BOON MULDER AIj.Cj0 11U. 4x7 Varkensmarkt te Zuidlaren Te koop Ziekenfonds „Duurswold." op Maandag 7 Maart 1892, Brandassurantie. BIEDEN AAN: TE KOOP houden tôt eene volgende vergadering en dan nog eerst eens te onderzoeken. Aangenomen. Ingekomen een adres van verscheidene schuite- vaarders, waarin te kennen wordt gegeven, dat de nieuwe draaibrug voor hen des nachts velebe zwaren oplevert, welke lasten nog vergroot worden door tolheffing. Daarom verzoeken zij den Raad de schuitevaarders vrij van toi te stellen en païen voor de brug te slaan waaraan de schuiten kunnen vastgelegd worden. De voorzitter stelt voor afwyzend op dit verzoek te beschikken. Aldus wordt er besloten. Opname Borgercompagniesterbrug. Een breedvoerig schrijven over deze opname der brug leest de voorzitter voor. Daarin wordt o. a. te kennen gegeven, dat B. en W. reeds naar de brug zijn geweest om die op te nemen, maar er toen van opname geen sprake kon zijn. Later werd er weer een datum aangewezen, maar B. en W. van oordeel zijnde, dat zij geen kennis genoeg hebbende van zulke werken, hebben het onderzoek van die brug en de geheele opname er van opge- dragen aan de Schreuders. Die opname heeft reeds plaats gehad, en het rapport, uitgebracht door Schreuder wordt voorgelezen. Uit dit rapport bleek, dat er nog al veel aan de brug was, dat niet was uitgevoerd volgens het bestek, weshalve B. en W. voorstellen hen te machtigen een atschrilt van dit rapport te zenden aan rijms om de ver- anderingen aan te brengen en eveneens aan Peters. De heer Nauta: Hebben Peters en Doornbos geen rapport uitgebracht over de draaibrug Dat moesten zij toch doen als opzichters. Voorz. En als ze dat dan niet doen De lieer Nauta: Moet hij geen eindrapport uitbrengen? Yoorz. En als dat dan met gebeurt, wat dan De heer Nauta: Wij moeten een rapport van Peters hebben. Voorzitter Kunnen de heeren er zich mede vereenigen, dat we het rapport naar de aannemers sturen om aile stipt uit te voeren, en aan 1 eters om het na te zien. Er ontspint zich nu een onderhng débat, waarin de voorzitter, het lid Berg en anderen te kennen geven, dat de brug te smal is. Voorzitter We zitten met de brug, en dat zou nu zoo'n baas geworden zijn. De heer Mulder vraagt het woord Ik ben leek op dat gebied, maar dat u de brug laat onderzoe ken door Schreuders, concurrenten van de aanne mers, 5s mijns inziens niet goed. Waarom dit onderzoek niet gedaan door eenen ingénieur, iemand, die aan de zaak geheel onpartijdig was. lk ver- trouw dit onderzoek niet. Voorzitter: Het verwondert mij wel, dat dit dan vroeger niet ter tafel gebracht is. De heer Mulder: Dat heb ik toen ook reeds °e'Voorzitter Dat doet er niet toe, debrugmoest perfect afgeleverd worden, ik hou niet van schip- peren. De heer Mulder U had andere personen voor het onderzoek en afname moeten aanwijzen. De heer Berg Dat wat Mulder zegt zal straks nog wel aan den dans komen, als ze niet tôt een vergelijk komen. Dan moeten er andere maatie- gelen genomen worden. Voorzitter: Het spijt mij, dat. het zoo is. De heer Nauta; Mij ook. Voorzitter: Het is Tijms zijn schuld. De heer Nauta: Het behoort tôt de hjdensge- geschiedenis, die Borgercompagniesterbrug. (Gelach). Voorzitter: Heeft iemand nog bezwaar tegen het voorstel van B. en W. De heer Edzes: Als Peters de brug goed- keurt, dan zou ik er voor zijn hem open te stellen. De heer H. Smit: Het is eene gegronde aan- merking van Mulder, dat de Schreuders concur renten zijn van de aannemers. Zoo'n hoogen dunk heb ik van de Schreuders ook niet. We stellen ons hier dunkt mij aan een gevaar bloot dat con- currentie influenceert. Voorzitter Dan stel ik voor dadelyk meuwen te benoemen. De heer Nauta: We staan hier voor feiten, de heeren Schreuder hebben aangetoond, dat het met goed was. Voorzitter: Ik geef mijne goedkeunng met aan 'tgeen Peters afneemt. Ik kan de brug als Burgemeester niet goedkeuren, en Swiers doet het ^DiTheer Nauta: Het is eene goede bruikbare brug, eene mooie brug, breed genoeg voor het ^De^heer Edzes Als onze opzichter haar goed- keurt, dan is het mij goed. Voorzitter Dan kan je hem wel goedgekeurd kriigen, maar ik wil het niet op mijne verantwoor- ding nemen voor de gemeente, dat ik slecht uif gevoerd werk aanneem. De heer Edzes: Bij 't besle uitgevoerd werk zijn altiid nog wel aanmerkingen. De heer Boswijk: Het kon toch zeer goed volgens 't bestek uitgevoerd worden. Voorzitter: Wel zeker, zeer goed. De voorzitter brengt het voorstel van B. en W. liierna in stemming hetwelk wordt aangenomen met 7 stemmen. Tegen stemden de heeren: E. Mulder, T. Edzes, II. Smit en J. S. Smid Ez. Aangenomen werd nog artikel S der leervakken van 't lager onderwijs in de Ooster en W ester school te schrappen. Mededeeling van den voorzitter, dat er een be- richt ingekomen is van Mej. Anneehien Koetse, onderwijzeres om zoo spoedig mogelijk eervol ont- slag uit hare betrekking, wegens liare benoeming als°onderwijzeres te Hoogezand. De voorzitler stelt voor dit eervol onlslag te verleenen over twee maanden. Mededeeling van den voorzitter, dat van der Velde voor het onderwijs in de Fransche taal ge- durende eenigen tijd waargenomen eene vergoeding vraagt van 60. Voorzitter Ik stel voor dit uit den post der onder wijzers jaarwedden te betalen. Voorzitter: Mijne heeren, ik sluit de vergadering. Geineenteraad Tan Soordbroek. Zitting van Zaterdag 27 Febr. 1892, v.m. 10 uur. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig aile leden. i Na opening der verg. worden de notulen der vorige vergadering gelezen en daarna onveranderd vastgesteld. Aan de orde is: 1. Tijdelijke verhooging van de jaarwedde van den klerk ter Secretarie. Voorz.: Het Dagelijksch Bestuur stelt voor om de jaarwedde van onze klerk E. Boven te verhoogen, berekend na 200 's jaars. We weten dat byna aile werkzaamheden in den laatsten tijd door hem ziin verricht, uit oorzake van de ongesteldheid van onzen Secretaris, en daar de Gemeentewet ons verplicht om alsdan een plaatsvervanger te stellen en te salarieerenzou het niet meer dan billyk zijn. De heer Boelema: Hoelang fungeert Boven dan reeds als Secretaris. Voorz. Reeds ongeveer 3 maanden. De heer Hamster Ik zou 't billyk vinden dat onze Secretaris en de Gemeente beide iets bijdroegen tôt die verhooging van salaris, de kosten voor de Ge meente zijn reeds zoo hoog en buitendien de heer Noording heeft kapitaal. Voorz. Goed en wel, maar bij ziekte zijn er buitendien groote onkosten. De heer Hamster Als iemand anders ziek wordt, worden de kosten en schaden ook niet vergoed, evenwel als het algemeen gevoelen zoo is, dan hen ook ik er niet tegen om 't salaris te verhoogen. Voorz. Wil nog iemand 't woord er over De heer Hamster: Voor Boven, als aankomend persoon, is het anders wel goed om eens voor een tijd aile werkzaamheden van den Secretaris te verrichten. Voor.Zeker wel! maar zonder eemge beloomng kunnen we het toch niet vergen. De heer Hamster: Hij houdt er toch geene huishouding op na. w De heer Huisman Na my 't voorkomt was het beter geweest om bij 't begin der ziekte van onzen Secretaris daarover te spreken, 't is nu wel wat laat. Voorz.: We konden toch niet vooraf weten, hoelang of de ziekte van den heer N. zou duren, en de Gemeente heeft toch zonder twyfel meer verplichting aan Boven dan Boven aan de Gemeente. De heer Boelema: Als klerk gemet hij ook toch f 100 salaris, die som komt er ook toch hy. De heer Van Delden Hoelang strekt die toe- lage voor den Secretaris? Voorz.: Zulks is niet juist te bepalen, t gaat in elk geval bij de maand en we hadden toch by absentie van Boven er in moeten yoorzien door iemand van buiten de Gemeente en dan waren de kosten veel grooter geworden. Het ligt ook met on den weg van onzen Secretaris om voor een plaatsvervanger te zorgen, zulks gebeurt evenmm bij ziekte van een Onderwijzer. In dit geval wordt het door de Wet bevolen. De heer Hamster: Dan wordt er eene oproepmg gedaan in de couranten. De heer Van Delden: Als het weelde is dan moet de titularis toch zelf voor een plaatsvervan- ^Voorz.T Welzeker, als onze Secretaris b.v. a.s. zomer voor pleizier een reisje wil maken door Zwitserland, dan moet hij zelt voor een plaatsver vanger zorgen, maar in dit geval is het iets anders en buitendien, de belooning die voorgesteld wordt, is niet hoog. i u-i De heer Hamster: Ik zou er toch mets onbillyks inzien dat de beide partijen iets bijdroegen. Voorz. Op 't werk van Boven is geen aanmer- kin<* te maken en bij een andere voorziening was het de Gemeente veel duurder gekomen. De heer Huisman We hadden dan meer kosten gekregen. Na nog eenige besprekingen vooraf be sloten om aan E. Boven gedurende den tijd dat door hem de werkzaamheden van Secretaris worden waargenomen, eene belooning toe te kennen naar f 200 's jaars, voor welk bedrag eene leemng zal worden gedaan uit de Nutsspaarbank dezer plaats. Voorz. De heeren Engels, Zuidhoff, Hamster, Van Delden en J. Eendhuizen er voor; tegen de heer Boelema. Buiten stemming de heer Huisman. 2. Wijziging der begrooting 1891. De begrooting alsmede de memorie van toelich- ting wordt op verzoek van den Voorz. voorgelezen door den heer Boven. Uit een en ander bhjkt dat de uitgaven de raming overtrefïen met eene som van f 1300, welke som zal worden verkregen door eene leening te sluiten met de hier bestaande Nuts spaarbank. Daarna wordt zonder hoofdel. stemming de begrooting vastgesteld. 3. Verordening lager onderwijs. Voorz.: In betrekking tôt het 3e punt onzer agenda is ingekomen een schrijven van onze school- commissie, gedateerd 26 Febr. Laten wediemis sive eens hooren voorlezen. Er blykt uit dat de heeren leden der schoolcommissie sterk yveren voor het onveranderd behoud van art. 8 der ge- zegde verordening, om n.l. het geven van pnvaat- onderricht aan ter schoolgaande kinderen door onze Onderwijzers op eenige uitzonderingen na te ver- ^Voorz. Is zulks het besluit van aile loden der schoolcommissie? De heer Engels, als Voorzitter van bedoelde schoolcommissie: Het besluit is genomen met eenparige stemmen. Voorz Wil ook iemand 'twoord er over. De heer Huisman Naar 't advies der school commissie te hooren schijnt ons lager onderwijs er wel op vooruit te gaan. Als mij nu nog duidelyk gemaakt wordt dat de kinderen hier evengoed als b.v. op de school van Steenhuis te Zuidbroek op 12 jarigen leeftijd kunnen overgaan tôt een school voor m. u. o. dan zal ik mij er hij kunnen neerleggen. Voorz. Wilt ge dan zeggen dat uwe kinderen te laat daarvoor klaar komen. De heer Huisman: Zeker meen ik dat, met. dat ik daarvan de schuld geef aan de Onderwijzers, neen dat volstrekt niet, maar ik wijt de schuld aan geheel verkeerde klassenindeeling en regehng, daar- door komen onze kinderen eerst op 14 jarigen leeftijd van school. i Voorz. Dan deugt ons onderwijs toch met als de kinderen 2 jaren bij een ander achteraan komen. De heer Huisman Dat de kinderen hier achter aan komen daarvoor zijn ook bewijzen in overvloed voorhanden, wat beteekent, om iets te noemen, het zesde locaal in onze zuiderschool, door hoe weimg kinderen wordt daar plaats genomen De heer Zuidhoff: Ik geloof toch wel dat als ze hier op 12 jarigen leeftijd de klasse by van Ellen hebben doorloopen, ze dan even klaar zijn als ze op dien leeftijd zijn bij Steenhuis te Zuidbroek. De heer Huisman Aangenomen, maar waartoe dient dan hier in de Zuiderschool de 6e klasse De heer Zuidhoff: Om nog iets meer te leeren dan elders. De heer Huisman: Wie profiteeren dan van dat »meer leeren" als de kinderen van meergegoeden op 12 jarigen leeftijd naar de school voor m. u. o. gaan. De armeluis kinderen komen hoogst zelden in de 6e klasse, die gaan toch niet tôt 14 jaar op school. De heer Zuidhoff: Ik blijf er by dat als gewone kinderen de eerste 5 scholen doorloopen, ze even ontwikkeld zijn al bij andere scholen elders. De heer Huisman: En ik ben er nog met van overtuigd, dat we hier niet laboreeren aan verkeerde klassenindeeling. De heer Zuidhoff: Het is my met duidelyk dat iemand privaatonderwijs kan aanbevelen van onder wijzers die in de openbare school met. deugen. De heer Huisman Ik herhaal, dat door my de schuld niet wordt geweten aan de onderwijzers maar aan verkeerde klasseverdeeling. De heer Zuidhoff: Waarom zouden de kinderen hier niet evengoed leeren als elders? De heer Huisman: We spreken hier alleen over de Zuiderschool. Voorz. Er wordt zooveel besteed aan t onder wijs het diende toch wel goed te zijn. De heer Hamster -. Het behoorde wel zoo te zijn, Burgemeester, maar 't is zoo met, we krygen geen werk naar de belooning is, 't gaat in de hee e wereld zoo, hoe hooger bezoldigde baantjes hoe minder wordt er voor gedaan. De heer Huisman: ln een der eerste klassen bij een der Damesonderwijzeressen zit nog een jongen van 12 jaren oud, alleen een gevolg van schoolverzuim. Voorz.: En de schoolcommissie spreekt van vooruitgang? hoe zit dat dan toch? De heer Huisman: Privaat-onderwijs moest m 't algemeen niet noodig zijn. Voorz.: De schoolcommissie acht den toestand thans beter dan vroeger, toen privaat-onderwijs werd toegestaan, we schijnen derhalve op den rechten weg geweest te zijn. Zullen we nu maar overgaan lot stemming? Het resultaat der stemming is dat voor wyzigmg zijn de Heeren Huisman, Hamster, van Delden, Boelema en Eendhuizen. Tegen den Heer E. Engels. Buiten stemming de Heer Zuidhoff. Het alsnu gewijzigde artikel 8 der verordening luidl als volgt: »De hoofden der scholen en de onderwijzers geven geen bijzonder schoolonderwijs of huisonder- wijs aan de in de gemeente ter schoolgaande kinderen in vakken die in de school worden onder- behandelin g te nemen, doch wenscht alvorens daartoe over te gaan, mededeeling le doen der volgende ingekomen stukken. 1. Adres van den heer K. J. Poil, houdende mededeeling dat hij de benoeming aanneeml als onderwijzer aan de school te Haren op eene jaar wedde van 425. Aangenomen tôt informatie. 2. Adres van de heeren J. van Belkum en W. Poutsma, Hoofden der scholen in deze Gemeente. Bedoeld adres is reeds in de vorige vergadering ter tafel gebracht, doch is alstoen op voorstel van den Voorzitler tôt deze vergadering verdaagd. De Voorzitter deelt den inhoud mede, waarop na on- derlinge besprekingen ten slotte wordt besloten hierop afwijzend te beschikken. 3. Schrijven van den heer II. Bos, Hoofd der school te Haren, houdende dankbetuiging voor de hem toegekende verhooging zijner jaarwedde. Aangenomen tôt informatie. 4. Adres van den heer II. J. Timmer, onder wijzer aan de school te Onnen het verzoek behel- zende, zijne jaarwedde welke op 400 is gesteld, te verhoogen met 25 en alzoo te brengen op 425. Uit het vorig Raadsverslag is hem gebleken dat ook de jaarwedde van den heer Poil, welke met ingang van 1 April is benoemd als onderwijzer aan de" school te Haren, is gebracht op 425. De Raad is echter niet genegen daarvoor te be- slissen, daar Timmer pas in zijne betrekking is. Niets meer in de Openbare Vergadering te be- handelen zijnde wordt deze gesloten om over te gaan in die met gesloten deuren. IJtGEïOSDElï. ■wezen. i Hiervan is uitgezonderd het onderwijs in muziek De bepaling van het lste lid van dit Artikel is niet van toepassing op kinderen van mmstens 1 jaar, indien de ouders of verzorgers aan den Un- derwijzer de verklaring afleggen, dat de kinderen later zullen overgaan op een school waar n.eer uilgebreid lager- of middelbaar onderwijs wordt gegeven, en op kinderen die^ door ziekte of om andere redenen achterlijk zijn." Terwijl de text van het thans bestaande aldus ge'Xn hoofden der scholen en de Onderwijzers geven geen bijzonder schoolonderwijs of huisonder- wijs aan de in de gemeente ter schoolgaande kinderen in vakken die op school worden onder- W Hiervan is uitgezonderd het onderwijs in muziek 611 Burgemeester en Wethouders kunnen echter in bijzondere gevallen daartoe vergunmng verleenen. Voorz. Zou 't ook beter zijn om t heele Artikel te roveeren? De heer Van Delden: Zulks zou met aan te be- velen zijn. Voorz. Dan sluiten we de openbare vergadering. V E R S Ii A G van den Raad der gemeente Haren, op Maandag 29 Fetornari 1893 v/ni 11 uur. Tegenwoordig zijn de heeren L. T. Jorissen, R. Hornhuis, H. Brink, P. Vorenkamp, J. O. Hoenderken, O. J. Quintus, J. J. ten Cate Vissering, E. van Hernmen en M. G. Vroom. De Burgemeester Voorzitter. Het stemmen naar volgorde der presenlielyst wordt door het lot aangewezen te zullen beginnen bij den heer J. Wilphorst. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder eenige op of aanmerkingen gearresteerd. De Voorzitter deelt den Raad mede dat een be- langrijk Hooldonderwerp op zijne agenda voor komt en stelt voor dit in beslotene vergadering m In de Vrijdagavond gehoudene gewone vergade ring van het dep. sDuurswold" tôt nut van 't al gemeen werd, na het afdoen van vele gewichtige zaken, ook lang en breed gesproken over het zie kenfonds sDuurswold." Algemeen betreurde men het, dat het ziekenfonds zoo kwijnende bleef, dat het' niet meer in bloei toenam, d. w. z. dat niet meer leden daaraan deelnamen. Het ziekenfonds, een der nuttigste instellingen, die ooit tôt stand zijn gekomen, verdient beter gewaardeerd te wor den, verdient, dat aile burgers en arbeiders zich als leden laten inschrijven. Tegen betalmg van 5 cents per week kunnen zij, die tusschen de 12 en 66 jaar zijn en op dat oogenblik eene goede ge- zondheid genieten, lid worden. In tijden van ziekte ontvangen zij dan 3.00 per week en bij een sterfgeval wordt aan de erven der verzekerden eene som van 10.00 voor begrafenisonkosten uitge- keerd. In vele plaatsen worden hoogere premie's betaald de uitkeeringen zijn evenwel niet grooter en de reglementen en de eischen om lid te worden zijn veel strenger. En het ledental daar en hier? Verbazend verschil! In Hoogezand—Sappemeer 250 In een klein plaatsje op 't Hoogeland, niet grooter dan Schildwolde telt men 170 leden in het ziekenfonds. Waarom, zoo vraagt men zich tel- kens af, waarom is hier de deelname niet meer algemeen? Is het fonds dan niet solide? Toch wel, want de spaarbank is zijn achterdeur. En hoeveel meer rijkbedeelden zijn of willen lid wor den, geheel alleen om de goede zaak te steunen. Is de premie of contributie misschien te hoog Wij gelooven het niet. Hoe gering het inkomen ook moge zijn, met eenige spaarzaamheid en eenig overleg zal men wel sleeds in de gelegenheid zijn iets ten behoeve van het ziekenfonds af te zonde- ren, om zoodoende in tijden van ziekte voor de zijn'en te kunnen zorgen. Wie dat niet doet, be- gaat een misslag, niet alleen tegenover zich zelven maar ook tegenover de maatschappij, wie hij nood- zaakt hem hulp te verschaffen. Zich niet te verzekeren in het ziekenfonds is een spel drijven met de gezondheid. Bedenk daarbij wel, dat de inzet van dat spel bestaat uit armoede voor u, voor uwe vrouw en voor uwe kinderen. Zijt ge zeker, dat uw huis of inboedel zal ver- branden? Immers neen! En toch vindt men bijna niemand, die de waarde van huis of inboedel niet verzekerd heeft. Dat ge echter eenmaal ziek zult worden is zoo goed als zeker en toch vindt men er zoo weinig, die zich voor de waarde zijner gezondheid verzekerd heeft. Ieder mensch verzekert zooveel mogelijk zijne waarden, lijn kapitaal. Het werk door den mensch voortgebracht, de arbeid door hem verricht, is toch immers ook een inkomen, een kapitaal. Het inkomen van den arbeid is dus het voortbrengsel van den mensch. Ieder inkomen, iedere rente heeft ten bron sen kapitaal. De mensch nu is de bron van het inkomen, van den arbeid. De mensch, onverschillig wie, rijk of arm, vertegenwoordigt derhalve een kapitaal. De kapitalen trachtmenop aile mogelijke wijzen te beveiligen tegen ongevallen, die dikwijls zeer onzeker zijn, welnu, verzekert dan toch vooral het kapitaal, dat ge in U zelven bezit, de waarde van uw arbeid, tegen het zeker ongeval, dat door uw ziekte, dat de arbeid, het inkomen, voor eenigen tijd vernietigd wordt. Inwoners van Slochteren, Schildwolde, Hélium en Siddeburen, vooral gij kleine burgers en arbeiders verzekert u tegen ziekte, vôôr het te laat is. Het nut wil nog eene poging wagen, eene poging, met uit winstbejag, maar geheel alleen en enkel tôt uw W(jlet zal een vertrouwd persoon rondzenden, die U nogmaals zal uitnoodigen lid te worden van die nuttige instelling. Het wil het U zoo gemakkelyk mogelijk maken. Die persoon zal U raden en în- lichten, uwe namen opgeven aan den geneesheer, U het bewijs van lidmaatschap 't huis bezorgen, de contributie geregeld ophalen en U de uitkeeringen, ingeval van ziekte, doen toekomen. Hopen wij, dat die poging van het dep. »Duurs- wold" tôt nut van 't algemeen niet ijdel zy. Snelpersdruk. Borgesius Zoon. Sappemeer. nei nesiuur van i vvuierscnap: W. VAN DELDEN, voorzitter. R. JONKER, secretaris. des ntorgens 9 uur, bij POST. HUIZEN zonder bedrijf 80 cent, INBOEDELS f 1 per f ÎOOO. A. SMIT Inspecteur der EquitableSappemeer. 25 ad 500 3i Gem. Slochteren 10 -1000 31 Zaandam 10 1000 31 's Gravenhage 10 500 31 Hoogezand 3 500 31 Wat. Ommelanderwijk 3 1000 31 Borgercompagnie 20 1000 31 Gem. Zwolle een beste VAARS, kalvende den 11 Maart, bij E. BUURMA te Woltersum. pl.m. 10000 kilo best HOOI, aanwezig te Schar- R. LUNING te Kropswolde. een beste MEST van 8 stuks hoornvee, bij de Erven SWIERINGA te Woltersum. P.S. Ook te bevragen bij R. BOEZEMAN te Slochteren. op verschillende KEURINGEN bekroond, hij behaalde in Mei 1890 op de lange baan een PRIJS van f 100. AFSTAMMELINGEN op verschillende KEURIN GEN bekroond en tegen liooge prijzen Ter- kocbt aan verschillende paardehandelaren. PEK6MI/0 f M2.HO. Te bezien iederen Vrijdag Tan 3 -5 uur. 's ZOH DsMGtS ivordt nie* gedekt. De eigenaar: D. J. MELLEMA. Snelpersdruk, Borgesius Zoon, Sappemeer. TE 7>

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 6