„lk heb m'n grote mond op de markt gekregen" Allochtonen-sollicitatieclub H m Even naar Oost Duitsland II Exotisch festival in Hortus M f Aangepaste vakanties Tips voor trips Fietstoertocht Tips voor trips VW Agenda De benen uit het lijf in Ulrum Inktvis 50 jaar Tips voor trips fl il w H?* Na ti ve-Am eri cans China Staphorst Marktkoopvrouw Janna ten Wolde stond 30 jaar met kraam in Sappemeer SAPPEMEER - Deze maand wordt ze 65 jaar en de helft ervan stond ze op de markt. Toen Janna ten Wolde 30 jaar geleden in Sappemeer met de verkoop van gipsen vasen begon, was ze de enige vrouw met een eigen kraam. De marktdrang blijkt via de vrouwelijke lijn in het gezin te worden doorgegeven, want ook dochter Anneke staat inmiddels al met een bijouteriekraam op de markt: ,,Als je voor de markt geboren bent, ga je door tôt aan je dood". „Ik heb m'n grote mond op de markt gekregen. Dat hebben ze me daar geleerd. Nu hou ik het wel netjes, maar ze moeten weten wie er de baas is", ver- telt me vrouw Janna ten Wol de. Als dochter van een Sappe- meerster borstelgroothande- laar heeft ze het handelen van thuis meegekregen. Ze trouw- de een man, die tôt hun trou- wen ook op de markt stond. Pas jaren later kwam de pas- sie voor de markt bij beiden weer boven en haalden zij hun marktpapieren. „M'n man zei: Ga jij maar naar Hoogezand, ik blijf wel in Groningen op de markt. Als je met mij mee- gaat, schuil je je maar achter mij weg. Ga maar alleen". Zij begonnen in gipsen vasen, la ter werd het bijouterie. De eerste zeven jaren -toen ze alleen in de kraam stond- kwam ze na een lange dag op de markt vaak erg moe thuis. Ze kan er urenlang over ver- tellen. ,,Het is een hard beroep hoor. Bij herfst en winter zie je 't huis niet bij licht. En dan zijn er ook nog de jaarmark- ten, dan rinkelt de wekker al om 5 uur. En de volgende dag weer hè? Het huishouden moet ook doordraaien en je kinde- ren moet je op het recht spoor houden, ook al ben je zoveel weg. Maar het hele leven is doorzetten". En Janna zette door, ook al wilde ze na de dood van haar man ,,de hele handel liever in het Winschoterdiep gooien". Maar zover kwam het niet. Dochter Anneke, bij wie ook al op jeugdige leeftijd de marktdrang geconstateerd werd, schoot te hulp. Zij ver- gezelde haar moeder en maak- te ook haar partner enthousi- ast voor de handel. Janna ten Wolde heeft en hele. generatie groot zien worden in haar markttijd. Moeders met kinderen, die nu weer met hun kinderen langskomen. Op de zaterdagmarkt in Sappemeer is zij een vertrouwd gezicht, dat eigenlijk niet meer weg te denken valt. Ook al doet zij haar kraam nu over aan haar dochter, het is nog geen defini- tief afscheid. ,,Voor iedereen houdt het natuurlijk een keer op. Ik ben nu 65 en nog goed. Maar ik ga Anneke gewoon helpen, want ik blijf nog niet van de markt weg". GRONINGEN/DELFTZIJL - De Sollicitatieclub Gronin-I gen/Delftzijl van de Arbeidsvoorziening is als eerste in de pro- vincie gestart met een sollicatietraining voor allochtonen. Ook Hoogezandsters, die langer dan een half jaar werkloos zijn, kun- nen naar deze training worden doorverwezen. DEN HAAG - De afgelopen tien jaar zijn er veel intéres sante vakantiemogelijkheden voor gehandicapten ontstaan. Door de inzet van vele vrijwil- ligers kunnen gehandicapten via de Stichting Werken op va- kantie. Lichamelijk gehandicapte mensen kunnen kiezen uit drie vakantiemogelijkheden. Op de eerste plaats individuele -vakanties. Het vakantiebe- middelingsburo van de Stich ting Werken bemiddelt tussen Allochtonen zijn in het land van herkomst vaak een andere sollicitatiemethode en -ge- sprekvoering gewend dan wij in Nederland kennen", aldus Bob Solisa. Hij is één van de begeleiders van de training voor werkzoekenden. De sollicitatieclub van de ar- beidsbureaus, waaraan ook Hoogezand deelneemt, werkt nu ruim een jaar en boekt goe- de resultaten: volgens het ar- beidsbureau vindt 78% van de deelnemers binnen 11 weken werk, terwijl bijna de helft langer dan drie jaar werkloss is geweest. De werkloosheid onder allochtonen is hoog. Spéciale aandacht, zoals de sollicitatietraining, lijkt een goed middel hun positie te verbeteren. HAREN- Hindoestaanse klassieke muziek, de gevechtsport Tae- kwondo, waaiers en Wajangvoorstellingen. In de Hortus in Ha- ren kunt u zich komend weekeinde in tropische sferen begeven tijdens het Exotisch Festival. ZUIDLAREN - Fietstoerclub Dobberieders uit Zuidlaren stapt van 23 tôt en met 26 juli weer op de fiets voor de jaar- lijkse fietsvierdaagse. Deelnemers kunnen kiezen uit ritten van 40, 60 en 80 kilome- ter. Speciaal voor de deelne mers wordt er maandagavond 22 juli in café-restaurant Sprookjeshof een dia-presen- tatie gehouden. Er wordt als- vast een voorafje genomen van de bezienswaardigheden, die langs de route te zien zijn. U kunt zich tijdens de avond, die om 20.00 uur begint, ook opgeven voor de fietsvierdaag se. gehandicapte vakantieganger en vrijwlliger. De gehandicap te bepaalt het reisdoel in binnen- of buitenland, en de duur van de vakantie. Daarnaast worden er groeps- vakanties georganiseerd voor oudere lichamelijk gehandi capte mensen in Ermelo en Luyksgestel. Bovendien verhuurt de Stich ting bungalows aan (echt)pa- ren en gezinnen, waarvan één van de leden gehandicapt is. Gehandicapte mensen en na tuurlijk vrijwilligers uit het hele land kunnen zich opgeven bij: Stichting Werken, Lange Voorhout 48, 2514 EG Den Haag,tel. 070-3649920. Slachters en slagers BIDDINGHUIZEN - Afgelo pen maandag opende Ir. Gerrit Braks het Nationaal Slagerij- en Vleesmuseum in het Vleespaviljoen van de Flevo- hof in Biddinghuizen. Niets voor vegetariërs misschien, maar voor geïnteresseerden in de ambachten slachter, slager en worstenmaker is er genoeg te zien. In het muséum is een winkel en werkplaats uit het begin van deze eeuw nagebouwd. Er zijn antieke voorwerpen en machines uit de slagerijwereld overgebracht, waaronder een met staven ijs werkende koel- kast. Het festival is een kleurrijk spectakel, bedoeld voor jong en oud. De bijzondere geuren van de exotische keuken lok- ken u direct naar de kraamp- jes.Antilliaanse, Vietnamese, Surinaamse en Tunesische lek- kernijen worden afgewisseld met sieraden, stoffen, kleding en verse groenten. Zaterdag- middag worden er tal van de- monstraties gegeven, op dans-, vechtsport en muziekgebied. Beide dagen door zijn er Wa jangvoorstellingen. Wajang is een Javaanse theatervorm, waarbij vaak gebruik wordt gemaakt van een dalang, een verhalenverteller. Het schim- menspel met de uit leer gesne- den platte poppen (Wajang Kulit), houten speelpoppen (Golek) of het spel met de mas- kers (Topek) beelden oude le- genden en sprookjes uit. Het publiek kan ook meedoen, door mee te spelen met de ga- melanmuziek. Tijdens het exotische festival is er een expositie samen- Evenementen 20 juli: dansavond paviljoen "De Rietzoom", jaren '60 mu ziek met orkest Flame. Aan- vang 22.00 uur. 21 juli en verder iedere zondag en woensdag: Rondvaart par- tyboot "Wolfhorn". Vertrek vanaf "De Bloemert" om 14.00 uur. Reservering gewenst, tel. 05905 - 5950/3548. 21 juli: Klaverjassen in "De Leine". Aanvang 10.00 uur. 23 juli: Zomeravondbridge in "De Reensche Compagnie". Aanvang 19.30 uur. Gaarne om 19.15 uur aanwezig. Exposities Halte Kropswolde 6 t/m 28 ju li: Yolanda Bootsma, Som Tjeng Tang eh Hanny v.d. Vlugt, schilderijen, tekenin gen en installaties, geïnspi- gesteld van allerlei soorten waaiers. Door de informatie eromheen meer dan alleen een lust voor het oog. De Hortus aan de Kerklaan 34 is geopend van 10.00 tôt 16.45 uur. Entreeprijs voor volwas- senen negen gulden, voor kin deren van 4 tôt en met 11 jaar vier gulden. Tôt en met 13 au- gustus is de Hortus ook op de dinsdagavond geopend van 19.30 tôt 22.30 uur. Iedere week staat er een thema cen- traal. ULRUM/LAUWERSOOG Sportievelingen kunnen op 27 juli terecht bij de ,,Prestatie- loop Ulrum 1991", een halve marathon die start van de pier in Lauwersoog en eindigt in Ulrum. Voor aanmelding en informa tie (vôôr 20 juli) gebeld wor den met L. Cullens 05956 - 1251. >v 0 M* .m %ki reerd op de kleur blauw. Gemeentehuis 5 juli t/m 30 aug.: schilderijen van Ruloff Manuputty. Galerie Inside 9 juli t/m 17 aug.: Zomerexpositie, een im- pressie van werken van kunstenaars die er tôt nu toe hebben geëxposeerd (betreft werken van Karel Appel, Cor neille, Rumscheidt e.a.). Jos Boerjan, Kleine- meersterstraat 32, Sappemeer. Tôt 24 juli tekeningen en schil derijen. Open van 18.00 - 21.00 uur. Kinderboerderij Gorecht: geo pend van ma. t/m vr. van 09.00 - 12.00 uur en van 13.30 - 17.00 uur. Za. en zo. van 13.30 - 17.00 uur. Voor verdere informatie kunt u terecht bij de VW Hooge- zand-Sappemeer, Hoofdstraat 12, Hoogezand. Tel. 05980 91441. Geopend van ma. t/m vr. van 09.00 - 16.30 uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER Op 31 augustus viert de Zwem en Poloclub de Inktvis haar 50 jarig jubileum met een groots opgezet sportfeest. In het Bob Bruinsbad worden de hele dag zwemwedstrijden gehouden voor selectie en re- creatieven, met deelnemers uit de hele provincie Groningen en uit de Duitse zustergemeen- te Geesthacht. In het buitenbad, de Kalk- wijk, wordt een groot polo- tournooi gehouden met deel nemers van 7 tôt ongeveer 50 jaar. Voor het eerst doen ook de aspiranten van 7 tôt 14 jaar daar aan mee. De kleine ,,zwemlessertjes" worden niet vergeten. Voor hen worden de hele dag spelle- tjes georganiseerd. Na afloop van al deze sportie- ve aktiviteiten wordt er 'sa- vonds éen groot slotfeest ge houden in het Kielzog. Met muziek, toneel, dans, en diver se actsdoor de eigen leden. Ai le leden en oud-leden zijn daarbij van harte welkom. Hoe u aan de (gratis) entree- kaarten kunt komen staat bin- nenkort te lezen in een adver- tentie in deze krant. Kunstnijverheidsmarkt GIETEN - Aanstaande zater- dag wordt er in Gieten een Kunstnijverheidsmarkt ge houden. Van 16.00 tôt 21.00 uur kunt u dwalen langs de kraampjes van de 40 deelne- mende hobbyisten. Straatmuzikanten en -teke- naars zorgen met de Kop van Jut voor vermaak. In de NH kerk geeft het gemengd zang- koor ,,Het Heidebloempje om 19.30 uur een gratis voor- stelling. Toekomstige ondernemertjes (m/v) kunnen met hun spulle tjes gaan handelen opde kin- dermarkt. GRONINGEN - In het provin- ciehuis in Groningen expo- seert tôt 31 juli Evert Winkel met grafiek. Door middel van zijn grafiek probeert Evert Winkel iets te doen aan de gra ve schending van de mensen- rechten van de Native Ameri cans",die nog steeds als zo veelste rangs burgers worden beschouwt. De grafiek van Evert Winke is te bezichtigen op maandag tôt en met vrijdag van 9.00 toi; 12.00 en van 14.00 tôt 16.00 uur. (Foto Dennis F. Beek) Zijn ogen waren bijna dichtgevallen, toen het gebrom be gon. De warrnte stond nog volop in de slaapkamer. Hij lag nog maar net in bed. De ramen stonden wagenwijd open. Een vlieg. Hij dacht: „Als ik stil blijf liggen verdwijnt het beest misschien. Het brommen hield aan. Slapen bleek onmogelijk. Zuchtend stond hij op en haalde vanuit de keuken een kolossale spuitbus. Schudden voor gebruik, stond er op. Hij glimlachte. Geen drijfgas in de bus, dus milieuvriendelijk. Voor hij wilde spuiten om de vlieg het zwijgen op te leg- gen, besefte hij dat de ramen beter gesloten konden wor den. Anders verdween het gif voordat de plaaggeest vol- doende gedrogeerd was. Met gesloten ramen werd het binnen nog warmer. Dat moest hij er maar voor over hebben. Die vlieg ging er aan. Gewapend met spuitbus ging hij een woest gevecht aan. Het kleine insekt bleek aile hoekjes van de kamer te ken nen. Uitgeput zakte de man neer op zijn bed. De kamer hing vol gifdampen. De spuitbus was leeg. Hij sloot de ogen en merkte niets meer van de brommende vlieg. Nooit meer. Met een vliegenmepper gaat de vlieg eraan, maar u niet. Zelfs een opgerolde krant kan genadeloos doel treffen. Zonder gifwolken slaapt u gezonder en de krant wordt meteen hergebruikt. - - Het gerestaureerde marktplein oude bomen werden gekapt. derlijke leuzen op muren en spandoeken ,,Op onze kol- choos is Frau Hildegard kam- pioen aardappelrooister") zijn verdwenen. Allerlei straten en pleinen zijn omgedoopt, hetgeen proble- men oplevert als je in een fol- der leest: ,,De VW vindt U op het plein van de Socialistische Vriendschap". Voor een plein van die naam zul je nu min- stens naar China moeten rij- den. We voelen ons als cabaretier Fons Janssen in Israël: ,,Is this the originally Holy Land or is there another one?" In het doodgewone stadje Ber- neburg vinden we een over- nachtingsplaats. Eenoud staatshotel, zonder enig com- fort. Slapen is in dit land al- tijd duur geweest, maar een warme maaltijd is er nog steeds goedkoop. Gegroeide achterdocht: Waarom is dat snoer uit de muur getrokken? Werd onze hotelkamer vroeger inderdaad afgeluisterd? Dat we s'avonds ûberhaupt nog kunnen eten is een mee- valler. Vroeger viel het leven stil na het vervullen van het plan van de arbeid. Dat blijkt ,nog steeds zo. De voormalige DDR is s'avonds als Staphorst op zondag. Ailes is gesloten, cafe's vind je er nauwelijks. Overdag is op elke splitsing van de weg wel een Imbiss met etenswaren te vinden. van Berneburg. Aile prachtige Oost Duitsland bezoeken is vooral kijken, ruiken en je verbazen. Hoe het allemaal toch zover heeft kunnen komen. Zoals blijkt uit deze tweede aflevering van een persoonlijk reisverslag. Direct na Halberstadt is er weer een file en dus willen we weg van de grote weg. Daar is ook aanleiding toe, want inks, 14 kilometer verderop, .îgt Groningen. Daarover is in c e Noordelijke pers een aantal malen geschreven, dus daar moeten we heen. Op zoek naar stamverwantschap, die we niet vinden. De grauwe treu- righeid doet in geen enkel op- zicht denken aan onze noorde- ijke metropool. Helaas kent niemand hier het Nieuwsblad van het Noorden, maar een mevrouw die met veel vlag- vertoon Cola en Marlboro ver- koopt begrijpt nu waarom er vaker Nederlanders komen. Allergisch geworden voor fi es, houden we zoveel moge- _ijk kleine en dus slechte we- gen aan. Gemiddelde snelheid ongeveer 35 km. We kruisen prachtige rivieren, met namen als Unstrutt en Saale. Het is het land waar Luther ,,ket- i;ers" kon zijn omdat de vorst îet tolereerde, terwijl we dachten dat tolerantie in die nijd alleen in Nederland voor- kwam. In de verte staan hoge schoorstenen, staketsels van verroeste buizen doemen op, omwonden met plastic en jute- zakken. We rijden door een stalen woud van chemische in stallaties, dat net als de echte wouden aan het vergaan is. Een omgeving voor een lugu- ber visioen; een golf zoutzuur kan zo de lager gelegen huizen binnen stromen en mens en dier volledig oplossen. Maar dat is hier zonder chemie al voldoende gebeurd. Waar zijn overigens de beel den van Stalin, Lenin en Marx en zoveel anderen gebleven? Nergens zie je die kolossen van standbeelden meer. Hoe zal men over honderd jaar hen en ook hun knechten als Ul- bricht en Honnecker beoorde- len? Hoe bestaat het toch dat dezelfde mensen die in de oor- log hun leven in de waag- schaal zetten, doordrongen waren van socialistische idea- len, later steunpilaren zijn ge worden van dit totalitaire re- giem dat het land zichtbaar in een derde wereld situatie ach ter heeft gelaten. De actuele geschiedenis is duidelijk, die ontziet niets. De herinnerin- gen zijn bijna allemaal haastig weggepoetst. De eens zo kin i rv jf mm S* 1 x— P fm M§j -'âlsfe Van het door Helmut Kohi „beloofde land" is nog weinig te recht gekomen. Veel Oost Duitsers voelen zich ,,betrogen", en hebben dat hier kenbaar gemaakt op de muur van een CDU-par tijbureautie. Particulier initiatief door de grote werkloosheid uit nood geboren. Zet in je tuintje een parasol en een paar stoelen neer, en de verkoop van de eerste producten der schep- ping, cola en marlboro kan be- ginnen. Maar s'avonds wer- ten, in de binnenstad een café Deginnen, daarvoor zijn ken- nelijk andere pioniers en in- vesteringen nodig. Het gam- mele hôtel waar we overnach- ten, (u kunt beter iets comfortabelers zoeken) zou of- ficiëel al gesloten zijn maar de echte eigenaar is in Keulen op- gedoken en denkt nog na over een nieuwe bestemming van het pand. Het personeel is hem dankbaar, er is nog even werk. Wat maakt nou zo'n gewoon en vervallen stadje, tôt een on- gewoon, verschijnsel. Je moet het zien en ruiken: De geur van de kolenkachels die bij ons sinds de komst van de Ga- sunie niet maar bestaat. De scheve en smerige huizen in een vervallen hobbelige straat. Maar kijk! Het tweede pand aan de rechter kant is he- lemaal opgeknapt, daarin zit nu een videotheek. Aan de overkant een speelgoedzaak, de étalagés vernieuwd en ge- heel ingericht met Lego pro ducten. Bij de advocaat zijn nieuwe ramen en een statusrij- ke deur aangebracht. Even verderop staan enorme bakstenen fabrieken zich te vervelen langs een schitterend waterfront. Zo te zien werkt er niemand meer. Het goorwit schuimende water ruikt als vroeger in Pekela. Aan onze kant van de rivier staat aan een deftige oprijlaan nog het ,,Kulturhaus". Leeg. In onze verbeelding is het een komen en gaan van limousines die het partijkader afleveren om de voorrechten van deze heilsstaat te genieten. Op de terugweg naar het hôtel zien we dat in veel huiskamers de TV aanstaat. De mensen zit- ten er in donker naar te kij ken. Waarom? Deden wij dat vroeger ook? Veel is hier onbegrijpelijk. Om niet ailes af te kraken prijzen we een recent gerestau- reerd plein de hemel in. De reactie is treurig: ,,A1 onze mooie bomen zijn daarvoor twee jaar geleden nog ge kapt". Zouden die commu- nisten nou nooit iets goed heb ben gedaan? (Wordt vervolgd) HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 18 JULI 1991 - PAGINA 5 Marktvrouw Janna ten Wolde voor de laatste keer in haar eigen bijouterie kraam. r-r^Tr -~-w.

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 5