«r f »4 a Varkensmarkt 1 op Maandag 7 Brandass BINNENLAND. BURGERLIJEE STAND. OFFICIEELE PUBLICATIEN. AANGIFTE I If W i i I ijf l k irt dii ni d< d v; d Ti Ms 't Of lid mi als die ver strs vaiJ late erg< won te S eene in b wari te zj doof tant cert de 1 De 1 van daar kuns harp s want mindi veel i Wi publi e makei Sas dam alhier, van zondei Naa als S kracht van I van de ningen In de Bonthuis houden,v bij de inj zal word- besturen dragen. behandeli harte wo homogeer Ten ov zand, we Bergman, houden tôt eene volgende j eerst eens te onderzoeken Aangenomen. Ingekomen een adres vaarders, waarin te ke: de nieuwe draaibrug voo zwaren oplevert, welke 1 door tolheffing. Daaro de schuitevaarders vrij v voor de brug te slaan w vastgelegd worden. De voorzitter stelt vooi te besehikken. Aldus wordt er beslote Opname Borgercompag Een breedvoerig schrij brug leest de voorzitter te kennen gegeven, dat brug zijn geweest om c toen van opname geen werd er weer een datur W. van oordeel zijnde, d; hebbende van zulke werk van die brug en de gehe dragen aan de Schreuders plaats gehad, en het ra Sehreuder wordt voorg' bleek, dat er nog al v niet was uitgevoerd vol B. en W. voorstellen he: van dit rapport te zend anderingen aan te brenge: De heer Nauta: Heb geen rapport uitgebracht, moesten zij toch doen al; Voorz.: En als ze dat De heer Nauta: Mo uitbrengen? Voorz. En als dat dal De heer Nauta: Wij Peters hebben. Voorzitter Kunnen vereenigen, dat we het i sturen om aile stipt uit om het na te zien. Er ontspint zich nu eei de voorzitter, het lid Be^ geven, dat de brug te sri Voorzitter: We zittey zou nu zoo'n baas geword> De heer Mulder vraagt op dat gebied, maar dat i ken door Schreuders, coij mers, is mijns inziens onderzoek niet gedaan doo" die aan de zaak geheel trouw dit onderzoek niet. Voorzitter Het verwo dan vroeger niet ter tafel De heer Mulder Dat gezegd. Voorzitter Dat doet perfect afgeleverd worde peren. De heer Mulder: U hî het onderzoek en afname' De heer Berg: Dat w nog wel aan den dans kt vergelijk komen. Dan nt gelen genomen worden. Voorzitter: Het spijt i De heer Nauta; Mij o Voorzitter: Het is Tiji De heer Naula: Het geschiedenis, die Borgercoif Voorzitter: Heeft iern het voorstel van B. en V De heer Edzes: Als keurt, dan zou ik er vooi De heer H. Smit: II merking van Mulder, d? renten zijn van de aannei heb ik van de Schreudi on s hier dunkt mij aan e currentie influenceert. Voorzitter: Dan stel il benoemen. De heer Nauta: We s heeren Sehreuder hebben goed was. Voorzitter: Ik geef mi 'tgeen Peters afneemt. Burgemeester niet goedkei ook niet. De heer Nauta: Het brug, eene mooie brug, gebruik. De heer Edzes: Als keurt, dan is het mij gc Voorzitter Dan kan krijgen, maar ik wil het ding nemen voor de ge gevoerd werk aanneem. De heer Edzes: Bij 't! altijd nog wel aanmerking De heer Boswijk: B vol gens 't bestek uitgevoc Voorzitter Wel zeker De voorzitter brengt ht hierna in stemming het- met 7 stemmen. Teger Mulder, T. Edzes, H. Sn Aangenomen werd nog van 't lager onderwijs in a te schrappen. Mededeeling van den richt ingekomen is van onderwijzeres om zoo spç' slag uit hare betrekking, als onderwijzeres te Hoof De voorzitler stelt vo verleenen over twee maa Mededeeling van den Velde voor het onderwij; Getroi Willem OverU Metdina 9 m., z. Roelf doorn Trijntje Bodewe Bodewe Levei geslach Bollegr: SAI Gebc kina I Geessif en Hir Ond Ovei dus, 3 Spruyt ronessi 79 j., Geb Antje Ont., Bodde g Gel West meng J. de z. v. Bouk Jurru JacoL burei Sidde On Kant 0\ en J wed. Meiji wold en I Le ring G der aan G ders mar Grie L. en i veld Luil Are rare G Mei Es s C van 1 Ge' ma net joesiuu W. VAN L R. JONKER, op dei me mi Ce va ge be no zo Ni g« te so h« hi ki tv a: b ve k d a Si SI h d a z <j 1 des ni or gens O mir HUIZEN zonder bedrijf f 1 per f 1000. Inspecteur der si sitiefs aannamen, dan weet men, waar men zich aan te houden heeft. De voorzitter brengt hierna het voorstel van den heer van der Goot ni. dat de Raad het gevoelen uitspreekt wel tôt de totstandkoming van den weg te willen medewerken, mits ieder gemeente de helft van den aanleg en ieder de helft van de on- derhoudskosten drage, in stemming, welk voorstel met algemeene stemmen wordl aangenomen. 3. Regeling van de nabuurdiensten. Voorzitter: Zooals reeds de vorige vergadering ter kennis gebracht is over de regeling van de nabuurdiensten van afgestorvenen, die onvermogend zijn, wil de heer Groeneveld dit doen voor 4 vergoeding voor hen, die vallen onder het kerkdorp Hoogezand en voor 4.50 voor hen, die daar builen zijn. B. en W. stellen voor deze overeen- komst te sluiten met Groeneveld. De heer Boerma: Maar als ze nu eens komen om te vragen, dat er bij zieken gewaakt moet worden. Voorzitter: De kosten van het waken komen ten laste van het armbestuur. De heer Oldenziel Geldt dit nu voor de geheele gerneente Voorz. Ja, voor Hoogezand 4, maar moet Groeneveld naar de Kiel, dan krijgt hij 4.50. Besloten werd in overeenstemming met voorstel B. en W. 4. Onderwijzerswoning Martenshoek. Voorz. De teekening, bestek en voorwaarden van de nieuw te bouwen onderwijzerswoning te Martenshoek, hebben 1er visie gelegen, en ik zou wel willen voorstellen de aanbesteding op die manier te doen. Aldus besloten. 5. Verslag lager onderwijs 4891. Voorz. De commissie van toezicht op 't lager onderwijs heeft ons het verslag van den toestand van dit onderwijs over het jaar 1891 aangeboden. Ik stel voor dit bij de leden te laten circuleeren. Aldus besloten. Voorz. Heeft iemand der leden nog iets mede te deelen of voor te stellen? Daar niemand der leden het woord vraagt, sluit de voorzitter de vergadering. Raadsvergadering te Zuidbroek op Maandag den 7 Maart 1803. Aanwezig aile leden. Na opening der vergadering en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering komt aan de orde: 1. Mededeeling van navolgende ingekomen stuk- ken: a. eene missive van W. Sijpkens, d.d. lOFebr. j.l. houdende, dat hij zijne benoeming als lid van het Burgelijk Armbestuur dezer gemeente aan neemt. Voor notificatie aangenomen. b. eene missive van A. Buss te Scheemda, ver- zoekende wegens vertrek uit de gemeente afschrij- ving voor 8/12 ged. van zijnen aanslag in den Hoofdelijken omslag over 1891, tôt een bedrag van 7.33R De voorzitter stelt voor, die afschrij ving te verleenen, waartoe na hoofdelijke oproeping met algemeene stemmen wordt besloten. 2. Eervol ontslag onderwijzeres Pras. Wegens hare benoeming te Oostwold verzoekt Mej. Pras haar met ingang van 1 Mei a.s. eervol als onder wijzeres te ontslaan. De voorzitter stelt voor aan haar verzoek te voldoen en tevens B. en W. te machtigen eene oproeping voor eene nieuwe onder wijzeres te doen. Conform besloten. 3. Wijziging jaarwedden onderwijzers. De voor zitter deelt mede, dat door Heeren Gedeputeerde Staten bij missive van 10 Juli 1891 is aangedron- gen op eene betere regeling der jaarwedden van onderwijzers. Deze missive is in de vergadering van den Raad van den 31 Juli 1891 voorgelezen en is toen besloten daarop later terug te komen. Naar aanleiding van die missive stellen Burg. en Weth. voor onder goedkeuring van heeren Ged. Staten, de tractementen van de onderwijzers en onderwijzeressen, die thans 450 zijn, na twee- jarigen dienst met 50 te verhoogen en dit ook uit te strekken tôt die onderwijzeressen, die reeds twee jaren in functie zijn. In stemming gebracht, verklaarden aile leden zich hiervoor. De Heer Terpstra vraagt hierop of enkel het feit, dat ze 2jarigen dienst hebben, voldoende is, om hen met f 50 te verhoogen. Zullen we niet eerst daarover het hoofd der school moeten hooren De voorzitter Dit heeft wel een punt van kwestie uitgemaakt in de vergadering van B en W., doch wij oordeelden, dat als zoo'n persoon •ens niet al te best voldeed, men hem daardoor als 't ware in 't publiek een slag in 't aangezicht zou geven. Als een persoon geen goed onderwijs geeft, zouden wij hem immers ten allen tijde kun nen ontslaan. De heer Terpstra gelooft ook niet, dat zoo'n ge val zich zal voordoen, maar oordeelt, dat zoo'n formule er bij een spoorslag zal zijn voor de onder wijzers, om zich de meest mogelijke moeite te geven. De voorzitter: Dus bij goed gedrag en getrouwe plichtsvervulling? De heer Terpstra: Zeker, na gehoord le hebben het hoofd der school. De heer Hekman, Wethouder, is van gevoelen dat deze bepaling er gemakkelijk bij opgenomen kan worden, daar het nooit geen schade aanbrengl. De voorzitter wijzigt hierop dienovereenkomstig het voorstel van B. en W. en stelt thans voor, de onderwijzers en onderwijzeressen na tweejarigen dienst met 50 te verhoogen, wanneer zij bij goed gedrag en getrouwe plichtsvervulling zich dit waardig hebben gemaakt en dit ook uit te strek ken tôt het onderwijzend personeel, dat reeds twee jaar in functie is. In stemming gebracht wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Dat de onderwijzers en onderwijzeressen verhoogd worden, geeft den Heer Boer aanleiding, om met een voorstel te komen tôt verhooging der jaarwed den van de veldwachters. Zijns inziens is 350 jaarwedde voor hen eene karige belooning, daar zij buiten den dienst bij dag, nog drie malen in de week 's nachts bij den weg moeten zijn. Spre- ker zou er daarom voor zijn hunne jaarwedde met 50 of 100 te verhoogen. De voorzitter: Het doet mij genoegen, dat er een stem in den Raad opgaat, om de jaarwedden der veldwachters te verhoogen, want in verhouding met andere gemeenten hebben zij lang niet genoeg. Wil de Heer Boer het dadelijk in behandeling ge nomen hebben, daar de Raad voltallig is, of het aan B. en W. overlaten, om daarover later met een voorstel te komen? De heer Boer kan zich er wel mee vereenigen, om het uit te stellen tôt eene volgende vergade ring, dan kunnen de leden er zich op bedenken. De voorzitter: Dan zou ik wel graag willen weten, hoeveel de verhooging zal wezen. De heer Boer stelt hierop voor, de 350 met 100 te verhoogen. Hij acht dit niet te veel, daar ze in Sappemeer 500 genieten. De voorzitter zegt, dat hij dit voorstel in de volgende vergadering aan de orde zal stellen. De heer Hekman is er niet tegen, dat ze een weinig verhoogd worden, maar oordeelt, dat ze toch wat meer genieten dan 350. Zjj hebben ook nog eenige toelage. O.a. eene gratificatie van 35. De voorzitter zegt, dat de veldwachters ieder f 45 voor kleeding ontvangen en buitendien 35 als gratificatie. Maar dat is iets, dat ten allen tijde ingehouden kan worden. Spreker is zelf in principe tegen gratificatie, maar dan moet het trac- tement ook goed zijn. De meeste veldwachters, die elders concierge zijn, hebben 100 belooning er bij. Hier krijgt Kruiger niets meer dan vrije woning, waarvoor zijne vrouw ailes moet schoon houden, en krijgt Vogelzang er in 't geheel niets meer bij. Daarom acht spreker de emolumenten alhier niet erg hoog. De heer Burema gelooft, dat de Burgemeester zich vergist. Kruiger heeft ook vrij brand en licht en wat de werkzaamheden van concierge betreflfen, de vrouw van Kruiger kan dit heel gemakkelijk verrichten. De voorzitter is echter van meening, dat zij die niet heel gemakkelijk kan verrichten, want zij heeft hulp noodig. De heer Burema acht het mogelijk, dat de Bur gemeester er van overtuigd is, maar hij gelooft het niet. Er zijn wel vrouwen, die veel meer drukte hebben in de huishouding. Hier boven op de zaal is weinig te doen, dus het betreft alleen maar de secretarie en wachtkamer. De voorzitter: Het ziet er aile dagen netjes en zindelijk uit en bovendien heeft zij 4 kinderen, doch spreker acht het geen punt om dadelijk er over te spreken. De heer Hekman oordeelt, dat hier de kwestie alleen maar is, of het salaris dat de veldwachters ontvangen voldoende is, ja ot neen, zoo niet, dan moeten ze verhoogd worden. Wat deze woning betreft, daar is apart werk voor. De heer Boer houdt het er voor, dat als men van 350 eerst 60 voor huur afneemt, er dan weinig overblijft voor eene huishouding om van te leven. De heer Hekman is er wel voor, dat deze zaak eerst besproken wordt door B. en W. en alsdan in de volgende vergadering aan de orde wordt gesteld. In rondvraag gebracht wordt hiertoe met alge meene stemmen besloten. Openbareyvergadering van den Raad der gem. Noorddijk van j.l. Donderdag. Aile leden zijn tegenwoordig. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Adres van mej. Bremer, onderwijzeres te Ruisscherbrug, waarin zij eervol ontslag verzoekt tegen 1 April. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten hiermede te wachten tôt haar opvolger of opvolg- ster benoemd is. Hierop zegt de voorzitter rijst de vraag wat zullen we benoemen een onderwij - zer of eene onderwijzeres? Na eenige discussie verklaren de heeren Kruijer, Veltman en Evers zich voor een onderwijzer, de heeren Wolthuis, Weender en Emmelkamp zich voor eene onderwijzeres, waarna besloten wordt zoowel onderwijzers als onderwijzeressen op te roepen op eene jaarwedde van 425. 2. Inslructie voor de onderwijzers. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, de desbelreffende artikelen van de instructie voor het onderwijzend personeel zoo- danig te wijzigen, dat de hoofden de boeken en leermiddelen aan het dagelijksch bestuur moeten opgeven, dat ze dan aan den boekhandelaar bestelt. Tevens wordt bepaald, dat de onderwijzers voort- aan bij ziekte of ontstentenis twee maanden lang hun salaris blijven behouden, maar dat zij alsdan voor eigen rekening in de daardoor ontstane vaca- ture moeten voorzien. 3. Geloofsbrieven. De geloofsbrieven van het nieuw benoemd raads- lid, den heer J. Bruininga, worden nagezien en in orde bevonden. 4. Af- en overschrijving. Eenige af- en overschrijvingen worden voorge- steld door B. en W. en goedgekeurd. 5. De draaibrug. B. en W. doen eenige mededeelingen aangaande de herbesteding van de draaibrug, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. ltaudstergatiering te Haren, op maan dag 7 maart 1892, elf uur. Aanwezig zijn aile leden. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Bij eventueele stemming zal de heer J. Wilphorst de eerste zijn. De voorzitter stelt aan de orde De benoeming van een onderwijzer met hoofdacte aan de open- bare lagere school te Haren, in de plaats van den heer R. Reitsma Jzn. welke deze gemeente verlaat, tengevolge zijne benoeming te Nieuwer-Amstel. Er zijn 9 adressen ingekomen welke gesteld zijn in handen van den heer Arrondissements-schoolop- ziener en is in overleg met den heer H. Bos, hoofd der school alhier, de volgende voordracht opgemaakt 1. A. Nieuwenhuis te Bellingwolde, 2. Ch. Gotlieb te Bellingwolde, 3. G. de Graaf te Loppersum. Nadat de voorzitter omtrent het genoemd drietal eenige brieven van aanbeveling mededeelt aan den Raad, wordt besloten tôt benoeming over te gaan. De heeren O. J. Quintus en E. van Hemmen worden verzocht de stemmen op te nemen. De uitslag der stemming had tengevolge dat de heer A. Nieuwenhuis te Bellingwolde met alge meene stemmen werd benoemd. Op voorstel van den heer P. Vorenkamp wordt besloten de openbare vergadering te sluiten om het in de vorige besloten vergadering punt van behandeling te bespreken, hetwelk ZEd. ook nu minder geschikt acht in eene openbare vergadering te behandelen. Daar op de agenda van den voor zitter geene punten van behandeling voor de open bare vergadering verder voorkomen wordt overge- gaan in comité generaal. Door het bestuur van het Walerschap Jagerswijk, Spitsbergen en Kostverloren, werd Maandag j.l. ten huize van de Erven de Ruiter te Sappemeer verpacht, de Passage of doorvaartsgelden aan het verlaat in het Noordbroeksterdiep, met woning. Pachter H. Practijk te Sappemeer voor 1200. Naar men ons meldt zal de algemeene vergade ring van Pax-Humanitate gehouden worden te Amsterdam op den 20sten Maart a.s. Belangrijke voorstellen komen op den beschrij- vingsbrief voor. Slochteren, 5 Maart 1892. De levering der chilisalpeter is door de landbouwvereeniging »Voor- uitgang" gevestigd te SlochterenKolham, gegund aan de firma Hardenberg te Stadskanaal tegen 11.68 de 100 K.G. De levering der hoeveelheid klaverzaad, waarvan de monsters reeds zijn ingezonden, zal later toege- wezen worden. De uitdeeling van soep is gisteren Dinsdag in het Werkhuis te Hoogezand weder aangevangen. Hoogezand, 5 Maart. Heden werd een schroef- stoomboot te water gelaten, geheel van staal ge- bouwd, voor rekening van de heeren B. de Vries en Habich en Goth te Emden. De boot is genaamd »dr. von Stephon," en zal dienen voor post- en veerboot tusschen Emden en Borkum. De machine en ketel van 130 Ind. p.d. worden evenals het schip gemaakt aan de inrichting van de firma E. J. Smit en Zoon te Hoogezand. Bij een veehouder, wonende op de Groeve, ge meente Zuidlaren zijn plotseling drie koeien gestor- ven, die bij nader ingesteld onderzoek bleken te hebben geleden aan eene ziekte van besmettelijken aard: smiltvuur". De cadavers zijn, op advies van den heer districts-veearts te Groningen, door ver- branding onschadelijk gemaakt, terwijl verder de noodige maatregelen zijn voorgeschreven om uit- breiding dezer ziekte te voorkomen. Op de vergadering van het Plaatselijk Nut te Haren, den 3den dezer gehouden, trad als spreker op de heer dr. J. Menno Huizinga te Groningen, die zijne hoorders naar het verre Westen verplaatste, om hen met de stichting en geschiedenis van de secte der Mormonen bekend te maken en op het vele eigenaardige te wijzen, dat daarbij valt op te merken. Dat deze intéressante lezing met belang- stelling en genoegen werd gevolgd, begrijpt ieder, die in de gelegenheid geweest is, om den begaafden spreker te hooren, en welverdiend was de dank, dien de voorzitter hem bracht voor de behandeling van dit stuk Culturgeschichte uit onze eeuw. Als naar gewoonte volgden bijdragen en heerschte er eene vroolijke stemming, al klaagde dan ook de voorzitter bij de sluiting van deze laatste vergade ring in dit seizoen, dat de bacil van lauwheid en flauwheid velen had aangetast, die ook konden medewerken tôt het vele goede, dat het Plaatselijk Nut doet en zich verder voorstelt te doen. Annen. Alhier zijn de aardappelen van den oogst 1892 opgekocht in voorkoop tegen 90 cents en 1 per H.L., met bepaling dat per mud land niet beneden 25 en niet boven 75 H.L. moet ge- leverd worden. Te Elp had voor enkele dagen aldus lezen wij in de Asser Ct. eene beweging plaats, waar- bij de dorpsjeugd op een zeer in 't oog loopende wijze handelend optrad. Het gold een verbroken verstandhouding tusschen twee geliefden. Een jon- geling aldaar had sedert eenigen tijd verkeering aangeknoopt met een dorpsmeisje en die betrekking verbroken in een tijd, waarin voortzetting daarvan, om zoodoende tôt een huwelijk te geraken, gewenscht werd geacht. Op een avond verzamelde zich de dorpsjeugd, en deed met vier of vijf boerenwagens een veel opschudding veroorzakenden tocht door het dorp. Daarop begaf men zich naar het huis van den ontrouwenjongeling, die gedwongen werdop een der wagens plaats te nemen waar een stroopop naast hem werd geplaatst. Nu werd het meisje eveneens gehaald, en in tegenwoordigheid van al de jongelieden moest de ontrouwe minnaar beloven, dat hij de liefdesbetrekking weer hervatten en met het door hem verlaten meisje zou gaan trouwen. Nadat dit ailes volgens de traditioneele gewoonte, vroeger bij zulke gelegenheden algemeen, uitge voerd was, ging de jeugd zeer ordelijk uiteen. Door den raad der gemeente Dantumadeel is als secretaris benoemd de heer W. Groen, secretaris der gemeente Nieuwolda. Vele ingezetenen van Nieuwolda betreuren zijn vertrek. Te Eeksterveen had Vrijdag een droevig onge- luk plaats. De vrouw van den landbouwer K. N lijdende aan epylepsie, viel, terwijl zij in den hoek van den haard zat, van haar stoel, met het boven- lichaam op het vuur. De man, die zich eenige oogenblikken te voren naar de schuur had begeven, vond, bij zijne terugkomst in de keuken, zijne vrouw dood, hoofd en schouder gedeeltelijk ver koold. Te Zoelen is zekere Broekhuizen, die op het land werkzaam was, door de koude bezweken. De man werd dood in een greppel gevonden. Vrijdagnacht is aan de Bloemsteeg onder de ge meente Almkerk een man, Antonie Colf geheeten, doodgevroren gevonden, op zijne knieën zittende. Deze man leed groote armoede en had zijn verblijf in een oude schuur, terwijl een bos stroo zijne legerstede was. ten doen ter secretarie dezer gemeente voor den 15 dezer maand. Hoogezand, den 4 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders van Hoogezand, I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris W. AGTERBOS. NOORDBROEK 23—29 Febr. Geboren Martha, d. v. Jan Panneman en Geessien Hommes Simon, z. v. Izaak Dalsheim en Schoontje Simons. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand, Gezien de artt. 6, 2e lid en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat bij hunne vergadering is ingekomen een verzoek van FREERK SIMONS, Koopman te Hoogezand, om in het perceel, gelegen te Martens hoek onder Kropswolde, westzijde van de molensloot aldaar, Kadastraal bekend gemeente Hoogezand, Sectie K, N 197, wijk A, N 26, thans bewoond door HARM HAMMINGA, het bedrijf uit te oefenen van handelaar in lompen, beenderen, metalen, hui- den, vellen en aanverwante artikelen, alsmede het bedrijf van huiden- en vellenblooterzouter én honigperser, welk verzoek met de in art. 5 der wet genoemde bijlagen ter secretarie dezer gemeente is ter inzage gelegd; dat door hen aan de belanghebbenden op den 23 Maart 1892, des voordemiddags van 9 tôt 12 uur in het gemeentehuis gelegenheid zal worden gegeven om de bezwaren in te brengen die bij hen tegen de oprichting in het aangeduid perceel, van de hiervoor genoemde inrichting mochten bestaan, kunnende bij die gelegenheid zoowel de verzoekers als zij die bezwaren inbrengen, hunne bezwaren mondeling en schriftelijk toelichten. De schrifturen, die te dezer zake bij Burgemeester en Wethouders mochten inkomen, zullen van den 20 Maart 1892 af ter secretarie der gemeente voor den verzoeker zoowel als voor hen die bezwaren inbrengen, ter inzage liggen. Hoogezand den 9 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris, W. AGTERBOS. Verkoop Sterken drank in 't klein. Burgemeester en wethouders der gemeente Hoo gezand, brengen bij dezen ter kennis van hen, die sterken drank in 't klein verkoopen, dat, wanneer zij de voortdurende vergunning daarvoor wenschen te behouden, zy daarvan schriftelyk aangave moe- voor de ZEEMILITIE. Zij, die in 1892 in de gemeenten Hoogezand, Sappemeer, Slochteren of Zuidbroek voor de Nati onale Militie hebben geloot en verlangen bij de Zee- militie te dienen, worden bij deze uitgenoodigd, om zich daartoe vôôr den lsten April e.k., op een werk dag, des voormiddags van 10 tôt 1 uur, ter secretarie dier gemeenten aan te melden. De bepalingen der wet, die betrekking hebben tôt de zeemilitie, komen hoofdzakelijk op het vol gende neder 1) De zeemilitie wordt bestemd tôt bemanning van de verdedigingsvaartuigen voor de binnenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen gezonden, tenzij in geval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe machtiging verleene. 2) Voor de ingelijfden bij de militie ter zee duurt de dienst vier jaren. 3) Alleen aan hen, die vôôr hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zee- vaart maakten en zich voor de zeemilitie hebben aangeboden, wordt, ook wanneer zij bij de zeemi litie niet hebben kunnen worden aangenomen, ge- durende hunnen verloftijd, vergunning verleend om het beroep van buitenlandsche zeevarende te blijven uitoefenen, welke vergunning in gewone tijden hun niet wordt geweigerd, en zonder welke zij niet tôt het aangaan eener verbindtenis voor de buiten landsche zeevaart worden toegelaten. 4) De manschappen bij de zeemilitie kunnen, in gewone tijden, vergunning bekomen tôt het aan gaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbracbt. 5) Zij zijn, na het bekomen van een behoorlijk paspoort, in tijd van vrede, van de dienst der schut- terijen vrijgesteld. 6) Aan den broeder of de broeders van een bij de zeemilitie dienenden of gediend hebbenden loteling of vrijwilliger wordt hetzelfde recht van vrijstelling wegens broederdienst toegekend als voor de militie te land is toegekend. Het is alzoo van belang voor die lotelingen, welke hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maken, dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de dienst bij de zeemilitie aanmelden, daar zij anders, bij de militie te land wordende ingelijfd, vijf jaren zullen moeten dienen en gedurende hunne verloftijd geene vergunning kunnen bekomen, om het beroep van buitenlandsche zeevarende uit te oefenen. Hoogezand, Sappemeer, Slochteren en Zuidbroek den 8 Maart 1892. Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Hoogezand, Sappemeer, Slochteren en Zuidbroek, I. A. Van ROUEN. De Secretaris, W. AGTERBOS. J. H. KOLK. De Secretaris, HAARMAN. T. VENEMA Az. De Wethouder, J. H. NIJHUIS. S. TALMA STHEEMAN. De Secretaris, VERVER. NATIONALE MILITIE. Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Hoogezand, Sappemeer, Slochteren en Zuidbroek, brengen ter kennis van de geestelijken en bedie- naren van den godsdienst bij de erkende kerkge- nootschappen en van de studenten in de godge- leerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, in deze gemeente voor de militie hebben geloot, als dienstplichtigen zijn aangewezen en tengevolge van het door hen ge- trokken nummer bij de militie moeten worden ingelijfd of daarbij reeds ingelijfd zijn, dat zij hunne aanvrage, om krachtens art. 127 der wet op de nationale militie, voor den tijd van een jaar van den werkelijken dienst te worden ontheven, inge- volge art. 71 van het Koninklijk besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46), tusschen den 20sten Maart en den lsten April e,k.bij den Burge meester dezer gemeenten moeten indienen, onder overlegging van de bewijsstukken, omschreven in art. 69 en vastgesteld bij art. 70 van genoemd Koninklijk besluit. Hoogezand, Sappemeer, Slochteren en Zuidbroek, den 8 Maart 1892. Burgemeesters en Wethouders voornoemd: I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris, W. AGTERBOS. J. H. KOLK. De Secretaris, HAARMAN. T. VENEMA Az. De Wethouder, J. H. NIJHUIS. S. TALMA STHEEMAN. De Secretaris, VERVER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Slochteren, brengen ter voldoening aan art. 10 der wet regelende het kiesrecht, zooals die is gewijzigd bij de Additioneele artikelen der Grondwet, ter openbare kennis, dat de naamlijsten van de personen in deze gemeente, bevoegd tôt het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, op heden zijn vastgesteld, aan het gemeentehuis aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter in zage zijn nedergelegd; dat bij die kiezerslijsten zijn gevoegd de vastge- stelde schattingstaten, bevattende de uitkomsten van de schatting der jaarlijksche huurwaarde van gedeelten van woonhuizen, waarvoor geen afzonder- lijke aanslag in de belasting op het personeel ge- schiedt, benevens de verslagen van de betrokken bewaarders der hypotheken en van het kadaster, betreffende de aangiften voor plaatsing op de kie zerslijsten wegens een aandeel in een aanslag in de grondbelasting, ten minste tien gulden in hoofd- som en rijksopcenten bedragende. Bezwaren tegen de vastgestelde lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden, bij verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad worden ingediend; onder herin- nering, dat, zoo het bezwaarschrift de schatting der jaarlijksche huurwaarde van gedeelten van woonhuizen betreft, de kosten der herschatting voor rekening zijn van dengene, die het bezwaarschrift indient, en dat deze verplicht is het daarvoor bij Koninklijk besluit van 28 November 1887 (Staats blad no. 211) vastgestelde bedrag van vier gulden vijftig cent, bij het gemeentebestuur te storten, tegelijk met de indiening van het bezwaarschrift zullende, bij verzuim, op het bezwaarschrift geene beschikking worden genomen. Slochteren, den 1 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd: J. H. KOLK. De Secretaris HAARMAN. Herzienliig der Kiezerslijsten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Slochteren Gelet hebbende op art. 35 der wet, regelende

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2