Witte en Gekleurde HANDSCHOENEN. BURGERLIJKE STAND BINNEN LAND. J. WESTER. Hoogezand. HOOGEZAND, 28 Jan.—4 Februari 18! Geboren Barbera Jantina, d. v. Martinus Ma Koning en Lutgerdina van der Veen Jan en zoons v. Jan Drenth en Jantje Nieboer; Jol z. v. Ebo Burema en Maria Everdina Heitn Ondertrouwd: Pieter Keizer en Hillegie Getrouwd: Abram Poortman en Fi Wubbeling. Overleden; Kasper Jan Kuiper, 3 j., z. bannes Kuiper en Jacobje Nolles; Jacob 70 j., wedn. van Woldje Kuipers; Willem v Woude, 62 j., ongehuwd; Hendrik Remko de 62 j., wedn. van Rieke Jans Nieboer. SAPPEMEER, 15 Jan.—1 Febr. Geboren: Foelke, d. v. Frouko Staal ei Steenhuis, woonplaats Nieuwe Schans; Jan z. v. Berend Riemeijer en Regina Kuiper; z. v. Reinder Scheltens en Jacobje Muldei z. v. Aldert Làkamp en Geessie Addens; Cat Geziena Maria, d. v. Georgius Smit en Je Alida Visker Abram Hendrik, z. v. Albert Rt en Lummechien ten Kate; Elibertus, z. v. Lo Vroom en Wilhelmina Scholtens. Overleden: Wibbina, 1 j. 1 m., d. v. Bouman en wijlen Swaantje Gornelia Tempe de Vries, 26 j. 11 m ongehuwd. SLOGHTEREN, 27 Jan.—2 Febr. 1892 Geboren Anna, d. v. W. Gost en G. Ev te Kolham Annechien d. v. J. Pot en T. Beis te Kolham; Geertruida d. v. H. Dijk en J. te Scharmer; Hinderika Alberdina, d. v. B. P. Hoving te Kolham; Jan, z. v. R. Bakker Kortholt te Harkstede Lammert, z. v. M. de en M. Iluisman te Scharmer; Trientje, d. Hemmel en A. Wolthuis te Schildwolde Jan 1 z. v. C. v. d. Laan en A. Jansema te Siddel Gerdine Antonela, d. v. R. Dieters en A. Me te Kolham. Overleden: Berentje Schilthuis, 57 j., vrou N. Kuiper te Hélium; Geert Uildriks, 49 j. van T. Heidema te Kolham. ZUIDBROEK 28 Jan.—5 Febr. Geboren Derk Jan, z. v. Gerhardus Bo en Trijntje Brouwer; Eppien, d. v. Menso i en Heikelina Geertruida Dallinga; Esselina, Frederik Hendrik Lutterop en Harmke Meedei NOORDBROEK, 26 Jan.—1 Febr. Geboren: Jan, z. v. Trijntje Ruiter. MUNTENDAM, 26 Jan.—1 Febr. Geboren Jan Hendrik, z. v. Klaas Nabt en Janna Meuken. Overleden: Elizabeth, oud 3 jaar, d. v. R( Hut en Roelfien Veldhuis; Wijpka Schippef 78 jaren, wed. van Harm Drenth Okje, oi jaren, ongehuwde d. v. Karsien Lutlje en Geer Jans. HAREN, 1—31 Jan. Geboren: Berend, z. v. H. Havinga en J. 1 te Haren; Jans, z. v. G. Horst en A. Buthoc Onnen; Bouchien d. v. G. Bolhuis en M. F te Haren; Johanna Helena, d. v. W. Meinen A. Tielman te Helpman; Andries, z. v. R. N en J. Brink te Haren; Jan, z. v. II. Oosterve E. Pauwels te Haren; Henderika d. v. H. 1 en E. Mekkering te Onnen Berend, z. v. J. ning en A. Everts te Helpman. Overleden: Henderika, 7 d., d. v. G. Taie M. Weidgraaf te Glimmen Jan Hendriks Ko" j. ongeh. te Helpman; Kornelis ongeh. 45 j., A. Albartus en J. K. Blom te Haren Albert A tus 81 j., man van J. K. Blom te Haren; Be 21 j„ ongeh. z. v. B. Eisses, overl. en van J ving te Haren; Hillechien fer Borg 68 j., we van J. Hemmes te Essen Hendrik Jan Verwi j., ongeh. z. v. W. H. Verweij en G. de B beide overleden, te Noordlaren; Jans, 14 d., G. Horst en A. Buthoorn te Onnen; Bouchiei d., d. v. C. Bolhuis en M. Enting te Haren Ht Sweers, 51 j., ongeh. te Haren z. v. B. Swee F. A. Smit, overleden Abel Luitjes 23 j. oi. z. v. L. A. van Dijken, overleden, en van L.1 boldus. RAADSVERGADERING te Sappemeer o] Maandag den 8 Februari 1892, des middags te 10 uur. Aan de orde: Af- en overschrijving. Onderzoek geloofsbrieven. Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur. Adres Kemper en Landeweer tôt vrijstf van toi. Vaststelling verordeningen heffing en invordf tolgelden. Rapport Mr. S. M. S. Modderman. Voorstel Ged. Staten verhooging jaarwedde h der school West. Politiereglement. Raadsverslag der gemeente Haren, Maandag 1 Februari 1892, y.m. elf uur. De voorzitter, benevens de andere 10 leden, allen tegenwoordig. De heer P. Vorenkamp zal bij eventueele st)l ming de eerste zijn. Mededeeling wordt gedaan van 1. een schrijven van Mej. C. O. Schônfeld, t dank betuigende voor de benoeming als onder| zeres aan de school te Haren, hetgeen voor in matie wordt aangenomen. 2. van Mej. H. Bos, mededeelende de ontva» van haar eervol ontslag als onderwijzeres in nuttige handwerken aan de school te Haren, ev eens voor kennisgeving aangenomen. Door den voorzitter wordt alsnu ter kennis bracht van den Raad de voordracht van onderwijï voor de vacature Haren, opgemaakt door den h Arr. Schoolopziener te Groningen. Op de vc dracht, zijn geplaatst de heeren F. van Ellen 1 Niekerk K. J. Poil te Rossum W. S. Winsem te Groningen en J. Venema van Drachten. Wordt daarna overgegaan tôt de benoeming deze heeit ten uitslag dat. de heer F. van Ellen r algemeene stemnien werd benoemd. De heei Wilphorst en Quintus namen de stemmen op, terv aan B. en W. de dag van in diensttreding woi overgelaten. Gonform besloten. De voorzitter brengt ter tafel het kohier onderhoudsplichtigen van de daarop voorkorrier wateren, bruggen en waterwerken, hetgeen woi vastgesteld om het wijders ter goedkeuring aan bieden bij heeren Gedeputeerde Staten. Ingekomen een adres van het bestuur der F derlandsche Hervormde Jongelingsvereeniging Groningen, te kennen gevende dat zij het pl hebben een zondagschool op te richten onder t<i zicht van den heer E. F. Malga, godsdienstondf wijzer-evangelist te Groningen. dat zij alvorens daartoe te kunnen overga den Raad verzoeken dat hun een ot twee schoi lokalen van het gebouw te Helpman worden afg staan en wel des Zondagsnamiddags van 2 toi 4 ui dat zij de Heer Berghuis, Hoofd der School aidas De voorzitter doet mededeeling van het rechts- kundig advies van den heer Modderman, aangaande de pleitzaak, betreffende de zaak van het onder- houd van voetpaden en wegen door den heer Warnders in 1889. Voor 't kantongerechl heeft de gemeente de pleitzaak verloren. De heer Modderman zegt, dat het vonnis onjuist geveld is en daarom is appel raadzaam, weshalve hij daartoe adviseert. Wij, vervolgt de voorz., stellen voor om te ap- pelleeren; wij kunnen ons er niet bij neerleggen. De heer Smit wijst op eene zaak te Breda, waarbij de aanklager een eed deed, waarop hij vervolgens is veroordeeld. De voorz. vraagt of nog iemand het woord er over wil. De heer Boswijk Voor dat ik lid van den Raad was is besloten om te procedeeren. Om die reden houd ik mij buiten stemming. De heer Nijhuis: Het kan nog een heel procès worden. Hierop brengt de voorz. het voorstel van B. en W. in stemming, dat met 6 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Smit en Edzes, terwijl de heer Boswijk zich buiten stem ming hield. 6. Onderzoek-geloofsbrieven. De voorzitter stelt voor om de ingekomen ge loofsbrieven van de beide benoemde raadsleden, de heeren Mr. T. S. Bakker en J. S. Smid Ez. staande de vergadering te onderzoeken en benoemd als zoodanig de heeren Nauta, Edzes en Mulder om ze na te zien. Nadat dit gedaan was rapporteerde de commissie bij monde van den heer Nauta, de stukken in orde bevonden te hebben, weshalve zij adviseerde tôt toelating van de beide heeren als raadslid. De voorz. dankt de commissie voor het nazien der stukken en stelt voor ze ter goedkeuring op te zenden aan Ged. Staten, waartoe zonder hoofde- lijke stemming besloten werd. 7. Voorstel Ged. Staten tôt verhooging van de jaarwedde van 't H. d. S., West. De voorz. deelt mede, dat bij missive van Ged. Staten d.d, 27 Januari de gedeeltelijke goedkeuring is ontvangen van het raadsbesluit betreffende de vaststelling van de hoofden der scholen en eenige onderwijzers. Aangaande het salaris van 't Hoofd der school West geven Ged. Staten in over- weging om dat op 1000 in plaats van op 900 te bepalen. B. en W. adviseeren te besluiten overeenkomstig dit adres en het tractement op minstens 1000 te bepalen. Eén onderwijzer aan die school heeft 850 en neemt men nu die verantwoorde- lijkheid van 't H. d. S. in aanmerking tegenover een onderwijzer, dan is 900 te min. Het H. d. S. te Kleinemeer heeft ook 900, maar behoett geen onderwijs in 't Franseh te geven. Te Hoo- gezand heeft zoo iemand 1200. Het komt ons voor, zeggen B. en W. in hun advies, om aan uwe vergadering voor te stellen het tractement van 't H. der School West op 1000 te bepalen. De heer Nauta zegt hierop het volgende: 900 en vrije woning en daarvoor kinderen te onderwijzen van 5 tôt 12 jaren is m. i. ten platte lande genoeg; het bewijs is daar, toen een paar jaar geleden een oproeping gebeurde voor deze gemeente, waren er 12 sollicitanten. Vergelijkt men de tractementen van Heeren Predikanten, en 'k meen zelfs ter dezer plaatse, hoe velen hebben weinig meer dan 800 en die moeten groote menschen leeren, en er voor zorgen dat zooals Plato het uitdrukt, het volk niet wordt, een volk van zwijnen. Neemt men daarbij de opvoedingskosten van den een die bij het lager onderwijs, de andere, die gymnasium's, seminarium's of academielessen moet volgen, dan mag men gerust zeggen dat de opvoe dingskosten verbazend veel meer zijn, maar ook het peil van kennis veel hooger staat bij H.H. Predi kanten dan bij onderwijzers, die spinragfijn moeten maken waar de Christelijke en Maatschappelijke deugden beginnen en alwaar ze eindigen want de Onderwijzers moeten het onderwijs dienstbaar ma ken voor aile Christelijke en Maatschappelijke deugden; waar de onderwijzers die Christelijke en Maatschappelijke deugden van daan halen is mij niet bekend en of er van een jongen van 12 jaar met zakken vol Christelijke en Maatschappelijke deugden opgedaan op de school, de school verla- tende, veel terecht zal komen, betwijfel ik zeer, en nu is het waar, we hebben prachtige scholen, ruime lokalen, maar of het lager onderwijs zelf, beter, zooveel beter is, dan vroeger, laatst voorgaan- de wet, 'k heb het van ouders nooit gehoord, en ben daarom tegen verhooging van jaarwedde. De voorz. Wil nog iemand 't woord er over voeren 't Is mijn gevoelen, wat ik gezegd heb. Vooraf meen ik nog het advies van den schoolop ziener voor te lezen. De voorzitter leest hierop dat advies voor, waarin deze er op wijst, dat hij bezwaar heeft tegen de bepaling van het tractement van 't H. d. S. West op 900 te bepalen, die tevens les moet geven in de vakken, gemeld in de letters K. en S. De jaarwedden van 't Hoofd der school in 't Oost en van die te Kleinemeer zijn eigenlijk te klein, in allen gevalle pas voldoende voor de groote verant- woordelijkheid. Met het oog op de talrijke bevol- king is het echter zeer wenschelijk, om de jaar wedde van 't H. der School in 't West op 1200 minstens op 1000 te bepalen. Was de leefwijze vroeger toen de heer Klunder hoofd der school werd zeer eenvoudig, thans is dat niet meer het ge- val. Hij werd echter benoemd op 1000, en zal men nu de jaarwedde op 900 bepalen? Hij stelt daarom voor om het tractement van 't toekomstig H. d. S. met minstens 100, liever nog met 300 te verhoogen, wat meer in overeenstemming is met den stand dien het H. d. S. in 'tWest bekleedt. Men kan er iemand voor 900 krijgen, maar men dient nooit te speculeeren voor hoe weinig men een H. d. S. kan verkrijgen, maar men moet hem salarieeren naar den omvang zijner verantwoorde- lijkheid en zijne maatschappelijke positie. Hierop leest de voorz. het advies van Ged. Staten dat zich aansluit bij dat van den schoolopziener. De heer Nauta lk meen er op te moeten wijzen, dat in de laatste vergadering nog is gezegd, dat Klunder nooit meer dan 800, als H. d. S. had. Die 200 was eene spéciale toelage, maar 't staat in de wet dat die toelage niet bij het tractement mag gerekend worden. De voorz. Hij is op 1000 benoemd, onder verplichting kerkdiensten te doen. Dat Raadsbe sluit is goedgekeurd. De heer Mulder: Ik wou hetzelfde zeggen als de heer Nauta, maar ik meen nog ééne aanmerking te maken op wat de schoolopziener zegt, n.l. dat ook het leervak onder Sappemeer n.l. een acte voor de gymnastiek van het toekomstig hoofd der school gevraagd wordt. Is dat juist? De voorz. De gymnastiek ja. De heer Mulder Dat behoort niet op die school thuis. De heer Smit: Daartoe is niet besloten, als ik wel heb. De heer Berg Bij de oproeping voor een hoofd der school Oost is dat niet bepaald en velen der sollicitanten hadden dan ook geen acte gymnastiek. De voorz. Er wordt wel geen onderwijs in ge- geven, maar bij mag het doen als 't eens voorkomt. De heer Mulder: Dat behoeft niet. De heer Berg: 't Is niet noodig. De heer Smit: Er zijn maar enkelen die een acte gymnastiek hebben. De keuze wordt daardoor beperkt. De voorz. Hier zijn twee, n.l. Haccou en van der Yelde, die die acte hebben. De heer Mulder: Is 't vroeger besloten vak S. er in op te nemen? De voorz. Ja. De heer Mulder: Dan is dat niet zoo als ik bedoelde. De vrije- en ordeoefeningen zijn voldoende. Door een acte gymnastiek le vragen wordt de keuze veel kleiner. De voorz. Ziet hierop het raadsbesluit na, waar- uit blijkt dat de letters L. en S. zijn opgenomen. De heer Edzes: De vrije- en ordeoefeningen zijn voldoende. De voorz. In de school kan 't niet gegeven worden. 't Kan er wel uit. De heer Mulder: Dan stel ik voor het te schrappen. Met algemeene stemmen wordt daarop letter S. (gymnastiek) geschrapt. De heer Nijhuis: Wij zouden er bij kunnen zetten: acte gymnastiek strekt tôt aanbeveling. De voorz. Ja. De heer Smit Dat kan iets tegen zich hebben. Als er twee personen zijn, waarvan de een de acte had, de ander niet, dan zou de eerste benoemd moeten worden. De voorz.: Neen, dat hoeft niet Nu is 't geschrapt. En nu de jaarwedden. De heer Edzes: Is de jaarwedde van/900niet hoog genoeg? Het adres van Van der Velde heelt bewezen, dat deze school wel gewild is. De woon plaats is veel schooner dan in 't Oost en de kans bestaat, dat hij ook de betrekking der Kerk zal krijgen, en buitendien kan hij er wel wat bij verdienen. De voorz. Ik moet den heer Edzes antwoorden, dat de school daarmede niets te maken heeft. Je bedoelt het geven van privaatlessen, dus je wilt er voor de gemeente van profiteeren, dat hij buiten de schooluren wat verdient. Dat is hier altijd zoo gegaan, maar dat behoort zoo niet in de maat- schappij. Hij moet beloond worden naar de werk- zaamheden die hij verrieht. Wil hij buiten die 1000 nog meer verdienen, dat moet hij zelf weten. Hij kan 100 aan de Kerkelijke betrek king verdienen, maar dat behoort er niet bij. De voorz. verwijdert zich hierop even uit de vergadering en komt met een oud notulenboek terug, waarna hij het raadsbesluit voorleest, waarop de heer Klunder benoemd is. Daaruit blijkt, dat hij op 1000 is benoemd als hoofdonderwijzer, met bepaling, dat hij de Kerkelijke betrekking als koster en voorzanger te Sappemeer en Kleinemeer moet waarnemen. Als ter eenigertijd in die be trekking verandering komt, zal op dat besluit terug gekomen worden. De Gedeputeerde Staten, zegt de voorz. daarop, hebben dat besluit goedgekeurd. Hierop zich tôt den heer Nauta wendend, zegt hij Je zegt, 't staat in de wet, dat 't niet mag, dus zouden de Ged. Staten doen wat niet mag. De heer Mulder: Het toekomstig Hoofd der school heeft niet alleen 900 maar ook vrije woning, wat een onderwijzer niet heelt. En dan kan hij de kosterdiensten er bij krijgen. De voorz. Je wilt dus ook profiteeren van wat hij er bij verdienen kan. De heer Mulder: 1000 en vrije woning is een flink inkomen. Er zijn vele burgers, die gaarne hunne inkomsten daarvoor willen geven, ja, het ook voor vrij wat minder doen. De voorz. Ik leef niet verkwistend, maar ik kan op verre na niet van 1000 leven en dat kan een onderwijzer ook niet. De heer Swiers: Letter S komt er nu ook niet. De heer Nijhuis: Waarom moet er Franseh bij De voorz. Dat wintj ons juist een hulponder- wijzer uit. De heer Smit Als wij in de gemeenten om ons toe zien, dan kunnen wij ons er op beroemen, dat wij op enkele uitzonderingen na, bovenaan staan wat de tractementen betreft, en ik zie dan ook niet in waarom wij de jaarwedde van 900 nog verhoogen moeten. De voorz. Hoogezand geeft 1200. De heer Smit: Aan de school van Ykema De voor. Ja. De heer Smit: Ja, dat is ook een school voor meer uitgebreid lager onderwijs. De voorz.: Ik ben voor 1000. Weetje, wat 't gebrek is? Je moest meer kennis hebben van 't onderwijs, misschien wel 'n gevolg De heer Nauta Je wilt dus zeggen, dat wij er niets van weten, maar als er De voorz. op de tafel slaande: Dat is niet aan de orde. 't Komt weer in aile kranten. De school opziener is ook voor 1000. De heer Nauta: Vogels van één veeren. De heer Smit vraagt daarop den voorz. waarom hij het voorstel niet in stemming bracht, daar er toch gewis meer dan genoeg over gesproken is. De voorz. brengt hierop het voorstel in stemming om het tractement op 1000 le bepalen. Er tegen stemden de heeren Mulder, Edzes, Berg, Smit, Nauta, Nijhuis en Boswijk, er voor de heer Swiers en de voorz., zoodat het met 7 tegen 2 stemmen verworpen was. Op de agenda stond nog vermeld het politieregle ment, maar de voorz. sloot na de behandeling der vorige zaak. deze raadsvergadering, waarin men talrijke malen onderlinge discussie had. Openbare verg. van den Mtaad der gem. Hoogezand d.d. S Februari. Afwezig zijn de heeren Groenewold en Wolthuis met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van de desbetreifende zaak in de notulen, zegt de voorz., kan ik mededeelen dat B. en W. aanstaanden Woensdag comparitie hebben met het dagelijksch bestuur van Slochteren, over de verharding van den Borgweg. Hierop komen achtereenvolgens de volgende za- ken aan de orde 1. Adres der Werkliedenvereeniging, betrekkelijk de nabuurdiensten. Op verzoek van den voorz. leest de secretaris dit adres, waarin genoemde Werkliedenvereeniging op een »nog bestaand onrecht" bij 't begraven van afgestorvenen wijst, hierin bestaande dat van weers- zijden van het sterfhuis 6 personen worden opge- roepen, des noods met pressie van den veldwachter om kosteloos de nabuurdiensten te verrichten. Zij juicht het toe dat de brandweer zoodanig is inge- richt, dat bij geval van brand een voldoend aantal personen disponibel is. Een dergelijke inrichting zou zij ook voor 't begraven van onvermogenden wenschen. De voorz. zegt, dat B. en W. voorstellen dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De zaak is vroeger ook al bij 't dagelijksch bestuur geweest en B. en W. zijn voornemens om binnenkort dien- aangaande met een voorstel bij den Raad te komen. Conform besloten. 2. Adres van H. Bos c. s., verzoekende bij te dragen in de kosten van een op te richten water- molen achter Foxhol. Op verzoek van den voorzitter leest de secretaris dit adres, waarin adressanten zeggen dat zij achter de Foxholster made ongeveer 10 11 bunder land willen droog leggen. De gemeente heeft daar ook grond bij en nu verzoeken zij dat de gemeente ook bijdrage in de kosten der oprichting, welke ongeveer 700 bedragen, en de jaarlijks te maken kosten, plus minus 3 per bunder. Adressanten noemen het hoogst noodzakelijk om dat land droog te maken, daar het des zomers somtijds geheel onder water staat. De voorz. zegt hierop: Zooals de heeren zich zullen herinneren is deze zaak vroeger gerenvoyeerd aan B. en W. en vandaar dit request. Wij hebben in eene vergadering van B. en W. met Bos deze zaak besproken, maar kwamen niet tôt een ge- wenscht resultaat; later hadden wij nog eene com paritie met hem. Wij stellen nu voor om de zaak tôt de volgende vergadering te verdagen en dan met een bestek, teekening en begrooting te komen. De heer Oldenziel Ik zou gaarne zien, dat deze zaak zooveel mogelijk bevorderd werd. De heer Marring Bij hoogen waterstand is het gemeenteland veel te laag. Als men met niet te groote kosten daarin verbetering kan krijgen, zou ik er voor zijn. De heer Smit: Wij hebben met Bos daarover gesproken, maar wat is nu de meening van den Raad: zullen wij alleen eene zomerbemaling heb ben, of zal het zoodanig gemaakt worden, dat het land ook den winter droog ligt. De gemeente heeft er meer belang bij, dat het land altijd droog ligt, dan alleen des zomers. Als het bewierd of bekleid wordt en het komt 's winters onder water dan gaat er veel specie verloren. De heer Marring: Ik ben het ten deele met den heer Smit eens. Maar als we het zoowel des winters als des zomers droog willen houden zijner kolossale dijken noodig, wat vrij wat zal kosten. Wat den mest betreft, hieruit neemt het water zeer veel weg, maar ik geloof niet, zegt spr., dat dit met wierdegrond ook het geval is. De heer Meihuizen 700 voor 10 bunder, dat is 70 per bunder, dat is wel wat veel. De heer Smit Op landbouwgebied erken ik den heer Marring als mijn meerdere, en 't zal dus wel zoo zijn, dat er van mest veel door 't water ver loren gaat en van klei weinig. Maar als er water op 't land komt geloof ik dat de klei veel eerder naar beneden zakt en dan trekt het gras weinig voordeel van de klei. Ik geloof dus ook dat water voor klei zeer nadeelig is. De heer van Galcar: De heer Smit vindt het water zeer terecht zeer schadelijk, maar 't is de vraag of de gemeente er wel zooveel belang bij heeft. De heer Vos Het komt mij ook voor, dat het veel beter is, dat het land het geheele jaar door boven water ligt. De molen kost hetzelfde, en als de geheele kosten tweemaal zoo hoog waren als wanneer het des zomers alleen droog zou zijn, zou ik 't nog beter vinden. Als van beide nu eene be grooting gemaakt werd. De voorzitter acht dit goed en B. en W. zullen daarnaar handelen, waarop de heer Boerma nog zich mede aansluit bij die heeren die gelooven, dat het beste is, ten allen tijde het land droog te hebben. 3. Adres afschrijving H. O Op verzoek van den voorzitter leest de secre taris een adres van A. G. Wichertjes, waarin deze 8 maand afschrijving vraagt van zijnen H. O. over 1891, wegens vertrek op 1 Mei '91 naar de ge meente Haren. Gonform besloten. 4. Benoeming van leden voor de stembureau's. Als leden van het stembureau te Hoogezand werden benoemd de heer de Gock met 9 en de heer Homveld met 8 stemmen. Op den heer Boerma waren 2 en op de heeren v. d. Goot, Meihuizen en Smit ieder 1 stem uitgebracht. Tôt voorzitter van 't stembureau te Kiel werd benoemd met 6 stemmen de heer Meihuizen. Vijf stemmen waren uitgebracht op den heer Smit. Tôt leden van 't stembureau te Kiel werden benoemd de heeren Oldenziel en Kruizinga, ieder met 8 stemmen. Twee stemmen waren uitgebracht op den heer Vos en op den heer Boerma en op de heeren Smit en Groenewold ieder ééne stem. De heer Kruizinga vraagt of de stemming weer zal plaats hebben in de woning van den veldwach ter Boelens, waar hij zich zeer tegen verklaarde. Bij Van der Velde zou men veel beter kunnen wezen. De voorz. antwoordt, dat de stemming niet mag plaats hebben, waar eene vergunning is. De heer Marring zegt daarop, dat het huis van Van der Velde gemakkelijk zoo kan worden ingericht dat men van de vergunning is afgesloten. Hij zou dat zeer wenschelijk vinden. De voorz. belooft daarnaar een onderzoek te doen en te zien of het mag. 5. Benoeming van leden in de commissie voor de schutterij. Als leden in de commissie voor de schutterij werden gekozen de heer de Cock met 9 en de heer Boerma met 7 stemmen. Op de heeren Hom veld en van der Goot waren ieder 2 stemmen uit- uitgebracht, en de heeren Vos en Kruizinga hadden elk éèn stem verkregen. Tôt plaatsvervangers werden gekozen de heeren Homveld en v. d. Goot, ieder met 9 stemmen. Op den heer v. Galcar waren 3 stemmen, op den heer Meihuizen één stem uitgebracht. Op voorstel van den voorzitter werd de heer dr. Beekhuis als geneeskundig inspecteur aangenomen. 6. Benoeming van eene onderwijzeres te Mar- tenshoek. De voorz. zegt, dat B. en W. voorstellen deze benoeming te verdagen, omdat de schoolopziener zich naar 't schijnt niet kan vereenigen met de voordracht van B. en W. Gonform besloten. 7. Ingekomen stukken. Op verzoek van den voorz. doet de secretaris mededeeling van de volgende ingekomen stukken. a. Missive van Mej. Klinkenberg, daarin den raad dank betuigende voor hare benoeming als onderwijzeres te Kropswolde. Voor kennisgeving aangenomen. b. Missive van mej. v. Dijk, daarin den Raad dank betuigende voor hare benoeming als onder wijzeres te Foxhol Zij deelt daarin mede, dat zij waarschijnlijk voor 1 Maart die betrekking niet kan aanvaarden. Voor kennisgeving aangenomen. Hiermede was de agenda afgeloopen. Op de vraag des voorzitters of iemand nog wat voor te stellen of mee te deelen had, deelt de heer Marring mede, dat te Kropswolde eenige schapen door kar- honden zijn gebeten. Hij vraagt alsnu of het niet goed zou zijn eene verordening te maken, dat ieder eigenaar van een hond dezen na zonsondergang zou moeten vastleggen of in huis bergen. Bij niet nakoming daarvan zou de politie het recht moeten hebben ze te dooden. De voorzitter antwoordt, dat het politiereglement klaar is en dat ieder lid binnen korl daarvan een exemplaar te huis zal ontvangen. Bij de behan deling daarvan kan de heer Marring op zijn voor stel terug komen. De heer Marring zegt, nog een tweede vraag te doen te hebben, n.l. deze, hoe het dagelijksch bestuur denkt over de verbouwing van de school te Kropswolde. De voorzitter antwoordt hierop, dat B. en W. er nog niet over nagedacht hebben, omdat zij in den laatsten tijd het te druk hadden met de sa- menstelling van het politiereglement, maar dat zij er nu aan zullen denken. Hierop sloot de voorz. de vergadering. Sappemeer 8 Febr. 1892. Heden avond gaf het Hollandsch tooneelgezelschap, directie A. van Lier van Amsterdam, alhier eene tooneelvoorstelling in het hôtel Struvé. Het eerst werd opgevoerd een blijspel in één bedrijf getiteld, »Mijn nieuwe hoed." Voor dit stuk, verleenden slechfs drie personen hunne medewerking. De tooneeltjes, die hierin voorkomen werden zeer goed, weergegeven. Ver volgens werd opgevoerd »Papa Gustaaf," blijspel in drie bedrijven, wat zeer vlug werd afgespeeld. Allen, die hieraan medewerkten hebben eer van hun werk. Ze vormden le zamen een goed geheel en wij vertrouwen, dat allen er met pleizier naar gezien hebben. De zaal van den heer Struvé was vrij goed bezet evenals den vorigen keer, waaraan wij ook niet twijfelden, want het tooneelgezelschap van Van Lier is overal bekend. De afwezigen mogen er berouw van hebben, dat zij er niet van gepro- fiteerd hebben. Het «woord lachsucces" was hier ook niet overdreven, want of men wilde of niet, men moest wel lachen. Wij hopen dat de heer Struvé ons spoedig eens weer eenen genotvollen avond zal verschaffen. Deze voorstelling was weer een succès voor het gezelschap. Ook de bediening van den heer Struvé liet evenals altijd niets te wenschen over. Naar van goederhand wordt bericht zal de heer Dr. A. L. Poelman, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Veendam, als spreker optreden in de vergadering van afgevaardigden en leden der centrale kiesvereeniging »de Grondwet", op Zondag den 20 Maart e.k., ten huize van den logement- houder Struvé te Sappemeer. Ten overstaan van J. Piccardt, notaris/e Hooge zand, werd Zaterdag 6 Februari 1892, te Kolham, ten huize van de Weerd, verhuurd a. ten verzoeke van de erven van wijlen I. A. Hooites 5.9790 H. hooi- land, »de ronde tien met den kop," en 1.7860 H. dito, afkomstig van Hamminga. Verhuurd voor 223. b. ten verzoeke van de erven van wijlen den heer K. P. Boon: pl.m. 4} H. hooiland, in 6 deelen, en pl.m. 9 H. hooiland met de naweide in 3 perceelen, als 41 H. van de kleine halve zeventien en van de groote halve zeventien; verhuurd voor 711. c. ten ver zoeke van den heer I. J. Boon 8 H. o verge wierd hooiland, tusschen de Slochter- en Scharmer ZE's, de top in acht perceelen en de naweide in één perceel; verhuurd voor 458. Ten overstaan van deurwaarder Agterbos te Hoogezand, werd Maandag j.l., bij den kastelein Dijkhuis te Sappemeer verkocht 't Schuitje »Fre- derika Sophia Wilhelmina", met opgoed en toebe- hooren, in eigendom toekomende aan de wed. G. Springelkamp en kinderen, koopster daarvan is ge- worden de wed. G. Springelkamp voor 1025, en 50 voor overname van scheepsmobilia. Maandag j.l. werd onder architectuur van den heer L. Alons te Hoogezand in 't stationskofiiehuis van O. van Biessum ten verzoeke van den heer I. J. Boon aanbesteed. Eenige verbouwing Aan ZE. behuizing. Inschrijvers: R. Dieters, Foxham 3518; W. Olthof, Kalkwijk 3208 E. Schreuder, Sappemeer /3085; G. Beenker, Hoogezand /2984; A. Daanje, Noordbroek 2977 L. Gorter, Sappemeer 2960 L. Klaassen, Sappemeer 2954; M. Tijms, Sappe meer 2939: E. Warnders, Sappemeer 2350. Niet gegund. De heer K. Dwarshuis, brievengaarder te Noord laren, is met ingang van den 16den dezer in gelijke betrekking benoemd te Zuidlaren. Aan den heer C. P. Ebbinge Wubben, ontslagen burgemeester van Vries, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris aldaar, met ingang van 1 Mei e.k. Het radicale weekblad De Volkszaak, uitgever H. Kenther te Winschoten, heeft opgehouden te verschijnen. Het département van landbouw te Londen heeft den invoer van vee uit Nederland verboden, te rekenen van den 12 dezer maand. Veendam, 9 Febr. '92. De heer K. Nap te Woltersum is eigenaar geworden van 'tcafé R. Smit te Wildervank. Onze plaatsgenoot, de timmerman R. Prummel, voor twee jaar als zoodanig naar Transvaal ver- trokken, is uit dat Eldorado teruggekeerd, om zich hier te vestigen. Maandagmorgen ontdekte een voorbijganger een begin van brand in de Herv. kerk, veroorzaakt door den kachel, gebruikt bij de oefening Zondagavond j.l. Spoedig gebluscht en schade gering. Naar wij vernemen heeft het uitvoerend Comité van de »Intern. Sport-, Visscherij- en Paardenten- toonstelling," dit jaar, van 1 Juni30 September te Scheveningen te houden, de uitgave en exploi- tatie van den officieelen Catalogus opgedragen aan de firma Nijgh van Ditmar, te Rotterdam. Zwolle. In de 3} leening groot 98000 uitgeschreven door deze gemeente, is 370.000 geteekend, wisselende van 97J tôt 984, waarvan een bedrag van 33000 is toegewezen aan de heeren Boon en Mulder te Hoogezand tôt den koers van 97} Eene arme weduwe uit Appelscha kocht te Smilde op een boelgoed een ouden vrouwenrok, die er vrij onooglijk uitzag en vooral eene lap droeg, welke er al heel slecht was opgezet. Ten einde hierin verandering te brengen, maakte zij de lap los en ontdekte, dat onder het opgezette stukje 400 aan bankpapier verborgen was. GORRESPONDENTIE. Den brief uit Gruno, 't verslag van de verg. der landbouwvereeniging K. en W., een ingezonden stukje candidatuur prov. staten enz. enz. moeten we wegens plaatsgebrek tôt ons volgend nommer laten liggen. Red. PREDIKBEURTEN OP A.S. ZONDAG. Herv. Gem. Hoogezand geen dienst. Sappemeer: ds. de Jong. Kiel-Windeweer ds. Rijkens. Kolham 's morgens ds. Bange. WBMaMWlllfll lll llHHI I—

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2