Herrijzend <lp> Nederland NIEUWSBULLETIN no. 5 20 APRIL 1945 Het Canadese leger heeft het Friese uiteinde van de Afsluitdijk bereikt. Eergisteren hebben de Duitsers de dijk ten W. van Den Oever opgeblazen dit is niet de Afsluitdijk zelf. De Wieringermeerpolder staat reeds blank; correspondenten melden, dat er reeds 13 voet water staat. Poolse tanks heb ben Nw. Schans bereikt. Winschoten is bevrijd. Op de Veluwe zijn Barne- veld en Voorthuizen bevrijd; verder Ede en Wageningen en langs de Zuiderzee Harderwijk, dat een 2e Duinkerken werd. De Canadezen hebben de Grebbe- linie bereikt. Een Brits regiment, op weg naar Amersfoort, heeft de buiten wijken van die stad bereikt. Tussen Amersfoort en Zuiderzee hebben de Duitsers het gebied onder water gezet. Eveneens werden de sluizen bij Muiden opengezet, zodat het gebied Amsterdam-Abcoude-Weesp en Mijdrecht onder water loopt. Ook het Eemgebied werd door de Duitsers onder water gezet, evenwel met weinig resultaat, daar de; waterstand in de Rijn te laag is. In Otterloo werden 1000 Duitsers vernietigd, die probeerden door te breken. Kuinre aan de N.O.-polder werd bereikt. Arnhem heeft zwaar geleden; alle grote gebouwen zwaar beschadigd of vernietigd. Apeldoorn is er betrekkelijk goed afgekomen; ten O. van het Apeldoorns kanaal de meeste schade. Velp: weinig slachtoffers, schade aanzienlijk. Zwolle: geen schade; IJsselbrug opgeblazen; geen stroom en geen water. Meppel: telefooncentrale opgeblazen, station beschoten, verder onbeschadigdHeerenveenbrug opgeblazen, verder weinig schade. Leeuwarden is er zeer goed afgekomen. Dokkum onbeschadigd. Oostmahorn onbeschadigd. Groningen: huizenblokken door de Duitsers in brand gestoken; brandweer verrichte uitstekend werk. Er komen steeds meer berichten binnen omtrent voortschrijdende inun daties in bezet gebied. Kampen werd van Duitsers gezuiverd. Uit de Bommeler- waard trekken de Duitsers zich terug. De spoorbrug bij Zaltbommel is ver nield, de verkeersbrug nog intact. Ten Westen van Amersfoort stuiten de Canadezen op sterke Duitse tegenstand in de Grebbelinie. Leipzig en Halle veroverd. Harburg, een voorstad van Hamburg, onder Brits artillerievuur, Aanvallen van het W. en O. op Dresden. Maagdenburg en Düsseldorf veroverd. De Geallieerden hebben 20 km. van de autoweg Bremen-Hamburg in bezit. De stad Lüneburg werd genomen. Aan Oostfront werden in 3 dagen verschillende bruggehoofden over Oder en Neisze gevormd. Russische voorhoeden staan op 1 plaats 20 km. van de buitenwijken van Berlijn. Duitse radio meldtRussen zijn Spree overgestoken. In Italië stromen Britse troepen de vlakte van Argenta binnen, richting Ferrara. De Geallieerden zijn doorgedrongen tot op 30 km. N.O. van Bremen. Tevens staan zij op 1 punt 50 km. ten O. van Berlijn en 30 km. ten Z. v. Stuttgart. Gisteren alleen werden aan het Westfront circa 50.000 gevangenen gemaakt. Een eiland, 70 km. van Borneo bezet. Commissie van 10 Lagerhuisleden naar Duitsland om onderzoek in te stellen naar concentratiekampen. In Engeland verduistering opgeheven.

Nieuwsbulletin gemeente Hoogezand nl | 1945 | | pagina 1