BURGERLIJKE STANB. BINKEKLANB. BURGERLIJKE STAND. '*01 Ifo. voorzitter heette allen welkom op deze eerste vergadering in dit jaar en sprak den wensch uit, dat. wij op den ingeslagen weg mogen voortgaan tôt verbetering van landbouw en veeteelt. Verder, zegt spreker, wij zijn dankbaar doch niet voldaan, finantiëel kunnen wij meer dan tevreden zijn over de opbrengst van het hoofdproduct van den Veenkolo- nialen landbouw de aardappelen, terwijl het koren mede goed was geweest, verder had de heer Veen - huizen de leden zeer verplicht door den aankweek uit zaden en verbouw der verschillende soorten aardappelen, gaan wij op dien weg voort, dan zullen wij geen vreemde soorten meer uit het builenland behoeven te laten komen, waarna ZEd. de verga dering voor geopend verklaart en de secretaris lec ture doet van de notulen der vorige vergadering, welke goedgekeurd werden. Ingekomen: a. mis sive van 't proefstation te Groningen, vermeldende dat de tôt onderzoek opgezonden lijnkoeken van goed gehalte enz. waren geweest. b. Zevende prijscourant van kuipen der firma Spoor. c. schrij- ven van den bondsecretaris om côoperatief aan te koopen gras, klaverzaden, chilisalpeter enz. Beslo- ten daar niet aan mede te werken, wel gelijk vroegei in eigen boezem. d. Mededeeling van het hoofd- bestuur van den landbouw in Drente, wijzende op de groote hoeveelheid vai kens die door de firma Thomp son en Co. te Assen jaarlijks geslacht worden dat was n.l. 50000 per jaar dus bijna JOOOper week de sOori varkens die men gebruiken kon met 't oog op de groote verzending naar Engeland warer die van 75 tôt 100 kilo, die welke meerdere zwaartf hadden werden in' Engeland niet begeerd. e. een< aanbieding der firma Thompson en Co. te Asseï van fokvarkens tôt kruising. f. prijscourant vai meststofîen der firma Kortmans en Co. te Rotter dam, benevens een dito over de verdrijving de aardappelziekte enz. met kopervitriool speksteen g. twee missives, een van de vereeniging ter be vordering van 't paardenras te Groningen en eei van den heer J. E. Scholten aldaar. Beide il handen gesteld van de heeren A. Swiers, C. G Smith en S. Smith, om daarover in de volgend vergadering te rapporteeren, terwijl al de ander stukken voor notificatie werden aangenomen. De heer H. Mandema te Borgercompagnie al lid voorgesteld, werd met algemeene stemmen aan genomen. Bij het bestuur was een verzoekschrift ingekc men van R. Borcherts te Sappemeer, inhoudend dat hij geplaatst kon worden op de militaire Hoel school te Breda, waarvoor echter een borgstei ling groot 30 benoodigd was. Het bestuur va; oordeel zijnde, dat een flinke hoefsmid voor de veenkolonialen landbouw van groot belang was steld voor daaraan te voldoen en tevens hem een sul sidie uit de kas te verleenen groot 10, met algen stemmen goedgekeurd. Hierna verkreeg de heer A. G. Mulder het woor die de leden een uit een duitsch wçrk belangrijke e lange rede mededeelde hoe de landbouw op veer gronden in Duitschland wordt uitgeoefend en d Veendampcultuur op het Rittergut von Rien Par te Kunzau. Met groot genoegen werd het aangt hoord en bracht de voorzitter ZEd. een hartelij woord van dank, voor de vele moeite welke spn ker op zich had genomen door de vertaling er va zoo duidelijk te maken, waarna de verg. werd g< sloten. VERGADERING der landbouwvereenigin »Kropswolde en Wolfsbarge", op Zaterda den 9 Jan. 1892, bij F. Aeilkema I Kropswolde. Wegens eene lichte ongesteldheid was de vooi zitter afwezig, zoodat de vergadering door den vic< voorzitter werd geopend, waarna de notulen d( vorige vergadering werden voorgelezen en goedg< keurd. Ingekomen a. Circulaire van het bestuur der Provincial Vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij i Groningen, met de vraag: Acht gij in de gegeve omstandigheden het invoeren eener verplichte h en; stenkeuring wenschelijk? Niettegenstaande het zc goed als zeker is dat eene verplichte hengstenkei ring gunstig werkt op de veredeling van het paai denras, oordeelde men toch de voorkeur te moete geven aan vrijheid in handel en nijverheid, zood; een verplichte keuring niet wenschelijk werd geach b. Idem van de heeren Tompson Go. te Asseï met bijgaand schrijven, inhoudende het verzoek oi pogingen in het werk te stellen tôt meer algemeen invoering van het Jorkshire varken, als zijnde voc de Exportslagerij de geschikste soort, waarbij b doelmatige voedering, zeer snellen groei, om zoovei mogelijk de invoering te bevorderen worden tegi lijk drachtige Jorkshire vàrkens door genoemc firma tegen billijken prijs te koop aangebodei waarvan door eenige leden gebruik zal worde gemaakt. c. Prijscourant van den heer D. Spoor, fabrikai van Teakhoulen kuipwerk en verdere werktuige voor zuivelbereiding, bij Bodegraven. Aangenome voor kennisgeving. d. Maandelijksche wandkalender van den he< J. L. Robertus te Winschoten. In dank ontvangei Vervolgens werd gesproken over den aankoop va Chilisalpeter en klaver- en graszaden. Aangezie het nog vroeg in tijd is, zal daarop op de eerstvo pende vergadering worden feruggekomen, terwi de leden verzocht worden als dan opgave te doei Nadat de vraagbus ledig werd bevonden, wer de gelegenheid gegeven tôt het doen van voorstelle en mededeelingen. Hierop nam de heer E. Reii ders het woord, waarbij hij er op wees dat het j don laatsten lijd herhaaldelijk was voorgekomei dat schapen, vermoedelijk door karhonden, in lu land waren doodgebeten en verscheurd. Een arbe der had zelfs op deze wijze twee schapen verlorei Daar zulks meestal bij nacht voorvalt kan me al zeer slecht den eigenaar der roofdieren ontdekkei alhoewel hieromtrent al zeer zware vermoeder bestaan. Veel werd hierover gesproken, totdat te slotte de wensch werd uitgesproken om een adre aan het gemeentebestuur te richten, inhoudende lu verzoek dat door den raad eene wettelijke bepalin worde vastgesteld, waardoor aan de politie het reci wordt gegeven om aile honden die bij avond des nachts onbeheerd en zonder muilkorf bij de weg loopen, zonder onderscheid dood te schietei Verder wordt besloten de prijscourant van nieuw aardappelvariëteiten van den heer Paulsen te Nasser grunde te ontbieden, terwijl nog als nieuwe lede werden aangenomen R. Luining en J. Drewe Niet s meer te behandelen zijnde werd de verg; dering, die nog al druk bezocht was, gesloten. ZUIDBROEK 1—15 Jan. 1892. Geboren Klaas, z. v. Harm Bartelds en Aaltj ten Berge; Jan, z. v. Jan Westerdiep en Antj Benninga; Aaltje Cathrine Frouwine, d. v. Klaa Hagenus, en Annechien Dijkema. Ondertrouwd Klaas Boersma van Groninge en Maria Thobokholt van Zuidbroek. Overleden: Korneliske op de Dijk, 3 j., d. r Eppo op de Dijk en Hillechien Poortman; Harr Koops, 79 jaar, ongehuwd; Neeltje Pronk, 58 j. vrouw van Geert Venema; Grietje Huisman, 41 jaar, vrouw van Hero Atzema. aile bedeeling aan het doel beantwoordt, dat er soms zelfs meer slechts dan goeds mee gedaan wordt en dat dus dringend noodig is, aile armen- zorg in elke gemeente in ééne hand te brengen.' En nu ik toch treurige leiten opsom, daarom nog dit ééne feit. er bij. Daar waren tal van mannen bezig aan het verwerken van den grond op het nieuwe marktplein. Ze verdienden er ieder een gulden per dag, wat nu wel geen hoog, maar toch een betrekkelijk billijk loon geacht mag worden in de winterdagen. Plotseling echter wordt het werk gestaakt, en bij onderzoek bleek, dat ze liever dan een gulden door arbeid te verdienen, »den boer opgingen" met wat negotie of eene harmonica, "t welk naar hun zeggen meer opbracht bij zoo luttele inspanning. »Och joa," zegt er een uit den hoop swarken hijt 'n zegen moar schooien is makkelker." En hiermee genoeg van dit treurig nieuws, dat niet zou bestaan, wanneer men niet wist, dat zulke ledigloopers er vrouw en kinderen op na houden, met wie men bij zulk wangedrag dubbel medelijden heeft. Gooien we er nu ter opbeuring een klein aardigheidje door, een variant op het bekend verhaaltje van den snuggeren kok, die 't horloge met het ei in 't water wierp, dat hij moest koken. Daar werd hier de vorige week aan eene nieuwe meid gelast, een ei te koken voor 't ontbijt. En de jufîrouw hield haar het zandloo- pertje voor, dat ze mee in de keuken moest nemen, om zoolang het zand liep, het ei in den ketel te houden. Doch de jufîrouw had lang wachten, er kwam geene keukenmeid en ook geen ei opdagen. Op 't laatst ging ze zelf in de keuken zien, wat de reden mocht zijn voor zoo lang oponthoud. Dade- lijk kwam haar nu de meid te gemoet en zei nMaar, juftrouw dat gaat in 't geheel ja niet dat dingentje kantelt mij iederen keer om in het water." Dat de jufîrouw in hare ergernis toch moest lachen over de onnoozelheid der meid, die maar steeds het zandloopertje in den ketel overeind trachtte te houden, ligt voor de hand, en dat het ei bij al die proefnemingen zoo hard werd als een steen, niet minder. Handigheid en practisch beleid is niet ieders deel maar, om in eens op een heel ander chapiter over te stappen, niemand zal aan den thans aftredenden voorzitter van Middenstand die groote eigenschappen ontzeggen. De heer Bos was de opvolger van den heer Prins, welke laatste toen ter tijd zich .vreeselijk interesseerde voor beschermende rechten, voor kleurloosheid en andere merkwaardige zaken. En ieder herinnert zich hier nog, dat ein- delijk de heer Bos aan zijn overkropt gemoed lucht ging geven, en aan den voorzitter eene terechtwij- zing bezorgde, zoo kalm en logisch en ad rem, dat er voor den verslagene niets overbleef dan eene overhaaste retraite, en dat toen de heer Bos wel aan den aandrang van zoovele leden gevolg moest geven om den presidentszetel van Middenstand in te nemen. Met onwrikbare en vaste hand heeft hij de eer der vereeniging gehandhaafd, veel on-, noodige ijver en onbekookte warmte is door hem afgekoeld, en zoo is Middenstand eene meer beza- digde en ernstige vereeniging geworden, die meer doet dan dwarskijken en afbreken en schermen in den wind. De opvolger van den heer Bos, de heer Warner, heeft een uitstekenden naam onder zijne medeleden, en 't is te hopen en te verwachten, dat hij met even kalme en kloeke hand de teugels houde en Middenstand vooruitbrenge in bloei en in kracht. Doch ik moet naar de hardrijderij op schaatsen, waar zevenenveertig hardrijders elkander de zege bevechten. De besten, waaronder Wester, Kingma, Dekker, Bruinsma, Entjes en anderen zijn niet achter gebleven, zoodat ons dus een hoogst intéressante wedstrijd wordt beloofd. Aan de oproeping tôt eene bijeenkomst in het Bon- tehuis te Sappemeer van onderhoudsplichtigen en belangstellenden in de Bonthuisterbrug te Hoo gezand en Sappemeer, tôt afkoop der onderhouds- plichten dier brug, hadden ruim 35 personen voldaan, waarvan 25 stemgerechtigden. De oproeping bleek te zijn uitgegaan van de heeren D. F. Hoen, R. te Velde, R. van der Huizen, R. F. Groeneveld en J. Wester. Bij monde van eerstgenoemde, die de vergadering opende, werd kenbaar gemaakt om van de 78 onderhoudsplich tigen eene som van 1800 bij een zien te krijgen en mocht zulks gelukken (waartoe aile kans be- staat) was hun plan die gelden aan de gemeente- besturen van Hoogezand en Sappemeer aan te bieden en wel zoo, dat zij dan verder van aile onder- houd der brug waren ontheven; hiermede konden de aanwezigen zich allen vereenigen. De heeren, welke de vergadering hadden belegd, stelden voor dat als gedeelte werd geteekend van hetgeen de brug bij de vorige reparatie had gekost, men dan tôt pl.m. 1800 zou geraken, terwijl eene meer dere teekening boven dat bedrag gewenscht was. Hierop werd eene lijst ter teekening aangeboden, waarop onderstaande personen teekenden en wel voor een bedrag als achter hunne respectieve namen staat vermeld. Wed. D. Romkes 250, D. F. Hoen 125, Hooites en Beukema 200, R. van der Huizen 40, R. F. Groeneveld 25, J. Wester 20, Mr. D. M. Hoen 60, J. U. van der Werff 20, U. J. v. d. Wertf 12,50, E. Bullinga 10, D. Gorter 10, J. Kleininga 10, O. van Biessum 20, W. H. Wildervanck 70, H. Huizing 5, G. W. Beenker 4, C. Ottens 10, A. Schreuder 8, Wed. J. Brands 10, H. H. Mulder 4, C. L. Alons 4, totaal 917,50. Daar aile on derhoudsplichtigen niet aanwezig waren, werd be sloten om het restant aan te vullen door eene commissie te benoemen, die de afwezigen de lijst ter teekening zullen aanbieden. De heeren Wester, van der Huizen, D. F. Hoen en R. F. Groeneveld werden daartoe bij schriftelijke stemming benoemd, respectievelijk met 20, 17, 12 en 12 stemmen. De uitslag hunner bemoeiingen zal later worden bekend gemaakt in eene te houden vergadering, waarvan de oproeping daartoe in deze courant zal worden gedaan. Tal van waaghalzen rijden reeds op schaatsen op 't Winschoterdiep langs Hoogezand en Sappe meer, waar 't op sommige plaatsen nog geheel open ligt. Dat velen dan ook een nat pak oploo- pen is reeds meer dan genoeg gebleken, gelukkig tôt heden zonder doodelijken afloop, doch gaat die waaghalzerij zoodoor dan moeten er ongelukken komen. De vergadering der kiesvereeniging 'Sappemeer is verdaagd tôt heden Woensdagavond (zie adver- tentie.) Door de verschillende Aardappelhandelaars te Hoogezand en Sappemeer is een adres aan den Directeur-Generaal der staatsspoorwegen gezonden, ter bekoming van een weegtoestel, ten einde ge- laden wagons te wegen aan het station Hoogezand Sappemeer; terwijl door dezelfde Heeren mede een adres is gezonden aan Z.Ex. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, ten einde het certificaat van oorsprong der aardappelen te doen verwijderen, wat niet alleen moeite verwekt, doch ook financiëel schadelijk is. Het vierde nummer van het geillustreerd Zon- dagsblad, dat Zaterdag 23 dezer verschijnt, bevat weder een rijken schat van fraaie platen en hoogst belangwekkenden tekst. Onder meer komt in No. 4 voor: een groote gravure: een bergstorting in het Rotsgebergte, voorts: een reisavontuur in En- gelsch Indië (met illustratie) reddingsmiddelen ter zee (met illustratie); brand (met illustratie); een wedstrijd van hondenkarren in Brussel (met illu stratie) een grat in Australie (met illustratie) een schriklijk ongeval met een lucht ballon (met illu stratie) en het slot van de geïllustreerde novelle »Drie kapiteins op één schip", enz. In de Vrijdag gehouden openbare vergadering van heeren gedeputeerde staten is uitspraak gedaan in zake de beweerde overtreding van art. 24, lid 3 der gemeentewet, door den heer J. B. Knollema, lid van den gemeenteraad van Noorddijk. De heer Knollema werdnaar aanleiding van zijdelings de gemeente als aannemer te hebben gediend, inge- volge art. 26, lid 3 der gemeentewet, van het lid- maatschap van den raad vervallen verklaard. Door H. M. Commissaris in de provincie Gro ningen is, met ingang van 15 Januari 1892, tôt lid van het collège van zetters der directe belas- tingen in de gemeente Sappemeer benoemd de heer Hk. Meihuizen, wonende te Sappemeer, en zulks in de plaats van wijlen den heer J. Remkes. Zuidbroek, 18 Jan. Toen voor twee dagen de weduwe G. Broekema zich achter hare woning wilde begeven, had ze 't ongeluk te vallen, waar door een dijbeen brak. De ongelukkige bewoont alleen een kamertje en verkeert in behoeftige omstandigheden. Noordbroek, 18 Januari 1892. »Sta op! o volk uw kracht is groot, Kom schaart u om het vaandel rood! Vreugdevol leven, of strijdend den dood." Aldus luidt een slotversje van de gisteren hier verspreide propagandabiljetten der zich noemende sociaal-democraten. De optocht gisteren hier ver- toond had zeer weinig te beteekenen. Er woont naar 't schijnt nog te veel gezond verstand in onze bevolking, dan dat volzinnen als »Op dus gij allen, bewoners van de provincie. Arbeiders, kleine boeren en allen die lijden onder den druk, vereenigt u om de vaan der Sociaal-Democratie, waardoor ge zoo machtig wordt, dat ge aan al uwe ellende een einde kunt maken" veel indruk kunnen te weeg brengen. Kiel-Windeweer, 15 Jan. 1892. Het ijsvermaak laat dezen winter hier nog steeds op zich wachten, wat zeker maar tôt ongenoegen der jeugd is, hoewel de strengheid der koude van 1890 velen ook niet zullen terug wenschen. Gisteren was het ook geen prettige dag voor den jongen, die zich al weer te vroeg op het nu bestaand ijs waagde, zoodat hij er tôt den hais doorzakte en met moeite gered kon worden. Doch voor schadeloosstelling van het schaatsen- rijden ziet men hier thans nog al menig arreslede, waaronder soms zeer fraaie voorkomen, over de sneeuw glijden, wat een niet onaardig gezicht op- levert en voor de beheerders ook wel een aan- gename uitspanning zal zijn. Als iets bizonders kan gemeld worden, dat de werkman II. Siebiing te Groeve, gemeente Zuidlaren, tusschen zijn hoenders heeft weggeschoten, twee zware valken, welke eene vlucht hadden van pl.m. meter lengte. Veendam, 18 Jan. Heden avond pl.m. acht uur brak alhier brand uit in de schuur van den heer U. G. Meijer, aan het boven-westerdiep. Twee brandspuiten waren spoedig op het terrein en men slaagde er in den brand tôt de schuur te beperken. Naar wij vernemen, kwamen twee paarden en eenige varkens in de vlammen om. Het nieuws zoo schrijft men uit Appingedam dat zich Vrijdag morgen door onze gemeente ver- spreidde, had betrekking op inbraak met diefstal. Op acht verschillende plaatsen was dit weer het geval geweest. Te Tjamsweer vond men 's mor- gens bij den heer Aeilkema, mej. de wedw. W. Veldman en den heer Wieringa de achterdeuren der woningen geopend of glasruiten uitgenomen. Bij eerstgenoemde was een manspersoon, in de nabijheid van het slaapvertrek van de meid ontdekt, die ontwaakte en zag dat de man een doek om de ooren had gebonden. Hij ontstak een lucifer en trachtte bij de flinke boerendeern op het bed te komen. Doch deze stiet hem krachlig van zich af en maakte gerucht. Toen het andere volk op de beenen kwam, was de vogel gevlogen. Bij laatst- genoemde zijn een paar laarzen nieegenomen en een doosje met luciters. In de drie genoemde per- ceelen gebruikte hij lucifers van roode stokjes en later bleek, dat hij de bij den heer Wieringa ont- vreemde groene houtjes had ontstoken om licht te krijgen. In de plaats kreeg de koopman Oosting een bezoek in den winkel. Daarna zette hij zijn werk voort buiten de Oosterdraaibrug bij de heer en Tinga, Beukema, Ebens en Klimp. Daar werd echter door niemand iets vermist. Wel was ailes doorsnufîeld, maar waar het bepaald om te doen was, om geld, dat vond hij niet. Om te voorkomen, dat men hem niet weer kon opsluiten of dat de deuren dichtsloegen, had de brutale dief telkens iets daartusschen gelegd. Bij een der laatstge- noemde personen heeft hij een klein ijzeren voor- werp verloren, dat hij bepaald gebruikte om de stopverf der glasruiten los te werken en zoo de glazen er uit te nemen. De politie heeft den man nog niet in handen. Maandag werd te Groningen, van wege de IJsver- eeniging, de eerste hardrijderij op schaatsen door mannen gedurende dezen winter gehouden. Bedierf de Telle zuid-oostenwind veel van het genoegen en bleef menigeen hierom thuis, daar de ijsbaan achter de Rabenhaupfstraat, hoe goed ook ingericht, niet de minste beschutting aanbiedt, toch waren er nog betrekkelijk velen opgekomen om getuige te zijn van het zoo geliefkoosd ijsvermaak. Er hadden zich ook niet minder dan 47 rijders, onder welke velen van naam, doen inschrijven, om te dingen naar de uifgeloofde prijzen van 100, 60, 40 en 20. Na vele moeilijke ritten kwamen eindelijk als overwinnaars uit het strijdperk G. Entjes van Slochteren, R. Wester van Eernerwoude, K. Boer- sema van Groningen en Wiebe de Vries van Oen- kerk, terwijl met hen op het zestal voorkwamen M. Ligthart van Gauw en Yde van der Veen van Grouw. De snelste rit tusschen prijs- en premiewinnaars geschiedde door Entjes, die de baan van 160 meter in 14*/-0 sec. aflegde. smilde, 15 Jan. Op het Ned. schip »Trientje" kapt. Egberts, dat waarschijnlijk met man en muis is vergaan, was als matroos dienstbaar Hermanus Wieldraaier, zoon van J. Wieldraaier alhier. De toestand der ouders laat zich eerder gevoelen dan beschrijven. Donderdag j.l. herdacht de Kamer van Koophan- del en Fabrieken te Heerenveen den dag, waarop haar ijverige en kundige secretaris, Mr. H. Binnerts, deze betrekking, 25 jaren geleden, aanvaardde. De leden der kamer bereidden hem een aangena- men avond en vereerden hem een prachtexemplaar van sWaarheid en Droomen" van Jonathan, als eene herinnering aan dezen feestdag. Het Venlosch Weekblad (van den heer Haffmans) meldt, dat de heer Poelman, afgevaardigde van Veendam, een omslachtig wetsontwerp tôt landna- tionalisatie heeft uitgewerkt, laten drukken en aan aile leden der kamer toegezonden. Te Zaandam waagden twee jongens van ongeveer tien jaar zich Zaterdag namiddag op het onver- trouwbare ijs, met het noodlottig gevolg, dat een hunner verdronk. Bij den ander, die in bewuste- loozen toestand verkeerde, werden de levensgeesten weder opgewekl. Ten overstaan van notaris J. Piccardt te Hooge zand, werd, Maandag den 18 Januari 1892, ten verzoeke der kinderen van wijlen den heer E. G. Oldenziel, ten huize van te Velde te Kiel-Winde- weer, te koop gepresenteerd I. Eene behuizing met erf en tuin te Kiel-Windeweer, groot 8 a. 10 c.a. Ingehouden voor 1805. II. Een ar- beidershuis, bewoond door Roelf Dalman, met erf en tuin, te Kiel-Windeweer, groot 7 a. 50 c.a. en III. Eene heemstede, ten noorden daarvan, groot pl.m. 6 a. 20 c.a. Verkocht aan den heer H. de Boer en echtgenoote te Borgercompagnie voor 1160. Ten overstaan van den heer R. Bruins te Sloch teren, werd, Zaterdag 16 Januari 1892, te Sidde- buren, ten huize der kinderen In 't Holt, verkocht Eene winkelbehuizing en schuur, met eigen erf en tuin te Siddeburen, groot 12 a. 70 c.a., toebehoo- rende aan Kornelis Bouma. Koopers: de heer S. J. M. ten Have en mejufvrouw Harmanna de Boer te Hélium, voor 1200. Bij den publieken verkoop, gehouden den 16 Januari j.l., ten overstaan van den notaris H. F. Deel te Slochteren, ten huize van den kastelein Hartenhof aldaar en ten verzoeke van de Wed. en erven E. de Vries, zijn van de beide perceelen bij samenvoeging koopers geworden Geert Schuring en echtgenoote te Slochteren, voor de som van 7105 210 voor overname. De uitslag van den ten overstaan van notaris van Beijma thoe Kingma te Zuidbroek gehouden ver koop van onroerende goederen, ten verzoeke der erven van mej. de wed. E. E. Edzes te Noordbroek is als volgt Perc. IIV, bij samenvoeging, voor 3430, aan mej. de wed. E. Hamster te Noord broek. Perc. VVII, bij samenvoeging, voor 7110, aan den heer B. v. d. Zwaag en mej. aldaar. Perc. VIII. voor 1400, aan den heer E. Edzes aldaar. Perc. IXXIV en perc. XVII, bij samenvoeging^ aan den heer H. E. Edzes aldaar voor 8610. Perc. XVXVI, bij samenvoeging, voor f 4380, aan den heer E. Edzes. Perc. XVIII aan den heer S. van der Hak en vrouw voor 1000. Perc. XIX aan de gemeente Zuidbroek voor f 150. Ten overstaan van den notaris Van Beijma thoe Kingma te Zuidbroek, werd j.l. Maandagavond in het hôtel nPaviljoen" te Zuidbroek, publiek ver kocht a. De veenderij »het Poeltje" bestaande in 2 huizen, watermolen, bouw- en veenlanden en water, gelegen te Tripscompagnie onder Zuidbroek, groot 39.71.90 H.A. Kooper: de heer W. A. Scholten te Groningen voor 9050 plus 319 voor overname. b. 14.40 are grond gelegen ten zuiden van den spoorweg te Zuidbroek. Kooper: de heer C. F. Reilingh te Groningen voor 210. Woensdagavond werd ten verzoeke van de wedu we en erven Thomas Wacht te Uitwierde, ten huize van de kasteleines weduwe Groothof aldaar en ten overstaan van den heer notaris de Blécourt te Appingedam, publiek verkocht: Een arbeiders- behuizing enz., met de beklemming van 6 A. 93 C. heem en tuin, huur 4, staande en gelegen te Uitwierde. Koopers hiervan werden de dag- looner Geert Wacht en vrouw aldaar, voor 690. Ten overstaan van denzelfden notaris werd Don- derdagavond in 't logement van J. Nieboer te Sid deburen en ten verzoeke der erven B. Klimp, weduwe J. O. Schepel, publiek verkocht: Eene nieuwe behuizing en schuur, met de beklemming van heem, tuin en land, groot 1.12.70 hectare, staande en gelegen te Hélium, doende jaarlijks tôt vaste huur 9. Koopers de daglooner Ettje Zee- man en vrouw te Hélium, voor 1330. Door den heer notaris Siccama, te Groningen, is Maandagavond te Middelbert publiek te koop gepresenteerd: Eene behuizing en schuur met erf, tuin en landerijen, staande en gelegen te En- gelbert, groot 2.28.70 H.A. verkocht voor /2200. VERGADERING der Kamer van Koophandel en fabrieken op Donderdag den 21 dezer des avonds te 7| uur, in 't gemeentehuis te Sappemeer. POSTKANTOOR HOOGEZAND. Onbekende brieven, verzonden de 2de helft van December, aan L. S. MEIJER, Groningen POSTKANTOOR SAPPEMEER. Brieven, geadresseerd aan onbekenden: L. LEHNKERING, Maastricht. H. REINDERS, Groningen. SAPPEMEER, 115 Januari 1892. Als een bewijs dat onze tegenwoordige regeering werkelijke verdiensten weet te waardeeren, melden we, dat tôt ridder in de orde van den Ned. Leeuw is benoemd de heer J. Visser, hoofd eener lagere school te Sneek. Annen, 14 Jan. Door een twaalftal onderwijzers uit de gemeenten Anloo en Zuidlaren is besloten' om één keer in de maand weer samen te komen' ter voortzetting en onderhouding van het geleerde in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. De vereeniging zal tôt naam dragen »Adolf Spiess.,, De leiding blijft opgedragen aan den vroegeren leer- meester van Zuidlaren, den heer Smit, aan wiens handen de zaken zeer goed zijn toevertrouwd, zoo- als is gebleken by de jl. gehouden examens. Geboren: Hendrik, z. v. Jan Bijlsma en Anna Fikkers Elisabeth, d. v. Willem Spakman enRoelfien Blaauw; Harm, z. v. Eppe Woortman en Hendrikkien Tepper; Gesina, d. v. Aaldrik Watermulder en Johanna Moesker Jan, z. v. Anne Haven en Maria ter Veer; Tjark, z. v. Geert Mulder en Harmina Kooijer. Getrouwd: Marten Tijms en Mella Venema. Overleden: Joannes Remkes, 72 j., weduwn. van Catharina Margaretha Gantzen; Hinderkien, 8 m., d. v. Pieter Watermulder en Hinderkien Boven; Hinderijka Kock, 75 j., eerst wed. van Pieter Fokkes Ekkel, laatst wed. van Jan van der Veen Bieze; Aaltje, 16 j., ongeh. d. v. Jan van der Meulen en Antje Algera Derkje, 5 j. 5 m., d. v. Jan Harkema en Wiepka Grasmeijer; Swaantje Cornelia Tempel, 23 j., echtgenoote van Klaas Bouman. VERSLAG van de vergadermg der land- bouwvereemging Harkstede—Scharmer, op Zaterdag den 16 Jan. 1892. Met een zeer gepaste toespraak opende de voor zitter deze le vergadering in den nieuwen jaar- kring van 1892; hij sprak de besle wenschen uit voor onze vereeniging en riep het welkom toe aan de 2 nieuwe leden, met de hoop, dat ook zij tôt ons onderling nut mogen mede werken. Er waren 37 leden aanwezig de boeken werden in ontvangst genomen en de notulen gelezen en vastgesteld en de nieuwe Staringsalmanakken rond- gedeeld. Ingekomen stukken a. Een aanmoedigend schrijven van Tompson en Co exportslachterij, tôt het fokken van varkens van orkshire, Holywel of Mollingtonras, als ook van bruine Tamworthvarkens, van welke zij steeds jonge zeugen en beeren te koop hebben. b. Aanvraag van den Veenkolonialen landbouw- bond tôt aankoop van chilisalpeter en gras- en klaverzaad, te ontvangen door coôperatieven aankoop. c. Prijscourant van D. Spoor bij Bodegraven, eenig fabrikant van teakhouten kuipwerk met ronde kimmen. d. Aanbeveling van kopervitriool speksteen van den fabrikant J. J. Kortman te Rotterdam. e. Vraag van den heer J. E. Scholten: ofonze vereeniging het invoeren van eene verplichte heng- stenkeuring wenschelijk acht. De 4 eerste punten werden voor kennisgeving aangenomen, terwijl punt e in de volgende verga dering in behandeling zal genomen worden. Hierna deed de penningmeester rekening en ver- anlwoording over 't afgeloopen jaar de commissie, in wier handen ailes gesteld was, bevond ailes in de beste orde, zoodat de voorzitter den penning meester voor zijne accurate boeking dank betuigen kon. Onderlusschen werden ook de boeken ver- wisseld. Aan de orde: 1Bewaring stalmest. De geachte inleider had reeds veel wetenswaar- digs, en voor den landbouwer belangrijk, over den mest medegedeeld en er op gewezen welk groot deel van den mest vervliegt en gaf nu eenige wenken en middelen, die men in. acht moet nemen en aanwenden kan ter voorkoming, dat van den mest niet zooveel goede bestanddeelen verloren gaan. Zoo dient behartiging 1. De aanleg: het best is den mest aan te leggen aan de noordzijde van de schuur, zoo 't kan beschut door geboomte of bosch, zoodat de zonne- hitte niet veel trekt. 2. De bodem van de mesthoop moet niet door- latend zijn, men brenge er een laag aarde of klei onder, 30 of 50 c.M. dik. Beter, maar ook duur- der, is een cernent betonbevloering of van een soort mortel, beslagen kalk met steengruis, en nog beter harde grauwe baksteen op de kant in cernent. 3. De grootte is afhankelijk van 't getal vee 3 4 meter vierkant per stuk volwassen vee en niet hooger dan 1.5 meter. 4. De behandeling met aarde is het goedkoopst in den herfst bijeen vergaard en 's winters laags- gewijze in de mestvaalt gestrooid. 5. Het best is om voorjaars de mest op 't bouw- land dadelijk te strooien en onder te ploegen; bij vochtig weder is dit niet zoo haastig noodig. 6. Wie groenland wil bemesten doe dit voor jaars als 't gras zich begint te ontwikkelen greppen en hakken is aan te bevelen. 7. Is het om beperkte ruimte noodzakelijk 's winters mest uit te varen dan zij het zoo, overi- gens is dit af te raden. 8. Er dient een goot om de mestvaalt te zijn, waarin de ier loopt, om over de vaalt te kunnen scheppen; beter is een ierput zoo gemaakt, dat de ier er tamelijk vlug in loopt. 9. De ier in een ierput dient geconserveerd voor stikstofverlies veelal wordt daartoe gips ge- bruikt; zeer aan te bevelen is turfmolm. 10. Aardappels geven een grooten opbrengst en verdragen uitmuntend stalmest, maar 't zet- meelgehalte lijdt er onder. Voor eetaardappels wende men geen stalmest aan, die werkt de ziekle ook in de hand. De voorzitter dank te den inleider voor zijne be- langrijke mededeeling. Nieuwe vraagpunten werden nu opgegeven, in de vraagbus bevonden zich geene. Nog werd eene commissie benoemd om de belangen te onderzoeken en de belemme- ringen te doen wegnemen door het hooghout in den Borgsloot, belemmeringen voor scheepvaart en landbouw. De feestelijke vergadering met vrou- wen is bepaald op Woensdag den 20 Januari en hierna sloot de voorzitter. Iiaudbouwvereeniging Kiel-Windeweer. Vergadering van Woensdag 13 Januari. Tegenwoordig 28 leden. Na opening door den voorzitter werden de no tulen van de vorige vergadering door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Aan de orde was de uitreiking der prijzen voor de bekroonde dekrammen, waarbij door den voor zitter een gepaste toespraak werd gehouden, ter wijl door hem tevens een woord van dank werd gebracht aan de beoordeelingscommissie voor hare betoonde moeite en belangstelling. Ingekomen a) Een mémorandum van de heeren Thompson Go. te Assen over de varkens- fokkerij, waarvan de inhoud door den voorzitter werd medegedeeld. Voor kennisgeving aangenomen. bj Eene vraag van het bestuur der provinciale vereeniging ter bevordering van de paardenfokkerij in Groningen, over het al of niet wenschelijke der invoering van een verplichte keuring. Werd na eenige bespreking met 20 tegen 2 stemmen (6 hielden zich buiten stemming) de verplichte keuring verworpen. c) Circulaire van den heer J. Kortman te Rot terdam, over het verdrijven van de aardappelziekte, alsmede eene toelichting van het gebruik der hulp- meststofïen, met prijsopgaaf. Werd voor notificatie aangenomen. d) Afdruk van een door den heer J. E. Schol ten te Groningen uitgebracht verslag in zake de verplichte hengstenkeuring. Werd na deliberatie besloten, het bestuur der provinciale vereeniging mede te deelen, dat op onze vergadering de ver plichte keuring met bijna algemeene stemmen (28) was afgekeurd. Hierop werd eene verkooping van boeken gehou den, die in massa opbracht de som van 1.25. De vraagbus was ledig en de agenda afgeloopen, waarna de gelegenheid werd aangeboden tôt het doen van vragen of voorstellen. De heer C. Krui- zinga maakte hiervan gebruik en gaf verslag van zijn opdracht tôt het richten van een verzoek aan de gecommitteerde volmachten der trekschuit alhier', om een bedrag van 40 uit de kas, als toelage voor eene stierenkeuring in 1892. Zed. deelde mede, dat het verzoek was verworpen, De heer Pot, tevens volmacht, zeide, dat dit niet het geval was, maar dat de gezamenlijke volmachten zicher niet mede hadden kunnen vereenigen, omdat naar hunne meening in het verzoek aan genoemde vol machten eenig wantrouwen doorschemerde. De secretaris deed de vraag, of de aanvraag geheel was afgewezen. Hierop werd geantwoord, dat het on- def eenige wijziging der voorwaarden wel zou worpen toegestaan, en dat de vereeniging daartoe dan 20 wilde bijdragen. Nadat over de veran- dering van voorwaarden eenigen tijd was gediscu-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2