Subsidie voor oud papier van 5 naar 9 cent per kilo Kindervakantieweek in voile gang Burgemeester op kop bij conditietest op hometrainer STAATSLOTEN Lichtshows en windjammers bij Delfsail '91 HET NIEUWSBLAD Westerbroekster hoefsmid opgenomen in Nederlandse équipé 2 Arbeids- plaatsen wegbezuinigd Fietssterrit Met Gado-bus naar Delfsail Buurtverbetering Woldwijck op videofilm WTt Afvalberg blijft stijgen Blik Vooral in buitendorpen een succès Kampioen Glasbak Kampioen Blikbak Klein, maar niet onschuldig Tropical Night-oren Bij Sportcompagnie Ambulance SHOP 'DE TABAKSPOT' Maandag 27 artiesten in Puur Kultuur Radio Compagnie hele vrijdagavond in de lucht Organisatie: "Wij benaderen Sail Amsterdam" Frekie HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het Collège van B W van Hoogezand-Sappemeer gaat de ge- meenteraad voorstellen de subsidie op het inzamelen van oud papier verhogen van 5 naar 9 cent per kilo. Daarmee wil de gemeente de inzamelende verenigingen en scholen stimuleren het oud papier te blijven inzamelen, nu de oud papierprijs tôt mhil îs gedaald. In 1990 werd er 300 ton minder ingezameld dan in 1989. Het gaat goed met het apart inzamelen van de verschillen- de afvalstoffen in Hoogezand- Sappemeer. In 1990 werd 28 duizend kilo klein chemisch afval (KCA) ingezameld, 27 procent meer dan in 1989. In de glasbakken kwam 450 duizend kilo glas terecht, een stijging ten opzichte van 1989 met 9 procent. Bovendien werden 558 koelkasten ingeleverd, ruim twee maal zoveel als een jaar eerder. Alleen de hoeveel- heid ingezameld oud papier daalde. Van een miljoen kilo naar 700 ton. Toch krijgen de inzamelaars een compliment je van de gemeente en als belo- ning voor hun inspanningen en ter aanmoediging een ver- hoging van de subsidie van 5 naar 9 cent per kilo. Ten- minste als de gemeenteraad met het voorstel akkoord gaat. Dat gaat de gemeente op jaarbasis naar schatting 34 duizend gulden meer kosten dan het huidige bedrag van 24 duizend gulden. De heer G. Pel die voor de Hervormde Gemeente de pa- pierinzameling organiseert is blij verrast met de plannen voor subsidieverhoging. Het oudpapier dat met zeven vrij- willigers 2 maandelijks wordt verzameld gaat naar een con tainer bij de Regenboog die ge- plaatst wordt door de firma Blijham. De enige opbrengst bestaat uit de gemeentelijke subsidie. Het bedrag is bestemd voor een nieuw orgel in de Hervormde kerk in Kropswolde. Er wordt jaar- lijks ongeveer 35 duizend kilo ingezameld. De inzameling van blik, waar- voor in het voorjaar van 1990 bij wijze van proef twee con tainers werden geplaatst, bleef enigszins achter bij de verwachtingen. Toch werd in 1990 in totaal nog bijna 13 dui zend kilo blik in de bakken ge- gooid. De gemeente gaat er dan ook stug mee door het blik gescheiden in te zamelen, al- dus het jaarverslag. Inmiddels zijn op meer plaatsen blikcon- tainers naast de glasbakken geplaatst. Ondanks het gescheiden inza melen van diverse soorten af val bleef de afvalberg van Hoogezand-Sappemeer toene- men. Naar de stortplaats Bor- gerswold in Veendam werd bijna 15 miljoen kilo vuil ver- voerd, 2.2 procent meer dan in 1989. Alleen de hoeveelheid grofvuil daalde met 8.9 pro cent naar 983 ton. Het Collège van B W blijft zich beraden op mogelijkhe- den om de hoeveelheid te stor- ten afval te beperken. Wethou- der H. Mobers verwacht in de komende jaren een aanzienlij- ke verhoging van de stort- kosten van de huidige 45 gul den per ton naar zeker 60 gul den. Oud papier: Alleen geld waard dankzij gemeentesubsidies HOOGEZAND/KIELWINDEWEER - De helft van de kinderva kantieweek zit er alweer op. Geschminkt, met gekleurde haren en geverfde t-shirts hebben de kinderen het zichtbaar naar hun zin. De laatste week van de schoolvakanties wordt al 30 jaar lang de Kindervakantieweek" georganiseerd. Hoewel er in Hoogezand en Sappemeer vrijwilligers te kort zijn, hebben de kinderen in de buitendorpen niet te klagen over genoeg begelei- ding. In Kiel-Windeweer was de opkomst groot en werd het be- gin van de week alvast een groot succès. Het mooie weer raaak- te de week vooral geschikt voor activiteiten in de buitenlucht. ,,Wij hebben genoeg hulp hier" vertelt gewestelijk bestuurs- lid Harry Boer. ,,Ik hoorde wel dat 25 kinderen in Wold- wijck met 1 begeleider naar het zwembad gingen. Hier zijn er 3 begeleiders op 10 kinde ren. Dat verschilt nogal." Het verschil in belangstelling voor het begeleiden van kinderen tijdens de knutsel- en spellet- jesweek is opvallend. Terwijl voorzitter Hans Poel zegt dat het slecht gaat, gaat het in Kiel-windeweer ,,altijd goed" volgens Harry Boer. ,,De ge- meenschap is hier veel hech- ter." Oftewel, zoals bege- leidster Gineke Huisman zei: ,,Dit is een uniek gebeuren in ons dorp, ik wil dat het blijft bestaan, want er is al zo wei- nig meer te doen hier." Moeclers, een paar vaders en een hele groep 16-jarigen zet ten zich een hele week in om het de kinderen naar hun zin te maken. Zoals Hans Kui pers, zelf vader, die het leuk vindt om met kinderen iets te doen, ,,om ze door de vakantie heen te helpen." En ook raadslid Roel Zuidema kwam even ,,toezicht houden". Daar vrijwilligerswerk met kinde ren meestal op vrouwen neer komt, valt het grote aantal jongens op. Waarom doen ze mee als vrijwilliger? ,,'t is ge- zellig, we begeleiden de kinde ren bij de spelletjes en de kof fie en thee is gratis. Nou, mooi toch." Volgens één van hen (was het Randolph?) is het goed voor de sociale contacten De kinderen mogen met hun paspoort ook naar de andere gewesten, maar in praktijk wordt daar weinig gebruik van gemaakt. Buiten de cen trale dag om, vindt er weinig uitwisseling plaats. Afgelopen woensdag kwamen aile deel- nemende kinderen uit aile ge westen bij elkaar bij het zwembad en sportterrein in Kalkwijk. Kiel-windeweer deed voor het eerst mee: ,,We gingen nu met een bus, daar konden we iedereen in stou- wen." Het hoogtepunt voor de kinde ren dinsdag was ongetwijfeld de slagroomtaart, die door de winnende groep na de spelle tjes onder luid applaus veror- berd werd. De glasbak bij Super Wynia in Sappemeer was in 1990 zampioen glasvreter. Ruim 13 duizend kilo gleed door zijn keelgaten naar binnen. De laatste drie kwartalen van 1990 werd deze contai ner twee keer per week ge- ieegd. Nog meer lege flessen vonden hun weg naar de Ddah in Gorecht Oost. Geen zunst. Er staan 2 bakken. In het eerste kwartaal kre- gen de glasbakken het meeste te slikken (124800 zilo). Kennelijk worden er rij de jaarwisseling heel wat flessen leeggedronken. Super Wynia heeft ook een kampioen blikkenslikker voor de deur. De blikberg woog 6700 kilo. Goede twee- de met 6090 kilo was de eni ge concurrent bij Autorama in Gorecht. Of de blikkenslikker van Sappemeer ook dit jaar de koppositie kan handhaven moet worden afgewacht. De concurrence is inmiddels veel groter geworden. Ook in Martenshoek (Aldi), aan de Pleiaden (Spar), Tal- mastraat (Golff) en Hoofd- straat (Edah) kan de milieu- bewuste consument nu zijn/haar blikken kwijt. En waarschijnlijk wordt ook de markt aan de Hoofd- straat nog met een blikhap- per verblijd. Geen blik hoeft dus meer in de vuilniszak. Maar u hoeft natuurlijk geen blikvoer te eten. Want nog beter dan blik is...,,géén blik". Op een totaal van 15 mil joen kilo huisvuil valt het Klein chemisch afval met dik 26 duizend kilo qua ge- wicht vrijwel te verwaarlo- zen. Maar vlak die kleintjes niet weg. Ze vormen een giganti- sche bedreiging voor ons milieu als ze in de vuilnis zak en vervolgens op de stortplaats belanden. Verfresten vormden in 199C de grootste hap (11.973 kg), olieafval volgde op enige af- stand met dik 5 duizend ki lo. Verder veel batterijen, medicijnen en bijtende za ken als logen, zuren en foto- chemicaliën. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Dat burgemeester J.L. van der Linde kan fietsen zag u vorige week op de voorpagina van deze krant. Dat hij heel hard kan fietsen kunt u weten sinds maan- dagavond. Tenminste als u toen uw radio afstemde op het sport- programma van Radio Compagnie. Tijdens de conditietest, een race per home-trainer, liet Van der Linde, ook tôt zijn eigen ver- rassing, aile vorige prominente deelnemers zijn hielen zien. Zijn finaleplaats lijkt dan ook verzekerd. Prominenten en sporters drie keer twee minuten laten fiet sen op de hometrainer met daartussen een minuutje rust. Dat is het alternatieve sport- programma dat Jan Kanning, eindredacteur en régisseur van Sportcompagnie bedacht voor de zomermaanden, ,,omdat het sportseizoen helemaal stil ligt". Het programma wordt enkele dagen voor de uitzen- ding opgenomen bij Sportshop 79 aan de Hoofdstraat. De sporters en prominenten rij- den wel gelijktijdig, maar in verschillende klassementen. ,,Maar in de praktijk doen de prominenten niet voor de sporters onder", aldus Kan- ning. Van der Linde legde in de 6 minuten 6100 meter af, 200 me- ter meer dan VW- voorzitter Mr. Maarten Rietveldt. Daar- na verklaarde hij zich amech- tig hijgend ,,volledig stuk". ,,Voor Anker"- directeur Gof Miedema bezet de derde plaats. De vraag is ,,Hoe lang nog?", want vôôr de grote fi nale op maandag 2 september komen er nog 3 voorronden. Daaraan zal in ieder geval een bekende zangeres deelnemen, verklaart Kanning. Bij de sporters staat Teunis Bruggeman aan kop, met 7 duizend meter. Vôôr de volley- balster Marjan Pat je en de schaatsster Anita Loorbach. Maar Maandag komt Piet Brown van de HS-tigers in ac- tie en wie weet De deelnemers aan de conditie test 1991 hebben geen gelegen- heid extra te trainen, ze wor den pas op het laatste moment uitgenodigd. „Is het niet een beetje gevaarlijk dat onge- trainde mensen zich uit de naad rijden". Kanning: ,,Van zulke mensen moet je ver- wachten dat ze hun eigen gren- zen kennen". Toch lijkt hij zich wel een beetje zorgen te maken. ,,Ik denk dat we bij de finale op 2 september maar een ambulance voor de deur zetten". De finale van de conditietest 1991 wordt maandag 2 septem ber rechtstreeks door Radio Compagnie uitgezonden. Van- uit Sportshop 79, tussen 18.00 en 19.00 uur. Als het mooi weer is worden de home-trai- ners buiten neergezet, zodat een groot publiek niet alleen geluid maar ook beeld heeft. WESTERBROEK - De 23-jarige hoefsmid Arnold Mulder uit Westerbroek is als enige Noordeling opgenomen in de Neder landse hoefsmeden-equipe. Dat werd dit weekend duidelijk, toen hij, voor het eerst uitkomend in de klasse senioren, eindig- de als 27e op de Europese kampioenschappen in Den Haag. Mul der behaalde vorig jaar het kampioenschap van Nederland in de klasse junioren. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Twee arbeidsplaatsen bij de gemeente Hoogezand- Sappe meer worden wegbezuinigd door Minister d'Ancona van WVC. Zo blijkt uit een brief die de gemeente Hoogezand- Sappemeer onlangs van het ministerie heeft ontvangen. Het betreft een functionaris bij de afdeling Welzijnszaken die in de werkgelegenheidss- feer werkzaam is en een op- bouwwerker voor allochto- nen. Beide banen worden nu nog gesubsidieerd uit de ISP- pot. Per 1 januari 1993 is dat niet meer het geval. Voor de gemeente betekent de bezuini- ging een aderlating van in to taal 140 duizend gulden. Al eerder protesteerden de provinciale besturen van Gro- ningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Limburg tegen het schrappen van in totaal 400 gesubsidieerde banen in de WVC-sector. De gemeente Hoogezand-Sappemeer wacht voorlopig af wat daarvan het resultaat zal zijn. SAPPEMEER - Radio Com pagnie zendt tijdens de zome- ravondshow op vrijdagavond 16 augustus de eerste Tropi cal Night" uit. Een avondje lang luisteren naar tropische muziek, afgewisseld met de ju kebox. Radio Compagnie is te beluisteren via de kabel op 94.4 en de ether op 105.2 Ook donderdag en vrijdag worden er nog volop activitei ten georganiseerd voor de deelnemende kinderen. Het Nieuwsblad had de lezers daarover graag, gewoonte ge- I trouw, geïnformeerd. Het bestuur van de Stichting Kin- dervakantieweken vond dat dit keer niet nodig. KIEL-WINDEWEER - Aan- staande zondag wordt aanslui- tend op de Kindervakantie week in Kiel-Windeweer een fietssterrit voor volwassenen gehouden. Om 13.00 uur wordt er gestart bij 't Woldhuus. Volgens mede- organisator Arnold Mulder is het een soort speur- tocht met controleposten, waar je opdrachten krijgt. Het klinkt allemaal wat geheim- zinnig: ,,Je moet ongeveer 15 kilometer per uur rijden en dan zie je wel hoe lang de rit duurt."Voor de eerste keer is de fietssterrit voor volwasse nen gescheiden georganiseerd van de kindervakantieweek. De kinderen hebben morgen hun eigen fietssterrit. GRONINGEN - Tijdens het zeilevenement Delfsail '91 dat van 13 tôt 17 augustus in Delf- zijl gehouden wordt, wordt heel veel publiek verwacht. Vandaar dat de busonderne- ming GADO extra bussen in- zet om de grote stroom toe- schouwers te vervoeren. Pendeldiensten verzorgen het vervoer van de grote parkeer- terreinen naar het centrum van Delfzijl. In de nacht van 16 op 17 augustus rijden lijn 43 (Siddeburen) en 49 (Veendam) via de normale route ook op late uren. Op zaterdag is rechtstreeks vanuit Hoogezand de bus te l nemen naar de Pier van Oter- dum, waar de zeilparade en de Nederlandse kampioenschap pen Waterscooters gehouden worden. Opstappen aan de Tak van Poortvlietstraat (Go- recht-Oost) om half één, half twee, half drie, drie uur of half vier s'middags. De Europese kampioenschap pen namen drie dagen in beslag. De smeden kregen als opdracht een paard van voren op ijzers te zetten. Verder moesten er uit een staaf staal probleemijzers worden gesmeed. In het dagelijks werk worden vaak voorge- vormde fabrieksijzers ge- bruikt als basis voor het beslag. Ook kregen de smeden een aantal minuten een dode paar- Groot Gorecht 24 Telefoon 05980-26030 devoet te zien, waarna zij uit het hoofd een passend ijzer moesten smeden. De smeden vertoonden hun kunsten op de Frieze paarden van de Koninklijke stallen. De équipé waarin Mulder is opgenomen zal in Oostenrijk de Nederlandse eer verdedi- gen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Maar liefst 27 plaatselijke „artiesten" zijn maandag- avond van 19.00 tôt 20.00 uur te beluisteren in Puur Kultuur op Radio Compagnie. Voor de vakantie maakte Puur Kul tuur opnamen op de uitvoe- ringsavond van Muziek Studio Jan de Vries in Hôtel Struvé Een groot gedeelte van de leer- lingen zal in de studio com- mentaar geven op het ten ge- hore gebrachte werk. Dat werk is soms puur klassiek vaak populair. Er valt piano, keyboard, syn- thesizer, orgel, accordéon en trombone muziek te beluiste ren. Ook wordt er een concert van vier orgels en een concert van vier accordéons gegeven. HOOGEZAND - Van het om- vangrijke buurtverbeterings- proces dat na de bouwvakva- kantie begint in- Woldwijck- midden in Hoogezand wordt een videofilm gemaakt door het bedrijf Pro Motion Pictu- res uit Winschoten. Het idee, afkomstig van de Woningstichting Volksbelang is met veel enthousiasme in de beheergroep ontvangen. Het wordt een soort promotiefilm waarmee geprobeerd zal wor den verschillende doelgroepen te bereiken zoals zittende en toekomstige huurders van de wijk en potentiële kopers van woningen. De film moet ook als promo- tiemateriaal dienen voor de woningstichtingen Volksbe lang en Talma, voor de politie, voor makelaars en aannemers, maar ook voor de gemeente, die er het slechte imago van Woldwijck mee denkt te kun- nen wegnemen. De totale kosten worden gelij- kelijk verdeeld over de beide woningcorporaties en de ge meente. Via sponsoring bij- voorbeeld van makelaars, aannnemers en dergelijke wordt nog geprobeerd om de totale kosten, omlaag te krij gen. SAPPEMEER - Vanaf morgen- avond is Radio Compagnie zes vrijdagavonden lang van zes uur tôt middernacht in de lucht. Het programma ,,de Zo- meravondshow" breidt haar normale programma uit met hit-muziek uit de zestiger tôt negentigerjaren. Ook het nationale muziekpro- dukt krijgt de nodige aan- dacht. Rode lijn in de vrijda- gavondshow blijft de Juke box. Tijdens de uitzending kunnen kandidaten zich aan- melden en hun eigen smaak in de jukebox-lijst zetten. Wil je meedoen met dit radiospel? Bel op vrijdagavond naar tel. 05980-96688. Delfsail'91 DELFSAIL - Van dinsdag 13 tôt en met zaterdag 17 augustus staat Delfzijl in het teken van oude zeilschepen. Tijdens het groots opgezette zeilevenement varen 's werelds grootste zeezeilschepen de Groningse haven binnen. Voor het publiek valt er zowel te land als ter zee van ailes te beleven. Cruises bij maanlicht, rondvaarttochten en lichtshows vanuit de haven theater, parades, muziek, exposities en amusement op de vaste wal. Elke dag is er vertier vanaf 11.00 uur smorgens tôt sa- vonds laat. Frekie Voor de tweede keer wordt in Delfzijl de zeilmanifestatie Delfsail gehouden. In 1986 was de gemeente aanloophaven voor de internationale Cutty Sark Tall Ships Race, waar vooral jongeren aan meedoen. Dit jaar gaat deze tocht van Milford Haven in Wales via Ierland naar Delfzijl, als fi- nishplaats. Delfsail '91 bena- dert in omvang de spectaculai re „Sail Amsterdam", al wordt de grootsheid niet hele maal geëvenaard volgens voorlichter H. Kastennans van de stichting Delfsail. Ze- ventig tôt tachtig windjam mers zullen te zien zijn, waar- onder de bekende Italiaanse zeevaarder de Amerigo Vespucci van 101 meter lang en de Sovjetschepen Sedov van 117 meter, Myr (Vrede) en Tovarisch (Kameraad). Voor Nederland vaart het zeilschip ,,de Eendracht". Naast de vele exposities, zo wel in het Noordelijk Scheep- i vaartmuseum in Groningen als in diverse locaties in uen- zijl zelf, zijn er diverse straat- en schipoptredens. Elke avond speelt theater Te Water op klipperaak ,,De Verwonde- ring". Dinsdag de gehele dag is het binnenlopen van de vloot te zien vanaf de Pier van Oterdum of de haven. Tôt 's avonds laat is er muziek en amusement in het centrum en op de podia in het havenge- bied. Taptoe- optreden en een lichtshow met laserstralen in de haven. Woensdag 14 augustus wordt er in het centrum een delfsail- markt gehouden met een standwerkersconcours. Slikslee-wedstrijden en skate- board-demonstraties terwijl er ook voor de kinderen genoeg te zien en te doen is bij de bal- lonnenwedstrijd of het kinder- theater. De muziek gaat tôt 's avonds laat door, tôt aan het Pyrofestival aan toe, een op muziek gecomponeerde vuur- werkshow. "Uniek voor Noord Nederland". Donderdagavond vindt in de haven de Moonlight-tour plaats, een parade van verlich- te schepen, vergezeld van mu ziek. De klapper van vrijdag is het Shantyfestival. Circa 25 koren uit verschillende lan- den, tezamen 1500 stemmen, zingen zich het Guinnes Book of Records in. Zaterdag overdag zijn er volop wedstrijden, ondermeer voor waterscooters, sloeproeiers en drakebootteams. Om 4 uur 's middags begint de aftocht van de zeezeilschepen. Tijdens de zeilparade varen zij met sa- luutschoten de haven van Delfzijl uit. Stichting Delfsail verwacht een 300.000 bezoekers, waaron- der veel buitenlanders. Frekie: .Meester zegt dat k n encyclopédie neudeg heb". Pa: „Bist nait wies? ,,CT NIEUWSBLAD - DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1991 - PAGINA 3 Verschijnt elke donderdag in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slocfiteren, Schitdwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterbuizen, Foxbol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exemplaren Kantoor wiecht Oost 30 Tel/Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie Adv.afd. Persburo Edzes Tel, 05980-97145 Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 13-17 augustus 1991 Delfzijl Meester: Woar gaaist ien vekaanzie hen? Frekie: Noar t zicht. Meester: Woar ligt dat? Frekie: Wait ik nait, mor veur televi- sie zeggen ze aaid: Mooi weer ien t zicht.

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 3