jaarlij] eene groote S. RLEEFSI P. VEf OPRUI LAPFIN BOX Tapijtschuier VOLKS RESTA' Tentoonsîelling van Ir. N. BLEE Schoorsteen LIJNKOEKi Verpachting ÂanbestedLa. ENGELSCKE Cl tegen alsmede ged tegen te Groning Advocaat en Pn AANBESTEED: BINNENLAND. tôt en De zelf stoflioud maakt het Htuiveii oumogeli succès geleverd door H. MOIEMAB Jz. De u i e u v t&MUKBk YOLK8.BE! LOGEMENT et gelegen op de Rademarkt, tege de nabijheid der nieuwe veerriai blijft voor het gebruiken van W dagelijkg geopeud tôt des zullende zorgdragen voor een sumptieuitstekend logies prompte en billijke bedieti Onder beleefde aanbeveling, De voormalige directeur volksgaarkeukei G. VA N DER V GEWOJfE JAAREIJ m op YVoeiisda Februari 189 iallf ten huize van Oostwold (Oldambt). Inzending van MONSTERS van inhoud, franco, vôôr 's midd. 12 Februari. Inxenders die ne n nauu-k op de gevraagde verklan veu in art. 4. Men zie voorts het Règlement Namens de T. H. STIKKï 0. EbbingestraatA 151 te is elken WOESSDAG van SPREKEN ten huize van den log DOS te Appingedam. Steeds voorradig prima ENGELS F. POPPENS. wordt onder garantie geleverd doo J. II. BAKKER Jr. tegen concurreereude prijzei 8j. BUITENKAMP, Sic BMWfe. DEBf TOI brug, met bedieni" BRUG aldaar en VRIJE WONING; b. VAV DIEN te Euvelgum van WONING, TUIN en GRASGE derdag 4 Februari e.b.vooi in het GEMEENTEHUIS te Rui meente Noorddijk. Op Maandag den 8 Fe- brnari 1893, des v/dm. 11± HP uur, zal door den heer I. J. BOON te Hoogezand, in het hôtel VAN BIESSUM aldaar, worden Eenige verbonwing aan Z.E. be- huizing te Hoogezand, met bijlevering van al het daartoe benoodigde. BESTEK en VOORWAARDEN van af heden in genoemd hôtel ter inzage en zijn EXEMPLAREN van 't BESTEK aldaar verkrijgbaar f 0,50. AANWIJS IN LOGO op den dag van aan- besteding, des v/dm. 10 uur. deren hebben wel De voorz. 't Staat in hunne acte van aanstel- ling, dat zij het moeten geveij. Wij hebben al- leen de behandeling van 't àdres nu aan de orde en B. en W. stellen voor om er afwijzend op te beschikken. De heer Boswijk: Is er nog meer personeel Zijn er nog meer De voorz. Er is gçbrek. In 't Oost was de school minder bevolkt dan hier De heer Edzes: Zij krijgen er immers geene afzonderlijke belooning voor. Het hoofd der school moet ook zonder belooning herhalingsonderwijs geven. Beekman krijgt meer, maar dat is billijk- heidshalve. De heer Berg: Die heeft de hoofdacte, wat iets anders is dan eene bijacte. De heer Boswijk Zij hebben er geen recht op. De heer Smit: De heer Boswijk zegt, dat zij geen recht er op hebben, maar zij kunnen zeg- gen, dat zij in hun recht zijn, als zij het vragen. Hadden zij eene aanstelling ontvangen, dan bleek daaruit wat hunne plichten zijn. Nu zij geene aanstelling ontvingen beweren zij, dat zij zus, de burgemeester zegt, dat zij zôô zijn aangesteld. Als de onderwijzers nu het tegengestelde beweren als de burgemeester, dan behoort er moed toe om te zeggen, dat wij afwijzend op hun adres zullen beschikken. De heer Boswijk Zij zijn al acht jaar in dienst; mij dunkt zij zouden er onderzoek naar gedaan hebben en er eerder op gekomen zijn. Zij zijn alleen opgekomen tengevolge van het gesprokene in die vergadering over Van der Velde. Daaruit komt de heele historié voort. De voorz. Ja, 't is alleen afgunst tegenover Van der Velde. Hierop ontstond eene onderlinge discussie, waar- aan de voorzitter een einde maakte, door het voor- stel van B. en W. in stemming te brengen. De heer Smit stemde er tegen, de anderen er voor. 4. De voorz. Nu krijgen we de adressen van de Jonge en Appelbrij. Wij stellen voor, om die voor kennisgeving aan te nemen om er later op terug te komen bij eene definitieve benoeming. Is daar ook iemand tegen Allen voor De heer Smit ook? 5. Verordeningheffing en invordering tolgelden. De voorz. De heffing is vastgesteld, maar zou 't niet verstandiger zijn om 5 of 10 cent te heffen voor 't afdraaien van de draaibrug na 10 uur 's avonds? Tôt 10 uur 2 cent. De heer Berg: Ja Hierop volgde weer eenige onderlinge discussie, waarna de voorzitter voorstelde om gedurende den tijd van 1 April tôt 1 October tusschen 4 uur 's morgens en 10 uur 's avonds 2 cent en des nachts 5 et. te heffen, en van 1 Oct. tôt 1 April van 10 tôt 4 's daags 2 cent en van 4 's avonds tôt 10 's morgens 5 et. De heer Edzes: In Maart en October konden Ifve nog wel stellen van 510 uur *s daags, dan vs er eenige overgang. f De voorz.: Dan komen er zoovele bepalingen. De heer Boswijk: Ik zou het 's daags vrij willen hebben. De voorzitter: Dus van 1 Oct.1 April van 104 uur. De heer Boswijk: Is dat al vastgesteld. De voorz. Ja, maar ik heb eenige schippers bij mij had, die ik er over sprak. Zij vonden 2 cent 's daags niet te veel. Ik heb hun beloofd de heffing nog weer ter sprake te brengen, omdat de verordening op de invordering ook nog weer ter tafel moest komen. De heer Edzes: En in Maart en October van 5-10 uur? De voorz.: Ja, dat is mij goed. De heer Berg: Ik ben er ook sterk voor. De voorz. En dan van 1 Nov. tôt 1 Maart van 10 uur 's morgens tôt 5 uur 's namiddags 2 cent .en 't overig deel 5 cent. De voorz. leest hierop de verordening voor aan- gaande de invordering. De heer Smit Moet er geen huisje bij gebouwd worden De voorz.: Neen, die brugwachter wordt moet maar zien er een te krijgen. Overigens is deze verordening nog provisioneel ik breng haar den volgenden keer weer in de vergadering; er is geen haast bij. 7. Oproeping van tijdelijke onderwijzers. De voorz. Wij hebben een oproeping van tijdelijke onderwijzers gedaan op een salaris van 500. Er is geen enkele sollicitant opgekomen. Wij stellen nu eene herhaalde oproeping voor op een salaris van 600. De heer Boswijk: Moeten er twee zijn? De voorz. Ja, één in 't Oost en één in 't West. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop con- form het voorstel van B. en W. besloten. 8. Aanstelling van een brugwachter. De voorz.: B. en W. stellen voor provisioneel een brugwachter aan te stellen. Wij wilden Bou- man benoemen. De veldwachter heeft gezegd, dat het een fiksche man was. Hij is een knap man. De heer Boswijk Dijkhuis woont er ja ook De voorz. Heeft iemand ook bezwaar tegen 1 per dag? 9. De voorz. leest de ingekomen dankbetuiging van den heer Bouma, hoofd der school te Kleine- meer. Wij stellen voor dat voor kennisgeving aan te nemen. De heer Smit: Is dat andere al aangenomen, van 1 per dag. De voorz. Ja, anders moeten zij maar tegen- praten. B. en W. moeten er voor zorgen dat er iemand aangesteld wordt, maar over 't geld kunnen wij niet beschikken. Daar is de toestemming van den Raad voor noodig. Hierop wil de voorzitter de vergadering sluiten. De heer Smit zegt: Mijn heer de voorzitter: Het publiek is er ont- zettend nieuwsgierig naar, wanneer de betrekking van Hoold der school hier weer vervuld zal \Vorden. Drie paar ouders van kinderen hebben mij er naar gevraagd De voorz. Ik moet je verwijzen naar Ged. Staten. Het wacht op de vaststelling der jaarwedde. Zoolang dit niet gebeurd is, kunnen wij geene op roeping doen. De heer Smit Ik dank u voor die mededeeling. De voorz. Ik sluit de vergadering. De heer Nauta Ik meende, dat we 't politie- reglement nog kregen. 't Staat op de agenda. De voorz. 0 ja, dat kunnen wij nog wel behandelen. Daarop begint de voorzitter het règlement achter elkaar voor te lezen. Na vrij langen tijd gelezen te hebben, vraagt de heer Smit Wat artikel is dat De voorz. Art. 25. De heer Smit En hoeveel zijn er in 't geheel De voorz. Zoowat 195. Eenige hilariteit en gelach volgde hierop. De heer Smit zegt hierop, naar wij meenen ge- hoord te hebben, maar wij konden het niet duide- lijk verstaan. En dat zoo behandelen. Dat is mij te kras. Daar heb ik geen tijd voor over. Hierop vertrok de heer Smit. Nadat de voorzitter hierop weer een poos verder gelezen heeft, zegt de heer Nauta 't Wordt ver- velend. Laten, wij 't laten drukken. De voorz. Neen, 't kost..te feel. De heer Nauta: Achf gulden zoowat. De voorz. Laten drukken en weer laten drukken en nog een s drukken. Als 't aangenomen is wordt het gedrukt en krijg je ieder een exemplaar. Als 'f niet goed is dan zal het blijken dat er verande- ringen in aangebracht moeten worden. De voorz. gaat hierop met lezen voort. Bij, naar we meenen, art. 68 zegt de heer Nauta Voorzitter, denk om je stembanden. De voorz. Ja, ja Hierop houdt de voorzitter op met lezen. Eenige onderlinge discussie volgt, waarbij besloten wordt het règlement in de volgende vergadering te be handelen. De heer Nauta: En dan dadelijk om tien uur of kwart na lien beginnen en niet weer zoo laat. Hierop ging de vergadering uiteen. Raadsvergaderiiig te Zuidbroek op Maandag den 35 Januari 1893. Aanwezig aile leden. Na opening der vergadering en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering komt aan de orde: 1. Mededeeling ingekomen stukken a. Aanbesteding onderhoudswerken der gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat op den 5 Januari j.l. de aanbesteding heeft plaats gehad. Het laagst is ingeschreven door L. Schreuder alhier voor f 983, aan wien het werk is gegund. De begroo- ting was 1035.71. Voor notificatie aangenomen. b. Missive van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente d.d. 8 Dec. 1.1. houdende kennisgeving, dat Hillechien Ludeling weer in het armhuis is opgenomen. De voorzitter deelt mede, dat het deze persoon is, die voor eenigen tijd een adres aan den Raad heeft ingezonden, waarin zij verzocht tusschenbeide te komen, daar het armbestuur wei- gerde haar op te nemen. Dat adres is toen om Eericht gezonden aan het armbestuur. In plaats van daarop bericht te zenden, deelt nu het arm bestuur mede, dat zij haar weer in het armhuis heeft opgenomen Daar de zaak in orde is, stellen B. en W. voor, deze missive voor notificatie aan te nemen. Con- form besloten. c. Brief van den onder wij zer H. Baas, waarbij hij den Raad zijn hartelijken dank betuigt voor zijne benoeming van onderwijzer aan de school aan de Heilige Laan, en een brief van den Heer Dullemond, hoofd dier school, daarbij mededeelende, dat de onderwijzer Baas in functie is getreden. Voor notificatie aangenomen. d. Missive Ged. Staten van 22 November 1891, houdende goedkeuring van de Gemeentebegrooting voor 1892. Voor notificatie aangenomen. e. Eene missive van datzelfde collège van 11 December 1891, geleidende de goedgekeurde ver ordening op de heffing en invordering van een hoofdelijken omslag in de gemeente. Als voren voor notificatie aangenomen. f. Missives van datzelfde collège, d.d. 31 De cember j.l. houdende goedkeuring van de Rekening over 1890 en begrooting 1892 van het 5de bataljon rustende Schutterij. Als voren aangenomen voor notificatie. g. Missive van datzelfde collège van 18 Decem ber j.l. houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tôt aankoop van het arm- en werkhuis. Als voren aangenomen voor notificatie. h. Missive van het Centraal comité van den Noord Ooster locaalspoorweg, geteekend door den Heer J. Willink te Zwolle, waarbij belanghebben- den tôt eene vergadering aldaar op a.s. Zaterdag den 30 dezer worden opgeroepen. De voorzitter deelt mede, dat hij als belanghebbende er heen gaat en voor de belangen der gemeente zal zorgen. Voor notificatie aangenomen. i. Missive Ged. Staten, houdende, dat het adres van den Heer Engelkens tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag in hunne vergadering van 7 dezer in behandeling wordt genomen. De voor zitter zegt, dat hij op die vergadering tegenwoordig is geweest en de beslissing van Ged. Staten straks in eene beslotene vergadering zal mededeelen. Voor notificatie aangenomen. k. Missive van W. II. en G. M. van Rees alhier, d.d. 7 Januari j.l. daarbij kennisgevende van het overlijden van H. Koops op den 7 dezer, in leven oud-secretaris der gemeente. Voor notificatie aan genomen. 2. Benoeming Gommissien. a. voor het stembureau ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad, welke dit jaar zullen plaats hebben. Bij eerste stemming werd tôt stemopnemer benoemd de Heer Hekman met 4 stemmen. De heeren Lanlinga en Burema hadden ieder 3 en de heeren Geertsema, Boer, Terpstra en Edzes ieder één stem bekomen. Bij herstemming tusschen de Heeren Lantinga en Bu rema werdt tôt tweede stemopnemer benoemd de Heer Burema met 5 stemmen. De Heer Lantinga had 2 stemmen bekomen. De overige Raadsleden werden door den Voorzitter tôt hunne plaatsver- vangers benoemd. b. voor de Schutterij. Bij eerste stemming werden tôt leden der Gommissie voor de Schutterij benoemd de Heeren Burema en Hekman, ieder met 4 stemmen. De heer Lantinga bekwam 2 stemmen en de Heeren Edzes en Geertsema ieder één stem. 3. Voordracht Burg. en Weth. in zake adres Gemeenteopzichter. De Voorzitter zegt dat zooals de Heeren bekend is, de Gemeenteopzichter Huis- man een adres aan den Raad heeft ingediend, met verzoek, zijn tractement wegens meer werkzaam- heden van 50 op 100 te brengen. Dat adres is aan Burg. en Weth. gezonden,om bericht. Burg. en Weth. stellen thans voor, om het tractement van den Gemeenteopzichter voornoemd te brengen op 100, onder bepaling, dat hij voor nieuwe werken beneden de f 300 niets mag rekenen. In stemming gebracht wordt dit. voorstel met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Vôôr stemden de Heeren Edzes, Boer, Burema en Hekman, tegen de Heeren Terpstra, Geertsema en Lantinga. 4 Benoeming Gemeente geneesheer, Zooals de Heeren bekend is, zegt de Voorzitter, heeft de Heer Dr. Folmer een request ingezonden om hem weer voor één of meer jaren te benoemen tôt ge meente geneesheer. Spreker acht het wenschelijk de benoeming te doen voor één jaar, met het oog op den lijkschouw, daar de geneesheer daarvoor jaarlijks den eed moet doen, 't welk anders heel licht vergeten kan worden. De Heer Hekman zou ook meer voor één jaar zijn, omdat in het salaris in de toekomst wel eens verandering komt. De Heer Lantinga acht dit geen bezwaar, daar men de benoeming kan doen tôt wederopzeggens toe, zoodat men altijd vrij is als er verandering in het salaris noodig geacht wordt. De voorzitter merkt op, dat de Heer Folmer geen benoeming vraagt tôt wederopzeggens toe, maar voor één of meer jaren. Vroeger is hij voor 3 jaar benoemd, doeb het vorige jaar op eigen verzoek voor één jaar. Thans vraagt hij benoeming voor een of meer jaren. Spreker zal het daarom in stemming brengen of het zal zijn voor één of drie jaren. In stemming gebracht wordt met 6 tegen 1, die van den Heer Hekman, besloten, de benoeming voor 3 jaar te doen. Hierop wordt tôt benoeming van een gemeente geneesheer overgegaan en de Heer Dr. Folmer met algemeene stemmen benoemd. De agenda is hiermede afgeloopen. De Heer Edzes vraagt hierop den voorzitter, of het armbestuur, met het oog op de werkeloosheid van vele personen in deze weersgesteldheid, maar het erwtrijs van de gemeenteboomen zal laten verwerken tôt schensen en talhout voor de gemeente. De voorzitter acht dit haast de moeite niet waard en oordeelt dat het beter is, de werkeloosheid te bestrijden door keijen te laten kloppen. Spreker is er echter niet tegen, doch zegt, dat de Heer Edzes zich dan moet vervoegen bij Burg. en Weth. maar niet bij den Raad. Waarna de vergadering wordt gesloten. Bij de Dinsdag gehoudene stemming ter verkie zing van twee leden voor den gemeenteraad van Sappemeer zijn 221 groene- en 222 witte briefjes ingeleverd. 't Aantal stemgerechtigden is 392. De Rederijkerskamer »Spandaw" hield Zaterdag j.l. op de zaal van 't hôtel Struvé te Sappemeer, eene openlijke vergadering. Opgevoerd werd »On- schuld en Misdaad," gevolgd door 2 tableaux. Het geheel beviel uitstekend, getuige de noodige attentie die het publiek bewees. Jammer echter dat er zoo weinig publiek was, daar acteurs en actrices een voile zaal hadden verdiend. Met een zeer geani- meerd bal werd die avond gesloten. De statuten der vereeniging voor Gereformeerd Onderwijs te Sappemeer-Hoogezand", te Sappe meer zijn opgenomen in de St.-Ct. No. 19. Bij kon. besluit is aan den heer W. J. Kuipers, eervol ontslagen hoofd der o. 1. school te Scheemda, een pensioen verleend ten bedrage van 547 'sjaars met ingang van 1 Januari 1892. Noordbroek 25 Januari 1892. In 't laatst der vorige week is er wederom poging tôt inbraak beproefd door het uitsnijden van een glasruit in de behuizing van den Heer Aeilko ten Have, landbou- wer te Korengarst. Bijtijds ontwaakten de bewoners echter, en gingen op het vernemen daar van de booswichten op de vlucht. Slochteren, 24 Jan. 1892. Gisterenavond had ten huize van den logementhouder N. Nanning alhier het in dit blad aangekondigde bal plaats der leerlingen van den dansonderwijzer M. H. Bam- berger van Groningen. Al de leerlingen (een 40tal) waren aanwezig, terwijl er vele ouders en andere belangstellenden opgekomen waren om getuige van dit feest te zijn. En feest mag men gerust zeggen, daar de heer Bamberger geene moeiten ontzien heeft om het feest zoo aangenaam inogelijk te maken. Het was een prachtig gezicht de verschillende dansers door de netjes versierde zaal te zien zweven. Was de verwachting van djt feest bij de leerlingen groot, de uitslag heeft die verwachting nog verre overtroffen, zoodat dit bal als uitstekend geslaagd mag genoemd worden. Door den WelEd. heer G. Jager, hoofd der school alhier, werd aan den heer Bamberger de dank toegebracht, zoo ruimschoots verdiend, zooals geachte Spreker zeide, daar de heer Bamberger getoond heeft een flink en waardig dansonderwijzer te zijn, getuige de netheid en ordelijkheid bij 't uitvoeren der verschillende dansen. En de heer Bamberger heeft hier in Slochteren succès behaald. Door de ouders der leerlingen en de leerlingen zelve werd den heer Bamberger menigen warmen handdruk gereikt ter erkentelijkheid voor zijn flink onderwijs. Ook de Comische voordrachten van den heler Blumendal uit Groningen droegen er niet weinig toe bij het genot van den avond te verhoogen. Toen dan eindelijk reeds laat in den avond het klokje van scheiden sloeg, werd door vele der leer lingen de wensch geuit »ochkwam er nog spoedig eens zoo'n balavond weer. Men schrijft ons uit Slochteren: J.l. Vrijdag had er van wege de ij s vereeniging «Slochteren" op de Burchtgracht alhier eene hard- rijderij plaats door kinderen van 614 jaar uit ons dorp. Ongeveer een 270 tal namen aan dit feest deel. Het was een aardig gezicht te zien, hoe de knapen en meisjes al het mogelijke deden om de zege te behalen. De uitslag der hardrij- derij was als volgt Jongens van 1214 jaar, prijs: Gérard Jager, premie Simon Hommes; van 1012 jaar, prijs: Jan Knollema, premie: Hildebrand Schneider; van 810 jaar, prijs Boele Idema, premie Geert van der Ark; van 6—8 jaar, prijs: Evert Doornbos, premie: Frederik Wieringa. Meisjes van 12—14 jaar, prijs Willemina Wes- terman, premie: Geessie Koning; van 1012 jaar prijs: Delina Begeman, premie: Aaltje Knollema; van 810 jaar, prijs: Trientje Knollema, premie: Grietje Doornbos; van 68 jaar, prijs: Jantje Woltman, premie Antje de Vries. Al de kinderen werden verder onthaald op cho- colade met een krentebol. Eene massa volks woonde deze kinderpret bij. Uit Ten Boer schrijft men: Een heel relaas van dieverijen, gepleegd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, doet de ronde door ons dorp. Na te Garmerwolde en omstreken in verschillende ge- bouwen te hebben ingebroken, zette de dief koers naar Ten Boer, na onderweg nog een kijkje ge nomen te hebben in het huis van den landbouwer Oudman. Vervolgens heeft hij zich door uitsnijding van een ruit toegang verschatt tôt de gelagkamer van Schoonveld op Kaakheem, en zonder dat iemand ontwaakte het gebouw verlaten door de tuindeur. Aan de overzijde van Kaakheem bij Boerma werd hij in zijn onderzoek gestoord door de dienstmeid, toen hij reeds de deur geopend had. Hij ging heen om voor het laatst nog een huis in de Brou- werschap aan te doen. Al deze bezoeken moeten hem echter weinig voordeel hebben opgebracht; althans niemand kan met zekerheid zeggen, wat vermist wordt. Natuurlijk schuift men deze historié op rekening van een geroutineerden inbreker uit eene naburige gemeente. Men zij op zijne hoede en denke om deuren en vensters, want zonder twijfel zullen de nachtelijke bezoeken worden voort- gezet, omdat de vorige geen geld hebben opgeleverd. Waarschijnlijk twee dieven hebben Vrijdag nacht te Garmerwolde en Ruischerbrug hun slag trachten te slaan. Eerst naar 't schijnt is inbraak gepleegd in de kerk te Garmerwolde, waar het offerblok is stuk geslagen. Er was gelukkig niets in. Hierop is be proefd om bij den landbouwer K. v. Huis te Gar merwolde »zaken te doen." Reeds was een glas ruit weggenomen, toen echter de meid gestommel hoorde en gewag maakte. Hierop verjaagd, is de richting naar Ruischerbrug genomen, waar eerst bij H. Huisman pogingen tôt inbraak werden gedaan. Nadat weder een glasruit weggenomen was, werden de bewoners ook hier wakker en de pogingen verijdeld. Hierop werd hetzelfde beproefd bij den brievengaarder II. Smant, waar zonder ge- ruisch weder een glasruit werd weggenomen. Eenig gestommel deed den brievengaarder van 't bed springen en een kerel, die juist onder 't glas door kroop, werd onraad gewaar en spoedde zich ook hier van daan. Hiermede was de lust naar 't schijnt voorbij om nog meer inbraken te plegen, wij althans hebben van meer niet gehoord. De laatste inbraak had te hall een ongeveer plaats. De vermoedelijke dader of daders zijn onbekend, maar eenigen tijd later moeten den nachtbode twee mannen tegenge- komen zijn in de nabijheid van Ruischerbrug. Ook bestaat er eenig vermoeden omtrent een persoon, die Vrijdag een blauwe postzegel bij genoemden brievengaarder kocht en vijf cent van een dubbeltje terug ontving. Naar wij vernemen zijn Vrijdag middag te 5 uur K. Meijer van Bedum en Smedes van Middelslum, beiden jonge mannen van ongeveer 25 jaar, op een tochtje van Winsum naar Onderden- dam door 't ijs geraakt en verdronken. De heer Bos van Onderdendam, die bij hen was, is aan 't ge- vaar ontsprongen. De beide lijken zijn 's avonds opgevischt. Haren, 25 Januari 1892. Nabij de Halte le Haren had Vrijdag j.l. onder begunstiging van flink winterweder de geannonceerde Hardrijderij van mannen vanwege de IJsclub «Gorecht" plaats. Na afloop der rijderij werd het feest, onder op- komst van een groot aantal feestvierenden, verder voortgezet in de benedenzaal van het Café »Van der Veen". Onder een gepaste toespraak van den secretaris der IJsclub de heer E. Kingma werden de prijzen en premien aan de overwinnaars ter hand gesteld en bleek als toen dat de le prijs was behaald door L. Veenslra van Grouw, de le premie door S. Swerver van Groningen en de 2e premie door B. Havinga van Haren, terwijl het Bestuur besloot eene gratificatie te verleenen aan den 17- jarigen A. Schierbeek van Paterswolde. Een dansje op de keurig ingerichte bovenzaal besloot dit feest, terwijl aan van der Veen een woord vati lof niet mag onthouden worden voor zijne flinke bediening en goede consumptie. Haren, 25 Januari 1892. Gisteren namiddag omstreeks 3 uur brak er een schoorsteenbrand uit bij den heer H. Bos, hoofd der school alhier. Hoe- wel deze zich eerst dreigend liet aanzien, was men den brand, door het spoedig aanwezig zijn der brandweer alsmede door haar flink optreden en enkele verdienstelijke personen uit het publiek al- spoedig meester. De door het water aangerichte schade is nog al aanmerkelijk. Naar wij uit goede bron vernemen is aan den heer G. de Vries, onderwijzer te Slochteren, in zake reclame hoofdelijken omslag, welk reclame den 7 Januari j.l. te Groningen behandeld is, afschrijving verleend en reclamant alzoo in de klasse gebracht, die hij wenschte. Aan den heer A. J. Daanje te Noordbroek is de bouw opgedragen eener woon- en winkelbehuizing te Martenshoek voor gebr. G. en H. Bodewes voor 4269. De prijzen der vette varkens in 't Oosten der provincie Groningen zijn opnieuw gestegen. Voor de exportslachterijen zoowel als voor den uitvoer naar Duitschland wordt 42 44 cent per kilo levend gewicht besteed. Te Stobbegat (Friesland) is een vader met drie zonen door het ijs gezakt. Allen zijn verdronken. Te Spankeren, een wachtpost nabij station Die- ren, had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Een reiziger, die aldaar aankwam met den Locaaltrein no. 1012 uit de richting Zutfen stapte aan de ver- keerde zij de van den trein uit, juist op het oogen- blik dat trein 141 van Arnhem passeerde, met het ongelukkig gevolg dat de man overreden werd. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Nabij Zwartsluis zou een jonkman, van de gan- zenjacht thuis komende, zijn geladen jachtgeweer uit het bootje nemen, waarmee hij was uitgevaren. Het schot ging af en trof hem in de borst, zoodat hij terstond een lijk was. Te Vechel (N.-B.) is het 6-jarig zoontje van M. W. op de rivier De Aa door het ijs gezakt en ver dronken. Te Tilburg overleden sedert 1 Januari 162 per sonen tengevolge van influenza, d.i. 111 meer dan het sterftecijfer over hetzelfde tijdvak in 1891. Of tabakpruimen nadeelige gevolgen kan hebben Vraagt dat maar eens aan onzen molenaar v. d. B. te Teroele (Friesland.) Hij kwam voor eenige a von den bij den poldermeester D. om zijn verdiend loon te ontvangen, dat hem werd uitbetaald met een »muntje" en eenig zilvergeld. Papiergeld vindt de mindere man altijd gevaarlijk geld, en daarom meende de molenaar de uiterste voorzichtigheid te betrachten, door het zoo klein mogelijk op te vouwen en het weg te bergen in zijn tabaksdoos. Thuis gekomen is het smuntje" echter verdwenen. Da delijk naar den poldermeester, in wiens stal hij een pruim tabak uit de doos genomen had. Ailes werd afgezocht, doch 't muntbiljet werd niet terugge- vonden. En hoewel er nu niet veel kans op bestaat, dat de molenaar het heeft opgepruimd en doorge- slikt, zoo is toch het tabakspruimen de naaste oor- zaak geweest, dat de man in dezen schaarschen wintertijd zoo'n extra slechte week heeft gemaakt. Groningen, 22 Jan. 1892. Ten provinciehuize had heden de verpachting plaats van: Deontvangst der tolgelden aan den tolboom op den puinweg van Zuidbroek naar Scheemda, onder de gemeente Zuidbroek, en der bruggelden aan de bij den toi gelegen zoogenaamde Meedemerdraaibrug, met de daarbij behoorende woning, voor den tijd van één jaar en drie maand, ingaande 1 Februari 1892. Hoogste bieder L. H. Veldman te Noordbroekster- hamrik, gemeente Noordbroek, voor eene jaarlijksche som van f 1000. Ten overstaan van notaris Deel te Slochteren, werd ten verzoeke van de erven J. J. Mooi, wed. Meijer, Vrijdag den 22 Januari, ten huize van den kastelein T. Kuiper te Siddeburen, verkocht 1. Eene burgerbehuizing met erf, tuin en grond, staande en gelegen te Siddeburen, groot pl.m. 15 aren. koopster van perceel 1 Jantje Meijer te Sidde buren voor 1055. 2. Een arbeidershuis met erf en tuin aldaar, groot plm. 10 are. Koopster van perceel 2 de wed. irm Kroes aldaar voor f 635. Ten overstaan van den heer mr. R. Driessen ter Meulen, notaris te Zuidlaren, werd 20 Jan. j.l. voor de wed. en erven F. ter Borgh te de Groeve, bij palmslag publiek verkocht a. Een huis, waarin vergunning, met schuur, erf, tuin en opslag voor huis. Kooper M. Hamminga te Groeve voor f 2300, plus overname 200. b) hooiland ten westen van 't vorige perceel, groot pl.m. 1 h. Kooper A. Hoving te Groeve voor 1850. c) Een perc. tuingrond, groot 15 a. 30 c., gelegen voor de be huizing; kooper A. Hoving voor 150; d)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2