Herrijzend Nederland NIEUWSBULLETIN no. II 27 APRIL 1945 Volgens Engelse frontcorrespondenten zijn er 2000 Duitsers in Delfzijl inge sloten. De Geallieerde troepen, die de Bommelerwaard waren binnengerukt, moesten zich na een vrij sterke Duitse tegenaanval terugtrekken. Ten N. van Amsterdam werd veel verkeer gesignaleerd en onder vuur genomen. Ook werd de afsluitdijk herhaaldelijk schoongeveegd. Het plan om hongerend Holland door middel van vliegtuigen van voedsel te voorzien is herziener wordt een andere methode onderzocht. De Duitse commandant verklaarde zich in beginsel accoord. Twee Russisehe legers hebben de ring rond Berlijn gesloten. De stad zelf is voor 2/3 in hun handen. Ze zijn reeds in het centrum binnengedrongen. De voor stad Dahlem is van Duitsers gezuiverd, evenals Steglitz en Seelendorf. Pogingen om de weg naar het W. open te breken zijn mislukt. Riesa, aan de W. oever van de Elbe, is door de Russen genomen. Ze staan nog 37 km. van de Amerikanen bij Würzen. Binnen 24 uur vermoedt men dat er contact met de Amerikanen gemaakt wordt. Aan de Elbe hebben de Amerikanen het artillerievuur gestaakt, omdat er gevaar bestaat dat de Russen er hinder van ondervinden. De bewegingen van het le en 9e Amerikaanse leger worden geheim gehouden in verband met het te verwachten contact met de Russen. Schotse troepen zijn tot het station van Bremen doorgedrongen en gaan verder in de richting van de haven. Nader wordt gemeld, dat geheel Bremen door de Engelsen veroverd is, Bremen is één puinhoop. Het le Canadese leger staat nog 6 km. voor Emden. De toe gangen naar Oldenburg liggen open. Het 3e Amerikaanse leger is bij Kaulheim en Sulzbach over de Donau. Ingolstadt werd door de Geall. veroverd op 65 km. van München; tevens staan zij op minder dan 80 km. van Pilsen en in de onmid dellijke nabijheid van Passau. In het Ruhrgebied hebben de Geallieerden 1.000.000 ton steenkolen buitgemaakt. Tütlingen, 8 km. van de Oostenrijkse grens is ge nomen. Waldshut is door de Fransen bereikt. Constanz, aan het Meer van Constanz, werd bevrijd. In Tjecho Slowakije is Eger veroverd; alle wegen en spoorwegen naar Praag zijn afgesneden. München, Kiel en olieopslag plaatsen aan de Oslofjord zijn gebombardeerd. In Italië zijn Reggio en Parma veroverd. Het 5e leger staat bij Mantua. De bruggenhoofden over de Po zijn snel uitgebreid. Er zijn grote vorderingen ge maakt ten N. van Spezia- Latere berichten maken melding van grote activiteit van de partisanen. Radio Rome meldt, dat de Duitse bezetting van de grote steden Milaan, Genua en Turijn zich hebben overgegeven aan de Italiaanse vrij- scharen, die vanuit de Alpen de laagvlakte van de Po binnenstormen. Ze hebben de grensbewaking bij Chiasso overgenomen. De geallieerde legers bevinden zich op weg van Modena naar Milaan. Bij Ferrara is veel materiaal buitgemaakt. Twee Duitse legers zijn vernietigd. Ook de Duitse vloot in de haven van Genua heeft zich overgegeven. Het Bevrijdingscomité voor Italië heeft een oproep tot alle fascisten gericht om het verzet te staken. Stettin is door de Russen ver overd. Prenzlau ten W. van Stettin wordt beschoten. Volgens Churchill wordt het rapport van Parlementsleden omtrent de Duitse concentratiekampen aan het Lager Huis spoedig ingewacht. Göring is als opperbevelhebber van de „Luft waffe" afgetreden. Onder de gevangenen aan het Westfront bevindt zich thans ook de bekende Duitse radio-spreker Generaal Dittmar. Hij heeft op deze mili taire gebeurtenis nog geen commentaar geleverd.

Nieuwsbulletin gemeente Hoogezand nl | 1945 | | pagina 1