I sorteering JAPDNSTDFFEN S H.H, Bakkers, Attentie, I Prima Cognac. a y i: iir. JOHN HBINEMAN I Prachtvolle Broodfabriek „HUNZE". Landbouwvereeniging Jiddelbert en Omstreken." J. WESTER, Hoogezand. OFFICÎEELE PÏÏBLICATIEN. BEURS VAN AMSTERDAM"" Groningen, Heerestraat, lioek kl. Pelstcrstraal doet het voorstel in 't vervolg openbare vergade- ringen te houden in andere plaatsen, met het doel propaganda te maken en nieuwe afdeelingen in 't leven te roepen. Het bestuur houdt dit echter nu reeds in 't oog den 26sten dezer zal de heer de Vries o.a. te Appingedam optreden. Ook in andere plaatsen, waar de gelegenheid zich voordoet, zal gaarne een lid eene inleiding waarnemen. Na eene korte pauze krijgt de heer Groustra het woord. Ons streven in verband met de Ge- schiedenis. Dat is de titel, dien de inleider gaf aan zijne rede. Faust, de denker, in zijne studeercel, na ailes onderzocht te hebben, wijsbegeerte, de rechten, de medecijnen en helaas zelfs de godgeleerdheid, slaagt niet in het kennen van den waren oorsprong der dingen. Daar valt zijn oog op den Makrokosmos, d. i. de groote wereld en hij roept uit: »Hoe toch 't eene op 't andere inwerkt, hoe 't eene in 't andere leeft." En die gedachten komen op ook bij ieder, die let op den strijd onzer dagen; bij ieder, die zich zelf afvraagt: zal 't lukken? vinden we steun? wat is er tegen? waarom kwam 't niet eerder? Is onze tijd rijp? Ons einddoel is: ééne vrije aarde voor den vrijen mensch. De saaien zullen zeggen, wel, die komt niet, want die is er nooit geweest." Maar de mensch bezit eene onbedwingbare zucht naar waarheid; zijn streven was altijd daarnaar. En nooit meer dan lieden roept het Volk om vrijheid. De volken van Europa, ontwassen aan de banden van familien- stam, moeten nog ééne schrede doen. Zij moeten ook de landsgrenzen wegmaken. En voor dat werk spant onze tijd de spieren. Zeer veel verschillende oorzaken werkten om dat juist nu te doen zijn. Daar noemen we: Ontdekkingszucht. Diaz, Vasco di Gama, Golumbus, Heemskerk, Livingstone, Ga- meron, Stanley: 't zijn aardrijkskundige vrijdenkers. Zij brachten t hunne er toe bij de geheele aarde te doen kennen. Zelfs de oorlogen hebben een gunstig gevolg gehad in sommige gevallen: men denke aan Alexander den Groote en de Kruistoch- ten. Bij de langzaam meerder wordende ont- wikkeling, d. i. bij de langzame vermeerdering van behoeften, blijft de mensch niet meer tevreden met zijn klein hoekje grond hij wil reizen, de wereld in. Uit eigenbelang zelfzucht is immers den mensch ingeschapen. Nu is het ware, beredeneerde, wel- begrepen eigenbelang het allen voor allen. Wij lijdenals een ander lijdt en hebben 't wel indien 't den ander welgaat. De machtigste lactor voor de wereldverlossing is de stoom. Die blaast aile grenzen weg; die geeft den mensch zijn ge heele vaderland terug. Maar gelijk gezegd: er waren vele, vele andere oorzaken. De vordering in land- en tuinbouw moet op den duur leiden tôt vrede zoo ook de uitvinding van 't buskruit en de verbetering der moordtuigen de wereldhandel de wereldpost de telegraaf de sterrenkundeaile wetenschap. Juist de wetenschap, het vrije denken is ons arbeidsveld. Onze taak is grootsch; zij is veel omvattend. Niets ligt buiten ons streven. Allen, die wat goeds doen, werken mee. Het vrije woord, de vrije gedachte is ons wapen in den strijd tegen Troon, Beurs en Altaar. Het débat werd geopend. Aile leden namen er aan deel, terwijl van het publiek de heer Bosma zich niet onbetuigd liet. Verschillende hoofd- en bijzaken uit de rede des sprekers werden bekeken. Toen dat ailes afgehandeld was, sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank aan allen die haar hadden doen slagen. Appingedam, 19/3/92. De secr. K. TEB LAAN. VERGADERING op den 17 Maart 1892, van de afd. Duurswold van het Gen. van Nijverheid, bij F. Wieland te Hélium. Aanwezig 20 leden. Nadat de vergadering geopend was en de notulen vastgesteld, was aan de orde. 1. Rapport van de commissie benoemd tôt het opmaken van een antwoord op vraagpunt 2 van 't Hoofdbestuur. Bij monde van den rapporteur werd hiervan voorlezing gedaan. Vele leden hadden hieromtrent aanmerkingen, doch na enkele veranderingen werd het rapport met op één na algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Missive van het bestuur der afd. Baflo, waarin kennis gegeven wordt van een motie in een vergadering dier afdeeling met algemeene stemmen aangenomen, waarbij af- keuring uitgesproken werd over de wijze waarop de motie Schepel in een vergadering van het Hoofd bestuur is afgemaakt en besloten is zelfstandig op treden bij de H. Regeering om die motie te on- dersteunen en tevens verzoekende dat ook de afd. Duurswold in gelijken zin handele. Daar bij de behandeling van het Rapport bovengenoemd ge- bleken was, dat de meerderheid der vergadering er tegen was, dat een Ministerie van Landbouw (het doel der motie Schepel) in het leven geroepen werd en dat een landbouwraad, die weldra tôt stand zal komen, aan het doel veel beter zal be- antwoorden en minder kostbaar was, werd be sloten de missive voor kennisgeving aan te nemen. b. Missive van de commissie voor het oprichten van een coôperatieven bond, waarin kennis gege ven werd van de voorloopige stappen door de commissie gedaan en twee concept-statuten werden overgelegd met verzoek deze in de vergadering te behandelen en twee afgevaardigden te benoemen voor eene vergadering, in April a.s. in Groningen te houden, met het doel tôt de oprichting van zulk een bond te geraken. De statuten werden ter kennisname aan de leden vertoond en tôt af gevaardigden benoemd de heeren A. Edzes en D. H. Koker. 3. Stierenkeuring. Besloten werd van de ge- meente voor dit doel weder een subsidie van /25 aan te vragen. De prijzen werden vastgesteld op 20, 10 en 5 en getuigschrift. Zij zal plaats hebben den 30 April bij K. van Sloten te Schild- wolde. Tôt lid in de jury werd benoemd in plaats van den heer H. Koning, die niet meer herkiesbaar was de heer H. H. de Haan te Hélium. Nog werd een voorstel gedaan om aan het lid van 't Hoofdbestuur eene jaarlijksche vergoeding te geven, hetgeen echter tôt het najaar verdaagd werd, en een voorstel om de afwezige leden voort- aan een boete op te leggen. Dit werd uit vrees van verlies van leden afgekeurd. Ten slotte werd mededeeling gedaan dat het bestuur had aangekocht van Paulsen te Nassen- grùnd twee aardappelvariëteiten n.c. Phôbus en Blâue Riesen en besloten deze, wanneer zij aan- gekomen waren, onder de leden te verkoopen. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Verg. d.d. 16 Maart. Aanwezig zijn 15 leden en 7 geïntroduceerden. De voorz. opent de vergadering, waarna de no tulen der beide vorige vergaderingen worden ge- lezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde komen daarop achtereenvolgens 1. Nadere bespreking aangaande de tentoon- stelling. De voorzitter zegt, dat men voor de regeling der tentoonstelling nog een en ander dient te bespre- ken, waarin het règlement niet voorziet. Vooral betreft dit de inzending van de tuinbouwvruchten. Hij stelt voor dat de monsters minstens 1 deciliter (maatje) groot moeten zijn. Dit werd goedgekeurd. Van elk ter mededinging aangeboden monster moet van de grootere boonen en erwten minstens 1 liter, van de kleinere minstens i liter te koop zijn. Van de landbouwvruchten moet minstens 1 liter worden ingezonden en 4 H.L. te koop zijn. Als betwijfeld wordt of de inzender de ingezonden vruchten zelf verbouwd heeft, heeft het bestuur het recht de doppen der boonen, erwten enz. te vragen. Wat de schapen betreft, stelde de voorz. voor, om het meeste melk gevend schaap den eersten prijs en het schoonste en dikste melkschaap den tweeden prijs toe te kennen. Eenige leden dachten hierover juist anders. De commissie kan in dezen nu naar goedvinden handelen. Wat de voorwerpen ter opluistering betreft, zal alleen die collectie voor den eersten prijs in aan- merking komen, welke met landbouw en veeteelt in verband staan. Voorts werd besloten om van elke soort vruch ten zooveel mogelijk niet meer dan één te bekronen. Zonder hoofdelijke stemming werd tevens besloten om den burgemeester te verzoeken op den avond van de tentoonstelling de prijzen te willen uitreiken, en den heer G. M. Mulder, onderwijzer te Engel- bert, om met zijne klasse leerlingen te komen om de vrije- en ordeoefeningen te laten uitvoeren. Tevens zullen een paar correspondenten van bladen worden genoodigd om verslag te geven. De voorzitter herinnerde er ten slotte nog aan, dat de inzenders vôôr den 1 April aan hem moeten meedeelen, wat zij willen inzenden, met eene dui- delijke opgave van hetgeen zij wenschen in te zenden. Bij de land- en tuinbouwvruchten en gras- en klaverzaden, ter mededinging ingezonden, moet tevens de prijs worden vermeld. De inzending der voorwerpen enz. moet franco plaats hebben vôôr of op 8 April bij H. Kruijer te Middelbert, de inzending der dieren op 9 April, des middags vôôr 12 uur. 2. Reglement-zaaimachine. De heer Emmelkamp, lid der commissie, belast met den aankoop enz. van een zaaimachine, had een règlement ontworpen, dat artikelsgewijze be- handeld, bijna onveranderd werd goedgekeurd. Als commissie, die voortaan belast zal zijn met de regeling en toezicht der machine werden daarop benoemd de heeren Emmelkamp, J. Niestijl enMeijer. 3. Verbouw van aardappelen. Omtrent de vraag: »is de aardappelverbouw in Middelbert wel een voordeelig gewas" liepen de meeningen nog al uiteen. Voor de vruchtwisseling achtte men aardappelen ten zeerste aanbevelens- waardig, maar een der hoofdvoortbrengselen zal het hier niet worden. De heer P. A. Mulder (ge- introduceerde) wees er op, hoe men vroeger in Harkstede en elders ook zoo er over dacht, maar door eene verbeterde wijze van behandeling is het daar een hoofdgewas geworden. Eene zeer lange discussie had er intusschen over plaats, maar tôt eene conclusie kwam men niet. Het sluitingsuur was reeds gepasseerd, toen de voorz. de vergadering sloot. Eandbonwvereeniging Borgerc. Vergadering van 16 Maart. De opkomst der leden was heden avond weder gering; er waren slechts 12 aanwezig. Achtereenvolgens werden behandeld de volgende ingekomen stukken a) Verslag van 't onderzoek der Sesamkoeken, waaruit bleek, dat ze bevatten 34,3 pet. eiwit en 14.1 pet. vet, 't welk zeer voldoende was. b) Adres van aardappelhandelaren te Hoogezand aan de Mij. tôt Exploitatie van spoorwegen, ver zoekende 'n weeg-toestel te plaatsen bij 't station te Hoogezand, tôt het wegen van waggonladingen aardappelen, met verzoek aan deze Vereen. om hieraan adhaesie te betuigen. Eenparig werd hier- toe besloten. c) Prijscourant van den heer S. G. de Boer te Hoogezand van verschillende aardappelsoorten. Werd besloten aan 't bestuur der Vereen. een crediet van 10 toe te staan, ten einde daarvoor nieuwe soorten aan te koopen. De Voorzitter J. Eerkes belast zich met den verbouw er van. dj Een schrijven van den Secr. van den Veenkol. Landbouw Bond, verzoekende vraagpunten voor de te houden Algem. Verg., in te zenden vôôr 16 April e.k. Wijl niemand der aanwezigen een punt ter behandeling had op te geven, werd dit uitge- steld tôt de eerstvolgende vergadering. Van twee der leden van de commissie voor 't verharden van den weg langs Borgercompagnie, n.l. de heeren H. Bouwman en W. Huisman, was een schrijven ingekomen, waarbij ze als lid dier commissie bedankten en een derde lid, de heer H. Meiborg, deed dit nog staande de vergadering, zoodat alsnu drie nieuwe leden in die commissie benoemd moesten worden. Verkozen werden de heeren E. Boerma, S. v. d. Laan en B. ter Borg, waarvan de laatste slechts aanwezig was, die zieb er toe bereid verklaarde, terwijl de Secr. de eerst- gemelden van hunne benoeming kennis zal geven. Hiermede was ook dit punt der agenda in 't reine. De vraagbus was als naar gewoonte ledig. Op de vraag van den Voorzitter omtrent voor- stellen en mededeelingen, kwam de heer J. P. Boer voor den dag met eene verzameling van adviezen van de Landbouw-commissie, ingesteld bij K. B. van 18 Sept. 1886 No. 18, waaruit hij iets voorlas over 't inslellen van een landbouwraad voor 't ge heele rijk. Daarop werd de verg. door den Voorz. gesloten. en gelieel iets nieuws in afgepaste Robes. TWEEDE ZITTING Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Hoogezand en Sappemeer, brengen ter kennis van hen, die in 1892 in deze gemeenten voor de nationale militie hebben geloot, door den Militieraad voor den dienst der militie zijn aangewezen, of omtrent welke nog geene uilspraak gedaan is, dat die raad op Zaterdag den 16 April e.k., voor Hoogezand des voordemiddags te 10 uur en voor Sappemeer des voordemiddags te 10} uur, in het Raadhuis te Groningen, eene tweede zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent, aile in de eerste zitting niet afgedane zaken, en omtrent hen, die als plaats- vervangers of nummerverwisselaars verlangen op te treden. De belanghebbende lotelingen zullen mitsdien op den gemelden tijd voor den militieraad moeten verschijnen, vergezeld van de personen, die hen in den dienst der militie zullen vervangen, en voorzien van de navolgende stukken. 1. wat betreft den plaatsvervanger: a. van een getuigschrift, dat hij is ingezeten, on- gehuwd of kinderloos weduwnaar, niet beneden 21 jaren oud, en dat hij een goed zedelijk gedrag heeft geleid; b. van het bewijs, dat hij zijne plichten ten aan- zien van de militie heeft volbracht, of dat hij er geene te volbrengen had c. indien hij vroeger als militair of op 's lands vloot mocht hebben gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed ge drag, afgegeven door den kommandant van bet korps, waarbij hij laatstelijk heeft gediend; d. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van de toestemming van zijnen vader of voogd, om als plaatsvervanger op te treden. 2. wat betreft den nummerverwisselaar a. van een bewijs, afgegeven door den Burge meester der gemeente, waar hij voor de militie ingeschreven is, en o.a. inhoudende, dat hij tôt dusverre tôt geen dienst bij de militie is verplicht geweest; b. van de hierboven onder lett. c vermelde stukken c. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van toestemming van zijnen vader of voogd om als nummerverwisselaar op te treden. Nadat de persoon, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar zal optreden, als zoodanigtoe- gelaten is, zal door of van wege de loteling, die zich doet vervangen, aan den militieraad moeten worden overgelegd een afschrift van de notarieele akte van overeenkomst over de vervanging in den dienst. Tôt afgifte van de stukken, hierboven onder 1 a en d en 2 a en c bedoeld, zal op Woensdag den 6 en Donderdag den 7 April e.k., des voormiddags van 9 tôt 12 uur, ter secretarie dezer gemeenten zitting worden gehouden. Die als plaatsvervanger verlangt op te treden, zal alsdan een extract uit zijne geboorte-akte moe ten overleggen en een bewijs dat hij in 't bevol- kingsregister der gemeente ingeschreven is, terwijl hij vergezeld moet zijn van twee bij den Burge meester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring omtrent het zedelijk gedrag enz. van den plaatsvervanger kunnen afleggen en ondertee- kenen. Indien hij eerst sedert korten tijd in de gemeente woont, moet hij tevens omtrent zijn ze delijk gedrag een bewijs overleggen van den Bur gemeester zijner vorige woonplaats. Hoogezand en Sappemeer, den 24 Maart 1892. Burgemeesters en Wethouders voornoemd: I. A. VAN ROIJEN. T. VENEMA Az. De Secretaris, De Wethouder, W. AGTERBOS. J. H. NIJHUIS. KOHIER HOOFDEL. OMSLAG 1892. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zuidbroek, brengen 1er algemeene kennis dat het primitief kohier van den hoofd. omslag dezer ge meente over 1892, goedgekeurd door heeren Ged. Staten bij besluit van 18 Maart 1892 No. 52 (2e afd.) van af heden gedurende vijf maanden ter se cretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Zuidbroek, den 25 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TALMA STHEEMAN. De Secretaris: VERVER. PREDIKBEURTEN OP HEDEN ZONDAG. Herv. Gem. Hoogezand: Prof. Reitsma van Groningen. Sappemeer ds. De Jong. Westerbroek: ds. J. Boon. Voorbereiding. Kiel-Windeweer ds. Reiners. Voorbereiding. Schildwolde voorm. ds. Schuiringa. Ten Boer: nam. ds. Schuiringa. Kolham: voorm. ds. Bange. Slochteren: nam. ds. Bange. Overschild: ds. Stuivenga. Doopsgez. Gem. Sappemeer geen dienst, wegens vacature Noord- horn. Zondag 3 April Doopsbediening. Nieuw-Scheemda ds. Ten Bruggencate. Ev. Luth. Gem. Sappemeer: ds. Dreesman. Evangeliesatie. Schaaphok: Zondagnamiddag hall' drie ds. van Dijk van Schildwolde. Zuidbroek: Zondagmorgen half 10 en des avonds 6 ure Evangeliesatie verkondiging door den Heer Oorburg. Zondagschool te Zuid- en Noordbroek ten 2 ure. KERK- en SCHOOLNIEUWS. Ds. Hoekstra te Hoogezand, denkt Zondag 10 April 1892, 's namiddags te 2 uur, zijn laatste woord tôt de gemeente te spreken. Bedankt voor Wildervank J. Herderschee, te Tiel. voor Kolham H. J. Noteboom, te Geldermalsen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. Oosterzee en Echten en Kortenhoef door ds. W. J. Jurrema pred. te Windesheim. De heer R. Borema te Westerbroek komt in aanmerking voor de betrekking van onderwijzer aan 't instituut »de Kruisberg" te Doetinchem, jaarwedde 700. Voor de toelatings-examen aan de Rijksnormaal- lessen te Sappemeer hebben zich 10 sollicitanten aangegeven. Tôt eersten onderwijzer te Oosterland, jaarwedde 750, is benoemd de heer J. Oosterhoffte Fokshol. PRIJSCOURANT VAN EFFECTEN, naar de officiëele uitgave van de Vereeniging van den Effectenhandel. STAATSFONDSEN. pCt. V. K. 24Mrt.25Mrt. Nederl. Cert. Nat. Schuld 21 791 791 79A dito dito 3 94A 94 A 941 dito Obi. dito 3} 101A 101A 101} Oostenrijk. Obi. in Papier Mei-Nov. 5 79A 79A 79A Zilver Jan.-Juli 5 781 78n 78}} Portugal. 26} Obi. Buitenl. 1853-84 3 251 251 Rusland. Obi. gec. 1880 v.G.R. 125 4 87 87 H 87} bij Rotschild 1889 4 871 1889-90 Hope Go. 4 Rothsch. 1890 3e uitg. 4 88 871 881 Leening 1889 3 in goud Leen. 1883 6 631 97 U 971 98 Spanje. 55} Perpetueele schuld 1881 4 55 A 56 Turkijë. Gepr. conv. leen. 4 78H 78} 79 Egypte. Obi. leening 1876 4 95^ 95} 951 Mexico. Subsidie-Bonds 6 48W 48 Brazïlië. Oblig. 1889 4 56A 55} 55} Venezuela. Oblig. 1881 v. 100 pSt. 4 42f 42} Peru. Certificaten. v. Aand. 13H 13} 13} dito v. Pref. dito 401 39} 39A Spoorweg-leeningen. Nederl. Aand. Centraal-Sp. 35 341 Italië. Zuid-Ital. Sp. Obi. 3 541 54A 54} Rusland. Aand. Gr. Sprw.-Maatsch. 5 121A 121} 121} Orel-Vitebsk Spw. Obi. 5 1011 101} 101} Poti-Tiflis Obi. 1000 5 102H 102} Aand. Zuid-West Spw. 5 70A 70} 70} Amerïka. Aand. Central Pac. Spwmij 31 30} 30} Denver Rio Grande C. v. A. 17H 17} 17} Louisville Nashville G. v. A. 74A 73} 73A Miss. Kansas Tex. C. v. A. 161 17 N. Y. Lake E.&W.Sp.A. 32 31} 32} Union Pacif. Hoofdl. G. v. A. 451 44} 45A Canada Southern C. v. Aand. 601 60} Premiën-leeningen. Nederl. Stad Amst. Aand. 3 1121 112} Stad Rott. 3 106 Gemeente Crediet 3 1031 103} Oostenr. Staatsleeningl860 5 1171 119 18645 1521 1521 Rusland. Staatsleen. 1864 5 144 144} Spanje. Stad Madrid 1868 3 37 37} Prijs van liet grof Roggenbrood (zonder zem e len) in de gemeente Slochteren per 4 K.G. 38 cent. GRONINGEN, 25 Maart 1892. Bij weinig aanvoer waren prijzen van Granen heden onveranderd. Snelpersdruk, Borgesius Zoon, Sappemeer. Commisgiouair in Granen etc., Heliimi, beveelt zich minzaam bij H.H. LANDBOUWERS aan tôt het verkoopen van N.B. Belast zich tevens met het incasseeren der AARDAPPEL- en STROOGELDEN, geleverd aan den heer W. A. SCHOLTEN. Er kunnen nog enkele soiiede DEPôTHOEDERS in 't land geplaatst worden tegen goede verdientte. KANTOOR, Raamstr., Groningen. E. SCHRECDER te Sappemeer. Onze speciaal voor bakkerij ge- prepareerde FIJNE MARGARI- NEBOTER, van kleur en smaak volkomen gelijk aan de beste natuurboter, gede- poneerd fabrieksmerk Mtantce*is voor de stad en provincie Groningen alleen verkrijgbaar bij den heer jê. MîBEJLS, Gelkingesfraat E 115, tôt fabrieksprijs. HENDRIKS, BROÎfGERS «fc BOS, Margarineboterfabriek, Groningen. Kantoor Westerkade T 716 en Eelderstraatweg. Inspecteur: E. ROESI1JS Oisterwijk. fete» Met het groatste succès leveren wij tegen postwissel of rembours, mandjes scbeikmt- dig onderzoekte COGNAC48 Tien maathoudende FLESSCIIEN f 11 of 20 fl f 31, met inbegrip emballage franco hoofdplaatsen. Wed. JOUSTRA ZOON, Sneek. Importeurs van Cognac. Postwissel voor franco proefflescb f 1.30. Voor 6 maand vast met opzegging 14 dagen voor den verschijndag 4 3}%. Voor 12 maand vast met opzegging 3 maand voor den verschijndag 4 3}%. is den 2den DONDERDAG van elke maand (14 April a.s.) te CONSÏJETEERENte Sappemeer. HOTEL STRUVÉvan 10—5 nnr. Snelpersdruk, Borgesius Zoon, Sappemeer. VAN DEN HILITIEBAAD. CO 1 k*- Nieiu, uour J. EV.IW.Ei9 uri vuniy&ii. T A XI* M HHHT Wltt

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 6