Gevonden Voorwerpen. OOK OP VASTE PREMIE. ctmicfei*! umIIuI I OFFICIEELE PUBLICAÏIÊN. in Bakkerswaren Word met Mei gevr aagd te huur of te koop gevraagd Er 'ordt gevraagd TE HUUR (je^aagd met 31eQ te Siddeburen; Albertje Jans Leugs 73 j., vrouw van K. W. Stegeman te Slochteren Konraad Wil lem Stegeman 78 j., wedn. van A. J. Leugs te Slochteren Johannes Nieuwzwaag 50 j., man van M. Mulders te Siddeburen. Levenl. Aangeg. Kind van H. Zonderman en R. Kruijer te Harkstede. Openbare vergadering van Raad «1er gem. Sappemeer <1.(1. 31 Dec. Afwezig zijn de heeren Remkes, Wildervanck, Nijhuis. Onder het lezen der notulen kwam de heer Edzes ter vergadering. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen. Op de vraag van den voorzitter of iemand ook op of aanmerkingen heeft, zegt de heer Smit, dat niet duidelijk genoeg het voorstel is opgenomen om Bouma met 100 te verhoogen, waarvoor hij dan les moet geven in de gymnastiek. De voorz. Dus is er nog niet genoeg in de Handelingen opgenomen. De heer Berg: Als de heer Wildervanck hier geweest was, dan zou hij ongetwijfeld voorgesteld hebben om de adressen, opgenomen in de notulen niet te lezen, omdat zij bekend zijn. De voorz.: Ja, maar het moet toch. De heer Smit: Ik meen dat Van der Velde summa summarum 950 had. De voorzitter: 950 als tractement en 50 voor herhalingsonderwijs, maar dat moet er weer af. De heer Smit Dat zou onbillijk zijn. De voorz. Neen, hij behoudt dezelfde som van 1000. Maar 't moet er hij. De heer Smit betwijfelt of de voorzitter gelijk heeft, waarop de voorzitter het raadsbesluit leest betreffende de benoeming van Van der Velde en den heer Smit het notulenboek daarbij voorlegt, terwijl hij zegt: Als je eens lezen wilt. De heer Smit, dat besluit lezende, zegt: Ja. je hebt gelijk 't is zoo als u zegt. De voorz. Hij heeft 850 bij zijne benoeming als onderwijzer, 50 voor herhalingsonderwijs en 100 voor de gymnastiek. De heer Smit: Hier aan de school vanKlunder is afzonderlijke hetaling voor herhalingsonderwijs ook niet. De voorz. Van der Velde is er niet op benoemd. 't Is de vraag of het herhalingsonderwijs afzonder- lijk moet worden betaald. Ik geloof, dat het het beste is. Voor die er goed over denkt beduidt het niets, maar voor anderen is het een prikkel. Wij hebben nu de tractementen. Eerst 't Hoofd der School van Klunder. 't Is geweest 1000, maar is nu 900. Is zoo als het hoofd der school zoo't Is niet voor elkaar met de kerk. De heer Smit: Dat komt wel in orde. De heer Nauta: Wij hebben in onze gemeente geen een genootschap 't is niet bij de Roomschen, Mennisten bij geen een, waar men op den eersten dag der week staat te voorzingen. Zij on- derwijzen 6 dagen christelijke en maatschappelijke deugden De voorz.: Wat wou je? De heer Nauta Dat wij 't afkoopen. De voorz. 't Is weer in de handen der gemeente. Of wij er nu aan verbinden bij de benoeming of later, is 't zelfde. De heer Nauta 't Verveelt me duivelsch, dat hij er staat De voorz. Haccou heeft eene jaarwedde van 850 met vrije- en orde-oefeningen. Nu er een »Hoofd" komt, is die baas over de vrije- en orde-oe feningen, die regelt het zelf. De heer Berg: Staat dat ook in verband met het tractement? De voorz. Als 't »hoofd" er komt, dan gaat er 100 af. Dan heeft hij ook 1000. De heer Edzes: Ik meen, dat 't H. d. S. ver- plicht was ook vrije- en oide-oefeningen te geven. De voorz. Hij moet er voor beloond worden. De heer Nauta: de wet naslaande. Het staat toch onder de leervakken De voorz. Ja, hij moet het doen. De onder- wijzers hebben Homan 650, Jansma 650, Jansma 650, Dallinga 600, Koetse 450 J. Garnaat alleen voor de handwerken 150, van de Velde 850 en 50 en f 100 1000. Ik zal ze maar aile noemen. Dan krijgen we Beek- man, die de hoofdacte heeft 600, J. de Vries 650, J. Rijks 450, Nip 450, Jansma 450, M. Bakker voor handwerken 100, Bouma 700 plusJ. Jonker 650, T. Berghuis 450, A. v. Bon voor handwerken 60, J. Bu- rema 450. Ik kan meedeelen, dat hij 't aangeno- men heeft. Ik lieb 2 voorstellen, om Bouma en Beekman te verhoogen. Beekman heeft de hoofdac te; daarom wou ik hem met minstens 50 ver hoogen. Hij heeft 600 en anderen zonder acte 650. In stemming gebracht wordt het met algemeene stemmen aangenomen om Beekman met f 50 te verhoogen. De voorz.: En nu Bouma op 900. De heer Nauta Dan moet hij de vrije- en orde- oefeningen geven. De heer Berg Ik kan mij er best mee vereenigen. De heer Edzes Komt de kerkelijke betrekking er af? De heer Nauta: Ja, dat is meer dan noodig. Hierop wordt het voorstel van Bouma op 900 te brengen, in stemming gebracht. Het wordt met algemeene stemmen op ééne na die van den heer Edzes aangenomen. De heer Berg Bij de regeling meen ik op eene groote onbillijkheid te wijzen. De onderwijzeressen hebben een acte voor de handwerken niet alleen, maar tevens moeten zij er onderwijs in geven. Het is eene zeer nutttige acte en het onderwijs in de handwerken is voor de meisjes eene van de aller- noodigste dingen die zij leeren moeten. En voor dat onderwijs, voor die acte wordt geen cent ge- geven. Dat vind ik onbillijk. Anderen zooals Beek man krijgt wegens de hoofdacte meer, wat ik zoo goed vind, omdat elke acte wat meer moest geven, maar zij geven 't zelfde onderwijs. Maar de on derwijzeressen behalen de acte en geven onderwijs, maar krijgen er niets voor. Vroeger heb ik er ook op gewezen en was er voor, dat zij daarvoor beloond worden. Nu wij eene nieuwe regeling der tractementen hebben stel ik daarom voor, om aile onderwijzeressen, ook juffr. Dallinga met 50 te verhoogen. Dat is betrekkelijk nog maar weinig. Als anderen acten halen kunnen zij meer verdie- nen, gelijk we zien aan Ter Laan. De voorz. Ik houd mij bij deze zaak buiten discussie. De heer Edzes 't Is ailes vraag en aanbod evenals in de geheele maatschappij. De heer Nauta: Dus allen op 500 brengen, die nu 450 hebben. De voorz. Ik zou er ontzettend tegen zijn om die pas benoemd zijn, te verhoogen. De heer Nauta Ja, ik ook, want wat zullen wij van de resultaten van hun onderwijs nog zeggen. Dat menschen vergoden, daar heb ik verbazend een liekel aan. Later kunnen zij wel verhoogd worden, maar niet dadelijk. De heer Smit: Ik heb voorgesteld, dat B. en W. met een voorstel dienaangaande zouden komen, naar aanleiding van hetgeen over die zaak gespro- ken is. Ik heb te kennen gegeven, dat de zaak op eene leest als te Beerta geschoeid moet worden. Dat is goed. De voorz. Ik reken mij niet vrij De heer Smit: Dan moet het van de zijde van de Raad komen. Die meer dienstjaren heeft, komt ook meer toe. Als wij niet gewillig eene regeling maken, zullen wij er later toch toe gedwongen worden. Hierop volgde nog eene lange, meest onderlinge discussie, waarbij de heer Mulder er op wees, dat voor herhalingsonderwijs ook niets gegeven wordt, wat dan ook moet. De voorz.: Na het gesprokene stellen B. en W. voor om heden niet over deze zaak te beslissen, maar aan B. en W. op te dragen in de volgende vergadering in den geest als Berg voorgesteld heeft, met een voorstel te komen. De heer Nauta wijst er op, dat er aan de scho- len te Sappemeer geene Sappemeersters benoemd worden. De voorz. komt daar tegen op als zouden de Sappemeersters achter gesteld worden bij anderen en wijst op het meisje bij hem in huis. De heer Nauta: Ja, je nichtje. Hierop wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 2. Reglement-Burgerlijk armbestuur. De voorzitter leest het règlement, dat na eenige discussie met algemeene stemmen wordt goed- gekeurd. 3. Reglement-tolheffmg. De voorzitter leest het ontworpen règlement op de hefïîng van draaibruggelden. Hij vraagt daarop of de leden zich met de strekking er van kunnen vereenigen. De heer Mulder: Wie moet het goedkeuren? De voorz. De Koning. De heer Boswijk: Ik vind het onbillijk, dat de schippers moeten betalen. De voorz. 't Is overal zoo in onze provincie. De heer Boswijk: Laten wij 't hier laten ver- vallen en daardoor een goed voorbeeld geven. Alleen 's nachts en des Zondags zouden wij toi kunnen heffen. De heer Smit De schipperij wordt door de draaibrug ook gebaat. Hierop wordt conform het voorstel, om zich met de strekking te vereenigen, besloten. Alsnu stelt de voorzitter de grootte der heffing aan de orde. Besloten werd om dat te stellen op 2 cent daags (tusschen zonsopgang en zonsonder- gang) en op 5 et. des nachts (tusschen zonsonder- gang en zonsopgang) Voor aile drie bruggen (Borgercompagniester draaibrug, de draaibrug aan den mond van het Kleinemeersterdiep en de klap- brug bij welgelegen) werd dit gelijk gesteld. De heer Boswijk stemde er tegen om des daags geld te heffen. De heer Berg verklaarde zich in 't be- gin voor eene heffing van 4 cent des nachts. De heer Boswijk: Kan er des Zondags niet wat meer geheven worden? De voorz. Dat kunnen wij niet regelen het zou in strijd zijn met de wet. Als de Zondagswet komt, wordt dat ook geregeld. De heer Smit 's Winters gaat de zon al om 4 uur onder, dan moet er voor de snikken 4 et. betaald worden. De voorz. Wij kunnen eens zien, hoe deze regeling werkt. Zij zal toch wel weer veranderd moeten worden. 4. AdresBouman. De voorz. leest het adres van K. Bouman, waarin hij verzoekt om als brugwachter aangesteld te worden. Na eene mededeeling van den heer Smit, stelt de voorz. voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Bij de benoeming, die nog niet aan de orde is, kunnen we zien. Hierop werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad te Muntendam. Vergadering van 29 Dec. i891. Aanwezig 6 leden, afwezig de heer Zwart. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde is: 1. Goedkeuring aanbesteding veldwachterswoning. De voorzitter brengt in 't midden, dat heden avond door Burg. en Weth. de uitbesteding der veldwachterswoning heeft plaats gehad. Zes inschrijvingsbiljetten waren ingekomen; het laagst is ingeschreven door L. Schreuder, aan- nemer te Zuidbroek, voor de som van /990. De voorzitter stelt voor het procèsverbaal van aanbe steding goed te keuren, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 2. Tolverpachting. Burg. en weth. hebben den 22 Dec. j.l. de tollen te Trips- en Borgercompagnie verpacht. De toi te Tripscompagnie heeft opge- bracht de som van 85 'sjaars; die te Borger compagnie f 165 's jaars. De voorzitter stelt voor de tolontvangst te gunnen voor den tijd van een jaar. Aldus besloten. 3. Kasprocesverbaal. Den 15 Dec. j.l. hebben burg. en weth. de kas van den gem.-ontvanger geverifieerd en aan kas bevonden de som van 1560.90; de ontv. bedroegen 12.381.051; de uitgaven 10820.151. Dit punt wordt voor no- tificatie aangenomen. 4. Benoeming 2 leden stembureau voor 1892. Bij de eerste stemming bekwamen de heeren H. P. Mulder en J. L. Boerma ieder 3 stemmen, de heeren J. W. Mulder en A. Bouman ieder 2, de heeren Dieters en Zwart ieder 1. Bij de tweede vrije stemming de heeren H. P. Mulder 4, de heer Boerma 3, de heeren J. W. Mulder en A. Bouman ieder 2 en de heer Dieters 1, zoodat gekozen is de heer H. P. Mulder. Herstemming tusschen de heeren J. W. Mulder, Boerma en Bouman nu kreeg Mulder 3, de heer Boerma 2 en de heer Dieters 1, die achter niet in herstemming was; het stembureau bestaat dus uit de leden H. P. Mulder en J. W. Mulder. 5. Benoeming 3 leden bouwcommissie. Her- benoemd werdea de aftredende leden de heeren H. P. Mulder, J. W. Mulder en J. Zwart, respec- tievelijk met 5, 5 en 4 stemmen; de heer Boerma bekwam 3 en de heer Bouman 1. 6. Benoeming 3 leden reclames hoofd. omslag. Bij de eerste stemming bekwam de heer A. Bou man 5, de heer Boerma 4, de heer Dieters 3, de heeren Giezen en J. W. Mulder ieder 2 en de heeren H. P. Mulder en Zwart ieder 1, zoodat ge kozen waren de heeren Bouman en Boerma. Bij de tweede vrije stemming voor een derde lid be kwam de heer Dieters 4, de heer J. W. Mulder 2. De comrni&sie bestaat dus uit de heeren Bouman, Boerma en Dieters. 7. Benoeming 2 leden loting en reclames schut- terij. Op vooiftel van den heer H. P. Mulder wordt besloten om evenals vorige jaren de beide wethouders bij acclamatie te benoemen. Aldus besloten. Hiermede de agenda afgehandeld zijnde, doet de heer H. P. Mulder het voorstel om aan de bouw commissie eenige vergoeding te geven voor ge- maakte verteringen. De bouwcommissie moet min stens tweemaal de gebouwen opnemen, men is dan 2 voile dagen daarmee bezig, dat verzuim heeft men reeds, verder moet men de verteringskos- ten uit eigen zak betalen. Spreker vindt dit niet aardig. Van daar dit voorstel. De heer J. W. Mulder denkt er even zoo over. De heer Dieters is er niet tegen, maar brengt in 't midden, dat de wethouders (met andere za- ken) ook veel bezigheden hebben, en hun wordt geene vergoeding toegekend. De heer H. P. Mulder antwoordt hierop, dat aan de wethouders presentiegeld is toegekend. De heer Dieters zegt, d. i. waar, maar buiten de zitting vaa B. en W. hebben de laatsten veel bezigheden, de gemeente betreffende. De heer H. P. Mulder wil dit niet ontkennen. De voorzitter vindt het voorstel niet onbillijk en stelt voor eene som 5 niet te boven gaande, daarvoor beschikbaar te stellen, dat daarna met algemeene stemmen wordt aangenomen. Hierna sluiting der vergadering. Hebben wij het vorige jaar evenals vroeger en- kele wenken en raadgevingen voor den tuin gege ven, ook dit jaar wenschen wij die gewoonte te volgen. Doeh 't is Januari en wij moeten onze lezers volgens gewoon gebruikmet de intrede van het jaar geluk wenschen. Met den wensch, dat al zijn onze opstellen wat oppervlakkig, de lezers ons (lit ten goede mogen houden, wijl het alleen geschreven wordt voor degenen die een tuin be- zitten en weinig of geen kennis hebben van den tijd der kweeking en verzorpng der gewassen en is het dan ook weinig toch er eenig nut en leering uit trekken. Mocht dit doel liereikt worden en enke!en onzer lezers eenige belangstelling inboeze- men en de liefde voor den tuin ook bij anderen aankweeken en er toe leiden dat meerdere lezers het groot aantal abonné's vergrooten, dan wordt de wensch van redactie en uitgevers vervuld. En hiermede zulbn wij de maand Januari beginnen, waarover altlans niet veel te zeggen valt. Toch altijd wel iete. Beginnen wij ons voor te stellen het open weel' en de grond vrij van vorst. Dan kunnen wij al beginnen met mestenspitten, graven, waar wij de eerste roorjaarsgroenten willen verbouwen, en wel op besehutte plaatsen zooveel mogelijk tegen Noorden-enOostenwind beschermd. Wil het open weer blijven, dan kan men in 't laatst dezer maand (altijd als proef wijl 't zeer wissel- vallig is) begimen met hel zaaien van radijs, snij- saladej wortels, vroege erwten en peulen, zoomede groote- of tuiflboonen, de laatste liefst wat diep in den gpond, zooals wij reeds zeiden, ailes als proef en bij kleine hoeveelhecen, wijl er veel kans is dat er niet wel van te.'echt komt. 't Is toch de tijd dat wij vesl afwisselng in 't weer verwachten kunnen, nu is ret zacht an betrekkelijk zoel weer en spoedig dnait de vind naar 't Noorden of Oosteri en doet ons de wirme kamer weer opzoe- ken oin welliclf morgen ailes met sneeuw bedekt te vinden, die [rij het rut dat zij de planten aan- brengt, ons oeg bekoot door het heldere wit waarnrede allés overdek is. Is het toch geen prachtig gezichl wanneer velden en tuinen, huizen en lroomen mît smetteoos wit overtogen zijn, wanneer straks de zon hire stralen over ailes uit- giet en ailes blinkt en glinstert als met millioenen diamanten overdekt? Ja ook dan is de winter schoon en niet het minst voor ons kleine volkje, als de schuifslede voor den dag gehaald wordt en zij van gezondheid en levenslust blozend het winter- genot smaken, afgewisseld door niet minder prêt door zich met sneeuwballen te vermaken en heeft later de vorst de wateren met voldoende ijskorst bedekt dan zijn onze Hollandsche jongens m hun element, daar weegt voor lien geen zomergenot tegen op. Dat hun dat genot in Januari nog gege ven mag worden zullen zij zeker wenschen, en is 't niet al te streng koud, dan zullen wij het hun zeker niet misgunnen, te eerder zullen wij dat doen als bij een warmen haard de hand geopend wordt om den arme, die vaak zoo weinig genot in 't leven heeft, zooveel mogelijk voor gebrek te behoeden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij art. 1 der wet van 28 Juni 1881 fStaatsblad no. 102), brengen ter openbare kennis, dat het door Gedeputeerde Staten bij hun besluit van den 24 December 1891 N 75 (2 afd.) goedgekeurd eer ste Suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1891, geduren- de vijf maanden, en wel van afden 4 Januari 1892 in afschrift op de secretarie ter lezing is nederge- legd en dat ieder aangeslagene binnen drie maan den na de uitreiking van zijn aanslagbiljet bij den Raad bezwaren tegen zijn aanslag kan inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Hoogezand den 31 December 1891 Burgemeester en Wethouders voornoemd: I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris: W. AGTERBOS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sap pemeer herinneren bij deze de belanghebbenden aan art. 2 der verordening op de invordering der belasting op de honden, vastgesteld door den Raad den 13 Fe- bruari 1884, no. 10, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 7 Maart 1884, no 6, waarbij is bepaald, dat ieder bouder van een of meer honden waarvoor de belasting is verschuldigd, verplicht is jaarlijks vôôr den eersten Februari daarvan aangifte te doen bij den gemeenteontvanger, tegen dadelijke betaling der verschuldigde belasting, bij gebreke waarvan tegen de nalatigen proces-verbaai wegens ontduiking van plaatselijke belastingen wordt op- gemaakt. Sappemeer, den 28 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd: T. VENEMA Az. De Wethouder, J. REMKES. Ter gemeente Secretarie van Slochteren ter her- kenning gedeponeerd: een zilveren horloge met ketting van muntstukjes, gevonden op den weg van Siddeburen naar Appingedam. Predikkeurten op Zondag 3 Jaii. 1803. Herv. Gem. Hoogezand: ds. Hoekstra. Sappemeer: Onbekend. Kiel-Windeweer ds. Homan. Kropswolde: ds. Klinkenberg. Westerbroek: geen dienst. Kolham, voorm. ds. Bange. Doop. Slochteren, 's nam. ds. Bange. Doop. Schildwolde, voorm.: ds. Schuiringa. Doop. Ten Boer, 's nam. ds. Schuiringa. Doop. Overschild: ds. Scherphuis. Haren: ds. Boon. Doopsgez. Gem. Sappemeer geen dienstwegens vacature Den Horn. Noordbroek geen dienst wegens vacature Noord- horn. Luth. Gem. Sappemeer: ds. Dreesman. Over de Openbaring van Johannes. Evangelisatie. Schaaphok 's namiddags 2 uur de student Steen- huis, leerl. aan de theologische school te Kampen. Zuidbroek: des morgens half tien ure en des avonds 6 uur de heer W. Fransen. Zondagschool ten 2 ure. Noordbroek Zondagschool ten 2 ure. KERKNIEUWS. Den 27sten December werd te Ten Boer tôt predikant beroepen de heer J. B. Vegter, candidaat te Aduard. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Peize Germs, te Twijzel; Gerritsen, te Middelbert; Leemhuis, te Stadskanaal; Lijfering, te Noordwijk; Rutgers, te Jelsum; De Vries, te Rolde. Door stembevoegde lidmaten der herv. gem. te Garmerwolde zijn als ouderling en diaken herbe- noemd de heeren Alb. Groeneveld en L. van der Veen. Prijs van liet grof Roggeiibrood (zonder zemelen) in de gemeente Slochteren per 4 K.G. 43 cent. bnaipersdruk. Borgksius Zoon. Sappemeer. STEliDdat de geheele tvoning naar zijne aanwijzing is schoongemaakt en nntsmet weshalve er zijns inziens geen gevaatbestaat voor eenige besmetting. Schildwolde, 28 Dec. 1891. Dr. M. J. ADRIANI. De ondergeteekende beveelt zich onder verwijzing naar boven- staande, weder minzaam aan bij zijne geachte PLAATSGENOOTEN tôt de levcring Begrooting 127.10. Perc. 7. School en woning te Siddeburen Sjabbe Buitenkamp, Siddeburen, voor 135; Chr. Edeler, Siddeburen, 113; Begrooting 207.50. Sappemeer. J. W. BAKKER, Gorr. w zijn elken liinsdag te spreken aan hun KANTOOR in den bier- kelder van den heer G. MARTENS, i Groote Markt, Groningen. 1GEVT voor de stad en provincie Groningen Mî. 1 Hhli.n.l te Appingedam. eene WOIVING, waarin VOOR- en ACHTER- KAMER, aan de Stationstraat te Sappemeer. Adres: A. SCHREUDER, Hoogezand. eene flinke ÈNSTMEID. j Adres Bureau - lezes. Tegen het a.s. saisoen een lialfsleten DRAAIMOUEN. Adres: Bureau dezes. om met Men dienst te treden, een IjOEREN- KNECHT enn MEID, bij G. A. BEGEMAN, Se armer. een BURGERWONING voor een klein gezin, te bevragen bij 0. T. TEN GATE te Sappemeer. een BOERENllD door BROEKEMA «g W terbroe k. Snslparsdruk. Borgksius Zoon. Sappemeer. M O j\' ti Mi iV8Kf,/ISTIJV«. UCU uaxvivci u< En opgencni m net jaar roua, verzekert los en vast goed. HilAOJZilN UvJOlP T IJ1J J. J. vtfo te riar-Ksteae.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 6