T 'M f,; UIT GRUiNO. BONENLAND. BTJKGEBXIJKE STAND. f FhTv' v. - - 7T1 te Siddeburen; Albertje Jans Lei van K. W. Stegeman te Slochtere lem Stegeman 78 j., wedn. van Slochteren; Johannes Nieuwzwaag l Mulders te Siddeburen. Levenl. Aangeg. Kind van H R. Kruijer te Harkstede. Openliare vergadering va geni. Sappemeer d.d. Afwezig zijn de heeren Remk Nijhuis. Onder het lezen der n heer Edzes ter vergadering. De voorzitter opent de vergade notulen der vorige vergadering wo Op de vraag van den voorzitte op of aanmerkingen heeft, zegt d( niet duidelijk genoeg het voorstel Bouma met 100 te verhoogen, j les moet geven in de gymnastiek. De voorz. Dus is er nog ni Handelingen opgenomen. De heer Berg Als de heer Y geweest was, dan zou hij ongetwi hebben om de adressen, opgenome niet te lezen, omdat zij bekend zij De voorz. Ja, maar het moet De heer Smit: Ik meen dat summa summarum 950 had. De voorzitter 950 als tracl voor herhalingsonderwijs, maar dat De heer Smit Dat zou onbillijl De voorz. Neen, hij behoudt d 1000. Maar 't moet er hij. De heer Smit betwijfelt of de heeft, waarop de voorzitter het n betreffende de benoeming van Van heer Smit het notulénboek daarbij voc zegt Als je eens lezen wilt. De heer Smit, dat besluit lezen hebt gelijk 't is zoo als u zegt. De voorz. Hij heeft 850 bij als onderwijzer, 50 voor herhalir 100 voor de gymnastiek. De heer Smit: Hier aan de schi is afzonderlijke betaling voor herl ook niet. De voorz. Van der Velde is er n 't Is de vraag of het herhalingsondi lijk moet worden betaald. Ik gelq beste is. Voor die er goed over het niets, maar voor anderen is li Wij hebben nu de tractementen. der School van Klunder. 't Is gt maar is nu 900. Is zoo als het hoo. zoo't Is niet v de kerk. De heer Smit Dat komt wel in De heer Nauta: Wij hebben in geen een genootschap 't is niet bij Mennisten bij geen een, wa< eersten dag der week staat te voorz der wij zen 6 dagen christelijke en m deugden De voorz.: Wat wou je? De heer Nauta Dat wij 't afkoo De voorz. 't Is weer in de handen Of wij er nu aan verbinden bij de later, is 't zelfde. De heer Nauta 't Verveelt me hij er staat De voorz. Haccou heeft eene 850 met vrije- en orde-oefeninge: sHoofd" komt, is die baas over de vri feningen, die regelt het zelf. De heer Berg Staat dat ook ir het tractement? De voorz. Als 't »hoofd" er kom 100 af. Dan heeft hij ook 100 De heer Edzes: Ik meen, dat 't plicht was ook vrije- en oïde-oefenin De voorz. Hij moet er voor be; De heer Nauta: de wet naslaam toch onder de leervakken De voorz. Ja, hij moet het doen, wijzers hebben Homan 650, Jaj Jansma 650, Dallinga 600, Ko Garnaat alleen voor de handwerken Velde 850 en f 50 en f 100 =j zal ze maar aile noemen. Dan kriji man, die de hoofdacte heeft 60( 650, J. Rijks 450, Nip 450, M. Bakker voor handwerken 100, plusJ. Jonker 650 450, A. v. Bon voor handwerken rema f 450. Ik kan meedeelen, dat 1 men heeft. Ik heb 2 voorstellen, c Beekman te verhoogen. Beekman het te; daarom wou ik hem met minste hoogen. Hij heeft 600 en anderei 650. In stemming gebracht wordt het n stemmen aangenomen om Beekman verhoogen. De voorz.: En nu Bouma op 9 De heer Nauta Dan moet hij de oefeningen geven. De heer Berg Ik kan mij er best me De heer Edzes: Komt de kerkelijl er af? De heer Nauta: Ja, dat is meer d Hierop wordt het voorstel van Bou te brengen, in stemming gebracht. H algemeene stemmen op ééne na die Edzes aangenomen. De heer Berg: Bij de regeling met groote onbillijkheid te wijzen. De onde hebben een acte voor de handwerken maar tevens moeten zij er onderwijs il is eene zeer nutttige acte en het ond handwerken is voor de meisjes eene v noodigste dingen die zij leeren moete dat onderwijs, voor die acte wordt ge STEIiDdat de geheele tvoni aanwijzing is schoongemaakt t weshalve er zijns inziens geen gt voor eenige besmetting. Schildwolde, 28 Dec. 1891. Dr. M. J. De ondergeteeken onder verwijzina Hjr staande, weder mil zijne geachte PLAATSGENOOTEN toi Begrooting 127.10. Perc. 7. School en woning te Siddf Sjabbe Buitenkamp, Siddeburen, vc Chr. Edeler, Siddeburen, Begrooting 207.50. gereedheid te komen, weshalve de voorzitter voor- stelt de benoeming te verdagen tôt eene volgende vergadering. Ik verzoek evenwel de heeren B. en W- te machtigen in het onderwijs tijdelijk te voor- zien. Aldus wordt er besloten. 5. Aanvrage ontslag van den heer H. Visser ond. te Hélium. De voorzitter leest het ingekomen bericht datee- rende van den 21 Dec. ingekomen den 23 Dec. voor waarin de onderwijzer II. Visser van Hélium eervol ontslag uit zijne betrekking verzoekt, wegens zijn benoeming als onderwijzer te Roden. Het ontslag wordt zoo spoedig mogelijk verzocht. De voorzitter stell voor het ontslag te verleenen 2 maand na dato van aanvrage. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aan genomen. 6 Procesverbaal Kasopname. De voorzitter deelt mede, dat de ontvangsten de somma bedragen van 68458,494, de uitgaven die van 63374,78}, zoodat er aan kas moet zijn de somma van 5083,71. Deze som was er aanwezig, terwijl de boeken en kas in de beste orde zijn be- vonden. Ik stel voor dit procesverbaal aan te nemen. Aldus besloten. 7. Grintweg te Borgweg. De voorzitter deelt mede, dat er een schrijven is ingekomen van eenige ingezetenen van Scharmer en Westerbroek en leest het daarna voor, waarin te kennen wordt gegeven, dat zij nogmaals de vrijheid nemen den aanleg van den grintweg te Borg weg ter tafel te brengen, terwijl zij tevens eene lijst der verschillende bijdragen aan den Raad ter lezing aanbieden. Voorzitter Ik kan er bij vertellen, dat de voor- loopige inschrijving eene somma opgebracht heeft van 3404.50, welk bedrag is aangevuld gewor- den tôt 4103,50, terwijl er vermoedelijk nog 200 van Tilburg te verwachten is. Alzoo is er een bedrag van ruim 4000. In het adres wordt aangegeven, dat adressanten zich ook tôt den Raad der "gemeente Hoogezand hebben gewend met het verzoek pogingen in 't werk te stellen tôt de ver- harding van den Borgweg te geraken. ZEd Achtb. stelt daarom voor B. en W. te machtigen de zaak met Hoogezand te bespreken en later dan te be- sluiten. We weten niet wat Hoogezand wil daarom moeten we er eerst over spreken, voordat we handelen. Aldus besloten. 8. Begrooting en onderwijs 1892. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting van heeren Ged. Staten is teruggekomen met enkele opmerkingen, ni. dat er een post meer moest uit- getrokken worden voor 'l onderwijs, daar er meer onderwijzerspersoneel in enkele scholen moet zijn en een post voor brandbluschmiddelen, een post, die niet mag ontbreken en vroeger reeds onder 't oog gebracht. De voorzitter stelt de begrooting te wijzigen in den geest zooals door heeren Red. Staten is voorgesteld. Aldus besloten. 9. Verhooging jaarwedden onderwijzeressen De voorzitter stelt namens B. en W. voor de minimum jaarwedden der onderwijzeressen te bren gen op 425, daar haar wegens meerderen arbeid, het verrichten der handwerken, een hoogere bezol- diging toekomt. R. G. Mulder 425 is wel is waar eene ver- betering, maar ik zou er toch voor zijn, dat bedrag nog met 25 te verhoogen, en dan te brengen op f 450. Blaauw 425 keur ik in zoover wel goed, maar ik zou er voor zijn, dat ze er om de twee jaar 25 bij kregen, tôt 500. Door zoodanige op- klimming hadden ze wat in 't verschiet. Eelssema Je stellen voor de onderwijzeressen 25 te verhoogen Voorzitter Het minimum van 400 zou 25 verhoogd worden, maar die anderen, die reeds meer hebben, natuurlijk niet. Die te Overschild heeft reeds bijv. 700. Het voorstel Blaauw lacht mij wel toe, het is een vooruitzicht om de 2 jaar en wel bindend. Hetgeen Mulder zegt is ook wel goed. Eene zachte verhooging is dunkt mij toch beter. De voorzitter brengt, daar niemand meer het woord vraagt, het voorstel van B. en W. in stem ming, welk voorstel wordt aangenomen. Voorzitter: Tengevolge van de overplaatsing van den onderwijzer Reijer van Siddeburen naar Slochteren, moet er in Siddeburen een onderwijzer met hoofdacte worden benoemd. Tengevolge van het vertrek van Visser moet er in Hélium een on derwijzer of eene onder wij zeres zijn. In enkele scholen wordt het onderwijs in de handwerken gegeven door onderwijzeressen zonder radicaal. De onderwijzeres in de handwerken in Hélium is evenwel goed. Hetzelfde geldt voor Schildwolde, daar moet ook een bij zijn. Daar is op de vrouw, die les in de handwerken geeft ook niet de minste aanmerking. Alting Ik zou de voorkeur geven aan eene onderwijzeres, want in eene school waar eene ge- ëxamineerde onderwijzeres is, leeren ze de hand werken beter. Voorzitter: Het is iets stootends om de thans bestaande onderwijzeressen in handwerken zonder overwegende redenen haar congé te geven. Alting: Als we toch Scharmer en Lageland nemen, "dan is er toch een groot verschil. In La geland is het beter. Broekema: Ik zou zeggen, dat een onderwijze res ailes voor had. Eene juffrouw past beter op de kinderen, eene vrouw kan veel beter met de jonge kinderen omgaan dan een onderwijzer, voor het onderwijs is het dus ook beter. Voorzitter: Altijd niet, want in Hélium kan Lolïers zeer goed met de kinderen omgaan. Als men 't op eene school wil toepassen, moet men 't ook op de andere doen. Uit de stemming die volgde bleek het, dat het meerendeel der leden voor eene onderwijzeres was. Voorzitter: Dus zal er eene oproeping geschie- den voor een onderwijzer met hoofdacte te Sidde buren naar een jaarwedde van 600 en eene onderwijzeres te Hélium en te Schildwolde naar een jaarwedde van 425. 10. Uitslag verpachting tolboomen. De secre- taris doet lecture van de pachtsommen en de pachters der verschillende tolboomen. (Reeds ver- meld in 't blad van Zondag 3 Januari). De tollen zijn in 't geheel 27.50 en de huur van de woning te Lageland 40, in massa 67.50 teruggegaan. De voozzitter doet het voorstel die verpachting te keuren, behalve die van den tolboom te Schildwolde (Schildwoldermeenteweg) en te Sid deburen (Eideweg). De pachter van den eerste, Jan Bos heeft een schrijven aan den Raad gencht, daarin meldende, dat hij zich in de pachting ver- gist heeft, aangezien hij meende van 3 tolboomen toi te kunnen beuren, en nu in werkelijkheid maar van twee. Hij, Jan Bos, vreest dat er op dien tolboom niets gemaakt kan worden. Voor een geringere pachtsom wil hij het evenwel aannemen. De voor zitter stelt voor tôt herverpachting over te gaan, aangezien men niet in een schikking treden kan en de man geen fondsen bezit. Wat den tolboom te Siddeburen (Eideweg) betreft, stelt de voorzitter eveneens voor tôt herverpachting over te gaan, aangezien deze tolboom veel te laag is. Het voorstel des voorzitters wordt aangenomen. II. Uitbesteding onderhoudswerken. Ook de onderhoudswerken, zegt de voorzitter, zijn j.l. Maandag aanbesteed. De secretaris doet lecture van de laagste inschrijvers der verschillende posten (zie dit blad van Zondag 3 Jan.) De gezamenlijke werken zijn uitbesteed voor 1287, de begrooting was 1711,82. De voorz. doet het voorstel de laagste inschrijvers het werk te gunnen. Alleen, zegt de voorzitter, het weke- lijksche schoonmaken der scholen is er buiten ge- laten, het is beter, dat we dit door vrouwen laten doen, want nu kwamen er telkens klachten. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen. 12. Mededeelingen en voorstellen. Ingekomen een bericht van den heer Groustra, gepensioneerd kommies te Sappemeer, berichtende, dat hij is aangeslagen in den hoofdelijken omslag voor de som van 3, dat hij met primo Mei uit Slochteren is vertrokken en alzoo eene afschrijving verzoekt van het 3/s gedeelte. De voorzitter stelt voor, die afschrijving te ver leenen. Ingekomen een bericht van P. Ruben te Schild wolde, meldende, dat hij verplicht is schoolgeld te betalen, dat het hem moeilijk, zoo niet onmogelijk valt, den Raad verzoekende hem vrijstelling van schoolgeld te verleenen. Is, vraagt de voorzitter, er ook iemand der leden met den toestand van P. Ruben bekend? Broekema Het is een van die gewone arbeiders en ik zou er voor zijn de kwijtschelding te ver leenen. Voorz. Kunnen de heeren zich met de kwijt schelding vereenigen? Allen er voor. Ingekomen een bericht van Mej. J. Frank van Veendam, haren dank betuigende aan den Raad voor hare benoeming als onderwijzeres te Slochte ren. Zij hoopt met 1 Jan a.s. in functie te treden en het vertrouwen van den Raad zich waardig le maken. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen een bericht van den Bond van Ned. Onderwijzers met bijgaand verzoek aan den Raad om de jaarwedden der onderwijzeressen, wegens meerdere werkzaamheid, te verhoogen. Dat adres, zegt de voorzitter, is te laat ingekomen, en daar- door niet op de agenda geplaatst. Het doet ook niet meer af, omdat er reeds een zoodanig besluit genomen is. Kooi Ze komen met de mosterd na den maal- tijd- Ingekomen een bericht van heeren Ged. Staten, behelzende dat de reclame hoofdelijken omslag van Gerrit de Vries zal behandeld worden Donderdag den 7 Januari a.s. Voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter Heeft iemand der leden nog iets mede te deelen of voor te stellen? Klootsema: Het is me opgevallen, dat er langs de Nieuwe laan en te Klein-Harkstede geene boo- men bijlangs den weg staan. Welke reden is daar toch voor? Voorzitter: B. en W. hebben jaarlijks eene som van 350 tôt 360 uitgetrokken voor het aanplanten van boomen. Nu zijn we hier begon- nen en komen daar van zelf Kooi In Klein-Harkstede is wel iets tegen, aan den eenen kant is er een vaarwater en aan de anderen kant staan 4 molens, en die hebben er dan last van. Klootsema: Dan zijn er wel meer plaatsen in de gemeente, waar ze er last van hebben, het is daar een geschikt terrein, daar de grond er zeer goed is. Alting: Er is een groot geluk bij, zoolang er geene boomen staan is de weg ook goed. Voorzitter: Och, de boomen doen niet zooveel schade, als het onderbosch maar weggekapt wordt, en de boomen goed opgesnoeid worden, de wortels trekken ook weer veel vocht tôt zich. Daar er niets meer mede te deelen of voor te stellen is, sluit de voorzitter de vergadering onge- veer met de volgende toespraak Mij ne heeren met de bede, dat de intrede in het nieuwe jaar voor U gelukkig mag wezen. Als we een terug- blik slaan op het verloopen jaar, dan hebben we een lid door den dood verloren. Het was iemand in hoogen ouderdom, doch als we den kring rond zien, wordt hij gemist. Wij allen hebben lief en leed ondervonden, toch in de hoop, dat het nieuwe jaar rijk mag wezen aan zegeningen, sluit ik de vergadering, Deze vergadering, was evenals de vorige, buiten de verslaggevers, door twee toehoorders bezocht. Wederom heeft zich een jaar van den keten der eeuwen losgemaakt, om verzameld te worden van het stof zijner vaderen. Gelukkig is het jaar voor- bijgegaan, zonder dat de vrede in Europa is ver- stoord. Toch bestond er menigmaal angst, dat de wreede fakkel des oorlogs gezwaaid zou worden en hare schandelijke triomfen zou vieren. Want nooit werd er oorlogzuchtiger over den vrede gesproken dan in 't afgeloopen jaar. En niet zonder zorg gaan we het nieuwe jaar te gemoet, dat al zijne ge- heimen nog in den schoot verborgen houdt. Want als we b.v. letten op het ontzaglijke Russische rijk en op diens troosteloozen economischen en politie- ken toestand, dan schijnt ons een revolutie onver- mijdelijk. Met onmenschelijke wreedheid worden er de eigen onderdanen vervolgd en verbannen en tegelijkertijd is tengevolge van den mislukten oogst in tal van districten hongersnood uitgebroken. Onbeschrijfelijk gebrek, sterfte tengevolge v u hon ger en epidemieën, oproeren onder de plat dands bevolking, revolutionaire bedreigingen zijn d. vijan den, die van allen kant den Russischen staat be- stok'en. Ook is de oude nijd nog lang niet uitge bluscht. Gelukkig genieten wij de weldaden van den vrede, al dringen ook de oorlogstoerustingen van andere staten ons tôt verschrikkelijke groote uitgaven voor het leger. Doch nu we toch bij den aanvang des jaars den blik eens ruimer om ons slaan, nu willen we er ook met groote erkenning en singels, die aan ailes een frisch en jeugdig voor- komen geven. En 't is te verwonderen, hoe gauw al die singels zijn volgebouwd en bevolkt. Doch al wie ten platte lande de schaapjes op het droge heeft of de zaken aan den kant doet, zoekt hier liefst m eerder genot en verstrooiïng dan het platte land hem kan bieden, en zoo zien we hier staag de bevolking groeien en de plantsoenen en singels bevolken. Dit jaar is dan ook zoo goed ^ds aile ruimte volbouwd. En nieuw terrein is alweer afge- bakend langs de Zuiderhaven en het Reitdiep, en ook daar zal eerlang de steigering verrijzen om aan nieuwe villa's het aanzien te geven. Het prach- lig laboratorium aan den Westersingel en de nieuwe stadsbewaarschool zijn zoo goed als voltooid, de veelading is bijna afgewerkt evenals hef schoone marktplein en nu hopen we dit jaar op een begin met den bouw van een nieuw en prachtig station. Want die oude vuile loods past thans allerminst bij de zoo schoone omgeving en blijkt ook meer en meer onvoldoende voor het groote passagiers- en goederenvervoer onzer handelsstad. De reparatie van den Martinitoren vordert langzaam, maar toch blijkt het den opmerkzamen wandelaar al duidelijk, hoe prachtig de herslelling wordt uitgevoerd. Het nieuw kinderziekenhuis, het grootsch geschenk van den heer Scholten, is reeds in gebruik genomen en voldoet alleszins aan de eischen, welke men aan zulke inrichting mag stellen. Inmiddels is de oprichting van een nieuw Stads-> en Provinciaal ziekenhuis een stap verder gebracht door het gewichtig besluit der staten en het beter overleg tusschen staat en provincie. Ook zai binnen kort met den aanleg van den buurtspoorweg naar Uithuizen en Uithui- zermeeden worden begonnen; terwijl de aanleg van het spoor langs de Veenkoloniën en door oostelijk Drente naar Zwolle met kracht wordt voorbereid. En aile vermeerdering en verbetering der gemeenschapswegen zal staag weer aan den bloef en den ujtleg der stad ten goede komen. Steeds meer wordt de stad het centrum der pro vincie, de plaats, waar ailes en allen samenkomen voor handel en amusement en verkeer. En dat ieder zich gaarne zulke stad tôt verblijf kiest, be- wijst o.a. ook de vacature van hoofcï der school tengevolge van het aftreden van den een en de promotie van den ander. Niet minder dan hon- derdvijftien sollicitanten dingen om de ledige plaats, waarvan vooreerst een vijftiental zijn opgeroepen om er een grostal uit te formeeren. Doch wie zoo af en toe eens van die raadsverslagen leest van zoo menig plattelands gemeentebestuur, die billijkt het volkomen, dat men als ambtenaar op verkassen uit is en het bij voorkeur zoekt in eene stad als de onze, waar de ambtenaar zich volkomen vrij gevoelt en niet afhankelijk is van de vaak zoo mooie getuigenisjes van den een of de botte beoordeeling van den ander. Doch nog van andere dingen moet ik gewagen. Want met den meerderen uitleg der stad gaan ook de han- dels- en andere onçlernemingen hand aan hand. Zie, we hadden het eerst niet durven vermoeden, dat magazijneu als die van Miele en van Peek en Cloppenburg fich hier konden handhaven; doch de ervaring bgenstraft dit vermoeden, en steeds nieuwe verbouwingen en uitbreidingen zijn het beste bewijs van het succès dier ondernemingen. Die groote viijnhuizen en filialen steken elkander thans reeds naar de kroon; terwijl toch ook nog de oude boveuzalen van Nieuwold en anderen uit traditie hare oude aantrekkelijkheid voor velen hebben behoiiden. En als we nagaan, wat er op het gebied vin sport is gedaar. in 't afgeloopen jaar, dan zal ieder erkennen, dat we op dat gebied heel wat ondernemen. Tal van groote hardrijde- rijen en keuiingen werden hier gehouden; kolos- sale prijzen werden telkens uitgeloofd en van de meest mogelijke deelname was men steeds verze- kerd; zoodat Groningen zich op dat gebied met de eerste stelen veilig kan meten. Wedrennen werden gehoulen bij Oosterbroek; terwijl thans alweer nieuwe terreinen zijn aangewezen voor nog grootschere wedrennen bij Zuidlaren. De Zuid- laarder tram Zal stellig dil jaar tôt stand komen en ons zoo il geregelde verbinding brengen met de liefste plekjbs onzer naaste omgeving. En ter wijl het vorige jaar ook al eene groote interna tionale hardrijjerij op schaatsen werd gehouden op de bekende plassen te Paterswolde, zal in dezen winter eene n«g grootere van wege den Nederland- schen Schaatsr.jdersbond worden gehouden, waarbij ook de groote gouden médaillé om het kampioen- schap zal wordm verreden. Doch bij al dien bloei en vooruitgang vergeten we nooit, dat het centrum niet kan bestam zonder de deelen. Waar de Ommelanden nit bloeien, daar moet ook de bloei der stad gaan tanen. Kwijnen de landbouw en het handelsverfcer, dan kwijnt ook de stad. Daarom hopen we, dat et in het pas begonnen jaar Stad en Lande moge welgaan, dat landbouw en veeteelt en handel mogn bloeien, en dat bij de weerzijd- sche wisseling der producten en handelswaren steeds de ban< nauwer worde gelegd tusschen stedeling en pnvinciaal, en de bloei van den een staag meer en eter aan den bloei van den ander ten goede mog»komen! 't Jaar 1892 renge allen rijkelijk zegen Noordbroek 5 Jan. 1892. De afloop van de uitbesteding der zoogen. Kerkewerken in onze Ge meente is als volgt Timmerwerken. Perceel 1. J. Klooster /4Î0; H. Olthoff 484; A. Pentinga 412; A. Daanje 376; W. Waslander 459. Perc. 2. J. Klooster 225; H. Olthoff f 188; A. Pentinga 188; A. Daanje 179; W. Was lander 248. Perc. 3. J. Klooster 434; H. Olthoff 384; A. Pentinga f 437; A. Daanje 370; W. Was lander 429. Perc. 4. J. Klooster f 440; H. Olthoff 478; A. Pentinga 420; A. Daanje 382; Hulzebos 438; W. Waslander 449. Van bovenstaande 4 perceelen timmerwerken was de laagste inschrijver van perc. 1 f 34.70, van perc. 2 16.70, van perc. 3 49.30 en van perc. 4/7 boven de begrooting. Perceel 5 verfwerken. W. Duilscher f 103.40 P. Schoonbeeg f 96.40; L. Kling 97.50; J. Dekker f 103; H. v. d. Veen 95 H. Bos 100. Zijnde de laagste inschrijver 20 boven de begrooting. De begrooting van het koperslagerswerk was 72.50. Aangenomen door J. Koster voor 69.90. De massale begrooting was 1276. Aan geen der inschrijvers is het werk gegund, maar aannemer is geworden de opzichter Joli. Buurke voor 1276. Schildwolde, 31 Dec. '91. 't Is oudejaarsavond en bij zessen. Een geloovige schare spoedt zich kerkwaarts. Als gewoonlijk is op zoo'n avond de kerk stampvol. Ditmaal zal eene lezing worden gehouden, wijl onze Herv. Gem. vacant is. Ailes gaat uitmuntend. De spreker schijnt de aanwezi- gen zeer te boeiën. Doch op eens wordt de plech- tige stilte verbroken door het dof gebrom der beide torenklokken. De politie, alsmede de boerenknech- ten de echte klokkeluiders voor den oudenjaars- nacht spoeden zich naar den toren om de onbe- schaamde bengels, die zoo de rust verstoorden, een gevoelige les toe te dienen. Spoedig is de orde weer hersteld en een half uur later, na het eindigen der lezing, rollen de heldere klokketonen over het dorp. Het bekende kloksmeer wordt opgehaald, af en toe gaan troepjes knechten en meiden zin- gende en prêt makende en wie zou hun dat genot eens in 'tjaar misgunnen? van en naar den toren en het klokgelui wordt den geheelen nacht bijna onafgebroken voortgezet. Toendemor- gen van den 1 Jan. was aangebroken, toen om acht uur de klokken zwegen, was het alom rustig in ons dorp. Van baldadigheden geen spoor. Ailes was ook ditmaal weer vrij-ordelijk toegegaan. Jammer, dat nog van een ernstig ongeluk mel- ding moet gemaakt worden. Een der klokkeluiders had 't ongeluk een slag met den klepel tegen zijn achterhoofd te krijgen, zoodat hij erg verwond werd en den Nieuwjaarsdag onder hevige pijnen te bed moest doorbrengen. Naar men verneemt heeft in 't naburige Hélium op oudejaarsavond eene vechtpartij plaats gehad waarbij iemand met een scherp voorwerp zeer ernstig in de kuit werd verwond. Nieuwe-Pekela, 1 Jan. Als een bewijs, dat de prijs van jonge varkens nog steeds ongekend laag is, dient, dat de varkenshandelaar J. Wubs alhier voor eenige dagen een jonge, doch flinke knorren- viervoeter plus 75 cent in ruil gaf voor een kleai kinderpelsmutsje. Haren 1 Jan. 1892. Gisteren had in het hôtel Willems te Groningen eene vergadering plaats van aandeelhouders tôt oprichting van de naamlooze vennootschap de Tramwegmaatschappij Zuidlaren- Groningen. De statuten werden vastgesteld, d« acte van oprichting werd ten overstaan van den notaris Jhr. R. A. Quintus opgemaakt, terwijl de volgende heeren tôt commissarissen werden verko- zen mr. G. G. Geertsema, J. O. Hoenderken, J. J. ten Cate Vissering en I. Kranenborg. De vijfde commissaris zal door den raad der gemeente Zuid laren worden gekozen. Men kan dus weldra met den aanleg van de lijn een begin maken. Zuidlaren, 4 Jan. Op de heden alhier gehou den varkensmarkt was de aanvoer klein (ruim 100 varkens meest oude biggen). De prijzen waren laag; voor jonge biggen werd van 2 tôt 4 besteed. Voor Hamburgers werd 16 17 et., voor vette 20 22 et. per hait kilo en levend gewicht besteed. De markt was zeer traag. Zondag is overleden Z. D. H. monseigneur Adri- anus Godschalk, bisschop van 's Hertogenbosch. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Hoogezand en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand December ingelegd: 86; Terugbetaald 78.75. Het laatste door dat kantoor uitgegeven baekje, draagt het nummer 222. op wijzen, dat de meest kenmerkende karaktertrek van 't afgeloopen jaar is geweest de behoefte aan betere en mildere handelstractaten voor heel de beschaafde wereld. Daardoor worden landen en volken nader tôt elkander gebracht; daardoor wor den handel en scheepvaart en nijverheid van aile landen gebaat en wordt een solide grondslag ge legd voor meer verbroedering en een duurzamer vrede. Ook de groote, ailes beheerschende sociale kwestie trok in 't verloopen jaar meer en meer de aandacht van aile beschaafde volkeren. Langzaam maar zeker ontwaakt bij regeeringen en individuën het besef der verantwoordelijkheid jegens die aanzien- lijke schare van minder bedeelden, die terecht om meer gelijkheid en waardeering vragen. Vooral van onze tegenwoordige regeering mag iets goeds en iets blijvends op dit gebied verwacht worden. Doch het wordt tijd, dat we weer als naar gewoonte tôt onze stad terugkeeren. Wat het oude jaar ons bracht Zie, sedert de ontmanteling der oude veste vertoont de stad zich als eene jonge bruid, die zich tooit in het meest sierlijke gewaad. Waar de oude stad zoetjesaan zich gaat vernieuwen en winkel aan winkel u wijst op den toenemenden bloei der voormalige veste, daar omlijst zich de stad met een zoom van plantsoenen en parken wel een Bij den sproken of ander giriicht de vlucht hebben genomen. Heer ij werd door de booswichten ge- met dt dienstmeid. streng onderzoel. Onze politie doet Naar wij uit goede bron vernemen, zal het re- citeergezelscfiap »Spandaw" binnen kort eene open- lijke voorstilling geven in 't hôtel Struvé te Sap pemeer. De heer J. W. Wilbrink te Martenshoek was bij de gehouden uitbesteding van het bouwen eener behuizing voor R Nieborg laagste inschrijver voor f 2820, aan herr is de bouw opgedragen. I Ten overstaan van notaris Spruyt te Sappemeer werd Maandag 1. in 't bontehuis te Sappemeer ten verzoeke van Mej. M. Horn te koop gepresen- teerd Een behiizing met tuin groot 8 A. 3 c.A. aan de Kleinemersterstraat. Kooper de her Harm Mulder, schipper te Sap pemeer, voorf [800. Door B fp M. der gemeente Zuidbroek, werd Dinsdagmcjn ni ten gemeentehuize aanbesteed het jaarlijksch n inderhoud der gemeenteeigendommen. Inschrijva 3 waren: H. Schreuder voor /1295; H. v. d. b r,ip voor 1062 H. R. Holthuis voor 989 1t. Schreuder voor 983. Begrooting 1035.71 opGegund aan L. Schreuder. NooRDBisegK 1 Jan. 1892. Onze lantaarnopsteker Eggens vierde leden zijn lOjarig jubile als zooda nig) en had bj zijne begroeting der door hem verlichte dorpelitgen, een brandende lantaarn voor de borst gehangîn, niet juist om als wijlen Esopus een verstandig nensch te zoeken maar om des te meer de aaridach te trekken van 't publiek waarvoor een fooi niet weti geweigerd. Noordbroek, Jan. 1892. Voor een paarnach- ten is hier in 'tnoordeinde van 't dorp en te Ko- rengarst op drie atsen poging beproefd tôt inbraak, door het zeer mtes uitnemen van glasruiten. Aan diefstal is het gl(ikkig niet toegekomen. 't Schijnt dat de daie's of daderessen telkenkeer voor SAPPEMEER, 15 Dec. 1891—1 Jan. 1892. Geboren Johan Tomas, z. v. Pieter Bosma en Harmke Blaauw; Jantina, d. v. Hindrik Smit en Jantina v. Dam Grietje, d. v. Jan Fekkes en Anna 01- denburg, woonplaats Wildervank; Jakob, z. v. Jakob Heukers en Pietje Smit; Johannes, z. v. Aaldrik Kraster en Jantien Pieters. Onderlrouwd Marten Tijms en Mella Veaema. Getrouwd: Jan Vroom en Jantje de Vries. Overleden: Geessien, 5 j., d. v. Jurjen Oostland en Tjaaktje Tepper; Kornelis Kuiper, 75 j., ectitgen. van Margrieta Mars; Aaltje Schuurman, 35 j, echt- genoote van Steven Zwarts; Juliana Elisabeth, 18 d., d. v. Rudolfus Reinardus Heikens en juliana Helena Meijer Engeltje Groeneveld, 35 j., oageh. Janneke, 1 j. en 7 m., d. v. Ype de Jong enKunje Bouwman; Trijntje, 3 j. en 5 m., d. v. Roeof van der Veen en Trijntje Mandema; Jakob, 4 m., z. v. Freerk Kruijer en Aafke Lammerts; Yke Potjer, 71 j., ongehuwd. De bevolking der gemeente Sappemeer bestond op den 31 December 1890 uit 2527 m. en 2607 vr., totaal 5134. Zij werd vermeerderd door geboorte met 100 m. en 85 vr., samen 185 en door vestiging in de gemeente met 202 m. en 198 vr., samen 400, in 't geheel met 302 m. en 283 vr., totaal 585. Zij werd verminderd door overlijden met 58 m. en 53 vr., samen 109 en door vertrek uit de gemeente met 174 m. en 186 vr., samen 360, in 't. geheel met 230 m. en 239 vr., totaal 469. De bevolking is dus vermeerderd met 72 m. en 44 vr., samen 116 en bedroeg op den 31 December 1891 2599 m. en 2651 vr., samen 5250. Het getal huwelijken was 41, als tusschen jong- mans en jonge dochters 35, tusschen weduwnaars en jonge dochters 4 en tusschen weduwnaars en weduwen 2. Onder de geborenen bevindt zich één onecht geborene, van het mannelijk geslacht. Alhier zijn geboren 3 van het mannelijk en 2 van het vrouwelijk geslacht, die in eene andere gemeente tehuis behoorden. Elders zijn geboren 3 van het mannelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht, die ■MM s m i_ -i L* V »y f t-#/ -1 »- ucii wa Mllllll

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2