Aan de omliggendE kiesveieenigingen J. 0. HOEMBIïN, BTJRGERLIJKE STAND. Loting voor de Nationale Militic BUITENLAND, BINNENLAND. OFFICIEELE PUBLICATIEN. en een derde paard trapte het stervende dier n de hoeven herhaaldelijk op den kop, zoodat bloed er afdroop en een der oogen, waarschijn door een hoefslag getroflen, er uit hing. Ter gelegenheid van de carnavalfeesten te 's-H togenbosch, zal aldaar den 29 Februari te 1 een optocht gehouden worden, voorstellende plechtige intocht van Z. K. H. Prins Amadero costo di Carnavallo, beer en meester van Oe donk en omliggende watervrije moerassen en za woestijnen, ridder van het Reksam." De stoet zal bestaan uit 300 personen, 3 muz korpsen, 8 praalwagens en 420 paarden. De 90-jarige heer G. te Arnhem had eene h houdster, die ten voile door hem werd vertrou Sedeit een paar dagen heeft zij echter haren di. verlaten en den heer G. voor ruim 150 aan b; Êapier en geld, goud, zilver en kleederen besto ie goederen zijn in de bank van leening in be genomen. De daderes wordt opgespoord. Woensdag is te Vollenhove gearresteerd G R. Jz., landbouwer, die ongunstig bekend staa wegens misbruik van sterken drank reeds me justitie heeft kennis gemaakt. Hij wordt verd zijn sukkelenden zoon een slag op het hool hebben toegebracht, waardoor na eenige daget dood zou gevolgd zijn. De justitie wordt te Vo, hove verwacht. Bij gebreke aan een ges(j cachot zit R. sedert Woensdagavond onder toej van een veldwachter op de secretarie. Amsterdam, 17 Februari. In de Echo waarsch een baker voor de kwade praktijken van een gekleede »dame." Deze juflrouw vervoegde aan de woning der baker en vroeg haar, c tegen Mei bij haar in dienst wilde komen. ZI hoog loon krijgen en zeer veel verval. Toen ailes afgesproken was en de juflrouw adres, Haarlemmerplein 8, had opgegeven, wik »dame" de baker vast den godspenniDg geven bemerkte toen, dat zij haar portemonnaie »ong| kig" had vergeten. Daar ze nog naar de Weei zijde moest en met de tram wilde gaan, vroe de baker feven een gulden ter leen. Donde moest de baker dan maar een kopje koffie kc drinken, dan kon ze meteen den gulden en den penning krijgen. Toen de baker Dondeidag 't opgegeven adres ging, bleek het, dat ei 't Haarlemmerplein geen juflrouw Smit bekend Op het stadhuis te Amsterdam had bij het g] voltrekken van huwelijken de »plechtigheid" p van de echtverbintenis van een ternauwernooi jarigen man met een 70 jarige vrouw. Hij kerel in de kracht van zijn leven, zij een versch pelde, bijna slekeblinde bedelares, in het dagelij feven getooid met een groote, groene klep levende van het medelijden van anderen. Een misschien minder gewenschte zegen vie een Haagsch werkman ten deel zijne vrouw se hem drie welgeschapen zoontjes. Hetzelfde i paar werd 2^ jaar geleden met een tweeling rast, die beiden nog in den besten welstand keeren. Noest en zijn vrouw hebben nu acht kind< waarvan de oudste 6 jaar is. ONBEKENDE BRIEVEN, verzonden in d helft der maand Januari, door het Postkai Hoogezand, aan: J, J. v. ZWINDEREN Groningen. L. "VEGTER Klooster. HOOGEZAND, 11—18 Februari 1892. Geboren Johan Hendrik, z. v. Johan Hei Schaafstal en Grietje Bieze; Otto Kornelis, Klaas Bosma en Hinderika Bouwman; Elias, Feike Kruizinga en Jantje de Ruiter; Jan. Johannes Staarink en Fennichje Vermanje. Ondertrouwd Kornelis Tepper en Anm Zaaiman; "Willem Brouwer en Aaltje Koekk Otto de Jonge en Hinderika Kruizinga. Getrouwd Jacob Suir en Ida "Walland. j Overleden Jannetje de Groot, oud 3 j., Lammert de Groot en Hillina de Groot; Tri Hulzebos, 6 j., d. v. Harm Hulzebos en Haï Westerling; Harm Smeltekop, 12 weken, s Kornelis Smeltekop en Fokkina Stege Hei Donselaar, bijna 86 j., laatst eheman van Tri Krijgsvelde. SAPPEMEER 115 Februari 1892. Geboren: Liefiina Gesina, d. v. Tjakke en Geertje Schut Jantina, d. v. Jan Kieme Aaltje de Vries; Berendina, d. v. Foeke "Wi Mulder en Pieterina de Groot. Overleden Margaretha Harmanna Kuipei j., echtgenoote van Gerardus Pas; Adrianus nèlis Leendert Leonardus, 3 m., z. v. Adri Cornelis Leendert Leonardus Spruyt en 1 Charlotte Reinira Henriette Baronesse van I keren. Levenloos aangegeven kind van Harmannus dewes en Maria Magrietha Bodewes. SLOCHTEREN. 10—16 Febr. 1892. Geboren Aatke, d. v. J. "Wijrdeman en G. der te Kolham Andréas, z. v. M. Boerema ei de Vries te Hélium Antje, d. v. W. Smit ei Lindeboom te Schildwolde Meenlje, d. v. H. K pen en A. Buitenkamp te Ilellum Elsiena, H. Kruit en P. Laning te Schildwolde. Getrouwd Oomke Maatjes, 21 j. van Kolhai Jakobje Lintjer 20 j. van Slochteren. Ovei leden Jantina Rook, 1 j. d. v. J. Rool G. de Vries te Kolham. NOORDBROEK, 8—15 Febr. Geboren: Scheltina Epkoline, d. v. Tjakko F man en Albertje Buurma. MUNTENDAM, 9—17 Febr. Geboren Albert, z. v. Derk Bosscher en I derkien Loorbach; Geertje, d. v. Petrus Dali en Pieteitje Mik; Johannes, z. v. Derk Jagei Jantina Johanna Boiten. Overleden: Jan Jager, oud 43 jaar, echtgei ▼an Sietske Wierts. 1. ic lit iu g 1802. GEMEENTE ZUIDBROEK. 1 R. 2 G. 3 A. 4 F. 5 J. 6 R. 7 G. 8 J. 9 J. 10 S. 11 R. 12 J. 13 A. 14 J. 15 E. 16 M. Bijlsma. op de Dijk. Stukje, Vroom. N. G. Viëtor, "W. Sijpkens, "Wicherts. Tammes. Koerts, Meihuizen. Bosscher, Lesterhuis, H. Watermulder. Stukje, lg- Muntendam, b.d. Brouwer. b.d. lg. 1-g. b.d. b.d. b.d. 17 F. van Dijk. 18 B. Lutterop, 19 J. v. d. Woude, 1 20 D. v. d. "Woude. 21 J. P. v. d. Velde, e 22 H. Kruizinga, b 23 H. Bartelds, 24 R. Gruben, 25 E. Hekman. 26 B. Bloem. 27 D. Huizing, b 28 J. Reinders, i 29 F. Botjes. 30 "W. J. Gerritsen, ii 31 J. Jonker. schap niet meer van 's mans groote geleerdheid kan profiteeren bij gémis aan een voldoende ster- rewacht. Of die er evenwel gauw zal komen, valt zeer te betwijfelen. Want die rijkswerken en rijksgebouwen kosten zooveel geld, adres aan het nieuw laboratorium aan den Westersingel, dat Groningen nu wel eerst wat zal moeten wachten. Met de organisatie van den grooten biljartwedstrijd is het gunstig geloopen, gelijk ik in mijn vorigen brief reeds voorspelde. De liefhebberij voor dat spel is zoo groot, dat zulke onderneming stellig moest slagen. Groote prijzen zijn uitgeloofd, en we twijfelen niet, of aile beroemde spelers zullen aan den grooten strijd meedoen en de liefhebbers zullen storm loopen op de Harmoniezaal, om zij het ook tegen hooge entrée getuige te zijn van den kamp der strijders. Eerst hadden we gehoopt, dat we nog weer in de ijsfeesten kwamen. De banen waren prachtig; doch de kracht der ijskorst bleek niet bestand te zijn tegen de kracht der middagzon, en zoo geschiedde het, dat reeds bij de eerste opening der ijsbaan twee rijders door het ijs zakten en de banen door de directie moesten worden ontruimd. Toch maakte men direct aile aanstalten om Maandag eene groote rijderij onder de leden der vereeniging te houden, toen de wis- pelturigheid van dezen winter een plolseling einde maakte aan aile ijspret. Ja, Zaterdagmiddag zag ik reeds eene stoomboot het ijs breken in het Eemskanaal, wat echter veel moeite kostte en waarvoor de boot telkens terug moest om dan weer met voile kracht op het ijs in te stoomen. Eene groote menigte volks woonde met groote belang- stelling die ijsbrekerij bij; trouwens in zulke tijden van slapte is 't getal leegloopers groot en dan is zoo iets al eene heele ontspanning. Doch zooals ik zei, de dooi schijnt. oprecht gemeend en 't beste zal maar zijn, de schaatsen mitsgaders de keurige ijsliedjes voor de Harmonie-napret op te bergen tôt een volgend seizoen. Wie weet, of niet de altoos nog even kranige dichter Dikema, die onlangs in een breeden kring van vrienden zijn zeventigsten verjaardag vierde, ons dan niet met nog een nieuwen bundel komt verrassen! Te Valence is verleden Zondagnamiddag op het Champ de Mars, dat vol wandelaars was, groote ontsteltenis verwekt door een uit eene menagerie ontsnapten ijsbeer. De geheele wandelplaats was in een oogenblik als schoongeveegd en eerst na eene langdurige jacht werd het dier met een strik gevangen. Een tienjarig meisje werd door een klauwslag gekwetst en aan een van het personeel, die den beer hielp bemachtigen, werd een been deerlijk opengereten. Een eigenaardige huwelijkskwestie is thans voor het gerecht te Algiers aanhangig. Een jong kaby- lenmeisje, Fatma genaamd, werd opgevoed in eene fransche school, verkreeg eene akte als onderwijzeres en trouwde onlangs een inlandsch onderwijzer, die, evenals zij, door opvoeding geheel Fransch gewor- den was. Daar komt opeens een Arabier, die ver- klaart, dat hij Fatma tien jaren geleden van haren vader gekocht heeft voor 750 francs, om haar tôt zijne vrouw te maken, en deswege nietigverklaring van het huwelijk eischt. Nu geldt in Algérie voor de mohammedaansche inlanders een wetboek, dat gegrond is op den Koran en het gewoonter echt. In de beide eerste instantiën zitten dan ook alleen mohammedaansche rechters en in die beide instantiën werd beslist, dat de verbintenis, met Fatma's vader gesloten, wettig was en het latere huwelijk van het meisje dus als ongeldig beschouwd moest wor den. Thans wordt de zaak in derde instantie be- handeld en de fransche rechters zijn nu in groote verlegenheid. Zij moeten erkennen, dat de eerste twee vonnissen naar letter en geest overeenkomstig de wetten zijn, welke voor de Kabylen gelden, maar aan den anderen kant willen zij de uitvoering van eene volgens europeesche begrippen afschuwe- lijke overeenkomst, welke een onomwonden erken- ning van den menschenhandel zou zijn, beletten. Blijft Woensdag a.s. niet terugdenkt om uw eigen belung en stemt met ons op landbouwerJVoordlaren. VELE LANDBOUWERS. waggon, waaruit een hoeveelheid, van 14500 liter Amerikaansche petroleum bij het station Hoogezand- Sappemeer is leeggetapt Tal van belangstellenden waren hierbij tegenwoordig die het groote gemak daarvan uifspraken; den ijverigen ondernemer wen- schen wij een herhaling en goed succès toe. Ten overstaan van J. Piccardt, notaris te Hooge zand, werd Vrijdag j.l., ten huize van Staal te Krops- wolde verkocht voor de erven J. K. Mulder aldaar. I. Eene behuizing met erf en land, groot 2.08.70 H.A. voor 3620, aan H. R. Roschma en vrouw te Kropswolde. II. Vier nieuwe kamers met vergunning groot 16 A. 66 c.a. voor 2775, aan T. de Groot Dz. en echtgenoote te Hoogezand, en Zaterdag bij den kastelein Poppens te Martenshoek verhuurd voor J. E. Smit aldaar voor 3 jaren, 75 are tuingrond aan diversen voor 120 'sjaars en voor Johanna Bijlholt' 1 H.A. 27 A. 80 c.a. weideland aan Joh. Pattje te Foxhol voor 90 'sjaars. Als bewijs van ondernemingsgeest en dat het vee in deze environs nog al in trek is, kan dienen, dat de heer N. Israëls, slager te Hoogezand, dezer dagen van den heer W. van Delden, landbouwer te Sappemeer, in één koop, twaalf beste koeien heeft gekocht. Bij koninklijk besluil is de heer commissaris der koningin in Groningen gemachtigd tôt het buiten- gewoon bijeenroepen van de staten der provincie op 15 Maart e.k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van gedeputeerde staten, in de plaats van wijlen den heer J. J. Veltman. De nieuwe postwet de wet van 15 April 1891 tôt regeling van de brievenposterij treedl, in- gevolge een Kon. besluit van 11 Februari j.l. (op- genomen in de St.-Ct. No. 44), in werking op 1 April a.s. Noordbroek, 16 Febr. Door de marechaussee's van Muntendam is gisteren terwijl zij toezicht hielden op de lotelingen, komende van Scheemda, procesverbaal opgemaakt tegen de gebroeders de Vr. van Noordbroek, wegens het smadelijk zingen van »hoezee, hoezee, ik heb aan de maréchaus sée" enz. Een waarschuwing dus voor anderen. Borgercompagnie, 19 Febr. Met de verharding van den weg bijlangs ons hoofddiep is men naar men zegt thans zoover gevorderd, dat al de be- trokken landbouwers toezegging hebben gedaan om de kosten voor het leggen van zwaardere batten over hunne inwijken voor hunne rekening le nemen. Onder de Gem. Veendam en Wildervank zullen twintig nieuwe batten noodig zijn, terwijl men de kosten van éénen op ongeveer 600.00 berekent. Of nu de betrokken Gemeenle Besturen den weg zullen leggen, zooals alhier algemeen verwacht wordt., wijl van de zijde der ingezetenen nu zoo veel is toegezegd, zal alsnu wel spoedig blijken, dewijl ongetwijfeld de daartoe aangestelde commissie wel spoedig bij genoemde besturen zal aankloppen. Luddeweer. Bij de hier op den 22 Febr. j.l. gehouden verkiezing van een lid van 't bestuur voor 5de onderdeel van het Waterscliap Duurswold, is met 114 van de 145 uitgebrachte stemmen ver- kozen de heer J. N. Schutter te Woltersum. Twee kinderen, die Zondagnamiddag op den spoorkolk te Hoogezand op het ijs speelden, zakten er door. Op hun hulpgeschrei schoten een drietal personen toe, die lien met behulp van harken en stokken wederop den vasten wal trokken. Verwonde- ring moet het baren dat niet veel meer ongelukken gebeuren. Nauwelijks toch bedekt een dunne ijs korst het water, of onze jeugdige waaghalzen be- vinden zich er op en wie er zich het verst op waagt is de held van den dag, totdat een of ander het eens met den dood gaat bekoopen en den waag halzen voor een kleine poos de schrik om het hart slaat. Zou daar niets aan te doen zijn? Als aile ouders eens met indruk hunne kinderen op het gevaar wezen en mocht dat niet baten, het vergrijp gestreng gingen straflen, dan zouden vele ongelukken worden voorkomen. Zondag j.l. 's avonds pl.m. 9i uur surveilleerde de veldwachter van der Meulen langs de Noorder- straat te Sappemeer. In de nabijheid komend van 't Kleinemeersterhooghout hoorde hij hulp roepen en wat was het geval de 19jarige persoon J. S. aan de Stationstraat te Sappemeer wonende, was in ietwat kennelijken staat en geraakte in 't Klei- nemeersterdiep en daar het water met een zwakke ijskorst was overdekt, zoodat de drenkeling in abnormalen toestand worstelend tegen het broze ijs zich moeilijk boven water kon houden, mocht het bovengenoemden veldwachter, met een tôt dusver nog onbekend gebleven persoon, gelukken hem op het droge te krijgen. Ten overstaan van notaris Spruyt werd Maandag 22 Februari 1892, te Sappemeer, in het hôtel «Struvé" contant te koop gepresenteerd Het in 1861 te Harlingen gebouwd, kopervast Brikschip, »Jan en Antoon," groot 19386/100 register tonnen, van 2.83 kubieke meter, met inventaris. Ingehouden voor 1005. Sappemeer, 23 Febr. '92. Geschiedde het ver- voer van petroleum in den laatstentijd infusten, thans heeft onze geachte plaatsgenoot, de heer J. Kleininga, laten aanvoeren per spoor, een zoogenaamd tank- De te Muntendam gevestigde rederijkerskamer «Eendracht maakt Macht" gaf Donderdagavond in »de Munte" op verzoek der vereeniging »Eensge- zindheid" eene openlijke voorstelling, die door een tamelijk groot publiek werd bijgewoond. De opge- voerde stukken waren: 1. »Een trek uit de loterij", blijspel in drie bedrijven. 2. »Een gezellige kamer", kluchtspel in éen bedrijf. 3. »Veur 'n half stuver gest", bliespul in ijn bedrief. De opvoering was zoodanig, dat den leden van «Eensgezindheid" met hunne dames en introducés een aangename avond werd bezorgd. Dat een bal de feestelijkheid besloot, spreekt haast van zelf. Te Veendam is de 75 - jarige algemeene vergadering van het zeemanscollege »Eendracht" feestelijk ge- vierd met eene rede van ds. Cramer van Baumgar- ten aldaar en een concert van het Groninger har- monie-orkest. Waar vroeger meer dan honderd gezagvoerders aanwezig waren, waren er nu een teeken van verval en achteruitgang slechtstwee tegenwoordig. De »Asser IJzergieterij", in eigendom thans toe- behoorende aan den heer H. J. Koning van Fox- ham, bood Maandag een feestelijken aanblik. Uit het gebouw waren 5 vlaggen gestoken, ter eere van het heuchelijke feit, dat weder met het gieten een aanvang werd genomen. Ook van de vaar- tuigen der Drentsche Stoomboot-maatschappij en van de Weerd woeien de vlaggen. 56 der vroe- gere werklieden hebben weder op de fabriek werk gevonden, die thans voor bijna evenveel gezinnen het levensonderhoud kunnen verdienen. Paul P., oud 24 jaar, schuitevaardersknecht te Martenshoek, gemeente Hoogezand, had met zijn collega Johannes Bakker, van hun' baas verlof gekre- gen om bij enkele winkeliers, bij wie zij geregeld vrachtgoederen bezorgden, nieuwjaar te gaan wen- schen. In den namiddag van 1 Januari laatstl. vervoegde P. zich aan de woning van Bakker's vader, den arbeider "Willem Bakker en vroeg dezen awaûr is dien zeun Johannes, den zel 'k hum de kop afsnieden, hie het mie bedrogen en veur mie bie de beste hoezen anwest." Op het antwoord van Bakker, dat zijn zoon niet thuis was, werd P. woedend, gaf den vader een slag in 't gezicht en drukte hem, met geweld tegen den schoorsteen- mantel aan. Bakker had dientengevolge een bloe- dende lip gekregen. Voor die mishandeling stond P. Vrijdag j.l. voor de Arrondissements-Rechtbank te "Winschoten terecht., terwijl hem als verzwarende omstandigheid nog was te laste gelegd, dat hij reeds wegens mishandeling gevangenisstraf had ondergaam Willem Bakker, diens vrouw Albertje Venema en zwager Abel Venema verklaren het ge- beurde te hebben gezien. P., die eerst scheen gedeeltelijk te zullen bekennen, ontkende ten slotte aile schuld, hij wist er niets van. De heer officier van justitie wees op het verleden van beklaagde, op de veroordeeling, die hij tôt zijn last had en eischte een gevangenisstraf van 2 maanden. De dienstmeid Jhad Zondagavond haren minnaar Bvoor het eerst bij zich gehad en aan zijne zijde de zaligste droomen gedroomd. Nog nooit van haar leven had ze zich zoo gelukkig gevoeld als toen. De slaap ontweek dien nacht hare legerstede. Den volgenden morgen stond ze in 't schuurtje, zwijgend en peinzend aan de wasch- tobbe en o hemel, op dezeltde plaats, waar ze gisterenavond nog aan de borst van B. lag. Ze peinsde. Ze verkeerde geheel en al onder den démon der plaats. Zou B. ook weer terugkomen Zou hij ook veel van mij houden? Dat waren vragen, die het radertuig van haar brein steedsin beweging brachten en waarop ze geen zeker ant woord kon geven, want lezer, J. was verliefd, maar ze wou 't niet weten, voor de vrouw niet en voor den baas ook niet, weet je, maar verliefd was ze, welzeker, en lang reeds ook. Het eene stuk goed na het andere ging door de handen der keukenprinses en werd in een gewonen ijzeren pot, die naast haar stond, geworpen. Daar kwam de vrouw" haar zeggen, dat de aardappelpot te vuur gezet moest worden en J. even naar den winkel moest loopen, om een kleine boodschap te doen. »Ja, vrouw 1" zei J., nam den pot met uitge- wrongen goed, deed er een emmertje schoon water en een flinke hand vol zout op, en liet dat straks maar voor 't vaderland weg koken en koken. Wie schetst de verbazing van de vrouw des huizes, toen ze, nadat de tafel gedekt was, een vork nam, om de aardappels te »probeeren" en in plaats van een aardappel de slaapmuts van haar dierbare wederhelft uit de borrelende watermassa opprikte. »Die drommelsche meid, ze loopt zeker met meulenties was 't eenigste wat ze kon uiten. Maar wie ook schetst de verlegenheid, toen J. omringd door de overige huisgenooten, beschaamd voor hare »vrouw" stond en niet wist, wat ze antwoorden moest. We hopen, dat B. spoedig en geregeld bij J. terug zal komen. Men schrijft uit Haulerwijk, 17 Febr.: Ons raadslid Ploeg was gister met een geslacht varken aan de markt te Groningen, dat verkocht werd 61 et. per kilo. Het zuiver vette dier woog niet minder dan 673 halve kilo's, zoodat er ruim 205 voor ontvangen werd. Yoorwaar eene groote zeldzaamheid in de varkenswereld. Te Wemeldinge (Zuid-Beveland), is Donderdag avond, in het aakschip de Zwaan, een neefje van den schipper Zwaans, dat met den knecht in het vooronder sliep, door kolendamp gestikt, wijl bij ongeluk het luik was dichtgevallen. De knecht werd den volgenden morgen eveneens bewusteloos gevonden, doch kon met geneeskundige hulp nog worden bijgebracht. Te Rozendaal (N.-B.) viel Zaterdag j.l. een werk man uit de vierde verdieping van de kandijfabriek «Java". Met gebroken ribben en inwendig zwaar gekneusd werd hij opgenomen. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. Op de spoorlijn Breda—Tilburg is Vrijdagavond nabij laatstgenoemde gemeente de werkman P. B. door een van Breda komenden trein overreden en terstond gedood. In Limburg heeft zich het geval voorgedaan, dat een loteling in twee gemeenten aan de loting heeft deelgenomen. Ouderloos zijnde, had zijn yoogd hem aangegeven en voor hem geloot, terwijl hij in eene andere gemeente verblijf houdende, zich ook daar had laten inschrijven en aan de loting heeft deelgenomen. Voogd en pupil trokken beiden een niet-dienstplichtig nummer. RAADSVERGADERING te Hoogezand op Vrijdag den 26 Febr. 1892, 's nademid- dags te 2J uur. 1. Benoeming onderwijzeres. 2. Idem onderwijzer. 3. Ingekomen stukken. 4. Algemeene Politieverordening. Liaiidbouwvereenigiiig ,,Aimerveeii c.a. Vergadering van Zaterdag 13 Febr., ten huize van Mej. de wed. Jipping te Spijkerboor Aan de orde was: Het aangehouden voorstel betrelfende turfstrooisel. Van de heeren Landeweer Somer was een prijsopgaaf ontvangen er werden 100 pakken op gegeven, doch daar de hoeveelheid niet groot genoeg is, werd besloten die heeren hieromtrent te schrijven. Was ingekomen: Van Louis Nagel Go. te Arnhem eene aan- bieding van een hand-separator en eene ketting-eg, nieuwe constructie Van J. II. Kloekers te Assen eene aanbieding van vleeschvoedermeel, waarvan hooge voeder- waarde, doch geen prijs werd opgegeven Van de commissie voor het oprichten van een coôperatieven bond, voor den aan- en verkoop van landbouw-artikelen, eene missive, met de ontworpen statuten Een circulaire van het bestuur van het 45ste Nederl. Landhuishoudkundig Congres, 't welk gehou den zal worden te Wageningen, met verzoek om medewerking, door vraagpunten in te zenden. Deze stukken werden voor kennisgeving aan- genomen. Voorts een schrijven van de vereeniging van aardappelmeelfabrikanten, met bijgaand adres, waarin zij bij de verschillende gemeentereinigingen aan- dringen op een zorgvuldige verwijdering van cintels en steenen bij de bereiding van compost, met verzoek er de adhaesie aan te schenken. Daar ook dit voor den landbouwer van groot belang is, werd besloten, een adres van adhaesie te ^zenden. Het aangehouden voorstel omtrent de zuivelfabriek werd besproken. Algemeen was men van oordeel, dat de kosten van een op te richten fabriek te hoog zouden loopen doch de voorstellèr vond hierin geen bezwaar, waarom dan ook eene commissie, bestaande uit de heeren S. Steenge en R. Jipping, benoemd werd, om bij de naastbij zijnde inrichtingen onderzoek te doen. Voor den aankoop van klaver-, graszaad en Chili- salpeter werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren H. Hiddingh Jz., G. Wigchering en B. Steenge Hz., bij wie vôôr 7 Maart monsters met opgaaf van prijs worden ingewacht de Ghili-salpeter in balen van 100 kilo met opgave van gehalte, franco Spijkerboor. Aan de leden wordt gelegenheid gegeven vôôr 7 Maart opgave van het benoodigde te doen. Als nieuwe leden werden voorgesteld en met algemeene stemmen aangenomen de heeren H. Hiddingh Rz. en J. van Dalen, waarna de verga dering werd gesloten, PRETENTIËN TEN LASTE VAN HET RIJK. Het Gemeent ebestuur van Sappemeer brengt, naar aanleiding eener ontvangene circulaire van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 18 dezer No. 11, 3e afd., ter kennis van de belanghebbenden, dat de pretentiën, ten laste van het Département van Oorlog over den dienst van 1891 vôôr of op den 30 Juni a.s. aan dat Département moeten worden ingediend, bij gebreke waarvan ze, naar luid van art. 3 der wet van den 8 November 1815 (Slbl. no. 51) zijn verjaard en vernietigd. Sappemeer, den 23 Februari 1892. Hei Gemeentebestuur voornoemd T. VENEMA Az. De Wethouder A. SWIERS. Eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders van Zuidbroek, brengen ter kenais van de lotelingen dezer gemeente, behoorende tôt de lichting van het jaar 1892, dat de militieraad op Vrijdag den 18 Maart 1892, des voormiddags te 10} uur, in het raadhuis te Gro ningen zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent lo. de verschenen vrijwilligers voor de militie; 2o. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend; 3o. de lotelingen, die voorloopig of definitief van den dienst bij de militie worden uitge- sloten 4o. aile overige lotelingen. Bij ait. 88 der wet op de nationale militie is bepaald dat voor den militieraad moet verschijnen lo. de vrijwilliger voor de militie; 2o. de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid en gebreken, of gémis van de gevorderde lengte, tenzij hij, wegens ziekte of gebreken, builen slaat is voor den militieraad te verschijnen, in welk geval hij geneeskundig zal worden onderzocht op de plaats waar hij zich bevindt. De lotelingen, die om bovengemelde redenen vrijstelling van den dienst der militie verlangen, en zij die zich als vrijwilligers voor de militie aangebo- den hebben, worden mitsdien aangemaand, om op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zich niet te verlaten op het ontvangen van een oproepingsbiljet, daar het niet ontvangen van dit biljet geenszins ontheft van de verplichting tôt het verschijnen voor dien raad. Zuidbroek, den 23 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TALMA STHEEMAN. De Secretaris: VERVER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zuid broek Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij art. 1 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102), brengen ter openbare kennis, dat het door Gedeputeerde Staten bij hun besluit van den 12 Febr. 1892, No. 27 (2 afd.) goedgekeurd suppl. kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 4891, gedurende vijf maanden, en wel van af den 29 Februari 1892 in afschrift op de secretarie ter lezing is nedergelegd en dat ieder aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van zijn aanslagbiljet bij den Raad be- zwaren tegen zijn aanslag kan inbrengen, bij ver- zoekschrift op ongezegeld papier. Zuidbroek, den 23 Febr. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd: S. TALMA STHEEMAN. De Secretaris: VERVER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoo gezand, Gelet hebbende op art. 35 der wet van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37); Brengen ter openbare kennis, dat bij de gehou- dene herziening zijn geschrapt van de Jijsten der kiezers, Voor die der leden van de Tweede Kamer, de navolgende personen: Dr. J. J. Beukema, P. F. Bieze, E. J. Bôdeker, J. W. Bodewes, J. E. Bontekoe, Coert van Calcar, K. A. Hidding, A. J. Kreuger, Koos Kuipers, H. J. Meijering, J. K. Mulder, W. Prins, J. Roeles, N. Wilbrink, E. C. Oldenziel en J. G. Oldenziel. Voor die der Provinciale Staten, de bovenver- melde personen en J. J. H. Bange, Jans Nieborg, H. Schaap, W. Slaterus en Johannes Smit. Voor die der leden van den Gemeenteraad, de ondervermelde personen J. J. H. Bange, Dr. J. J. Beukema, P. F. Bieze, E. J. Bôdeker, J. W. Bodewes, J. E. Bontekoe, Wilto Bos, G. A. Boss, Coert van Calcar, K. A. Hidding, M. Hilbrands, A. J. Kreuger, Koos Kuipers, H. J. Meijering, J. K. Mulder, Jans Nieborg, W. Prins, J. Roeles, J. E. Rômer, H. Schaap, W. Slaterus, N. Wilbrink, S. Dood, E. G. Oldenziel en Johannes Smit. Gedaan te Hoogezand, den 22 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd: I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris, W. AGTERBOS. Lijst van lioogstaangeslagenen. De voorzitter van den Raad der gemeente Zuid broek, brengt aan de ingezetenen in herinnering de door heeren Gedeputeerde Staten bij Provinci- aal blad No. 10 van dit jaar vastgestelde notificatie aan de inwoners dezer provincie, houdende uit- noodiging om, zoo zij elders in 'sRijks directe be- lastingen zijn aangeslagen, daarvan vôôr 1 April e k. aan het collegie van Gedeputeerde Staten te doen blijken, ten einde daarop kunne worden gelet bij het opmaken van de lijst der hoogstaan- geslagenen voor de keuze van afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal. Zuidbroek, den 23 Febr. 1892. De Voorzitter van den Raad voornoemd S. TALMA STHEEMAN. PREDIKBEURTEN OP A.S. ZONDAG. Herv. Gem. Sappemeer: ds. de Jong. Hoogezand ds. Jb. v. Gilse, doopsgez. pred. te Groningen. Kiel-Windeweer ds. Boon. Westerbroek: ds. Rijkens. Kolham, voormiddag dg van Kleffens. Slochteren, namiddag Schildwolde, voormiddag: J dg gano.e Ten Boer, namiddag: Overschild ds. Keiser. Doopsgez. Gem. Sappemeer: ds. Binnerts. Noordbroek—N. Scheemda geen dienst. Luth. Gem. Sappemeer ds. Dreesman. Evangelisatie. Martenshoek. Heden Woensdagavond om 7 uur. Spreker ds. J. M. Stroes van Bedum. KERK- en SCHOOLNIEUWS. De Hervorming zegt het volgende aangaande de benoeming van den heer de Bussy tôt opvolger van prof. Hoekstra als hoogleeraar aan het doopsgez. seminarium »Wij verheugen ons in die benoeming èn voor de doopsgezinde sociëteit èn voor de the- ologische wetenscliap. De schrijver van »Ethisch Idéalisme" (1875), »Over de waarde en den inhoud van godsdienstige voorstellingen" (1880), sKatholi- cisme en Protestantisme" (1888) en die in zijn opstellen naar aanleiding van RauwenhofFs laatste boek blijk gaf van zijn onafhankelijk-critieken geest vinde in zijn professoraat nieuwe aanleiding en krachtige opwekking om zich onverdeeld aan zijn lievelingsstudie te wij den, ons allen ten profijte en tôt voldoening van hem zelven." Beroepen te Oosterzee en Echten ds. W. J. Jurrema, predikant te Windesheim. Mej. T. van den Berg te Sappemeer is benoemd lot onderwijzeres te Schildwolde. Assen, 19 Febr. Voor de acte voor nuttige hand- werken is o.a. heden geslaagd Mej. G. E. Rutgers van der Loeff te Groningen. Voor fraaie handwerken o.a. de dames: H. Nip. te Sappemeer, G. R. T. Roeltsema te Hoogezand en A. Wolthuis te Woltersum. PRIJS van ket GROF ROGGEBROOD, zonder zemelen, IN DE OMMELANDEN, den 22sten Februari van 4 kilogram 41 cent. rf

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2