Verkoop Groeve. BEMZINGE Onderling'e ie Dépôt van Thee voor HoogszandSappemeei en omstreken bij R. RUD1NG, Hoogezand. s zing, BIJVOEGSIM DIE [0- geiestigd te WITMARSUM. VOLKSBLAD van Oost-Goorecht en Omstreken van Zondag 3 Januari 189*2, No. 1. BUITENLAND. Samenwerking tusschen Friesland, Groningen. en Drente. PROSPECTUSSEN grali verkrijgbaar bij de D1RECTIE en bare AGENTEN. van de Parakan Salak Thee-Onderneming Preangsr Regentschappen (Java), Medeverkopers de Heeren: J. M. BOSKER te Martenshoek, J. F. KREUGER te Kiel-Windeweer. Voor Sappemeer en omstreken WEDEB- VERKOOPEBS gevraagd. Prijscourantei, Attesten en Proeljiakjes gratis verkrijgbaar. BIBBBKLAID. BURGERLIJKE STAND. rs X- 'IS a BEHOORENDE BIJ HET AD VEBTEN TIËÎI. Bevallen van een ZOON N. KERLIEN—Olthof. Borgercompagnie, 1 Jan. '92. Heden overleed te Slochteren mijne waarde Zuster KLAASSIE L. DOMINIE in den ouderdom van 74 jaren. Schildwolde 29 Dec. 1891. A. L. DOMINIE, Wed. P. H. Zeegers. m prr-ffllai ietN te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan de Wed. E. DE VRIESworden verzocht daarvan OPGAVE of BETALING te doen ten STERFHUIZE. 0. E. DE VRIES. Mr. R. DRIESSEN TER MEULEN, notaris te Zuidlaren, zal, op Woensdag 13 Januari 1893, des avonds 5 uur, ten huize en ten verzoeke van Mej. de Wed. en erven F. TER BORGH te de Groeve, publiek verkoopen Eene flinke ruiuie waarin VEBGIJNXING, met groote SGHUUR, ERF en TUIN en diverse daarbij gelegen uitmuntende BOUW- WEI- en HOOI- LANDEN, geheel overwierd, te zamen groot 17 hectares 51 ares, ailes zeer gunstig staande en gelegen te de Groeve, gem. Zuidlaren aan den straatweg naar Hoogezand en Oostermoerschevaart, vooral des winters bij gelegenheid van het ijs, wat betreft de BEHUIZINGE, in perceelen breeder by BILJETTEN omschreven. Een brutale bedelaar met een gemeen gezicht, George Rooth genaamd, stond dezer dagen voor de Londensche politie-rechtbank van Marylebone terecht. Hij bleek gewoon te zijn op straat dames om »een kleinigheid" aan te spreken en, als hij niets kreeg, haar op het hoofd en in het gezicht te slaan. Niet minder dan vier gevallen van dien aard werden tegen hem bewezen, en hij werd alsnu tôt vier maanden gevangenisstraf veroordeeld voor elken aanslag één maand. In oude doodvonnissen werd steeds gesproken van »ophangendat er de dood na volgt en men zou haast die laatste omschrijving overbodig achten. Maar onlangs is een Bulgaarsch roover opgehangen, dat er niet de dood na volgde. Deze misdadiger, die minstens twintig moorden op zijn geweten had, was buitengewoon sterk. Toen hij nu opgehangen zou worden, met een zak over het hoofd, wist hij zijn hoofd zoo te houden, dat het touw niet om zijn hais maar, in zijn wijd geopen- den mond en om zijn achterhoofd kwam. Hij klemde zich met de tanden aan het touw vast en bleef zoo, toen de bank, waarop hij stond, werdwegge- trokken, bedaard hangen, totdat men dacht, dat hij dood was en hem afnam. Hij hoopte gelegenheid te vinden om te ontsnappen maar zijn toeleg mis- lukte. De dokter, die voor de lijkschouwing geko- men was, ontdekte dat de veroordeelde nog leefde, en nu werd hij opnieuw gehangen, ditmaai dat er de dood na volgde. In de Berlinerstrasse no. III te Gharlottenburg dreef reeds jaren lang juffrouw Berta Noël een drukke zaak in corsetten. Vlak in de buurt richtte later de koopman Stein een soortgelijke zaak op en leverde veel goedkooper, zoodat de klanten van de dame naar den heer Stein overliepen. Alzoo kwam juft'r. Noël in geldelijke ongelegenheid. Steeds sloeg zij echter van nieuwe leveranciers nieuwe waren op crediet in. Als het gerecht echter op iets beslag wilde léggen ten verzoeke van sommige schuld- eischers, was er nooit iets noemenswaardigs te vinden. Waar bleven dan al die ingeslagen waren, vroeg men. De justitie trok zich eindelijk de zaak aan en bespiedde nauwkeurig de woning. Eindelijk deed zij een huiszoeking bij beide kooplieden en toen bleek, dat de heer Stein volstrekt geen con current maar integendeel de stille compagnon der dame was. Zij kocht maar betaalde niet, hij daar- entegen verkocht tôt lagen prijs en deelde met haar de eerlijke winst. Men heeft nu het slimme paar, dat deze merkwaardig gecombineerde zaak dreef, achter slot en grendel gezet. Te St. Petersburg heeft men een ergerlijk be- drog ontdekt. Een partij graan van 300,000 puds (4,914,000 kilogr.), welke onlangs van eenige koop lieden te Libau gekocht werd door het Peters- burgsch comité tôt leniging van den hongersnood, is gebleken met allerlei bijmengsels vervalscht te zijn. Bij ^scheikundig onderzoek bevond men, dat het voor een groot deel bestond uit stof, waardoor het bepaald gevaarlijk was voor de gezondheid der verbruikers. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft plaats ge- had op de lijn MinskSmolensk bij het station Ksovo. De exprès is op een trein net soldaten ge- loopen, met het gevolg dat 20 perpnen gedood en 100 gewond werden, Ons geïllustreerd Zondagsblad. Aan het hoofd van dit blad vinden onze iezers de mededeeling, dat de uitgevers besloten hebben een Geïllustreerd Zondagsblad aan deze courant te v«rbinden, tegen den ongehoord lagen prijs van 30 cents per drie maanden en 45 cents per post. Zoowel door dezen fabelachtigen prijs als door vorm en inhoud, is dit Geïllustreerd Zondagsblad niet iets gewoons. Het proefnummer, dat ter kennismaking wordt toegezonden, zal genoeg voor zich zelven spreken, en zeker door ieder onzer iezers als welkome gast worden ontvangen. Het bevat meer dan 20 gra vures, en geeft hierdoor, zoowel als door den de- gelijken en rijken inhoud (het blad is 8 puginas groot), een beeld van hetgeen de redactie van het Geïllustreerd Zondagsblad zich voorstelt te geven. Verdere aanbeveling is, na kennismaking met prijs en inhoud, vrij overbodig. Toch wenschen wij er nog met nadruk op te wijzen, dat de in houd van het Geïllustreerd Zondagsblad in har monie zal wezen met dien van onze courant, en het niets hevatten zal wat de goede zeden zou kunnen kwetsen. Het kan alzoo ter liand genomen worden door iedereen en zal een sieraad zijn voor ieder beschaafd ge/.in, een bron van onscbuldig genot voor talloos velen. Tôt ons genoegen kunnen we mededeelen dat, evenals 't mannenkoor »Orpheus" te Winsclioten, het mannenkoor «HoogezandSappemeer" inzijne gehouden vergadering, eveneens met algerneene stemmen tôt gemeenschappelijke samenwerking be sloten heeft (zie ons voorlaatst nummer). Die zaak is dus in 't reine en we geven de verzekering, dat ze onze voile sympathie wegdraagt. J.l. Dinsdag ontving de heer Joh. M. Bogaerts van de leden van het R. K. Zangkoor te Martens- hoek een passend cadeau, bestaande uit een ioorn van overvloed met zilver gemonteerd, als een l.ewijs van erkentelijkheid voor zijne flinke leiding. Slochteren 30 Dec. 1891. Gisteravonc om ongeveer 6 uur werd hier in een regenbal van het Armhuis der Ned. Ilerv. Gemeente het. lijk gevonden van een der verpleegden uit dit Armhuis, genaamd Klaassie Dominie. Slochteren, 30 December. Tegenwoordig zijn hier vele zieken. Meest allen iijden aan infîuenza. Voor een dag of vier deed zich hier eer geval voor zooals zelden. Een paar oudjes man en vrouw leefden zoo kalm mogelijk, tôt de ziekte zich in huis vertoonde eu de vrouw ziek werd en stierf. Juist zou het lijk der vrouw worden gekist, waarbij ook de oude man, die zich niets ongesteld gevoelde, tegenwoordig was, toen ook hij ineen zakte en onmiddellijk een lijk was, Hedemniddag zijn zij dan ook samen ter aarde besteld. Naar wij vernemen is de insckrijving voor de Nationale Militie in de gemeente Slochteren voor de lichting 1893 bepaald op Maandag den 4Janu- ari 1892 des voormiddags van 9 t.ot 's namiddags te 5 uren. Als een bijzonderlieid deeit men mede, dat een eend van F. Homan, aan den Weereweg, gemeente Slochteren, in 6 dagen 5 eieren heeft gelegd. Ten overstaan van den Heer R. Bruins te Zuid- hroek werd Woensdag j.l. in 't logement der Erven de Ruiter te Sappemeer ten verzoeke van den Heer W. S. Mulder te Tripscompagnie te koop gepresenteerd, eene Boerenbehuizing en schuur en land groot 23 Hect. Niet verkocht. Noordbroek 31 Dec. 1891. Wederom valt van hier te melden eene verregaande brutaliteit. Bij den landgebruiker Jan de Groot zijn gisterenavond weer glazen ingeworpen. Dat is nu de derde keer in dezen winter. Omtrent den dader of daders be- gint men wel eenig vermoeden te krijgen, ofschoon (wat zeer jammer is) er tôt op heden niets met zekerheid van valt te zeggen. We willen, ook in 't algemeen belang maar hopen dat het de politie eindelijk eens moge gelukken de lummels te pakken. Naar aanleiding van een bij heeren gedeputeerde staten ingekomen klacht, als zoude de heer J. B. Knollema, landhouwer te Noorddijk, als lid van den gemeenteraad in strijd hebben gehandeld met de laatste zinsnede van art. 24 der gemeentewet, door zich te belasten met het dagelijksch onderhoud van den door die gemeente loopenden stadsweg, had heden door genoemd collège het verhoor plaats, be- doeld bij art. 26, alinéa 3 der gemeentewet. Ter zijner verdediging voerde de heer K. aan, dat hij hedoeld onderhoud in 1882 voor den tijd van 3 jaar had aangenomen voor een jaarlijksche som van 25 benevens het grasgewas van de bermen dat hedoelde overeenkomst telkens stilzwijgend voor genoemd tijdperk was verlengd en met goed- keuring van den burgemeester en dat die termijn nu juist met 1 November was afgeloopen en er nog geen nieuwe aanbesteding had plaats gehad, zoodat hij op 'toogenblik geen aanneiner was. De heer K. ontkende dat het hier een gemeentezaak gold, daar de gemeente Groningen aan die van Noorddijk 'sjaars eene som van 180 voor ge- noemden weg uitkeerde, van welk hedrag hij be- taald werd, nog een ander persoon 8 daarvan ontving, terwijl de resteerende 147 onder de participanten verdeeld werd, zoodat z. i. het onder houd geheel buiten de gemeente Noorddijk omging. Ook was de gemeenteraad in dezen nimmer ge- hoord. Eindelijk verklaarde hij nog geen lid van den raad te zijn geweest toen de aanbesteding in 1882 geschiedde. De uitspraak volgt later. Muntendam, 29 Dec. 1891. Heden avond had ten gemeentehuize de aanbesteding der veldwaeh- terswoning plaats. Zes inschrijvingsbilletten waren ingekomen: E. Warnders te Sappemeer 1060; H. R. Holthuis te Zuidbroek 1057 H. Venema te Muntendam 1042 G. Fennema te Muntendam 1029 J. Schreuder, Zuidbroek 995 L. Schreu- der, Zuidbroek 990. Gegund aan den laagsten inschrij ver, onder nadere goedkeuring van den raad. Ten overstaan van den heer mr. Driessen ter Meulen, notaris te Zuidlaren, werden 29 Dec. j.l., publiek verkocht a. Een huis met schuur, erf en tuin, groot 13 are, 60 e.A., te Zuidlaren, behoo- rende aan B. Steenstra, kooper K. Idema te Zuid laren, voor 705; b. Een perceel veen op het Annerhooge onder Annen, groot 52 A., 70 G., bo- hoorende aan J. P. Leuning, kooper R. Mellens te Zuidlaren voor 150. De comités voor de tôt standkoming van de voor- genomen spooriijn Zuidbroek-Delfzijl bestaande uit de heeren G. Borst te Delfzijl, H. Waalkens te Nieuwolda, ds. B. ten Bruggencate te Noordbroek, Duintjer, Wilkens en E. Everts te Veendam en Wildervank, zijn de vorige week op audiëntie ge weest bij den Minister van Waterstaat, enz. Winschoten, 29 December 1891. In art. 1 der wet, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen, wordt verboden op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats een wapen bij zich te hebben en vervolgens omschreven wat die wet onder wapens verstaat. Daaronder zijn wel dolk-, maar niet zakmessen en evenmin scheermessen begrepen. Dat de twee laatstgenoemde soort wapenen in handen van on- verlaten gevaarlijk zijn, bleek dezer dagen bij eene woordenwisseling, waarvan het ontstaan zooals veelal in eene kroeg en waarvan het einde bloe- dig was. De erg gehavende, zekere F., belioorl elders, de dader E. v. D. hier te huis; een paar jaren geleden koelde de laatste zijn snijzucht aan een spoorweg- wachter bij de waarneming van diens functiën. Eene afzondering van negen maanden volgde op dat misdrijf, na ommekomst waarvan de politie voor en na gelegenheid had om op te merken, dat verbete- ring ten goede in de eenzaamheid niet was ver- kregen, maar integendeel de slechte eigenschappen bij v. D. onverkort heerschten. De waarheid daar van is gisteren ondubbelzinnig gebleken. Moge het monster nu zoovele jaren onschadelijk worden ge- maakt als eerder maanden, ter wdle van de pu- hiieke veiligheid. Zoutkamp, 29 Dec. J.l. Donderdagavond heeft het ijs hier een offer gevraagd. De ongeveer 15 jarige jongeling Johannes Lap, hier woonachtig, begaf zich op het broze ijs van het Reitdiep, zakte er door en verdronk. In de vorige dagen liep te Amersfoort het gerucht, dat een leerling van een der openbare lagere scho- len aldaar door den onderwijzer B. zoodanig was mishandeld, dat de knaap aan de gevolgen daar van was overleden. Een zeer nauwgezet onderzoek werd door den wethouder van onderwijs, den heer M. L. Celosse, ingesteld, zoowel op de school als bij den geneesheer, die den jongen had behandeld. Het is thans gebleken, dat er geenerlei mishande- ling was geschied, doch dat de knaap gestorven was aan infîuenza, gevolgd door long-ontsteking. Te 's-Hertogenbosch heerscht de infîuenza in he- vige mate onder aile rangen en standen. Gister- ochtend werd op het Gerechtshof de taak van den griffier waargenomen door een der raadsheeren, daar zoowel de griffier als diens substituut door die ziekte was aangetast. Het orgaan van de Sociaal-democraten »Recht voor Allen" zal van 1 Januari af, in plaats van dagelijks, driemaal 's weeks verschijnen in vergroot formaat. Een boer in het Limburgsche had een paard, dat zichtbaar steeds magerder werd. Hij wist niet waar dat van kwam, en vertelde het aan zijn buurman, die hem aanried den heer pastoor er over te raadplegen. Hij ging dezen bezoeken en vertelde hem de zaak, er hijvoegende dat hij gelooide dat het paard behekst was. De pastoor zond hem heen met de aanbeveling, den volgenden dag eens terug te komen. De boer keerde huiswaarts en vertelde de toedracht der zaak aan zijn buurman, die zich bij voorbaat verkneukelde, dat het raadsel opgelost zou worden. 's Anderdaags ging de boer naar den heer pastoor, die hem mededeelde dat hij de heks gevonden had. Een rilling van aandoening was op het gezicht van den boer te zien. »Waar is zij?" vroeg hij ongeduldig. »Een weinig geduld," zei de heer pastoor. Toen hevai hij de dienstmaagd, een emmer water te halen, en zei tôt den boer: »Wilt gij het gezicht van de heks eens zien?" »Ja," zei de boer. Nu verzocht hem de heer pastoor, in den emmer te kijken. De boer keek, maar zag niets dan zijn eigen gezicht. »Dat is de heks," zei de heer pastoor. »Geef uw paard beter voer, dan zal het ook beter tieren. Bij gelegenheid eener dezer dagen gehouden lezing tôt wering van het gebruik van sterken drank, zeide de redenaar o. m. »Gij weet, dat ik tegenwoordig aan het hoofd sta der Grediet waarbij ik twee jaren ge leden nog eerst no. 3 was. Van de beide, toen boven mij geplaatste heeren, is de eerste ontslagen, terwijl de tweede wegens diefstal in de gevangenis zucht. Ieder hunner heeft zijn ondergang te wijten aan het misbruik van dien verfoeilijken sterken drank. En nu vraag ik u, geachte hoorders," riep hij in het vuur zijner rede uit, «waaraan ik mijne tegenwoordige hooge positie in de maatschappij te danken heb?" »Aan den drank!" werd er geroepen. SLOCHTEREN 23—29 Dec. 1891. Gehoren Jan z. v. J. Westerhof en J. de Jon- ge te Kolham Wichertje, d. v. A. W. Patje en D. Venema te Slochteren; Reinder, z.v. H. Bont- sema en J. Lintjer te Siddeburen; Rabertus Jan, z. v. H. Kalk en F. L. Meiring te Kolham Hendrik z. v. P. Braam en H. C. de Weerd te Kolham; Grietje, d. v. H. Panjer en Z. Hopman te Hélium Frederik Johannes, z. v. F. Huisman en J. Kwant te Siddeburen; Jantiena, d. v. H. Suur en H. Draaijer te Kolham; Berend, z. v, II. Menke en H. Klein te Kolham Henderika Klaassina, d. v. G. Schepel en H. Boudman te Schildwolde. Overleden: Albertus Tuze, 8 week z. v. J. Tuze en G. Timmer te Siddeburen Herman Hen drik Filip Folkersma 70 j., man van A. M. Nieboer /Ul- de >m en tn îl ot g- ii- F idaar, ;t om "gen ide, des ÏEDEH- etle be- ■eest \llên' geledigd vooral daar John Kay Nestor zeide ze hem zond. Zoo gebeurde ,at omstreeks denzelfden, tijd, waarop de nt en zijn hediende in een toestand van verdooving vervielen, ook de schildwachten oewustzijn verloren. rwijl Nestor als een vriendelijken gastheer zijn êkers verzorgde, was ook de trouwe Eva, de ittin, niet werkeloos gebleven. Nadat zij op met Nestor afgesproken plek in het nabij ge- •n bosch met den jongen ruiter een onderhoud i gehad, bracht zij ongemerkt drie zadels naar schuiiplaats, waar ook Nicodemo en zijn vnen- a zich bevonden, die de paarden van miss Lydia, ,01 de negerin in het bosch opgevangen, zadelden. een kast Dit was voor Lydia h«t teeken, dat ailes eelukt was. Hij hield daaropdiet oor tegen den muur en hoorde van hinnen hd zelfde kloppen. »Arm lief kind", mompelde Juj, en de gang în- a-sande ooende hij de achterijeur. Hiervoor lag, den wé- versperrend, de besctonken schildwacht. Nestor sleepte hem weg en |ertuigde zich nog- maals dat hij door niets u.t fflj.i verdooving kon opoewekt worden. De neger zette daarop het geweer van den schildwaclit tôt eigen gebruik tegen den muur, toen hij de jiadering der bond- lenooten ontdekte. De jonge ruiter, of liever OlBa, want de jonge moedigt îrouw, overwiewij leeiu, en uie nog vemuogu was uooruien zij eiK woord van de handieten had kunnen verstaan. Zij sloeg de handen voor het gelaat spreken kon zij niet de doorgestane angst, de vrees voor ontdek- king hadden haar de tong verlamd. Oliva, die aan Lydia hel geheim harer vermom- min r in het oui had geiluisterd bij hun eerste onderhoud, trad nu naar voren Zij, de vrouw, had op den eersten hlik gezien, dat Lydia zich m een toestand van machteloosheid bevond. /y trad op haar toe, stak haar arm door den haren en hielp de wankelende gestalte de benauwde schuii plaats verlaten. Tegelijkertijd zorgde zij er voor, dat het jonge meisje den aanblik der beschonken handieten bespaard bleef. op de Kar. uyoïa wera nierop neergelegtt én met het laken bedekt. Werktuigelijk liet het arme meisje ailes met zich hegaan; zij wist immers dat zij zich in handen van opofferende vrienden be vond. »Als ik maar niet levend in de macht van die vreeselijke mannen val," dat waren de laatste woorden, welke zij sprak, voordat Oliva haar ge heel met het laken bedekte. Het geleek alsof een lijk werd vervoerd. Durlach boog zich voorover en fluisterde het jonge meisje toe »Houd moed, denk aan uw vader. (Wordt vervolgd.) sveer 16 liektare de en wel bemeste en BOUWLAN- ande en liggende imeergemeente 'eest bij nu wijlen ihoorende aan den ag des vôôrmid- yan af den 11 Vn ten KANTORE

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 5