jaarlijl SRI Dr. A. A Openlijk Ëci ont soiteeiing JAPONSTOFFEN Tôt het leveren Landver OP VRIJ JAARLIJ lai van oudt Zondai f Algeme* DE WÊÊÈÊ^ Prachtvolle HE op Vrij VER drad gemen de van de cent huishoud. BINNENLAND. 00000000 0 0000000000 J. WESTER. Hoogezand.} Maaiidag 2 ten huize van CLEVERING. WILDERVA Woensda 7 uur, in he Steentilpoort te behoorende bijj M. des avonds te kastelein P. I v/m. Kleine P HUIS, diens taisoenpub t iiSpfef o LAND, gelegenî tôt. de boerenp In perceelem toebehoorende en Mevr. de des namiddags 1 tolhuis te Foxha' De LANDER] M. WIE (op d bene op v 's n£ kast ten 1 ENTREE lO op, tôt het houdi" BEZIT." Tôt het laat s. met welwillende DAMES. S, huwelijk tusschen t* ster, en GEER' wonende te Marti vordering der vro, door ECHTSCHEP' gen door de wet Hoogezand, 18k I*. f 4000 of GEb rente, xonder p, Adres: UITG. I\ Kiel-Windeweer me eervol ontslag uit wegens hare benoer geloo, terwijl er te ontslag melding te gemeente Hoogezan voorzitter stelt voor te voldoen en het c na gedaan verzoek. Voorzitter Ik 1 den heer Wijn, w; ZEd. het bestek bouwen onderwijze keurt. De voorzitter do 3 leden van den R is gebracht en w school en onderwi voorzitter verleent van dat punt het De heer van d( den Raad gesprol zerswoning te Krc eene bespreking gi meer aan de eisi met een bepaald t n.l. om tôt de vi derwijzerswoning 1 De heer de Ci ander in oogensch Kropswolde niet r weinig lokalen, w; onderwijzers in 1 de dupe van. Ie< Laten we niet v< grootste belangen voor de jeugd. E den heer van de leest de heer d« den heer Scharfl de vernieuwing d toestand onhoudb; in vertimmerd, d ramen der school meestal dicht ged den regen te bescl daarheen geleid 1 onderwijzerswonii Voorzitter: R. geweest en hebl ning in oogenscl de toestand nog direct vertimme B. en W. van doen. Het zal v onderwijzers in e in 't voorstel vai B. en W. zich n De heer Mari zijn, dat er eeni plaats hebben. hoewel het volge is, over het vt doch laat dit pi De heer Vos: B. en W. kuni die zoo slecht sprake was van en nog maar ee bracht. Van jî slechter, daar 1 heeft zoo allen nog langer wel spoediger de zaï Daarom kan ik stel van der Go< De heer Smi het adres zijn en ze hehben v is daar in geen stand nu wel wordt, dat bet ook er over gei lijk maar toch zijn er ook imi verbouwing ove opeens zoo on| De heer Mari is, was er ook Reeds vroeger derwijzerswonin lichtingen konde bij dr. van Cs putwater betrei er verbeteringe men tôt vertimi keer als er sp de school en werd het van In aile opzicht om nu langer ti De heer van antwoorden op daan, of het i Al jaren en jî aangedrongen i Het is zeer verl een lokaal staai ben, en daarom De heer Smil ring vragen on van den onderv De heer Ma een jaar of wal boden in het te blijven slap en als we er st we wel zien, d£ te nat en dof groeien. De heer Vos van den heer k eens het huis v; gene dadelijk g het antwoord b hem bepaald, afgeraden. De heer Sm heer Scharft er De heer Ma bovenkamer. De heer Sm ning van den h zond is En i die wel eens ni wel meer huiz die er tenminst Dat juist die o als er gezegd v tenminste niets driftiger worde en zeggen ma; school en wonii de Raad onwill onderwijs geda school en won volgend jaar. De heer Boe veel gepraat en1 school wordt te En als we er i ben moeten we Eene juffrouw, die haren zin op enkele zaken ge- steld scheen te hebben, wisselde met 't oog op de vereischte contante betaling een bankje van veertig gulden en voegde zich weer tusschen de koop- of kijklustige omstanders. Al spoedig schijnt de goed- gevulde portemonnaie in den mantelzak der juffrouw de attentie te hebben getrokken van d'een of an- deren boosdoener. In aile geval de beurs was al gauw verdwenen; maar de dief of de dieven ook. Want toen de politie allen sommeerde om te blijven en ieder zich aan een onderzoek moest onderwerpen, kwam er bij niemand de beurs voor den dag. Op dit oogenblik is de politie nog zoekende naar de schuldigen. Van de oude juffrouw, die plotseling de stad heeft verlaten, na eerst orde op hare zaken gesteld te hebben, is nog niets vernomen. Ten minste niet, voor zoover ik weet. De gemengde zangvereeniging, onder directie van den heer Bekker, die jaarlijks eene groote uitvoe- ring geeft met het gemengd koor in Leeuwarden, beurtelings hier en te Leeuwarden, had eerst met groote moeilijkheden te kampen. Zelf staat ze voor een aanzienlijk nadeelig saldo, en nu was er ook op het garantiefonds lang niet voldoende ge- teekend. Een vernieuwde oproep volgde aan onze kunstminnaars, en thans heeft het bestuur aange- kondigd, dat de uitvoering zal doorgaan in Juni e.k., zoodat we ons op een prachtig zomerfeest kunnen voorbereiden. Of de voorgenomen reis der Koninginnen kan samenvallen met die uitvoe ring is nog niet zeker. Maar wel mag men ver- wachten, dat die komst der Vorstinnen hier schit- terend gevierd zal worden. Een vreemd geval doet zich hier in de gemeente voor in zake de gemeenteraadsverkiezing. Twee leden traden af, de heer Mr. Quintus, die tôt kantonrechter te Amsterdam is benoemd en de heer Vos, die we gens ongesteldheid geene zitting heeft kunnen nemen. Met het oog op het ongelijk aftreden der beide nieuwe leden, waren groene en witte stembrieljes afgegeven. En bij de weinige eenstemmigheid en het gémis aan onderling overleg bij de verschil- lende kiesvereenigingen alhier, sommigen zelfs be- weren, dat het bij wijze van kiesmanoeuvre ge- schiedde, beval de eene vereeniging den kandidaat Smith aan voor het groene, de andere voor het witte briefje. Het gevolg daarvan is geweest, dat de heer Smith op het eene briefje werd gekozen en op het andere in herstemming kwam met den heer Brugmans. Nu zou de heer Smith hebben kunnen afwachten, om bij dubbele keuze te be- slissen, in welke vacature hij het liefst zitting ging nemen; doch de wet verplichl hem om binnen acht dagen na de benoeming kennis te geven, of hij de benoeming al of niet aanneemt. En hij heeft aangenomen; terwijl inmiddels de stembriefjes weer zijn rondgezonden voor eene herstemming tusschen de H.H. Brugmans en Smith, 't Geval is dus, dat een lid van den raad in herstemming komt voor eene benoeming als lid van denzelfden gemeenteraad. Eene enkele kiesvereeniging liet dan ook hare stem reeds opgaan, dat dit geene herstemming is en dat men het best zal doen, met den heer Smith ook in deze vacature te ver kiezen, om daardoor tôt eene nieuwe vrije stem- ming te komen. Oogenschijnlijk is daar veel voor doch het zou licht tôt dit nadeel leiden, dat de andere kandidaat, de heer Brugmans daardoor ge- heel werd gedupeerd. En daar deze kandidaat is gesteld door minstens drie kiesvereenigingen, zou men meteen die vereenigingen dupeeren door hem thans te laten vallen. Wij vertrouwen dan ook wel, dat de stembus hem heden eene schitterende meerderheid zal verschaffen, al ligt het haast te denken, dat de slechte opkomst der kiezers door deze verwarring nog slechter zal zijn en de treu rige onverschilligheid in zake dezen burgerplicht nog zal toenemen. Met eene onzer kiesvereeni gingen loopt het niet te best. Middenstand, dat vroeger zooveel van zich deed spreken en dat onder de eminente leiding van den heer Bos eene macht vertegenwoordigde in onze hoofdstad, begint zoetjes aan af te takelen, zoodat naar ik hoor de laatste vergadering slechts door zeven of acht personen werd bijgewoond. En Bierling moet toch aange nomen hebben tegen Smith te Amsterdam eene partij van duizend punten te spelen, welke partij binnenkort te Amsterdam zal worden afgestreden. Het uitbreken van het zoozeer gevreesde mond en klauwzeer in onze provincie doet menigeen het harte bang kloppen over het nadeel, dat daardoor allicht aan onze voorjaarsmarkten en onzen handel zal worden berokkend. Doch de strenge maatregelen, die er genomen zijn, schenken nog hoop, dat de ziekte tôt den aangetasten stal beperkt kan blijven. Wat we vurig hopen. In eene bijeenkomst Zondagavond op de zaal van den Heer Roelfsema te Hoogezand gehouden, werd bij monde van den Heer H. Wolters te Martens- hoek, namens vele ingezetenen van Hoogezand c.a. aan den in de volgende maand naar Paramaribo vertrekkenden leeraar Ds. C. Hoekstra, als blijk van achting aangeboden de complété gebonden uit- gaaf van Brockhaus Conversations Lexicon, benevens een Album waarin de namen der gevers, sfaande op een tafeltje met marmer blad. De heer H. aanvaardde dit blijk van achting zijner gemeente- leden met warme bewoordingen. Ten overstaan van notaris Piccardt te Hoogezand, had Zaterdag j.l., in het tolhuis van Ludeling te Foxhol, de gewone jaarlijksche verhuring van naweide plaats, voor Mevr. de Wed. Stheeman, Mr. S. M. S. Modderman, Mej. de Wed. W Hoekzema en Dr. A. W. Tresling, Mevr. de Wed. R. Hooites en voor den heer A. Lantinga Azoon. Samen voor 870; en Maandag den 21 Maart aldaar, werd voor de erven van den heer I. A. Hooites voor één saisoen, ver- huurd ruim 19 H.A. Hooiland, op de Westerbroek- stermaden, en Hooitesheert te Foxham. Samen voor 1684. Zondag namiddag, 20 Maart zijn te Kropswolde twee kapitale boerenbehuizingen in de asch gelegd. De brand begon omstreeks drie uur in eene partij stroo achter de behuizing van den heer W. A. Scholten, in huur bewoond door B. Blauw. De hevige oostenwind bracht het vuur over op het huis van Blauw, dat spoedig in lichte laaie stond, zoodat ook het huis van den heer E. Reinders, bewoond door H. Kruize en den arbeider Oomkens, dat er onmiddellijk naast stond, door het vuur werd aan- getast. Om 5 uur waren reeds beide gebouwen tôt den grond toe afgebrand. Men had nog bijtijds al het vee, behalve ééne geit, en het meubiîair weten te redden jammer echter, dat de goederen van de dienstbode van Blauw in de vlammen om- kwamen. De brandspuit van 't naburige Foxhol, die men in allerijl had gehaald, was slechts in staat de groote mestvaalten, die ook reeds vlammen begon- nen te vatten, te behouden. Naar men ons mede- deelde, moeten zoowel de vaste als de losse goede ren verzekerd zijn. Toen H. Hoving, wonende aan de Knijpslaan te Hoogezand, Zondag morgen achter 't huis kwam, bespeurde hij, dat uit een der aardappelkuilen, eene partij aardappelen was ontvreemd. Hij gafhiervan kennis aan de politie, die onmiddellijk onderzoek instelde naar den dader of de daders; tôt heden evenwel zonder gevolg. 't Schaap van de wedw. W. te Westerlee dat in 3 jaren tijds het levenslicht schonk aan 13 lammeren, handhaafde deze week haar ouden roem, door we- derom 5 jongen ter wereld te brengen, alzoo 18, zegge achttien in 4 jaar tijds. Uit goede bron vernemen wij, dat de boerderij van mej. de wed. en erven K. W. v. d. Laan te Borgercompagnie, onderhands verhuurd is aan den heer J. Oldenburger, aan den Middenweg aldaar. Op Maandag den 21 Maart j.l. had ten verzoeke van G. Zwaneveld, landbouwer te Kolham, ten huize van H. de Weerd, onder architectuur van den heer G. Groen, gemeenteopzichter te Sloehte- ren, de volgende aanbesteding plaats: a werkloonen en h: de glas- en verfwerken van een nieuw te bouwen boerenbehuizing. Inschrijvers voor a waren de heeren: E. van der Laan te Scharmer voor 1115 J. Roelfsema Schildwolde 1015; H. Kampen Hélium 876; J. Zwaneveld Scharmer 835; Inschrijvers voor b waren de heeren: K. Bruining R. Radsma A. van Ringh C. Alons J. Zandstra B. Teuben J. de Jong A. Voorthuis te Westerbroek voor Hoogezand Sappemeer Harkstede Hoogezand Slochteren 140.40 129; 125; 119; 119; 107; 106; 89. Noordbroek 21 Maart 1892. Den HeerDomela Nieuwenhuis sprak gisterenavond in de zaal van den Logementhouder Schrôder alhier. Hoe ruim ook gebouwd, de ruimte was voor zulk een verbazende toeloop te klein. Zeer velen konden teleurgesteld terug keeren, ofschoon er ge poogd werd om voor de vensters een woord op te vangen. Volgens eenparige getuigenis van vele hoorders hadden ze geen eigenlijk nieuws gehoord, 't waren meest »oude paarden van den stal" geweest die men had zien draven. Niemand had 't woord ge vraagd nadat daartoe de gelegenheid was openge steld, dus zonder débat was een en ander stilletjes afgeloopen. Noordbroek, 22 Maart 1892. Ter benoeming van een tweeden en derden candidaat voor het lid maatschap van 't hoofdbestuur in het wat. Oldambt zijn gisteren 40 stemmen uifgebracht. Benoemd zijn de heeren J. Eendhuizen en F. S. Huisman thans beide leden van 't onderdeelsbestuur. Het aan te bieden 3-tal bestaat derhalve uit de heeren T. L. Boelema, J. Eendhuizen en F. S Huisman. Benoemd tôt burgemeester van Vries de heer H. A. Aalfs, met eervol ontslag als burgemeester van Oldekerk. Zuidlaren 19 Maart. Hedenavond vergastte ons het zanggezelschap Concordia op eenen genotvollen avond genotvol kan met recht gezegd worden want de leden van Concordia hebben als 't ware getoond meesters te zijn. Op de groote nette zaal in het hôtel adegouden leeuw" van den Heer Zondag was dan ook de be langst.elling groot, de zaal, de grootste alhier, was nog te klein. Hulde aan den heer W. Andringa voor de wijze waarop hij als directeur van Concordia fungeert en aangenaam zou het ons zijn als Concordia bleef voort gaan met hare studien, want eens geproefd doet denken zulks smaakt naar meer. Appingedam, 19 Maart. Heden avond zijn alhier met den trein nog aangekomen één luitenant met 16 soldaten, zoodat er in het geheel 30 militairen aanwezig zijn, om de boerenbehuizing van den heer J. Doornbos te bewaken. Deze militairen worden bij de ingezetenen alhier ingekwartierd hetgeen hier nogal opzien verwekt, omdat men hier nooit militairen heeft. Tôt nu toe heeft zich de besmettelijke ziekte onder het vee gelukkig tôt den stal van den heer Doornbos beperkt. Bareveld, 20 Maart. De aanvoer op de gisteren alhier gehouden varkensmarkt was groot; handel middelmatig en de prijzen wat lager. Door den raad der gemeente Appingedam is met algemeene stemmen besloten elke reclame tegen den hoofdelijken omslag van nu af in openbare vergadering te behandelen. Men zal zich herinneren, dat de Bode, het orgaan van den bond van Nederlandsche onderwijzers, de gemeente Heilo wilde boycotten wegens de manier waarop zij den onderwijzer Smit aan den dijk zette. Haar aansporingen hebben niet geholpen. Er is sedert een benoeming geschied de heer F. W. Buyse te Landsmeer is benoemd en de benoemde heeft haar aanvaard. Gezegde Buyse is nog wel algemeen lid van den bondi Geen wonder, dat de Bode aan haar ontstemming lucht geeft. Annen, 17 Maart. Heden werd hier eene ver gadering gehouden om te spreken over de verplaat- sing van 't gemeentehuis. Tôt dusver was ailes in Eext, op de grenzen der gemeente. Besloten werd een adres aan den raad te zenden om op verplaatsing van het gemeentehuis aan te dringen, aan het bestuur overlatende de geschikste plaats daarvoor uit te kiezen. 0 0 0 EN X gelieel iets nieuws in afgepaste Robes. van aile benoodigdheden voor den schoonmaak uit de fabriek van den heer H. MOLENAAR Jz. te Martenshoek, beveelt zich beleefdelijk aan F. J. JONG, Kleinemeersterstr. Sappemeer. VERGADERING van de centrale kiesvereeniging »de Grondwet," op Zondag 20 Maart j.l., in het hôtel Struvé te Sappemeer. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken, kon de voorzitter, de heer Binnerts, ongeveer hait zeven het woord geven aan den heer Poelman, lid der Tweede Kamer voor het district Veendam, die welwillend de uitnoodiging tôt het houden eener rede aangenomen had. De zaal van den heer Struvé was overvol. Hoewel, zoo begon de heer P., hoewel met werk overladen heb ik de uitnoodiging van het hoofd bestuur niet willen afslaan, omdat ik het noodig acht dat de leden der kamer voeling houden met hunne kiezers. Te meer had hij de uitnoodiging aangenomen, omdat, gedurende de verkiezingscam- pagne, hij de gelegenheid niet gehad had zijne politieke ideën hier te ontwikkelen. Nog meer voelde hij zich opgewekt om te spreken, omdat hij in de uitnoodiging daartoe zag een blijk van adhaesie. In de kamer en elders had men van spr. politiek gezegd, dat ze onpractisch, zwevend was. Het hoofdbestuur der kiesvereeniging was het blijkbaar daarmede niet eens. Het had hem de keuze ge- laten tusschen twee onderwerpen: grondbezit en legerorganisatie. Het eerste was door hem gekozen. Over grondbezit spreken is spreken over een actueel onderwerp. Vroeger was het gewaagd daarover te spreken, want grondbezit was onschend- baar, wie er aan tornde beging majesteitsschennis. De heer P. wist dat door eigen ervaring. Voor 13 jaren had hij reeds in eene brochure zijne ideën over grondbezit samengevat. Hij wilde die ideën wereldkundig maken, maar hij kon geen uitgever vinden. In Belgie had hij zelfs beproefd een uit gever te vinden, maar te vergeefs. Zoo bleef de brochure liggen, tôt dat de redactie der Prov. Gron. Gt. voor eenige jaren hem de gelegenheid aanbood zijne ideën over grondbezit te ontwikkelen. Later heeft de heer Van Houten in zijn ontwerp tôt her- ziening der grondwet over de quaestie gehandeld en vervolgens gewaagd van de uitbreiding in het onteigeningsrecht, dat nu veel te eng is, en nu ge legenheid geeft aan velen om in de steden te spe- culeeren in bouwgronden. Ailes is nu veranderd. Ieder spreekt er over. Op de agenda van de verg. van het algem. werkl. verbond heeft de afd. Leeuwarden doen plaatsen de vraag of het verbond niet genegen zou zijn zijne steun te geven aan communaal grondbezit. Nog sterker deed het de afd. Haarlem, die het verbond wil doen partij kiezen voor landnationali- satie. In het buitenland vindt het onderwerp groote belangstelling, getuige hetgeen gedaan is door Glad stone, Collins en Ghaplain. In ons land heeft de beweging groote afmetingen verkregen, sedert Henry George en Flurheim hunne ideen wereldkundig hebben gemaakt, wil de eerste door opklimmende grondbelasting komen tôt landnationalisatie, de laatste wil het eigendomsrecht eerbiedigen maar den bodem onteigenen. De quaestie over het grondbezit is belangrijk, omdat zij een middel is tôt oplossing van het groote maatschappelijk vraagstuk. Ailes is hier nog ongeregeld. Wilt gij een fabriek oprichten dan moet ge aan allerlei voorwaarden voldoen volgens de wet. Wilt ge een bedrijf uit- oefenen dan wordt eerst gevraagd of ge een ander ook hindert of schade berokkent. Omtrent grond bezit bestaan geen bepalingen. Is uw huis oud, de wet laat u niet toe het te verbranden. Maar hebt ge grond, dan zijt ge vrij. Wilt gij er niets in bouwen, dien woest laten liggen, niemand kan u dat beletten, gij moogt zooveel bezitten als ge wilt. Bij eenig nadenken ziet men het onhoud- bare van den toestand. Ieder heeft belang bij den bodem, want de bodem is de eenige producent. Rijkdom van den bodem beslist over de welvaart van een volk. Door den rijken bodem heeft Frank- rijk zich spoedig kunnen herstellen van de neder- lagen in den oorlog van '70; door den rninder rijken bodem in Duitschland zucht men daar onder zware belastingen. De oogst van den bodem be slist: was in Rusland de productie goed geweest er zouden thans geen 40 millioen hongerlijdenden zijn. Grondbezit geeft maatschappelijke macht en po- litieken invloed en daarom is regeling daarvan gewenscht. Als aile grond in een hand was, dan was deze meester van het terrein, hij had den maatschappelijken strijd gewonnen. Men heeft wel eens beweerd dat de invloed van de patroons op de arbeiders belemmerend is voor de invoering van algemeen kiesrecht, maar de groote grondbe- zitter heeft de politieke macht, want die op zijn grond woont is van hem afhankelijk. Geen wonder dat men hoort zeggen dat het privaat bezit moet veranderen in communaal bezit. Maar hoe zal deze quaestie het best geregeld worden De spreker deelt ons enkele regelen mede, die niet uit het oog verloren moeten worden. Het privaat eigendomsrecht mag niet aangetast worden. Die regel moet ook gelden voor grond bezit. Hij verklaart zich tegen communaal bezit. Het is wel waar dat vele grondbezitters niet langs koninklijken weg gekomen zijn aan hun eigendom, vaak zelfs door geweld en roof en men zou bijna geneigd zijn te zeggen: plaats roof tegen roof, maar dan houdt men geen rekening met de tegen- woordige bezitters. In de tweede plaats moet rekening gehouden worden met de productiviteit van den bodem. De spreker is tegen de théorie van Henry George, Mandegoed is schandegoed, zegt men, en als de staat, of de prov. of de gem. over den grond mocht beschikken, dan zou blijken, dat die exploi- tatie veel te duur was. Een privaatbezitter bestuurt ailes beter. Daarom geen communaal bezit. Eindelijk moet bij de wettelijke regeling het doel van het grondbezit niet uit het oog verloren wor den. Wil men den eigengeërfden boerenstand niet ten gronde doen gaan, dan schijnt invoering van een maximaal grondbezit het eenige stelsel. Wil men den veldarbeider tegemoet komen, geef dan aan de gemeenten het recht land aan te koopen, om het op billijke voorwaarden te verhuren. De spreker, hoewel hij in deze quaestie weet wat hij wil, zal zich niet verder in de zaak verdiepen. Het was zijn doel alleen een overzicht te geven van de quaestie. Het politiek leven wilde hij opwekken. Een krachtig applaus bewees, dat de talrijke hoorders met belangstelling naar de schoone taal van den heer Poelman geluisterd hadden. De heer Alb. Engelsman, secretaris van het hoofdbestuur, opende nu het débat. Het was hem gebleken dat de heer P. voorstander was van klein grondbezit, hoe denkt dan de spreker over de belasting-ontwerpen in betrekking tôt de kleine grondbezitters. Het grondbezit van de middelklasse blijft te zwaar gedrukt. Het groote grondbezit durft men niet aanen het grondbezit in de doode hand blijft onbelast. De heer Poelman zegt, dat ook naar zijn meening het gemiddelde grondbezit niet genoeg ontheven is. Hij heeft de volgende berekening gemaakt. Een landbouwer heeft 40 hect. goed land, eene waarde vertegenwoordigend van 50 duizend gld. Hij heeft daarop een hypotheek van 25 duizend. Reken verder dat hij in hoofdsom en opcenten in de be- lasting op ongeb. en geb. eigendommen, polderlasten enz. betalen moet 500 jaarlijks. De inboedel wordt geraamd op 5000. Dit grondbezit zou volgens de aanhangige voorstellen belastbaar zijn voor 19000, dus de eigenaar moet 19 betalen. De mutatierechten worden verminderd, maar daar van heeft hij alleen voordeel, als het land verkochl wordt. De grondlasten worden verlaagd van 7 op 6 pCt. In dit geval bedraagt dit 26. Dus hij moet met de eene hand geven en met de andere ontvangen. Ook de vermindering van den zout-accijns zal iemand die 9 koeien houdt slechts 1.50 per jaar voordeel aanbrengen. Dit ailes is niet onop- gemerkt gebleven in de afdeelingen der kamer. De groote vermogens worden niet genoeg belast. De heer Sikkens meent dat de berekening, zoo- even gedaan, minder juist is. Hij is allhans tôt een andere uitkomst gekomen. Volgens hem zijn de belastingplannen nog al gunstig voor den land- bouwenden stand. Nadat de hh. Poelman en Engels man den heer Sikkens beantwoord hadden, door er op te wijzen, dat de heer S. zich in zijne be rekening vergist had, mengde zich de heer Doijes in het débat. Hij bracht gaarne hulde aan den spreker. Maar wil men het grondbezit beperken, dan was noodig bepaling van het maximaal grond bezit. In de maatschappij Nijverheid was het denkbeeld besproken. Hij heeft stappen gedaan bij het Ned. landb. comité, maar die denkbeelden van Nijverheid zijn ongunstig ontvangen. Het middel dat zij voorstaat is progressive grondbelasting. De heer Poelman vindt dat middel onpractisch. Grondbelasting is hatelijk, onredelijk. Er moet komen eene rijks progressieve inkomstenbelasting. Hij zal medewerken tôt aanneming van de aanhangige belastingontwerpen, want er zijn twee nieuwe ele- menten in, die hen aantrekken: er is sprake van inkomsten en van progressieve belasting. De heer Huber meent den heer Poelman te moeten wijzen op een paar onnauwkeurigheden en bespreekt zeer uitvoerig het maximaal grond bezit, dat een schadelijken invloed zou hebben, vooral bij vererving. De heer Poelman repliceert, hij wil den heer Huber niet bekeeren tôt het stelsel van maximaal grondbezit, het is hem echter te doen geweest een inzicht te geven in en belangstelling te wekken voor eene alleszins belangrijke quaestie. Den heer Engelsman doet het leed dat de heer Poelman zoo gunstig denkt over de belasting-ont werpen. Hij betreurt het dat onze afgevaardigde den minister zal steunen; hij vreest dat we door deze ontwerpen zullen verstoken blijven van wat de grondslag van aile hervorming wezen moet uitbrei ding van het kiesrecht. De heer Poelman antwoordt hierop dat hij de a.s. belasting wetten beschouwt als tijdelijk, voor- loopig. Hij heeft het oog op het kiesrecht. En dat dit uitgebreid zal worden, daaraan twijfelt hij niet. De minister Tak van Poortvliet is een eerlijk man en hij zal zijn woord houden. De voorzitter sloot vervolgens, na den heer Poel man bedankt en hem kracht te hebben toegewenscht tôt volbrenging van zijn taak, de vergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Noorddijk, d.d. 17 Maart. Afwezig de heer Veltman, wegens ziekte. De Voorz. opent de vergadering, waarna de no- tulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde komen daarop achtereenvolgens de volgende zaken: 1. Beëediging van het nieuwe raadslid, de heer J. Bruininga. De heer Bruininga legde de voorgeschreven eeden at, waarna de voorz. hem in eene hartelijke toe- spraak geluk wenschte met zijne benoeming. Ook de andere leden feliciteerden hem. 2. Vacature-Ruischerbrug. De vorige maal staakten de stemmen, aangaande de zaak, of men te Ruischerbrug een onderwijzer of eene onderwijzeres zou benoemen, thans nog- maals in stemming gebracht, had wederom staking van stemmen plaats. De heeren Bruininga, Kruijer en Everts verklaarden zich voor een onderwijzer, de heeren Emmelkamp, Weender en Wolthuis zich er tegen. Art. 50 der gemeentewet was alzoo toe- passelijk. Hierop werd besloten, dat de solliciteerende on- derwijzeressen proefles zouden geven. 3. Hondenbelasting. Het kohier van hondenbelasting, 169.50 aan- wijzende, werd goedgekeurd. 4. Proces-verbaal van kasopneming over 't eerste kwartaal van 1892. Voor kennisgeving aange nomen. 5. Schoolverslag. De plaatselijke schoolcommissie had het school verslag over 1891 ingezonden. De voorzitter deelde het voornaamste er uit mede. Wij stippen erhet volgende uit aan. De jaarwedden der onderwijzers bedroegen 3597.21 R de kosten voor het stichten en onderhouden van schoollokalen en onderwijzers- woningen 3453.39j, onderhoud schoolmeubelen 572.741, kosten verlichting en verwarming der schoollokalen 311.14. Van de schoolgaande kin- deren wordt van 56 't voile schoolgeld 3 per jaar), van 62 't halve schoolgeld 1.50 per jaar) betaald, terwijl voor 113 kinderen het schoolbezoek kosteloos is. De commissie zegt, dat het school- verzuim vrij groot is, maar slechts één kind bene- den 12 jaar gaat niet ter school. 6 Adres van J. B. Knollema, om hem het onderhoud van den Stadsweg onderhands te ver- pachten. Verdaagd. 7. Adres van den arr. schoolopziener, aangaande 'tbesluit, in de vorige vergadering genomen, om twee maand op kosten der gemeente in 't onderwijs te voorzien bij ziekte of ontstentenis van een van 't onderwijzend personeel. Voor kennisgeving aangenomen. Hiermede sloot de voorz. de vergadering. POSTKANTOOR SAPPEMEER. Met ingang 1 April 1892, bedraagt het port der brieven naar plaatsen in het binnenland: Van een gewicht van 15 gram 5 cent. 15200 10 200500 15 Maximumgewicht 2 K.G. Het lager port der brieven 3 cent bedoeld bij art. 3 der wet van 15 April 1891 (Staatsblad no. 87), is van het postkantoor Sappemeer van toepas- sing op brieven naar: Achterdiep Borgercompagnie tôt aan 't verlaat (de beide zij den) Kleinemeer Kostverloren of Zwarteweg; Noordbroeksterveen tôt Arend v. d. Veen; Spitsbergen tôt J. Uildriks; Tripscompagnie tôt Markus Oldenziel (G 47); Hoeven) verder het zoogenaamde eiland tôt C 39 (J. en daarna tusschen Tripscompagnie en Borgercomp tôt C 50 (J. Niemeijer). De Directeur: P. J. MEERBURG. N A A M L IJ T der plaatsen, wijken of buurten, binnen den kring van de volgende postkantoren, waarvoor het port der brieven van meer dan 200 gram binnen dien kring ter post bezorgd en besteld, bij vooruitbetaling bedraagt 3 cent voor een brief van niet meer dan 15 gram, 5 boven 15 tôt en met 200 en, bij niet-vooruitbetaling, 5 cent meer. (Art. 3 der wet van 15 April 1891, Staatsblad no. 87). ZUIDBROEK Oosteind, Oudedijk, 't Poellje, Spitsbergen, Trips compagnie (gem. Zuidbroek), Tusschenklappen (gem. Zuidbroek) No. 4883 Wjjk D, Uiterburen, Zuid broek, Zuidbroeksterveen. Oiige liaar

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2