BURGERLIJKE STAND. Nagekomen Advertentiën. BIHNENLAHD. BURGERLIJKE STAND. De kostelooze brood- en koffie-uitreikir staakt. Den laatsten dag maakfen nog 91 en grooten daarvan gebruik. De comm onderstand heeft door gebrek aan kapi uitdeelingen van voedsel moeten eindigen. Groningen, 10 Maart. Een zeker zeldza komend geval is thans het gevolg van de plaats gehad hebbende stemming voor tw van den gemeenteraad alhier. Van de 21 gerechtigden waren 935 stemmen uitgebr; Op het wit brielje bekwam de heer 487, op het groen briefje evenwel 284, ei Iz. J. Brugmans 379, zoodat de heer Sn de eerste vacature gekozen is, en voor d in herstemming komt met den heer Brug Een droevig ongeluk gebeurde Dinsdag le Follega. Een boer uit Oosterzee, die te den veearts ging halen, reed in dolle \i 't dorp, juist toen de school uitging. Een nen, het achtjarige dochtertje van den hui H., werd omvergereden, met het noodlotti dat de wielen haar dwars over het lichaar Zwaar gekwetst aan borst en hoofd werd nomen. Er is geen hoop op behoud. In Edam heeft de burgemeester een viei tenaren der gemeente geschorst, omdat zij gadering hebben bijgewoond waar de heei Nieuwenhuis optrad. Er is een adres bij ingediend, onderteekend door 66 ing< waarin tegen deze willekeur wordt geprotes den raad wordt verzocht het ongelijk, de kenen aangedaan, te vergoeden. Een schaap van den heer D. de J. te I was in een greppel gevallen en kon er nii men. Dadeiijk vie! een kraai op het dier pikte naar zijn oogen. Andere kraaien zs men vie! nu gezamelijk op het dier aan het overal zoodat het stierf. De lust van de arbeiders ten platten 1; hun geluk in Amerika te beproeven, beç weder te openbaren. Uit de gemeenten Barendrecht en Roon weer 20 gezinnen daarheen vertrokken. Iemand te Amsterdam heeft (naardeTij1 deelt) na een aanval van influenza 26 da slapen en is toen overleden. Slechts eer maal werd de ly der dommelig wakker, vai tusschenpoozen men gebruik maakte, om he voedsel toe te dienen. Te 's Heer Arendskerke wilde dezer dagen zich de moeite sparen een onderdeur te Hij sprong er over, maar kwam juist in der terecht die vlak achter de deur was gelegej door hij tôt aan den hais in het water stor zijn hulpgeroep werd hem de. aker toegi doch de ketting daarvan brak, toen hij d een eind was opgehaald en een tweede doi volgde. Een herhaalde poging tôt redding beter. De man heefl zich voorgenomen vervolg voorziehtiger te zijn. Te Rotterdam is Donderdag door den 1 C. v. d. Goot van Sappemeer met goed examen afgelegd als 2de Stuurman (Stoon RAADSVERGADERING te Hoogeza Woensdag den 16 Maart 1892, demiddags te 2J uur. Aan de orde: 1. Benoeming van een onderwijzer. 2. Wijziging der begrooting over 1892. 3. Hoofdelijke omslag over 1892. HOOGEZAND, 310 Maart 1892. Geboren Derk, z. v. Geert Lok en Ei Uilken; Pieter Steven, z. v. Johannes Boui en Comelia Ulderika van Zanten Hendrik. Willem Hendriks en Katarina Rowaan. Getrouwd Hanno Kornelius Muller en Ma Smit; Johanna Beugel en Gerrigje Lokhorst. Overleden: Trijnfje Wolters, 63 j., ehe van Geert Schaap; Trijntje Veld, 6 j., d. v. derikus Veld en Antje Vos; Fransiscus Sien< j., wedn. van Johanna Maria Kiens; Trijntje them, 20 w., d. v. Harm Benthem en Janna A. Schierbeek; Heiman Bollegraaf, 77 j., ehema Bloeme Koekkoek Harm Drenth, 1 m. z. v Drenth en Jantje Nieboer. SLOCHTEREN 28 Maart 1892. Geboren: Ilindrik, z. v. E. Groenema Dijkema te Schildwolde; Nanno Jakob, z Jager en E. Renken te Siddeburen Remmo, A. Schiltkamp en K. Kamphuis te Schildw Hendrik, z. v. I. v. d. Deen en H. Bos te Schar: Harm Roelof, z. v. R. Roggema en E. de Ra Siddeburen Pietertje, d. v. J. Otter en J. Drei Schildwolde Ettje, z. v. H. Spijker en T. Hol; te Siddeburen. Ondertrouwd Rieno Huisman 30 j. van Schi derzwaag en Geertruida Frederika Jantina K 25 jvan Hélium Tiddo Edens 26 j., van He en Elizabelh Jongman 27 j., van Hélium; V Tuinier 22 j., en Geessien Koning 23 j., beide Siddeburen Johan Lubbers 32 j. en Trijntje Sm j., beide van Slochteren Teunis de Jong25j., Hoogezand en Annechien Vonk 22 j., van Kolt Getrouwd Hindrik Blaauw 24 j., en Edec Smit 18 j., beide van Siddeburen. Overleden Jan Dontje 15 mnd z. v. H. Do en A. Lageman te Slochteren; Martje Haan i d. v. W. Haan en J. Kammenga te Hélium Evert Emmelkamp 18 mnd., z. v. H. Emmelki en S. J. de Muinck te Siddeburen Anje Schip 26 j., vrouw van J. Wildeman te Schildwol Ienske Kleefman 4 j., d. v. H. Kleefman en Hofker te Slochteren. ZUIDBROEK, 311 Maart 1892. Geboren Willem Hendrik, z. v. Hendrik Kuii en Tjitske de Vries. Getrouwd Otto de Jonge, 28 j., van HoogezE en Hindenka Kruizinga, 22 j., van Zuidbroek. NOORDBROEK, 1—7 Maart. Overleden Jan Perdok, 3 jaar, z. v. Berend Pf dok en Jantje Telkamp. MUNTENDAM 1—7 Maart. Geboren: Harmannus Gerardus, z. v. Jac Veerkamp en Elizaheth Gatharina Geling; Aall Pieterdina, d. v. Hendrik Bardewel en Esdert Susanna Theijssen; Jan, z. v. Hinderikus Eren en Jakoba Scholtens. Overleden: Griefje Haarsma,, oud 8 weken, v. Wiebe Haarsma en Klaaske Braaksma, (schii pers) Grietje Ganzeveld, oud 24 jaren, echtgenoi van Stefanus Mulder; Heke Veldman, oud bijr. 7 jaren, z. v. Aaltje Veldman. ZUIDLAREN, 1—29 Febr. 1892. Geboren Willem, z. v. Hindrik Bruining e: Geessien Kremer te Zuidlaarderveen Roelof, z. Lammert Boerma en Harmina Wuffing te Zuid laaiderveen, Johannes, z. v. Johannes Nijboer ei Nesien Kregel te Zuidlaarderveen. Ondertrouwd: Harmannus Bakker, 30 j t< Malden en Jantje ter Borgh, 24 j., te Groeve, zelfs geen buurman hebben, die wat geven kan, zal hier eene soirée gegeven worden in de zaal van Vos. Het dubbelkwartet Loreley zal zijne schoon- ste nummers geven en de HH. Kunst, Dado, Oort- merssen en De Graaff hebben gaarne hunne mede- werking toegezegd voor het beoogde doel. Waar de een dus met zijn geld kan steunen en flmk leekenen op de lijsten, daar steunt de andere met zijne meerdere of mindere talenten en allen werken samen voor 'tzelfde menschlievend doel. In de afgeloopen week werd hier ook het jaar- lijksch concert ten voordeele van het pensioen- en ondersteuningsfonds van het Harmonieorkest gehou- den. Die avond is elk jaar het neusje van den zalm van aile uitvoeringen. De wijze, waarop dan ook dit iaar het orkest zich weer kweet van zijne taak, ligt boven mijnen lof. De heer Kunst gaf een paar meesterlijke solo's op de piano, doch bovenal had de sopraan-soliste, Mej. Corver Uit Den Ilaag een schitterend succès met haar vollen en zuiveren zang. Ongeveer zeshonderd toehoorders woonden het concert bij gelukkig is er voor latere gelegen- heid nog ruimte voor velen. Want èn het schoone concert èn het goede doel moeten staag meerdere belangstellenden trekken. Nooit steunt men de kunst beter, dan door 's kunstenaars schoorsteen te laten rooken. Ook de groote V an Maui îk is hier geweest en heeft meteen afscheid genomen van het dankbaar Groningsch publiek dat hem al- toos even getrouw is gebleven. Hij gat hier het- zelfde stuk, wat ook ten uwent werd gegeven, een stuk, heel licht van bouw, dat weimg meer gelykt op zijne keurige eerstelingen. Doch Van Maurik mocht zondigen en kon een potje breken. Wan bij zijne groote talenten, om ordinaire zaken en gesprekken belangwekkend weer te geven en elke stem gemakkelijk na te bootsen, dankte lnj veel aan het autoriteitsgeloof en de voorlietde van het publiek. Gesteld dat ooit een ander hetzelfde even goed kon geven, hij zou nooit de voile zalen en het voile succès hebben van Van Maurik. Bij hem zette heel het publiek zich dadeiijk in défi lach, om bij de eerste geestigheid gereed te zijn. Liep er ook wat plats onder, dat men van eenen andei niet zou dulden, kwam er desnoods eene dikke boerenmeid eenen logé een kruikje aan de voeten leggen of ging Amsterdamsche welvoegehjkheid een lucifer aanstrijken voor 't gelaat eener dame, waar- mee men reist, dit ailes wekte eenvoudig hoogeren lach en men stak de gewone preutschheid onder banken en stoelen. Wat evenwel niet wegneemt, of velen zullen hem noode in de rij der lezers missen. Want het getal goede lezers is in ons land gering, en zijn schalke humor verhoogde zeer het genot van zijne voordracht. »Oude liefde roest niet" zegt het spreekwoord, en zoo hopen wij, dat hij ook nog wel eens een enkelen keer terug zal keeren en ons met zijne toekomstige pennevruchten kennis zal doen maken. Een ander Amsterdammei de biljartspeler Schmits, heeft ons leelijk in t zon- netje gezet. Ik schreef u reeds, dat hij gedachtig aan de zure druiven van Reintje den moed met had, om eene partij met Bierling te wagen. I as is hij in Amsterdam teruggekeerd, of hij zendt een ingezonden stuk in het Nieuws van den dag, waarin hij verklaart, dat wij bij al onze mooie zalen en gaskronen geen enkel goed biljart bezitten. die in de Harmonie acht hij niet beter dan die in de minste dorpsherberg in Holland. Ik zou haast zeggen, dat zulke overdrijving wel wat schaadt aan het betoog des heeren Schmits. Gelukkig kennen wij hem en wordt er dus weinig notitie van zijn schrijven genomen. 't Mooist is echter, dat hij ieder speler, ook Bierling en lerpstra en Van Setten uitnoodigt, in Amsterdam te komen. Hij wil hun dan een mooien voorsprong geven en toch winnen. Arme stakker, arme wraak 1 Want we hebben wel eens van Hollandschen »wind" en Amsterdam sche »bluf' gehoord doch dit staaltje getuigt wel van zooverregaande brutaliteit, dat men eV niet van kon zwijgen, als het Schmits niet was en men niet altoos nog eenig medelijden met hem had, dat hij 't hier zoo treurig moest afleggen. Hij behoeft het zich dan ook over bezoek van Groningsche gasten niet erg druk te maken, wat hij trouwens zelf wel zeer goed zal beseffen. Beter hard geblazen, dan den mond gebrand Vrijdag den 18 Maart hopen onze ge- liefde ouders W. H. P ATT JE en T. R. WEERS hunne 40jarige Eclitvereenigiug te herdenken. Kropswolde, Maart 1892. Hunne kindere?i. Ten overstaan van notaris Piccardt te Hoogezand, werden Woensdag den 9 Maart 1892, ten huize van F. Aeilkema, verhuurd verschillende te Krops wolde gelegen Landerijen: a. Voor Mevr. de wed. H. K. Mulder: 4.1130 H. Weideland, en 3.7880 H. Hooiland. b. voor Gerrit Jager: 9.7330 H. Weideland. c. voor den heer I. J. Boon: 5.0860 H. Land, en 1 H., 16 A. Hooiland »Het Fennechien" met de Naweide. d. voor de heeren Scharft en Zuur Pl.m. 4| H. Land, aan den grintweg. e. voor den heer Scharft ruim 5 H. Land van P. Sluis, aan 't Drentsche diep, en het stukje achter de school; en f. voor Mevr. de wed. van den heer J. Veenhoven 2 H., 1 A., 70 c.A. Hooiland in de Altenheert en 36 A., 43 c.A., dito daarachter, om 2 X te maaien. Aan diversen voor 1595. en Zaterdag 12 Mrt. bij Ludeling ten verzoeke van de heeren Joh. Post Van Leggelo en H. Freije Weidelanden te Foxhol, Foxham en Kolham. Aan diversen voor 1199. en Maandag den 14 Maart 1892, ten verzoeke van Mej. de Wed. Jac. Vegter en kinderen, in 't hôtel Struvé te Sappemeer, te koop gepresenteerd Eene Winkelbehuizing, waarin brood-, koek- en banketbakkerij en kruidenierswinkel met recht van vergunning, erf en tuin groot 10 are, benevens schuurtje, te Sappemeer. Ingehouden voor 5500, plus 244.50. Bij kon. besluit is benoemd tôt burgemeester van Noordbroek, de heer D. D. Dijkstra. Schildwolde, 14 Maart '92. 't Is een zeer treurig feit, dat van hier gemeld kan worden. Niet alleen onze landbouwers en burgers hebben dikwijls van nachtelijke baldadigheden te lijden, maar ook onze arbeiders blijven er niet meer van verschoond. In den nacht van Zaterdag op Zondagj.l. werden hier bij verschillende landbouwers en ook bij twee onzer arbeiders glasruiten verbrijzeld en wel^ bij den eenen 7 en bij den anderen 17 stuks. 't Is wel een treurig feit, dat de arbeider, die het te- genwoordig al zoo zuinig heeft, nu ook nog door anderer brooddronken of kwaadwilligheid van zijne zoo weinig en zuur verdiende penningen aan den glazenzetter moet offeren. Nauwelijks is de influenza geweken en hoort men daar weinig meer van, of eene andere ziekte is er voor in de plaats getreden. 't Is de welbe- kende slijm en kinkhoest, die hier erg heerscht en waaraan vooral de schooljeugd lijdende is. 't Is zoo erg, dat wel 30 vooral in de laagste klassen ontbreekt. De landb.-vereeniging »de Kalkwijk" vergaderde Woensdag j.l., waarin besloten werd, om aan het adres der aardappelhandelaren ter bekoming van een weegtoestel bij 't station Hoogezand, ten einde geladen waggons te kunnen wegen, vol- komen adhaesie te verleenen, terwijl een prijscou- rant van den heer S. G. de Boer te Hoogezand over aardappel-varieteiten in handen werd gesteld van de comm. proefveld, terwijl voor kennisgeving werd aangenomen, dat de heer Lôhnis was benoemd tôt inspecteur van het M. O. op de landbouwscholen. De ter contrôle opgezonden monsters lijnkoeken van den fabrikant Roelfsema te Hoogezand waren wat zuiverheid betreft, voldoende, terwijl ze aan eiwilachtige stoffen 34.5 en vet 12.8 bevatten. In eene algemeene vergadering van aandeelhou- ders der tramwegmaatschappij ZuidlarenGronin gen werd tôt directeur benoemd de heer E. O. Kerkhoven te Hoogeveen. Te Groningen is sedert eenige dagen op zeer geheimzinnige wijze eene ongeveer 60jarige dame spoorloos verdwenen. Na de deur gesloten en den sleutel door eenige opening naar binnen gewerkt te hebben, heeft men na tien dagen niets van haar vernomen. Uit een achtergelaten brief bleek, dat eene R. K. vereeniging tôt haar erfgenaam be noemd is. Voor de Arrondissements. Rechtbank te Winscho- ten was Vrijdag j.l. o.a. Jan T., oud 28 jaren scheepsjager te Martenshoek ter verantwoording geroepen wegens strooperij, maar hij was niet ver- schenen. Trouwens had hij ook, gehoord door den rijksveldwachter brig. tit. P. A. ter Horst een vol- ledige bekentenis afgelegd. Den 29sten Novem- ber 1891 had de heer Jan Menzo de Muinck Kei- zer, lid der firma Ten Oever, Koning en Co. te Martenshoek gezien, dat Jan T. met een beugel be- zig was uit de voor de eene helft aan genoemde firma toebehoorende sloot modder en bag- ger te halen, ten einde die massa vervolgens in een kruiwagen te werpen en deze over het land van de firma door Harm Drenth en Jan Velt- huis te doen vervoeren naar zijn mestvaalt. De beklaagde had bekend, dat hij er ongeveer 8 kruiwa- gens vol had uitgehaald en deze op zijn mest, die begon te schimmelen, had doen werpen. Wegens strooperij met behulp van een wagen requireert de heer officier van justifie de veroordeeling van Jan T. tôt een gevangenisstraf van 5 dagen. Annerveen, 13 Maart. Gisteren morgen werd hier bericht ontvangen, dat de tentoonstelling der 3de afdeeling van het genootschap ter bevordering van den landbouw in Drente, dit jaar gehouden zal worden te Spijkerboor en wel op Donderdag den 16 Juni a.s. 't Vastgestelde programma is gelijk aan vroegere jaren Ten overstaan van notaris Koch te Stadskanaal werd Maandag j.l. het Hôtel Kubbenga te Musset kanaal, te koop gepresenteerd met inventaris. Hoog- ste bieder de heer F. Poppens te Martenshoek voor 12100 plus 1494 voor overname, Palmslag Donderdag 24 dezer. Naar men vertelt, moeten de timmerlieden en met- selaars die werkzaam zijn bij de fabriek »Nijverheid" te Stadskanaal, vrijwel allen in aangenomen werk werken en flink geld verdienen. Het plan moet bestaan aile timmerwerken bij ge- deelten aan te besteden, aan de werklieden zelf. Een goed voorbeeld. De Maatschappij Nijverheid te Stadskanaal koopt aardappelen in voorkoop, niet per half hectare, maar per hectoliter. Naar men verneemt moeten er reeds flinke par- tijen voor gekocht zijn. Het zal ons niets verwon- deren of aile fabrikanten zullen dit voorbeeld volgen Haren, 12 Maart 1892. Gisteren had ten huize van den heer Abels eene vergadering plaats van de afdeeling Haren van het Genootschap van nij verheid in de provincie Groningen. De heer A W. Heidema, rijksveearts te Groningen, hield eene uitgebreide voordracht over het spronggewicht en zijne gebreken, opgehelderd door groote platen Bij de vraag, wat het best te doen tegen de gal- ziekte der schapen, die zich tegenwoordig weer sterk openbaart, was men algemeen van gevoelen om te zorgen voor krachtig voeder en droog land sommigen hadden de ervaring opgedaan, dat wilde kastanjes eene goede remedie tegen deze ziekte zijn. Eene verplichte keuring van dekhengsten werd niet aanbevolen, al valt er wel wat voor te zeggen de opmerking werd gemaakt, dat men eene der- gelijke verplichting evengoed op de fokmerriën als op de dekhengsten moest toepassen. Daar er in ieze environs, zooals bekend is, veel aan paarden- teelt wordt gedaan, hadden de aanwezigen een avond van nut en leering. De afdeeling Haren was tôt dusver aangesloten bij het provinciale Genootschap van Nijverheid en in den loop der jaren zijn duizenden guldens als bijdragen aan het hoofdbestuur opgezonden. Het vorige jaar besloot deze afdeeling, in 1892 eene landbouwtentoonstelling te houden en aan het hoofd bestuur werd eene aanvrage om subsidie gedaan. Toegestaan werd er niets. De afdeeling Haren besloot nu met algemeene stemmen om zich van het Genootschap af te zonderen, de contributie te verlagen en eene gemeentelijke landbouwvereeniging te vormen. Assen, 11 Maart. Voor het heden alhier gehou den examen in nuttige handwerken werden geëx- amineerd 8 candidaten, waarvan 5 zijn geslaagd, te weten de dames: R. Sterringa te Firdgum, H. StuthofT te Helpman, J. M. Swiers te Zuidbroek, M. Tak te Groningen en H. Temmink te Wilder- vank. Afgewezen 3. In plaats van kapitein G. Bakker zal kapitein A. Potjer als gezagvoerder met het stoomschip »Ob- dam" der N. A. S. M. naar New-York vertrekken. Te Harich (Fr.) houdt een arbeider voor zijn pleizier 4 zwartbonte ratten. De dieren eten met hem van de tafel en kruipen in zijne zakken van blijdschap, als hij van zijn werk thuis komt. Te Vreeswijk is verleden week de hoogbejaarde besteller P. d. IL, van de Kuilenburgsche stoom- boot, toen hij uit de woning van zijn patroon kwam, door de duisternis in het water gevallen, tusschen het schoeiingswerk van den Vaartschen Rijn en eene aldaar liggende schuit. Hij werd gered, doch hij had zich inwendig zoodanig bezeerd, dat hij naar huis moest gedragen worden. Thans is hij aan de gevolgen overleden. Te Krim, gem. Gramsbergen, is een tweejarig zoontje van den arbeider D. ter Horst, terwijl het eenige oogenblikkén zonder toezicht was, in een pot met kokend water gevallen. Het kind is den volgenden dag aan de gevolgen der brandwonden bezweken. Te Roermond is de gevangenis geheel bezet, zoodat eenige gedetineerden naar andere plaatsen zijn overgebracht moeten worden. Op de mailboot Willem, Prins van Oranje te Vlissingen had Donderdagmiddag een ongeval plaats. De 2e officier, die met eene revolver aan het spelen was en meende dat dit voorwerp niet geladen was, mikte op den 2e machinist, met het noodlottig ge volg dat een schot tussshen neusbeen en oog drong. De officier van gezondheid Dr. Boekelman verleende de eerste geneeskundige hulp. De toestand van den getrofïene moet vrij ernstig zijn. ONBEKENDE BRIEVEN verzonden in de 2e helft van de maand Februari door het postkant.oor Hoogezand, aan Dagblad »BEGREPEN", Groningen. T. DE JONG, Hoogezand. ngezonden maar dat er slechts zeer enkele toe- schouwers waren, 't welk zeer ontmoedigend was voor 't vervolg. Omtrent de trieur werd verklaard, dat dezelve thans in een volkomen goeden staat verkeert, maar dat er meer gebruik van diende gemaakt te worden. Nog werd rapport uitgebracht van 't verrichte door de spoorwegcommissie aan den minister wordt per adres verzocht de tôt stand brenging, volgens het oorspronkelijk plan en dan over te dragen aan de H. IJzeren spoor- wegmaatschappijhet adres vergezeld van eene memorie van toelichting, mocht er niets van kun nen, dan aan te dringen op een stoomtram. Aan de orde: 1. Verslag spaarbank: 't Kapitaal der spaarbank 1 Jan. '91 57502.98 in 1891 ingeschreven 39nieuweposten 18044.23^ bijgeschreven 69 onde posten 18993 27 J Samen 94540.491 opgevraagd 24 posten geheel f 10879.00 van 56 posten 7298.68 J Gemeenteraad te Muntendam. Verg. van Maandag 14 Maart, 's av. 5 uur. De voorzitter opent de vergadering en leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde is: lk. Verslag van het lager onderwijs over 1891. De voorzitter leest dit uitvoerig stuk voor, waarna het voor notifieatie wordt aangenomen. Aan de leden wordt gelegenheid gegeven na de openbare vergadering inlichtingen over het rerslag te vragen. 2. Aan den raad wordt goedkeuring gevraagd van de gehouden aanbesteding der gemeente-onder- houdswerken. Aannemers zijn a) voor timmerwer ken H. Venema voor 270 gld., b) voor verfwerken Duut voor 130 gld. De heer H. P. Mulder vraagt hoe hoog de begrooting van beide perceelen was. De voorzitter noemt de cijfers, voor perc. a. 264.80 gulden, perc. b 124.25 gld. Met algem. stemmen de goedkeuring verleend. 3. Comptabiliteit. Enkele posten moestenover geschreven worden. Daar echter de post van on- voorziene uitgaven niet groot genoeg is, vragen B. en W., onder goedkeuring van ged. staten, den post van onvoorziene uitgaven te verhoogen met 310 gld. en dit te nemen uit andere posten. Aldus besloten. 4. Noordooster-locaalspoorweg. De voorzitter merkt op, dat de richting der lijn afgebakend is achter de fabriek «Hibernia." Voor de kom der plaats is dit niet voordeelig. B. en W. stellen daarom voor, den minister van W. H. en N. te vragen, bij mogelijk concessie-verleening, wijziging in het plan te brengen en wel door de Wiede en vervolgens langs den Ouden weg en de Hondenlaan De heer Dieters wil, dat in het adres dan opge- nomen wordt, waarom die richting dan beter werd Zooals de richting thans is, heeft Muntendam er bepaald geen voordeel van. Het voorstel werd aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Boerma. De raad ging nu over tôt behandeling van den hoofdel. omslag, zoodat de openbare vergadering werd gesloten. VERGADERING der landbouwvereeniging «Kropswolde en Wolfsbarge," op Maan dag den 7 Maart 1892, bij S. C. Boss te Kropswolde. De vergadering werd voorafgegaan door het uit deelen van klaverzaad, geleverd door den heer J L. Robertus te Winschoten, tegen den prijs van 75 cts. per kilo, waarna de vergadering door den voorzitter werd geopend en de notulen werden ge- lezen en goedgekeurd. Door den secretaris werd mededeeling gedaan dat de levering van chilisalpe- ter was opgedragen aan den heer G. G. Smith te Sappemeer, tegen den prijs van 11.68 per 100 kilo, franco Hoogezand, en dat de nieuwe haver en aardappels van den heer Paulsen te Nassengrunde waren gearriveerd, zoodat besloten werd een en ander van den kastelein Warnders af te halen, op Zaterdag den 12 Maart. Ingekomen stukken waren ditmaal niet aanwezig zoodat de gelegenheid werd gegeven tôt het doen van vragen of voorstellen, waarvan door een der leden gebruik werd gemaakt, er op wijzende dat de halte te Kropswolde op sommige dagen veel te klein is en spreker in dezen eene verbetering zeer wenschelijk achtte. Over 't algemeen was men het hiermede volkomen eens men behoefde zich slechts van de waarheid te overtuigen, door sommige marktdagen eens een kijkje te nemen, hoe vele passagiers, wegens gebrek aan plaatsruimte in de wachtkamer, in allerlei wêer de komst dertreinen onder den blooten hemel slaan af te wachten. Veel werd hierover gesproken en werd het zeer wenschelijk geacht, dat pogingen worden aange- wend, om de Maatschappij tôt Exploitatie van Staats-Spoorwegen te doen besluiten de halte te Kropswolde niet alleen te vergrooten, maar meteen een station te doen bouwen, zoodat ook hier de gelegenheid bestaat om vee en vrachtgoederen in den trein te krijgen, hetgeen een groot voordeel en gemak zou opleveren voor de ingezetenen van Kropswolde en omstreken. Om tôt het doel te geraken werd het nuttig en noodzakelijk geacht om medewerking te vragen aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hoogezand en Sappemeer, benevens aan den heer Scholten te Groningen. Eene commissie van vier leden, bestaande uit de heeren: R. Reinders, E. Reinders, S. Boss en J Nijboer, werd benoemd om de noodige stappen in dezen te doen. De vraagbus was ledig, waarna de voorzitter de goed bezochte vergadering sloot. VERSLAG van de vergadering der land bouwvereeniging HarkstedeScharmer, op Zaterdag den 12 Maart 1892. De voorzitter opende de vergadering, die door 38 leden was bezocht de notulen werden na lezing vastgesteld en de boeten in ontvangst genomen. Ingekomen waren a. Verzoek van 't bestuur van den V. L. B om opgave van vraagpunten voor de algemeene vergadering van den bond te Wildervank, in te zenden vôôr 17 April b. Missive van den heer Doornbosch te Baflo tôt ondersteuning der motie van den heer Schepel tôt in 't leven roepen van een ministerie van landbouw. c. Prijscourant van nieuwe aardappelvariëteiten van den heer S. G. de Boer te Hoogezand. d. Kennisgeving van de Gedeputeerde Staten, dat met 26 Maart eervol ontslag wordt verleend aan dr. W. B. J. van Eijk Inspecteur van het middelbaar onderwijs, tijdelijk belast met toezicht op de landbouwscholen en met ingang van dien- zelfden datum is benoemd tôt Inspecteur van het middelbaar onderwijs, in het bijzonder belast met het toezicht op de landbouwscholen de heer I. B. Lôhnis directeur der maatschappij van weldadig- heid te Frederiksoord. a. werd verdaagd tôt de volgende vergadering, terwijl b. c. d. aangenomen zijn voor kennisgeving. De commissie voor de keuring van landbouw en tuinzaden deed mededeeling dat op de laatste ten toonstelling wel eene groote hoeveelheid zaden was opgevraagd samen 18177.68y Rest 76362.81 31 Dec. 1891 rente bijgeschreven 2004.23 in 140 boekies 31 Dec. '91 kapit. der bank78367.04 aanwezig in: 18 hypoth. 26 obliga- tiën samen50360.00 25 effecten23158.42^ 21 geldswaardige stukken 3171.61 te goede rente1628.79^ aan contanten48.21 Samen 78367.04 WINST OF VERLIES. Ontvangsten aan rente2665.71 rente te goede 1628.791 Samen 4294.501 Uitgaven aan rente 1444.311 op boekjes betaald 131.88 verlies effecten 15.621 bijgeschreven rente 2004.23 onkosten 74.24 Samen 3670.29 Meerdere ontvangst. winst 624.211 Bedrag van 't reservefonds is 2466.26. Er werd eene commissie benoemd om dit ailes na te zien. 2. Goôperatiebond tôt aankoop van landbouw- artikelen. Er zijn 2 leden aangewezen om in April de vergadering te Groningen bij te wonen, ten einde door gedachtenwisseling meer licht over deze zaak te verspreiden. Nu werden de boeken ver- wisseld en voorstellen en vraagpunten voor de volgende vergadering opgegeven. Nog werd veel gesproken over 3. Afvoer water in Duurswold. De tijd liet niet toe dit belangrijk punt aan 't eind te krijgen, het is daarom tôt de volgende samenkomst verdaagd; er is echter besloten niet zoolang stil te zitten, maar terstond opnieuw ailes in 't werk te stellen om de zoo zeer gewenschte verbetering in dezen te bekomen, en hiermede werd de vergadering gesloten. IiANDBOrWVEREEWIGLNG ANNER- EEXTERVEENSCHEKANAAL. Vergadering gehouden den 9 Maart j.l. ten huize van den heer B. Koiter. Aanwezig 21 leden. Nadat door den voorz. de verg. was geopend, de notulen der vorige verg. waren gelezen en goedge keurd, werd door de commissie van onderzoek van klaverzaad enz. daarvan verslag gedaan. De levering van 309 kilo Brab. rood klaverzaad was opgedragen aan den heer J. H. Bakker te Wildervank, voor den prijs van 74 cts. de kilo; 118 kilo wit klaver zaad en 36 kilo Engelsch graszaad aan den heer W. L. Molema te Noordbroek voor den prijs van 1.01 en 26 cts. de kilo, terwijl de levering van 58 baal chilisalpeter werd gegund aan den heer H. Hoving te Kielwindeweer voor den prijs van 11.74 de 100 kilo. Hierna werd op voorstel van het bestuur besloten, een kast aan te schaffen tôt het bewaren van 't archief, waarna de commissie, belast met het onder zoek van lijnkoeken van den heer K. Bakker te Borgercompagnie, daarvan verslag deed, hetwelk aller tevredenheid verwekte. De koeken waren bevonden te bevatten 32.9 pcl. eiwit en 14.4 pet. vet. Zuiverheid goed. Ingekomen een missive van de heeren K. Ensing en zoon te Borgercompagnie, aanbevelende vele soorten kunstmeststoffen. Werd voor kennisgeving aangenomen. De vraagbus ledig zijnde, werd door den voorz. gelegenheid gegeven tôt het doen van vragen of voorstellen, waarna door een der leden werd ge vraagd, of men ook gebruik wenschte te maken van Canadahaver. Hiervan werd geen bestelling gedaan en niet meer te verhandelen zijnde, sloot de voorz. de vergadering. MUNTENDAM, 7—13 Maart. Geboren: Frouwina, d. v. Wicher Mulder en Grietje Boer. Overleden: Jan Leeuwerke, oud 62 jaren, echt- genoot van Hillechien Kraai. NOORDDIJK, 1—29 Februari 1892. Geboren Luurt Jan, z. v. J. Bieleveld en M. Doornbusch; Jantje, d. v. Klaas Luiken en Anna Kruizinga. Ondertrouwd: Lucas Vos, 22 j. en Hillegien Luikenga, 22 j. Overleden: Auktje Rienks, 66j., vrouw van Klaas Westerdijk Klaassien Tammes, 87 j. wed. P. Har- sema. TEN BOER 1—29 Februari. Geboren: Anje, d. v. Roelf Poelman en Hilje Nienhuis, Ten Post; Hendrik, z. v. Lammert Strijk en Aaltje Ritsema, Woltersum; Doris, z. v. Folgert Brakema en Tjitske Postma, Thesinge; Jan Heines, z. v. Hendrik Staal en Bouwtje van Stedum, Ten Boer; Kornelis, z. v. Hindrik van Zanten en Eliza- beth Dijkema, Thesinge; Hermina, d. v. Derk Pestman en Etje Koch, Ten Post; Jacob, z. v. Klaas Vredevoogd en Tettje Hartholt, Ten Boer: Berend, z. v. Jan Spithorst en Antje Greven, Ten Boer; Klaas, z. v. Andries Slagter en Trientje Schaaphok, Garmerwolde. Ondertrouwd Geert van der Veen, 30 j., Lop- persum en Jantje Ter Laan, 28 j., Kroddeb. Gerrit Dijkema, 52 j. Woltersum en Hindrikje Eissens, 40 j., Woltersum Tiddo Schutter, 26 j., Woltersum en Trientje Schutter 21 j., Thesinge. Getrouwd: Geert van der Veen en Jantje ter Laan; Gerrit Dijkema en Hendrikje Eissens. Overleden: Pieter Martens van der Mark, 54 j., Ten Boer, echtg. van Fokje Hoekstra; Agina Pinksterboer, 80 j., Ten Boer, wed. van Klaas Eg- berts Arkema en Derk Harms Boit; Jan Dooren- bos, 19 j., Sint Annen, z. v. Siemon Jans Doorenbos

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2