Duitse jongeren bivakkeerden in Doopsgezinde kerk Vakantiewerk met recht! De roofmijt en sluipwesp Polen gek op spekkies Even naar Oost Duitsland HET NIEUWSBLAD Marcus-evangelie (B)engel Ouderwets Dertig-dagen- regeling Gif versus Schoffel Camperbus van CNV-jongeren vandaag in Groningen Biologische bestrijding ingezet in kassen Koninklijke dwergen Suikerwerkenfabriek Hoepman overladen met orders uit Oostblok Tips voor trips Vroeg aan de wandel Tips voor trips Franse Markt Golden Zieltje Russisehe jazz Slijters-opleiding Evangelisatie Gevoelig Correctie es mm SAPPEMEER - De kerkzaal staat vol fietsen. Op de piano speelt Stefan (14) de „vlooienmars". In de bovenzaal liggen rugzakken, matrasjes en slaapzakken. Zestien Duitse jongeren hangen er rond. De vermoeidheid van een 60 kilometer lange fietstocht nog danig in de benen. De Chili eon carne viel er goed in. Gedurende één nacht leek de Doopsgezinde kerk in Sappemeer wel een kampeerboerderij. De 7 meisjes en 9 jongens in de leeftijd van 13 tôt 17 jaar ma- ken per fiets een trektocht door Noord Nederland. De route gaat vanaf het Duitse Haren naar Sappemeer, Win- sum, Schiermonnikoog, Fra- neker/Witmarsum, Grouw, Giethoorn, Almelo en dan weer de grens over naar Ben- theim, waar ter afsluiting een ,,grillabend" zal plaats vin- den. De jongeren komen uit heel Noord-Duitsland. Hun ouders zijn Mennonieten, ge- loofsgenoten van de Neder- landse Doopsgezinden. Van- daar de overnachting in de Doopsgezinde kerk. Of ze zelf ook Mennoniet worden beslis- sen ze op latere leeftijd. Men nonieten of Doopsgezinden kennen geen kinderdoop. Het is niet zo maar een vakan- tiefietstochtje. Er wordt ook tijd besteed aan bezinning en bijbelstudie. Elke dag worden 2 hoofdstukken gelezen van het Marcus-evangelie en besproken in een informele sfeer. Er wordt ook aandacht geschonken aan de ,,Mennoni- tische geschichte", (de geschie- denis van de Mennonieten) zo vertelt jeugdpastor Bernard Thiessen (34), die door ieder- een Bernie wordt genoemd. In die geschiedenis past het be- zoek aan Witmarsum in Fries- land waar de stichter Menno Simons vandaan kwam. Annchen en Christine,^twee zusjes van 16, komen uit Bran- denburg. Hun vader is Menno niet. ,,Onder het communisti- sche bewind kon je daar maar beter niet voor uitkomen", zegt Christine. ,,Wie naar de kerk ging werd gediscrimi- neerd". Voor de fietstocht heb- ben ze getraind door de 76 ki lometer naar Berlijn te fiet sen. Beide meisjes zitten op het gymnasium. Daar is sinds de omwenteling heel wat veran- derd. Vooral de vakken ge schiedenis en burgerschaps- kunde. Maar de leraren zijn dezelfde gebleven. De meisjes vinden Noord Nederland maar een winderig gebied. Andréas (14) komt uit Ham- burg. Hij vindt het prettig dat er in Nederland geen bergen zijn. Dat fietst een stuk mak- kelijker. De combinatie van godsdienst en vakantie is hem niet vreemd. Net zoiets als bij de Christelijke padvinderclub. Bang voor slecht weer onder- weg is Adreas niet: ,,Wenn En- gel reisen weint der Himmel Freudenstrànen". (Als engelen reizen schreit de hemel vreug- detranen). Zijn jullie zulke en gelen? ,,Je mag er ook een B voorzetten", grinnikt An dréas. Jens Martin Krûger (17) uit West Berlijn noemt zichzelf ,,Mitleiter". Dat heeft niets met medelijden te maken, hij Duitse (B)engels krijgen even- goed lekke banden. Plakken maar. Erg makkelijk gaat de- ze techniek ze niet af. Het ver- trek uit Sappemeer wordt er aanzienlijk door vertraagd. assisteert Bernie bij de leiding van de groep. Jens liet zich 2 jaar geleden al tôt Mennoniet dopen. Na de Gesammtschule gaat hij vervangende dienst- plicht doen. De Mennonieten in Duitsland weigeren wapens te dragen. Dan wil Jens een jaar naar Canada. Om wat te zien van de wereld. Over de Mennonitische gemeente in Berlijn is hij niet zo te spre- ken. Ouderwets. Niet ge- neigd iets nieuws in te voe- ren". Dat is in Groningen wel anders, vertelt Provinciaal jongerenwerkster Anneke van Kalker. Jens is jaloers. Straks worden de matrasjes en slaapzakken uitgerold. De 7 meisjes slapen in de boven zaal, de 9 jongens in de kerke- raadskamer. Wassen moet aan de gootsteen. Morgen, zater- dag, eerst zelf ontbijt maken. Dan de fietsen uit de kerk en richting Winsum. 'Wit' dat wil zeggen legaal werken en toch geen premies en belasting betalen. Dat kan in de tuinbouw. In deze sector zijn namelijk vaak tijdelijke krachten nodig om de pieken in het werk op te vangen. Daarom geldt er voor de tuin bouw een spéciale regeling, de 30-dagen-regeling. Het betekent dat de werkge- ver geen premies voor loonbe- lasting en Aow hoeft in te hou- den en af te dragen, terwijl de vakantiehulp of tijdelijke werknemer toch verzekerd is. Maximaal mag er dan 30 da- gen bij hetzelfde bedrijf ge- werkt worden. Het komt uiteraard ook voor, dat het bedrijf een ,,hele goeie" treft en detijdelijke kracht langer dan 30 dagen wil laten werken. Dan gaat de vlieger niet op en valt de werknemer onder de normale regeling. Maar in het bijzonder vakantiewerkers kunnen van deze regeling profiteren. Onkruid tiert deze dagen welig tussen struiken, bloe- men en andere gewassen. Onkruid wordt niet geac- cepteerd. Met geduld (en een schoffel) kun je onkruid verwijde- ren. De struiken, bloemen en an dere gewassen blijven staan. Onkruid kan met gif wor den bestreden. Gif discrimineert niet. Gif vernietigt uiteindelijk ook de struiken, bloemen en andere gewassen. De hele aarde raakt vergiftigd. Gif heeft geduld. Gif wordt niet geaccep- teerd. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Vakantiewerk, dan heb je toch geen rechten? Krijg ik wel het minimumloon? Hoezo, heb ik ook recht op vakantiedagen (eventueel in geld uitbe- taald) en zelfs 8% vakantiegeld? Volgens de vakbonden CNV en FNV zijn veel jongeren niet op de hoogte met de wettelijke regelingen rond vakantiewerk. Het FNV hield vorige maand een aantal klachtendagen, de CNV-jongeren- organisatie rijdt momenteel met een camperbus door het land om informatie te geven en vakantiewerkers te helpen bij problemen. Een baantje voor in de zo- mermaanden, in de school- vakantie. Volgens voorlich- ter Gérard Kolenbrander van de CNV-jongerenorga- nisatie werkt tachtig pro- cent van de vakantiewer kers zonder dat ze gere- gistreerd staan, ,,zwart" zoals dat heet. ,,Veel jonge ren denken dat ze met zwart werken meer verdienen, maar dat is lang niet altijd zo. Bij ,,wit" werken krijg je minstens het minimum loon en meestal kun je de betaalde loonbelasting aan het einde van het jaar terug- krijgen, via een bij de be lasting aan te vragen T-bil- jet." Vooral bij gevaarlijk werk (en vakantiehulpen worden regelmatig ingezet op 'linke' klusjes) is het vol gens Kolenbrander belang- rijk dat een vakantiewer- ker verzekerd is. ,,Je krijgt doorbetaald als je ziek wordt, maar vooral loop je geen risico als er iets ge- beurt". De camperbus van het CNV rijdt sinds afgelopen maan- dag door het gehele land. Per dag komen er 10 tôt 50 mensen binnenlopen. Van daag staat de wagen op de Grote Markt in Groningen. De CNV-ers delen brochures over vakantiewerk uit en jongeren, die met een vraag of probleem zitten, worden ter plekke geholpen. Kolen brander: ,,Iemand heeft bij- voorbeeld een baantje voor 6 weken en na 2 weken wordt ze ontslagen, omdat er geen werk meer is. Als reden wordt opgegeven, dat ze niet hard genoeg werkt. In dat geval proberen wij te helpen de zaak op te los- sen". De vakbond adviseert om vantevoren een contract met de werkgever op te stel- len. Al is het maar een een- voudige schriftelijke over- eenkomst, met beide hand- tekeningen, waarin de belangrijke punten zoals duur van het werk en loo- nafspraken, vastliggen. Volgens Kolenbrander staan niet aile werkgevers daarom te springen: ,,Het staat vast dan hè, daar zijn ze niet altijd blij mee. Maar beide partijen kunnen er iets aan hebben, het is niet alleen ter bescherming van de werkende". De Jonge- renorganisatie heeft in de voorlichtingsfolder een standaard-contract opgeno- men, waarmee je als vakan- tiewerker mee naar je baas kunt gaan. Tijdens de vakantiemaan- den heeft CNV een speciaal telefoonnummer open- gesteld voor vragen van va kantiewerkers. Van maan- dag tôt en met donderdag tussen 9.00 en 17.00 uur kun je bellen met 030-939333. SAPPEMEER - De sluipwesp is in de tomatenkassen al jaren- lang een strijdmiddel tegen de ziekte Witte vlieg. Momenteel wordt geëxperimenteerd met de roofmijt. Het insekt, dat in de komkommerteelt met succès als biologisch bestrijdingsmiddel gebruikt wordt, wordt dit jaar voor het eerst bij kastomaten uitgeprobeerd. Tegen de ziekte spint, een klein spinnetje, dat het blad en daarna de vrucht aantast. ,,Er is veel gaande in de kas- groententeelt" vertelt mede- werker Henk Blaak van toma- tenkwekerij Bax. ,,De hele substraatteelt staat de laatste jaren in een negatief daglicht. Er wordt hard aan gewerkt geen overtollige stoffen meer in de grond, en daarmee in het grondwater, achter te laten". Over twee jaar verwacht hij dat het zover is. Dan wordt via een re-circulatiesysteem het overtollige water opgevangen en hergebruikt. Een gesloten systeem wordt dit wel ge noemd. Ook het ..substraat", de steenwol waarop de toma- tenplanten groeien, kan dan via een fabriek in Emmen her gebruikt worden. De roofmijt kan al het bestrij- dingswerk nog niet aan, dus wordt er s'avonds nog met de middelen Nissoran en Torque tegen spint gespoten. De mid delen zijn geoorloofd, maar de vrucht mag pas na twee dagen gegeten worden. Dat is de tijd, die het produkt nodig heeft om via de veilingen en de win- kel terecht te komen bij de klant in het buitenland. EMMEN - In het fokcentrum van het Noorder Dierenpark te Emmen wordt gepoogd een nest jonge dwergmangoesten met de hand op te fokken. De dwergen zijn van 'konin klijke' afkomst. Volgens de familie- en maatschappelijke regels bij de dwergman goesten mag alleen het kroost van het vrouwelijke hoofd (zeg maar de koningin) in le- ven blijven. In de kleine groep dwergmangoesten, die in het Noorder Dierenpark verblij- ven, is nog geen leidster op- gestaan die het kroost wil ver- zorgen. Vandaar dat de ba- biedwergjes in het fokcentrum terecht kwamen. HOOGEZAND - De Polen ontdekken het mierzoete, zachte pastelkleurige snoepgoed: de 'spek kies'. „We kunnen er niet tegenaan slepen", aldus mevrouw Ineke Biegel van suikerwerkenfa briek Hoepman in Hoogezand. De fabriek profiteert van de Oost-West ontspanning en expor- teert momenteel grote hoeveelheden spekkies, trekdrop en schuimblokken naar Poolse bedrij- ven. Het gaat goed met het familie- bedrijf, dat begin deze eeuw een grossierderij in suiker- goed begon in Sappemeer. Hun traditionele 'ruitspek', een produkt van voor de Eerste Wereldoorlog, blijkt als suikergoed niet te verslaan. Hoewel het complété assorti ment suikergoed aanzienlijk is ingekrompen, blijven de 'spekkies' populair. Met de Dutch mallows, triofruit, salmiak- en anijsmuisjes ge ven zij de omgeving van de huidige fabriekshal aan de HOOGEZAND - Het WV or- ganiseert op 3 augustus aan- staande de vijfde vroege na- tuurtocht. Om 5.30 uur wordt er gestart. Gidsen van het IVN (Natuur- beschermingseducatie) bege- leiden de boottocht over het Zuidlaardermeer en de wan- deltocht door weide- en bosge- bied van het Drents-Groningse landschap. Er wordt, zoals ge- bruikelijk bij deze tochten, ontbeten aan het Zuidlaarder meer. Als u meewilt, geef u dan op voor 2 augustus bij de WV van Hoogezand- Sappemeer of Zuidlaren. GIETEN - Op de Brink in Gie- ten wordt aanstaande zater- dag een Marché Français ge- houden, oftewel een Franse markt. Straattekenaars, muzikanten, een sneltekenaar en een bal- lonmodelleurzullen proberen de sfeer erin te krijgen, de rest doet het publiek. Voor liefheb- bers van motors en oldtimer auto's is er een Franse collec- tie te zien. s'Avonds kunt u een kijkje ne- men in de korenmolen en de NH-kerk. Daar zingen om 19.00 uur de Heidebloempjes, een gemengd zangkoor. Ambachtsweg in Martenshoek een zoete geur. Het snoepgoed, dat voornamelijk bestaat uit suiker (dextrose en glucose) en prachtige kleur- en heerlijke smaakstoffen, vindt momen teel ook zijn weg naar de win- kels en markten in de Oost- blok-landen. PR-medewerk- ster Biegel spreekt van een 'hoos' orders van Poolse be- drijven. De suikerwerkenfa briek met 50 medewerkers kende vorige maand een top- maand. De drukte werd opge vangen door uitzendkrachten en een twintigtal opgetrom- melde jonge vakantiewerkers, voornamelijk scholieren. Door de uitbreiding van de markt worden er volgens Biegel nieu- we mensen in vaste dienst aangetrokken. Termunterzijl - In het Golden Zieltje, aan de haven van Ter munterzijl exposeert van 19 juli tôt 18 augustus het Eemsmond Kunstenaars Kol- lektief Sailing (onder andere Jannes de Vries van ,,De Ploeg") met ,,Marien, images van de zee". Vanuit de kerken in Leipzig begon de omwenteling van de DDR, maar de Grûnen mogen er geen milieudemonstratie houden. Toch is er hoop: Het Russische leger speelt jazzmuziek. De mensen in Oost Duitsland zijn vriendelijk, maar gevoelige onderwerpen kan je maar beter niet aanroeren. De kerken zijn prachtig, maar de kans dat Marx en Lenin ooit in de hemel ko men wordt door de schrijver van dit persoonlijk reisverslag geschat op ,,nihil". Om ook even een grote stad te zien rijden we richting Halle. Daar wordt een grote jaar- markt gehouden en daardoor is het centrum onbereikbaar. Dan maar verder naar Leipzig. We prijzen ons gelukkig de au- toweg te hebben vermeden, want daar staat het blik weer rijen dik. Leipzig, in de oorlog zowat weggevaagd, geldt als voorbeeld van een stad waar, vanwege de talrijke Westerse jaarbeursbezoekers, veel aan is opgeknapt. De stad lijkt op Rotterdam, nijver, nieuw en vooral monotoon. Leipzig is de stad waar vanuit de kerken de politieke aardverschuiving is begonnen. De Grunen houden toevallig juist vandaag een wat nostalgisch aandoende ac- tiedag. Ze wilden wegwerp- verpakkingen vastbinden aan de immense voetgangersbrug- gen rond het centrumm, maar dat werd, zogenaamd om ver- keerstechnische redenen, door het stadsbestuur verboden. Een alternatieve actie, naast een Berlijns orgeltje, gitaren en straattekeningen, wil niet echt vlotten. Natuurlijk bezoeken we in Leipzig ook het graf van de grote Johann Sebastiaan Bach in de Thomaskerk, en bekij- ken we de Nicolaikerk, een soort lithurgisch theater. Overal in de stad zijn er herin- neringen aan Goethe, maar de actualiteit wordt beheerst door het muziekkorps van het Russische leger dat op de markt swingende jazzmuziek ten gehore brengt. Enthousiast applaus. Eindeloze nieuwbouwwijken passeren we, voordat we Leip zig weer uit zijn. Misschien zijn ze nog eentoniger dan bij ons, maar voor de rest is er weinig verschil met het kapi- talisme: tussen Dublin en Mos- kou is dezelfde betonnen we reld ontstaan. Wel wordt de omgeving langzamerhand minder grauw. We komen in het Zuiden, en ailes wordt wat fleuriger. Het is niet alleen de verf die kleuren schept, er zijn ook weer tuinen met fleurige bloemen. Zelfs de wegen zijn minder slecht. Het vrij vlakke land gaat over in een heuvel- landschap, met meer bos, ver- gezichten en beroemde steden. Zoals Naumburg en straks Weimar en Erfurt. Een weer- zien wordt dat na lange tijd. Wereldberoemd in Naumburg is de Dom uit 1250 met in het koor de beelden van de 12 stichters, zoals Ekkehardt en Juta. In hun tijd werd ook heel wat aan persoonsverheerlij- king werd gedaan. Wie vereeu- wigd werd als beeld of op een altaarstuk in de kerk terecht kwam maakte meer kans op een goede plaats in de hemel. Voor Marx en Lenin lijkt die kans nihil. Leipzig doet denken aan Rot- terdan: nijver, nieuw, maar monotoon. Soldaten van het Oost Duitse leger spelen jazzmuziek. GRONINGEN - Midden sep- tember start in de Groningse hoofdstad een nieuwe oplei- ding voor het slijters-vakdi- ploma. De cursus bestaat uit 18 mon- delinge bijeenkomsten, die s'avonds gehouden worden. Het Instituut VAKO organi- seert de cursus in het gehele land. Voor meer informatie over precieze aanvangsdatum en leslokatie kunt u bellen met tel. 040-836395. HOOGEZAND - Volgende week van 1 tôt en met 3 au gustus staat op het terrein voor het Gemeentehuis weer de Evangelisatiebus. De vereniging Evangelisatie en Recreatie toert vijf weken lang door het land om het evangelie van Jezus te ver- spreiden. 'sMorgens zijn er activiteiten georganiseerd voor kinderen, s' avonds is er muziek, toneel en film voor volwassenen. Voor ons is het tijdelijke be- staan al niet eenvoudig. Naumburg heeft een prachtig centrum, maar een overnach- tingsadres is nergens te vin den. Overal is het vol. Ergens in een buitenwijk moet nog een pension zijn. Een ouder echtpaar wijst ons de weg, waarschuwend dat het wel duur zal zijn. Heleenchen ver- huurt voor 20 mark per per- soon. Ze is pedicure en woont helemaal alleen in een schitte- rend landhuis vol antiek en ro- mantiek. De prijs is inmiddels met 10 mark gestegen. ,,Zwan- zig Mark? Das war gleich nach der Wende". Waar de pedicure het aan te danken heeft dat ze binnen het communistische systeem zo riant kon wonen? We hebben het afgeleerd dit soort direkte vragen te stellen. De mensen zijn weliswaar stukken vriendelijker gewor den, maar gevoelige vraagstukken blijven gevoe lig. In een artikel in de Mittel- deutsche Zeitung schrijft Pro- fessor Mitscherlich: De Oost- duitsers zijn opgevoed in een autoritair systeem en daar door weinig geneigd openheid en persoonlijke gevoelens te tonen. Westduitsers worden er door de Ossies pijnlijk aan herinnerd hoe zij vroeger zelf waren. Volgens mevrouw Mit scherlich ligt daarin mogelijk de basis van de huidige wrij- vingen tussen de Wessies en de Ossies. Zou ze gelijk hebben? HtT NIEUWSBLAD - DONDERDAG 25 JULI 1991 - PAGINA 3. Verschijnt elke donderdag in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Sloctiteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Wesîerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exempiaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Adv.afd. Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Bij de vorige week op de voorpagina van dit Nieuwsblad geplaatste foto van de open dag bij het EKO-bedrijf Ten Have, vergaten we de naam van de fotografe te plaatsen. Onze eigen fotograaf kon niet ter plaatse zijn. Ge lukkig kon Theresa Koeleman uit Winschoten er wel bij zijn en de foto maken. Nog bedankt!

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3