de hoogte gesteld. pend op zijn ervaring met de Nijmeegse Vierdaagse, de rou te zelf ook te gaan lopen. Tij- dens zo'n lange wandeling moet af en toe de gelegenheid zijn even te rusten, stelde de burgemeester. Er zijn in de wijde omtrek weinig terrasjes te vinden. ,,Voor de wande- laars en de inwoners, kan het aantal voorzieningen op hore- ca-gebied in de regio nog wel uitgebreid worden". De route ligt midden in het Herinrichtingsgebied Oost- Groningen. De VKDG hield al rekening met binnenkort uit te voeren wijzigingen in het landschap, zodat het boekje ook de volgende jaren nog te gebruiken is. Het boekje is te koop bij aile VW's voor f 3,95. (Foto Dennis F. Beek) NIEUWOLDA - Kinderwa- gens uit vroeger tijden, beel- dig zijn ze. Ze staan te kijk in het kinderwagenmuseum aan de Hoofdweg 25, in Nieuwol- da. Dagelijks geopend van 13.00 tôt 18.00 uur. Een groot verschil tussen de oude en de nieuwe koopakte van de NVM- makelaars is dat een mondelinge koop tussen particulieren niet meer geldig is. Wordt een bod geaccepteerd dan is daarmee de koop nog niet gesloten. Pas als de hand- tekeningen gezet zijn is de zaak rond. De verkoper wordt ook ver- plicht meer over eventuele ge breken van het pand te vertel- len aan de belangstellende ko per. Schakelt hij voor de verkoop een makelaar in dan gaat die verplichting over op de makelaar. Ailes wat die makelaar redelijkerwijs kan weten moet hij doorgeven", zegt makelaar J. Duit van het gelijknamige makelaarskan- toor in Hoogezand. nadelig dus voor verkoper en makelaar. Tôt hoever strekt die informatieplicht? Duit geeft voorbeelden: Een koper vertelt allergisch te zijn voor pianomuziek of hondengeblaf. De verkoper of diens make laar is dan verplicht te melden dat de buurman elke avond pi- anospeelt of dat de hond van de buren uren achter elkaar blaft. Een koper vertelt dat hij van- wege zijn gezondheid een min- der vochtige woning zoekt. In zo'n geval moet zeker melding gemaakt worden van water onder de vloer of andere vochtproblemen. Duit verwacht weinig juridi- sche problemen. Over randge- vallen zal door jurisprudence duidelijkheid gaan ontstaan. SAPPEMEER - In de studio is de temperatuur normaal al hoog, dus ook tijdens de hitte (of kou) van de komende zo- mermaanden gaat het radio- maken bij Radio Compagnie gewoon door. Bij het program ma ,,De Zomeravondshow" houden ze graag contact met vakantievierders. Zij organi- seren daarom de ,,Vakantie- kaartjes-show". Stuur vanaf je vakantie- bestemming een gek, origi- neel, lief of zomers kaartje naar De Zomeravondshow. Onder de binnenkomende kaarten wordt een zomers prijsje verloot. De Zomera vondshow is te beluisteren op vrijdagavondvan 18.00 tôt 21.00 uur op Kabel 94.4 en via de ether op 105.2 FM. Stuur je kaartje naar Radio Compag nie, t.a.v. de Zomeravonds how, Postbus 30, 9600 AA Hoo gezand. Fraeylematocht SLOCHTEREN - Een fiets- tocht met een bezoek aan de Fraeylemaborg en eindigen met een diner in restaurant ,,De Boerderij". Zo ziet een Fraeylema-tocht eruit. Tijdens de zomermaanden kunt u bij het VW aan de Slochterhaven of bij de borg zelf een derge- lijk arrangement voor de woensdag boeken. De kosten zijn f 35,- voor volwassenen, f 25,- voor kinderen tôt 12 jaar. wel eens niet toegestaan kan zijn op die bepaalde plek. Ook als een koper een grote werk- plaats wil bouwen in de tuin dan moet de verkoper melden dat daarvoor misschien geen vergunning wordt gegeven. Is de NVM over het algemeen ingenomen met de plannen van de regering, één kwestie zint hen helemaal niet: de drie dagen bedenktijd die de koper krijgt nadat hij het koopcon- tract al heeft getekend. ,,Dat kan leiden tôt grote onzeker- heid voor de verkoper. Beter zou het zijn als de regering een verplichte driedaagse optie zou instellen vôôr de koop wordt gesloten", aldus Duit. De NVM-makelaars in Hooge- zand-Sappemeer hebben alle maal de spéciale bijscholing gehad als voorbereiding op de nieuwe koopakte. Duit be- veelt daarom (hoe kan het ook anders) aile kopers en verko- pers aan altijd een makelaar in te schakelen. ,,Het mes snijdt dan aan twee kanten". Bangladesh, een land met veel grote, traag stromende rivieren, die vaak overstromen. Meer horen wij vaak niet over dit land. (foto: Novib) Provincie voor versnelde uitvoering FOXHOL/KIELWINDEWEER - Gedeputeerde Staten van Gro ningen is van plan een aantal „dringende"onderzoeken ten be- hoeve van bodemsaneringen versneld te laten uitvoeren. Het be- treft het terrein van de voormalige Houtunie aan de Korte Gro- ningerweg en een wijk tussen Pieter Venemadekade 33 en de Kielsterachterweg. In het verleden is in de wijki aan de Venemakade illegaal gestort. Bij de eerste onderzoe- ken werden restanten van bestrijdingsmiddelen gevon- den, met daarin ondermeer de zware metalen kwik en ar- ceen. Het puin, wat hier bo- venop gestort was, verhinder- de tôt nu toe een bodemsane- ringsonderzoek naar de kwa- liteit van de grond en het grondwater. De provincie stelt nu f 175.000,- beschikbaar voor dit aanvullende onder zoek. Afhankelijk van de re- sultaten, die volgend voorjaar verwacht worden, wordt in zo- mer '92 de gekozen sane- ringsmethode uitgevoerd. Een paar weken geleden werd het saneringsonderzoek afge- rond van de grond, waarop bouwmaterialenhandel Meyer gaat uitbreiden. Op dit be- drijfsterrein in Foxhol zijn door de vorige eigenaar, de Houtunie, grote hoeveelheden houtveredelingsmiddelen ge- morst. In het onderzochte ge- deelte van het terrein werden arceen en andere zware meta len gevonden. De provincie stelt f 50.000,- beschikbaar voor nader onderzoek op de rest van het voormalige Hou- tunie-terrein. De eventuele no- dige bodemsanering zal in 1992 plaatsvinden. HARKSTEDE - In het week- einde van 27 en 28 juli worden de Nederlandse Kampioen- schappen Téléski gehouden op het Grunostrand te Harkstede. De Nederlandse waterski bond organiseert deze specta culaire wedstrijd, waarin on dermeer de onderdelen sprin- gen, figuren en slalom aan bod komen. Een teleskiër, zoals deze vorig jaar in Harkstede te zien was. foto Hans Zuidema Bibliotheekdirecteur Heemskerk: ,,Juridisch geharrewar" SAPPEMEER - ,,Er is al een eeuwenlange discussie gaande tus sen bibliotheek en boekhandel over de vraag over het lenen van boeken de verkoop schaadt" Directeur Heemskerk van de Cen trale bibliotheek Boekhoven spreekt zelfs van een haat-liefde verhouding. Sinds de bibliotheken ook geluidsdragers (zoals LP's en CD's) uitlenen kan dezelfde discussie met de platenhan- del gevoerd worden. De discussie is weer actueel geworden door het voorstel van de Europese Commissie om de verhuur en uitleen van boeken en geluidsdragers te verbieden. Met de uitzonde- ring dat lidstaten hiervan af mogen wijken bij het betalen van vergoedingsrecht. Dus ai le bibliotheken hoeven niet meteen dicht. De makers van boeken en CD's moeten dan wel een vergoeding krijgen. Schrijvers en muzikanten krij gen meestal per verkochte boek of CD betaald en door het geleen lopen zij inkomen mis. Voor de boeken bestaat al een leenvergoedingsrecht. Au teurs en fotografen van gepu- bliceerde boeken krijgen jaar- lijks een kleine financiële te- gemoetkoming van de biblio theken. Voor geluidsdragers komt er nog een, probleem bij het co- pieëren. De Nederlandse bibli-J otheekorganisaties stellen, dat ook van gekochte CD's geco- pieerd wordt. Binnenkort komt er als vergoeding hier- voor een heffing op lege cas- settebandjes. Te verwachten valt dat een leeg bandje twee kwartjes per uur speelduur duurder gaat worden. Afgelopen week presenteer- den zowel de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) als het Nederlands Econo misch Instituut (NEI) een on- derzoeksrapport over de in- vloed van het lenen van boe ken en CD's op de verkoop ervan. De resultaten waren te- genovergesteld en leken in de lijn van de opdrachtgever te liggen: het SEO in opdracht van de Auteursrechtbelangen spreekt over lagere verkoop, het NEI in opdracht van de de bibliotheken toont aan dat daar geen bewijs voor is. De rapporten worden aan aile mi- nisters aangeboden. Momen- teel is ook op nationaal gebied een nieuwe wetgeving over dit onderwerp in voorbereiding. NOORDBROEK - Nog nooit in het Strijkmuseum geweest? Het is zo vlakbij. U vindt het aan de Noorderstraat4 in Noordbroek. Het muséum gaat open als u van tevoren even belt: 05985 - 2075 Blijken er aan het pand emsti- ge gebreken achteraf, dan is de verkoper, of de makelaar die het wist aansprakelijk. Het verstrekken van informatie over gebreken kan de ver- koopbaarheid van een pand en de prijs negatief beinvloeden, De koper krijgt ook een mede- delingsplicht. Hij moet vertel- len waarvoor hij het pand wil gebruiken. Als de verkoper weet dat het pand daarvoor ongeschikt is moet hij dat de koper vertellen. Als voorbeeld noemt Duit het bekende ,,woonhuis met kantoor" dat HOOGEZAND-SAPPEMEER - Wie van kunst houdt, ziet door de glazen wanden van de inte- rieurwinkel aan de Kerkstraat niet alleen de exclusieve meubels maar vooral de moderne, kleurrijke schilderijen. Eind 1989 begon de eigenaar van Nijburg Intérieur met tandarts H. Doornbusch een expositieruimte voor moderne kunst in Hoogezand, omdat ,,er in Hoogezand maar verdraaid weinig kunst bereikbaar is". De galerie Inside" werd ondergebracht in de in- terieurzaak. Momenteel is er een Zomerexpositie te zien met nieuw werk van kunstenaars, die er de afgelopen anderhalf jaar exposeerden. De galerie kreeg bij aanvang meteen bekendheid door een Cobra- expositie: werken van Karel Appel, Corneille en Wol- vecamp. Daamaast werd het afgelopen jaar werk getoond van leden van de Groninger Ploeg en de kunstkring ,,De Brug"uit Amsterdam. ,,Een groot deel van het werk, dat we van deze kunstenaars aan- kochten, zijn we al weer kwijt. Verkocht aan kunstminnaars uit de hele regio. Met deze zo merexpositie houden we de contacten met de kunstenaars in stand. Naar hun werk wordt trouwens ook gevraagd door het publiek", aldus P. Nijburg. De twee initiatiefnemers, te- vens vrienden, hebben geen kunstachtergrond, maar wel veel interesse in de beeldende kunst. Zij begonnen de galerie in de bestaande zaak van Nij burg om de exploitatiekosten te drukken. ,,Eigenlijk vinden we, dat we in de ideale om- standigheden werken" vertelt Nijburg. ,,Met het geld dat we in een aparté galerieruimte hadden moeten steken, heb ben we nu kunstwerken kun nen aankopen". Ook wie niet voor de meubels komt maar alleen voor de aquarellen of litho's, kan zo binnenlopen. Nijburg: ,,Ik ge- loof dat er op deze manier een lage drempel is. Aile soorten mensen lopen hier binnen. Laatst zei een klant: ,,We had den een stoel willen kopen, maar het wordt dat schilde rij". De uitnodigingen voor de ex- posities zijn mooi verzorgd. Een reeks kaarten met kleu- renfoto's en een trendy typo- grafie. Volgens Nijburg past de publiciteit bij de doelstel- ling van de galerie: Het bren- gen van exclusieve gevestigde kunst naar Hoogezand. Het kunstminnende tweetal koopt werk, dat zij zelf ,,mooi, leuk en aansprekend" vinden. Te- vreden blikken zij terug op goed bezochte exposities, al zijn zij niet voldaan over de zakelijke resultaten. ,,Maar we willen ons niet laten leiden door de commercie". Het is nog maar de vraag of de in september te houden expo sitie met werk van een aantal gevestigde Litouwse kunste naars in Hoogezand aanslaat. Doornbusch legde de contac ten met de Litouwers en orga niseert momenteel het proble- matisch transport. Het lonken naar buitenlandse kunst is niet éénmalig bedoeld. Met een galerie in Brussel staat een uitwisseling op stapel en aan Lyon is een Cobra-werk uitgeleend. i icT NIEUWSBLAD - DONDERDAG 18 JULI 1991 - PAGINA 3 Kijkend naar de televisiebeelden over Bangladesh moet je wel het ge- voelkrijgen, dat hulp aan dit land geen oplossingen kan bieden. De vloedgolf op Koninginnedag heeft grote delen van het land onder water gezet. In enige uren tijd verloren een kwart miljoen mensen hun leven en meer dan 10 miljoen mensen hun fa- milie, huis en vee. En deze ramp werd in de weken daarop gevolgd door an- dere rampen, nog meer cyclonen, nog meer overstromingen, ziekten en hon- gersnood. Juist op zo'n moment krijg je diep respect voor een organisatie als het BRAC, een Novib partner, die al ja- ren de allerarmsten op het platteland van Bangladesh helpt zich teweer te stellen. ,,Met ons is ailes goed", stond er in één van de eerste telexberichten uit Bangladesh. ,,Alle mensen van Brac en onze dorpen zijn ingeschakeld voor de distribuée van zandzakken, voed- sel en medicijnen, volgens het op- gestelde rampenplan". Want ook dat doet het Brac. De mensen leren vooruit te denken, het einige dat er is zo goed mogelijk te gebruiken, samen te werken, het mi lieu te sparen of te herstellen en je. voor te bereiden op de onvermijdelij- ke natuurrampen. Allemaal logische zaken, maar in een relatief klein land met meer dan 110 miljoen inwoners ongelofelijk moei- lijk. En in het verleden is gebleken, dat de mensen van het Brac veel effec- tiever werken dan de overheid- sinstanties. - Genodigden probeerden de Struunroute alvast uit in Trips Hoe kan dit ailes toch steeds opnieuw gebeuren, de natuurrampen. Net als Nederland liggen grote delen van Bangladesh laag. Net als de Nederlan- ders voeren de Bengali al eeuwen strijd met het water. Wij met dijken, zij met terpen. In hun onvoorstelbare armoede hebben Bengali in het verle den natuurlijke houtwallen langs de kust gekapt om in hun behoefte aan brandstof en land te voorzien. Gekoppeld aan de houtkap in de Hi malaya en de stijgende zeespiegel als gevolg van het broeikaseffect heeft dit de kwetsbaarheid van Bangladesh in de afgelopen jaren alleen maar ver- groot. (Het regenwater kan slecht weg, het zeewater kan bijna ongehin- derd naar binnen stromen). Kunnen deze rampen worden voorko- men? Waarschijnlijk niet. Wel kunnen de rampzalige gevolgen worden ver- minderd. Want dat er zoveel slachtof- fers vallen is mede het gevolg van het armoedeprobleem. En armoede is te bestrijden! Moet bestreden worden! Met de hulp van de Novib. Feit is, dat in de dorpen, die door het Brac zijn geholpen minder slachtoffers vallen. Daarom is het werk van de Novib zo belangrijk. Daarom zijn wij van de Novib HS de 40 van Sappemeer dankbaar dat zij prijzen beschikbaar heeft gesteld voor ons Rad van avontuur op de Bra derie (uitgerekend de dag van de ramp). Met de opbrengsten kunnen wij door met ons werk. Daarom is het zo belangrijk dat de Novib op uw steun kan blijven reke- nen. Giro 797 of 100200 t.n.v. No- vib/Gast aan tafel. J.T.B. Bos, telefoon 05980 - 90503 Een blik op de zomerexpositie bij Galerie Inside, temidden van de modememeu- belen van Nijburg. Zomerexpositie" werken van Karel Appel, Cor neille, Wolvecamp, K.J. van Beekum, Anna Brons, Rolie Rumscheidt, Warner Hemstede, Margreet Koopmans, Jan ten Hoope en Wil van Leeuwen. Tôt en met 17 augustus in galerie Inside, Kerk straat 10 Hoogezand. Geo îend tijdens winkelvren. Verschljnt elke donderdag in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterbulzen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exemplaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd. Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3