339ste Staats- Ondergeteel Stollwerck': Borstbonb JALOUSIëN, Moperslag'er. Eclipse, Gebr. DEBOER.H VEHNOOTSCHAP NI Priiii» Co Groote vooi NEW Zaandammer C JOHN HEIN] GELD OP HYPOTHEEK Geld op Hypotheek. ofjaiuuui^ciô U. S. OPPE1 l RËliVllîER sedert 50 ,jar< N ederlandsch-Amei Stoomvaart-Maat BALTIM01 KORTSTE en GOEI OVERTO( GroningenUeerestniat, hoek kl. Pclsterstraat, met en zonder PALCOtXSTRLCTIE, de wolfoikende donker- bruine jarig'e hengst genaand Bereiding volgens die der Cil I lûûlYYCINCIù UlQQl Bij den ondergeteekende zijn vo LOTERIJ, LOTEN volgens p: komen. koltecteu achter Akerk, hoek School houden zich beleefd aanbevolen aile soorten MANFFACTUR] aanvraag gaarne verkrijgbaar. Iievensverzekeringopg> Amsterdam De Agent: C. W. DE R( beveelt zich 1 aan tôt de lei en onvemiei KLAVEKZAAD en GRASi aile soorten HULPMESTSTOF reerende prijzen, waarvan PRI. MONSTERS gratis verkrijgbaar CHILISALPETER altijd aan Met het g leveren wij h rembours, ma dig onderzoclite COGJîi maathoudende FLESSCHEN f met inbegrip emballage franco Wed. JOUST1U Importeur, Postwiggel voor franco pr gefabriceerd na voorscbrif kon. Universiteits-Prof. Ge Dr. Harless, Bonn, h als verzachtend middel teg heeschheid en aandoening de organen uitsteokende dienst Bij spoedige afwisseling en koude lucht is 't bijzonder wardig een bonbon te gebri Yerpakking: Geele pakjes Alom verkrijgbaa gerookte HAMMEN, MUISJE en BRUNSWIJKER WORST. Martenshoek. 11 li I Tf .1 m ht Mi n am EN Men vervoege zich aan de! N. A. S. M. te Rotterdam c en bij de AGENTEN, of bij Inspecteur: J.E.KROE E. BOESID Fi Hif'te, Eitmnnteij Wwfmw zeer zuiver spoor en per en conditiën bij den Directeur der gem P. F. POED T A X li M Mil'. s ter is den 2den DONDERDAG van elke maand (10 Mrt. a.s.) te COÎfSIJLTEERENte Sappemeer. HOTEL STRUVÉ, Tan 105 nnr. Nette en liclitloopendc worden gangbaar geleverd en onden lier- steld, door E. SCHREFDER te Sappemeer. VI. De beklemming van 1.55.31 II A. land, te Hoeksmeer, zullende inkomstig tôt huur doen 15. Koopers: de h.h. B. Merema, schipper te Ten Boer en O. Smit te Loppersum, voor 1445. Totale opbrengst 12370. Ten overstaan van den heer H. F. Deel, notaris te Slochteren, werd Woensdag j.l. ten huize van den kastelein A. T. Vos te Schildwolde, voor mejuffr. P. de GraafT aldaar, publiek te koop gepresenteerd Eene burgerbehuizing met erf en tuin te Schildwolde. Gekocht door de directeuren der Spaarbank te Slochteren voor 2400. Ten overstaan van den heer mr. P. L. de Gavere, notaris te Groningen, werd Dondérdagavond het koffiehuis, westzijde aan de Groote Markt, publiek geveild. Kooper werd de heer E. Lottering, mede- eigenaar, voor 18,660. Inhoud van no. 9 van het Geïllustreerd Zondags- blad. Rechercheurs van politie op onderzoek, met illustratie. Voedingsmiddelen. Waar blijven de spelden? Karakteristiek. Nagelrecht. Nationaal van top tôt teen. Jacht op olifanten, met illustratie. E«n nieuwsgierige dienstbode, met illustratie. Edison en zijn piano. Een goede party, met illustratie. Ilij kent haar, met illustratie. Een nieuwe vinding van Gupido, met illustratie. Het wegbrengen der lijken van Christenmartelaars uit het Colysseum, met illustra tie. Gesneuveld, met illustratie. Voor de huisvrouw. De voet bij de Indianen. De maag van een struisvogel. Echt Engelsch, met illustra tie. Het Engelsche Parlement, met illustratie. Kaasbewoners. Voor het gemak, met illustra tie. Koning door Gods genade. Het beste middel tegen rheumatiek. De philosophie van tegenstrijdige machten. Anecdoten. Schaakru- briek. Mededeelingen. Door de commissie vanwege de Landbouwver- eeniging Borger-, Tripscompagnie en Kleinemeer tôt aankoop van Chilisalpeter en zaden werd de levering opgedragen van 625 kilo rood klaverzaad aan A. Bekkering te Jipsingboerenmussel 72 per 100 K.G. 472 kilo wit klaverzaad aan Schilthuis Go te Groningen 100 per 100 K.G. 118 kilo Eng. Graszaad aan J. L. Robertus te Winscho- ten 32 per 100 K.G. 25 kilo Italiaansch gras zaad aan J. L. Robertus te Winschoten 24 per 100 K.G. 34000 kilo Chilisalpeter aan C. G. Smith te Sappemeer 11.68 per 100 K.G. Onder architectuur van den heer Joh. Mandema te Sappemeer, werd, Donderdag j.l. ten huize van mej. de wed. van Dijk te Kleinemeer, ten verzoeke van den heer E. Mandema te Borgercompagnie aanbesteed: Het bouwen eener behuizing aan de Borgercompagniesterstraat. Inschrijvers M. Tijms Sappemeer, 1562; G. Beeneker Hoogezand, 1699; L. Gorter Sap pemeer, 1743; Joh. Buurke Noordbroek, 1785; A. Thieke Sappemeer, 1799; J. E. Wolrich Hoogezand, 1820 L. Klaassens Sappemeer, 1836; H. Vos Sappemeer, 1960. Gegund aan M. Tijms. Noorddijk, 22 Febr. Heden had alhier de her- besteding van het maken van een ijzeren draaibrug, in de plaats van de bestaande houten, plaats. Er waren tien inschrijvers: de laagste was de heer A. Schreuder Jr. voor 2840. De begrooling was 2989. Aan de N. W. Courant wordt uit Veendam ge- meld Een hier tôt nu toe zeker nog zelden in practijk gebrachte industrie viel ons dezer dagen in 'toog. Een vrouw uit het naburige Muntendam liep te bedelen langs de huizen. Op den arm droeg zij een kindje van een half jaar ongeveer. Juist bij een deur, waar de vrouw een aalmoes kwam vragen, begon het stumpertje erbarmelijk te schreien. Iemand, die het tooneeltje opmerkte, wees er ons op, dat de vrouw de kleine opzettelijk aan 't schreien bracht, door het kind te knijpen. Toen wij onze verontwaardiging uitten over dit weinig moederlijk gedrag, vernamen we nog iets anders. De vrouw was niet de moeder van het kind, dat zij met zich voerde. Om 't medelijden op te wekken en zoo de burgers toi het geven van ruime giften aan te sporen, had zij het kind van een ongehuwde moeder gehuurd. Ter wille der menschelijkheid is 't zeker te hopen, dat er weinige moeders gevonden zullen worden als de twee hier bedoelde, waarvan de een haar kind afstond voor zulke practijken, de andere het op deze wijze exploiteerde. Zuidlaren 24 Febr. Onder architectuur van H. A. Zondag werden hier aanbesteed de werkloonen van het bouwen van een woonhuis met winkel en bakkerij voor M. Koops. Ingeschreven hebben: J. Koning 490; H. Steenstra 480 D. Timmer /450; D. Wiechmink 448; B. de Vries 430; J. Steenstra 425; H. Timmermans 425; W. Meijering 420; P. Timmer 400; H. Maatien 399. Begrooting 400. Groningen, 25 Februari. Bij de heden voort- gezette keuring, ter inschrijving in het paarden- stamboek, waren 42 merriën aangeboden, waarvan 2 inlandsche en 15 buitenlandsche werden aange- nomen. De inlandsche zijn sNella" van den heer H. Brands te Noordlaren en »Topsy" van den heer A. Wassenaar te Ilaren. De buitenlandsche zijn »Emma" van den heer A. M. Hovinga te Oost- wolderpolder, sDora" van den heer R. Dooijes te Meeden, sAdorphina I" van den heer J. E. Schol- ten te Groningen, »Wilhelmina" van den heer P. Perdok te Westerwijtwerd, »Eggia" van den heer D. K. Welt te Usquert, »Anni" van den heer J. O. Hoenderken te Noordlaren, »Ardonna" van den heer A. B. Tonkes te Solwerd, »Wilhelmina" van den heer M. Bakker te Ellerhuizen, sWilkoa" van den heer A. J. Sanders te Groningen, »Kol" van Mej. de wed. A. Gaaikema te Grijpskerk, »Doortje" van Mej. de wed. K. Bos te Eenum, sNoordstar II" van den heer A. J. Sormani te Groningen, »Juka" van den heer T. K. Geertsema te Schildwolde, Poelestraat D 84. te bekomen, ten KANTORE van Notaris SIC- CAMA te Groningen, Oude Kijk-in-'t Jatstraat, K 203. Te bekomen met Mei a.s., op solied lste HYPOTHEEK op LAN0ERIJEN. y 4000 of GEDEELTEN daarvan naar 4 en 4.1 rente, zonder provisie. Adres: UITG. DEZES. sAnnette" en sHermina," beide van den heer E. de Grave te Groningen. Zaterdag jl., schrijft men aan de N. Gr. Gt. .had- den wij het genoegen een waar kunstgewrocht te mogen bewonderen. Het was een werk van de hand des heeren S. Berghuis, leeraar in het teekenen en boetseeren aan de gemeentelijke hoogere burger- school, Violenstraat te Groningen. Het geheel is een in miniatuur gebrachte gevel van een gebouw, dat in 1617 werd gebouwd en in 1866 afgebroken en verbouwd of gemoderniseerd. Ieder, die in de Oosterstraat het oude szark'n hoes" gekend heeft, indertijd bewoond door mr, Quintus, toen rentmeester van de gemeente Gronin gen, zal bij 't zien van dit miniatuurgeveltje zich het oude gebouw voor den geest roepen en on- willekuerig zal men zeggen: »Hoe is 't mogleijk Indertijd, even voor de afbraak, werd de voorgevel naar de natuur geschilderd door den heer S. Berghuis. Naar die studie is thans die gevel door hem gemo- delliseerd. Beschouwt men dit kunstwerk in zijn bijzondere deelen, dan treft ons allereerst het gezicht op de ouderwetsche spotkast," evenals de oude, bijna ge- havende groene luikjes voor de kruisramen; maar een nauwkeurige toeschouwer zal ook met verba- zing zien naar de met zorg aangebrachte gordijnen, zoowel voor de verweerde ruiten van de »potkast," als die voor ramen van het geheele gebouw, De oude poort, waarvan nog een gedeelte aanwe- zig is, verhoogt het effect van den ouden gevel. Ook de oude bank is met zorg aangebracht en vol- komen nagebootst, evenals de van bonté zandsteen gemaakte opgang naar de voordeur. Naar wij vernemen heeft de heer Berghuis dit kunststuk geschonken aan het muséum van oudhe- den voor de prov. en de stad Groningen in de Sin- gelstraat. Als een blijk van de laagte waartoe de dagloonen in Friesland zijn gedaald, kan dienen, dat in den Grooten Veenpôlder van Weststellingwerf door som- mige arbeiders per dag 1 vim riet wordt gemaaid voor 45 cent. Rekent men nu voor onderhoud van gereedschappen, kleeding en schoeisel vijf cent, dan blijft de som van 40 cent per dag of 2.40 per week over, om een huisgezin le onderhouden. Leeuwarden 24 Februari. In de procédure der gemeente Groningen tegen de provincie Groningen, nopens het Achtvoetspad te Hoogezand, heeft het gerechtshof te Leeuwarden heden het vonnis der rechtbank te Groningen, waarbij de eisch der ge meente was ontzegd, bevestigd. De notaris S. M., te St. Jacobi Parochie heeft volmacht gegeven om bij de Rechtbank te Leeuwar den te verzoeken om hem te verklaren in staat van kennelijk onvermogen of om in der minne zijnen boedel te liquideeren en de crediteuren pondponds-gewijze uit te betalen. Dezer dagen kwam iemand uit Lonneker met een mandje, inhoudende 90 eieren, op de weekmarkt. Hij verkeerde in beschonken toestand en kreeg al spoedig twist met een paar metselaarsgezellen, die hem een flink pak slaag toedienden. Hierover in woede ontstoken en geen ander verdedigingsmiddel bij de hand hebbende, sloeg hij er met het mandje met eieren op in, met het onvermijdelijk gevolg, dat aile eieren braken en de struif op de hoofden der metselaars neerkwam. Hoe deze er uitzagen, kan men zich licht voorstellen. Te Wageningen zijn reeds twee ooievaars gezien. Natuurlijk hoopt men dat dit voorboden zyn van eene vroege lente. Te Bennebroek sprong de zestienjarige eenige zoon van de wed. Boelhouwer op het balkon van een der waggons van de in vollen gang zijnde stoomtram, met het doel een eind mede te rijden. De knaap viel er af en tusschen de waggons in, zoodat de volgende tram hem over het lichaam ging. De ongelukkige knaap werd naar huis ge- bracht, doch was reeds na eenige minuten overleden. De nieuwe postwet. Wij hebben reeds gemeld, dat de nieuwe postwet thans definitief op 1 April e.k. in werking zal treden. Met het oog daarop brengen wij hier in herinnering de bepalingen, die vanaf dien datum zullen gelden. Even als thans zal het port voor briefkaarten be- dragen 24 cent en voor brieven van een gewicht van niet meer dan 15 gram 5 cent; boven 15 tôt en met 200 gram 10 cent; boven 200 tôt en met 500 gram 15 cent en voorts voor elk meerder ge wicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram 5 cent daarboven. Nieuw is, dat bij bestelling van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram binnen den kring van het post- of hulpkantoor, waar die ter post is bezorgd, het port bedraagl voor elken brief van een gewicht van niet meer dan 15 gram 3 cent, boven 15 tôt en met 200 gram 5 cent. Het port der gedrukte stukken bedraagt voor een gewicht van niet meer den 25 gram 1 cent boven 25 tôt en met 50 gram 2 cent; boven 50 tôt en met 75 gram 3 cent boven 75 tôt en met 100 gram 4 cent; boven 100 tôt en met 150 gram 5 cent; boven 150 tôt en met 250 gram 7i cent; boven 250 tôt en met 500 gram 10 cent; boven 500 tôt en met 750 gram 12j cent boven 750 tôt en met 1000 gram 15 cent en voorts voor elk ge wicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2i cent daarboven. Het port voor nieuwsbladen, met of zonder bij- voegsel, bedraagt per nommer of exemplaar voor een gewicht van: niet meer dan 40 gram 1 cent boven 40 tôt en met 150 gram 1 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram 4 cent daarboven. Het port der monsters bedraagt 2i cent per 75 gram of gedeelte van 75. Bij aanteekening is verschuldigd boven het gewone port: een vast recht van 10 cent; bij aangiftevan geldswaarde een opklimmend recht niet hooger dan gevraagdaan de Arnhemsche sleephelling-Maat- schappij te Arnhem. Adres P. R1TZES, scheepsbouwmeester aldaar. Gevraagd voor het buitenland een FABRIEKS-KOPERSLAGER, zijn tverk grondig verstaan- deom met M Mei in dienst te treden. SALARIS van 66 3 Markvrij wel f 1,80. Aanbiedingen met opgave van referenliën, ouder- dom, gehuwd of ongehuwd, worden franco inge- wacht onder nommer dezer advertentie Bureau dezes. [12108]. 24 cent voor elke 100 gulden of gedeelte van 100 gulden. Bij postwissels wordt geheven 5 cent voor een bedrag van 12.50 of gedeelte van 12.50 evenwel zullen, volgens de nieuwe postwet, bedragen tôt 5 verzonden kunnen worden tegen een port van 24 cent. Yergaderiug tan deu Raad der gem. Hoogezand, op Vrijdag den 26 Febr. 1892, des namiddags te 2| nnr. Aanwezig 12 leden. Afwezig de heer Wolthuis met kennisgeving. Na opening der vergadering volgde de voorlezing der notulen, welke zonder op- of aanmerking wer den goedgekeurd. Aan de orde: 1. Benoeming onderwijzeres aan de school te Hoogezand, zuidzijde. De opgemaakte voordracht, voorgelezen door den Secretaris, is als volgt No. 1. Mej. Annechien Koetse, onderwijzeres te Sappemeer; No. 2. Mej. Ida Rensina Beuvelij, onderwijzeres te Groningen; No. 3. Mej. T. Polak, onderwijzeres te Veendam No. 4. Mej. Alelta Lamberta Hoog, onderwijzeres te Kielwindeweer. De voordracht is opgemaakt in overleg met den arrondissements-schoolopziener en het hoofd der school. Uit de stemming, die volgde, bleek het, dat Mej. Annechien Koetse met algemeene stem- men werd begoemd. 2. Benoeming onderwijzer aan de school te Hoogezand, zuidzijde. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren: 1. Laurens Lottering onderwijzer, Hoogezand. 2. Hen- derikus Jonkman, onderwijzer Hoogezand. 3. Hen- drik Gortmaker, onderwijzer Kalkwijk. De voordracht is opgemaakt in overleg met den arrondissements-schoolopziener en in overleg met het hoofd der school. Deze onderwijzers zijn allen in 't bezit van de hoofdacte. Uit de stemming die er volgde, bleek het, dat de heer L. Lottering met algemeene stemmen werd benoemd. De voorzitter stelt voor aan hetDagelijksch Bestuur over te laten den tijd van in functie treding. Al dus besloten. 3. Ingekomen stukken a. Een adres van de landbouwvereeniging Krops- woldeWolfsbarge, waarin te kennen wordt gege ven, dat er in den laatsten tijd vele schapen in de weiden te Kropswolde door honden worden dood- gebeten, als 0. a. van J. Winter, Westers, Nieborg, Sluis, Broekema, Swiers en anderen. Alzoo voor- beelden genoeg om te besluiten den Raad in over- weging te geven hierin veranderingen te brengen, door bijv. de politie te machtigen om honden welke des avonds of 's nachts zonder muilkorf rondloopen, onschadelijk te maken. Het adres is geteekend door A. Gernaat président, Nijborg secretaris. De voorzitter stelt voor dit adres voor kennisge ving aan te nemen, omdat de zaak straks toch bij de politieverordeningen besproken wordt. Aldus wordt er besloten. b. Ingekomen een adres van de afdeeling Hoo gezandSappemeer van den Bond voor Neder- landsche onderwijzers, waarin te kennen wordt gegeven, dat zij tôt hun leedwezen ondervonden hebben, dat de benoeming van de onderwijzers en onderwijzeressen plaats vindt met aanwijzing van een voorloopige standplaats. Dit is, afgaande op artikel 28 der wet en de jongste besluiten om irent de zaak van den onderwijzer J. J. Reijer, onwettig. Redenen, waarom zij den raad verzoe ken de onderwijzers en onderwijzeressen op eene vaste standplaats te benoemen. Het adres is geteekend door T. JANSMA, près. DIJKSTRA, le secretaris. WOLRICH, 2e secretaris. POOL, penningm. De voorzitter stelt voor, dat adres voor kennis geving aan te nemen. De heer Vos, vindt evenwel, dat het wensche- lijk is aan 't verzoek te gemoet te komen, de heer Meihuizen, het aan den raad over te laten. De heer Vos: Het is ondoelmatig om tijdelijk te benoemen. De heer Smit Ik vindt het arrogant met zoo'n voorstel voor den dag te komen. Toen de zaak van Reijer nog niet plaats gehad had, was er steeds overplaatsing, zelfs verzochten de onderwijzers het wel. Nu verzoeken ze, alsof de raad het zelf niet weet, dat het niet mag. De heer Vos: Smit zegt, dat de Raad het wel uit de zaak van Reijer kon zien, dat het niet mag, maar na dien tijd, doet men het toch. De heer v. d. Goot: Ik geloof, dat het wen- schelijk is om eene vaste standplaats aan te wijzen, dan weten ze, wat zij moeten. De heer Boerma: Als wij hen voor vast aan- nemen, dan ook verplichten; zij kunnen immers ontslag vragen. Het voorstel van den voorzitter, om het adres voor kennisgeving aan te nemen, werd aangenomen met 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Mar- ring, van der Goot, de Gock en Vos. c. Ingekomen een schrijven van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente Slochteren, betrefïende de verharding van den Borgweg. De voorzitter deelt mede, dat volgens afspraak er eene conferentie heeft plaats gehad over de verharding van den Borgweg, tusschen het Dage lijksch Bestuur van de gemeenten Hoogezand en Slochteren. In dit adres nu, geeft hetDagelijksch Bestuur van Slochteren te kennen, dat in hunne vergadering is besloten om tôt de verharding van den Borgweg te geraken, van de aanlegsom, na aftrek van Prov. Subsidie en de som, ingeteekend door de ingezetenen, de helft der kosten te dragen, terwijl het jaarlijksch onderhoud van de Siccama's laan ten laste van de gemeente Slochteren zal komen en dat van den Borgweg ten laste der nCUDIUUI Ibl UbMMIIg HEKGEED 10 bien niet drachtig 5 gld. bij J. KOOLiA huize J. KAMPHUIS te St. Annen. g P.8. lies Zondag jvordt niet gedekt. Snelpersdruk, Borgesie Zoon, Sappemeer.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 6