Herrijzend Nederland NIEUWSBULLETIN no. 14 )TTT 1 MEI 1945 Gisteren zijn opnieuw Lancasters boven Nederland verschenen, die nu 1200 ton voedsel boven Den Haag, Leiden en Rotterdam hebben afgeworpen. In Engeland is een oproep gepubliceerd, om een nationale hulpactie te organiseren voor Neder land. Er is reeds veel voedsel, kleding en schoeisel verzonden. De Nederlandse regering heeft een beroep gedaan op de burgerbevolking van de vesting Holland om haar zelfdiscipline te bewaren. Graaf Bernadotte was gisteren reeds terug in Zweden na een onderhoud met Himmler op een kasteel te Abenra, 50 km. van de Deens-Duitse grens, met een 2e voorstel van Himmler, deze keer ook aan Rusland. Churchill is lange tijd in conferentie geweest en men verwacht vandaag een belangrijke verklaring van hem in het Lager Huis. Volgens President Trueman wordt binnen 48 uur de beslissing niet verwacht. Volgens een bericht uit Stockholm zouden de Duitsers in Denemarken en Noorwegen ook willen capituleren. Er wordt melding gemaakt van desertie onder de Quislings in Noorwegen op grote schaal. De patriotten zouden zich reeds gereed maken om het bestuur over te nemen. Volgens Generaal Mac Clark is de Duitse militaire macht in Italië gebroken. Er zijn daar 120.000 gevangenen gemaakt. Alessandria en Giorgio zijn genomen. In N. Duitsland is een bruggenhoofd van 10 km. gevormd over de Elbe en zijn de Engelsen Lauenburg een goed eind voorbij en rukken op in de richting van Lübeck. Amerikaanse luchttroepen onder Engels bevel zijn op een nieuw punt over de Elbe ten Z. van Hamburg. De Russen zijn Mecklenburg binnengedron gen en hebben Greifswald en Neu-Strelitz in de richting van Stralsund en Rostock veroverd. In Berlijn bevinden de Russen zich nu in Unter den Linden. Duitse parachutisten komen tussen de Russen terecht. Overal zijn Russische aanplak biljetten, die de bevolking opdragen de Russische bevelen absoluut op te volgen. Alleen de oorlogsmisdadigers worden gestraft. Op 1 Mei waait de Rode vlag op het Duitse Rijksdag gebouw en wordt te Moskou een parade gehouden op het Rode Plein. In 4 maand hebben de Russen 1.000.000 Duitsers gedood en 800.000 gevangen genomen. Het 9e Amerikaanse leger heeft nieuw contact met de Russen gemaakt bij Wittenburg. Er is nu reeds een hecht contact met de Russen over een afstand van 80 km. N. en Z. van Torgau. Het leger van generaal Patton is op 2 plaatsen over de Isar. In Tsjecho-Slowakije zijn Morawska Ostrawa en Zeline gevallen. De Fransen staan bij Bregenz in Oostenrijk. Generaal Mac Clark heeft een ultimatum gericht tot het fascistische leger in N. Italië om de wapens neer te leggen. De Britten zijn Turijn binnengerukt. 200 super-vliegende forten hebben een aanval gedaan op Tokio. De Britse troepen staan op een afstand van 58 km. van Rangoon. Bevrijde gevangenen uit Buchenwalde hebben Prinses Juliana telegrafisch gelukgewenst met haar ver jaardag. In Buchenwalde zijn 500 Nederlanders om het leven gekomen. Volgens radio Tokio hebben de Amerikanen een nieuwe landing verricht, die een nieuwe phase van de strijd om Ned. Indië inluidt, nl. op Borneo bij Tarakan. Met Nederland is een bruikleenovereenkomst door U.S.A. gesloten van 240.000.000 dollar. De Franse gemeenteraadsverkiezing heeft een duidelijke ver schuiving naar links te zien gegeven: de communisten hebben 'ƒ4 van het totaal aantal stemmen gekregen.

Nieuwsbulletin gemeente Hoogezand nl | 1945 | | pagina 1