892. 22e Jaar gang. MEER. i Vrijdagsavonds vôôr zes uur bij de Uitgevers. T GRILNO. gemeente Hoogezand. Voorzitter: Ik stel voor dit ingekomen bericht ter inzage te leggen voor de leden en dan in eene eerstkomende vergadering te behandelen. Aldus besloten. d. Ingekomen een bericht tôt welk bedrag de onvermogende lieden zouden kunnen worden be- graven, welk bedrag is 4 voor Hoogezand en 4,50 elders. De voorzitter stelt voor dit aan te houden tôt eene volgende vergadering. Aangenomen. e. Mededeeling van den voorzitter, dat het bestek en teekening voor de nieuw te bouwen onderwij- zerswoning te Martenshoek ter visie ligt. f. Mededeeling van den voorzitter, dat eene wij- ziging van den Hoofdelijken omslag in behandeling is. g. Mededeeling, dat naar aanleiding om bij ter Velde, logementhouder te Kiel-Windeweer een stem- bureau te houden er eene brief is gezonden van Ged. Staten, waarin dit Collège te kennen geeft, dat het niet op hun weg ligt, dit verzoek in te willigen. Voorzitter: Het mag ook niet. De heer Vos Op andere plaatsen is het toch zoo. De heer Meihuizen Ter Velde mag in de kamer waar de stemming plaats heett, geene vergunnings- recht hebben, en dit wil hij er niet om afsehaflen. De heer Marring Mij dunkt, als wij het gaarne willen, konden wij het nog eens goed uit elkaar zetten, en dan kregen we ook wel toestemming. 4. Algemeene politieverordening. Door den voorzitter werden de artikelen voorge- lezen, door de leden enkele op- en aanmerkingen gemaakt en daama vastgesteld. Hierna sluiting der vergadering. Raadszitting der gemeente Slocliteren op Zaterdag 30 Febr. te uur. Aanwezig bij de opening 13 leden, afwezig de leden Broekema en Boerema. Voorlezing der notulen van de vorige vergade ring. Tijdens het voorlezen dezer notulen komt de heer Broekema ter vergadering en teekent de presentielijst. Na de voorlezing der notulen volgt de goedkeuring en vaststelling er van. Hierna stelt de voorzitter voor, de openbare ver gadering voor geruimen tijd te schorsen, ten einde over te gaan in eene met gesloten deuren. ZEd.Achtb. vraagt of de leden er zich mede kunnen vereenigen en daar niemand der leden er op antwoort, wordt dit voorstel als aangenomen beschouwd. Na heropening der vergadering aan de orde: 1. Benoeming van een lid van 't Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter: Deze benoeming moet er plaats hebben, tengevolge van het bedanken van den heer H. W. Eelssema. Dientengevolge is er een tweetal opgemaakt, bestaande uit de heeren T. L. Kuiper te Siddeburen en Hendrik Meijer, landbouwer te Siddeburen. Tôt stemopnemers fungeeren de heeren R. E. Mulder en Alting. Uit de stemming die volgde, bleek het, dat T. L. Kuiper benoemd was met 13 stemmen. 2. Verkiezing van leden voor de stembureaux. Voorzitter: Deze verkiezingen zijn noodig voor eventueele verkiezingen dit jaar te houden. Stembureau Siddeburen, benoeming a van een voorzitter. Uitslag der stemming Eelssema 5, Boerema 4, ten Have 5. Volgt een nieuwe vrije stemming: als ten Have 7, Eelssema 6, en Boerema 1, volgt herstemming tusschen ten Have en Eelssema, met den uitslag, dat beiden 7 stemmen verkregen. De heer Eelssema, aïs oudste in jaren, werd alsnu be noemd tôt voorzitter van 't stembureau Siddeburen. Verkiezing van 2 leden voor 't stembureau Sid deburen. Uitslag der stemming ten Have 12, R. Mulder 6, Rumpff 7 en Geertsema 1 blanco 2. Benoemd alzoo: ten Have en Rumpff. Stembureau Slochteren, benoeming van 2 leden. (Tôt voorzitter is ambtshalve aangewezen J. H. Kolk. Uitslag der stemming is, dat Broekema benoemd wordt met 9 en Geertsema eveneens met 9 stemmen. J. Blaauw verkreeg 5, Hooites 1 en 2 stemmen in blanco. Stembureau Scharmer-Harkstede. Benoeming van een voorzitter. Uitslag der stemming: Kooi 9 stemmen, Wes ters 3, R. E. Mulder 2. Een briefje van onwaarde, ingevuld met (Kooi, Alting, Klootsema). Alzoo Kooi benoemd tôt voorzitter stembureau Scharmer Harkstede. Verkiezing 2 leden voor stembureau Scharmer Harkstede. Uitslag der stemming: Alting 7, Westers 11, Klootsema 6, R. Mulder 4. Westers alzoo be noemd. Volgt vrije stemming omtrent het tweede lid. Uitslag: Alting 2, R. E. Mulder 4 en Kloot sema 3, de anderen allen van onwaarde. Nu volgt er eene stemming tusschen Alting en Klootsema, en degene, die de meeste stemmen op zich ver- eenigt, komt in herstemming met R. E. Mulder. Uitslag der stemming: Alting 7, Klootsema 5. Blanco 1, onwaarde 1. Dus volgt er eene herstem ming tusschen Alting en Mulder, waaruit volgde, dat R. E. Mulder benoemd werd met 9 stemmen. Alting verkreeg 4 en in blanco 1 stem. 3. Verkiezing commissie in de Schutterij. Voorzitter: Tengevolge artikel 11 en 15 dier wet moeten er twee leden in die commissie benoemd worden. Buitengesloten is het lid Broekema, zijnde Commandant van het corps. Uitslag der stemming: J. H. Kolk 7, Kooi 5, Alting 4, Eelssema 3, R. E. Mulder 2. Westers 2, Geertsema 2, Blaauw 1, ten Have 1 en B. G. Mulder 1 stem. Volgt nieuwe vrije stemming als Kooi 3, Westers 4, Blaauw 3, Kolk 9, R. G. Mulder 3, ten Have 1, Alting 2, Eelssema 1 stem. Alzoo J. H. Kolk be noemd. Volgt vrije stemming over het tweede lid, als: Westers 3, Kooi 5, R. Mulder 1, ten Have 1, Blaauw 1, Alting 2, Klootsema 1. Volgt herstemming tusschen Kooi en Westers met den uitslag, dat Kooi benoemd werd met 8 stemmen; terwijl Westers 5 verkreeg. 4. Benoeming onderwijzeres te Hélium. Voorzitter: De voordracht bestaat uit 1. Alide Rensina Bossinga van Veendam. 2. Tetje van den Berg van Sappemeer. 3. Johanna Frank van Sloch teren. Deze voordracht is opgemaakt in overleg met den arrondissementsschoolopziener en het hoofd der school heeft zijne goedkeuring aan No. 1 ge- geven. De uitslag der stemming was, dat Mej. A. R. Bossinga benoemd werd met 41 stemmen. Mej. T. v. d. Berg verkreeg 2 en 4 was in blanco. 5. Benoeming onderwijzeres aan de school te Schildwolde. Voorzitter: De voordracht hestaat uit 4. T. v. d. Berg Sappemeer, 2. A. R. Bossinga Veendam en 3. Johanna Frank van Slochteren. Uitslag der stemming is, dat Mej. T. v. d. Berg benoemd werd met 9 stemmen. Mej. J. Frank verkreeg 4 en in blanco 1 stem. Voorzitter: Ik stel voor de benoeming te doen ingaan op 4 Maart a. s. Aldus besloten. Nadat de voorzitter den dank toegebracht had aan de heeren stemopnemers voor de genomen moeite, gaat ZEd. Achtb. over tôt het volgende punt der agenda. 6. Aanvrage ontslag onderwijzeres Lageland. Voorzitter: Er is ingekomen een adresvanMej. W. L. van Dijk van Groningen, onderwijzeres te Lageland, met verzoek eervol ontslag uit hare be- trekking, wegens hare benoeming als onderwijzeres te Fokshol, dit ontslag zoo spoedig mogelijk te doen ingaan. Deze missieve is ingekomen den 4 Januari, wes- halve de voorzitter voorstelt het ontslag te doen ingaan op 1 Maart a. s. Aldus besloten. 7. Vacature onderwijzer te Lageland en Sidde buren. De voorzitter stelt voor deze benoeming te ver- dagen tôt eene volgende vergadering, aangezien de tijd van aangifte juist heden gesloten is en er dus geen tal kon worden opgemaakt. Aldus wordt er besloten. 8. Aanleg Borgweg. Voorzitter Overeenkomstig onze opdracht heb ben we ons in conferentie gesteld met het dage- lijksch bestuur der gemeente Hoogezand over het verharden van den Borgweg. De opmeting van dien weg is geschied en gebleken, dat er onder Hoogezand ligt 4200 M. en onder Slochteren 4060 M. zoodat de geheele lengte van de weg is5260meter. Dit berekend naar 3 per strekkende meter, dan zou de geheele weg moeten kosten 15780. Wan- neer men van deze som aftrekt 4300, ingetee- kend door de aangrenzende bewoners en 4367 voor provinciaal subsidie, dan zal er nog eene rest overblijven van 40113. Het Dagelijksch bestuur van Hoogezand nu wil de helft dier kosten dragen, terwijl het onderhoud van den weg ook voor gemeenschappelijke rekening moet genomen worden, met bepaling van geen tolboom te plaatsen. Het dagelijksch bestuur dezer gemeente is nu wel geneigd om eene hoogere subsidie toe te staan dan het vroegere, doch B. en W. hebben gemeend niet meer onderhoud ten laste dezer gemeente te mogen nemen, dan dat gedeelte wat onder Sloch teren ligt, n.l. 1060 Meter, zoodat B. en W. voor- stellen, om tôt den aanleg van den grintweg Borg weg te geraken, de helft der kosten te dragen, dat ongeveer 32 is, plus het onderhoud van den weg, dat ligt onder Slochteren, met bepaling geen toi te plaatsen. De voorzitter stelt hierna de discussies over dit punt open. Eelssema: Ik zou zeggen om daar een grind- weg te leggen mag er wel rekening gehouden worden met den finantieëlen toestand der gemeente, want ruim 5000 is nog eene groote uitgave. Zooals men zegt is, die weg een eind goed, en slechts plus minus een 500 Meter in slechten staat. Er is weinig passage en dan zooveel kosten. 'k Weet niet een weg, die onder een andere gemeente ligt. Voorzitter: Wat het laatste betreft, een grint weg onder een andere gemeente tel ik niet, dat doet niets ter zake. Wat de begaanbaarheid van den weg aangaat, dit blijft altijd een zand- en veenweg. 't Is waar, het zijn belangrijke kosten voor de gemeente, doch volgens mijn idee is er veel voor te zeggen om die menschen uit dien toestand te helpen. Nu is er weinig passage, dat is zoo, maar dit zal ook beter worden, als de weg verhard wordt. Kooi: Ik ben in den loop van dit jaar 20 jaar raadslid geweest en gedurende al dien tijd was de weg slecht, de toestand is wel bekend. De be woners bij den Borgweg hebben altijd in de lasten bijgedragen, en dus ook voor de andere wegen, die hier tôt stand zijn gekomen, het is nu niets meer dan billijk, dat zij er ook iets van genieten. En nu komen ze tôt ons, ingezetenen van Sloch teren, helpt ons, Hoogezand wil ook wat. Laat Slochteren zich nu niet ongenegen betoonen, ik ben er sterk voor. Wij moeten helpen. Broekema: Ik kan mij met het voorstel van B. en W. niet vereenigen. De subsidie van 32 is hoog. We begaan zoodoende eene onbillijkheid tegen de vroeger toegestane subsidies van 45 Andere wegen zijn ook met groote opofferingen tôt stand gekomen. Voorzitter Ik ben het volstrekt niet met Broe kema eens. Vroeger was de Provinciale subsidie veel hooger. Dat was toen wel eens 50 en nu niet meer dan 45 20 Broekema Die vroegere wegen waren andere wegen, ik beschouw dit maar als een buurtweg. En als we beginnen te verharden, zal de schulden- last groot worden en de hoofdelijke omslag zal daardoor omhoog moeten. Voorzitter Zonder geld is er niets tôt stand te brengen. Alting De vorige spreker sprak van buurtschap, maar er is toch een school met 3 lokalen. De subsidie van 32 is mijns inziens zeer billijk. Alleen de toi, daar denk ik anders over. Broekema Het is toch immers ook geen dorp, alleen maar eene buurt. Alting Laatst hebben we nog aanschrijving gekregen, dat er meer onderwijzerspersoneel aan de school te Borgweg wezen moest en dus is er nog vrij wat bevolking. Broekema De kinderen van de school te Borg weg komen ook van andere plaatsen, 't is toch altijd maar eene buurtweg. Blaauw Ik ben er sterk voor, dat de weg tôt stand komt, hebben de gegoeden niet genoeg ge- teekend, anderen des te beter. De geringe man heett al veel opgeoflferd, en wil er ook graag iets voor hebben. R. G. Mulder Als deze grintweg tôt stand komt, komen er dunkt mij, spoedig meer, die ook andere wegen willen verhard hebben, dat zal spoe dig verhooging van den hoofdelijken omslag eischen, die reeds, in verband met de draagkracht der ge meente, hoog genoeg is. Klootsema Ik kan mij er niet mede vereenigen. Sommige achterbuurten zullen er dan altijd treurig aan toe wezen. Moet de mindere man er dan al tijd om lijden, dat is een treurige toestand. Laten de gegoeden dan wat meer betalen. Geen wier- degrond, geen klei, geene aardappels kunnen er langs vervoerd worden. Indien de weg verhard wordt, komt het ten bate der gemeente. R. G. Mulder Wat Klootsema daar zegt, is veel waars bij, maar als in andere streken de we gen ook zullen worden verhard, dat zal te veel kosten, de gemeentelasten zullen daardoor aanmer- kelijk worden verzwaard, hetgeen boven de draag kracht der gemeente zal gaan. Klootsema Er zijn niet zooveel zulke streken en wanneer er straks komen om wegen te verhar den, die er ook zoo aan toe zijn, zal ik er ook sterk voor wezen, ook daar subsidie te verleenen. De Borgweg is slecht, laatst hebben ze er nog een paard uitgegraven; de kinderen kunnen niet naar school gaan en van het herhalingsonderwijs kan geen gebruik worden gemaakt. Broekema De toestand van den weg zou een boel beter kunnen zijn als Hoogezand beter schouwde. Het voetpad kon best begaanbaar gemaakt worden Klootsema: Zooals de weg nu is, is het onmo- gelijk, dat er iets langs kan. R. G. Mulder Zou de weg niet op eene andere manier verbeterd worden kunnen, met zand bij- voorbeeld bij 't bosch. Alting: Vroeger is er al een zandpad geweest, maar dat is weer vervallen, de weg was te smal. Voorzitter: De schouwing van Hoogezand is treurig geweest, als die beter toegepast was, was de weg ook in beteren staat. Rumpff: Ik ben er vlak voor, dat de weg tôt stand komt, maar de kosten zijn te hoog, als Hoo gezand eens 2 tegen Slochteren 4 deed. Voorzitter: Dat is niet aan orde. Rumptf: Als we dezen weg verharden, zijn er veel meer wegen die verhard moeten worden. Westers: Als er meer zulke plaatsen waren, zou ik er ook sterk voor zijn, die te verharden, maar noem ze eens op. Denk de gemeente Sloch teren eens zonder grintwegen, wat zou het dan wezen. Kooi: Korte jaren geleden was de weg door 't Lageland juist zoo als de Borgweg nu. Zoolang als de grintweg nu door 't Lageland isis het daar zeer veel vooruitgegaan. Ailes is er florisanter geworden, de huizen en landerijen hebben eene hoogere waarde gekregen. Eerst was er eene school met één, later 2 en nu reeds 3 lokalen. Borgweg zou ook vooruitgaan, en er bestaat bepaald behoefte aan een weg. Broekema: Met het voorstel van vroeger om 45% subsidie te verleenen, kan ik mij best ver eenigen, maar met hoog subsidie niet. Kooi Als ik daarop antwoorden mag, kan men evengoed zeggen, we willen niet, en dan kan er niets tôt stand komen. Eelssema Hoe zijn de wegen, dan hier tôt stand gekomen, immers ook met 45%. De voorzitter zegt nog er sterk voor te zijn, niet meér onderhoud van den weg te nemen, dan dat gedeelte, dat onder Slochteren ligt, overigens steunt hij het voorstel van B. en W. Daar niemand der leden over dit punt meer het woord vraagt, brengt de voorzitter dat voorstel in stemming, hetgèen wordt aangenomen met 8 stemmen. Vôôr stemden Voorzitter, Westers, Blaauw, Alting, Klootsema, R. E. Mulder en Kooi; tegen stemden! Eelssema, R. G. Mulder, Rumpff, ten Have, Hooites en Broekema. 9. Verhooging jaarwedden onderwjjzers. Voorz. Tengevolge van het vertrek van Mej. W. L. van Dijk, onderwijzeres te Lageland, is het noodzakelijk, dat er eene oproeping voor die va cature geschiedt. B. en W. achten het in 't belang van 't onder- wijs, de jaarwedden van het onderwijs te wijzigen en wel te verhoogen, daar anders het beste per- soneel ons ontloopen zal. B. en W. zijn daarom van oordeel het minimum traktement van onder- wijzers te brengen op 450 en dat der onder- wijzeressen op 475. Alzoo eene verhooging van 50. De voorz. stelt de débat ten over dit punt open. Eelssema: Ik meen, dat voor onder wij zeressen 450 ook genoeg was, we kunnen er genoeg voor krijgen. Voorz. We hebben op eene vorige vergadering aangenomen dat de onderwijzeressen meer bezol- diging verdienen dan de onderwijzers, daar zij meer diensten bewijzen. Eelssema: 450 vind ik voor eenen onder wijzer niets onbillijk. Kooi: Die zaak is zeer duidelijk, als wij eene onderwijzeres 25 meer geven, dan is het nog in't voordeel van de gemeente, en voor 't onderwijs, «Mijns inziens hangt dat van omstanaigneaen ai, antwoordde Oliva voorzichtig. «Uit dezen briet blijkt, dat ook de anderen er een van dergelijken inhoud hebben." »Ja, zij waren er op berekend Quinch in zijn bewegingen zoo te leiden, dat hij geen aanzienlijke afdeelingen van den vijand kon ontmoeten. «Mag ik weten, waar ailes op uitloopt?" Waarom niet Te meer, nu door het verlies der brieven de plannen toch vervallen. Ik vrees, dat Quinch het leger der Vereenigde Staten, dat bekend is met zijn bewegingen, nu juist in den mond loopt. De hoop blijft echter, dat bij het eerste treffen, hetgeen vermoedelijk bij Kansas City zal plaats hebben, de Guerilla's in staat zijn den vijand in den rug aan te vallen." Hier wendde Palmerzich vol geestdrill tôt zyn vrienden en ging voort: vertoeven zich voldoende van proviand te voorzien, maar dat zou bij een leger van duizenden groote bezwaren opleveren. Ook schijnt het mij gevaar- lijk, dat de verschillende benden in dezelfde rich- ting optrekken hun doel wordt daardoor te dui delijk. Ik zou raden tôt het uiterste tijdstip te wachten." «Men zou kunnen denken, dat gy een opleuhng als veldheer had genoten," zeide Palmer verbaasd. «Uw argumenten zijn helder en treffen doel. Wel is waar, gij zijt op de plaats zelf geweest, een voorrecht dat wij missen en daardoor krijgt uw oordeel nog meer waarde. Ik onderstel dat gij binnenkort naar Kansas terugkeert. Zoudt ge genegen zijn de eene of andere opdracht aan bepaalde personen over te brengen? Ge begrijpt IOEK, ZTJIDBROEK, ZtTIDLABEN, HAREN enz. PRIJS der ADVERTENTIËNVan 4—5 regels 35 cent», iedere regel meer ÎO cents. Groote letters worden naar plaats- ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentiein eens voor 3-maal plaatsing besteld, is de derde plaatsmg gratis. GEVANGEN DEN 1 OCTOBER 1891. zijn mij even lief" zulk een gun- ikte, zijn in lijnrechten strijd. van de groote werkeloosheid te jr in sommige deelen der stad, rlijk paleis, samenscholingen plaats r een ernstig karakter droegen. a, in slagers- en bakkerswinkels p van eenige honderde personen, igen aan. De politie heeft echter n krachtig optreden aan de wan- einde gemaakt. ît sociaal-democratische blad Vor- ingepakt, door aan het hoofd van nend nommer een oproeping aan verklieden te plaatsen, in het bij- rtijgenooten gericht, waarin wordt i van deelneming aan de samen- ithouden. Dergelijke rumoerma- ing van eens anders eigendom, zijn geen middelen om te gemoet n heerschenden nood. iocratische leden van den gemeen- en buitengewone vergadering be- ledeischend voorstel te doen, door un gemeentelijke werken aan de id te verschaffen. larnot, président der fransche re met geslaagd in het samenstellen kabinet. Verschillende combina- De partijen die het ministerie zoo ît ten val brachten, de radicalen en :ijn niet door den président geraad- 3te partij telt onder hare leden ende mannen, maar de ondervin dikwijls geleerd, dat zij tôt re zooveel water in den wijn doen, 1er hunne vroegere medeleden de inders vinden. Een ministerie uit die een zoo werkzaan aandeel nam der crisis is bij de tegenwoordige inkrijk, bepaald ondenkbaar. Zeker aet het oog op de vele aanhangige gunstig, maar te Parijs nam dat ailes vrij kalm op. Dvervol in de kerk der Remonstran- lkens het geval, wanneer de eigen restoelte betreedt; zoodat verbou- wing en uitbreiding slechts eene kwestie van tijd kan zijn. Dezen keer sprak de redenaar over het weldoen en geven, en hoe er welgedaan en gege- ven moet worden. Een prachtig woord van prac- tischen aard en dat elken dag in 't leven zijne toepassing moet vinden. Doch ik dacht zoo bij mij zelven wat zou zoodanig woord niet veel meer nut stichten, wanneer juist diegenen het hoorden, die niet gewoon zijn ter kerke te gaan. Want zoo niet volslagen onverschilligheid daarvan de oor- zaak is, en dat is ook al een heel leelijk gebrek, dan blijft licht menigeen weg, omdat schuldbesef bij 't manend woord hem licht een blos op de kaken zou jagen. En dat verkiest men in den regel niet. Waar tegen diefstal wordt te velde getrokken, daar blijtt de slechtaard weg; waar tegen leugen en laster wordt gewaarschuwd, daar wordt juist de lasteraar door zijn slecht geweten weerhouden, mee van de partij te zijn. Zôô vooral ook in zake den bond tegen drankmisbruik. Want waar hier de vorige week eene dame optrad, die voor een groot publiek tegen deze volksondeugd waarschuwde, daar geldt weer dezeltde opmerking van straks: de drinkebroers blijven van verre, zij hooren het goede woord niet. Wie een kans wilde wagen, om voor zijn onderwerp allen te zien opkomen, ook diegenen, die om d'onrust hun- ner conscientie liefst zulke kringen mijden, die zou al over «Oude Russen" of nieuwe «Amerikanen" moeten gaan spreken: zoo iets pakt het groote publiek nog het meest en bij die dingen neemt men 't met de conscientie vaak minder nauw. Een groot, een zeer groot publiek zal hier ook getrok ken worden door den internationalen biljartwed- strijd op Vrijdag en Zaterdagavond e.k. Zin voor sport en wedstrijden zit in de lucht. Op dat ge- bied mag men gerust 't een of ander ondernemen bij voorbaat is men van aile welslagen zeker. Zoo is het gegaan met de wedrennen, zoo is het gegaan met de oprichting van de Harddraverijvereeniging en de grootsche uitbreiding der keuringen en harddraverijen, zoo is het gegaan met de jaarlijk- sche verloting van paarden, rijtuigen, enz., zoo is het gegaan met den grooten vélocipèdewedstrijd, zoo met volteekening van een garantiefonds groot drieduizend gulden voor de uitgeschreven internati onale hardrijderij op schaatsen, én zoo zal het ook gaan met dit luisterrijk feest. Eene commissie heeft zich opgeworpen en de noodige gelden bij- eengebracht: groote prijzen zijn uitgeloofd, waar- onder een eerste prijs van honderd gulden plus eene gouden médaillé; de vereeniging voorvreem- delingenverkeer heeft er eene schoone médaillé aan toegevoegd voor den bekwaamsten seriespeler, en het succès van al die maatregelen hoe ge- waagd het voor zulke commissie schijne zal schitterend zijn. De groote zaal, hoe groot ook, zal licht te klein blijken; want van aile spelen is zeker wel het biljartspel het meest en het alge- meenst in trek. Nu zijn er die zoodanig succès 'eilige gelegenheid zich te zelden ongebruikt te laten voorbijgaan." la en antwoordde aarzelend: «Gij îven, die bij mij worden gevonden, lerf kunnen storten. Maar het zij rn ook in onschuldigen vorm gesteld naam en adres. Ik herinner u dien ik u bracht en die mij door inhoud den weg wees naar uw ik in overweging dat ik, als vrouw, itaat zal zijn ze persoonlijk te over- dan toch een vertrouwden bode ieder's hart lezen?" p uw scherpzinnigheid. Wanneer trekken jen, maar ook weken duren." elk geval terug Zou het niet goed gen waar ge woont? m woning, maar houwd mij schuil. illend uiterlijk moet ik dubbel op ezen. Indien Campbell eenig ver- nijn tegenwerking had, zou ik en mij verloren zijn. Ik kreeg den ts verborgen blijft voor den scherpen jnzichtbaren vijand. Talrijke bond- bn hem steunen, anders zou het hem zijn overal en nergens tegelijk te wezen. "Om die reden zoek ik het liefst mijn schuilplaats te midden van de verbitterdste vijanden." «Kan ik u dan een boodschap zenden?" «Neen, want ik verzwijg voor de veiligheid zelfs voor u mijn verblijf. Als mijn vertrek bepaald is, kom ik hier terug; maak inmiddels ailes gereed, wat ge mij wenscht op te dragen. Geef tevens aan uw bediende bevel mij terstond binnen te laten in plaats van mij met viagen lastig te vallen." Bij die woorden stond Oliva op; ze boog tôt afscheid voor de andere heeren, terwijl Palmer haar naar de vestibule bracht. «Een zonderlinge verschijning," verklaarde Palmer bij zijn terugkomst, terwijl hij zijn vrienden naar het overige gezelschap geleidde, «door welke erva- ring zou zulk een schoone vrouw, bestemd voor een gelukkig familieleven, tôt zulk een werkkring gedrongen zijn?" «Ik heb haar nauwkeurig gadegeslagen," luidde het antwoord, «en ik zeg u, dat het niet zoozeer vurige vaderlandsliefde, maar bittere, onuitspreke- lijke haat is, die tôt zulk een optreden dringt. Elke lijn van haar schoon gelaat verried een wils- kracht, zooals men bij menigeen te vergeefs zou zoeken. Toch raad ik dringend haar te laten bespieden." «Dat moet zeer voorzichtig gebeuren; want be- merkte ze ons wantrouwen, dan zou ze wellicht zoo beleedigd kunnen wezen, dat zij van partij verandert. Zij zou een gevaarlijke vijandin zijn." «Een vreeselijke vijandin; des te meer is het geraden te weten waar ze verblijf houdt en met wie zij omgaat." «Wij moeten voorzichtig zijn met de keuze der spionnen," zeide Palmer. «Het is dikwijls zeer bezwaarlijk ik herinner u hoeveel moeite het kostte in het als een vesting ingesloten slakkenhuis van den ouden Findegern, dien geslepen tegen- stander, toegang te verkrijgen. Mijn dochter is het ten laatste gelukt." «Maar werd de verdenking, die op hem rustte, bevestigd bracht een der anderen in. «Ik houd hem voor een dommen opgeblazen duitschen beer, wiens grootste kracht in het bewustzijn ligt, dat hij zijn woestenij ten allen tijde voor een groote som kan verkoopen. Als hij de gehate bondsvlag kan hijschen en zijn slakkenhuis bewonderen, is hij tevreden." «Hij is de listigste schurk, die onder het masker van onnoozelheid aan de Staatkunde deelneemt,' zeide Palmer heftig, «wie had verwacht, dat zijn huis de verzamelplaats van onze gevaarlijke tegen- standers zou worden? Daarvan heb ik toch on- wederlegbare bewijzen. Daar is bijvoorbeeld die kapitein Houston sedert hij weer een vin kan verroeren, werd hij de ziel van de Staatkundige vereeniging, die het ijverigst den ondergang van onze partij bewerkt. (Wordt vervolgd.) ue curvciG aiUOW"ièV/U juajaa «1 mm LA 0ISTR1KEH IGEN nsn MEPPEL—ARNHEM. 5,26 5,36 6,42 6,51 7,7 5,15 5,54 8,— 10,23 12,52 4,9 10,32 1,1 4,18 10,40 10,49 8,26 11,7 9,17 12,23 9,49 1,3 9,40 10,24 2,15 9,59 10,42 2,56 ),37 11,15 3,37 L,18 1,48 5,14 9,50 3,23 6,49 6,56 8,10 8,19 8,27 8,36 8,52 10,42 aldaar retourneert. 1,9 4,26 1,18 4,85 1,35 4,55 2,50 6,10 7,47 10,10 3,30 6,50 8.17 10,50 4,15 7,38 9,41 4,38 8,3 10,5 5,26 8,57 10,50 7,56 10,46 9,33 12,20 Van ARNHEM naar MEPPEL—GRONINGEN, 6,26 9,20 9,20 10,10 2,52 7,18 10,6 10,6 11,48 3,88 7,48 10,24 10,24 12,18 4,22 6,30 8,10 Yertr. Arnhem Zntfen Deventer l Zwolle 5,58 8,88 10^58 11,7 1,59 6,51 Meppel 6,42 9,18 11,88 11,50 2,47 7,42 Assen 7.56 10,34 12,20 1,3 4,2 8,56 Vries-Zuidl. 8,15 10,48 1,17 4,16 9,10 De Punt 8,24 10,57 1,26 4,25 9,19 Haren 8,32 11,5 1,84 4,88 9,27 Aank. Groningen 8,40 11,18 12,45 1,42 4,41 9,85 Van DELFZIJX naar GRONINGEN 6,— 7,12 10,44 1,24 4,52 Aankomst GRONINGEN 7,83 8,58 12,27 2,57 6,25 7,5 7,41 8,5 8,52 9,29 10,17 10,42 8,80 10,2

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 7