m lu, I gj m n No. 12, WOENSDAG 10 Februari 1892. 22e Jaargang. l>e s V A N BORGESIUS ZOOM, SAPPEMEER. Inzending van Advertentiën en ïngezonden Stnkken des Dmsdags- en Yrijdagsavends vôôr zes uur by de Uitgevers. Overzicht van 31 Jan. lot 7 Febr. 1891 FEUILLETON - \v i A Voor de Gemeenten HOOGEZAND, SAPPEMEER, SLQCHTEREN, NOORDERQEK, ZUIDBROEK, ZUIDLAREN, HAREN enz. Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 cents, franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents. U 1 T G A V E PRIJS der ADVERTENTIËN Van 1-5 regels 85 cents, îedere regel meer 10 cents. Groote letters worden naar plaats- ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentie, in eens voor 3-maal plaatsing besteld, is de derde plaatsing gratis. RUITENLAND. De discussies over het schoolwetontwerp, dat in Pruisen zooveel sensatie maakte, zijn in den Land- dag voorloopig gestaakt. Het ontwerp is na eerste lezing in handen gesteld van een commissie van 28 leden tôt nader onderzoek. Vijftien van die leden zijn besliste voorstanders van de voorgestelde regeling, terwijl bovendien de vrij conservatieven niet tôt de bepaalde tegenstanders kunnen gerekend worden. Toch schijnt men niet met meerderheid van stemmen het ontwerp te willen doordrijven. Caprivi, die eerst de libérale partijen zoo duchtig toetakelde, heeft vrij wat water in den wijn ge- daan. Het ontwerp heeft immers 200 paragraphen, zeide de rijkskanselier later, en die zullen zeker toch wel zoo te wijzigen zijn, dat de grootste be- zwaren worden weggenomen. Men beschouwt het ook als een gunstig teeken dat omtrent de aanvrage van het ontslag van den minister Miquel nog geen beslissing is genomen, en dat de libérale opperpre- sident van Hanover, de heer Bennigsen, die in zijn tegenstand tegen het ontwerp onwankelbaar is ge- bleven, bij den keizer is ontboden. Door het socialistisch orgaan de Vorwàrts is een stuk openbaar gemaakt, dat groot opzien heeft ver- wekt. Het is een aanschrijving van prins George van Saksen, bevelhebber van het saksiksch leger- corps, aan zijne régiments kommandanten, over mishandelingen van militairen. De inhoud komt kortelijk jiierop neer, dat uit een lange reeks van gevallen, in het stuk genoemd, is gebleken dat de soldaten bij sommige regimenten aan de erger- lijkste mishandelingen bloot staan. De prins verklaart daarin, dat die gevallen ter kennis van den koning zijn gekomen, die hem uitdrukke- lijk heeft gelast dergelijke dingen met aile kracht tegen te gaan. Het stuk, natuurlijk niet voor open- baarheid bestemd, is op de eene of andere wijze in handen van de redactie van het socialistisch orgaan gekomen, dat zegt het te publiceeren, omdat, of- schoon het gedateerd is van 8 Juni 1891, nog gee- nerlei verandering is gekomen in de behandeling der soldaten bij sommige regimenten. In den rijksdag is de zaak reeds 1er sprake ge- bracht. Er wordt aangedrongen op een betere militaire wetgeving, waarin den soldaat meer recht gegeven wordt om zich over de behandeling door zijne superieuren te beklagen. Het ontdekken van een drietal stuks deensch hoornvee met mond- en klauwzeer op de markt te Islington, heeft aan de britsche overheden weder aanleiding gegeven, om al het aangevoerd vee af te maken, geen kalf mocht levend weg. Aanstonds werden door den minister van landbouw uiterst strenge maatregelen genomen, waarin o.a. het volgende wordt verordend In geheel Engeland mag geen buitenlandsch vee worden geland, tenzij de ka- pitein van het vaartuig, 't welk het aanbrengt de geteekende verklaring aflegt, dat hij binnen de 28 dagen, die aan de inscheping van zijn tegen- Roman uit den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, BiLDCIN MoLLUAUSEN. 20) De vroolijke zwarte kabouter was zoo in het dansen verdiept, dat hij niet hoorde hoe de achter- deur openging en Margaretha, van een jonge Ame- rikaansche vergezeld, de véranda betrad. Margaretha lachte hartelijk op het zien van den danslustigen neger, terwijl haar gezellin met onmiskenbaren af- keer het vermakelijk tooneel gadesloeg Ook in haar uiterlijk vormden beide meisjes een opvallende tegenstelling Margaretha, in den loop der jaren nog schooner geworden, trok aan door den vroolijken levenslust, welke uit haar onschuldig lieftallig ge- laat sprak, terwijl Miss Harriet Palmer het toon- beeld was van een vroegrijpe zeventienjarige Ameri- kaansche schoonheidIn haar fijne regelmatige trekken zocht men echter tevergeefs de gemoedsrust, die Margaretha's gelaat kenmerkte het hooge voorhoofd getuigde van een scherp verstand, de dunne lippen van een vaste wilskracht. Margaretha's lach deed vagevuur opschrikken; als een betrapte boosdoener nam hij verlegen den hoed af en trad met een vertrouwelijk »Goeden avond, Miss Margaretha," op deze toe. Tôt Miss Palmer zeide hij niets; of zijn instinct hem voor haar waarschuwde? Margaretha beantwoordde zijn groet, terwijl zij met de hand over den zwarten krullebol streek en Vagevuur den knapsten neger noemde, dien zij ooit had gezien. Spottend misnoegen sprak uit Harriets gelaat, hetgeen Vagevuur's scherpen blik niet ontging, evenmin als het daaropvolgend gesprek tusschen de beide meisjes. woordige lading vooraf gingen, niet aan boord heeft gehad vee uit Malta, België, Duitschland of Dene- marken en dat zijn schip gedurende 21 dagen na het aan boord nemen der lading geen haven van een der genoemde landen heeft aangedaan. Geluk- kig is men in Engeland bijzonder ingenomen met de krachtige maatregelen die in ons land tegen besmettelijke veeziekten worden genomen; maar de engelsche grondbezitters zullen deze gelegen- heid zeker niet ongebruikt laten voorbijgaan, om ook den invoer van Nederlandsch vee, dat hen op de markten een zeer ongewenschte concurrentie aandoet, te weren. Voor onze handelaars is dus dubbele waakzaamheid dringend noodig. Na een langdurig uitstel is eindelijk in de belgische kamer de behandeling der grondwetsherziening aan- gevangen. De herziening betreft in de eerste plaats de regeling der kiesbevoegdheid door den hoogen census is in België het aantal kiezers procentsge- wijze kleiner dan in aile andere staten van Europa. Verder betreft de herziening wijzigingen in de verkiezing van kamer en senaat, en een andeie regeling der troonsopvolging, waarbij o.a. aan den koning, bij ontstentenis van mannelijke nakomelin- gen, het recht zal worden toegekend onder goed- keuring der volksvertegenwoordiging zijn opvolger aan te wijzen. Geheel nieuwe bepalingen worden voorgesteld tôt het invoeren van het koninklijk référendum. Krach- tens deze bepalingen zal de vorst bevoegd zijn het volk rechtstreeks te raadplegen, hetzij over een voorgesteld regeeringsontwerp, hetzij over een door de kamers reeds goedgekeurd ontwerp. De koning, die persoonlijk op het invoeren van dit référendum zeer gesteld is, zou daardoor zonder kamerontbin- ding en de daaraan verhonden bezwaren, zich rechtstreeks tôt de natie kunnen wenden, om te vernemen of de meerderheid zich met het regee- ringsbeleid vereenigt. Dit raadplegen van het volk, ook in Zwitserland in gebruik, zal echter in Bel gië niet anders kunnen worden toegepast dan met toestemming van de aan het bewind zijnde minis- ters, waardoor het doel waarmede men het wil invoeren weder tamelijk geneutraliseerd wordt. De cléricale regeering maakt met de behande ling overigens niet veel haast, nogmaals zal een onderzoek in de afdeelingen plaats hebben, en naar het schijnt zou zij niet ongaarne zien, dat bij wijze van proefneming, de uitbreiding van het kiesreeht eerst werd toegepast op de verkiezing van het gemeentelijk en provinciaal bestuur. De uitdruk- kelijk uitgesproken volkswensch om met het ver- ouderd stelsel te breken, dringen de regeering te zeer, dan dat van langdurig uitstel sprake kan zijn. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Sappemeer, d.d. 8 Februari. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde komen daarop achtereenvolgens de volgende zaken: »Hoe kunt ge dat zwarte monster toch aanraken vroeg Harriet minachtend. »Ge kent de negers nog niet; ze zijn valsch, verraderlijk en ondankbaar en als men ze toegevend behandelt, worden ze onbeschaamd." Margaretha beschouwde bijna met medelijden het schoone meisje voor haar, dat zulk een hard oordeel uitsprak. Het was niet voor het eerst, dat haar scherpe woorden haar hinderden. »Dan zou hij het al lang moeten zijn," zeide ze bedaard, »want toegevend wordt hij behandeld, ja, wij verwennen hem allen en toch is hij nog nooit onbeschaamd geweest." Daarop zeide zij tôt Va gevuur »Ik zie aan je gezicht, dat je een boodschap aan me hebt, wat is het?" Zegevierend haalde hij den brief uit zijn zak, dien hij Margaretha overhandigde. Zij wierp een vluchtigen blik op het adres en alsof zij gevoelde dat Harriets oog doordringend op haar rustte, kleurde onder het lezen een diepe blos haar gelaat. »Afzender kapitein Houston," las ze hardop en daarop tôt Vagevuur gewend: »Droeg hij u nog iets anders op?" »Neen, lieve Miss, hij zeide dat ailes in den brief stond en dat hij morgen antwoord wilde halen," sprak Vagevuur, zonder Margaretha aan te zien, want al zijn aandacht wijdde hij aan Harriet, die hij bij het noemen van den naam Houston zag op schrikken. Ook ontging het hem niet dat zij, zich onbespied wanend, haar leerares met vijandigen blik gadesloeg. »Hoe kwaamt ge aan dien brief?" vroeg Marga retha. »De kapitein riep mij op straat aan;" stotterde Vagevuur nog onder den indruk van de door hem gedane ontdekking, »het is verbazend zoo vlug als hij met de kruk voortkan." Margaretha stak den brief in haar zak en zich tôt Harriet wendend, wier fijn besneden gelaat nu niets meer van de ondervonden aandoening verried, zeide zij »Ik hoor vroeg genoeg wat de briet bevat misschien wel een bestelling voor oom." Harriet had zich omgekeerd en van dit oogenblik maakte Vagevuur gebruik om Margaretha een teeken te geven. Met zijn oogen wees hij haar de plaats, 1. Af- en overschrijving. De voorz. zegt, dat de dokters rekening 50 hooger is dan het vorige jaar. Op de vraag van den heer Edzes, hoeveel deze bedraagt, antwoordde de voorz. 954. De maand December is de slimste maand geweest. Ik heb hier de rekening, waarop voor elke maand de som staat. De heer Smit: De uitgaven van de armpractijk zijn in de laatste jaren ontzettend toegenomen. Ilierop circuleert de doktersrekening bij de leden. De voorz. Nu zijn er nog enkele andere posten, als druk- en bindwerk, onderhoud wegen, plantsoen en boomen, verlichting, schoolbehoeften, armver- zorging enz., welke kosten zullen worden gedekt door overschrijvingen uit andere posten, waarbij de uitgaven minder bedroegen dan bij de begrooting is toegestaan, zooals o.a. de post van onvoorziene uitgaven, waarop nog ruim 620 disponibel is. De voorz. zegt, dat B. en W. machtiging vragen om zooveel te betalen wat betaald kan worden, maar ailes zal niet kunnen. In stemming gebracht werd dat voorstel metal- gemeene stemmen aangenomen. 2. Benoeming leden Burgerlijk armbestuur. De voorz. zegt, dat Ged. Staten bij missive d.d. 22 Januari no. 45, 2e afd., hebben medegedeeld, dat zij het règlement op het armbestuur in deze gemeente hebben ontvangen. Zoodoende kunnen wij, vervolgt de voorz., tôt het benoemen van een burgerlijk armbestuur over- gaan. Wij zullen eenige personen aanwijzen; dat behoeft niet, maar 't kan toch geen kwaad. Het zijn Mr. A. J. Garsten, C. R. Sikkens, J. M. Mul der, 0. Begeman, G. B. Heeres, A. G. Mulder en R. Klevering. Men moet niet meer dan 5 kiezen. De heer Smit: Niet meer dan 5? Is 7 niet beter De heer Berg: De 5, die benoemd zijn kunnen nog twee assumeeren, waarvoor zij de goedkeuring noodig hebben. Na eenige discussie wordt daarop tôt stemming overgegaan, dat de volgende heeren de volgende stemmen hadden verkregen G. B. Heeres 8, 0. Begeman 7, Mr. A. J. Carsten 7, J. M. Mulder 6, R. Klevering 4, H. Boswijk 4, P. G. v. Galcar 3, A. G. Mulder 2, J. Berg 1, W. v. Delden 1, E. Mulder 1, G. R. Sikkens 1, zoodat verkozen waren de heeren Heeres, Begeman, Garsten en J. M. Mulder. De heer Boswijk zegt, dat hij niet in aanmer- king wenscht te komen, daar hij verkozen, toch zou bedanken. De voorzitter en de heeren Nauta en Berg het tegenwoordig armbestuur, hadden vôôr de stemming tevens verzochl. niet op hen te stem men, daar zij eene benoeming niet zouden aannemen. Hierop werd tôt eene nieuwe vrije stemming overgegaan, waarvan de uitslag was, dat de heer R. Klevering met 6 van de 9 stemmen was ver kozen. Op den heer W. v. Delden waren 2, op den heer v. Galcar 1 stem uitgebracht. 3. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van tolgelden. De voorz. Wij stellen nu voor, om gedurende de maanden Januari, Februari, Maart, November en December van 's morgens 5 tôt 's avonds 10 uur 2 cent en tusschen 10 uur 's avonds tôt 5 uur 's morgens 5 cent te heffen en in de overige maan den van 4 uur 's morgens tôt 10 uur 's avonds 2 cent en van 10 uur 's avonds tôt 4 uur 's morgens 5 cent. De heer Berg Ik vrees, dat wij geen permissie krijgen. De voorz. Kan het afdraaien van de brug ook te bezwarend worden voor één persoon? De heer Smit Als je dit niet gevraagd had, zou ik het gevraagd hebben, vooral omdat het af draaien van de kleine brug er nog bij komt. De heer Edzes Wij hebben hier alleen te doen met de groote draaibrug. De voorz.: Een man kan niet dag en nacht waken om de brug af te draaien. De heer Nijhuis 't Is er nog niet door. De heffing kan best afgekeurd worden. De voorz. Laten we dus eerst wachten om te zien of het goedgekeurd wordt. De heer Edzes: Ik zou 't beter vinden dat in de wintermaanden van 6 uur 's morgens tôt 10 uur 's avonds 2 betaald werd. De voorz. Dan zouden we nog eene bepaling moeten opnemen. Kunnen de leden zich met het voorstel vereenigen? Zoo ja, dan is dat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zal ik 't règlement nog weer voorlezen? Zoo niet, dan is 't goedgekeurd. De heer Boswijk lk blijf tegen tolheffing over dag. De voorz.: Wij zullen het er in zetten. 4. Adres Kemper en Landeweer tôt vrijstelling van toi. De voorz. Er is eene aanvraag om vrijstelling van toi bij de nieuwe brug, maar wij meenen geen enkele vrijstelling te kunnen geven. Daarom stellen wij voor het verzoek van de hand te wijzen. De heer Nauta Bij de brug te Kleinemeer hoeft de schuitevaarder ook geen toi te betalen. Het is een privilège, maar er zijn meer privilèges. Daarom kunnen wij de schuit van Sappemeer ook wel vrij laten van toi. De voorz. Ik mag 't lijden. De heer Nauta Ik zou kunnen zeggen, laten we aile schuiten van Sappemeer vrij laten. De voorz. En dan de schippers van Sappemeer Laten wij eerst zien of we de goedkeuring kunnen krijgen. Ik zal je 't adres voorlezen. Hierop leest de voorz. het adres voor, d.d. 25 Januari, waarin adressanten er op wijzen, dat de brug wel een sieraad voor de gemeente en van groot gernak voor de voetgangers, maar niet voor de schuitevaarders is. Vroeger konden wij er onder- door, maar nu zullen wij dikwijls moeten wachten, terwijl er nog tevens bruggeld moet worden be taald. Nu beteekent 2 cent wel niet veel, maar als men bij open water er twaalf maal per week passeert is het nog al eenig bruggeld. De brug is dan ook meer in het belang van de overvaart dan van de doorvaart, zoodat men voor de overvaart eveneens geld zou kunnen vorderen. Adressanten verzoeken om een en ander vrijstelling van toi. De heer Nauta: Dat is niet volkomen juist wat zij zeggen. Niet alleen voor overvaart maar ook voor de doorvaart is de brug van belang, vooral bij zware stroomen, waarbij dikwijls veel volk noodig is door 't schip vooruit te hrengen. Zij betaalden daarbij voor het toewerpen van de lijn over de brug. De heer Edzes De schuitevaarders gaven daar- voor niets. Zij redden zich zelf. De heer Nijhuis: Laten wij 't uitstellen om te zien of wij de goedkeuring van de verordening krijgen. De voorz. Wij kunnen geene vrijstelling geven over iets waarvan men niet weet of wij dat kunnen doen, daar we nog niet de goedkeuring hebben. Wij kunnen dat later wel doen. lie heer Nauta Dan moet er weer een besluit zijn. De voorz. brengt hierop het voorstel om deze zaak te verdagen in stemming. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen, behalve die van den heer Naufa, die voor vrij stelling is. 5. Rapport Mr. S. M. S. Modderman. waar hij den anderen brief had verborgen, terwijl de vinger op zijn mond haar stilzwijgen oplegde. Zoo duidelijk was zijn gebarenspel, dat Margaretha hem terstond begreep; zij zag het witte randje papier en den een of anderen dwazen streek van den jongen kabouter vermoedend, boog zij even het hoofd tôt teeken dat zij hem hegrepen had. Op dit oogenblik wendde Harriet zich om en zag nog Margaretha's hoofdknik. Vagevuur verliet nu met één sprong de véranda, en was terstond uit het oog verdwenen. De beide jonge meisjes begaven zich nu over het voorplein naar de tuindeur, waar Harriet met een beleefden groet afscheid nam. Langzaam keerde Margaretha, den brief lezend, naar de véranda terug. Gewichtige tijding bevatle hij blijkbaar niet, maar toch speelde een lachje bij het lezen om haar lippen. Den inhoud had zij spoe- dig gelezen, waarna ze hem weer in den zak stak. De zaag knarste onder Martijns krachtige hand. Margaretha wilde juist naar de werkplaats gaan, toen zij aan de geheimzinnige aanwijzing van Va gevuur dacht. Ze trad op de véranda en met een haarspeld gelukte het haar den- tweeden briel in haar bezit te krijgen. Aarzelend beschouw de zij het couvert, dat geen adres bevatte. En toch had Vagevuurs blik haar gezegd, dat de in houd voor haar oogen alleen bestemd was. Ein delijk opende zij het couvert. De eerste blik op het schrift ontlokte haar een blijden uitroep: zij had de hand van haar broeder Maurits herkend. Verbaasde haar reeds dat plaatsnaam en dagteeke- ning ontbraken, nog meer trof het haar in plaats van de gewone onderteekening, alleen de eigenaar- dige krul te zien, die Maurits onder zijn naam placht te zetlen. Daarop las ze: »Er is dringende reden om de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. Aan wien deze regels gericht zijn, van wien zij komen, het moet geheim blijven. Zelts den vertrouwdsten bode kan een brief ontstolen worden. Ook in St. Louis zijn gevaarlijke elementen onder de bevolking in zulke omstandigheden weet men niet altijd wien men vertrouwen mag. Zij, die zich op de een of andere wijze het misnoegen op den hais halen van den onzichtbaren vijand, loopen grooter gevaar dan een soldaat in den oorlog De verbitténng der tegenpartij neemt toe met îedere overwinnmg, die hun ondergang verhaast. Voorzichtigheid dus in woord en daad. Indien binnenkort iemand hij u komt en op aanbevelin°- van een zekeren Campbell een dienst van u vraagf moet hem deze, ter wille der goede zaak, blindelings bewezen worden. Zonderling kan het toeval zijn en een kleine stap kan duizenden voor den onder gang bewaren." Nadat Margaretha den brief had gelezen, liet ze moedeloos de handen zinken. Haar gelaat was bleek, groote bezorgdheid sprak uit haar trekken. Zij wist, dat Maurits slechts om een dringende reden haar rust zou verstoord hebben, en haar eerste gedachte was aan het gevaar, waarin hij wellicht verkeerde. Wel waren geruchten tôt haar doorgedrongen van een bondgenootschap van dweep- zieke opstandelingen, die op geheimzinnige wijze hun macht lielen gelden, maar dat zij zelt en haar oom, die openlijk partij koos voor de zaak der vrijheid, door die geheimzinnige machten bedreigd zouden worden dat kon zij niet begrijpen. Telkens herlas zij den brief en zij vroeg zich af, of het wel raadzaam zou zijn haar oom in het vertrouwen te nemen, van wiens hartstochtelijkheid meer te vreezen dan te hopen was. Daar hield het knarsen der zaag op in de werk plaats. Margaretha ontstelde en verborg haastig den gewichtigen brief, terwijl zij het schrijven van kapitein Houston weer ter hand nam. Een oogen blik dacht ze na; een trek van voldoening kwam op haar ontroerd gelaat. Op eens was het haar duidelijk geworden, tôt wien zij zich om raad wenden. ij wilde zich naar de werkplaats begeven toen Vagevuur eensklaps voor haar stond. »Daar hen ik terug, goede Miss," riep hij haar zegevierend toe. »Ik hen de tuindeur uitgegaau en over het hek weer binnengekomen. Ik weet een plek, waar ik er gauwer over kan klimmen dan een ander neen zegt." »Je verdient je naam," antwoordde Margaretha lachend, »maar waarom geef je aan zulk een las- tigen weg de voorkeur?" (Wordt vervolgd). \'A Tnd Hll h Slll l II OOST-fiOORECHT 0RSTREE1N. VAN v i DOOR j V Ïj A] k

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1