M I r, L m 41,1 I r i iH i - S' i Varkensmarkt 1 m ZV MAART op Maandag 7 Brandass BEURS Y AN AMSTERDAM. Ter overdenking. OFFICIELLE PÏÏBLICATIEN. HANDEISBERICHTEN. Laatste Waarschuwing. !H L N S m i 881 804 794 294 874 89 894 884 64 98| 5644 79 95| 494 564 434 1M 404 35 5544 1214 1014 1024 6844 314 18 73V* 174 33 464 61 1124 106 1034 1184 158 1404 374 7844 934 1014 794 794 284 884 884 644 984 784 95 A 49A 56 423 134 404 79A 94A 1014 79 A 794 28A 87| 894 644 984 554 784 49 554 134 40 554 55 1214 1014 103 684 314 174 73| 17A 33 a 464 61 1124 1064 1004 119 37 122 101A 103 694 314 1744 734 17 324 46 1044 154 364 t I 1 in dit ni d< o( va d^ Tj Mi *t Of »vf lie mi o als die ver strj van lat erg: woil M te S een< in b wari te z: doof V\ tant cert de i De h van daar kunst harps want mindi veel Wi publu makei Sae dam alhier, van i zondei Naa als S krachl van b van de ningen In de Bonthuis houden,v bij de ini zal word besturen dragen. behandeli harte wo homogeer Ten ov zand, we Bergman, houden tôt eene volgende eerst eens te onderzoekenj Aangenomen. Ingekomen een adres vaarders, waarin te ken de nieuwe draaibrug vooi zwaren oplevert, welke la door tolheffing. Daar on de schuitevaarders vrij v^ voor de brug te slaan wa vastgelegd worden. De voorzitter stelt vooi te besehikken. Aldus wordt er beslote Opname Borgercompag Een breedvoerig schrij brug leest de voorzitter te kennen gegeven, dat brug zijn geweest om dS toen van opname geen werd er weer een daturn W. van oordeel zijnde, di hebbende van zulke werk van die brug en de gehet dragen aan de Schreuders plaats gehad, en het raj Schreuder wordt voorg- bleek, dat er nog al v niet was uitgevoerd vol B. en W. voorstellen he: van dit rapport te zend anderingen aan te brengei De heer Nauta: Heb geen rapport uitgebracht moesten zij toch doen al: Voorz.: En als ze da' De heer Nauta M uitbrengen? Voorz.: En als dat d De heer Nauta: "Wij Peters hebben. Voorzitter Kunnen vereenigen, dat we het sturen om aile stipt uit om het na te zien. Er ontspint zieh nu ee de voorzitter, het lid Be geven, dat de brug te si* Voorzitter We zittert zou nu zoo'n baas gewordi De heer Mulder vraagt op dat gebied, maar dat v ken door Schreuders, coi mers, is raijns inziens onderzoek niet gedaan doo' die aan de zaak geheel trouw dit onderzoek niet. Voorzitter: Het verwo dan vroeger niet ter tafel De heer Mulder Dat gezegd. Voorzitter: Dat doet e; perfect afgeleverd worden peren. De heer Mulder U hi het onderzoek en afnamq De heer Berg: Dat nog wel aan den dans kt vergelijk komen. Dan n) gelen genomen worden. Voorzitter: Het spijt f De heer Nauta; Mij d Voorzitter: Het is Tiji De heer Nauta: Het geschiedenis, die Borgercor Voorzitter Heeft iem het voorstel van B. en V De heer Edzes Als keurt, dan zou ik er vooi De heer H. Smit: H merking van Mulder, di renten zijn van de aannet heb ik van de Schreud ons hier dunkt mij aan t currentie influenceert. Voorzitter Dan stel il benoemen. De heer Nauta: We b heeren Schreuder hebber goed was. Voorzitter: Ik geef mi 'tgeen Peters afneemt. Burgemeester niet goedke» ook niet. De heer Nauta: Het brug, eene mooie brug, gebruik. De heer Edzes Als keurt, dan is het mij go> Voorzitter Dan kan krijgen, maar ik wil het ding nemen voor de g( gevoerd werk aanneem. De heer Edzes: Bij 't altijd nog wel aanmerkim De heer Boswijk: B volgens 'tbestek uitgevoe Voorzitter: Wel zeke De voorzitter brengt hvî hierna in stemming het met 7 stemmen. Teget Mulder, T. Edzes, II. Sn Aangenomen werd nog van 't lager onderwijs in c te schrappen. Mededeeling van den richt ingekomen is van onderwijzeres om zoo sp« slag uit hare betrekking als onderwijzeres te Hoo, De voorzitter stelt vc-, verleenen over twee macf Mededeeling van den - Velde voor het onderwij i r nez nesiuiAi W. VAN x. R. JONKER ijf HUIZEN zonder bedrijf f 1 per f 1000. Inspecteur der Getrouwd Kornelis Tepper en Annegien Zaaiman Willem Brouwer en Aaltje Koekkoek. Overleden Harm Kraster, 46 j., eheman van Metdina Wilhelmina van Duinen Jannes Nieborg, 9 m., z. v. Willem Nieborg en Aaltje Schoonbeeg Roelf Nijborg, 19 j., eheman van Renske Appel- doorn; Jan Klein, 12 j., z. v. JohannesKlein en Trijntie Harms, overleden; Johannes Gerhardus Bodewes, bijna 2 j., z. v. Jozephus Harmannus Bodewes en Christina Swart. Levenl. aangeg. Een kind van hét mannelyk geslacht van Samuel Nijveen en van lîoellien Bollegraaf. SAPPEMEER, 15 Februari—1 Maart 1892. Geboren Roelof, z. v. Marten Huizing en Luk- kina Dorenbosch; Gesina, d. v. Jan Bouman en Geessien Kloosterhuis Willem, z. v. Jurjen Bloem en Hinderkie Hofstede. Ondertrouwd: Harke Heijes en Sipkje Koukema. Overleden: Adrianus Cornelis Leendert Leonar- dus, 3 m., z. v. Adrianus Cornelis Leendert Leonardus Spruyt en Anna Charlotte Reinira Henriette, Ba- ronesse van Heeckeren Wilhelmina Regina Schrage, 79 j., ongehuwd. ZUIDBROEK, 19 Febr.—4 Maart. Geboren: Jacobje, z. v. Hindrik Nantjes en Antje Lichtenberg. Ondertrouwd: Engelhart Engelhard en Haï mina Boddeus, beide 23 j. van Zuidbroek. SLOCHTEREN 24 Febr.—1 Maart 1892. Geboren: Elizabeth, d. v. J. Grimme en G. Westerveld te Scharmer; Zwaantje, d. v. J. Tam- menga en F. Koning te Kolham Geessien, d. v. J. de Vries en H. Kostwinder te Siddeburen Ijaart z. v. W. Westerkamp en I. Bindenga te Siddeburen Bouko, z. v. G. Kroon en W. Munnik te Kolham Jurrien, z. v. J. Dallinga en G. Boekweg te Hélium Jacobus, z. v. P. Noordhuis en R. Meijer te Sidde buren; Hindriktje, d. v. J. Haitog en J. Winkel te Siddeburen. no Ondertrouwd Henderikus Maathuis 28 jvan Kantens en Jantje Heuker 25 j. van Siddeburen. Overleden: Harm Haan, 3 j., z. v. W. Haan en J. Kammenga te Hélium; Eeke Steenhuis, 40 j wed. van T. Scheltens te Hélium Gepke Heikes Meijer 95 j., wed. van W. J. Veldman te Schild- wolde; Luiktje Tepper, 3 mnd., d. v. G. Tepper en B. Zwaneveld te Scharmer Levenl. aangeg. Kind van R. Siems en L. Stu- ring te Kolham. MUNTENDAM, 23 Febr.—1 Maart. Geboren: Wiepko, z. v. Hindrik Alberts van der Veen en Geessien Mulder Rikste, d. v. Christi- aan Engels en Maria Gernaat. ANLOO, 1—29 Febr. Geboren: Elzina, d. v. J. van Rein en J. Mein- ders; Willemtien, d. v. G. Stegink en M. Hingst- man Lammert, z. v. B. Gernaat en L. Siebering Grietie, d. v. J. Hoîting en G. Trip; Harm. z. v. L. Rosing en G. Kuik; Lambert, z. v. E. Wilms en G. Smit Johanna, d. v. K. Kingma en A. Kerk- veld; Thijs, z. v. R. Bakker en A. Smeenge; Luit je, z. v. J. de Graaf en W. Timmermans Arend, z. v. A. Nijborg en G. van der Laan; Gé rard, z. v. H. Hovenkamp en L. Hulshof. Getrouwd: Hindrik Woering, 33 j., en Jantien Mensies, 31 j.; Albert Lanting, 27 j. en Jaantje Essing, 20 jaar. Overleden Derk Zandvoort, echtg. van Johanna van Diepen, 26 j. en 9 mnd.; Egbertus Hoving, 1 j. en 3 md. Gerhard Hovenkamp, wedn. van Geessien Hulshof, 72 j. en 11 md.: Jeichien Poel man, echtg. van Klaas Nijborg 54 j. en 7 md. des iuorgens îwr brengt ons voor den geest, dat de tijd nadert om met de werkzaamheden in den tuin te beginnen. Was het vroeger meer voorhereiding en wat zaaien voor liefhebberij, thans kan men zeggen dat de eigenlijke tijd aanbreekt voor het zaaien van de meeste tuingewassen, onder welke zeker erwten en peulen eene eerste plaats innemen, erwten en peu- len moeten in deze maand meer worden uitgezaaid, want de legsels van deze maand zijn de beste van het geheele jaar, daar vroeg gezaaide altijd het beste dragen, waarom het zaak is ook die erwten die voor wintergebruik bestemd zijn nu uit te zaaien, overigens mag de grond voor dit gewas niet al te sterk bemest worden, wijl ze m dit geval te sterk in 't loof opgroeien, ten koste van de vrucht verder dient men de rijen niet te dicht bij elkaar te plaatsen, wijl lucht en licht een voornaam vereischte zijn. Ditzelfde is ook van toepassing op groote of waalsche boonen, die ook thans gelegd kunnen worden, doch hier kan men den grond zwaarder bemesten, en is het van belang behoor lijk diep te zaaien, en later ter zijner tijd aan te aar- den, waardoor men zwaarder planten en meer vrucht erlangt. Ook is het thans de tijd voor bladgewas- sen, als spinazie snij- en kropsalade, welke gewas- sen wijl ze alleen om het blad geteeld worden, niet licht te zwaar bemest kunnen worden, voor de aardvruchten moet het meerendeel thans ook aan de aarde worden toevertrouwd, waarbij aller- eerst de aardappelen behooren, welke zoowel tuin- als veldvrucht zijn, verder zaaie men vroege wor- tels liefst op een zonnige goedbeschutte plaats, ook zaaie men op goed bemesten grond schorseneelen, sjalotten, uien, prei, selderei, peterselie enz. Hebben wij hier enkele der voornaamste werk zaamheden in den moestuin beschouwd, dan zal het ook wel wenschelijk zijn een kijkje op de bloemen te nemen, en beginnen wij eerst met de bedekking en bekleedsels der planten en heesters te verwijderen, de planten te zuiveren, en de heesters te snoeien zoo dit nog niet geschied is, m welk geval dit niet uitgesteld mag worden. Men kan enkele bloemzaden zaaien, als resida, oostindische kers violeeren, riddersporen, enz. verder dient de grond omgespit en gezuiverd te worden. Vrucht- en hees- tergewassen, die zulks noodig hebben van tuinstokken voorzien en aanbinden, voor zij uitloopen. Zijn er werkzaamheden van de vorige maand overgebleven, dan dient dit spoedig te geschieden en ailes wat nog geplant moet worden, spoedig gedaan, want is het weer nog dikwijls onaangenaam, de natuur werkt er evengoed om door, en geeft ailes op zijn tijd. IN MEMORIAM. Het was ten gevolge van ongesteldheid, dat onze geachte predikant, de heer P. Zuidema, eerst heden op den kansel het overlijden van zijn voorganger, ds. C. Tjassens Keiser, besprak, en wel naar aan- leiding van Joh. 14 13. Hoewel den overledene nauwelijks gekend hebbende, schetste z.eerw. ta- melijk getrouw het beeld van den ontslapen hei dei en leeraar, inzonderheid in zijne betrekking tôt de gemeente, die door banden van genegenheid en vriendschap met hem verbonden was, zoodat de waardeerende woorden, aan zijne nagedachtems gewijd, weerklank vonden in de harten der hoor- ders. Aan enkele bijzonderheden uit het leven van wijlen ds. Keiser zij hier een bescheiden plaatsje atgestaan Geboren te Groningen den 29sten Sep- tember 1814, werd hij reeds in 1830 student, dus in een tijd, toen bijna aile jonge mannen, ook de studenten, door koning Willem I opgeroepen wei- den, om hem in den strijd tegen de oproenge Belgen bij te staan. Ondanks zijn jeugdigen leet- tijd gaf de heer Keiser mede aan deze roepstem gehoor en nam als flankeur aan den tiendaagschen veldtocht deel, waarvan hij later dikwijls onderhou- dend wist te vertellen. Als predikant stond Inj van 1840 tôt 1856 te Eenum en daarna te Hélium, waar hij werkzaam bleef, totdat toenemende lichaams- zwakte hem noodzaakte, de bediening, die hij steeds met zoo veel eer had bekleed, neer te leggen. Loe- rend was het afscheid, dat hij den 5den Mei 188.) van de gemeente nam, om zijn welverdienden rust- tijd, die helaas niet lang mocht zijn, te Groningen door te brengen. Wie ds. Tjassens Keiser gekend hebben, schatten hem hoog om zijne gaven van hoofd en hart, die niet alleen zijn dienstwerk ten zegen verstrekten, maar hem ook in den omgang beminnehjk maakten. Zijne weldoorwrochte leerredenen ademden een echt evangelischen geest, waarvan de grondtoon was overwint het kwade door het goede. Vele jaren tôt aan zijn emeritaat was hij scriba van de classis Appingedam. In het maatschappelijk leven konden aile goede dingen op zijn steun rekenen. Bij zijn vertrek van hier werd hem het eerelid- maatschap van het nutsdepartement Duurswold opgedragen, als eene rechtmatige hulde aan zijne veelvuldige verdiensten jegens dat département en zijne instellingen. Gezegend zij de nagedachtems van ds. C. Tjassens Keiser Hellum 28 Februari 1892. Luth. Gem. Sappemeer ds. Dreesman. Over de openbaring van Johannes. Evangeliesatie. Zuidbroek. Zondagmorgen half 10 ure predi- king door den Evangelist W. Fransen. Des avonds ten 6 ure precies, prediking door de heeren W. Fransen en J. v. d. Waals. Zondagschool te Zuid- en Noordbroek des mid- dags ten 2 ure. Schaaphok Zondagavond half zeven Ds. L. H. van Dijk van Schildwolde. SCHOOLNIEUWS. Gieten, 3 Maart. Heden werd door den raad der gem. Gieten tôt hoofd der school te Gieterveen benoemd de heer J. B. Klamer te Bellingwolde. Ver volgens werd besloten om aan den heer F. K. Was op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen, wegens zijn vertrek naar Annen. Daarna kwam aan de orde het verhoogen der tractementen van de onderwijzers en onderwijzeressen. Besloten werd het tractement van den heer Soechies en Mej. Smit met f 25 te vermeerderen en te brengen op 425 het tractement van Mej. Noordhof met 50 te verhoogen en te brengen op 450. Voor de acte van nuttige handwerken werden I le Assen geëxamineerd 8 candidaten geslaagd zijn de dames: A. Geelof te Leeuwarden, Z. Gerdes te Groningen, L. M. Goedheer te Kol- lumerzwaag, E. Gosses te Dokkum, H. Grutter te Groningen en H. F. Haan en T. van|Hoom te Sappemeer. Afgewezen 2. PRIJSCOURANT VAN EFFEGTEN naar de officiëele uitgave van de Vereeniging van den Effectenhandel. STAATSFONDSEN. pCt. V. K. 3Mrt. 4Mrt. 784 INGEZONDEN. VERGADERING van den Raad der gemeente Sappemeer, op Donderdag den 3 Maart 1892, des voormiddags te 10 uur. Aanwezig aile leden. Nadat de vergadering door den voorzitter ge- opend was, werden de notulen der vorige verga dering voorgelezen, die, behoudens een paar aan- merkingen van den heer H. Smit, werden vastgesteld. Voorz. Ingekomen van heeren Ged. Staten eene missive, waarin te kennen wordt gegeven, dat dit Collège zijne goedkeuring schenkt aan het besluit van den Raad om op het vroeger gevoerd rechts- geding in liooger beroep te komen. De heer Nauta Is de verordening van 't Arm- bestuur al weer terug ontvangen. Voorz.: Wel neen, de benoemde leden hebben nog niet aile hunne betrekking aangenomen zooals Gatzen, Heeres, Berg o.a. nog niet. Volgt mededeeling van den voorzitter, dat de heer Nijhuis zijne betrekking als Wethouder heeft aan genomen. Benoeming van eenen onderwijzer aan de school te Sappemeer (Oosteinde). Voorz. Voor deze betrekking hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. Naar aanleiding hiervan hebben we het volgende adres ontvangen van het hoofd der school. De Voorzitter leest dit adres voor, waarin te kennen wordt gegeven dat het hoofd der school twee der sollicitanten niet onvoorwaardelijk durft aan bevelen. Een dezer twee sollicitanten, A. Ro- bertus van Winschoten heeft eene proefles gegeven, welke nu juist niet zoo uitstekend was. Beiden kunnen op den duur wel goede onderwijzers wor den doch het' gegeven onderwijs was niet van dien aard dat het hoofd der school ze durfde aanbevelen. Daarna is het hoofd der school naar den derden sollicitant, den heer R. Buiter, gegaan en dezen per- soonlijk in de school opgezocht. Zelden, zegt het hoofd der school in dit adres, zag men eenen on derwijzer met zooveel takt werken in de school, bij eene leesles wisten de leerlingen het gelezene ailes goed te verklaren, het rekenonderwijs werd zeer aanschouwelijk gegeven, aile vakken werden door hem flink onderwezen. Daarom plaatst het hoofd der school den heer R. Buiter van Zuidlaren op No. 1 der voordracht. Voorz. Verder is ingekomen een bericht van den arrondissements-schoolopzienerwaarin deze zijne goedkeuring schenkt aan de voordracht, op- gemaakt door het hoofd der school. Ook onze voordracht, zegt de voorzitter is even zoo en wel als volgt: No. I, R. Buiter van Zuidlaren, No. 2, A. Robertus van Winschoten, No. 3, C. Drenth, Winschoten. De uitslag der stemming, die er volgde, was, dat de heer R. Buiter van Zuidlaren met 8 van de H stemmen benoemd was tôt onderwijzer aan de school te Sappemeer (Oost.) De heer A. Robertus van Winschoten verkreeg 3 stemmen. Aanbieding van de verslagen van den toestand van lager- en middelbaar onderwijs over 1891. Aangezien deze verslagen nog al vrij groot zijn, stelt de voorz. voor ze bij de leden te laten cir- culeeren, daar ieder dan 3 dagen leestijd heeft. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aan genomen. Af- en overschrijving. De voorz. deelt mede, dat aile posten nog met ingekomen zijn, zoodat ailes ook nog niet in orde kon gemaakt worden. Nadat enkele posten waren voorgelezen en goedgekeurd, sluit de voorzitter de vergadering. Toen mij voor korten tijd eenige »losse bladen" van den H.H. C. Scheidler Go. te Keulen, ter lezing werden aangeboden, was er eén onder dezelve welke in het bijzonder mijn aandaeht trok. Dat blaadje had tôt opschi ift »Is het raadzaam, den veesfapel ten koste van den graanbouw, in te krimpen?" Een in Duitschland versclnjnend blad vindt reden hiervoor te waarschuwen. Onwillekeung stelde ik mij de vraag: Is het, althans voor onze streken raadzaam, de groenlanden en den graan bouw, ten koste van den aardappelbouw m te krimpen Om die vraag onder de aandaeht van onze land- bouwers te brengen, verzoek ik U, M. de R, voor dit artikeltje een weinig plaatsruimte in UEd. Volksblad: O.G. en Omstr. Wanneer straks de tijd is gekomen, dat de land- bouwer zich de vraag stelt, de hoeveelheid, en welke soort van vruchten hij dit jaar op zijn land- goed denkt te verbouwen, dan is het gewis de aardappel die, bij de meeste landbouwers, de grootste plaats daar gaat innemen. Die keus van het stelsel van landbouw, is voor hem van den grootsten invloed op de inrichting van zijne lande- rijen en de daaruit voortvloeiende werkzaamheden. Is ze eenmaal vastgesteld, dan valt het veran- deren somtijds moeilijk, en is bijgevolg, overleg en voorzichtigheid een vereischte. Het is voor den landbouwer van groot belang, te weten, welke vruchten of gewassen hij in zijn landbouwstelsel dient op te nemen, hoe ze op elkaar te laten vol- gen en op welke wijze tôt de grootst mogelyke opb'rengst te geraken. Bij aile voorkomende ge wassen in onze Provincie, is het voorzeker de aardappel, die zich in de laatste jaren het sterkst heett verrnenigvuldigd. Wist men voor nog be- trekkelijk korten tijd in ons land, bijna alleen in de Veenkoloniën het aardappelbouwen uit te oefe- nen, thans is dit voor een groot deel onzer provincie, en verder zelfs, eene bekendheid geworden, terwijl daarentegen de graanbouw is verminderd. Reden, welke hiertoe aanleiding hebben gegeven zullen zeker zijn de sinds eenige jaren lage graan- prijzen, het besteden van goede prijzen voor fa- brieksaardappels, en de aftrek voor de consumptie. Een gevolg hiervan is geworden dat vele groen landen tôt bouwlanden zijn gemaakt, en dienten- gevolge is de landbouwer genoodzaakt, als hij ook zijne veehouderij wil behouden, weide en hooilanden voor zijn vee te huren. Toch evenwel neemt het soms den schyn aan dat ook de aardappelbouw het toppunt van uitge- breidheid heeft bereikt; de betere graanprijzen, zoowel als de willekeurige handelingen van de zijde der fabrikanten in het bijzonder, tegen de land bouwers in het algemeen, zullen hiertoe zonder twijfel medewerken. Heett de aardappelbouw, om eerstgenoemde reden, vele lichtzijden niet te ontkennen is het, dat ze voor onze streken, waar de veehouderij groot is, of waar een meer gemengd landbouwstelsel wordt gebezigd, ook haar schaduwzijden heeft. Waar zulk een stelsel wordt toegepast, daar dient men rekening te houden om ook de benoodigde hoeveelheid hooi en stroo, tôt voeder voor het vee in den winter, te moeten winnen, en mits dien zelf eene groote hoeveelheid mest te vergâren om de landerijen in een goeden staat te houden. Is men eenmaal zoover gekomen, dat de landerijen in goeden staat zijn, dan zal men ook met goed succès de graanbouwerij kunnen uitoefenen. Ook de prijzen van het vee zijn in de laatste jaren zoo- danig geweest, dat er geen termen kunnen gevon- den worden om de groenlanden daarom in te krimpen. Bij dit ailes eene geregelde wisselbouwerij uit te oefenen, kan de landbouwer verder gaan dan dat wat hem anders door zijnen mest werd voorgeschreven. Wordt zulk een wisselbouwery op een landgoed goed gevolgd, dan zou de land bouwer in staat zijn, zoo niet geheel toch verreweg het grootste deel winlervoeder zelf te winnen," en zijne mesthoop zou voorzeker met op zulk een hoogen prijs te staan komen als thans eenige jaren het geval is met het door velen zoo duur gekocht, en door het hooge boezemwater zeer slecht gewonnen hooi, wat gewis zeer ten goede zal komen bij de berekening der opbrengst zyner landerijen. Nu de verhuringen van hooilanden weer aan- merkelijk hooger worden, is de tijd ter overdenking des te rijper. KOGT Harkstede J- KUUl. V E R-K I E Z I N G E N. Burgemeester en Wethouders de gemeente '°Gelet op art. 69 der wet van den 4 Juni 1850 (Staatsblad no. 37); Brengen ter algemeene kennis, dat atschritl van het procès-verbaal der op den 3 Maart 1892 plaats gehad hebbende stemopneming ter benoeming van één lid voor de Provinciale Staten in de plaats van wijlen den heer J. J. Veltman, bij herstemming, aan het huis der gemeente is aangeplakt en op de secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Hoogezand, den 3 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd: I. A. van ROIJEN. De Secretaris, W. AGTERBOS. PEBSONEELE BELA8TING. De Burgemeester der gemeente Slochteren, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het door den heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen te Groningen, op den 26 Februari 18J2, executoir en invorderbaar verklaarde 3e kwartaals kohier voor de belasting op het personeel over het dienstjaar 1891/92, op heden ter invordermg aan den heer Ontvanger van 's njks directe belastingen alhier is overgegeven, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal- den voet te voldoen. Voorts wordt den belastingschuldigen in deze gemeente in herinnering gebracht, dat zij hunne bezwaarschriften op ongezegeld papier geschreven, volgens art. 45 S1 der wet op de personeele belasting, van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no 4), in ver- band met art. 1 der wet van den 4 April 1870 (Staatsblad no. 60), vôôr of op den laatsten dag der drie maanden, volgende op den dag dezer diging, zullen moeten indienen aan heeren Gede- puteerde Staten dezer provincie, desverkiezende door tusschenkomst van den heer Contrôleur der directe belastingen te Groningen le afd. doch steeds onder overlegging van een dubbel van het aanslagbiljet, kunnende op geene reclames worden gedisponeerd, welke na dien tijd mochten worden mgeleverd Verder moeten binnen genoemden termijn die bezwaarschriften worden ingediend, welke strekken tôt herstel van begane abuizen of misstelhngen in de schattingen en tellingen, op aanvraag der belasting- schuldigen gedaan, of ook tôt herstel van iouten, in hunne eigene aangifte begaan, welke bezwaai- schriften eveneens door tusschenkomst van heeren Contrôleurs kunnen worden ingediend doch op zegel geschreven en naar het voorschrift van art. 34 S 3 der wet van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), behooren te zijn gericht aan zijne excellentie den Minister van Financiën en niet aan heeren Gedeputeerde Staten. Wordende deze op heden op de in deze gemeente gebruikelijke wijze en plaatsen afgekondigd en aan- geslagen, ten einde ter algemeene kennis te komen. Slochteren, den 2 Maart 1892. De Burgemeester voornoemd: J. H. KOLK. Ncderl. Cert. Nat. Schuld 24 784 dito dito 3 94t15 dito Obi. dito 34 101 Oostenrijk. Obi. in Papier Mei-Nov. 5 Zilver Jan.-Juli 5 Portugal. Obi. Buitenl. 1853-84 3 Rusland. Obi. gec. 1880 v.G.R. 125 4 bij Rotschild 1889 4 1889-90 Hope Co. 4 Rothsch. 1890 3e uitg. 4 Leening 1889 3 in goud Leen. 1883 6 Spanje. Perpetueele schuld 1881 4 Turkijë. Gepr. conv. leen. 4 Egypte. Obi. leening 1876 4 Mexico. Subsidie-Bonds 6 Brazilië. Oblig. 1889 4 Venezuela. Oblig. 1881 v. 100 pSt. 4 Peru. Certificaten. v. Aand. y> dito v. Pref. dito Spoorweg-leeningen. Nederl. Aand. Centraal-Sp. Italië. Zuid-Ital. Sp. Obi. 3 Rusland. Aand. Gr. Sprw.-Maatsch. 5 Orel-Vitebsk Spw. Obi. 5 Poti-Tiflis Obi. 1000 5 Aand. Zuid-West Spw. 5 Amerika. Aand. Central Pac. Spwmij Den ver Rio Grande C. v. A. Louisville Nashville G. v. A. Miss. Kansas Tex. C. v. A. N. Y. Lake E.&W. Sp.A. Union Pacif. Hoofdl. C. v. A. Canada Southern C. v. Aand. Premiën-leeningen. Nederl. Stad Amst. Aand. 3 Stad Rott. 3 Gemeente Crediet 3 Oostenr. Staatsleeningl860 5 1864 5 Rusland. Staatsleen. 1864 5 Spanje. Stad Madrid 1868 3 Prijs van Iiet grof Roggenbrood (zonder zemelen) in de gemeente Slochteren per 4 K.G. 39 cent. GRONINGEN4 Maart 1892. TARWE. Kilo's. Zomer 1891 74/6,70./ 6,80 Dikkop 1891 76-7,10- 78 - 7,60 - 80 - 7,90 - 70- 5,90- 72-6,30- 74 - 6,70 - 76-7,10- 78 - 7,50 - 7,20 7,60 8,00 6,00 6,40 6,80 7,20 7,60 tutx BliA H t. .tSTIX t* De Burgemeester der gemeente Zuidbroek her- innert hierbij voor het laatst hen, die tôt nu toe geene aangifte deden, dat alsnog in den loop der volgende week te doen, bij gebreke waarvan pro- cesverbaal zal worden opgemaakt. Zuidbroek, den 4 Maart 1892. De Burgemeester voornoemd S. TALMA STHEEMAN. PREDIKBEURTEN OP HEDEN ZONDAG. Herv. Gem. Hoogezand ds. Hoékstra. Bevestiging van nieuwe leden. Zondag 13 Maart Avondmaal. Zon- dag 20 Maart 'snamiddags Doop. Sappemeer geen dienst. Kiel-Windeweer ds. de Jong. Westerbroek ds. Reiners. Slochteren, voormiddag:) dg Zuidema. Doop. Kolham, namiddag Ten Boer, voormiddag. dg Scherphuis. Doop. Schildwolde, namiddag: Overschild: ds. Bange. Doopsgez. Gem. Sappemeer ds. Binnerts. Noordbroek: ds. ten Bruggencate. HAVER. Kilo*». Nienwe Dikke40 /2,85 /2,45 42 - 2,55 - 2,65 44 - 2,70 - 2,90 46 - 3,05 - 3,15 48 - 3,30 - 3,40 50-3,55-3,65 52-3,76-3,85 N. Probsteier 40 - 2,32 - 2,42 42 - 2,52 - 2,62 44-2,77-2,87 46 - 3,02 - 8,12 48 - 3,27 - 3,87 50 - 3,52 - 3,62 52 - 3,72 - 3,82 Witte Voer 42 - - 44- N. Zw. Haver 40 - 2,25 - 2,35 42 - 2,50 - 2,60 44 - 2,70 - 2,80 46 - 2,90 - 3,00 N. Zw. Preiid. 44 - 2,77 - 2,87 46 - 2,97 - 3,07 48 - 3,17 - 3,27 Oude 46 - Paardeb. 80 kilo/5,50 /6,80 Duiveboonen ROGGE. Kilo'». Buitenl. 70 /8,40 /8,50 Nieuwelnl.1891 66 6,15 5,60 68 - 6,55 - 6,00 70 - 5,95 - 6,40 72- 6,35 - 6,80 BOEKWEIT. Kilo'». Nieuwe Zwarte 62/ J 64- 66 - 6,20 - 6,80 68- - 70- - OLDAMBSTER GARST. Kilo'». Winter 1891 54/3,10/3,40 66 - 3,40 - 8,70 58 - 3,70 - 4,00 60 - 4,00 - 4,30 62-4,25 -4,56 M 64 4 55 4.75 Zomer 1891 60-4,15-4,25 Inl. Rogge 10 cts. zonder verandering. Schiedam, 3 Mrt. Moutwijn 9.—, Jenever /14.50, Amst. Proef/15.75, Spoeling-Comm./1.50 Prijzen van Coupons. Oostenr. in p. 21.35-. Dito in Zilver 21.35-, Div. Engelsche per p.St. f 11.524, Eng. Russ. p. p.St. 11.924, Portug. p. p.St. 11.974, Fransche/47.50-, Belg./47.45-, Div Rijksm. 58.75-, Hamb. Russen 1.114, Russen in Goud R. 1.91-, in Z. R. 1-19-, Pap. Roebel Poolsche p. Z. R. 1.834, Spaansche in frs. 47.50, Binnenlandsche Piaster f 1.98-, Amerik. Goud Dollar 2.46-. Mexikaansche Dollar -. Amsterd. kort 208.30 g. 208.70 p. Antw. 2 Mrt. Rotterd kort 208.30 g. 208.70 p. Snelpersdruk, Borgesius Zoon, Sappemeer. ZADEN. Oml. Koolz. 7,50 f 9,50 Old. 8,00 f 9,00 Karweiz.1891 50k./8,00 9,50 Geel Mo»terdz./4,00/10,00 BlauwpeulErwten 5,50/8,00 lager. Overige artikelen

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 6