1 Gezelschap ..HARMONIE" Een ONDERWIJZER, rèrz LIJNKOEKEN, TOONEELVOORSTELLING Tôt de levering Hart-Cacao. 5^5 De Ondergeteekenden ENGELSCHE COKES. Attentie! °llweb< 1. Lied van Moeder, 2. Daar is Mijnheer, SNEEK, GRONINGEN. Agent: de lieer E. ARKEMA te Appingedain BINNENLAND. in de school te Tjugchem, op Zaterdac den 16 Januari 1892. Stollwerck's CACA Voordeelig! 1 Caeao-hart 1,8 cent 1 kop Cacao. 20 ad 1000 34 20 2 10 8 3 3 984 994 - 99 98} 994 99 99 5 van GORKUM WITTEVEEN BAKKERSWAREN. Sj. BUITENKAMP, Siddeburen. DOOR Opgevoerd zulleu worden oorspronkelijk Tooneelspel met Zang in 3 Bedrijvei met een voorspel, door ANTONIE REULE, en oorspronkelijk Blijspel met Zang in 1 Bedrijf, doo M. J. GILLISSEN. AANVANG 's avonds zeren uur. ENTRÉE f 0.40. Aan de OPENBARE SCHOO] te n .1 It ti IV wordt ge vraagd tegen eene JAARWEDDE van f 400. De vereischte STUKKEN (verzoekschrift op zegel in te zenden aan den BURGEMEESTER. De ter mijn van inzending is verlengd tôt 15 Januari a.s van aile soorten MANUFACTUREE houd zich beleefd aanbevolen L. POPPENS, Noorderstraat, Sappemeer. Hoogste eiwit hoogste theobromin-gehalte. Hart-Cacao is fijnste Poeder-Cacao in liart vorm gepersd. Spoedige oplosbaarkeid. fijne genr, deliciense smaak, steeds gelijkmatigheid des dranks. In blikken bussen 25 Cacao-harten 45 cent. Verkrijgbaar bij H. H. Confiseurs, Banketbakkers enz. Engros-Expeditie Julius Mattenklodt, Amsterdam, Kalverstraat 10b. c, bieden te koop aan: 's Gravenhage 500 34 Slochteren 500 34 Zuidlaren 1000 34 Zaandam 500 34 wat. Duurswold 1000 34 Borgerc. 500 34 Ommel.wijk De COUPONS en losbare OBLIGATIEËN ziji steeds zonder korting ten onzen KANTOR1 betaalbaar. Hoogkzand, 6 Nov. 1891. BOOSÏ A MriDEB. (egen concurreeremle prijzen, tebekomenbij Steeds voorradig prima ENGELSCHE COKES, bij F. POPPENS, Martenshoek. De ondergeteekende maakt door dezen aan DORP- en GEWEST- GENOOTEN bekend, dat de heer H. CLOBUS van Kiel het OIPPEÎf volgens de nieuwste coupe van Dresden, voor HEEREN, jonge HEEREN en DAMES COSTUMES heeft ge- leerd en durft hem als zoodanig gerust aanbevelen. G. DEKHEB If.., geëx. onderw. der Duilsche bekleeding-academie te Dresden. Door dezen breng ik mijnen. pjr bartelijkeu DANH aan den heer G. DEKKER Jz., voor het genoten ONDERWIJS, en beveel mij voortaan bij mijne geachte PLAATS- en GEWESTGENOOTEN aan tôt het geven van ouderriclit in het MAAT- BLNIPPEN voor DAMES COSTUMES. B. CLOBES, Kiel. verband staat de wijziging der begrooting. De wijziging beslaat in de eerste plaals uit de meerdere ontvangsten voor rijkssubsidie, waaromtrent Ged. Staten eene aanmerking hebben gemaakt. In de vorige vergadering hebben wij besloten die wijziging aan te brengen en zij is tbans goedgekeurd. Dan komt nog de wijziging betreffende den verkoop van heemsteden. Ook dat is goedgekeurd. 4. Jaarwedden onderwijzers. Vaststelling der besluiten. De voorz. Wij krijgen straks de oproeping voor een hoofd der school te Sappemeer, West. Ik wilde voorstellen, of Swiers zich er mede kan ver eenigen weet ik niet De school te Sappemeer hoe meer ik er over nadenk Ik kan mij er niet mee vereenigen Ik wou voorstellen om de jaarwedde op 1000 te brengen't Is de hoofdschool, die moet op 1000. De heer Nauta Ik heb onlangs gezien In 't Handelsblad heb ik het gelezen, dat in Ede dicht bij Wageningen, de hoofden der scholen 700 hadden en dat zij dit jaar verboogd zijn tôt 800 En daar hebben wij eene heele portie gegoede menschen wonen, er zijn er een heele boel villa's. Nu weet ik niet, waarom die tractementen hier zoo hoog moeten zijn, en elders lager. De voorz. De tijd zal 't leeren, dat zij nog hooger worden. Ik stel voor om geene uitvoering te geven aan 't besluit om het op 900 te houden, maar het op 1000 te brengen. Ik wil daarbij verantwoord zijn voor later. De heer Nauta Het was geen 1000. Hij kreeg maar 800 en 200 voor kerkediensten De voorz. 't Was één traktement van 1000. De heer Nauta U zegt 't was een tractement en hem was 't zelfde van wien hij 't kreeg, maar 't was niet ailes van de gemeente. De voorz.: Van wie dan meer als van de ge meente De heer Nauta Laat hij 't van de gemeente gekregen hebben, maar de kerkediensten waren er bij. Bouma De voorz. Van Bouma zijn zij afgenomen anders kon hij nooit pensioen krijgen. De voorz.: Hier wel? Wat 'n fortuin heeft de gemeente in de laatste 28 jaar verloren. En nu zullen we ailes weer omhoog brengen? Als dit zoo voortgaat zijn we met 25 jaar doodarm. De heer Smit: Ik ben het volkomen eens met mijnheer Nauta. De redeneering van den burge meester is verkeerd. Als hij 1000 gehad had, dan was 't wat anders. Wij zouden hier het kos- tersgeld exploiteeren. De stad Groningen betaalt de kostergelden. 't Is wel aan de gemeente over- gedragen, maar de plaatsgelden worden nu ook door de stad gemist. Hier was feitelijk 800. Als we 't nu op 900 brengen, staan we boven bijna aile gemeenten. Van der Velde heeft ook wel 1000, maar hoe is het er toe gekomen? Ik begrijp het niet. Oorspronkelijk had hij 800 of 850. De heer Nauta: Neen 900. De heer Edzes Hier kunnen we beter een krijgen dan in 't Oost. De stand, de school, de leerlingen, ailes is hier beter dan daar. De heer Berg: Mij dunkt, dat het voorstel van mij urgent is en ik zou dat wel in stemming ge- bracht willen zien. Als toelichting heb ik weinig daarover nog te zeggen. 't Is niet uit antipathie jegens de onderwijzers, dat ik het deed, maar wegens de onbillijkheid. Ik ben in dat gevoelen versterkt De heer Nauta begint te spreken. De heer Berg: Zou ik Nauta mogen verzoeken te zwijgen zoolang ik aan 't woord ben? De voorz. Mijnheer Nauta, Berg heeft 't woord. De heer Nauta: Ja ja ja ja. De heer Berg vervolgt: De Bond voor onder wijzers heeft zelf erkend, dat de onderwijzers niet zooveel werk te verrichten hebben als de onder- wijzeressen. Behalve hare verhooging zou ik daar- enboven de onderwijzers met 100 willen ver- hoogen bij het halen der hoofdacte en voor andere acten, zooals Duitsch, Fransch, Engelsch 50 willen toekennen. Die werkt om eene acte te behalen, moet daarvoor beloond worden en hoofd der school kunnen allen niet worden. Ik stel dus voor om de onderwijzeressen met 50 te ver- hoogen en de onderwijzers met 100 voor de hoofdacte, en met 50 voor elke bij-acte. De voorz.: Er zijn nog twee adressen ingeko- men. Ik wilde ze den volgenden keer in behan- deling brengen, maar nu Berg op zijn voorstel komt, zal ik ze meedeelen. Het eerste luidt als volgt Aan den Raad der gemeente Sappemeer. Edel Achtbare Heeren Ondergeteekende, onderwijzer a/d openh. lagere school (West), geeft met verschuldigden eerbied te kennen, dat in November 1890 door U werden benoemd de heer R. van der Velde en ongeteekende als onder wijzers in de gymnastiek, respectievelijk aan de scholen Oost en West alhier :- beiden voor dezelfde werkzaamheden tegen eene zelfde belooning van 100 gld. tôt weder opzeggens toe; dat hij evenals de heer Van der Velde in het hezit is eener volledige acte gymnastiek; dat hij zich niet schuldig rekent aan eenig plicht- verzuim dat de wet volkomen vrijheid laat om genoemd onderwijs aan een bevoegden onderwijzer, ook niet hoofd der school, op te dragen; dat hij daarom met verwondering nota heeft ge- nomen van de voorstellen dienaangaande in de laatste Raadsvergadering, waaruit hij meent te moeten opmaken, dat de heer Van der Velde als onderwijzer in de gymnastiek a/d openb. lag. school Oost zou blijven gehandhaafd, terwijl ondergeteekende bij eene eventueele benoeming van een Hoofd der School West zijne betrekking als onderwijzer in de gymnastiek zou moeten verliezen. dat hij daarom de vrijheid neemt zich tôt U, Mijne Heeren, te wenden met het beleefd verzoek hem als onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare lagere school West te blijven handhaven. 't Welk doende, P. J. HAGCOU. Sappemeer, 8 Januari 1892. Het andere luidt aldus Aan den Raad der gemeente Sappemeer. Edelachtb. Heeren! Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen onderwijzers aan de 0. 1. s. te Sappemeer (West), dat zij gedurende een aantal jaren het herhalings- onderwijs geven aan genoemde school, dat zij niet aangesteld zijn onder de verplichting dat onderwijs te geven, 't welk kan hlijken uit de oproepingsadvertentiën die indertijd in de couranten zijn geplaatst; ten bewijze hiervan hechten zij hier- aan een advertentie, geplaatst in het »schoolblad" van den len Januari 1884; (gelegaliseerd door den uitgever van genoemd blad, den heer Noordhofï) op welke advertentie de onderwijzers M. en T. Jansma zijn benoemd. De andere twee onderge teekenden waren reeds vroeger aangesteld. Dat in de verordening op het Lager Onderwijs in deze gemeente, vastgesteld door den Raad den 2en Mei 1883 omirent het herhalingsonderwijs dit artikel voorkomt: Art. 14. «De onderwijzers, die onder toezicht van de hoofden der scholen helast worden met het herhalingsonderwijs, worden door Burgemeester en Welhouders in overleg met de plaatselijke com- missie van toezicht aangewezen." Dat bij eene aandachtige lezing van dit artikel, naar hunne meening voldoende blijkt, dat het de hedoeling is geweest voor het herhalingsonderwijs afzonderlijke onderwijzers te benoemen, dat het ook zeker aan U mijne heeren bekend is, dat, indien onderwijzers niet zijn aangesteld onder de verplichting herhalingsonderwijs te geven dit onderwijs afzonderlijk dient te worden be- taald, dat geen der betrokken onderwijzers ook maar eenige belooning voor genoemd onderwijs heeft genoten, dat zij uit het verslag van de jongste zitting van den gemeenteraad hebben vernomen, dat aan den heer R. van der Velde, onderwijzer, hoofd der school te Sappemeer (Oost) voor het geven van herhalingsonderwijs eene tegemoetkoming wordt verstrekt, dat zij meenen dat de billijkheid vordert om ook aan hen voor bedoeld onderwijs eene be looning te geven, dat zij het bovendien aan U, mijne heeren over- laten of hun ook voor 't reeds gegeven onderwijs (gedurende bijna 8 jaren), waaraan indertijd leer lingen deelnamen én van Sappemeer West, èn van Sappemeer Oost en van Kleinemeer, eene gratifi- catie zal worden verleend, dat eindelijk aan hunne school van meer genoemd onderwijs een behoorlijk gebruik gemaakt wordt de cursus 18911892 is aangevangen met 27 leer lingen, redenen waarom zij zich met vertrouwen tôt U wenden met het beleefde verzoek aan hunne bil- lijke wenschen te voldoen. Bezield met gevoelens van hoogachting, Ued. Achtb. dw. dnrn.: M. JANSMA. P. J. HAGCOU. K. HOMAN. T. JANSMA Jr. Sappemeer, 9 Januari 1892. Dit sluk is gelegaliseerd door den uitgever Noord- hoft. Het briefje dat er op vastgespeld zit, luidt aldus Schoolblad, Dinsd. 1 Jan. 1884. ONDERWIJS. Gevraagd in de school te Sappemeer een onder wijzer met hoofdacte, jaarwedde 825 en een of twee onderwijzers, jaarwedde 650 en in de school te Kleinemeer eene onderwijzeres, jaarwedde 700 de jaarwedden onder goedkeuring van Ged. Staten. Aanvrage op zegel met inzending van stukken franco aan den Burgemeester vôôr 10 Januari 1884. Juist afschrift van de advertentie wordt geeon- stateerd door den uitgever P. NOORDHOFF. Groningen, 9 Januari '92. De voorz. Die adressen worden nu niet meer in behandeling genomen. De heeren hebben ze gehoord. Er zullen nog wel meer komen. Eenige leden Ja, 't is nu aan de roi. De heer Nauta Ik kan 't herhalingsonderwijs niet vinden in de wet. De voorz.: de wet naziende: art. 17. De heer Nauta Art. 17 Ja 't is in de wet opgenomen. De heer Smit Met wat hedoeling heb je die adressen gelezen? De voorz. Omdat zij van invloed konden zijn op het voorstel van Berg. Ik wil later geene be- schuldiging hebben, dat ik ze achterhands hield. De heer Berg Wij hebben er allen een afschrift van ontvangen. De voorz. Zij hebben mij dan zeker gewan- trouwd, dat ik ze niet ter tafel bracht De heer Berg Hoeveel tijd wordt voor 't her halingsonderwijs vereischt en hoeveel voor het handwerksonderwijs De voorz. Het herhalingsonderwijs moeten ze 4 maand lang geven. Ik ben nog niet lang ge- noeg met die schoolzaken bezig om dat ailes te kennen. Ieder onderwijzer geeft twee uur les in de week gedurende 4 maand. Het handwerkson derwijs wordt gedurende 6 uur in de week gegeven. De heer Berg Het heele jaar door De voorz. Ja, behalve in Januari Van der Velde was er tegen om het bij lamplicht te geven. De heer Berg Ik meen dat het Zaterdags ge geven wordt. De voorz. Ieder meisje geeft 6 uur in de week les in de handwerken en dat zoo ongeveer 't heele jaar door. Ieder onderwijzer geeft 2 uur herha lingsonderwijs gedurende 4 maand. De heer Smit 't Komt mij voor, als die adres sen moeten blijven rusten, dat het voorstel Berg dan ook wel zoo lang kan verdaagd worden. Dan kunnen wij ailes in eens behandelen. De voorz. Nu beken je zelf, dat 't goed was dat ik ze voorlas. De heer Smit Zeker ik had er op gerekend. De heer Nauta Van der Velde krijgt 50 voor 't herhalingsonderwijs De voorz. Van der Velde zou 900 hebben Gedeputeerde Staten begrepen, dat het herhalings onderwijs apart moet beloond worden. Het zou een prikkel voor 't onderwijzend personeel zijn en daarom werd de jaarwedde gesteld op 850 en 50 voor 't herhalingsonderwijs. De heer Nauta 't Is ééne zaak voor de onder wijzers De voorzitter toi den begrijpen kunt kan ik art. 17. De heer Nauta Daar staat niet in, dat het apart betaald moet worden. De voorz. Dan moet het in de aanstelling staan Ik ben op 't provinciehuis geweest en heb gezegd, dat het zeer lastig was. Ja op de begrooting hebben we storling van 2%, maar daar is geen vak voor en dan moet het onder elkaar gezet worden Er is vrij wat voor te zeggen. De heer Edzes: Van der Velde wordt er apart voor beloond De voorz. Onzin hij krijgt er niets voor. De heer Smit Hoe komt hij dan aan 1000. De voorz. Eerst 900. Gedeputeerde Staten wilden liever het herhalings onderwijs apart zien betaald en nu is er 50 van die 900 afgetrokken Hierop volgde eene lange, vrij heftige onderlinge discussie, waarop de heer Berg ten slotte de ver gadering weer in 't rechte spoor bracht, door te vragen. Blijft mijn voorstel dus eerst buiten behandeling De voorz. Dat kan wel. Ik vind er ook niets in om het dadelijk te behandelen. De heer Smit Dan moest ook de discussie over die twee adressen geopend worden. De voorz» B. en W, zullen weten wat zij in den Raad zullen brengen. Wij hebben die adressen gisteravond pas ontvangen. Swiers heeft ze nog niet ingezien. De heer Smit: 'tIs, dunkt mij, er bij op hare heer Nauta Als u 't niet 't niet helpen. Lees het, plaats. Ieder heeft een afschrift ontvangen en is dus op de hoogte er van. De voorz. Er ligt mij niets aan afschriften ge- legen. Hebt jij er ook een ontvangen, Swiers? De heer Swiers Ja, gistei morgen. De voorz. Ik niet. Men mefest mij ook een af schrift gezonden hebben. De heer Berg: Ter verduidelijking van mijn voorstel voeg ik er nog bij, dat ik de onderwijzers alhier bedoel die 450 hebben, niet die 650 reeds krijgen. De voorz. Wil je ook stemming De heer Mulder Dat ligt aan Berg, De heer Berg beantwoordt de vraag hevestigend, terwijl hij zijn voorstel herhaalt. De heer Smit Ik zou zeggen, dat dat voorstel een beetje te onbekookt is, om er dadelijk over te stemmen. Berg wil de onderwijzeressen in de hand werken verhoogen, maar die in den laatsten tijd aangesteld zijn Ik vind dat het hier niet op zijne plaats is om die met f 50 te verhoogen. Ik zou er meer voor zijn, wat de burgemeester, meen ik, vroeger reeds ter sprake bracht, om ze hij opklimming, naar 't aantal dienstjaren, te ver hoogen, Als hier b.v. aangenomen werd, dat zij na 3 jaar verhoogd werden en elders ook, dan zouden zij niet gaan solliciteeren als zij hier een paar jaar geweest waren, want vertrekkende, zou den ze elders ook eerst weer 3 jaar moeten wach- ten voor zij verhoogd werden. Als wij daarbij beginnen om haar zoo te verhoogen, waar is dan het einde De heer Berg Uit een oogpunt van billijkheid stel ik het voor, omdat zij meer werk moeten doen dan de onderwijzers, gelijk de Bond van onderwij zers in de vergadering te Amsterdam zelf bekend heeft. Als het maar ging om altijd door te ver hoogen, zeker, waar zouden wij dan blijven Dan zouden de «hoofden" ook verhoogd moeten worden. De heer Smit: Eene gemeente moet van daag 500 en wat later f 600 geven, dat is al naar dat de markt is. De heer Nauta Ik geloof, dat de heer Berg de zaak verkeerd inziet. Het naaiwerk en breiwerk kunnen zij op een stoel zittend uitvoeren. Dat is niet vermoeiend. De heer Berg 't Is zeer vermoeiend. De voorz. Als de heer Berg zijn voorstel zoo danig veranderde, dat zij na zooveel jaren dienst zooveel zouden ontvangen en dan nooit hooger dan hv. 600. De heer Nauta: De tijd zal leeren De heer Berg Dan wil ik mijn voorstel wel zoo wijzigen, dat het na tweejarigen dienst geschiedt. 't Marcheert hier best. Maar men moet niet zeg gen, dat 't niet vermoeiend is. De heer Nauta: Och wat! Ik zelf ben 25 jaar zee-officier geweest. Als men ailes moet leeren hoe men met 't geweer, hoe met 't geschut moet omgaandat is moeilijk. Maar aïs men 't eerst goed kent, wat is 't dan. De voorz. tôt Berg Hoe wil je 't nu hebben. De heer Berg: Na twee jaren dienst. De voorz. Dan valt er een in, Anna Koetse. Dan moet er zeker nog bij 't voorstel als zij goed voldaan hebben. De heer Smit Dus je wilt niet met opklimming. De heer Berg: Neen, haar brengen op 500. De voorz. brengt daarop het voorstel van den heer Berg in stemming. Er voor stemmen de heeren Berg, de voorzitter, er tegen de heeren Mulder, Edzes, Smit, Swiers, Nauta, Nijhuis en Boswijk, zoodat het met 7 tegen 2 stemmen ver- worpen was. De voorz. Nu krijgen wij de regeling van de jaarwedden der onderwijzers. Eerst Sappemeer West. Het Hoofd der school 900. Ik hen er tegen maar 't is besloten. De heer Nauta: Geven zij ook onderwijs in 't handteekenen Dat is een beste zaak. De voorzitter wijst er op, dat de beginselen van 't handteekenen onder letter i in de wet is opge nomen Zal het zijn 800 en 50 voor herhalingson derwijs. De heer Edzes: Ik zou voor ailes samen een vaste som bepalen. De heer Smit: lk kom even op Haccou terug. Hij houdt pertinent vol, dat hij ook als onderwijzer voor meer uitgebreid lager onderwijs is aangesteld en de burgemeester zegt van niet. Men krijgt hier nooit eene aanstelling. Ik heb er ook nooit een gekregen, zeide Haccou. De voorz. Je moet bij de zaak blijven. De heer Smit U wil er het Fransch aan ver- hinden. Als Haccou wettig is aangesteld om 't Fransch te onder wij zen De voorz. Ik wil er niet over spreken De heer Smit In de aanstelling van Van der Velde stond de gymnastiek ook niet. Wij willen ons niet laten verschalken door den burgem. De voorz. Dat was toen nog niet in de wet opgenomen. Je hent altijd averechts tegeno den burgemeester. Ailes werp je op den burge meester. Als men niet stemmen wil sluit ik de vergadering. Laat dan die mijnheer Smit hier op den zetel gaan zitten, ik dank er voor, die 't met Smit eens is moet maar tegen het voorstel stem men. De voorz. brengt daarop het voorstel om 't hoofd der school, West op een tractement van f 900 te heroepen, met inachtneming dat hij verplicht is ook herhalingsonderwijs te geven, zonder er apart voor beloond te worden. Met algemeene stemmen op ééne na, die van den heer Smit, werd dat voorstel aangenomen. De voorz. Ik moet Smit nog even iets opmer- ken. Hij praat er van dat de burgemeester U zou verschalken. Ik wil dat niet weer hooren. Als hij 't weer zegt, zal ik de officier van justifie er mee in kennis stellen. De heer Smit Dan zal ik een ander woord gebruiken, dat men niet onbekookt met eene zaak hier komt. De voorz. Dat is al de derde of vierde maal, dat die zaak ter tafel komt. Nu krijgen we E. Beekman, die de hoofdacte heeft. Wij hebben besloten om hem met 50 te verhoogen en dus op 650 te brengen, onder goedkeuring van Ged. Staten. Hij is dan tevens verplicht om gratis herhalingsonderwijs en onder wijs in de vrije- en ordeoefeningen te geven. Heeft ook iemand er bezwaar tegen? 't Is bij 't onderwijzend-personeel wel wat slim om 't her halingsonderwijs niet te bezoldigen. Als wij nu zijn tractement op f 600 lieten en hem 50 geven voor 't herhalingsonderwijs De heer Boswijk Als 't »Hoofd" hem dan niet belastte met herhalingsonderwijs zou hij maar 600 blijven behouden. De voorz. Wij zullen zeggen Jij zult het ge ven voor 50. De heer Berg Komen we nu niet in strijd met 't besluit in de vorige vergadering genomen De heer Boswijk Als Beekman dan geen her halingsonderwijs geeft De voorz. Ja, we zitten er in Hierop volgde weder eene onderlinge discussie, waarbij geregeld het grootste aantal leden tegelijk aan 't woord was over den heer Beekman, de onderwijzers, de onderwijszaken enz. De voorz. Van der Velde is benoemd op 850, en bij besluit van 29 Oct. '89 krijgt hij 50 voor t herhalingsonderwijs en volgens besluit van 23 Oct. '90 in plaats van Edelman 100 voor vrije- en orde-oefeningen. Wij zullen zijne jaar wedde nu bepalen opde heeren moeten 't maar weten De heer Nauta Op 900 en 100 voor vrije- en orde-oefeningen tôt wederopzeggens toe. Hierop volgde weer eene lange onderlinge dis cussie, waarbij verschillende leden er op aandron- gen om de jaarwedde van Van der Velde eenvoudig op f 900 te bepalen en de f 100 voor de gym nastiek te schrappen. De heer Boswijk, die even als de heer Mulder zich niet veel in de discussie mengt, vraagt ten slotte Heeft hij nu geen f 1000. De heer Nauta: Dat wordt dan 900, en als 5(j gymnastiek geeft kan hij 100 krijgen als toelage. De voorz.: Je moet mij hier niet van toelage spreken. Hij krijgt f 900 en moet dan daarvoor ook herha lingsonderwijs geven. Hij heeft geen dreigement noodig; hij weet wat zijn plicht is om te doen. Bij de hulponderwijzers is dat wat anders, die kunnen apart bezoldigd worden voor herhalings onderwijs. Zullen wij den heer Beekman 600 geven en 50 voor herhalingsonderwijs? De heer Nauta: Ik meende, dat dat al lang afgehandeld was Ik heb 't al aangeteekend. De voorzitter Nu krijgen wij 't besluit omtrent Van der Velde. De voorzitter leest daarop voor de tweede maal dat ontwerp-besluit voor. De heer Boswijk Ik meende, dat wij daar- mede bezig waren. Er is al veel over gesproken. De voorz. Ja, maar 't besluit was nog niet gelezen. Zullen wij zijn jaarwedde bepalen op 900 en 100 voor gymnastiek? De heer Mulder gymnastiek tôt wederopzeggens toe, zooals ik voorgesteld heb. De heer Berg Ik meen, dat wij besproken hebben, dat het na 1 Januari 1893 niet meer noodig zal zijn om Van der Velde 100 voor gymnastiek te geven. De voorz. Ja, je kunt hem het altijd weer afnemen. De heer Mulder: Maar aïs het niet in het be sluit komt. De voorz. Ik zal er in zetten bij continuatie. De heer Smit Dan kunnen wij 't hem ontne- men en een ander opdragen. De voorz. Geen macht ter wereld kan hem iets afnemen. De heer Nauta Behoudens op voordracht van B. en W. Het leerplan wordt in overleg met B. en W. opgemaakt en de leerboeken in overleg met hun gekozen. Als hij De voorz.: Daar ligt mij niets aan gelegen. Ik lees niets. Hierop volgden wederom eene uitvoerige onder linge, soms heftige discussie. De voorz. Ik zal dat gedeelte, dat hij in plaats van Edelman 100 zal genieten voor gymnastiek, dat heele boeltje maar doorstrijken. De heer Nauta: Ja, daar zijn ze allen voor dan hebben aile «hoofden" gelijke veel. De voorz. Nu heb je Bouma. Die wordt 200 verhoogd en krijgt dus f 900, waarvoor hij tevens herhalingsonderwijs en vrije- en ordeoefeningen moet geven. De vrije- en ordeoefeningen behoeven er niet in. Heeft men daar vrede mee? Dan is 't aangenomen. Nu hebben wij 3 adressen: van P. Steenhuis, van A. Boerman en van Gerrit Mulder, die aile dne verzoeken om als brugwachter aangesteld te worden. De heer Nauta: P. Steenhuis, wie is dat? De heer Berg, hem het adres toewerpend Dat is deze. De voorz. Wij stellen voor die adressen voor kennisgeving aan te nemen om er later op terug te komen. De voorz. Er is nog een brief ingekomen van de familie Remkes, geteekend door N. G. Remkes, waarin kennis gegeven wordt van het overlijden van den heer J.. Remkes, in leven wethouder. Die brief is te laat ingekomen, vervolgt de voor zitter, maar dat beduidt niets. Nadat de voorz. dien daarop voorgelezen heeft stelt hij voor dien met een brief van rouwbeklag te beantwoorden, waartoe zonder hoofdelijke stem ming besloten werd. De voorz. Er is nog één punt op de agenda politie-reglement. Wil je dat nog? De heer Nauta Liefst niet. 't Is al bij halftwee. De voorz. Dan zullen wij dat verdagen. De heer Smit Er wordt algemeen geklaagd dat het onderwijzend personeel geene aanstelling krijgt. Is dat zoo De voorz. 'k Weet niet, als 't besluit genomen is, moeten de klerken maar maken dat het weg komt. De heer Smit Zij klagen dan nooit. De heer Edzes Als boven de hrug rood en wit kwam. De heer Nauta Of wit en groen. De voorz. Ik sluit de vergadering. In den nacht van Zondag op Maandag pl.m. 3 uur werd door een duitscher genaamd Christofïer Simon uit Elsleben in Saksen bij den tolgaarder Laporh te Martenshoek een glas ingeslagen en een daar achter liggend brood weg genomen. Laporh ontwaakte door het geraas en achtervolgde den dader, die intusschen het brood reeds had wegge- smeten. De rijksveldwachter ter Horst werd in- middels geroepen dien het gelukte, den Duitscher in een gang aldaar te snappen, waarna hij hem over- bracht naar een der cachotten. Zuidbroek, 8 Jan. Op bijna tachtigjarigen leeftijd overleed gisterenavond zeer onverwachts de heer H. Koops, die als secretaris deze gemeente gedu rende 40 jaren trouw heeft gediend. Slechts I4 jaar mocht hij zich verheugen in 't genot van een pensioen van 300, 't welk de gemeenteraad hem hij zijn onlslag, als blijk van waardeering, verleende. Het heengaan van den betrekkelijk krachtigen man wordt dan ook door vêlen betreurd. Tripscompagnie, 11 Jan. Zondagavond had ten huize van den heer J. B. Talens alhier de geannon- ceerde voorstelling plaats door de leden der rede- rijkerskamer Vooruit". Voor een tamelijk voile zaal werden achtereenvolgens opgevoerd I. «Solide menschen" II. «Mijn queue is weg" en III. «Hoast joe moar nait, d'r komt nog 'n tram", en dat wel op een wijze, die in aile opzichten de goedkeuring van het publiek wegdroeg. De heer Jonker van Joureswijk (gem. Sappemeer) was werkelijk de tolk der aanwezigen, toen hij de leden bedankte voor het genot, door «Vooruit" aan de opgekomenen verschaft, en den wensch uitsprak, dat deze kamer nog lang moge blijven bestaan. De président van «Vooruit", de heer R. van der Veen, bedankte nog namens de kamer, hun leermeester en leider den heer Buss, hoofd der school alhier. Dat men, na afloop der voorstelling onder zang en dans nog recht genoegelijk een geruimen tyd bijeen bleef

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2