Kadavers en rottende visoverlast „Rabobank geworteld op lokale gemeenschap Slagerij S. POST AUTOBEDRIJF TULP B.V. KRASTER TWEEWIELERS Mogelijke oplossing Kerkstraatproblemen Coffeng B.V. rfV»\ KRASTER UW BATAVUS- UNION EN VESPA DEALER ALLURE m; HET NIEUWSBLAD Gemeente heeft nog geen oplossing afvalprobleem Lisol Terugzetten Spanning in Sovjet Unie Gasten Poppententoon- stelling in smederij WIMA wandelt voor 21e keer Slagerij Post als het gaat om een goed stuk vlees Slagerij Post als het gaat om lekkere vleeswaren Slagerij Post als het gaat om een heerlijke worst Slagerij Post als het gaat om een spéciale schotel Slagerij Post als het gaat om een heerlijke salade Slagerij Post als het gaat om makkelijk je auto te willen parkeren Slagerij Post als het gaat om een heerlijke panklare maaltijd Slagerij Post als u spéciale wensen heeft Slagerij Post is niet de goedkoopste, maar zeer beslist niet de duurste Slagerij Post een begrip voor vers en kwaliteit UW GARANTIE VOOR VERS EN KWALITEIT Riiwiel- en Bromfiets-speciaalhuis KIEL-WINDEWEER - De kadaverbak blijft voorlopig aan de Zuidlaarderweg staan. Voor de stankoverlast bezorgdende visafval heeft de gemeente nog geen oplossing. Dit antwoordde wethouder M. Laaning afgelopen dinsdag op vragen van Groen Links over de overlast bezor- gende kadaverbakken en vistonnen. „Het lijkt mij een plaag daar te wonen stelde raadslid Roel Zuidema en hij vroeg van B W de toezegging dat de kadaverbak kompleet opgeheven zou worden. Al voor de zomerstop was het punt in de gemeenteraad behandeld. Toen ging de raad niet in op het verzoek van omwonenden en de vereniging Plaatselijk Belang om tôt ophel- fing op verplaatsing over te gaan. Laaning hoopt dat hij begin september toch met een oplos sing kan komen. Naast de kadaverbak aan de Zuidlaarderweg staan een aantal grote tonnen en zak ken. De tonnen staan er opm- dat dô kadaverbakken te klein zijn. Elk weekend deponeren wedstrijdvissers er grote aan- tallen vis in en bij plaatsge- brek, emaast. Weliswaar in plastic zakken verpakt, met een touwtje erom, maar niet bestand tegen nieuwsgierige katten en meeuwen. Vooral met warm weer verspreidt de vis in de omtrek een onfrisse geur. ,,Zeg maar stank" zegt buur- man H. van de Laan, ,,bij westenwind gaat je weekendje buiten zitten ermee de mist in. De tonnen zijn open, de zak ken staan in de zon. Het bloed in de zakken borrelt op en de zakken scheuren open". De laatste drie weken bedekt hij de gevulde tonnen met plan- ken en plastic tegen ongedier- te. Kringdirecteur J. Peelen (die er duidelijk niet naast woont) van het Ministerie van Land- bouw, waaronder de Kadaver- centrale in Assen valt, vindt klagen over stankoverlast een modem item. Volgens hem is het niet slecht voor de volks- gezondheid. Dat het niet erg hygiënisch is rond de kadaver bak, is inmiddels ook bij de provinciale Inspectie Volksge- zondheid bekend. De zaak is daar momenteel in behande- ling. Begin februari stuur de Ver eniging Plaatselijk j. ^ang op aandringen van omwonenden een brief naar Burgemeester en Wethouders van Hooge- zand-Sappemeer over het ka- daverprobleem. Sinds de be- handeling ervan in de gemeen teraad komt Gemeentewerken twee tôt drie keer per week om de kadaverbak schoon te spuiten, maar volgens omwo nenden worden de vistonnen niet meegenomen in de schoonmaakbeurt. De bak zou worden aangesloten op het ri- ool, zodat er beter schoonge- maakt zou kunnen worden. In middels ligt de pijp er, maar er is geen aansluiting naar de bak zelf. Van der Laan: ,,Van gemeentewerken doen ze wel hun best hoor, soms zijn ze er wel een uur. Ze spuiten in de bak met lisol. Maar het blijft een rotzooi rond het weekend. Wij als omwonenden willen dat het hier weggaat." Voor de kadavers bestaat een gemeentelijke verordening. Over vis staat er niets speci- aals in. De mogelijkhe.' i om vis bij de kadaverbar in Westerbroek af te leveren ver- viel enige tijd terug, waardoor nu aile vis uit de omgeving in Kiel-Windeweer terecht komt. Als tijdelijke oplossing voor de vis werden er aan de Zuid laarderweg tonnen neergezet. Te weinig dus, waardoor de doorzichtige zakken met vis emaast blijven staan. Zodra een dood dier afgele- verd wordt bij de bak, moet dit ook gemeld worden bij de Centrale Kadavermelding in Assen. Deze geeft opdracht aan eendestructiebedrijf in Bergum, de N.T.F., die de ka davers ophaalt en vemietigt. De vissen blijven het weekend en soms tôt dinsdagmorgen liggen, omdat er niet eerder dan op maandagmorgen ge- beld wordt. ,,Op andere plaat- sen gaat de vis in de kadaver bak, daar is het geen pro- bleem". Secretaris S. Schoon- hoven van het provinciaal Fonds voor Hengelwater kent de problemen rond de vis in Kiel-Windeweer. ,,Ik vraag mij af of de gemeente Hooge- zand-Sappemeer wel optimale medewerking verleent". Een goeie oplossing hoeft volgens hem niet kostbaar te zijn. Elk weekend zijn er wedstrij- den voor vissers, waarbij zij een wisselende hoeveelheid vis vangen. Waarom de onge veer 3000 wedstrijdvissers in de provincie Groningen de vis na het vangen niet van het haakje af halen en teruggooi- en, oftewel terugzetten" is niet helemaal duidelijk. De heer J. Messchendorp van hen- gelclub Voorwaarts uit Sappe- meer, noemt het een kwestie van mentaliteit. ,,Op landelij ke concoursen wordt de vis al teruggezet, maar hier is dat moeilijk. Vissers hier willen dat nief'.Volgens Mensschen- dorp zitten de plaatselijke hengelclubs zelf ook met het probleem van het terugzetten en de afval. Wethouder M. Laaning denkt dat het hele probleem is terug te brengen tôt de mentaliteit van de wedstrijdvissers. Deze zetten de vis niet terug. Zij zouden zich ook niet aan de af- spraken van aflevering hou- den. Gemeentewerken heeft hierover contact met het destructiebedrij f Volgens Laaning stelde kan van opheffing geen sprake zijn omdat Gemeentewerken de taak en verplichting heeft een inzamelsysteem voor kada vers te hebben. In diverse an dere gemeenten wordt al met een ander systeem gewerkt: via een contract haalt het destructiebedrij f de kadavers rechtstreeks bij de eigenaar weg. Een nieuwe, extra kada verbak ziet Laaning vanwege de kosten niet zitten, vooral daar hij verwacht dat de pro vincie binnenkort de verant- woordelijkheid rond kadavers ovemeemt. Verplaatsing naar de onbewoonde wereld is ook geen oplossing, daar is de contrôle nog minder". Niet alleen Groen Links, maar ook raadslid René Bodewes van Progressief Ronda houdt zich ook al geruime tijd bezig met het kadaverbakprobleem, Voor hij stappen ondemeemt, wacht hij het voorstel van B W af: ,,Ik reken erop dat het gauw behandeld wordt". Vervolg pagnina 1. Deze zomer waren er veel Rus- sen te gast in Hoogezand-Sap- pemeer en veel kwamen even langs bij ons Persburo. Soms waren het gesprekjes van een kwartier over persvrijheid, soms richtten we een diner aan en discussieerden tôt 's avonds laat. Swier Topper uit Kiel-Winde weer reisde twee maanden dwars door de USSR,links en rechts uitnodigingen achterla- tend. En niet zonder resultaat. De laatste maanden zat zijn huis regelmatig vol Sovjetbur- gers. Wat denktToppers van de reactie van de Russen? ,,Na de coup wordt het pas moeilijk. Na deze ellende lijkt het allemaal goed. Maar hoe gaan ze met de économie en de menselijkheid, de natuur ver- der om? Wij kunnen het ons haast niet voorstellen, dat je jarenlang -zelf s tegen je intieme vrienden- nooit kunt zeggen wat je werkelijke politieke ideeën zijn. En daarbij zijn de Sovjets gewend ailes in sym- bolen weer te geven. Je krijgt geen direct antwoord op vra gen als ,,ben je niet kwaad of bang?". Of, zoals een andere Moskou-ganger zei: „De meeste Russen zijn zo bang als hazen. Dat is ook wat me het meeste trof tijdens mijn be- zoek aan de USSR". Die uitspraak lijkt niet over- een te stemmen met de televi- siebeelden van de afgelopen week. Beelden van optimisti- sche, strijdbare russen". De geschiedenis herhaalde zich nu eens een keer niet. En dat stemt tôt optimisme. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Galerie De Smederij organi- seert een tentoonstelling van poppen, trollen en andere fan- tasiefiguren. De maaksters zijn Stijn Hartman, Liesbeth Venema en Annie Splinter uit Hoogezand- Sappemeer. De tentoonstelling is te be- wonderen vanaf 24 augustus tôt 4 oktober. De Smederij be- vindt zich aan de Vosholen 58 bij het kruispunt met Borger- compagnie. Open van dinsdag tôt en met zaterdag van 13.30 tôt 16.00 uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Na maandenlange werkzaamheden is het bijna- nieuwe-ge- bouw van de Rabobank aan de Hoofdstraat gistermiddag heropend. Burgemeester J. van der Linde benadrukte in zijn openingswoord de huidige agrarische banden van de in oorsprong aeTarische coôperatieve bank. Het nieuwe hoofdkantoor heeft volgens hem een uitstekende hg- ging, midden in het winkelcentrum Hoofdstraat/Kerkstraat, dat de komende jaren volgens de structuurschets „opgekrikt" gaat worden. De jarige bank had haar relaties verzocht een kado in contanten te geven. Het totaalbedrag werd besteed aan een goed doel in de gemeente Hooge- zand-Sappemeer. Burgemeester Van der Linde mocht een chèque van tien duizend gulden m ontvangst nemen voor de muziekkoepel Sappemeer. Sloop oude Activiteitencentrum na verhuizing HOOGEZAND-SAPPEMEER - „De sloop van het pand Paral- lelweg 9 heeft inderdaad de bedoeling toekomstige ontwikke- lingen in eigen hand te houden" stelde wethouder M. Laaning tijdens de dinsdag gehouden commissievergadering Middelen en Openbare Werken. De commissie stemde in met het B W voorstel om het pand van het Aktiviteitencentrum na verhui zing te slopen. Ambtelijk wordt al hardop gedacht over de bestemming van de grond. De plek kan wellicht een roi spelen in de oplossing rond de problemen van de Kerkstraat. De drukke Kerkstraat, win- kelstraat en doorgaande route, staat planologisch al geruime tijd in de belangstelling. De fi- les zijn ae gemeente een doom in het oog. Via het vrijkomen- de terrein zou een nieuwe ont- sluitingsroute haaks op de Pa- rallelweg, of een parkeermo- gelijkheid gemaakt kunnen worden. Volgens D'66 raadslid E. de Haan zou dat een slechte oplossing zijn. Hij uitte zijn verontrusting over de ambte- lijke gedachten en stelde dat een toename van verkeer door de achterliggende woonwijk en het park niet wenselijk is. Wethouder M. Laaning stelde hem enigszins gerust: ,,Of dit hardop denken ooit beleid wordt, valt nog te bezien." De Haan is op zich niet tegen sloop, al betreurt hij het dat er weer een karakteristiek pand verloren gaat. Het pand is ech- ter in een zo'n slechte staat, dat opknappen meerdere ton nen" zou gaan kosten. Het slo pen gaat de gemeente f 63.500,-- kosten. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Woensdag wordt de 21 WI- MA-wandeltocht gehouden Voor afstanden van vijf, tien en vijftien kilometer kan wor den ingeschreven. Voor ieder- een die de tocht volbrengt is er een médaillé. Start tussen 18.00 en 18.30 uur bij café De Luifel in Martens- hoek. Inschrijven op telefoonnum mer 90505. Ongeveer 17 jaar geleden ver- richte de toenmalige burge meester van Hoogezand-Sap- pemeer, de heer Boekhoven, de opening van het eerste Ra- bo-kantoor aan de Kees de Haanstraat. Sindsdien heeft de bank en het betalingsver- keer een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Was 17 jaar ge leden de buizenpost (waardoor het geld van balie naar kas gaat) nog betrekkelijk nieuw, nu zijn computers en telecom- muniecatienetwerken de le- vensader van de bank en dreigt volgens voorzitter J. Hooijmeijer het gevaar dat le- den en cliënten alleen nog maar op het beeldscherm be- staan. Naast de nieuwe gel- duitgifteautomaat (de Rabo heeft er in heel Nederland 1200, evenveel als andere ban- ken bij elkaar) staat het beta- len per betaalautomaat (BEA) volop in de belangstelling. Volgens regiodirecteur W. de Jong is de consument er rijp voor, ondanks het geharrewar over wie de kosten gaat beta- len. De Jong: ,,Wij lopen in Ne derland daarmee echt achter in Europa". Burgemeester Van der Linde zag de bank, als ondememer in deze gemeente, toch vooral als een bedrijf dat winst moet maken. Tôt ongenoegen van hetbestuur van het bank- bestuur: ,,Integendeel, wij zijn juist primair gericht op het be- hartigen van de belangen van klanten en leden." De Jong verheugt zich over de positie- ve geluiden uit tuinbouw en industrie, want ,,deze bank is geworteld op de, lokale ge meenschap". De Rabobank Hoogezand is een zelfstandige bank met naast het hoofdkantoor, bij- kantoren in Gorecht en Sappe meer. Twee maal per week zijn bankmedewerk(st)ers te vinden in het Dorpshuis in Westerbroek. Onder leiding van directeur H. de Boer wer ken er in totaal 41 mensen. De verbouwing was noodzake- lijk door de veranderde eisen aan veiligheid en automatise- ring. Achter de balies en tus sen het geldtransport van kluis naar kas bevindt zich nu een beveiligde zone met onder- meer kogelvrij glas. Het hele gebouw heeft een gedaante- wisseling ondergaan. Aan de buitenkant zijn meer ramen en daardoor meer licht op de werkplek gecreeërd. De in- gang is vërplaatst naar de Hoofdstraat. Binnen in de ,,bankhal" kan de bezoeker kiezen tussen particulière of bedrijfsbalies. Het geheel is zeer modieus, speciaal voor de bank vormgegeven. Noorderstraat 285 SAPPEMEER Telefoon 05980-92063 DA1MAT8U Citroën Visa 11 RE, wit 1988 Peugeot 305 GL, zilver1982 Opel Ascona, op gas, rood1982 Fiat Regata S 85, blauwmetallic 1986 Fiat Uno 75 IE, wit1987 Ford Orion 1.6 L, wit1986 VW Jetta GL automaat, groenmetallic 1981 VW Jetta, blauwmetallic 1985 Daihatsu Cuore TS, wit1986 Daihatsu Charade TS, rood1987-1989 Daihatsu Applause XI, STB, groenmet. 1990 Citroën Axel 1.1, wit1985 Seat Marbella GL, wit1987 Seat Ibiza L, rood 1987 Nissan Cherry 1300 GL, groen 1983 Ford Escort 1.3, blauw1983 BMW 316, gas, wit1985 Borgercompagniesterstraat 82 SAPPEMEER Telefoon 05980-93227 SPRINT TOUR Een stijlvolle lichtgewicht. De Sprint Tour heeft een uiterst stabiel trame (damesframe 'swing-model') en is opge- bouwd met uitsluitend klasse- onderdelen. Het trefzekere Sachs versnellingssysteem, het leren Lepper zadel, het komfortabele Safety Stuur® en de lichtlopende trapasla- gers garanderen een lange rit zonder vermoeidheid. Met aluminium drager, halogeen verlichting, Axa veilig- heidsslot en de nieuwe Axa HR (Hoog Rendement) dynamo. In dames- en herenmodel. Met trommelremmen en 6-versnellings derailleurset: f 1.099,-. In 12-versnellings uitvoering met de nieuwe Sachs Orbit tweeversnellingsnaaf en 6-versnellings derailleurset: f 1.199,-. Kleuren: zilver/an- traciet, chanel/aubergine Slochterstraat 158 - Telefoon 05980-93112 - Sappemeer SACHS De tonnen en zakken met visafval aan de Zuidlaarderweg, in het weekend. (Foto H ans Zuidema) NIEUWSBLAD - DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1991 - PAGINA 3- Verschijnt elke donderdag in de piaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Oplage: 24.000 exemplaren Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer fledaktie Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd. Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Audi 80, rood, veel extr. 6-90 Audi 80 Turbo D interc., 2-89 Audi 80 1.8 N met.blauw 6-88 f 34.900. f 33.880. t 25.990. Audi 80 1 8 S extra's, 2-89 I 31.880.- Passat CL 1.8 div. extra's, 12-89 1 31.880.- Jetta 1.3 Avance Sportiet 5-87 115.990.- Golf GTi 16 V div. extr., rood 10-88 1 32.990. Golf 1.3 CLzilvermet 4-87 1 16.250. Golf 1.3 div. extra's 3- 89 20.990.- Golf 1.3 CL mod. '87, 10-86 114.990.- Golf 1.6 D, zeer compleet 5-86 115.990.- Golf 1.3 c weinig km's, 7-84 1 10.880.- Polo 1 3i Coupé CSI 12-89 117.550. Polo 1.1 Coupé Pointer 1-87 111.900 Polo 3-deurs, diesel 5-bak 5-87 14.880. Alfa 75, rood, alu. velgen 5-90 128.990. Opel Kad. 1.6i veel extra's! 4- 90f 24.990. Peugeot 309 XR 3-oeurs 4-88 115.880 Peugeot 205 1.1 XE 5-88 14.550. Ford Escort 1.4 Bravo 2-88 117.550. Opel Kad. 1.3 S 4-drs. Sedan 2-86 13.880 Volvo 340 DL Sedan, zeer mool 7-86 1 12.990 Fiat Uno 45, knalrood 2-87 1 9.950 Toyota Corr. Sedan 1.8 diesel 2-88 18.900 De financiering van uw auto regelen wij snel en tegen gunstige voorwaardenl Rondeboslaan 17 Farmsum (Delfzijl) Telefoon 05960-16475. OCCASIONS Door zijn geraffineer- de styling en gunsti ge prijs bekroond tôt de Fiets van het jaar 1990. Een stabiel ge- bouwde lichtgewicht met sportieve eigen- schappen, zoals het ATB-stuur en de Sachs Elysee "klik"-schakeling. Afgewerkt met vele fraaie lichtgewicht onderdelen, waaronder een spieloos aluminium crankstel en zwart geanodiseerde aluminium velgen. Een fiets die gezien mag worden. In dames- en herenmodel. Met velgremmen en 6-versnellings derailleurset: f 769,-. Met Sachs trommelremmen en 6-versnellings derailleurset: f 869,-. Kleur: zwart/pink.

Het Nieuwsblad nl | 1991 | | pagina 5