VEMMOOTSCHAP NEi)ERLAiD. JOHN HEINEMAN Nff Groningen, Heerestraat, hoek kl. Pelsterstraat, BINKENLAND. OFFICIEELE PÏÏBLICATIEN. Grrondbelastiiig. Geillustreerd Zondagsblad. Inhoud van Wilde dieren in liet strijdperk (met illustrât Een spoorweg voor houtvervoer met illustrât Een receptie bij den Gouverneur van Geylor illustratie.) Het Adelaarsnest. Fijn seerd. Een woord van Bliicher. Afs van goud en zilvergeld. De terugkom: Mahomedaansche bedevaartgangers (met illust Onbetaalbaar (met illustratie). Kar Manning (met portret). Een anecdote r leven van kardinaal Manning. De ove Erfprins van Engeland (met portretKeu Joachim I van Brandenburg (met illustrati De twee visschers (met drie illustraties.) vergissing (met illustratie). De kluizenaa den Schaerberg (met illustratie). Iets ov verwarmingsmaterieel. Vermaarde manne Gered (met illustratie). Tandenkunstenaa De vergissingen, ook in de wetenschap (met stratie). Een aardig kunststukje. Een deelige positie met illustratie). De ra achtige papieren ring (met illustratie). dotes. Schaakrubriek. Mededeelingen. Te Raalte is Dinsdagmorgen de knecht vai landbouwer G. Kattenwinkel, de 20-jarige V man, terwijl bij bezig was schoven van den g zolder te werpen, door de sleuf gevallen en z nig op den dorsehvloer terechtgekomen, d onmiddellijk aan de gevolgen is bezweken. Van de werf van de heeren Gebr. Bodew. Lobit, is een schip te water gelaten en ter daarna de kiel geiegd voor een ijzeren sleep grool 350 iast, voor rekening van den Heer Buchloh, te Mûhlheim aan de Ruhr. Tevens werd op stapel gezet een ijzeren zt groot ruim 50 last, voor rekening van den J. P. Kloek, te Ossendrecht. De invoering van de nieuwe Postwet zal t spoedig kunnen plaats vinden, omdat het b< tôt uitvoering van die wet enkele weken gel van den Raad van State is terugontvangen. Tengevolge van kolendamp is te Westerwijl- s nachts een kind van ongeveer één jaar ge: Bij de Rechtbank te Heerenveen is tegen predikant Gravemeijer, vroeger te Oldeboorn i Gorinchem, geeischt 25 boete, subs. 10 d gevangenisstraf, wegens beleediging van den gemeester Smijter in een openbare godsdiensti ning. Nabij Heerlen werd de vorige week de jo dochter S. op den openbaren weg aangerand. dader was niet bekend, maar, dank zij den der maréchaussées, gelukte het een mijnwerke bekentenis te brengen, die in den arm nog de miskenbare bewijzen droeg van de kracht, di de tanden der schoone zat tijdens de aanranc In de N. Bred. Ct. leest men de volgende ad t entie »Ik ondergeteekende verzoek vriendelijk mij den titel van sMevrouw" toe te voegen, daar ik i liever verlang dan sJuffrouw" genoemd te won Met achting, Mejuffrouw Kwisthout—Van C Ginnekenstraat, Breda." In verscheidene fabrieken te Tilburg doet gebrek aan werk gevoelen, doordien de aflevei van het gefabriceerde niet in verhouding staat' de productie. In afwachting van betere tijden, w< het voorjaar kan brengen, worden de arbeiders t geregeld aan het werk gehouden. Zondagmorgen ontstond er brand in eene 1 renwoning te Harbrinkhoek (Gem. Tubberg. Doordat de eigenaar van schrik geheel verward v schrijft de berichtgever vergat hij zijne h legerige vrouw het eerst te redden, maar sn« naar den stal, om het vee in veiligheid te breng Nog juist bijtijds werd de bedreigde vrouw d een paar omstanders uit het brandende gebo gedragen. De oorzaak van den brand is onbekend. I huis was verzekerd, doch niet de inboedel, wei geheel verbrand is. Men schrijft aan de Amst. Ct. uit Rotterdam Dat het verdeelen, van eene erfenis zelden zom ongenoegen gepaard gaat, ondervond Zaterdag- daar een Delftsch ingezeten. Hij was met nog eenige andere Delvenaars ni Oud-Beierland geweest, om daar eene erfenis ontvangst te nemen. Deze persoon in quaestie had er op gerekei zich eene goede portie te zien toewijzen, maar c bleek niet in de bedoeling der overige erfgenam' te liggen, Hij had zich in Oud-Beierland in h huis van den erflater een grooten zak met centi toegeëigend daarover ontstond bij de terugkom aan het station te D. twist, die zoo hoog liep, d" de geheele inhoud van den zak over het perr rolde en aile erfgenamen aan het grabbelen ginge De persoon, die den zak gedragen had, verli het gezeischap, ging de stad in en verteerde ail wat hij bezat, tôt zelfs zijn horloge en overjas e is berooid naar zijne woonplaats Delft teruggekeerc Te Gouda is Dinsdag, vlak voor het station, eei goederentrein op eenige stilstaande wagens geloope en wel met zoo n kracht, dat verscheidene wagei a's in elkaar geschoven werden. Persoonlijke oi gelukken zijn gelukkig niet te betreuren, doch c schade aan materieel en goederen is zeer belangriji Men wijt dit ongeval aan het verkeerd stelle van een wissel. De wisselwachter is terstond i zijne betrekking geschorst. De Aartsbisschop van Utrecht heeft aan de 10 tholieken in zyn bisdom dispensatie verleend va de vasten, met uitzondering van den Goeden Vrijdag Ook in het bisdom te 's-Hertogenbosch is Zondat jn aile kerken bekend gemaakt dat, wegens hef Iievensver«ekeriiigopgericht in 1SSS. Amsterdam. De Agent: C. W. DE ROCHEFOBT. is den 2den DONDERDAG van elke inaand (11 te ire aardig plekje ware voor een flink heerenhuis of een net café. Vreemd, dat er menschen zijn, die bij 't scheiden van 't ondermaansche nog aardigheid hebben aan zulke verrassingen. 't Herinnert aan dien anderen man, waarvan de bladen dezer dagen meldden, dat hij bij laatsten wil had bepaald, dat hij van zijne banknoten een hoofdkussentje moest hebben. Doch bij al den eerbied voor den overledene, zullen de erfgenamen hem wel wat goedkooper peluwtje verschafïen. Van erfgenamen gesproken, dan moet dat in Utrecht een meevallertje geweest zijn, waar iemand, die gewoon was altoos in lom- pen langs de straten te loopen bedelen, eene erfe nis naliet van eene tonne gouds. De man woonde in eene slordige buurt en sliep 's nachts op den zolder, om maar geen licht noodig te hebben. Bij zijn leven zullen de bloedverwanten dan ook wel niet veel notifie van hem genomen hebben. Doch wat ze bij zijn leven verzuimden, kunnen ze nu tracliten goed te maken na zijnen dood, en 't is dan ook te denken, dat er menig glaasje gele- digd zal worden op zijne nagedachlenis. Doch van anliquiteiten gesproken, herinner ik even aan het oud kanon, dat hier is opgegraven en 't welk na jaren van rust onder de aarde nu eene eereplaats is gegeven in ons muséum. Voor kort werd evenzoo eene groote koperen scholel opge graven, die eveneens naar het muséum is verhuisd en door de directie in hooge eere wordt gehouden. En ik dacht zoo, wordt er niet veel meer gevonden vooral in de provincie, dat niet in het muséum te recht komt? 01 men houdt zulke dingen onder zich, zonder er veel genot van te hebben, of men werpt ze voor waardeloos weg. Adres aan de friesche werklieden, die verleden week een aarden pot vonden bij het graven. Eerst dachten ze dit ding weg te werpen, en een dag of wat later bood een Engelschman er tweeduizend gulden voor en trok er mee naar Engeland. Zie, ons muséum is er, en telt voor stad en provincie. Laten we daarom allen zorgen, dat dit muséum rijk worde. Ieder houde een oog in 't zeil, dat er bij afgra- vingen van historische plekken goeds niets antieks verloren ga. En wat er hier en daar geborgen is in de binnenkamers, biede men aan 't muséum, ten blijke, dat de geschiedenis van Stad en Lande ons zoozeer ten harte gaat, dat ieder graag een steentje wil bijbrengen om die geschiedenis voor de nakomelingschap te bewaren. En er zit er veel hier en daar, dat zoo goed als waardeloos vererft van den een op den ander, zonder dat iemand er wat aan heeft. Zelfs onder de oude koopacten schuilen er vele, die van groote waarde zijn voor onze oudheidkundigen. Waarom dan altoos die dingen zoo geheimzinnig bewaard waarom ze liever vererfd en geborgen, tôt de mot en de roest ze hebben verteerd? Zie, een vreemdeling, een En gelschman, geeft aan ons muséum eene groote gift in geld alleen uit belangstelling met het streven der directie en eigen stad en landgenooten doen vaak zoo bitter weinig. Vasthoudendheid en sieur en 't oud hollandsch spreekwoord houdt, wat ge hebt," maken, dat ieder als een stokbewaarder het zijne angstvallig behoudt; terwijl toch vaak het offer ten dienste van allen zoo gering zoude zijn. Er was hier een groote biljartwedstrijd in de afge- loopen week. Twee avonden achtereen bevochten elkander de kampioenen. En weer gold het de groote strijd: zal de oude of nieuwe garde zege- vieren? een strijd, die beide avonden door een overgroot publiek werd bijgewoond. Oetzes, Buys en anderen vertegenwoordigden de oude garde terwijl de jonge garde telkens nieuwe krachten in het vuur brengt. Eene prachtige serie heb ik zien maken door den heer Albronda, die het van tien direct tôt vierendertig caramboles bracht maar die toch voor den prijswinnaar Nanninga het zand moest bijten. Trouwens, de meesten hadden vooraf niet anders verwacht, of de heer Nanninga zou over allen zegevieren. Zooals ik zei, er was veel pu bliek en veel belangstelling. En telkens als er een mooie stoot of eene flinke serie werd gemaakt, klonk een daverend applaudissement door de zaal al bleek het bij aile spel, dat iedere partij er zijn vriendje bij had, tegen wien men kwistiger was met zijnen bijval dan tegen de tegenpartij. De keurige prijzen werden ten slotte door den voor- zitter der Harmonie aan de gelukkige winnaars uitgereikt En 't was zoetjes aan mooi tijd gewor- den om te scheiden. Maandagavond werd in het hôtel Struvé te Sap- pemeer eene samenkomst gehouden van belang- stellenden in betere armverzorging. Deze verga- dering was belegd door het bestuur der kiesver- eeniging Sappemeer," en wel naar aanleiding van eene bespreking van deze zaak op de vorige vergadering van genoemde kiesvereeniging. Nadat de heer C. R. Sikkens Jz., als voorzitter der kies vereeniging, de aanleiding tôt deze samenkomst in het licht gesteld had en hij verklaarde op verzoek der vergadering zich met de leiding verder te willen belasten, opende hij de gelegenheid om onderling van gedachten te wisselen. Allereerst werd de vraag gedaan of er geene mogelijkheid bestond om in de hervormde gemeente de gewone bedeeling door diake- nen weder in te voeren, welke vraag terstond beantwoord werd met onmogelijk, er moet komen eene betere armbedeeling. Er werd op gewezen, dat de armenwet bepaaldelijk de zorg van de armen overlaat aan de kerkelijke gezindten en de instellingen van liefdadigheid, dat dit beginsel juist is en dat daarom een poging gewaagd moest worden om, al was het ook met subsidie van het gemeentebestuur, de diakenen der hervormde gemeente in staat te stellen hun taak naar eisch te volbrengen. Een ander bracht hulde aan het tegenwoordig burger- lijk armbestuur, maar hij meende dat noodzakelijk dat bestuur uitgebreid moet worden, dat in ver- schillende deelen der gemeente onderscheidene per- sonen moesten worden aangesteld om de armen en hunne behoeften op te sporen, om hen overal ook zedelijk te helpen door te zorgen dat kinderen ter school kwamen, of van het inha- lings- en handwerksonderwijs gebruik maakten. Dit denkbeeld lachte velen toe in de gegeven om- standigheden. Nadat hierover nog het een en ander gezegd was en vooral gesproken over de financiëele bezwaren, aan deze zaak verbonden, werd aangenomen een voorstel van den voorzitter om eene commissie te benoemen, die zich verplicht om zoo spoedig mogelijk het laatst besprokene in een bepaald voorstel te formuleeren, spoedig wordt dan weer eene vergadering belegd, waarop een bepaald plan besproken kan worden. Tôt leden dier commissie wees de voorzitter aan de h.h.: Mr. Garsten, Dr. Herwig, A. G. Mulder, J. M. Mulder en G. B. Heeres, welke h.h. verklaarden de opdracht aan te nemen. Zaterdag werd van de werf van gebroeders G. en H. Bodewes, scheepsbouwmeesters te Marlens- hoek, met goed gevolg te water gelaten een ijzeren aak, groot 65 last, voor rekening van schipper M. Baldée van Papendrecht en- werd de kiel geiegd voor een dergelijk schip, groot 160 last, voor re kening van den heer Henri Sellerlaghs van Ten- hagen (Belgie). Ten overstaan van notaris Spruyt te Sappemeer werd Dinsdag j.l. in 't hôtel Struvè aldaar, ten ver- zoeke van den Heer 0. P. H. Lofvers, te koop ge- presenteerd: Eene Heerenbehuizing aan de Noor- derstraat te Sappemeer. Geboden 4000 door W. Buining, Gommissionair te Groningen. Ingehouden. Ten overstaan van notaris H. F. Deel te Sloch- teren, werd Donderdag den 28 Januari 1892, ten huize van Hartenhof te Vroombosch onder Sloch- teren, te koop gepresenteerd Eene Behuizinge met erf, tuin en grond, te Slochteren, groot 38 A., 15 c.A. Gekocht door Geert Patje en echtgenoote te La- geland voor de som van 665 en 15 voor over- name. Slochteren, 2 Febr. 1892. Het getal lotelingen in de gemeente Slochteren, die dit jaar aan de loting moeten deelnemen, bedraagt 112, dat der ingeschre- venen voor de lichting 1893 120. Noordbroek, 1 Febr. 1892. Dat was 11. Zater- dagmorgen een drukte in ons dorp; de agitatie die gewoonlijk bij een brand is waar te nemen, was er niets bij. Kwâjongens renden 't dorp door, rukten de deuren der ingezetenen open en riepen uit aile macht Ze hebben Schrôder »gepakt." Een ieder snelde naar 't Gemeenfehuis om den man te zien die geboeid en doornat in de wachtkamer bij de kachel zat, en wien zoovele velerlei misdaden wor den ten laste geiegd. Hoewel nu de bijzonderheden van zijn voorloopig laatste nacht vrijwel bekend zijn blijft er toch ten opzichte van bedoelde Schrôder veel onverklaarbaars over. Waarom, kan men vragen, loopt de man als een bezetene van 't eene huis naar 't ander, zonder iets mee te nemen? Wat mag toch wel het doel zijn van zulk een zonderling bedrijf, om als in haast op ruim 20 plaatsen in te breken. Geen wonder dat de man op velen meer den indruk maakt van iemand met een manie behebt, dan wel van een gewonen booswicht of dief. Men vertelt dat Schrôder vroeger in een paardenspel heeft gewerkt, vandaar dan misschien zijn verbazingwekkende vlugheid en handigheid. Zijn voorloopige inhechtenisneming geeft hier de menschen veel gerustheid, want, overdreven als het gewoonlijk met zulke historie's gaat, ieder sprak in de laatste dagen over Schrôder en vreesde zijne nachtelijke bezoeken. Noordbroek, 2 Febr. 1892. 't Ziet er hier treurig uit met den waterstand. Mede door het defect geraken van 2 onzer watermolens staat een groot deel van het »Meerland" onder water en zijn er vele andere kleigronden die zwabbelen. Het buitenwater schijnt erg woelig te zijn. In de laatste dagen bereikten de afvoerkanalen maar slechts per etmaal een paar uur het peil dat er gemalen mag worden. Komt dan nog daarbij dat de waterge- malen onklaar geraken dan wordt de toestand kritiek en zeer schadelijk voor den landbouw. De overstrooming, veroorzaakt door de kolossale watermassa's, in deze dagen langs onze kanalen afge- voerd, gaf aan 'tBeneden Westerdiep teVeendam een eigenaardig voorkomen. Zoo was het voorste ge- deelte van den tuin van »Buitenwoel" bijna één wa- terplas, terwijl de golven ook onmiddellijk spoelden om de behuizing van de dames Sannes. Op de Lange Leegte stond het water Zaterdagavond tôt aan den grindweg en van daar zag men op een tamelijk groot meer, waaruit hier en daar boomen en struiken opstaken. In den afgeloopen nacht is het water wel een decimeter gedaald. Siddeburen, Jan. '92. De heer J. J. Reijer, on- derwijzer aan de o. 1. s. alhier, heeft op zijn adres, den 3 dezer aan de Koningin-Regentes verzonden, waarin vernietiging werd verzocht van het besluit. van den Raad der gemeenfe Slochteren, d.d. 31 December 1891, voor zoover daardoor is ingetrok- ken een besluit van voornoemden Raad van 5 Mei 1886, waarbij adressant van de o. 1. school te Slochteren, op gedaan verzoek is overgeplaatst naar die te Kolham, een afwijzend antwoord ont- vangen en wel dat er, gelet op art. 28 der wet op 't L. Odoor tusschenkomst der Regeering geen termen bestaan. Daaruit moet men dus op- maken, dat elke overplaatsing op eigen verzoek als onwettig beschouwd moet worden en dan zullen allen die als zoodanig van standplaats zijn verwis- seld, toch eigenlijk weer naar hun vorige standplaats moeten worden gezonden. Zondagmorgen had het lljarig zoontje van Jan Blaauw te Meedhuizen, gemeente Delfzijl, terwijl hij in den paardenstal van mej. de wedw. M. aldaar aan het spelen was, het ongeluk tegen een geweer aan te loopen, met het treurig gevolg dat het ge weer viel en de jongen de hagelkorrels in het rechterbeen kreeg. De heer dr. B. W. Siemens van Hoogezand, die daar ter plaatse aanwezig was, oordeelde het raadzaam om met den patient maar dadelijk naar Groningen te gaan, waar hij 's middags ter verdere verpleging in het ziekenhuis is opge- nomen. In eene vergadering van »Broedertrouw," te St. Anna-Parochie, is Donderdag tegen den spreker, den socialist Van Helsdingen, door de maréchaussée procesverbaal opgemaakt wegens opruiende taal. Te llozendaal hebben de bakkers het brood met 1 cent en de slagers het vleesch met 5 cent per kilogram afgeslagen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Hoogezand en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari: Ingelegd 281.05; Terugbetaald 14,75. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 225. INGEZOÏDEUT. y>Daar is maar als ééne schrede tusschen ons en den dood." Ruim een kwart eeuw geleden woonde aan het Achterdiep onder deze gemeente een jeugdig echt- paar, Jakob de Vries en Zwaantje ten Cate. Uit dit huwelijk werden vier kinderen van het manne- lijk geslacht geboren. De man, zeeman van beroep. zwalkte met schepen, te klein en min zeewaardig, zelfs langs de kusten van Zweden, Noorwegen, de Oostzee enz. Min ruime verdiensten stelden hem niet in staat in de behoeften van het gezin te voor- zien. Hij keerde daarom ook in het huiselijk ge zin terug, in de hoop, langs andere eerlijke wegen zijn bestaan te zoeken. Ongelukkig duurde dit echter niet lang want spoedig werd hij door eene uitterende ziekte aangetast, die weldra een einde maakte aan zijn voor vrouw en kinderen nog zoo noodig en dierbaar leven. De oudste zoon werd door eene gelijksoortige ziekte door de zeis des doods geveld. De tweede vond op de terugreis van Jamaica aan de gevolgen van de gele koorts zijn dood en werd den zeeroofdieren ter prooi. De derde overleed ook aan het lichaam langzaam sloopende ziekte, zoodat de moeder nog één over- bleef van het viertal. Deze laatste jongeling met name Jan, die zich op de lagere school steeds als een ijverig en gehoorzaam leerling deed kennen, werd door zijne onderwijzers zeer geacht en bemind. De Directeur en de onderwijzers der Rijks Nor- maallessen vonden in hem een zedig, werkzaam en belangstellend jongeling, die steeds tôt aller tevredenheid werkte. Aan de Rijks lloogere Bur- gerschool deed hij zich van even gunstige zij de kennen. Ook daar was hij de leerling, die in ailes zijn plicht betrachtte. Hij legde dan ook met goed gevolg het examen van onderwijzer af en werd spoedig daarna door den Raad dezer gemeente met algemeene stemmen tôt onderwijzer aan de school West benoemd en later overgeplaatst naar de school Oost. Deze benoeming was voor zijne moeder en hem eene zaak van innige vreugde. Zijne ontspan- ning bestond, in gezeischap van zijne vrienden Veenhuizen en Visscher, in het zwerven door hei- develden en over hoogten, om nieuwe planten en natuurbloempjes te verzamelen. De strenge winler van 18891890 met zijne langdurige, vinnige koude en snerpende Noordewinden begonnen ook aan zijne gezondheid te knagen en ruim een jaar later 30 Januari 1892, blies hij tôt onuitsprekelijke droefheid zijner moeder den laatsten adem uit. De moederlijke liefde was in zijn lijden voor hem een zoete troost en zal der moeder opbeuring schenken bij het groote verbes, dat zij geleden heeft. Bijna 27 jaren werd hij oud, maar, omdat hij met zijn tijd heeft gewoekerd, heeft hij lang geleefd. Zijne asch ruste in vrede! S. K. Openbare Verg. van den Raad der gem. JVoorddijk d.d. 28 Januari. Aanwezig zijn de heeren Emmelkamp, Weender, Wolthuis en Kruijer. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde komen daarop achtereenvolgens de volgende zaken: 1. De geldleening ad 3000. Wegens het leg- gen van een ijzeren draaibrug in de plaats van de bestaande houten. Hieromtrent *had het bestuur zich o.a. gewend tôt het bestuur van de spaarbank Harkstede Scharmer, welk bestuur bereid was de leening aan te gaan op voorwaarde, dat dit bestuur de gelden zou kunnen terugvorderen na eene behoorlijke op- zage van 3 maand vôér de betaling der rente. De raad vond deze voorwaarden ten eenen maie onaannemelijk voor een gemeente en besloot daar om de leening naar eene koers van 100 te sluiten met den heer Julius Oppenheim te Groningen. 2. Missive Ged. Slaten. Van de Ged. Staten was eene missive ingekomen, inhoudende de zeer breedvoerig omschreven reden, waarom dit collège den heer J. B. Knollema van het lidmaatschap van den Raad had vervallen ver- klaard. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Begrooting 1892. Ten gevolge van de aan te gane leening werd de begrooting dienovereenkomstig gewijzigd. Tevens werd nog als post op de begrooting gebracht het beleggen van een gedeelte van het kasgeld dat niet terstond voor den dienst benoodigd is. 4. De Hoofdelijke omslag over 1892. Tengevolge van het overlijden van den heer Veltman, de hoogst aangeslagene in de gemeente, werd het aantal procenten hooger uitgetrokken. 5. De uitbesteding der brug. Tengevolge van eenige vertraging der geldleening werd de aanbesteding der nieuwe draaibrug eene week uitgesteld en bepaald op 11 Febr. e.k. 6. Verkiezing van een stembureau. Als leden van de stembureaux voor de verkiezin- gen welke er dit jaar plaats hebben werden be noemd de heeren Emmelkamp en Kruijer. 7. Onderwijs. De voorz. deelde mede, dat 'tHoofd der School te Ruischerbrug binnen kort naar Groningen gaat om zich onder behandeling van dr. Ranneft te stel len. Sinds j.l. Maandag krijgt zoowel de hoogste als de laagste klasse thans weer onderwijs. De onderwijzeres Mej. Bremer, geeft des voormiddags les in de hoogste, des namiddags in de laagste klasse. Op deze mededeeling volgde eenige discussie, waarna besloten werd die regeling aldus te laten. Hierna werd de vergadering gesloten. Vergadering der afdeeling „81ocliteren" van „Pax Humanitate", op 16 Ja nuari 1893ten huize van BTanning. Door 't slechte weer en de heerschende ziekte was de opkomst niet zoo groot als anders. Na de opening der vergadering door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering voorge- lezen en goedgekeurd. Hierna kwam het punt: Ingekomen stukken" aan de orde. Verscheidene brieven waren ingekomen van den heer Molkenboer te Berlijn, den grondlegger onzer vredesbeweging en een circulaire van het Hoofd- bestuur van Pax Humanitate van den volgenden inhoud: »Het is noodzakelijk, dat in 't vervolg een internationaal lichaam de zaken van den Raad van Opvoeding in aile landen behartige; onmogelijk, mijnheer Molkenboer daarmede alleen te belasten. P. H. nu zal in 't vervolg niet alleen eene Neder- landsche vereening zijn, maar eeue wereldvereeni- ging. Zoodra in ieder land 10 leden zijn, worden er nationale onder-afdeelingen gevormd." Na eenige besprekingen verklaart de afd. Slochteren zich eens met het Hoofdbestuur. De secretaris doet de me dedeeling, dat de heeren Pik stationschef en Bol- man, onderwijzer te Appingedam, zijn toegetreden als adhèrent en (aanhangers) der vredesbeweging; de eerste heeft zich tevens als lid der afdeeling aangesloten. Als een bewijs, hoevelen zich tegen woordig reeds bezighouden met het vredesvraag- stuk, deelt de secretaris nog mee, dat er op het in 1891 gehouden groot vredescongres te Londen reeds 84 verschillende vereenigingen over de ge heele aarde, vertegenwoordigd waren. De huishoudelijke zaken afgedaan, gaf de voor zitter het woord aan den heer K. ter Laan van Appingedam, die tôt onderwerp voor zijne rede had gekozen: »De invloed van de kerk op den Vrede." Wanneer we letten op den reuzenstrijd, die reeds gestreden is om de maatschappij vooruit te bren gen en tevens op de weinige overwinningen in dien strijd behaald, dan is 't geen; wonder, dat menigeen moedeloos het hoofd laat zinken. Daarom is 't wel goed de lichtpunten in de geschiedenis van 't Menschdom, in 't oog te houden. Die toonen ons, dat toch de wereld steeds is vooruitgang toe- neemt, al gaat het uiterst langzaam en na heel wat strijd. Denkt maar eens aan de Vrijheid van Geloof, aan de afschaffmg der slavernij, de vrijheid van drukpers, de gelijkheid voor de wet, het kies- recht, het verdwijnen der twisten tusschen ver schillende dorpen, steden en provinciën en aan tal van belangrijke dingen meer. Dit ailes staat in nauw verband met onze zaak »Vrede door op voeding," wijl dit ailes ook is verkregen door de meerdere beschaving en ontwikkeling der volken. Daardoor alleen ook zal de oorlog verdwijnen. Niet door regeeringen, vorsten, ministers en al wie haakt naar gezag en macht. En de oorlog moèt verdwijnen. In Europa staan op dit oogen- blik 25.000.000 menschen in de kracht des levens klaar, om elkaar naar de keel te vliegen als bul- doggen, op 't eerste bevel van een paar gekroonde hoofden. Dat mag niet langer. In ons land alleen dat maar zoo'n beetje meedoet, geeft men dit jaar 1892 uit voor 't landleger 22 millioen, voor de marine 14 millioen en voor staatsschuld, dat is oude oorlogen 35 millioen, alzoo samen 71000000, terwijl aile andere takken van dienst te zamen slechts 59000000 eischen. Gemiddeld betaalt ieder Nederlander dus 16 per jaar alleen voor oorlog. In andere landen is 't niet beter. 't Volk mag niet langer voortdommelen in eenen slaap, waaruit hij zoo wreed kan worden opgeschrikt. Het moet weten, hoe het behandeld wordt dan zal het eindelijk willen, wat goed is voor zich zelf. Het volk moet niet in naam, maar in de daad ontwikkeld worden. Nu zijn er drie wijzen, waarop dat kan de school, de pers en de kerk. De school maakt nog, al zij 't niet met opzet, den burger geschikt tôt vleesch voor 't kanon. Wat »P. H." met de school wil, dit is bekend. De pers, vooral de dagbladpers, doet nog altijd druk mede aan 't aankweeken van val- sche vaderlandsliefde en van rassenhaat. Blijft alzoo over de kerk. Die machtige instelling, welke 't overgroote deel van 't menschdom den wil en de wet voorschrijft. Had zij met al de middelen die haar ten dienste staan, werkelijk vrede be- doeld, had zij den oorlog voorgesteld en veroor- deeld als onmenschelijk, onnatuurlijk en als tegen den wil van God, er was geen sprake van: de vrede ware bereikt, reeds lang voor dezen. Dat nu op zich zelf is reeds eene aanklacht tegen de kerk. De geschiedenis der wereld is daar, om te toonen, dat deze aanklacht gegrond is. Aile Christenvolkeren beroepen zich op den Bij bel. In 't eerste boek (bij den moord van Abel) wordt reeds die moord veroordeeld en zelfs de wraak verboden. Op menig andere, door den spreker aangehaalde plaats, wordt evenzeer het bloedver- gieten, hot rooven en moorden, het verdrukken van den vreemdeling, gewraakt. Maar daar tegen- over staan in 't Oude Testament tal van voorbeelden, waarin de oorlog en de menschenslachting worden voorgesteld als de wil Gods. Maar daar staat Jezus op; 't geheele Nieuwe Testement ademt den liefderij- ken, zachten geest des grooten Meesters, die uitdruk kelijk alleen moord, dus ook den oorlog verbiedt. De eerste christenen waren inderdaad Ghristenen, zij houden de wet. Er is o.a. bekend, dat in 295 een zekere Maxmiliaan zich liever liet dooden, dan als soldaat dienst te nemen. Totdat ook de Romeinsche keizer en groot en klein met hem, zich bekeerde. Sedert dien tijd vochten de chris tenen als tijgers en altijd na zoo'n oefening in de liefde klonk het tôt op dezen dag »U o God, prij 't Is niet waar dat het christendom zegende wanneer we de christenlanden van Karel den Grooten of den Paus vergelijken met die der Mohamedanen, terzelfden tijd, dan blijken ons ten voile de heillooze uitkomsten van dat eeuwigdurend christelijk moorden. Maar wat eene macht de kerk toch had, bewijzen ons de onzinnige kruis- tochten, waarbij millioenen 'tland verlieten om 't Heilige Graf te ontrukken aan de ongeloovige »Honden". De vlucht, die de beschaving nam, toen op die manier de westerschen in aanraking kwamen met het oosten, werd echter zooveel mo gelijk door de kerk tegengehouden. Zij had als 't ware de leus »De domheid is de meeste." Na de kerkhervorming en de gruwelijke godsdienst- oorlogen weer hetzelfde. De geestelijken houden zich bezig met het twisten over tal van leerstel- lingen en met het verkrijgen en behouden van goede inkomens't volk in zijne nooden behoefde niet bij hen aan te kloppen om geeste lijken en stoflfelijken vooruitgang. Dat die geko- men is, ligt niet aan de kerk, want het volk heeft hem verworven in spijt van de kerk. Deze onder- vindt echter daarvan weer de gevolgen. 't Is waar, nog altijd wordt er gebeden vôér elken oorlog, en gedankt na iedere overwinning wel zijn er nog Goden van Nederland, Rusland enz. wel werkt het dogma »Wie slechts biddend den krijg begint heeft niets te vreezen" bedweimend; wel wordt nog de godsdienst gebruikt als de wind, om 't oor- logsvuurtje aan te wakkeren, maar toch is 't reeds anders geworden. God is niet zoozeer meer de »Heer der Heirscharen" als wel de »Alwijze" »Algoede" »Vader." Priesters van aile gelooven houden zich bezig met wetenschap, kunst, met sociale kwestie. Ze willen iets doen voor 't volk. Welnu de Kerk heeft geen schooner taak als het stichten van vrede niets meer in overeenstemming met de leer van Jezus. O, dat de tijd weldra kwame, dat er van den kansel overal luide ver- kondigd werd »Oorlog is een gruwel voor God." O, dat evenals de moord van den éénen mensch wordt verboden en gestraft, ook de moord van millioenen in en door de kerk werd veroordeeld We weten de kerk verzuimde en verzuimt, maar ze kan veel herstellen. Spant ook zij haar krach ten in, dan kan het niet uitblijven, dan zullen weldra de oogen des volks open gaan. Nog is het klimaat te guur, dan dat het teere plantje »Broe- derschap" zich kan ontwikkelen. Maar dat plantje, als het slechts in goede aarde en goede lucht komt, zal de wortelen de aarde inzenden, het zal een boom worden, die diep de zangvogels tôt woning dient en in wiens schaduw een reiziger zich ver- kwikt. Tôt zoover de spreker. De voorzitter bracht hem den dank toe voor de genomen moeite en stelde meteen de gelegenheid open voor débat. Toen er niemand opstond, werd de bijeenkomst gesloten met een woord van erkentelijkheid aan leden en publiek en met de hoop, dat de volgende verga dering beter bezocht moge worden. Slochteren, Januari 1892. Het lid H. BRONDIJK. KADASTER EN GRONDBELASTING. De Burgemeester van Sappemeer brengt over- eenkomstig het 2e lid van art. 15 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) ter kennis van de belanghebbenden, dat op de secretarie dezer ge meente voor hen ter inzage zijn geiegd en aldaar tôt dat einde gedurende dertig dagen zullen blijven liggen de opgaven van de uitkomsten der kadastrale metingen en schattingen van gebouwde en onge- bouwde eigendommen in deze gemeente. Sappemeer, den 3 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd: T. VENEMA Az. Kadastrale Gemeenten 8iddel>uren, Sloelitereu en Harkstede. De Burgemeester der gemeente Slochteren brengt ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat de door den heer Inspecteur der Directe Belastin- gen in deze provincie, bij resolutie van den 21,22 25 Januari 1892, no. 58, 65, 91 executoir en in- vorderbaar verklaarde kohieren van de Grondbelas- ting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, over het jaar 1892, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen in deze gemeente ter in- vordering zijn overgegeven, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen zen wij

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2