uiTjmum C» II A X E Broodfabriek ..HUNZE BlflHEMLAND, doet het voorstel in 't vervolg open ringen te houden in andere plaatsen, propaganda te maken en nieuwe afd leven te roepen. Het bestuur hoi nu reeds in 't oog den 26sten deze de Vries o.a. te Appingedam optrede andere plaatsen, waar de gelegenheid zal gaame een lid eene inleiding waa Na eene korte pauze krijgt de 1 het woord. Ons streven in verbana schiedenis. Dat is de titel, dien d aan zijne rede. Faust, de denker, in zijne studei onderzocht te hebben, wijsbegeerte, de medecijnen en helaas zelfs de g< slaagt niet in het kennen van den wa der dingen. Daar valt zijn oog op den 1 d. i. de groote wereld en hij roej toch 't eene op 't andere inwerkt, 1 't andere leeft." En die gedachten k bij ieder, die let op den strijd onz ieder, die zich zelf afvraagt zal 't lu; we steun? wat is er tegen? waarom eerder? Is onze tijd rijp? Ons ééne vrije aarde voor den vrijen mi saaien zullen zeggen, wel, die komt n is er nooit geweest." Maar de mensc onbedwingbare zueht naar waarheid was altijd daarnaar. En nooit mee roept het Volk om vrijheid. Di Europa, ontwassen aan de banden stam, moeten nog ééne schrede doen. ook de landsgrenzen wegmaken. En j spant onze tijd de spieren. Zeerveel oorzaken werkten om dat juist nu Daar noemen we: Ontdekkingszucht. di Gama, Golumbus, Heemskerk, Livii meron, Stanley 't zijn aardrijkskundige Zij brachten l hunne er toe bij de g te doen kennen. Zelfs de oorlogen gunstig gevolg gehad in sommige ge denke aan Alexander den Groote en d, ten. Bij de langzaam meerder w< wikkeling, d. i. bij de langzame verme behoeften, blijft de mensch niet meer 1 zijn klein hoekje grond; hij wil reizer in. Uit eigenbelang zelfzucht is immers ingeschapen. Nu is het ware, beredei begrepen eigenbelang: het allen voor lijdenals een ander lijdt en hebl indien 't den ander welgaat. De macl voor de wereldverlossing is de stoom. aile grenzen weg; die geeft den men heele vaderland terug. Maar gelijk waren vele, vele andere oorzaken. D in land- en tuinbouw moet op den dm vrede zoo ook de uitvinding van 't bui verbetering der moordtuigen de werel wereldpost; de telegraaf; de sterrenl wetenschap. Juist de wetenschap, het1 is ons arbeidsveld. Onze taak is groc veel omvattend. Niets ligt buiten o Allen, die wat goeds doen, werken mee woord, de vrije gedachte is ons wa] strijd tegen Troon, Beurs en Altaar. Het débat werd geopend. Aile ledei aan deel, terwijl van het publiek de 1 zich niet onbetuigd liet. Verschillendi bijzaken uit de rede des sprekers werdt Toen dat ailes afgehandeld was, sloot d de bijeenkomst met een woord van dai die haar hadden doen slagen. Appingedam, 19/3/92. De secr. K. TEF VERGADERING op den 17 M van de afd. Duurswold van he Nijverheid, bij F. Wieland te Aanwezig 20 leden. Nadat de vergadering geopend was en vastgesteld, was aan de orde. 1. Rapport van de commissie benoei opmaken van een antwoord op vraagj 't Hoofdbestuur. Bij monde van den werd hiervan voorlezing gedaan. Vele leden hadden hieromtrent aam doch na enkele veranderingen werd 1 met op één na algemeene stemmen go 2. Ingekomen stukken. a. Missive bestuur der afd. Baflo, waarin kennis geg< van een motie in een vergadering diei met algemeene stemmen aangenomen, keuring uitgesproken werd over de wij de motie Schepel in een vergadering van bestuur is afgemaakt en besloten is zelf treden bij de H. Regeering om die me dersteunen en tevens verzoekende dat oi Duurswold in gelijken zin handele. D behandeling van het Rapport bovengei bleken was, dat de meerderheid der v< er tegen was, dat een Ministerie van (het doel der motie Schepel) in het lever werd en dat een landbouwraad, die 1 stand zal komen, aan het doel veel bet« antwoorden en minder kostbaar was sloten de missive voor kennisgeving aan b. Missive van de commissie voor het van een coôperatieven bond, waarin ker ven werd van de voorloopige stappen commissie gedaan en twee concept-statut i overgelegd met verzoek deze in de verge behandelen en twee afgevaardigden te voor eene vergadering, in April a.s. in te houden, met het doel tôt de oprici zulk een bond te geraken. De statute: ter kennisname aan de leden vertoond t gevaardigden benoemd de heeren A. Edi H. Koker. 3. Stierenkeuring. Besloten werd va meente voor dit doel weder een subsidie aan te vragen. De prijzen werden vastg 20, 10 en 5 en getuigsehrift. Zij hebben den 30 April bij K. van Sloten I wolde. Tôt lid in de jury werd benoeme Commissiouair in Granen etc., He beveelt zich minzaam bij H.H. LANDBOU1 aan tôt het verkoopen van N.B. Belast zich tevens met het incasseer AARDAPPEL- en STROOGELDEN, gelevei den heer W. A. SCHOLTEN. Er kunnen nog enkele sol DEPôTHOlJDERS in geplaatst worden tegen g ventienste. KANTOOR, Raamstr., Groningen. gens de hooge subsidie. Alting: Als de subsidie door de gemeente niet verhoogd wordt, dan kan men evengoed zeggen, wij willen niet. De toestand is geheel anders dan vroeger, toen had men hoog p:ovinciaal subsidie, die nu lang zoo groot niet meer is. Kooi Mijne heeren, grintwegen aanleggen, dat kost geld, maar de tegenwoordige zijn toch ook allen tôt stand gekomen. Vroeger heeft onze ge meente ruim 70000 uit de Ommelanderkas ge- trokken en daarvoor zijn toch meest aile grintwe gen aangelegd. Hier staan nu 11 scholen in de gemeente Slochteren en daarvan liggen er 10 aan eenen grintweg en juist die te Borgweg nog niet. R. G. Mulder Met het oog op de groote kosten, die aan de totstandkoming van den weg ver- bonden zijn, heb ik tegen gestemd. Ik zou ook gaarne voor verbetering stemmen, maar het schijnt, dat de gegoede lui daar niet ge- noeg hebben bijgedragen. Maar als de gemeente nu zooveel gaat opofferen voor de mingegoeden daar, hoe moet men dan aan met de veel meer armen, die hier in de gemeente zijn, en ook om iets komen vragen. Mij dunkt dat we hier moes- ten zien den weg anders te verbeteren met wat minder kosten, door bijv. eens zand aan te brengen. Alting: Mulder zegt, dat het zooveel geld kost, dat weten we, maar het is nu op zoo'n kleinigheid klaar, daar het verschil nu gering is. Hoogezand is zoo billijk tegenover ons. Die goed met die toestanden op de hoogte is, moet over dat bezwaar heenstappen. R. G. Mulder Wat de school betreft, dan zou er met een zandpad ook al veel gedaan kunnen worden. Alting Vroeger is dat al eens geprobeerd. maar de weg is op enkele plaatsen te smal, daar kan geen pad langs gemaakt worden. Westers Hoogezand en Slochteren zijn beide voor de verharding van den Borgweg. Nu moeten we toch eerst eens vragen of het aanbod van Hoo gezand billijk of onbillijk is. Zijn zij billijk, dan zijn wij onbillijk. Voorzitter We kunnen die vraag wel slellen, maar er behoeft natuurlijk geen antwoord op ge- geven te worden. Zooals er door de gemeente Hoogezand voorgesteld wordt, om ailes half te bekostigen gaat de draagkracht onzer gemeente te boven. Het Dagelijksch Bestuur heeft Eelssema: (Den voorzitter in de rede vallend). Zooals in het raadsverslag stond heb ik opgemerkt, dat in den Raad van Hoogezand gezegd is, dat zij door den aanleg van den grintweg Borgweg, voor- deel zouden krijgen doordat de dooriit van Schar- mer en Harkstede langs dien weg naar Hoogezand zou gaan. De leden van den Raad, die een onder- zoek naar den Borgweg hebben ingesteld, hebben gezegd, dat het onnoodig was eenen weg aan te leggen, daar er een groot eind was, dat goed was, of gemakkelijk goed kon. Wat de kinderen aangaat, laat ze praten, droge voeten, ze gaan er anders ook heen. Voorzitter Ik heb dat niet gezegd, of de anderen dat misschien gezegd hebben, weet ik niet. We hebben wel beloofd tôt verbetering over te gaan, maar door het aanleggen van eenen kunstweg kunnen de kosten wel zoo hoog opgevoerd worden, dat het boven de draagkracht der gemeente gaat. Eelsema Dit punt komt nu al weer in de ver gadering. Eerst hebben we 15 tôt den aanleg toegekend, later reeds 32 dat is al 47 meer. Voorzitter (tôt Eelssema) Straks ben je me in de rede gevallen, als oudste lid heb ik toen u het woord gelaten. In onze vergadering van B. en W. is dit punt van Borgweg wel terdege ter sprake geweest. We waren van oordeel de zaak te steunen, maar we huiveren om meer onderhoud van dien weg ten laste der gemeente Slochteren te nemen, dan dat deel, dat onder Slochteren ligt. Daarom stelt het D. B. voor van de kosten van den aanleg ten laste van Slochteren te nemen en f voor Hoogezand, terwijl het onderhoud zoo blijft als voorgesteld is. Alting: Ik kan mij maar niet begrijpen, dat er nu nog weer andere bepalingen gesteld worden. Hoogezand is zoo billijk, dat wij met beide handen moesten toepakken. Voorzitter Ik ben er met kracht voor, dat de grintweg Borgweg tôt stand komt, maar met kracht er tegen meerder onderhoud ten laste onzer ge meente te nemen. Alting: Het verschilt toch maar R Blaauw: Ik kan mij maar niet begrijpen, er is reeds zooveel over geschreven. Het verschil, dat er nu bestaat is zoo klein, waarom daar niet over- heen gestapt. Het is vernederend voor Slochteren en Hoogezand is hoogst billijk. Eelssema: Ik kan er geene onbillijkheid in zien. Het is een weg die onder Hoogezand ligt en daar- door ook onderhouden moet worden. Men moet al zooveel opofferen voor die menschen. Broekema Door Alting is straks op den slechten toestand van den Borgweg gewezen. Maar zou die slechte toestand niet liggen aan Hoogezand, daar de schouwing slecht geweest is, de weg is nooit gemaakt. Alting: Die met dien toestand daar bekend is zal moeten erkennen, dat, al was de schouwing van Hoogezand ook nog zoo goed, op sommige tijden de weg niet te gebruiken is. Voorzitter Ik wil Alting toegeven, dat er som mige plaatsen zijn, waar de weg niet te gebruiken is, maar ik moet Broekema ook gelijk geven, als hij zegt, dat de schouwing door Hoogezand slecht geweest is. Er is weinig aan den weg gedaan, de wallen zijn altijd blijven zitten. Hier in de ge meente Slochteren is jaarlijks een kolossaal onder houd voor de wegen, en om dat onderhoud nu nog zooveel te vergrooten kan niet. Onze weg- arbeider Blink kon het eindje weg, waarvan we het onderhoud wenschten te nemen er gemakkelijk bij doen. Dan hadden we, om gemeenschappelijk een wegarbeider te nemen, niets te maken. Alting: De schouwing van Hoogezand is niet goed geweest, maar de toestand zal er wel even zoo zijn, als vroeger bij den Hamweg het geval was. De B. en W. gingen er heen, spanden uit bij den hoek en kwamen nooit langs den weg, omdat ze er niet langs konden. Zoo is het mis- ook wel met Hoogezand. (Algemeen gelach). Eelssema: Hoe vele boeren en anderen zijn er in Siddeburen nietdie een kwartier van den grintweg wonen, die toch ook nooit een grintweg kunnen krijgen. Die kunnen die wegen ook bijna niet langs komen. Alting: Eelssema zal toch wel zoo verstandig wezen om te weten, dat aile boeren geen grint weg kunnen krijgen. Maar de Borgweg is toch immers geen achterweg. Blaauw Eelssema woont nu aan een grint weg. Moeten we nu ook niet om een ander den- ken en indachtig blijven aan de spreuk: die mensch is, is mijn broeder. Moeten de anderen nu maar blijven zitten zonder eenen weg Klootsema: Ik vind, dat wij ons moeten scha- men tegenover die lui. Voorzitter: Het voorstel van B. en W. luidt, de subsidie tôt den aanleg van den Borgweg te verhoogen met 4. Alting: Laten we dat voorstel toch niet doen, dan komt immers van de zaak niets terecht. Blaauw Dan is het beter het voorstel van Alting in stemming te brengen. Voorzitter: Ik heb de heeren tijd genoeg ge laten om een voorstel te doen, doch men deed het niet. Het voorstel van B. en W. is nu eerder gedaan en moet ook alzoo het eerst in rondvraag gebracht worden. Dit voorstel van B. en W. werd aangenomen met il stemmen. Tegen stemden de heeren Blaauw, Westers, Alting en Klootsema. 4. Adres verhooging van de jaarwedden der veldwachters. De voorzitter deelt mede dat er een adres is ingekomen van de veldwachters Kasemier en Boe- rema, welk adres wordt voorgelezen en waarin adressanten verzoeken om een flinke verhooging van jaarwedde. In dit adres is mede aangegeven, dat de andere veldwachter Snellerman zich terug- getrokken heeft om verhooging te vragen. De voorzitter stelt de discussien omtrent dit punt open. Blaauw: Is er ook een adres van Snellerman ingekomen Voorzitter: Ja, maar te laat om op de agenda geplaatst te worden. Blaauw: Dan komt dat toch niet uit met het- geen in 't adres staat. Waarom zullen we Snel lerman niet verhoogen, als we de anderen ook eene verhooging gaan toekennen. Hij heeft zijne plichten evengoed gedaan als een andere. Ruim 32 jaar is hij hier politieagent geweest en heeft zijne plichten goed vervuld. Op 30jarigen dienst- tijd is hem een cadeau aangeboden. Voorzitter: Dit adres van Casemier en Boerema is nu aan de orde. ten Have Ik zou wel willen voorstellen om dit adres te verdagen tôt eene volgende vergadering, opdat dan beide adressen behandeld kunnen wor den. Aldus wordt er besloten. 5. Verordening heffing van rechten op de hu- welijken. De voorzitter stelt voor dit adres te verdagen tôt eene volgende vergadering, aangezien er nog veel tijd noodig was voor het behandelen van den hoofdelijken omslag. Aldus besloten. 6. Mededeelingen en voorstellen. a. De secrelaris leest voor, dat het nazien der gemeenterekening plaats gehad heeft en alzoo was dienst 1891/92 als volgt: Inkomsten81468.39 Uitgaven75879.58 Batig saldo f 5588.81 Ailes is nagezien en in orde bevonden. b. Mededeeling van den voorzitter, dat de heer T. L. Kuiper te Siddeburen zijne benoeming tôt lid van 't Burgerlijk Armbestuur heeft aangenomen c. Mededeeling van Mej. A. R. Bossinga, den Raad den dank toebrengende voor hare benoeming als onderwijzeres te Hélium. d. Gelijke mededeeling van Mej. T. v. d. Berg van Sappemeer, voor hare benoeming als onder wijzeres te Schildwolde. e. Mededeeling van den voorzitter, dat er nog eenige adressen te laat zijn ingekomen, als van den Bond voor Alg. Kiesrecht, van de landbouwveree- niging en van Snellerman, die aile in een volgende vergadeiing zullen behandeld worden. Voorzitter: Door Mej. A. R. Bossinga is aan den Raad kennis gegeven, dat zij de acte voor de nuttige iiand werken ver wor ven had en alzoo nu gaarne met 25 wil worden verhoogd. De vorige vergadering is dusdanig besluit aangenomen. Nu is evenwel in llellum de tegenwoordige onder wijzeres in handwerken overbodig geworden. Daar om stel ik voor aan Mej. A. R. Bossinga die/25 maar toe te staan en dan Mej. Santjer haar ontslag te geven met ingang van April. Kunnen de heeren zich allen met dit voorstel vereenigen. Daar nie- rnand er zich tegen verklaarde, werd dit voorstel als aangenomen beschouwd. Voorzitter: Ingekomen van heeren Ged. Staten een concept règlement van orde, omdat er bemer- kingen gemaakt waren op dat, hetwelk wij hebben weggezonden. Ik stel evenwel voor, dit concept in eene volgende vergadering te behandelen. Al dus besloten. Hierna gaat de openbare zitting over in eene met gesloten deuren ter behandeling van den hoofdelijken omslag. VERSLAG der openbare raadsvergadering te Haren, op Zaterdag 26 Maart 1892, v/m. 404 uur. Aanwezig zijn de heeren L. T. Jorissen, Bur- gemeester, R. Hornhuis en H. Brink, Wethouders, J. O. Hoenderken, P. Vorenkamp, J. Wilphorst, J. J. ten Cate Vissering, E. van Hemmen, O. J. Quintus en M. G. Vroom. De heer W. Hoenderken is niet tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering d.d. 7 Maart j.l. worden gelezen en zonder eenige op- of aan- merking vastgesteld. De heer R. Hornhuis zal bij eene eventueele stemming de eerste zijn. De voorzitter doet mededeeling van a. Het procesverbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, over het eerste kwartaal 1892, waaruit blijkt dat de boeken en kas in orde zijn en de gelden voor handen in de kas ten bedrage van 1654,786 aanwezig zijn. Tôt informatie aangenomen. b Een adres van de heeren J. Wilphorst en P. Vorenkamp, mededeelende dat bij de gehoudene verkooping van een gedeelte bouwterrein te Help- man, toebehoorende aan den heer T. P. WesterhofT, de gemeente Haren eigenaar is geworden. Aangenomen tôt informatie. De voorzitter geeft den Raad kennis, dat hij enkele mededeelingen wenscht te doen omtrent den aankoop van bouwterrein te Helpman, doch acht het beter dit in eene beslotene vergadering te be handelen. Op voorstel van den voorzitter werd de openbare vergadering gesloten om verder over te gaan in comité-generaal. Meermalen schreef ik reeds over diefstallen van opgeschoten knapen en hoe die in hun misdrijf gesteund worden door de helers, die gaarne de gestolen goederen koopen, ook met het vermoeden of de wetenschap, dat ze oneerlijk zijn verkregen. Zoo verdwijnen jaarlijks vele looden pijpen en koperen kranen, die hoegenaamd geene waarde voor de jongens zouden hebben, wanneer ze er geen willigen kooper voor vonden. Nu was er voor eene poos eene massa wol gestolen, dat in de pakhuizen bij het station opgestapeld lag ter verzending. En nadat de politie de misdadigers een paar opgeschoten bengels had opgespoord, bleek haar ook, aan wie ze de gestolen waar hadden verkocht. Ja, erger nog, de jongens ver- zekerden bij kris en kras, dat de man hun zelfs zakken had medegegeven, om daarin het gestolene te bergen en hen herhaaldelijk had aangemaand, maar meer te halen: hij zou 't hun wel betalen. 1 En de jongens haalden meer en kregen ook hunne betaling. Evenwel niet zooveel, of er bleef nog t eene groote woekerwinst voor den heler over. Eene aanzienlijke parlij wol werd dan ook vermisf, toen de zaak door de politie werd onderzocht. En waar in den regel de heler vrijkomt, uit gebrek aan bewijs, daar liep het hier anders. Door de verklaringen der jongens kreeg men vat op den heler, die nu voor de rechtbank werd geroepen en gelukkig veroordeeld werd tôt eene kerkerstraf van drie maanden. En 't is jammer, dat er niet vaker zoo'n heler wordt gesnapt, daar dan in eens aan die ergerlijke dieverijen een einde werd ge maakt en de straatjongens niet aangemoedigd werden, om maar van kwaad tôt erger te komen en op te groeien voor galg en voor rad. Zoo zien we ook geregeld in onze schoone plantsoenen, die nu nog weinig wandelaars en dus ook weinig po litie trekken, vele zulke jongens dobbelen om cent en en dikwijls kan niemand allerminst de eigen ouders, de herkomst dier centen raden, noch voorkomen, dat er somtijds allerlei slechte middelen worden aangewend, om opnieuw aan centen te komen. Een deel van de schuld komt ten laste van de anders zoo goede arbeidswet. Nu die wet den arbeid aan jeugdige personen verbiedt en voor ouderen tôt een bepaald aantal uren beperkt, nu kunnen die knapen 's avonds ôf gelegenheid zoeken voor herhalingsonderwijs, ôf ze kunnen gaan straat- slijpen. En voor het laatste is de ambitie vaak het grootst. Loopen ze nu bij troepjes langs straat en langs gracht, dan ligt het voor de hand, dat er allerhande streken worden uitgehaald, dikwijls zeer tôt last van ingezetenen en wandelaars. Wat de een niet weet of aandurft, dat weet of durft weer de ander, en zoo wordt ook de goede in slecht gezelschap opgeleid voor 't kwade. Wanneer nu maar eerst elke werkgever een getuigsehrift eischte van elken jongmaat, dat hij geregeld van het herhalingsonderwijs had genoten of wanneer dezulken den voorrang hadden boven de anderen, dan zou het langzamerhand ten goede keeren en straat en wandelaars, maar bovenal de jongens, zouden er ten zeerste bij profîteeren. Donderdagavond hadden wij hier de uitvoering van het Nederlandsch Tooneel van het fransche tooneelspel: De vreemdelinge, waarin èn de heer Bouwmeester en Mevr. FrenkelBouwmeester eene roi vervulden. Geen wonder, dat de schouwburg geheel gevuld was, en dat ondanks de vele andere gelegenheden en vergaderingen. Toch is er voor ons gelukkig altoos iets schokkends in die fransche producten, waarin met het huwelijk wordt gespeeld of het een bostonspelletje betrof, dat men naar believen kan afbreken. Daar was vooreerst De vreemdelinge, die hare geboorte dankte aan de bij- zondere attentie van een slavenhandelaar voor eene zijner slavinnen. Daar was een hertog in dat wufte Parijs, die zijne jonge vrouw geheel veron- achtzaamde en verstrooiïng zocht in andere krin- gen. Daar hadt ge minnaars voor de jonge vrouw, minnaressen van den hertog, kortom, het krioelt in die fransche stukken van ongerechtigheden, die, als ze een duidelijk beeld geven van het huiselijk en huwelijksleven in Parijs, een treurig blijk zijn van 't verval dier wufte natie. Doch liever wijzen wij op het prachtig spel van het Nederlandsch tooneel, waarin ieder acteur op zijne plaats is en elke roi in de punt.jes wordt ingestudeerd. Jammer was het, dat we pas om twaalf uur den schouwburg verlieten. Voor menig burgerman is dat te laat. Zaterdag avond was het weer overal feest en viel de keuze moeilijk, welken weg men zou inslaan. Behalve. eenige vergaderingen, had men in de Harmonie het groot kinderbal, in 't huis de Beurs eene contra partij van La belle espérance, in 't Wapen van Zuidholland de soirée der onderoffi- cieren. En dat ailes, terwijl wij avond aan avond gelegenheid hebben uit te gaan. Want Vrijdag hebben we voor den laatsten keer in dit seizoen volop genoten van de soirée voor kamermuziek. Doch ik zal u niet lastig vallen met al die ver- slagen van feesten, welker aantal zoo groot is, dat een vrij avondje soms een heele verademing mag heeten. 't Was dan ook examen voor kweek- en normaalschool. En waar het vorige jaar het aantal sollicitanten uiterst gering was, daar is nu ruime overvloed. Niet zoo gauw komt hier en daar een armzalige vijfentwintig gulden het armoedig salaris vgrhoogen, of aile ouders zien eene soort van heils- staat in het onderwijs. Waar in ander opzicht jaren noodig zijn om het volk voor eene of andere nut tige zaak de oogen te openen, adres aan den leer- pheht, daar is hier de wetenschap van die vijfen twintig stokmannetjes direct gemeen goed gewor den. Als nu de hevoegde autoriteiten den stroom maar keerden, dan bleven velen voor teleurstelling gespaard. Nu zal het grooter aanbod de pas rij- zende markt weer drukken, en straks loopen ze de een bij den ander weer ledig of loopen ze storm op een armzalig traktementje. Thans nog een woordje over de Groninger dienstverrichting. Zij heeft ten doel om ten gerieve van het publiek vertrouwde personen aan te stellen tôt het bezor- gen van goederen en boodschappen en tôt het ver- richten van aile diensten en werk onder verant- woordelijkheid en tegen vast tarief. En ten tweede, om aan vlijtige en bekwame personen gedurende het geheele jaar werk en verdiensten te verschaf- fen. Die vereeniging heeft in den korten tijd van haar bestaan al zoozeer het burgerrecht verkregen, dat men den geheelen dag de dienstmannen bij de straat ziet. Wilt ge uwe piano of kast ver- zetten, wilt ge verhuizen of uw porselein verpak- ken, wilt ge huiswerk verricht zien bij ontsten- tenis der dienstbode of uw goed naar spoor of trein bezorgd zien, wilt ge eene dame van den schouwburg gehaald zien of gelden uitbetalen of ontvangen, wilt ge een waker hebben of tijdig gewekt worden, wilt ge kelder of dakgoot schoon- gemaakt hebben of de sneeuw laten scheppen, wilt ge uwe kieeren geborsteld of uw linnengoed gemangeld hebben, wilt ge plaatsen besproken zien, visitekaarten of circulaires verspreid hebben, wilt ge uwe kleine naar de school laten brengen of iemand hebben, welke voor hem voor Sint-Nicolaas speelt, ge zendt maar om een dienstman, die on- middellijk tegen vast tarief voor u gereed staat. Ook van uit de provincie kan men aile werk hier in de s lad aan haar opdragen en van solide en eerlijke behandeling is men daarbij verzekerd. Onder architectuur van den heer A. Schreuder, werd Maandag j.l. in 't café J. II. Wilhelmi te Hoo gezand voor den heer A. Hooites Meursing aldaar, aanbesteed: Het afbreken eener oude behuizing te Kalkwijk en op dat terrein bouwen eener nieu we behuizing, bestaande uit vier wonmgen, onder bijlevering van al het daartoe benoodigde. Hierop werd ingeschreven door: H. R. Holthuis te Zuidbroek voor 3646 J. E. Wolrich te Hoo gezand voor 3643; W. Oit.hof te Kalkwijk voor 3338; R. Dietèrs te Foxham voor 3330 B. Wichertjes te Kalkwijk voor 3292 M. Tijms te Sappemeer voor 3050. Aan den laagsten inschrijver gegund. Maandagavond omstreeks half acht luidde de brandklok te Hoogezand. Spoedig was er veel publiek gereed om te helpen. Er bleek brand te zijn in de behuizing van den heer Fr. Smit aldaar. Door het neervallen van eene petro- leumlamp was brand ontstaan, die zich gelukkig beperkte tôt één vertrek. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn er weder een drietal kippen ontvreemd, behoorende aan den heer F. Smit te Hoogezand. De politie heeft dat zaakje in handen, doch 't zal wel moeilijk zijn de daders te pakken. Deskundigen bij het a.s. akte-examen in deze provincie zullen zijn de volgende heeren Voor Nederl. taal L. Leopold en R. Boonstra te Tolbert; voor rekenen dr. L. Steenhuis en H. Seholle te Ulrum; voor opvoeding en onderwijs J. van den Berg en A. Leutscher; voor lezen en zang F. Eringa le Enumalil en R. Huizinga te Appingedam; voor aardrijkskunde H. Marwitz te Tjamsweer en J. M Vos Azn.; voor geschiedenis J. Mulder en F. van Rijsens voor natuurkennis dr. F. G. Groneman en dr. II. Herwig te Sappemeer voor teekenen J. Molenaar, G. H. Steenbeek en F. H. Bach voor vrije- en orde-oefen. der gymnastiek H. W. F. Hetterschey te Warfum, G. Marring te Appingedam, L. de Waal te Grijpskerk en G. G. Cremer te Spijk; voor de nuttige handwerken de dames G. Rijkens, I. C. Wouters en De Boer— Dikboom. De examens zullen publiek zijn 121323, 26—29 April en 24 Mei. Wanneer men over oorlog spreekt, verklaart ieder gezeten burger zich daartegen. Het volk wil den oorlog niet, omdat alleen de vrede de waarborg is voor ware vooruitgang en ontwikkeling. De oorlog blijft echter steeds hangen als 't zwaard van Damo- cles, dat ieder oogenblik de arme volken treffen kan. Dat zwaaid moet weggenomen worden. En 't zal niet weggenomen zijn eer 't volk zelf dat eischt. Het volk moet dus worden opgevoed, zôô, dat het den moord in 't groot evenzeer afkeurt en verfoeit als den doodslag van éénen man. Dat wordt reeds over de geheele wereld erkend. In ons land bestaat de vereeniging Pax-Humanitate, die, zooals men weet, ten doel heeft het volk wak- ker te maken door betere opvoeding, door deug- delijker onderwijs. Langzaam maar zeker wint zij veld. Nu weer is Appingedam de plaats eener nieuwe afdeeling geworden. De heer G. de Vries, voorzitter van de afdeeling «Slochteren" hield Za terdag 26 dezer eene zeer belangwekkende rede in 't hôtel Kraaima. Geen beter bewijs voor het succès dier rede dan de daarop onmiddellijk volgende oprichting der nieuwe afdeeling. Naar wij vernemen heeft de afdeeling «Slochte ren" van verschillende zijden opnieuw verzoeken ontvangen, sprekers te doen optreden. Naar wij met zekerheid kunnen mededeelen, is het bedrag der door de Nederlandsche hypotheek- bank, gevestigd te Veendam, tôt heden uitgegeven pandbrieven gestegen tôt 560.000, zoodat door het bestuur alsnu de noodige stappen gedaan zul len worden bij de vereeniging van den effectenhandel te Amsterdam om deze pandbrieven in de officieele beursnoteering op le nemen. Het blijkt, dat de goede meening, omtrent de verkiezelijkheid van deze fondsen, gevestigd is en dat deze pandbrieven hoe langer zoo meer voor solide geldbelegging in aanmerking komen. Volgens loopende geruchten heeft een persoon uit de gem. Slochteren, die bij de laatst gehoudene loting een dienstplichtig nommer trok, zich verleden week met vrouw en kind naar Amerika begeven, ten einde zijn huisgezin voor gebrek te vrijwaien. Den 8sten Februari kwamen eenige personen, waaronder ook de 24r-jarige arbeider Jan K.van Martenshoek, de herberg van Gabe Gabes Schui- terna aldaar binnen en bestelde K. vijf bakjes jenever. Ieder bakje kostte 6 cent, zoodat de ver- teringskosten 30 cent beliepen. K. reikte nu, onder het zeggen van hier heb je een tienstuivers stukje, Schuitema, iets over, die, zelf geen twee dubbeltjes terug hebbende, nog aan zijn «aange nomen zoon" Harmannus Swart een dubbeltje moest vragen, waarna hij tegen dezen zeide, dat hij het tienstuiversstukje maar in de lade" moest leggen. Wat bleek toen? Dat K. geen tienstuiversstukje, maar een médaillé of penning in betaling had ge geven. Onmiddellijk begaf Swart zich naar buiten om K. terug te roepen, doch deze stelde zich aan of hij niets hoorde. Toen later aangifte van het geval werd gedaan en de brig.-tit. der rijksveld- wacht Pieter Anton ter Horst een onderzoek in- stelde, ontkende de bekl. aanvankelijk bij Schui tema in huis te zijn geweest, om daarna mede te deelen, dat hij wel degelijk een tienstuiversstuk in betaling had gegeven. Nu beweert hij, dat hij vlak voor de herberg van Schuitema van Jans Goeman het stukje had ontvangen en dit zonder er naar te zien aan Schuitema in betaling had gegeven. Ook de twee dubbeltjes, die hij terug had ontvangen, waren door hem aan dien Jans Goeman ter hand gesteld en door daarbij later nog 4 cents te leenen, hadden ze samen nog drie maatjes gekocht. De vrouw van bekl. had trouwens bij S. 50 cts. betaald. Voor dit feit stond bekl. Vrijdag j.l, voor de Arr.-Rechtbank te Winschoten terecht. De heer officier van justitie acht het bekl. ten laste gelegde feit van oplichting wettig en overtuigend bewezen; bekl. had een penning in betaling gege ven en daarvan 2 dubbeltjes terug ontvangen. Hij was bij de rechtbank geen onbekende; in 1890 zelfs was hij 3maal veroordeeld geweest en 't scheen, dat hij erg veel misbruik maakte van sterken drank, waardoor de verhouding tusschen hem en zijn vrouw niet zoo was als zij wel behoorde te zijn. Spr. requireert de veroordeeling van bekl. tôt 2 maanden gevangenisstraf. Na het vallen van dezen eisch zei hij «Ik bin nog nooit on- schuldig straft, moar nou wor ik efïectief onschul- dig straft." Tripscompagnie, 26 Maart. Heden werd het hoofd der school alhier aangenaam verrast. De zangschool had hem n.l. als blijk van waardeering een prachtig cadeau geschonken, bestaande uit een lijn bewerkte fauteuil en albumtafel. De klokluider der herv. gem. te Stadskanaal (W.) bewoont thans de pastorie, omdat er dadelijk na 't vertrek van ds. van den Berg reeds glasrui- ten waren ingegooid. Musselkanaal 25 Maart. Nu de werkzaamhe- den in de venen beginnen, vindt men weder over- blijfselen van de vroegere bewoners dezer streken. Gisteren vond men in het Weerdingerveen het lijk van een persoon, grooter nog dan die men in 't vorige jaar in 't Terapelerveen opdolf. 't Haar was ook rood, evenals bij 't vorige lijk. Voor eenige dagen vond men in het Terapelerveen een beenen fluitje en het rad van een wagen. Annerv.kanaal, 23 Maart. Naar men verneemt, zal er op den tweeden Paaschdag alhier ten huize van den heer G. Holscher door den heer Culp van Groningen eene voorstelling worden gegeven. Daar dat gezelschap hier nog niet is opgetreden, twijfe- len we niet, of het publiek zal door eene groote opkomst in dezen van zijne belangstelling blijk ge ven. Op de j.l. vergadering der afdeeling Ten Boer

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2