Herrijzend W Nederland NIEUWSBULLETIN no. 16 UTT 3 MEI 1945 De voedseltransporten vonden ook gisteren weer plaats, o.a. door Canadese vrachtauto's. In totaal is door vliegtuigen meer dan 5.000 ton afgeworpen. Er zal ook benzine ter beschikking worden gesteld om het vervoer in Holland te verge makkelijken. Ook van de binnenlandse waterwegen zal gebruik worden gemaakt, zodat ook steenkolen worden aangevoerd, waar grote behoefte aan bestaat. Volgens een dagorder van Maarschalk Stalin heeft de bezetting van Berlijn onder Gener. Weitling gecapituleerd. Bij de strijd om Berlijn hebben de Duitsers '/4 millioen man verloren. Onder de gevangenen bevond zich ook de Duitse radio spreker Hans Fritsche, die beweerde, dat -Hitier en Göbbels zelfmoord hebben gepleegd. In elk geval is Hitier niet op zijn post gesneuveld. Dönitz heeft Ribben- trob ontslagen en in zijn plaats benoemd Graaf Schwerin von Krosigk, voordien Minister van Financiën. De haard van tegenstand ten Z.O. van Berlijn is geliqui deerd, waarbij 120.000 gevangenen zijn gemaakt. In April zijn in het W. 1.500.000 gevangenen gemaakt. Het 2e Britse legier is in 6 uur 60 km. opgerukt en heeft Lübeck veroverd en bij Wismar de Oostzee bereikt, zodat Sleeswijk-Holstein nu afgesneden is. Ze staan nog 50 km. van de Russen onder Rokosowski die vanuit Rostock oprukken en Warnemünde hebben veroverd. In 4 Deense steden hebben de Duitsers zich aan de burgemeesters oyergegeven. Vele Noorse Ministers heb ben aan Quisling hun ontslag aangeboden, dat deze echter weigerde. Het le Canadese leger ondervindt voor Emden en Wilhelmshafen weinig tegenstand. Bij Wismar hebben de Engelsen en Russen nieuw contact tot stand gebracht. Ins- brück en Praag zullen niet verdedigd worden. Hamburg is door de Duitsers hedenochtend tot open stad verklaard. De burgers moeten binnen blijven en om 13 uur zouden de geallieerden binnen trekken. Nadat op 29 April de onvoorwaardelijke overgave van de Duitse troepen onder Vitinghoff in Italië en de W. provincies van Oostenrijk was overeenge komen, zijn gistermiddag de vijandelijkheden gestaakt. Gener. Harold Alexander heeft bij die gelegenheid een dagorder aan zijn troepen gegeven, waarin hij zei „Na 2 jaren van harde strijd zijt gij vandaag als overwinnaars naar voren getre den". Churchill is bij de bekendmaking in het Lager Huis luide toegejuicht. Engeland heeft hier het grootste aandeel gehad. 3 legers rukken nu met grote snelheid door Oostenrijk. Het 7e Amerik. leger staat nog 40 km. van de Italiaanse grens en heeft Scharnitz veroverd. Triëst is door Tito veroverd. De Russen zijn bijna door de Moravische poort. Het 3e Amerik. leger is nu bij Passau over de Tsjechische grens. Bregenz is veroverd. In Beieren is o.a. ook von Runstedt ge vangen genomen. Ook de Duitse gezant in Italië, von Mackensen Jr., is bij de Zwitserse grens aangehouden en gevangen genomen. Pierre Laval en vele voor aanstaande Franse Nazi's zijn per vliegtuig te Barcelona aangekomen. Hij kreeg bevel onmiddellijk te vertrekken, maar hij weigerde. Hij is toen gearresteerd. In Birma wordt Rangoon nu vanuit het N. en Z. aangevallen. De Andamanen en Nicobaren worden reeds gedurende enige dagen door de Britse vloot ge bombardeerd. BERLIJN IS GEVALLEN. DUITSERS IN ITALIË CAPITUPEREN.

Nieuwsbulletin gemeente Hoogezand nl | 1945 | | pagina 1