Q Herrijzend w Nederland NIEUWSBULLETIN no. 18 5 MEI 1945 Veldmaarsch. Montgomery meldde gisteravond aan het Geall. Hoofdkwartier: Alle Duitse Strijdkrachten in Nederland, Noord-West Duitsland en Denemarken, met inbegrip van Helgoland en de Wadden eilanden, hebben zich onvoorwaardelijk overgegeven, ingaande Zaterdag 5 Mei om 8 uur. De volgende bijzonderheden zijn nog bekend gewordenNadat de eerste Duitse delegatie de overgave kwam aanbieden van troepen, die voor een deel nog tegen de Russen vochten, deelde Veldmaarschalk Montgomery hen mede, dat ze zich dan maar aan de Russen moesten overgeven. Hij liet hen een kaart zien, waarop de vorderingen duidelijk stonden aangegeven. Het bleek dat de Duitse officieren geen idee er van hadden hoe volledig de nederlaag was. Ze gingen toen terug, om nadere instructies van Generaal Busch te halen. Later kwam de delegatie onder Admiraal Friedenburg terug met volmacht de onvoorwaardelijke capitulatie aan te bieden. Ze gingen de tent binnen en tekenden het document op een ruw-houten tafel met een gewone kantoorpen. Dit geschiedde Vrijdagavond half zeven. Admiraal Dönitz zeide: De strijd tegen de Westel mogendheden is nutteloos geworden. Wij willen echter doorvechten tegen de Russen. In Denemarken moeten de Duitsers in hun kwartieren blijven, terwijl de vrijheidsstrijders de orde zullen handhaven. In de Oostzee werden ruim 200 sche pen met vluchtende Duitsers, w.o. een mailschip van 10.000 ton, vernietigd. Veldmaarschalk von Kleist heeft zich overgegeven. Berchtesgaden is genomen. Binnenkort kan contact verwacht worden van de Russen, die Linzin Oostenrijk naderen,'met de Amerikanen, die op het punt staan Linz binnen te rukken. Salzburg en Innsbruck zijn genomen en het 7e leger is door de Brennerpas getrokken en heeft contact gemaakt met het 5e leger van Gen. Alexander. In Italië zijn in totaal 29000 vliegtuigen vernietigd. De haven van Rangoon is nagenoeg onbeschadigd. Lord Louis Mountbatten, de bevelhebber in Birma, verklaarde, dat de Japanners bij de strijd in Birma 250.000 man verloren hebben. Minister President Prof. Mr. P. S. Gerbrandy gaf hedenmiddag om 1 uur de volgende verklaring waarin hij o.a. zeide: Het Duitse Rijk met zijn misdadige regering is verslagen. De Duitse geheime politie loert niet meer aan Uw huizen en wegen, U zijt verlost. Bekroond is de taaiheid van de mannen en vrouwen van het verzet. Als U de dieptepunten in Juni 1940, Febr. 1942 en April 1945 overweegt, dan beseft U dat Uw bevrijding is een wonder Gods waarvoor Hem allereerst dank toekomt. Gij zijt nu vrij om de verbannenen liefderijk in Uw midden op te nemen, vrij om de waarheid openlijk te schrijven. Vrij om U voor te bereiden op de taak die U wacht in de Stille Zuidzee. Het leed aldaar schreit ten hemel. Volk van Nederland, gij zijt vrij. Uw Regering houdt er zich van overtuigd dat U die vrijheid zo zult gebruiken dat U de eerbied afdwingt van bondgenoten en nageslacht. Een nieuwe taak ligt voor ons, onder de nieuw te vormen regering. LEVE ONZE VORSTIN, LEVE HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN. Er verschijnen geen verdere uitgaven meer van bulletins.

Nieuwsbulletin gemeente Hoogezand nl | 1945 | | pagina 1