Even naar Oost Duitsland IV AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER KAD0SH0P JANSEN Klaas Adema Ni SUD Cursus zelfverdediging voor 50-plus vrouwen 9 Volksbelang zoekt historisch materiaal en herinneringen Zomerzondagmarkt Delfsa Dure medicijnen: bijbetaien HET NIEUWSBLAD 65+ voordeeltje Zomerspectakel pleinvoetbal! Tropische vruchtenroute De angst de baas Opsporing verzocht! Ingepakt Statenloos Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws Weerbaar Kordaat Grote mond De kranten in Oost Duitsland staan vol boeiende artikelen. Goethe en Schiller zijn nog steeds, maar wel anders ingepakt en er is benzine in vele octaangehalten verkrijgbaar. Zou het toch waar zijn dat ,,alle Menschen Bruder werden", vraagt de schrijver zich af in het vierde en laat- ste deel van zijn persoonlijk reisverslag. In onze riante kamer in Naum- burg, bij de pedicure ,,Heleen- chen" lezen we de kranten. Reuze intéressant: Op de ka- dasters heerst chaos en drukte. Vanuit Hannover zijn 28 speci- alisten gekomen om na te gaan wie eigendomsrechten op grond en gebouwen hebben. Als dat niet duidelijk is kan niets worden verbouwd of ver- beterd. Een belangrijke oor- zaak voor vertragingen, zo le zen we. Eigenaren kunnen bo- vendien pas rechten laten gelden als ze duidehjke exploi- tatie-en investeringsplannen kunnen overleggen. Op al deze zaken houdt de beruchte NV Treuhand toezicht. Ingewik- keld. Varkens Een ander artikel meldt dat mevrouw S. twee maanden ge- vangenisstraf heeft gekregen. Ze had van iemand die bij een socialistische bakkerij werkte (een Volks Eigener Betrieb, de VEB's waren vroeger het ideo- logische reclamemiddel), gestolen meel gekocht en dat aan haar varkens gevoerd. Me vrouw S. ging tegen het von- nis in hoger beroep met hoop op het nu geldende algemene Duitse recht. Het heeft haar niet geholpen. ,,Heling blijft heling", beslisten de rechters. Vanuit ons logeeradres kijken we tegen de blinde muur van een gevangenis met plaats voor 400 gedetineerden. Er hebben heel wat politieke ge- vangen in gezeten vertelt een bejaarde wijkbewoner. De be- wakers liepen regelmatig dwars door zijn tuin. Nu is ai les ,,normaal". De klassieke tour door dit ge- bied gaat altijd naar Weimar. Dat hebben we vroeger al eens uitgebreid bekeken en op onze korte rondreis bezoeken we nu alleen de Herderkerk waar de dichter/schrijver Johann Got- fried Herder hofpredikant is geweest. Lang geleden, eind 18e eeuw. Zijn graf is er ook te vinden, maar onze aandacht gaat vooral uit naar het be- roemde vleugelaltaar van Cra- nach. Schiller en Goethe staan in Weimar broederlijk naast elkaar voor de schouwburg, maar wegens restauratie zijn ze helemaal ingepakt. Netals de laatste 40 jaar dus eigen- lijk. Een plaquette op de schouwburgmuur herinnert in beladen socialistische taal aan de stichting van de Weimarre- De gevangenis in Naumburg. „Onbewacht" (onbewaakt) geldt alleen voor het parkeren. publiek. We verlaten Weimar en passe- ren, op weg naar Erfurt, het trieste verleden. Rechts langs de weg een groot monument, het vroegere concentratie- kampBuchenwald. grens weer over. Na een einde- loos lijkende terugreis een sprint naar de auto en daar lag ailes nog op zijn plaats. Wat een opluchting! We lopen nu rond het station en voelen nog de angst. We doen Erfurt nu over. Wan- delen in aile rust uren langs de Anger, bekijken de Dom, drin- ken dure koffie en bewonde- ren de vakkundige restaura- ties. Maar ook hier zien we nog veel verkrotting. Voordat we weer naar het Noorden gaan, moet er ge- tankt. Waarheen leidt de weg die wij moeten gaan? Loodvrij is nog een spaarzaam artikel en niet te verkrijgen bij de ar- metierige pompen. Ergens moet een nieuwe Aralpomp zijn, maar waar? Noordelijk van de rondweg, een spiksplintemieuwe installa- tie, met wel 30 soorten benzine uit futuristische zuilen. Zelfs de voormalige DDR heeft een verworvenheid die in het Westen nog nauwelijks voor- komt. De laatste nacht logeren we in de Beethovenstraat in Heili- genstadt. Zouden ,,alle Men schen" toch nog eens Bruder" worden? HOOGEZAND-SAPPEMEER - In oktober viert de woningstich- ting Volksbelang in Hoogezand-Sappemeer haar tachtig jarig bestaan. In het kader van de festiviteiten gaat de stichting een tentoonstelling en een brochure over ,,80-jaar volkshuisvesting in Hoogezand-Sappemeer" maken. Om terug te kunnen kijken op de geschiedenis vraagt Volksbelang naar historisch materi aal en herinneringen van (ex)bewoners. Over de Rolpaal, zwer- vers, het intérieur, crisistijd-winkeltjes, het sanitair en de huur- betalingen. Erfurt is vele malen groter dan Weimar, en ook beladen met geschiedenis. Onze per- soonlijke geschiedenis mag er ook zijn. Herinneringen aan een angstige gebeurtenis ko- men boven. Een aantal jaren geleden namen we vanuit Wei mar de trein naar Erfurt. Om een avondje te stappen. De au to bleef in Weimar achter, keu- rig geparkeerd bij het station. In de trein ineens een angstaanjagende ontdekking: de map met pas, visum, rijbe- wijs en geld was in de auto achtergebleven, achter de voorruit, dus voor het grijpen. Verwijten, ruzie! Statenloos zagen we onszelf al zitten in een DDR-gevangepis. Hoe moet je je identiteit aantonen, hoe kom je met je auto de De voorbereidingen voor de brochure en de tentoonstelling zijn inmiddels in voile gang. Notulenboeken worden door- gespit, foto-materiaal wordt verzameld en een groot aantal mensen wordt geinterviewd. Maar nog lang niet al het ma teriaal en aile herinneringen zijn boven water. Oproep Volksbelang zoekt ondermeer mensen (het liefst ex-bewoners enbewoonsters), die willen vertellen over het leven aan De Rolpaal in Sappemeer. Over het belang van de wek van eigen groenten en het wer- ken in de tuinen, die bij de ou- dere huizen enorm diep waren. Wie wil er groente wekken in de ouderwetse potten? Kosten worden natuurlijk vergoed. Volksbelang wil ook aandacht besteden aan bijzondere ex-be woners, zoals Jan Neuze en Loede Bok. Twee zwervers die jarenlang de gemeente bezoeh- ten en er gedeeltelijk woon- den. Wie heeft de heren van nabij gekend? Bij de woningstichting Sappe meer, waarmee Volksbelang fuseerde, huurde je vroeger niet alleen een huis, maar ook een ledikant. Wie weet nog hoe dat precies zat met die le- dikantenhuur? Er worden foto's van wonin- ginterieurs gezocht. Niet al leen de inrichting rond 1920 is intéressant, maar ook foto's uit andere perioden, zelfs uit 1990. Wie heeft zulke foto's in het familiealbum zitten en wil ze voor reproductie uitlenen? Natuurlijk mogen er mensen op de foto's staan. In de crisisjaren begonnen veel mensen een winkeltje in hun woning. Wie heeft er zo'n win keltje gehad, kan erover ver tellen of heeft er foto's van? Vroeger kregen mensen met huurachterstand een rode briefkaart toegezonden. Wel- licht ligt er in een oud laatje bij u nog een dergelijke kaart, of heeft u op zolder nog een gaslamp of delen van de eerste electrische installatie die in de woningen werd geplaatst. Verder wordt er gezocht naar de oudste huurder van Volks belang. Uit het huurregister is dit niet te achterhalen, omdat vroeger de geboortedatum van een nieuwe huurder niet werd genoteerd. De oudste huurder moet toch zeker boven de 85 zijn. Bellen dus maar als u die gezegende leeftijd hebt be- reikt en huurt bij Volksbe lang. Heeft u momenteel een aparté gevel aan uw Volksbelang- huis, dan is u huis geknipt voor de gevel-fotoserie. De woningstichting Volksbe lang verzoekt ieder, die op een af andere wijze van dienst zijn bij de samenstelling van de tentoonstelling en de brochu re, contact op te nemen met mevrouw Greetje Spoor van Volksbelang. Telefoon 97800 of even een briefje naar Post- bus 60, 9600AB Hoogezand. SAPPEMEER - In de maanden september, oktober en novem- ber wordt voor ouderen tradi- tiegetrouw een 'dagje dieren- tuin' georganiseerd. De afgelopen jaren bleek het spéciale Dierentuin-plus dagje volgens het Noorder Dieren- park een schot in de roos. Met een 65+ of 60+ seniorenkaart betaalt u f 25,- voor toegang tôt één van de 5 grote dieren- tuinen. U krijgt er naast kof fie, thee en gebak ook een ver- zorgde broodmaaltijd voor. De dichtbijzijnde dierentuin voor Groningers is het Noorder Die- renpark in Emmen, maar uiteraard kunt u er ook een dagje Beekse Bergen of Artis van maken. Goethe en Schiller staan hier samen ,,onverpakt" voor de schouwburg. Nu zijn ze in restauratie. HOOGEZAND - Ook deze zo- mer wordt tussen 5 en 16 au- gustus het jaarlijkse zo merspectakel weer georgani seerd voor jongeren tussen 12 en 24 jaar. De eerste activiteit is het pleinvoetbal op maandag en dinsdag 5 en 6 augustus op het Rembrandtplein. Diverse teams uit Hoogezand-Sappe meer spelen tegen elkaar tus sen 17.00 en 21.00 uur. Dus, hou je wel of niet van voetbal: kom kijken en neem vrienden, buren en bekenden mee. De or- ganisatie is in handen van de Nije en de Stichting Welzijns- bevordering. HAREN - Zonder naar de tro- pen te hoeven, kan de sfeer van zuidelijke landen vol exo- tische vruchten dichtbij huis opgesnofen worden. In de Hor- tus Haren wordt dinsdag- avond 6 augustus om 20.30 uur een tropische vruchtenroute georganiseerd. De rondleiding gaat onder meer door de tropische cul- tuurkas, waar volgens de Hor- tus ,,de zoete geur van rijpe vruchten als ananas en papay- as zich vermengt met het pitti- ge van de vele kruiden." U kunt het dagelijks zelf gaan bekijken. De Hortus is in de zomermaanden tevens elke dinsdagavond tôt 22.30 uur ge- opend. Dagelijks is nog tôt 7 augustus voor de jongeren de zomerexpositie ,,Sprookjes" te zien. Niet alleen de snoep- berg of de chocoladefabriek spreekt tôt de verbeelding. Aan de sprookjesspeurtocht door kas en tuin wordt vol gens de Hortus al wekenlang door vele kinderen meege- daan. Frekie Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 Noorderstraat 184 Sappemeer tel.: 05980-94105 GIETEN - Aanstaande zondag wordt in het centrum van het Drentse Gieten (vlakbij!) de zesde Zomerzondagmarkt gehou- den. De markt met vele standwerkers, muzikanten en terrasjes is de laatste jaren uitgegroeid tôt één van de grootste toeristi- sche trekpleister in het noorden. Langs en kraamlengte van méér dan een kilometer kunt u dwalen langs dweilen, goo- tontstoppers tôt aan autopoets en wonderkleerhangers aan toe. De standwerkers worden door een jury beoordeeld op hun kwaliteit, om 17.00 uur s'middags wordt de winnaar aangewezen. Diverse winkels zijn geopend en er zal volop amusement zijn in de vomi van muziek, draaiorgels, kin- dermolens en straatartiesten. Op verschillende plaatsen in het dorp zijn extra fietsenrek- ken en autoparkeerplaatsen ingericht. U wordt verwacht! 13-17 augustus 1991 Delfzijl DELFZIJL - Van 13 tôt en met 17 augustus wordt in de haven van Delfzijl het waterspecta- kel ,,Delfsail '91" gehouden. Tijdens dit evenement komen er zeilschepen uit diverse lan den naar Groningen. Voor de vaak jeugdige bemanning zoekt de organisatie gastgezin- nen voor één of meerdere dag- delen. Via de gastgezinnen kunnen de jongeren kennis maken met de lokale bevolking en de leef- wijze in ons land. Het is niet de bedoeling dat er ovemacht wordt. De Stichting Delfsail zoekt gastouders in de Eemsmondregio. Schriftelijke aanmelding, met naam adres en telefoonnummer en dag in de période dinsdag 13 tôt en met vrijdag 16 augustus, kunt u sturen aan het secretariaat van de Stichting Delfsail Post bus 204, 9930AE Delfzijl. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Veel vooral oudere vrouwen zijn bang 's avonds alleen de straat op te gaan. Ze voelen zich onveilig, zijn bang voor tasjesrovers of aanranders. Het vroii- wenproject Hoogezand-Sappemeer gaat daar iets aan doen. In de maand september wordt spe ciaal voor vrouwen van 50 jaar en ouder een cursus zelfverdediging georganiseerd. Vrouwen die weten hoe ze zich kunnen verdedigen hebben meer zelfvertrouwen, zijn minder bang. Dat is het doel van de cursus. Hoe vaak staat het niet in de krant: ,,Tasjesdief actief ge weest", ,,Ongewenste intimi- teiten", of, nog veel erger, ,,Vrouw aangerand". Geen wonder dat veel vrouwen zich onveilig voelen en 's avonds de straat niet op durven. Om vrouwen weerbaarder te maken, meer zelfvertrouwen te geven, heeft het vrouwen- projekt de cursus zelfverdedi ging opgezet speciaal voor 50-plus vrouwen. Wat leer je nu in zo'n cursus? Zelfverdediging dus, maar niet alleen door gebruik van Lichamelijke kracht. .Weer baar zijn" in de breedste zin van het woord. ,,Nee" kunnen zeggen als iemand je iets vraagt waar je niet voor voelt, je eigen grenzen kunnen en durven stellen (,,tot hiertoe en niet verder") en jezelf de moei- te waard vinden om voor op te komen. Vooral oudere vrou wen denken dat ze dat niet kunnen, maar in de praktijk blijkt dat enorm mee te val- len. Natuurlijk betekent het niet dat je na het volgen van zo'n cursus niets meer kan overkomen. Maar je hebt dan geleerd hoe je om kunt gaan met je angst, hoe je vervelende situaties kunt vermijden en wat je moet doen in geval van nood. De cursus bestaat uit twee de len. Eerst wordt geleerd om te gaan met gevoelens van angst en bedreiging. Er wordt aan dacht besteed aan je uitstra- ling, de houding en de manier waarop je loopt of praat. Bij iemand die angstig of onzeker overkomt durft een aanvaller meer dan bij een kordaat en zelfverzekerd persoon. Hard schreeuwen verrast de eventu- ele aanvaller. Soms is dat al voldoende om hem af te schrikken. In het tweede deel gaat het om de lichamelijke zelfverdedi ging. Hoe je door trappen of stoten de aanvaller van je af kunt houden. Hoe je je kunt bevrijden door verschillende vechttechnieken toe te passen, hoe je stevig kunt blijven staan. Extra aandachtspunt speciaal in de cursus voor de 50- plus vrouwen zijn balan- soefeningen. Natuurlijk is niet iedere vrouw even weerbaar. Daarom wordt rekening ge houden met de lichamelijke mogelijkheden van iedere deelnemer. De eigen levenservaring van de deelnemers wordt gebruikt om mentale kracht en overtui- ging verder te ontwikkelen. Situaties worden nagespeeld en behandeld op basis van al- ledaagse ervaringen van de deelnemers. Wat laat je niet merken, wat doe je wel of wat doe je juist niet. Zo leer je om- gaan met je angst. Ouderen kunnen de situatie vaak sneller inschatten dan jongeren, omdat ze meer mee- gemaakt hebben. Uit ervaringen elders blijkt dat de meeste vrouwen en- thousiast zijn over dit soort cursussen. De leeftijd van de deelnemers loopt in de regel zeer uiteen, van net 50 tôt in de tachtig! Na afloop zijn de meeste deelnemers ervan overtuigd dat hun zelfvertrou wen is gegroeid en voelen ze zich gesterkt. Ze durven 's avonds weer op straat. Als het nodig is geven ze een grote mond terug. De cursus van het Vrouwen- project In Hoogezand begint vrijdag 6 september in wijk- centrum de Kern. Er worden 8 bijeenkomsten gehouden, steeds op de vrijdagochtend van 10.00 tôt 11.15 uur. De kosten zijn 50 gulden voor de hele cursus, inclusief koffie. Voor mensen met een mini mum inkomen is teruggave van 40 gulden mogelijk. Voor informatie en opgave kunt u terecht bij Gonda Redeker (05980 - 90414) en Rita Bannin- ga Herenweg 24, Sappemeer (05980 - 91461). 50-plus Nieuws is driftig op zoek naar nieuwe redaktiele- den, mensen die zich in willen zetten voor een leuke ouderen-pagi- na. Hun taak: nieuws verza- melen in de gemeente, verslag doen van leuke gebeurtenis- sen, interviewtjes houden met ouderen die iets bijzonders doen of die willen vertellen over wat ze vroeger hebben meegemaakt. Als u denkt dat u niet goed genoeg kunt schrij- ven voor de krant, reageer toch! Het Nieuwsblad schaaft de verhalen zonodig wel bij. De redaktie van 50 - plus Nieuws vergadert eens per maand. Kom erbij, zodat de ouderen- pagina niet alleen vôôr oude ren maar ook dôôr ouderen wordt gemaakt. (Foto Dennis F. Beek) Per 1 juli is het geneesmiddelenvergoedingssysteem in werking getreden. Medicijnen worden nog maar tôt een bepaald bedrag vergoed. Zijn ze duurder, dan moet u bijbetaien. Het geneesmid- delenvergoedingssysteem (GVS), is een nieuwe poging de als- maar toenemende kosten van de gezondheidszorg tedrukken. len ook hun prijzen gaan ver- lagen om hun marktaandeel niet kwijt te raken. De nieuwe regeling (GVS) geldt voor ziekenfondsverze- kerden en particulier verze- kerden met een standaardpak- ketpolis. Wilt u niet bijbetaien vraag dan om een goedkoper, maar even goed middel. Een uitzondering wordt ge maakt voor suikerpatiënten voor zover het insulineprepa- raten betreft. Onder meer van- wege de spéciale manier van toedienen, blijven deze medi cijnen voorlopig buiten het GVS. Het GVS werkt als volgt: Ge- neesmiddelen worden inge- deeld in groepen (clusters). De geneesmiddelen binnen zo'n groep hebben dezelfde wer king en zijn daardoor meestal onderling vervangbaar. Van de middelen binnen een groep is een gemiddelde prijs vast- gesteld: de richtprijs of limiet. Is een voorgeschreven medi- cijn uit een groep duurder dan die richtprijs, dan moet de pa- tiënt het verschil bijbetaien. Als de patiënt om het goedko- pere middel vraagt of de arts dat direkt al voorschrijft dan dalen de kosten van de ge zondheidszorg, zo heeft de po- litiek bedacht. Mogelijk zuilen fabrikanten van dure midde- neT NIEUWSBLAD - DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1991 - PAGINA 3 ■h i mwT^v7.,y. Verschijnt elke donderdag in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhulzen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exemplaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Adv.afd. Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 1.: ■MNMMa 'èru/> (tey //tt/nas Meester: 3x8 24 Frekie: Kin nait. 2x12 24. Samen met de redaktie van Het Nieuwsblad, maakt de Stichting Welzijn Ouderen 50-plus Nieuws Uw reakties en bijdragen zijn van h a rte welkom Stichting Welzijn Ouderen

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3