No. 20. WOENSDAG 9 Maart 1892. 22e Jaargang. BORGHSIUS ZOOM, SAPPEMEER. Inzending van Advertentien en Ingezonden Stukken des Dinsdags- en Vrijdagsayonds voor zes uur bij de Ïïitg-ever,, Overzicht van 28 Fehr. lot 0 Maart 1892. SAPPEM5EB, SLOOHTEBES NOOBDBBOEK. ZUIDRROET ZUIDLAREN, HAB Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 cent*, franco per post 45 cent*. Enkele nommers 5 cent*. U I T G A V E PRIJS der ADVERTENTIËN Van 1-5 regels 35 cent* xedere rege meer lO cent*. Groote letters worden nL- plâats! ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentiT ineent voor 3-maal plaatsing besteld, is de derde plaatsing gratis.' T_n/>„ JIl piaaismg nesteta, is de derde plaatsing aratis BUITENLAND. De parlementaire komedie, want meer is de ge- heele ministeriëele crisis in Frankrijk niet geweest, is afgespeeld. Het oude kabinet is weder opgetre- den, behalve de heer Constans, om wien te loozen, de geheele crisis schijnt opgezet. De Freycinet, in naam geen minister-president meer, heefl den voor- zittershamer overgegeven aan den nieuwen minis- ter van binnenlandsche zaken Loubet, en verder is ailes bij het oude gebleven. De »verklaring" waarmede het nieuwe kabinet is opgetreden, ontveinst de moeilijkheden die er bestaan in de verhouding tusschen kerk en staat niet. De staatkunde die het kabinet denkt te volgen, stelt zich ten doel de handhaving van aile republi- keinsche wetten, met name van de wet op den militairen dienstplicht, bij uitnemendheid een wet van gelijkheid, en van de schoolwef. De minister-president deelde verder mede, dat de betrekkingen tusschen staat en kerk aanleiding gegeven hebben tôt voorvallen, welker verwikkelde aard oorzaak is geweest, dat daarover niet voldoende ophelderingen gegeven konden worden. Het minis- terie acht het echter niet op zijn weg gelegen een scheiding van kerk en staat voor te bereiden. Noch in de kamer, noch in het land zou daarvoor een krachtige meerderheid te vinden zijn. Daarom stelt het kabinet zich tevreden met het concordaal, dat aan de bedienaars der kerk strenge verplich gen oplegt. Zij moeten zich houden buiten den partijstrijd. Het ministerie meent voldoende middelen in handen te hebben om van allen het in acht nemen hunner verplichtingen te kunnen vorderen. Blijkt het anders te zijn, dan zal van de vertegenwoordiging des volks uitbreiding van macht worden gevraagd. Aangedrongen werd op het in behandeling nemen van wetsontwerpen tôt reglementeering van den arbeid van vrouwen en kinderen, tôt het instellen van scheidsgerechten tusschen patroons en werk- lieden, tôt het vormen eener nationale pensioenkas voor ouden van dagen enz. Op een vraag van een der afgevaardigden ofde regeering het wetsontwerp op de vereenigingen, vooral tegen de kerkelijke gericht, waarover zij ge- struikeld en gevallen was, weder zou indienen, kwam geen antwoord; wel deelde de minister van buitenlandsche zaken mede, dat hij, zooals steeds het gebruik was geweest, door den gezant te Rome de aandacht van den paus had gevestigd op de onvoorzichtige handelingen van een deel der fransche bisschoppen. De aan den gezant gegeven voor- schriften werden in de kamer voorgelezen. Er werd in uileengezet dat de bisschoppen, gehoor gevende aan inblazingen van tegenstanders der republiek, een houding aannamen, welke oorzaak was dat de verzoening, die de paus tôt stand gebracht wilde zien, niet tôt stand kon komen. Dit wekte ontevredenheid, bij diegenen, die het concordaat, als den besten waarborg voor den godsdienstvrede, behouden wilden, en het viel de regeering van ha- ren kant moeilijk voor het concordaat in de bres te springen, indien de bisschoppen een katholieke partij pogen te vormen, waarvan zij de leiders zijn en die in werkelijkheid een staatkundige partij is. Als bewijzen heeft de minister aangevoerd het bisschop- pelijk manifest voor de gemeenteraadsverkiezingen, en den verkiezings-catechismus, waarin 's lands wet ten werden aangerand. De minister deelde mede dat de paus op dit vertoog van den gezant heeft geantwoord, dat hij ailes zou doen wat in zijn vermogen was om bolsingen, als waarvan gespro- ken was, te voorkomen. Na deze verklaringen, die als zij vroeger waren afgelegd, de crisis zouden hebben voorko men, meende de regeering veilig de kamer voor de keus te stellen ôf hare goedkeuring te hechten aan de gevolgde gedragslijn, ôf duidelijk te verkla- ren dat er in het geheel geen aanraking behoorde te bestaan tusschen de regeering en den paus, en dus het concordaat behoorde afgeschaft te worden. Met 341 tegen 91 stemmen, 150 leden hielden zich buiten stemming, werd de eerste vraag toe- stemmend beantwoord. De regeering stelde zich daarmede tevreden, en hervatte op de oude grond- slagen den parlementairen arbeid. In Engeland dreigt een eigenaardige werk- staking, iets nieuws op dat gebied. De zaak draagt zich als volgt toe. De eigenaars van steenkolen- mijnen in noordelijk Engeland verdienen door de hooge dagloonen en lage kolenprijzen zoo weinig, dat zij hunne werklieden hebben voorgesteld zich een loonsvermindering te getroosten. Dit willen deze natuurlijk liever niet doen, en de eigenaars der mijnen moeten om niet met verlies te werken toch tôt dien maatregel overgaan, of de exploitatie opgeven. Van de zijde der mijnwerkersvereeni- gingen in Noord-Engeland, die 280 duizend leden tellen, is daarom het voorstel gedaan de productie tijdelijk te staken, ten einde den voorraad te verminderen en de prijzen kunstmatig te doen stijgen. De patroons hebben zich met dit voorstel vereenigd. Deze werkstaking is in zoo verre merk- waardig, dat zij voortspruit uit een rechtstreeke verbond tusschen werkgevers en werklieden, lie* eerste voorbeeld van eendrachtige samenwerking. De mijnwerkers in Durham, een der grootste bekkens van Engeland, zullen insgelijks op 12 Maart met delven ophouden. De kansen op succès wor den echter bedreigd, door dat in Schotland zal worden doorgewerkt, en ook in Wales, waar het loon afhankelijk is van den te bedingen prijs. Voor de groote industriën kan deze staking zeer ingrijpende gevolgen hebben. De ijzerindustrie wordt er geheel door verlamd, zoodat de fabrikan- ten reeds aanstalten maken om de hoogovens binnenkort te dooven. In Griekenland ligt de koning met zijn eer- sten minister, die in de kamer over een groote meerderheid beschikt, overhoop. De heer Delyannis, gesteund door den nationalen trots der Grieken, heeft de uifgaven voor het département van oorlog buitensporig hoog opgedreven, om bij mogelijke verwikkelingen bij de hand te zijn tôt het stichten van het groot Helleensch rijk, waarvan de Grieken droomen. De koning heeft daarom den heer Dely annis ontslagen en de kamer ontbonden om door een beroep op het volk dit geschilpunt tusschen hem en zijn minister uit te maken. BINNENLAND. willen berichten hoe deze Kamer daarover denkt De heer Reinders zegt, dat zijns insziens die atschamng met zoude zijn in het belang van den handel in 't algemeen, en den graanhandel in 't bizonder, en evenmin in dat van de producenten De heeren Sikkens, Maathuis, De Gock zijn van t zelfde gevoelen, waarna de voorzitter voorstelt negatiet te berichten, waartoe wordt besloten. Eene missive van de Zusterkamer te Amers- e. De 2e kamer heeft hare werkzaamheden hervat. De heer Bahlman heeft, nu de regeeringsontwerpen zijn ingediend, zijn voorstellen tôt vermindering van den zoutaccijns en lot het nemen van maatregelen in het belang van den landbouw ingetrokken. De heer Goeman Borgesius heeft verlof gekregen op een nader te bepalen tijdstip de regeering te inter- pelleeren over den toestand der krankzinnigen ge- stichten in het algemeen en dat in den Haag in het bijzonder. Een paar onteigeningswetten werden aangenomen. Een uitvoerige discussie had plaats over het al of niet wettige van het heffen van hooge wik- en weegloonen op de groote kaasmark- ten in Noord-Holland de minister beloofde aan de afgevaardigden die de zaak ter sprake hadden ge bracht een nader onderzoek. Een adres van eenige werklieden aan 's rijks werf te Amsterdam over pensioensberekening hield de kamer geruimen tijd bezig. De vraag liep of bij die berekening de jaren onder een particulieren aannemer gewerkt, moesten meegeteld worden of niet. De heer Heldt meende van ja, de minister van neen. De kamer ging omtrent deze zaak over tôt de orde van dag. Als eersten kandidaat voor raadsheer in den hoo- gen raad werd benoemd mr. Guljé, als lid der rekenkamer werd voorgedragen de heer Le Bron de Vexela, luit.-kolonel van het regiment grena diers en jagers. foort, d.d. 29 Januari j.l., geleidende een afdruk van het door haar aan de 2e Kamer der Staten- Generaal ingediend adres, houdende verzoek, de door den heer Mr. I. A. Levy, lid dier Kamer, in- gediende nota, in zake het ontwerp van de wet op het faillissement, te willen ondersteunen, ten effecte, dat het ontwerp niet worde aangenomen, dan met wegneming der grieven, daartegen door den steller dier nota ingebracht, zooals zulks bereids door de adresseerende Kamer is gedaan. De voorzitter stelt voor, de stukken voor notifi- catie aan te nemen, waartoe wordt besloten. Eene missive van Z.E. den Minister van buitenlandsche zaken, d.d. 8 Februari j.l., no. 1504, 2e afd., geleidende, naar aanleiding van het door de Kamer aan Z.E. gericht schrijven, afschrift van het door Z.E. aan de heeren J. Wester en 12 andere aardappelhandelaren, gegeven afwijzend antwoord op hun adres, betreffende de verplichte overlegging van certificaten van oorsprong, bij invoer van aardappelen in Duitschland. De voorzitter stelt voor, een en ander voor noti- ficatie aan te nemen, dienovereenkomstig wordt besloten. Eene missive van den heer Directeur der VERGADERING der Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor Hoogezand en Sappemeer, gehouden den 2 Maart 1892. Afwezig met kennisgeving de heer J. Berg Jz. 1. Opening der vergadering door den Voorzitter. 2. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst. 3. Komen ter tafel, de sedert de laatste verga dering ingekomen stukken, zijnde: a. Eene missive van de Zusterkamer le Rot terdam, d.d. Januari j.l., geleidende een afdruk van het door haar aan ZE. den Minister van Financiën gericht adres, waarbij in overweging wordt gegeven den zout-aecijns, met het oog op de zuivelbereiding en de fabrikatie van margarineboter, af te schaffen of belangrijk te verminderen, op grond dat er geene restitutie wordt verleend van accijns van zout, dat zich in die producten, welke worden uitgevoerd, bevindt; en voor 't geval, het nog eenigen tijd mocht duren, alvorens tôt dien maatregel kan worden overgegaan, bij uitvoer zoowel van kunst- als van natuurboter, eene restitutie van betaalden zout accijns toe te staan, van 36 cent per 100 kilogram boter, met verzoek, om ondersteuning. De heer Reinders is van gevoelen dat aan het verzoek der Rotterdammer Kamer, worde voldaan, en stelt voor, daartoe te besluiten, hetwelk met eenparigheid van stemmen wordt aangenomen. b. Eene missive van Z.E. den Minister van Waterstaat enz., d.d. 27 Januari j.l., no. 155, ge leidende een exemplaar van een aanvullingsbîad van de lijst der onderscheidings-seinen der Neder landsche Oorlogs- en Koopvaardijschepen. Besloten die lijst te voegen bij het seinboek aller natiën. c. Eene missive van de Zusterkamer te Haarlem, d.d. 30 Januari j.l., geleidende een afdruk van het door haar aan Z.E. den Minister van Waterstaat enz. gericht adres, tendeerende dat door Z.E. tus- schenkomst de exploitatie der electrische lelepho- nen, voor 'l vervolg worde gebracht in handen van den Staat, met verzoek daaraan dezerzijdsch ad- haesie te schenken. De voorzitter stelt voor, een en ander voor no- tificatie aan te nemen. Conform besloten. d. Eene missive van de Zusterkamer te Arnhem, d.d. 27 Januari j.l. no. 43, waarbij wordt kennis gegeven, dat zij van oordeel is, dat de afschaffing van de inhoudsmaten voor droge waren in 'l be lang van den handel zoude zijn, met verzoek te gist- en spiritusfabriek »Sappemeer" d.d. 8 Februari, geleidende een afschrift van het door hem aan ZE. de Minister van financiën ingediend rekest, houdende verzoek dat in de gemeente Sappemeer,' gelegenheid worde verstrektter bekoming van vervoer- en geleibiljetten voor accijnsgoederen, en verder tôt de accijnsen in verband staande docu- menten met verzoek om ondersteuning. De heeren de Gock, Reinders, Sikkens en Maathuis, zijn van gevoelen aan het verzoek van den Directeur te voldoen, laatstgenoemde wil nog een stap verder gaan, en den Minister verzoeken, te Sappemeer weer een kantoor te vestigen, zooals van af 1845 tôt 1857 het geval is geweest, waarmede de heer Reinders zich zeer goed kan vereenigen, wijl Sap pemeer met zijn belangrijken handel in accijns goederen, en de zeer uitgebreide fabriek door ge- noemden Directeur beheerd, daarop naar 't ge voelen ook van de heeren de Gock en Sikkens, alleszins aanspraak aeeft. De voorzitter stelt voor,' in den geest van den heer Maathuis, een schrijven aan den Minister te richten, waartoe wordt besloten. h. Een brief van gebr. Scheur te Amsterdam d.d. 25 Februari j.l. houdende kennisgeving, dat zij zich gaarne zullen belasten met de verzending van goe- deren, bestemd voor de in 1893 te Chicago te houden tentoonstelling. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten die brief voor kennisgeving aan te nemen. i. Eene missive van de zusterkamer te Meppel d.d. 23 Februari j.l. geleidende een afdruk van den door haar aan de maatschappij tôt exploitatie van Staats- spoorwegen gerichten brief, waarbij wordt verzocht te bepalen dat de treinen om 12.40 en 2.52 n/'m uit Arnhem doorloopen naar het noorden, mits geen locaaltreinen zijnde. De voorzitter stelt voor, de stukken voor notificatie aan te nemen. Gonform besloten. k. Eene missive van de Nederlandsche albumine fabriek te Leiden d.d. 22 Februari j.l., geleidende een afdruk van het door haar- aan de kamer van koop handel en fabrieken aldaar gericht adres, houdende verzoek, haren invloed bij de Nederlandsche re geering te willen aanwenden dat door de Neder landsche vertegenwoordiging bij de regeering der vereenigde staten van Amerika, aile gepaste po- gingen worden aangewend, om den vrijen invoer van melksuiker in de vereenigde Staten te verkrijgen. De heer Reinders zegt, dat die fabriek van°be- trekkelijk weinige beteekenis is, en stelt voor, de stukken voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. I. Een exemplaar der verzameling van adviezen door de landbouw-commissie aan de regeering uit- gebracht. m. Een exemplaar der statistiek van het verkeer op de spoor- en tramwegen in Nederland over 1890. n. 5 stuks bulletin internationnal des Douanes, o. de nummers 240, 241 jaargang 1891 en de nummers 1 tôt en met 14 jaargang 1892 der ver zameling van consulaire en andere verslagen. p. Een statistiek der in- en uitgevoerde goede- ren te Gent, langs het kanaal le Tern^uzen over Januari j.l. De voorzitter stelt voor, die stukken te doen circuleeren bij de leden, waartoe werd besloten. g. Statistieken van in- en uitgevoerde goederen gedurende de maanden December en Januari j.l. Conform het voorstel van den voorzittter beslo ten die in 't archief te deponeeren. Daar niemand der leden iets voor te stellen of mede te deelen heeft, sluit de voorzitter de ver gadering. melîandeld, zijn\no£ weI eene verandering wenscht te maken. In arlikel 68 dezer verorde- ningen komt n.l. voor, dat het gewicht der brooden by de bakkers moet zijn van 8, 4 en 2 halve ki- logrammen. Nu zal het gewicht wel naar dien eisch wezen, wanneer het brood versch gebakken is doch door lang staan kan het zich eenigszins wijzigen.' Hierop doet ZEd.Achtb. het voorstel dit artikel te wijzigen, met dien verstande, dat er eene speling worde toegestaan van 1 hectogram, i hect en t hectogram. Al de leden verklaarden zich voor het voorstel. llierna doet de voorzitter het voorstel de politie- verordemngen vast te stellen, te laten drukken en aan de Ged. Staten ter goedkeuring op te zenden. 2. Verhardmg Borgweg. Voorz.: De heeren zijn op de hoogte van het beslmt van den Raad der gemeente Slochteren, welk besluit hier de vorige vergadering is ter tafel gebracht. B. en W. zijn evenwel van meening, dat zooals het aanbod door den Raad der gemeente Slochteren gedaan is, het niet kan worden aange nomen. Daarom doen B. en W. het voorstel om er atwijzend op te beschikken. De heer Marring: Omdat die zaak nu toch een- maal aan den gang is, zou ik graag zien, dat het nog wat aangehouden werd bij B. en W. Het kan soms wezen, dat er nog eens verandering komt, doordat byv. de Raad der gemeente Slochteren nog eens andere besluiten nam. Het is jammer omdat de dingen nu reeds eenmaal zoover zijn,' dat dadelijk afgemaakt worden. Dat Slochteren onbilhjk is, valt niet te ontkennen. De heer Smit, (wethouder) Het verbaast mij wel iets, dat de Burgemeester zegt, dat de meer derheid van het Dagelijksch Bestuur er voor was, om op het verzoek afwijzend te beschikken. Het Dagelijksch Bestuur heeft over die zaak niet ge sproken. Ik weet er tenminste niets van. Dat is dus^ voor mij wel iets vreemds. (wethouder.) Ik meen toch, op de secretarie besproken We hebben het niet op de besproken, maar onder Vergutleriug van den Raad der geni. Hoogezandop Haandag den 7 Maart, des namiddags te nur. Aanwezig 12 leden. Afwezig de heer Wolthuis, zonder kennisgeving. Nadat de vergadering door den voorzitter geopend was, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Aanvulling politieverordeningen. De voorzitter deelt mede, dat hij in de politie verordeningen, zooals die de vorige keer in den De heer Meihuizen dat we dit beneden hebben. De heer Smit: Mij niet bekend. De heer Meihuizen: wethoudersvergadering elkaar. De heer Smit Daar heb ik geen ja op gezegd. Bovendien zou ik nog wel verder wilien gaan dan de heer Marring. Ik geloof, dat de aanleg van dien weg voor de gemeente Hoogezand van zeer veel belang is. Het is wel waar, we helpen vele ingezetenen der ge meente Slochteren aan een goeden weg ten koste van onze gemeente, maar het is toch ook in 't be lang van Hoogezand. Ik zou er sterk voor ziin dat de weg tôt stand kwam. De heer Boerma Ik heb het altoos al beschouwd, dat het eene lastige zaak was. Ik vermeen, dat Slochteren meer belang bij dezen weg heeft dan Hoogezand, Dat evenwel de gemeente Hoogezand het onder houd van den weg op zich nemen moet, vmd ik ongepast. Daarom moet het onderhoud van den weg ook niet ten laste der gemeente Hoogezand komen, omdat Slochteren er meer belang bfj heeft dan wij. Wij hebben er lang zooveel belang niet by. Dat die menschen daar uit den modderpoel yerlost worden, daar wil ik ook nog wel iets toe bijdragen. De heer Kruizinga: Ik ben voor het verharden van den Borgweg. Laatst heb ik er ook met een' va" (len Raad der gemeente Slochteren over gesproken, waar te kennen werd gegeven dat als Slochteren en Hoogezand gezamentlijk' den weg legden en het onderhoud ook voor gemeen- schappelijke rekening kwam, het aanbod beter was loen is er ook gesproken over het plaatsen van eenen to boom op dien weg, waardoor het misschien gemakkelijker zou gaan. De heer Meihuizen Wanneer de weg aan<mlegd wordt, krijgen we Provinciaal subsidie en nu denk ik, dat als er een tolboom geplaatst werd, de sub sidie wel eens geringer kan worden. Met het voorstel van den Raad der gem. Slochteren kan ik met medegaan. De heer Smit Ik wou nog iets aanvoeren tegen de bewenng van den heer Meihuizen; dat het dus we! in t belang van Hoogezand was, dat de weg tôt stand kwam. Vroeger waren Sappemeer en Hoo- gezand met door grintwegen in verbinding met Slochteren. loen heeft Sappemeer zich gehaast om met de gemeente Slochteren in verbinding te komen door verharde wegen. Hadden we toen de Knypslaan in orde gemaakt en er een grintweg gelegd dan zou de eerste trek uit Slochte ren daar langs naar Hoogezand geweest zijn Evenzoo is het gelegen met den Borgweg. Ver harden we dezen weg, dan zal de trek uit de dorpen Scharmer en Harkstede daar langs gaan. Mij dunkt, dat had de heer Meihuizen niet uit het oog verloren. De heer Meihuizen: De aanleg van den weg door Sappemeer naar Slochteren vroeger, was meer in 't belang van Slochteren, dan van Sappemeer en zoo is het hier ook gesteld. Slochteren heeft hier ook meer belang bij. De heer van der Goot brengt in 't midden, dat het beste hier zal zyn, dat door den Raad der gemeente Hoogezand het gevoelen uitgesproken werd, dat tôt de tôt standkoming van den Borgwe^ door beide gemeentebesturen de helft der kosten moet gedragen worden, ter wijl ieder de helft van de kosten van het onderhoud moet nemen. De heer Vos: Ik kan mij best met het gevoe- len van den heer van der Goot vereenigen Om dien weg maar dadelijk zoo van de baan te'schui- ven, dat kan niet. De heer Homveld Dat wist de voorzitter reeds en in dien zin, zooals de heer van der Goot zegt' is er ook reeds met Slochteren over gesproken De heer van der Goot: Dat van B. en W was toen geen definitief voorstel. Als wij nu iets po- VOLKSBIAD OOST-SOORECHT EN OMSTREKEN VAN

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1