<?A. Herrijzend Nederland NIEUWSBULLETIN no. 15 2 MEI 1945 Volgens een mededeling van het Geall. Opperbevel is met de Duitse autori teiten in bezet Nederland een overeenkomst getroffen, waarbij toevoer door de lucht, te water en te land is geregeld. Vliegtuigen mogen op 10 bepaalde plaatsen van 's morgens 7 tot 's middags 3 uur paketten afwerpen. Voor vervoer te water is Rotterdam opengesteld, terwijl de Duitsers de schepen tegemoet komen. Het eerste schip wordt binnenkort verwacht. Verder is er een hoofdverkeersweg be schikbaar gesteld, waarlangs het eerste transport van 1000 ton reeds onderweg is. Van Geall. zijde nam o.a. Prins Bernhard deel, van Duitse zijde o.a. Seis-Inquart. De commissie stond onder leiding van de Engelse Lt. Gen. Smith. Een medede ling van de Nederl. Regering: Gezien de politieke gebeurtenissen acht de Nederl. Regering het haar plicht de bevolking van bezet gebied aan te raden zich te onthouden van elke demonstratie. Gistermorgen waren weer Amerik. bommen- werpens boven Holland met voedsel. In totaal is nu 2.500.000 kg. afgeworpen. Stalin heeft op 1 Mei een dagorder gegevenDe ineenstorting van Hitler- Duitsland is aanstaande. Churchill heeft gezegd over de capitulatiegeruchten nog geen mededeling te kunnen doenzodra hij iets bijzonders wist, zou hij het Lager Huis er persoonlijk van in kennis stellen. Als de V.E.-dag gevierd wordt zal de Engelse Koning voor de B.B.C. spreken en zullen de kerkklokken geluid worden, terwijl de Zondag daarop dankdiensten gehouden zullen worden. Deze dag zal volgens Eisenhower niet gevierd worden, voordat Holland, Denemarken en Noorwegen geheel bevrijd zijn. Men verwacht misschien deze week nog be langrijke gebeurtenissen. De Engelsen zijn in het N. nog 30 km. van Lübeck. Ze hebben verder Zuidwaarts contact gekregen met de Russen. De beide bruggen hoofden over de Elbe zijn met elkaar verenigd. De Russen hebben Stralsund ver overd. In Berlijn wordt bij de Brandenburger poort gevochten, evenals in de Leipzigerstr. De Fransen hebben Friedrichshafen genomen. De Amerikanen staan 50 km, over de Isar bij de Inn, en hebben daar Brauna, Hitler's geboorteplaats, veroverd. De Amerikanen hebben op 2 nieuwe plaatsen de Tsjechische grens overschreden. In Italië trachten Duitse troepen over de Brenner te ontkomen. Graziani heeft de Ligurgische legergroep bevolen de wapens neer te leggen. De Engelsen hebben 20 km. ten N.W. van Ttiëst contact gekregen met de troepen van Tito. In Beieren zijn o.a. gevangen genomen Horthy, von Kleist en von Leeb. Sedert de Invasie zijn 3.000.000 Duitsers gevangen genomen. In Rome hebben voor het het eerst weer 1 Mei optochten plaats gevonden waaraan 100.000 arbei ders hebben deelgenomen. In Parijs marcheerden gevangenen uit Buchenwalde mee. Amerika heeft geweigerd de voorlopige Oostenrijkse regering te erkennen. Argentinië is met 31.4 stemmen uitgenodigd voor de conferentie van San Fran cisco. Uit Washington wordt gemeld, dat het voedselprobleem waarschijnlijk tot in 1946 zal bestaan. De oorzaken zijn plundering door de Duitsers, voeding van militairen en krijgsgevangenen en het op gang brengen van bevrijd gebied. Volgens een bericht van de Duitse radio is Adolf Hitler gistermiddag 3 uur in de Rijkskanselarij te Berlijn gestorven, nadat hij Admiraal Dönitz Maandag tot zijn opvolger had aangewezen. Dönitz verklaarde gisteren voor de radio dat hij de oorlog tegen Rusland zou voortzetten en zo hij daarin gehinderd werd door de Engelsen en Amerikanen, ook tegen hen een defensieve oorlog zou voeren.

Nieuwsbulletin gemeente Hoogezand nl | 1945 | | pagina 1